Фудбалски Навивачи во Македонија
Фудбалски Навивачи во Македонија
wolf_pack Мала земја сме со површина од метро-Детроит, ама имаме 12 прволигаши од кои 1 оди во УЕФА лигата на шампионите а 2 во Купот на УЕФА (квалификации се разбира). Иако долго време бевме во составот на федерална Југославија, едни од најстарите Македонски екипи се Вардар, Брегалница Штип, Беласица, Тетекс, Осогово, Слога Југомагнат (сите преку 60 години во постоење) И покрај малиот успех што го доживеја екипите на Вардар и Тетекс во Југословенската прва лига, ние немавме свои фудбалски навивачи се до пред 2-3 години пред распаѓањето на Југославија. Комити Запад (Вардар) беа забелажани во 1987 година на западната трибина на Градски. Тие до ден денес остануваат најлегендарните навивачи во МК. За нив дури има пишувано по многу весници и списанија во други Европски земји (подоцна ќе дадам линк од тоа). Други тифоси (по Европски стил) што се појавија на сцена беа Чкембари, Шверцери, Мајмуни, Сејмени, Фаланга, Ајдуци, Балисти, Романтичари... Локал-патриотизмот беше стварно јак - јас лично се сеќавам на утакмици помеѓу Брегалница и Осогово, секогаш завршуваа со мавања на камења, гонење на судијата и претварање на улиците околу стадионите во мини-бојно поле. Верувале или не, Комити, Чкембари па дури и многу членови од Шверцерите навиваа заедно првите 2-3 години откако настапија на сцена. Се така додека не настапија на утакмица Вардар - Ѕвезда (1990). Вардар победи 1:0 и тогап Чкембарите го испровоцираа Скопски Вардар ко демек знак на љубомора. 4-5 илјади панкеришта или хулигани имаше на западна трибина во тоа време и послем утакммица ги чкембосаа Битолчани. Од тогаш тие стануваат најомразени членови помегу себе. Сигурно многу од вас мислеле се мразат оти Скопје имал аеородром а Битола не[:D] По осамостојувањето на Македонија, многу симпатизери на Вардар го оставија и се повлекоа по своите градови (каде имаше екипа) Струмичани, Велешани итн... Битката со Чкембари беше најжешка кога 900 Комити со автобуси ојдоа на гости во Битола. 1992-93 година се мислам дека беше. Од тогаш искочија нови сленгови и нови навреди - Скопски пички, Битолски педери, Скопски курви, Битолски Грчишта... Пред некоја година, Вардар играше против Шалке во купот на УЕФА и Чкембари се довлечкаа во Скопје да навиват против Вардар (провоцират). Дури и руморите се дека и фудбалските навивачки членови денеска се превземани на политичка база. Што мислите за тоа? Друг пример е Војводи и Комити кога се пцуват со Балисти и Шверцери (по национална база). Не беше баш таков случајот пред 15 години, тогаш се навиваше и провоцираше на градска база без разлика дали си Циган, Ром, Влах, Албанец, Србин или Македонец. Нешто што ме многу иритира е кога ја гледам поддршката за Македонската Фудбалска репрезентација. Само Војводи (Тетекс, Тетово) и Комити (Вардар, Скопје) се грижат да прават врева на Градски. Пошто долго време не сум во МК не ми е јасно која е причината за тоа? Каде се славните Мајмуни (Победа, Прилеп) и Чкембари (Пелистер, Битола) да дојдат и барем за МК да поарчат 100 денара по карта? Како може да си ги оставиме политичките позадини настрана како и локал-патриотизмот и да ја подржиме МК која е во прилично интересна група ставена за квалификациите за Европското 2008? Еден апел да се упати и да се погрижат 1-2 автобуси од секој поголем град и да го наполниме тој стадион конечно? Темата ја ставив откако гледав исечоци на утакмици каде имаше скоро полн стадион - Холандија и Англија. За другите по-тапи репрезентации да не збориме, дали и 10 илјади има на Градски (Финска, Ерменија пример). Ево слика од мечот со Холандија, освен Комити и Војводи никој друг не се погрижил за репрезентацијата: (Не можам да најдам по-соодветни слики од трибините ама ги гледав и двете утакмици на сателит и добро забележав кои се момците по навивачките трибини) [img]http://img149.imageshack.us/img149/7932/komitivojvodimkdned8fz.jpg[/img] Споделете ваши ставови и слики ако имате[:)]
ArIeS Eh ko ke mi tekne Makedonija -Spanija na gradski,nok pred utakmicata podgotovki za utrensiot den,ustvari podobro receno kradenje znaminja [:D].So 5 koli trgnavme od Veles,a plus eden kup autobusi imase bezplatni,izmackani na liceto so crveno zolta boja,znaminjata nadvor od prozorcite na kola se veat ,siroti nie presrekni ne ni naplakaat patarina za prv pat[:D].Vo pocetokot na osamostojuvanje na Makedonija mislam deka site utakmici imaa nekakov podrug znacaj[:)]Vreminja li se vreminja. p.s Dimeta neka ne ja spomnuva falanga mnogu mnogu oti gi biva samo za beganje niz veleskiot park [:D]
darkjesus Стварно е жално за поделбите кога е во прашање национален итерес.. она што ја претставува и отсликува една нација не се само играчите на теренот него и навивачките групи и нивните однесувања. За жал во последно време охридов стана црна дупка за фудбалот.. "славните" Рибари изумреа пред многу години заедно со фудбалскиот клуб.. жално е тоа што и после толку години на никој не му текнало да превземи нешто околу ова
wolf_pack Ама не се криви само Рибарите и Охридскиот тим што загина. Јас ги окривувам сите поголеми места а највеќе Битолчани и Прилепчани токму заради тоа што премногу се фалат со нивните тимови и навивачи. Знам дека економијата не ни е баш на нивото на Италија, Германија или Англија, ама за поголемите натпревари треба да се погрижиме да направиме некоја слика пред туѓи камери[8D] Јас доживеав 5 години од самостојна Македонија и со татко ми ретко пропуштифме голем натпревар. Неделното коло (локално) обавезно го гледафме, али големите утакмици највеќе кеф ни направија. Уште ми е во меморија МК - Данска кога први дадофме гол ама за жал 1:1 заврши :) Една од најомилените утакмици ми е Македонија - Данска (подмладокот испод 21) во Кочани. Стадионот е граден за 10 000 гледачи ама некако се стуркафме 12 000. 5:3 победифме и вревата се слушала чак до горните маала после ридот (така кажаа некои)[8D] За Холандија имаше ОК народ, од можни 20 000 на Градски имаше 17 000. Така беше регистрирано на ФИФА барем а МК медиуми рекоа деку преку 80% билетите се продадени така да тука негде се со бројките. За жал таа беше едина утакмица каде имаше толку луѓе, со Романија и Чешка е имало само околу 10 000. 2 или 3 афтобуси (по 50 луге просек) е доволно да има од секој град (Охрид, Струга, Битола, Прилеп, Штип, Кочани, Струмица, Гостивар, Гевгелија, Радовиш, Кавадарци, Велес, Ресен, Берово...) и ето ти жива атмосфера :) Бонус е тоа ако се направат банери и знамиња и петарди се донесат, али не е толку морално, битна е вревата според мене :)
wolf_pack Треба еден добар маркетинг да удреме, како на пример на полувреме плеј-бек од Цеца да има на Градски[:D] Ево ѕирнете малку и видете како се полни еден стадион: [url="http://www.mytempdir.com/499957"]Цеца - Скопје (Јуни-2005)[/url]
wolf_pack Како што ветив, еве ви линкови да видите дека Комити се претставени добро и во странски и во домашни весници и списанија: ДОМАШНИ: ----------------------------------------------------------------- Spisanie "Start" - Makedonija http://www.komiti.com.mk/start1.jpg http://www.komiti.com.mk/start2.jpg http://www.komiti.com.mk/start3.jpg Spisanie "Vardar" - Makedonija http://www.komiti.com.mk/repvardar1.JPG http://www.komiti.com.mk/repvardar2.JPG http://www.komiti.com.mk/repvardar3.JPG Fanzin "MakTifo" - Makedonija http://www.komiti.com.mk/maktifo1.JPG http://www.komiti.com.mk/maktifo2.JPG http://www.komiti.com.mk/maktifo3.JPG http://www.komiti.com.mk/maktifo4.JPG СТРАНСКИ: ----------------------------------------------------------------- Fanzin "To my kibice" - Polska http://www.komiti.com.mk/fanzin1a.jpg http://www.komiti.com.mk/fanzin2.jpg http://www.komiti.com.mk/fanzin3a.jpg http://www.komiti.com.mk/fanzin4.jpg Fanzin "КОP" - Srbija i Crna Gora http://www.komiti.com.mk/kop%20br.3.jpg "Коp" br.3 http://www.komiti.com.mk/kop%20br.4-1.jpg http://www.komiti.com.mk/kop%20br.4-2.jpg http://www.komiti.com.mk/kop%20br.4-3.jpg "Коp" br.4 http://www.komiti.com.mk/kop%20br.8.jpg "Коp" br.8 http://www.komiti.com.mk/kop%20br.12.jpg "Коp" br.12 Fanzin "Navijacka Tribina" - Hrvatska http://www.komiti.com.mk/navijacka_tribina01.jpg http://www.komiti.com.mk/navijacka_tribina02.jpg http://www.komiti.com.mk/navijacka_tribina03.jpg Fanzin "Erlebnis Fussball" - Germanija http://www.komiti.com.mk/erlebnis-fussball01.jpg http://www.komiti.com.mk/erlebnis-fussball02.jpg Fanzin "Fiasko N#252;rnberg" - Germanija http://www.komiti.com.mk/fiasko1.JPG http://www.komiti.com.mk/fiasko2.JPG http://www.komiti.com.mk/fiasko3.JPG Превземено од штабот на Комити.
lepak096 abe koga nemas sport i se mesteni utakmicite togas nemat ni navivanje za zal inace jas sum "bolen" po tifo scenata i mnogu mi e krivo sto nema dobra organizacija vo mkd so isklucok na nekolku grupi, komiti, ckembari,majmuni. samata drzava e kriva za sportot za zal no toa e da se nadevame deka eden den vo bliska idnina ke bide podobro inace vo bivsa jugoslavia bev i se uste sum bolen za hajduk split "hajduk zivi vjecno" Torcida split pozdrav
DJ_SHEMA Jas bev na Makedonija - Danska. Istotaka bev i so Shpanija. Ushte mi e vo pamet Boshko Gjurovski pri 0-0 koga z amalce utna shansa. A cel zapad na noze stana poshto udri od strana na mrezata. Pa imashe crveno zolti kartonchinja za sekoj navivach. Se praveshe feshta. Sum bil i na drugi utakmici no tie dve mi se najdragi. Crvena, crvena, crvena boja mi e najmila...