Посна храна
Посна храна
Strelec Во периоди на постење, покрај многу овошје, зеленчук, посни колачи, тестенини без јајца и уште многу други нешта, веруваме дека често се консумира и риба. Покрај стандардното и најчесто приготвување на рибата (пржење во масло, а претходно нели валкање на парчињата риба во брашно), би било убаво понекогаш да се подготви некое посложено, но и многу повкусно јадење. Едно такво деликатесно јадење е и рибјиот ѓувеч. Потребни состојци: - 2 кг. било каква поголема слатководна риба - 1,5 кг. кромид (многу ситно исецкан) - 2 главици лук (едната главица ситно исецкана) - 100 мл. масло - 100 г. мелени пиперки (благи) - 50 г. сецкани пиперки (лути) - сол - бибер во зрно (50-60 зрнца) - ловоров лист - 1 китка сецкан магдонос - 5 супени лажици кечап - 1 лимун - 2 дл. бело вино Подготовка: Рибата се чисти, убаво се мие и се сече на покрупни парчиња. Потоа се посолува и се попрскува со лимуновиот сок, па се остава така да стои еден саат. Во меѓувреме, во маслото го пржиме кромидот додека не зацрвени, па додаваме вода колку кромидот да се покрие и со повремено мешање чекаме кромидот убаво да омекне. Потоа кромидот го ставаме во 5-литарско тенџере со околу 3 литри вода. Откако водата ќе зоврие, ги додаваме уште слатките мелени пиперки, една главица ситно исецкан лук, една главица со цели чешниња лук, сол, бибер во зрно и кечап. По неколку минути (кога водата повторно ќе почне да врие) ги ставаме и парчињата риба (заедно со главата). Целата оваа содржина сега се вари на тивок огон (важно е да биде на тивко за рибата да не се превари) и повремено мешаме на тој начин што тенџерето вртејќи го во кругови го навалуваме на сите страни. По 15-тина минути ги додаваме и лутите сецкани пиперки и ловоровиот лист и потоа оставаме да се вари уште нови 15-тина минути. Дека јадењето е готово ќе знаеме по тоа што кромидот треба да е сосема изварен и речиси нема да се забележува. Неколку минути пред крај се додава уште и белото вино и ситно исецкан магдонос. Да! Знаеме дека ви изгледа гломазно, тешко, макотрпно, вакво и онакво, ама ќе го паметите денот кога сте не’ послушале и сте го направиле ова јадење. Не знаеме дали 'по добро' или 'по лошо', но сигурно ќе го паметите! /Преземено од кујната на ’Туѓино Јабано’!/
misko bravo za strelec odlichni jadenje za ovie posni denovi,navistina odlichno!
Strelec ПОСНИ САЛАТИ Салата со грав [img]http://www.vecer.com.mk/content_images/Salata-so-grav.jpg[/img] Потребно: 2 зелени салати главица кромид поголема чаша варен грав сол црн бибер оцет масло Подготовка: Измијте и иситнете ги листовите зелена салата, па додајте ги варениот грав и кромидот исечен на тркалца, па се прелијте со мешавина од оцет, масло, сол и црн пипер и измешајте. Салата со спанаќ Потребно: главица зелена салата 1/2 кг. спанаќ главица кромид 100 г. печени кикиритки 50 г. суво грозје 50 г. семки од тиква сол црн бибер оцет масло Подготовка: Измијте и иситнете ги листовите салата, па додајте го спанаќот, сечканиот млад лук, сечканите препечени кикиритки, сувото грозје и исчистените семки од тиква, па се прелијте со мешавина од оцет, масло, сол и црн пипер. Измешате и ставете во чинија за салата. Компир салата Потребно: 1 кг. компири 3-4 главици кромид 2 кисели црвени пиперки 3-4 краставички суви зачински тревки мирудија магдонос црн бибер, по желба овошен оцет Подготовка: Сварете ги компирите, па додека се топли излупете и ситно исечкајте ги. Во посебен сад ситно исечкајте ги главиците кромид, насолете и изгмечете ги. Додајте ги киселите црвени пиперки и краставичките, па масата соединете и зачинете ја со суви зачински тревки, сечкана мирудија, магдонос и црн пипер, по желба. На крајот измешајте и закиселете со овошен оцет. Салатата може да се служи топла или ладна. Руска салата Потребно: 1 кг. компири 1/2 кг. моркови 1/4 грашок во зрна 2-3 црвени кисели пиперки 3-4 кисели краставички чешне лук сол црн бибер миродија суви зачински тревки За мајонезот: 10 лажици соино брашно 200 г. сенф сок од еден лимон лажица суви зачински тревки Подготовка: Компирите сварете ги, излупете ги и исечкајте ги. Посебно сварете ги морковите и грашокот, па исцедете ги (водата можете да ја користите за некоја чорба). Додајте ги сечканите црвени кисели пиперки, краставичките и ситно сечканиот лук, па се насолете, запиперете, додајте суви зачински тревки и мирудија. Добро измешајте и додајте го мајонезот подготвен на следниов начин: десетте лажици соино брашно прелијте ги со ладна вода и направете смеса како за палачинки, што потоа ќе ја сварите во каша. Во готовата и изладена каша додајте ги сенфот, лимоновиот сок, лажицата суви зачински тревки и добро изматете. Украсете по желба. [img]http://www.vecer.com.mk/content_images/salata-1.jpg[/img]
feverly lele,a sho jas da jadam,vo ova menzava vo internatov kaj mene imat samo nekoi mrsni mrsni jadenja,nekoj pleskavici i definitivno neposni raboti.znaci back to "mister salad"
The_Crow feverly ista prica i kaj mene zatoa ke moram da jadam nesto od repertoarov na Aco.
dalila
Przhenici so integralen oriz
potrebno e: 1 sholja integralen oriz malku sol soja sos malku przhen susam zejtin za przhenje Orizot dobro se vari vo solena voda, se cedi, oladuva i mu se dodava susamot i malku soja sos, za vkus.Se vlazhnat racete i se pravat mali lepinji koi se przhat vo vrel zejtin.Mozhe da se isprzhi potrebnata kolichina a ostatokot od smesata da se prichuva vo frizhider do slednata prilika.
dalila
Makalo
potrebni sostojki: 1kg kompir 0,5kg suseni luti piprki 1 strag praz 1-2 cesninja luk Kompirite se varat i pasiraat.piperkite isti ,se varat odstanuvaat luspite i semeto i pasiraat. Prazot se secka sitno i se przi so zejtin.Seto toa se mesa i zacinuva so malku istolcen luk i normalno sol po potreba.
dalila
Posen podvarok
potrebno e: 1 pogolema glavica kisela zelka 1 glavica kromid 2 lazhici oriz 3 lovorovi lista 1 lazhica crven piper nekolku zrna biber zejtin Zelkata sitno se secka.Kromidot se secka i proprzhuva na zejtin.Se mesha so zelkata i malku se proprzhuva.Se dodava lovoroviot list, biberot, crveniot piper i se naliva so topla voda i se vari.Orizot se mie i se dodava pred da bide gotovi jadenjeto. Ako e potrebno se dodava ushte voda i se stava vo rerna da se zapeche pri toa treba da se vnimava da ne zagori. Vakvi jadenja so zelka se preporachuvaat i pri dieti, zatoa vie shto postite krkajte bez gajle deka kje se zdebelite[:D]
QBox More luge nemojte vakvi rabot ida postirate umiram od glad. :))))))))))))) Ne znam niso da si zgotvam. Cek so preporacuvate od kaj da pocnam?
dalila Pochni so toa shto najmnogu ti se jade. Toa so najgolem merak kje go pravish. Shto ne ti e jasno kje prashash i kje ti kazheme[;)]
dalila
Posna sarma
potrebno e: 1 glavica kisela zelka ili 2 pomali oriz(otprilika 1 pogolema sholja) 2 lazhichki crven piper 10gr melen biber 2-3 biberchinja vo zrna 100gr meleni orevi (po zhalba) 2-3 lovorovi listovi Se odvojuvaat listovite od zelkata i stavaat vo eden sad.Dokolku zelkata e prekisela se mie vo 2-3 vodi. Kromidot sitno se secka i se przhi na vrel zejtin.Se posoluva malku no se vodi smetka deka i zelkata e solena.Koga kromidot e isprzhen se dodava ischisteniot i izmien oriz i zaedno so kromidot se przhi, meshajkji postojano za da ne bi zagorel. Se dodava crven piper, ushte malku se proprzhuva i se trga od oganot.Potoa se dodava biberot i melenite orevi i dokolku sakate ljuto mozhe da dodadete i ljut bukovec. Ako listovite od zelkata se pregolemi se sechat na pomali za da dobieme mali sarmichki. Na listot od zelkata se stava edna lazhichka od filot i se vitka sarmichkata.Taka se prodolzhuva se dodeka ne se potroshi celiot fil i zelkata. Na dnoto od sherpata se stava zejtin, pa eden red listovi od zelka i posle toa se redat sarmichite vo krug.Vo sredina se ostava prazen prostor kako bi se svarila ramnomerno sarmata.Izmegju redovite se stavaat lovoroviot list i zrnata biber.Se poliva so topla voda i se vari na tivok ogan se dodeka zelkata ne omekne, postepeno dodavajkji po malku topla voda. Na kraj, se pravi zaprshka od malku zejtin i crven piper i se preliva sarmata.Se ostava ushte malku da prokrchka i sarmata e gotova[:)] Prijatno!!!
dalila
Sarma od riba
[IMG]http://i2.tinypic.com/rbwaib.jpg[/IMG] 1 glavica kisela zelka 1/2 kg riba, 1 kutija sardini, 2 glavici kromid, 2 sholjichka oriz, 1 morkov, 1 kompir, malku dimena riba, glavica luk, lovorov list, zejtin, 1 lazhica brashno, Crven piper, biber, so. Se chisti ribata pa se stava da se svari.Se odliva vodata vo koja se varela ribata, no se sochuvuva.a ribata se chisti od koski.Se mele mesoto od ribata zaedno so sardinite. Vo poseben sad se zagreva zejtin i se proprzhuva sitno iseckaniot kromid.Potoa se dodava crveniot piper i somelenata riba.Smesata se przhi nekolku minuti.Se dodava izmieniot oriz, rendaniot morkov, rendan kompir i ribata so orizot.Sve dobro se mesha i se zachinuva, po vkus. Na sekoj list od zelkata (ischisten od zhilichki) se stava po edna lazhichka od smesata i se vitka vo sarma.Sarmite se redat vo sad, se polevaat so zaprshka od zejtin, brashno i crven piper i se polivaat so vodata vo koja se varela ribata.Po potreba dodadete ushte voda. Sarmata odozgora se pokriva so listovi od zelka i okolu se stavaat cheshninja luk, lovorov list a mozhe i malku dimena riba.Se vari na slab ogan okolu 3 chasa.
dalila Aj eden recept koj malku chudno kje vi zvuchi [:D] Edinsveno na tie shto se od Kochanskiot kraj, mozhebi kje im bide poznat.Jas, na primer, grav ne jadam ama vaka spremen obozhavam.[:)]
Grav so kisela zelka
potrebno e: 1 glavica kisela zelka 1 strag praz 500gr grav crven piper nekolku suvi piperki zejtin Se secka sitno zelkata i se stava da se vari.Ako sakate posoleno da bide toa mozhe i vo rasolnica da ja stavite da se vari. Vo posebno tendzere se vari gravot so suvite piperki i koga kje bidat svareni se meshaat, se pravi zaprshka od prazot i crveniot piper i se ostava desetina minuti da prokrchka.
dalila
Polneti piperki
Potrebno e: 8 parchinja baburi 1 pogolema kglavica kromid 1 kompir 1 sholja oriz 2-3 domati veza magdanos biber, sol crven piper zejtin 1 konzerva domatno pire Se chisti i sitno se secka kromidot, kompirot se ljupi i se renda, pa sve toa se dinsta na zejtin so malku voda.Koga kje omekne se dodava orizot, solta i biberot, seckaniot magdanos pa se prodolzhuva so dinstanje se dodeka orizot ne omekne. So taa smesa se polnat piperkite, poklopuvaat so rezanki od domatite i se redat vo podlabok ognootporen sad, taka da baburite stojat ispraveni. Se prelivaat sovoda kolku da gi pokrie.Se dodava dve lazhici domatno pire, pa se vari okolu 30 minuti. Pred sluzhenje na zejtin kratko se proprzhuva crven piper i so toa se zaprzhuvaat baburite pa se ostava ushte malku da provrie.