Велигденски пости
Велигденски пости
RaGeAnGeL Велигденски пости (од 06.03 до 22.04) Под пост, во поширока смисла на зборот, се подразбира севкупниот наш христијански живот и начин на постоење во Црквата, опфаќајќи ја тука и молитвата. Затоа, условно, постот можеме да го поделиме на телесен и духовен. Во потесна смисла под зборот пост најчесто го подразбираме телесниот пост, којшто е воздржува-ње од некои јадења во деновите и временските периоди што Црквата ги одредила во текот на годината. Овие денови точно треба да се запазат и никој да не измислува, без благослов, повеќе или помалку од она што Црквата од Светиот Дух вдахновена го определила. При определувањето на телесниот пост треба многу да се внимава. Не е можно секој човек, секоја конкретна личност да си наложува и да се оптоварува со иста тежина. Во Црквата живеат, се спасуваат и деца во развој (од кои до нивната седумгодишна возраст воопшто не се бара телесен пост како подготовка за Причест) и изнемоштени, остарени луѓе, потоа луѓе болни или оптоварени со тешка физичка работа, како и жени, бремени или со доенчиња. На сите овие духовниот отец, свештеникот, ќе им определи пост според нивните телесни сили или ако треба и сосема ќе ги ослободи од него. Постојат и луѓе коишто иако можеби немаат телесна слабост, духовно се слаби и не можат да го издржат целото правило на постот. Меѓу нив има и такви коишто допрва приоѓаат кон Црквата или после подолг период и се враќаат. Духовниот отец треба да биде многу внимателен со овие браќа и сестри христијани и да не ги оптовари со пост којшто е поголем од она што тие можат слободно и љубовно да го поднесат и да го прифатат. Одредувајќи им ја на овие луѓе вистинската мера на постот, но и пристапувањето кон Светите Тајни, ние многу ќе им помогнеме во понатамошното духовно растење. Од друга страна, пак, претераноста, неодмереноста во постот може да го парализира и запре нивниот духовен развој. Знаеме дека ни на новороденото дете не му се дава веднаш тврда храна, туку најнапред млеко. Ако оваа претпазливост е потребна за телесното растење дотолку повеќе е значајна и за духовното. Cветогорски монах, големиот испосник и духовен отец, Епископот Велички Гаврил од Лесновскиот манастир пишува:"„Оние што воопшто не постат нека почнат да постат, ако мислат да се спасат и душата да им влезе во Царството Небесно. Но тие не можат веднаш да го усвојат целото правило, туку најнапред нека постат во среда и во петок, во првата и во последната недела од постот, а потоа со текот на времето ќе се трудат, а Господ ќе им помогне да го примат полното правило, така што по некое време и тие ќе постат уредно... Освен тоа, почетникот најнапред може во посните дни да не јаде месо и маст, а да јаде сирење и јајца, така што со текот на времето ќе мине на целосен пост.“ Телесниот пост е неразделно поврзан со духовниот пост. Нема вистински пост без покајание и плач, без смирение, без молитва, без трпение, без љубов и милост кон ближните и без другите Свети Добродетели. Од телесниот пост духовниот отец, како што видовме, може да неразреши, но од духовниот пост - никој, па дури ни ангел од небото. Затоа, телесниот пост не е секогаш неопходен како подготовка за Света Причест, додека пак, духовниот е неопходен. Духовниот пост е самата суштина на христијанското живеење и постоење во Црквата. Сепак и телесниот пост многу го помага духовниот. На пример, многу помага за да се вежбаме во трпение, смирение и молитва, да владее во нас дух на покајание, а покрај тоа, од она што би го заштедиле постејќи, можеме да им дадеме милост и помош на сиромасите. Кога вака правилно би се разбрал постот, веруваме дека не би постоел христијанин кој би можел да се оправда ако не го држи постот.1
xokaido Post mnogu ne priznavam osven nekoj strog post za eden den nisto poveke. Ne znaci deka ne veruvam vo Gospod
nevernik
quote:
Originally posted by xokaido
Post mnogu ne priznavam osven nekoj strog post za eden den nisto poveke. Ne znaci deka ne veruvam vo Gospod
Bidi razumen. Crkvata e vidlivo telo na Gospoda Isusa Hrista. I zelbata negova e da se spremame za vechen zivot. Eden od tie nachini e i postot. Kako velish: ne priznavam post, a veruvam bo Boga?
voda mislam deka sitye nie sto rastevme vo titova jugoslavija sme poprimile mnogu malku detalnost od nasata religija kako i od nasata istorija,tuka negde i jas bi sakala da postam ama na znam kako se zapocnuva seto toa a i nemam tuka vo blizina pravoslavna crkva za da se pricestam na krajot od postot-zatoa sum naviknala da go slusam boga vo moeto srce i da bidam pravoslavna samo so znaenjeto sto mi go prenele moite predci.mozam da se nadgraduvam so razno razna literatura okolu pravoslavieto ama koj znae i koj e siguren deka ovaa literatura e onaa pravata za nas pravoslavci.barajte sami sebe si vo vaseto srce i vo vasite predci seto toa ke ti kaze koj si i sto si.ima razno razni dvizenja i novi tkn sekti sto ne dolikuva voopsto za tolkava mala drzava i za 2-i pol milioni narod.znaete seto toa e finansirano od visoka sila sto ne saka vo nikoj slucaj nas pravoslavci da ne vidi obedineti.jas so temava ojdov nadvor od topikov ama morav zs stvarno --EH da ni bese uste konstantinopol-sediste na nas site kako sto e vatikan za katolicite koj ke bese kako nas no toa tie nemozea da go podnesat i zatoa celata istorija okolu nas taka se sluci slucajno site pravoslavni zemji da ne se priznavaat edna so druga CIJE MASLO E OVA .
Enigma Rage, Chij e ovoj tekst ili od kade e izvaden?
RaGeAnGeL mpc.org.mk
nevernik Dali treba da se posti sekoj den vo vreme na Veligdenskiot post, ili samo od ponedelnik do petok (bez sabotite i nedelite)? Ako nekoj ne posti, dali moze da se prichesti za Veligden?
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
Dali treba da se posti sekoj den vo vreme na Veligdenskiot post, ili samo od ponedelnik do petok (bez sabotite i nedelite)? Ako nekoj ne posti, dali moze da se prichesti za Veligden?
Ne mozhe, a treba da se posti sekoj den, vkluchuvajki gi sabotite i nedelite. Ako nekoj ne se ispoveda za vreme na postot, ne smee da se prichesti za Veligden, a pri ispovedta, duhovnikot zabranuva ili dozvoluva prichest, vo zavisnost od sluchajot.
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
Dali treba da se posti sekoj den vo vreme na Veligdenskiot post, ili samo od ponedelnik do petok (bez sabotite i nedelite)? Ako nekoj ne posti, dali moze da se prichesti za Veligden?
Ne mozhe, a treba da se posti sekoj den, vkluchuvajki gi sabotite i nedelite. Ako nekoj ne se ispoveda za vreme na postot, ne smee da se prichesti za Veligden, a pri ispovedta, duhovnikot zabranuva ili dozvoluva prichest, vo zavisnost od sluchajot.
Ima kolizija vo toa shto ti go velish i ova:. Vnimavaj: "'64. Апостолско правило од shестиот Вселенски Собор: Ако некој клирик се најде дека пости во ден Господов (недела) или во сабота, освен во едната (Великата) сабота, да биде расчинет; а ако е мирјанин да биде одлачен".
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
Dali treba da se posti sekoj den vo vreme na Veligdenskiot post, ili samo od ponedelnik do petok (bez sabotite i nedelite)? Ako nekoj ne posti, dali moze da se prichesti za Veligden?
Ne mozhe, a treba da se posti sekoj den, vkluchuvajki gi sabotite i nedelite. Ako nekoj ne se ispoveda za vreme na postot, ne smee da se prichesti za Veligden, a pri ispovedta, duhovnikot zabranuva ili dozvoluva prichest, vo zavisnost od sluchajot.
Ima kolizija vo toa shto ti go velish i ova:. Vnimavaj: "'64. Апостолско правило од shестиот Вселенски Собор: Ако некој клирик се најде дека пости во ден Господов (недела) или во сабота, освен во едната (Великата) сабота, да биде расчинет; а ако е мирјанин да биде одлачен".
Ne e tochno. Najverojatno, mislish na kanon 65, koj se odnesuva na paganskite obichai. www.intratext.com/IXT/ENG0835?_P3T.HTM
suschestvo Pred se lesni posti na site sto postat ili planiraat da postat. Cesto pri posti se srekjavame so mislenja, sugestii ili kauvanja i tolkuvanja na razlicni luge, za toa kakov da bide telesniot post. Dosta cesto kolku sto mozam da zabelezam, se poistovetiuva postot kako eden vid na dieta. Vo sekoj slucaj ne mislam na onie koi pocnale so post kako eden vid na dieta, bidejki so tek na vreme kje go vosprimat i duhovniot del na postot. Celata rabota za mojata zabeleska se zasnova na izborot na hranata. Sekako deka denesniot ritam na zivot na lugeto i nivnite sekojdnevni obvrski ne se isto so moznostite za post na isposnicite, pustinozitelite ili pak monasite. No, celiot post se stremi kon toa da so tek na vreme da odime kon pravilniot post. ottuka za ohrabruvanje se site onie koi pocnuvaat da postat. Postenjeto treba da go prilagoduvame kon ona koj kolku mozi vo konsultacija so otecot koj e vo sluzenie na mestoto kade ziveeme. Megjutoa, postojat luge ili mislenje megju lugjeto za izborot na hranata koja treba da ja konzumirame. Pred se spored moe mislenje, treba da se izostavi hranata koja e od zivotinsko poteklo. Pred se mislem ana postenjeto t.n. 'bez maslo", no, cesto se nametnuva da se izostavi i hranata prigotvuvana vo rastitelno maslo. Postoi razlika pomegju mast i maslo. Nekolku decenii se provlekuva izostanuvanje na hrana prigotvuvana so maslo. Toa e taka poradi toa deka masloto koe togas se naogjalo, bilo cuvano i transportirano vo kozi od jagninja. Dodeka denesnovo maslo nema nikakov fizicki dopir so zivotni. Taka da sublimiram, znaci ima luge koi nemozat ili nemaat moznost postat vo postrog post, pa jadat i hrana "bez maslo". Licno smeta deka malku e moderniziran postot, ili nekoj bi rekol poistoveten so dietata. Toa go smetam za pogresno i site koi ja branat taa teza. Seto toa e za del od telesniot post. Koga se raboti za ispovedta, taa kaj pravoslavnite e retko zastapena, a vsusnost pretstavuva vazen del od sekoj post. Duhovniot post e celosno zapostaven ili nekako zaboraven. vo tekot na postot treba da e dusata ispolneta so ljubov i oprostuvanje, da e bez omraza i losi misli, covekot da se moli da odi na sluzbi i sl. VAzno e i toa da ne zboruva pogrdni zborovi, psovki da ne laze itn. Sepak za eden pravilen post treba priprema koj aponekogas na nekoi luge mu e potrebano i povekje godini da dojdat do faza na popravilen post.
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
Dali treba da se posti sekoj den vo vreme na Veligdenskiot post, ili samo od ponedelnik do petok (bez sabotite i nedelite)? Ako nekoj ne posti, dali moze da se prichesti za Veligden?
Ne mozhe, a treba da se posti sekoj den, vkluchuvajki gi sabotite i nedelite. Ako nekoj ne se ispoveda za vreme na postot, ne smee da se prichesti za Veligden, a pri ispovedta, duhovnikot zabranuva ili dozvoluva prichest, vo zavisnost od sluchajot.
Ima kolizija vo toa shto ti go velish i ova:. Vnimavaj: "'64. Апостолско правило од shестиот Вселенски Собор: Ако некој клирик се најде дека пости во ден Господов (недела) или во сабота, освен во едната (Великата) сабота, да биде расчинет; а ако е мирјанин да биде одлачен".
Ne e tochno. Najverojatno, mislish na kanon 65, koj se odnesuva na paganskite obichai. www.intratext.com/IXT/ENG0835?_P3T.HTM
64. Апостолско правило од shестиот Вселенски Собор: "Ако некој клирик се најде дека пости во ден Господов (недела) или во сабота, освен во едната (Великата) сабота, да биде расчинет; а ако е мирјанин да биде одлачен". Piti go Zoran dali smee da posti vo nedela?
oximoron Прво за 64то правило, мислам дека тоа важи за секоја Недела но не и Неделите како денови за време на постите. Значи во „обичните седмици“ постиме во Среда и Петок, а никако во Недела или Сабота. За Великденскиот Пост, а и за другите 3 големи поста, мислам дека нема потреба да слушаме се што ке ни биде кажано од некои „познавачи“ туку секој од нас да си го праша и послуша својот духовник, кој пак најдобро знае дали сме ние физички но и духовно спремни да се подвигнеме на пост. Неретко постои кај верникот огромна желба да се подвигне на строг пост, па дури и на тример, ама тоа не значи дека истиот е спремен за такво нешто. Да не навлегувам сега дека тоа може и да биде искушение од Сотоната. И најважно, да не се фаќаме за ситници во физичкиот пост (во кој освен нејадење ништо животинско треба да внимаваме и да немаме сексуални односи со партнерот) туку многу повеќе да внимаваме на духовниот-душевниот пост, значи да не мислиме ништо лошо, да не навредуваме, да не се лутиме и да не ги повредуваме ближните наши.
трендафил Нормално е дека секој треба да се консултира со духовникот во врска со постот, посебно кога се работи за разрешување од постот. Иначе во Велигденскиот пост од понеделник до петок се пости строго (без употреба на масло, т.е. зејтин). Во сабота и недела може да се употребува масло и вино. Се разбира и храна, а посебно вино во умерени количини. Риба во целиот пост е дозволена само на Благовец (доколку е пред Цветници) и на Цветници. Доколку Благовец биде во Страсната недела (седмицата пред Велигден) до Велики Четврток дозволена е употреба на масло и вино, а доколку е на Велики Петок дозволено е само вино. Мислам дека се употребува само вино и доколку Благовец биде на Велика Сабота, но не сум потполно сигурен. Тоа ќе се случи идната 2007 година. Се разбира сите разрешувања се доколку не се оди на причестување и во консултација со духовникот.