Дарко Панчев - One of the best strikers ever
Дарко Панчев - One of the best strikers ever
wolf_pack Денеска гледав касета со утакмици на Црвена Звезда кога го постигна најголемиот триумф во Европската и Светската фудбалска сцена. Белградска Маракана ц'цка беше, а Панчев гордост наша лом прави. Им го збрца вториот гол на Големата Црвена Машина - Баерн Минхен и со тој гол ги елиминира баварците во полуфинале на УЕФА Шампион лигата. Коментаторот плачеше! Ме поттикна да го отворам топикот и да споделиме некои слики од најдобриот Македонски центрафор кој исто така постана и најдобриот стрелец во 1990-91 година. Југославија беше пред распад и војни ама политика, националност и религија на страна од спорт - оваа мешана екипа играше многу хармонично и сложено. Дарко Панчев е роден 1965 година во Скопје и ја започнува професионалната кариера во Вардар од Скопје. Млад Дарко Панчев [img]http://img107.imageshack.us/img107/5645/darkopancevyoung8tt.jpg[/img] [img]http://img136.imageshack.us/img136/959/darkopancevvardar011ma.jpg[/img] Вардар - Звезда (1982-83) 3:2 конечен резултат [img]http://img232.imageshack.us/img232/9643/vardarcrvenazvezda19827pn.jpg[/img] Поминува 6 години во тимот на Вардар каде во 1985-86 година ја освои титулата во тогашна Југославија. Сите се сеќаваме на Вардар наш кога настапи во UEFA Champions League. За новајлии одиграа добро се додека не изгубија од Порто во осмина финалето. 1988 година, Панчев е трансферуван во Црвена Звезда каде постигнува 84 голови за 3 сезони. Во 1990-91 тој постигна 34 голови и ја освои јако-ценетата Златна Копачка. Во 1990 тој исто така настапува на светското првенство во Италија во составот на Југославија. Панчев на Светското во Италија [img]http://img136.imageshack.us/img136/5223/darkopancevworldcup19909yt.jpg[/img] Фамозниот гол на Панчев против Марсеј во финалето на Лигата на Шампионите (Првата фотка е од Стеван Стојанович како го одбрани едниот пенал на Марсеј а после Панчев беше избран за последниот шутер и ја донесе најголемата слава на Звезда во нејзнината 52 година од постоењото) [img]http://img118.imageshack.us/img118/6337/stnicolabari032gb.jpg[/img] Други фотки од стадионот во Бари (St. Nicola) [img]http://img118.imageshack.us/img118/4698/stnicolabari044mi.jpg[/img] [img]http://img118.imageshack.us/img118/8559/crvenazvezda19907gb.jpg[/img] Лудите навивачи (Ultras) на Звезда во Бари [img]http://img118.imageshack.us/img118/218/stnicolabari016am.jpg[/img] [img]http://img118.imageshack.us/img118/9674/stnicolabari029rj.jpg[/img] За голема жал, неговата кариера отиде во хаос после 1991. Беше трансферуван во Италјанскиот гигант Интер-Милан и таму не доби шанса да го покаже својот талент. Настапи во 12 утакмици и даде само еден гол, после се повреди и никако не успеа да се врати во форма. Беше даден на заем во Германскиот прволигаш Лајпциг каде даде 2 гола во 10 одиграни утакмици. Во 1994 година се врати во Македонија да игра за репрезентацијата и најпрвата пријателска беше многу успешна - 4:1 победа над Словенија. После квалификациите за Европско, се враќа пак во Интер каде одигрува 7 утакмици и постигна 2 гола (ако се прашате зошто е пак во Интер а не Лајпциг, тоа е пошто беше даден на заем во Германија). Наредната сезона потпишува за друг Германски прволигаш, Фортуна Дизелдорф каде одигрува 14 утакмици и постигнува 2 гола. Кариерата ја завршил во Швајцарската екипа Сион. Денеска Дарко работи во штабот на ФФМ и се надевам дека еден ден ќе ни биде селектор тој :)
wolf_pack А бе ајде наогајте клипови за даунлоуд :) Да се потсетиме на комплетниот тим на Ѕвезда во 1990-91 во која настапија Илија Најдоски и Дарко Панчев. ГОЛМАН Стеван Стојанович (капитен) [img]http://img484.imageshack.us/img484/2884/stevanstojanovickapiten4zr.jpg[/img] ОДБРАНА Миодраг Белодедич [img]http://img483.imageshack.us/img483/6519/miodragbelodedic5wi.jpg[/img] Душко Радинович [img]http://img131.imageshack.us/img131/7426/duskoradinovic8su.jpg[/img] Илија Најдоски a.k.a. Питу Гули :) [img]http://img131.imageshack.us/img131/261/ilijanajdoski9ib.jpg[/img] Слободан Марович [img]http://img131.imageshack.us/img131/2074/slobodanmarovic4ia.jpg[/img] СРЕДИНА Владимир Југович (даде 2 гола во финалето во Токијо против Коло-Коло, добри награда - кола Тојота за стрелец на утакмицата) [img]http://img83.imageshack.us/img83/9863/vladimirjugovic2tx.jpg[/img] Синиша Михајлович - жива легенда :) [img]http://img443.imageshack.us/img443/7650/sinishamihajlovic9kh.jpg[/img] Роберт Просинечки - мајстор за дриблање [img]http://img443.imageshack.us/img443/5289/robertprosinecki6hr.jpg[/img] Дејан Савичевич - уметник на теренот [img]http://img485.imageshack.us/img485/6559/dejansavicevic8ty.jpg[/img] НАПАД Драгиша Бинич [img]http://img445.imageshack.us/img445/6218/dragishabinic2tf.jpg[/img] Дарко Панчев - освојувач на Златна Копачка [img]http://img445.imageshack.us/img445/2189/darkopancev2my.jpg[/img]
Goran-Skopje I koga kje dodadesh komentar na Jordan Ivanovich i Marko Markovich, togash se naezuvam koga kje mi tekne kolku bea jaki na teren i kako zvucheshe toa na Radio Beograd 1.[:)]
јузер Волфганг сликиве од албум како успеа да ги најдеш свака част. Имам и јас два албуми од југословенска лига. На едниот памтам ги има Вокри и Митар Мркела :)), а другиот е понов од 90-та со Панчев во Ѕвезда под раководство на Шекуларац. ;)
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
...protiv Glasgow Rangers beshe, ako se sekjavam dobro na toj volej.
Јас мислам дека беше тоа против Панатенаикос 1991 година, откако еден ден претходно Грците правеа проблеми и не сакаа да го пуштат Панчев преку граница!
Imashe eden takov udar Panchev, ama toa beshe "shp'icurajka" protiv Grcite, ne beshe "volej".
wolf_pack Ако добро се сеќавам, кога им го забута на Ренџерс со волејот, топката удри во горната статива па се одби од земјата и се врати во голот :)
јузер Еј браво волфганг за темава. Мене ми текна додека читав на еден можеби најдобар негов гол во кариера, кога шутира со волеј од прва од многу далеку. Интернационален натпревар на Ѕвезда беше тоа. На некоја шпица на Сител мислам дека идеше, од таму го знам.
wolf_pack Знам за кој гол збориш :) Се сеќавам кога почна Спортска Среда да ја дават на МТВ-2, тој голот беше покажуван на почетокот на емисијата, на Intro-то се мисли. После го дават како Панчев прославува вртејќи се во круг и дигајки ги колената во воздух :) Да најдеш негде линк за даунлоад не ќе е лошо [:)]
Goran-Skopje ...protiv Glasgow Rangers beshe, ako se sekjavam dobro na toj volej.
јузер
quote:
После го дават како Панчев прославува вртејќи се во круг и дигајки ги колената во воздух :)
Daaa, zaboraviv na toj "detal"[:D][:D][:D][:D] Za download ako go nacekam na TV obavezno go capture.[8D]
quote:
..protiv Glasgow Rangers beshe, ako se sekjavam dobro na toj volej.
Posle opisot na wolf sakas nekjes ke se setis na volejot, a jas na rendzerite od Glazgov.[:)]
Strelec
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
...protiv Glasgow Rangers beshe, ako se sekjavam dobro na toj volej.
Јас мислам дека беше тоа против Панатенаикос 1991 година, откако еден ден претходно Грците правеа проблеми и не сакаа да го пуштат Панчев преку граница!
wolf_pack Фала брат за линковите, а она песната ја имаш? Што ја има во позадината на првиот историски гол?
quote:
Originally posted by Makedonec 2001
Pancev, ama slikata ne e bas najdobra http://www.mytempdir.com/549550.
Овој линк не работи, ќе можи ли уште еднаш да го аплоудоваш?:)
Bravo Zvezda zakon bese u toa vreme, Bravo za temava v'che:) Ti kao za Pancev pochna , a ja svrte rabotava za Crvena Zvezda, posledniot osvojuvach na Kupot na Shampionite (Liga na Shampioni ,sega) , od istochna Evropa. A za golot se slagam so strelec, ako e toa toj volej (so mali primesi na "shpic") , im go opna Panatnaikos , za pobeda na Zvezda od 2-0 na gostinski teren.Bese sezona posle , odkoga stanaa Evropski Shampioni.Imase golemi pritosoci pred utakmicata , i Pancev koga im go stepa igrashe ona negoviot smeshen 'dance' [:D] P.S. I ushte edna ispravka v'che ... za volja na vistinata Pancev ne bese strelec na vtoriot gol protiv Bayern Minhen vo Belgrad (2-2), tuku bieshe Mihajlovic od levata strana , neshto kako centarshut , i tuka se najde nesrekjniot Augentaler (CD na bavarcite), koj podmesti noga , i topkata so edna smeshna traektorija zavrshi pozadi grbot na ushte ponesrekjniot golman na germancite , Auman (katastrofalna negova intervencija, kako i da e [:D])... minuta ... 90'.
wolf_pack Аууу да, шо сум гледал [:D] Фала за попрафката и уште една имам - кога игра со Словенија тоа беше 1993-та а не 1994-та. :) Панчев го асистира првиот историски гол на Македонија постигнат од Зоран Бошковски (така беше нели?) и плус даде еден гол :)
Lidija E Pancev ne od moeto vreme :), togas nemase fudbal vo mojot svet, zato ne sum vo tek so nisto od to so zborate. Ama iminjata vo Crvena Zvezda so gi napisa wolf poznati, so stori site golemi bea tamu, Jugovic, Prosinecki i Mihajlovic od to vreme e znaci toj, alal neka mu e :) So interesno izgledat na slika, pravi fudbaleri, a ne ko mnozinstvoto manakeni denes :)
Makedonec 2001 Jas imam 3 raboti za sto se zborese ovde. Go imam prviot gol na Makedonskata reprezentacija. Boskovski or Pancev Evro golot na Pancev protiv Panatenaikos. I bayern protv Zvezda 2ta utakmica. Za prvite dve raboti mi treba edna strana da mi dadete za da mosam da gi stavam tamu. A eve Bayern protiv Zvezda http://video.google.com/videoplay?docid=-8149404442859290039&q=crvena+zvezda Pozdrav
darkjesus Македонец оди на http://www.mytempdir.com/ таму има опција за аплоад.
Unreal Тешко да се најде некаде клипот за да можеш да направиш upload,ама мислам дека има торент со уткамицата на www.mininova.org или на друг торент има и други интересни утакмици по торентине.
Makedonec 2001 Ne, bas e mal. Ne e poveke od 10 sekundi. Cudna rabota. Eve ke probam uste ednas. http://s49.yousendit.com/d.aspx? id=31X1M6616W5ZF2TUK25LIABERY Pozdrav
wolf_pack hmmm, pak istoto mi veli, "The file was removed or expired"...ako e mal onda na [url]www.mytempdir.com[/url] go stavi.
Makedonec 2001 Blagodaram darkjesus, eve sto rekov ke stavam. Pancev, ama slikata ne e bas najdobra http://www.mytempdir.com/549550. Boskovski od Pancev prviot gol na Makedonska reprezentacija. http://www.mytempdir.com/549569 I eve golovi od Makedonija protiv Anglija se nadevam so ist rezultat ovaa godina. http://www.mytempdir.com/549578 Pozdrav
Makedonec 2001 Nema problem brat, imam i od Pandev nekolku raboti ako sakate ke gi stavam. Jas ja imam pesnata ama go nemam spotot. Steta vistina e odlicen. Se nadevam ne e problem najdov druga strana za da go stavam na Pancev golot. Prvata mi go dava istiot broj. http://s51.yousendit.com/d.aspx? id=3I1NA6FOUJ8NP2P98MD33HQCXN
Makedonec 2001 Neznam zosto ne iskaca stranata kako sto treba, ama probav i raboti. Prvo Copy i paste prviot del http://s51.yousendit.com/d.aspx? pa posle drugiot del id=3I1NA6FOUJ8NP2P98MD33HQCXN. Treba posle vaka da ti izeleze kako edna strana http://s51.yousendit.com/d.aspx? id=3I1NA6FOUJ8NP2P98MD33HQCXN. Pozdrav
wolf_pack http://s51.yousendit.com/id=3I1NA6FOUJ8NP2P98MD33HQCXN
quote:
Your file has expired. Unfortunately, your file has expired. A link is valid for 7 days or a limited number of downloads, whichever occurs first. Once the link expires, the file is deleted and cannot be recovered.
Mи вели дека е истечен рокот на фајлот, ако е поголем од 40 mB може на овој сајт ќе е подобро да се проба: [url]www.megaupload.com[/url]
Makedonec 2001 Eve sto pisuva na mytemdir.com The file was already uploaded by other user. Link to this file is: http://www.mytempdir.com/549550 Neznam sto da ti kasam. Ako ne po email dati pratam? Pozdrav