Полициски досиеја
Полициски досиеја
vancevtodor Dodeka postojat progonuvani i progonuvaci,nemoze da ima "zaednicki makedonski nacionalni celi". Vo dosieata pokraj liceto za koe se vodi dosieto sledeno e i negovoto semejstvo ,pa taka toj i toj so psevdonim toj i toj,poteknuva od semejsto koe bilo ....protiv bratstvoto i edinstvoto na Jugoslovenskite Narodi,pa odi ponatamu,negovata sopruga iako poteknuva od semejstvo koe "sekoj put e bilo na linija",ke mora i kon nego da se obrne pogolemo vnimanie i da se primeni merkata..... Mala presmetka :preku 20.000 aktivni dosiea ili najmalku okolu seesetina iljadi semejstva,priblizna brojka na progonetite pomedju 250 i 300 iljadi Makedonci.
orlak еве едно прашање за дотичните господа од СДСМ овде на форумов: дали за сегашниот актуелен директор на „службата за безбедносни прашања„ има сеуште отворена “фамилијарна„ обработка, дали за сегашниот актуелен директор на „агенцијата за разоткривање и информирање„ има архив за соработник на тогашната СДБ под закрила на Томислав Чокревски? таралалаалла јалаја... се шпион до шпион... а за Спасов не правам муабет.... бугарите ќе ви кажат за него и неговите сексуални врски...
orlak ЈАС ТВРДАМ! од 1948 година па се до отварање на архивите на УБК во 1999-2000 година се водени точно 14.000 тајни досиеја од кои некои како на пример досието на Драган Богдановски - „мајка„ изнесува 18.680 страници. ако знаеш тогаш кажи ми ја отворената обработка под шифрено име за Драган Богдановски ? ајде демантирајме, а ако не јас ќе почнам да ги редам овде под шифри сите по ред! еве вака „дејствуваа од позиции на македонски национализам, врховизам и иредентизам“. па оперативни обработки „МАЈКА„, „КЕНГУР“, “ЛАВ“, “РОЗА“, “ПАУН“, “СЛИКАР“, „ВОЈНИК„, И ИТН. значи збориме само за дејствување од позиции на македонски национализам, нешто што јас веќе го пишуваав на Ајвар пред 4 години. ех таму имаше комлет се, само кој да го чита тоа!
orlak ИСПРАВКА 20000 ДОСИЕЈА СЕ ВОДЕНИ ОД 1948 ГОДИНА НА ПА НАВАМУ, А НЕ ОД 1992 ГОДИНА ПА НАВАМУ.
vancevtodor orlak veli:
quote:
ИСПРАВКА 20000 ДОСИЕЈА СЕ ВОДЕНИ ОД 1948 ГОДИНА НА ПА НАВАМУ, А НЕ ОД 1992 ГОДИНА ПА НАВАМУ.
orlak ,jas nikade ne spomenuvam koga se otvoreni ,zboruvam deka se: dvaeseteiljadi aktivni politicki policiski dosiea posle 1992g
orlak ок амсори , грешка во падеж генитив! ова вака сега од 1948 година па се до отварање на архивите на УБК во 1999-2000 година се водени точно 14.000 тајни досиеја од кои некои како на пример досието на драган богдановски-мајка изнесува 18.680 страници.
vancevtodor Dosieto na Dragan Bogdanovski bese aktivno i po negovata smrt.Prekarot Majka e na sosema drug covek,blizok i posleden sorabotnik na Dragan.
orlak и овој овде проба нешто да пласира и пак ништо!!! ништо ке упатам апел до администраторите да ги елиминираат ваквите појави... абре кажете нешто зар да Чекам 5 дена да ви текне нешто! [}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)]
vancevtodor orlak
quote:
ЈАС ТВРДАМ! од 1948 година па се до отварање на архивите на УБК во 1999-2000 година се водени точно 14.000 тајни досиеја од кои некои како на пример досието на Драган Богдановски - „мајка„ изнесува 18.680 страници. ако знаеш тогаш кажи ми ја отворената обработка под шифрено име за Драган Богдановски ?
orlak,postoi razlika pomedju zborot prekar i "liceto ke se vodi pod psevdonim" ti kako covek koj raboti ili rabotel vo sluzbata treba da ja znaes razlikata. Dosieto na Dragan go videle samo ludje od sluzbata i del od ludje koi bile na vlast,ne sum pripadjal ni na prvite ni na vtorite. Okolu brojkata na dosiea ,za godina ili dve ke zboruvame za toa.Ti zboruvas za period 48-99g,jas zboruvam za ushte akltivni dosiea . Okolu brojkata na doushnicite ,MVR tvrdi deka se okolu 22.000, pak netocen podatok.Vo dvete dosiea sto gi imam kaj mene plateni shpioni bile okolu cetirinaesetina ludje. No nesto sto e mnogu interesno za mene a se nadevam i za drugite ucesnici na forumov,bidejki si imal moznost da go vidis i procitas dosieto na Dragan,napisi nesto povece za kindapiranjeto na Dragan,koj go kindapiral,kako e donesen i ....
orlak [/quote] Okolu brojkata na dosiea ,za godina ili dve ke zboruvame za toa.Ti zboruvas za period 48-99g,jas zboruvam za ushte akltivni dosiea . No nesto sto e mnogu interesno za mene a se nadevam i za drugite ucesnici na forumov,bidejki si imal moznost da go vidis i procitas dosieto na Dragan,napisi nesto povece za kindapiranjeto na Dragan,koj go kindapiral,kako e donesen i .... [/quote] аууууу па другарче ако ти говориш за уште активни досиеја тогаш бројката е далеку поголема од таа што ти ја посочи горе. Значи 14.000 досиеја кои се затворени и пак ќе потенцирам ЗАТВОРЕНИ, а активни другарче мое, АКТИВНИ има бааѓи ако ги земеме предвид сите “дејствувања од позиции„ вакви такви,! да ти кажам дека сега нема отворени досиеја за “дејствувања од македонски национализам“ иако постои моментална обработка за МОС , и тоа таа ќе биде прилично обемна, а бидејќи почнаа со собирање на луѓе од МОС како што беше случајот пред 4 недели во ден недела таму пред Радишани на 3-ца припадници на МОС кај кои најдоа оружје за компромитација.пази акцијата е во полициски жаргон или “редовната полициска патрола“ го сопре возилото и изврши преглед по што пронајде недозволено држење и поседување на оружје и распрскувачки материјали„. и такви ми ти рабоќе. абре ова е полиција нема што. да ти кажам право алал да им е барем ставија каков таков ред, само за кого како? нели? а другарче за Драган Богдановски и неговото патешествие ќе почекаш малку зошто тоа бара обемно размислување за правење на таков чекор, т.с споделување со сите вас на една катастрофална маченичка драма насочена кон еден човек!!! само ќе кажам едно , да го благослови Змејко се што превзема тогаш за “основачот„.
orlak се поставува прашањето колку од раководството на СДСМ дури и членови на централниот одбор имаат во тајните архиви досие од 1992- па наваму за „противуставно дејствување и шпионизам“ се поставува прашањето колку од раководството на ДУИ имаат во тајните архиви досие од 1992- па наваму за „противуставно дејствување и шпионизам“ “тероризам и исламски фундаментализам“ се поставува прашањето кој е човекот ВРСКАТА за блискоста на СДСМ со ДУИ (се разбира и во војната) се разбира немојте да ми велите за ДПМНЕ или ДОСТА или НП зошто нивното делување беше оценето како делување од позиции на македонски национализам па дури и позиции на врховизам (нешто за што јас не би се сложил бидејќи незнам тогаш како би го дефинирале “тогаш“ иако е дефинирано дејствувањето на Каракачанов. не ја исклуЧувам спрегата на припадници на тогашната ДПМНЕ со разузнавачките бази на Русија, Бугарија, Србија и Грција (за жал од тие нема ниту еден сега во ДПМНЕ).
Strelec
quote:
Originally posted by orlak
еве едно прашање за дотичните господа од СДСМ овде на форумов...
OooOo, прозван си... Не го игнорирај прашањево од orlak!
orlak ајде СДСМ-овчиња одговарајте!!! или дали за господинот Спасов има компромитирачки блгарски материјал кој госпоѓата од ДРУМ го има во својата лична архива па заради кој Спасов ја “амнестираше“ по аферата “големо увце„. која е заслугата на Спасов да лета за ЛОНдон? или како се станува амбасадор во ЛОндон? или СДСМ-овската продолжена политика на бившата СДБ, па ај ве молам скоро свите во таа партија се со некаква полициска задкрила. што информатори, што соработници на службите, што деца на агенти, на соработници, што уживатели на комунистички функции и итн. п.с. и татко ми да бил “некој“ од гореспоменативе јас денес би бил ... , ...најмалку амбасадор во Њујорк... тралалалјци едни...
orlak еве прашање пак за СДСМ-овците, во ваше време од ( ... - 1992 ...г. )се отворија сите полициски обработки за „дејствување од позиции на политички екстремизам“ во кој влегоа сите полициски обработки водени од 1948 за „дејствување од македонски национализам„, па така обработката „КЕНГУР“ која се водеше за поранешното КСИО на ДПМНЕ во кое главна фигура беше ЗМЕЈКО е водена како „дејствување од политички екстремизам„, и денес пак во ваше време се отвора полициска обработка за МОС на Шехтански, а од 2002 година е запрена секаква обработка за ОНА и членството на ДУИ. значи според вашата политика ДУИ како ваш партнер не претставува закана туку МОС на Шехтански... како впрочем и ДПМНЕ во 1992 година. ах таа комуњарска политика...
OooOo orlak, samo ako mi dojdish u Strumichka Palanka. Go eba ezhot!!!
orlak никој од ова СДСМ-овциве не ми одговара на прашањата: [:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][V][V][V][V][V][V][V] а таман реков ќе пишувам и за досиејата на ДУИ кои ги отворија лично СДСМ во нивното владеење-дивеење. катастрофа! [B)][B)][B)][B)][B)]
intel
quote:
Originally posted by orlak
а за Спасов не правам муабет.... бугарите ќе ви кажат за него и неговите сексуални врски... ....или дали за господинот Спасов има компромитирачки блгарски материјал кој госпоѓата од ДРУМ го има во својата лична архива па заради кој Спасов ја “амнестираше“ по аферата “големо увце„. која е заслугата на Спасов да лета за ЛОНдон?
А која Доста има материјал за Ѓорката, онаа што додека тој беше амбасадор таму од 94-98 секој втор ден шеташе по Илиенци и во ЦУМ со Љубче и што пиеше кафе кај оној што ја издаде книгата 100 год. борба за Македонија.... Орлак...оооорлааааак...[;)] АЈ сега за ДУИ кажи.
orlak
quote:
Originally posted by intel А која Доста има материјал за Ѓорката, Орлак...оооорлааааак...[;)] АЈ сега за ДУИ кажи.
да бре “ДАМАТА„... МУ го зема досието од блгарската дирекција за оперативно извиждување и останатото е историја... а што за ДУИ? [?]
intel Че видејме за ДУИ на следната страна. Него Дамава како го доби досието од КГБето или и тоа е историја. Колку е тоа досие веродостојно, цели, задачи..? во пресрет на 98-та.
orlak
quote:
Originally posted by intel
Че видејме за ДУИ на следната страна. Него Дамава како го доби досието од КГБето или и тоа е историја. Колку е тоа досие веродостојно, цели, задачи..? во пресрет на 98-та.
абре услуга за услуга, она нив еден човек, тие нас еден човек, знаеш како оди тоа?[?] верувај ми ВЕРОДОСТОЈНО е и тоа да знаеш колку... [^][^]
intel не знааам, јас ја точев зељката у подрум.Добро за веродостојноста не правиме муабет повеќе бидејќи ќе заглавиме некоја сртана, еве ни за целите и задачите нема. Да видиме нешто за:
quote:
а таман реков ќе пишувам и за досиејата на ДУИ
orlak
quote:
Originally posted by intel
quote:
а таман реков ќе пишувам и за досиејата на ДУИ

за кој период, од 1948 или од 1990г.[?]
orlak една од најобемните оперативни обработки и оперативни акции во периодот на осамостојување на РМакедонија покрај Албанската паравојска за која имаше и судска разврска е оперативната обработка „ЛАВ„ во перативната акција „РАСКОЛ„ или како што јавноста знае операцијата “ДУВЛО“ отворена од СДБ под изговор за формирање на паравоени македонски „врховистички„ формации. во еден од извештаите за следење на работата на ДПМНЕ се вели: ...Георгиевски и Димовска во Софија во мај 1992 година на средба во Софија се сретнале со претставници на врховистичките анти македонски организации, со претставниците на тајните служби на бугарската полиција... , ..при што примиле околу 50.000 ГМ за организирање на некои активности во РМ... ... главната пречка за практична и ефективна реализација на ваквото сценарио претставува улогата на генералниот секретар во партијата Борис Змејкоски од најмалку две причини: прво е неговата јасна македонска ориентација и второ неговата функција генерален секретар одговорен за организација на теренот а во исто време раководител на комисијата за кадровски прашања. Неговата позиција како и идентичните определби на неговите соработници (Александар Диневски, Иван Соколов, Зоран Петрески и други) преставува непресмотлива пречка за позначаен продор на бугарофилството во партијата... ...So formiraweto na KSIO-Komisija za strategiski istrazuvaнјa i organizacija (formirana formalno od strana na Izvrsniot komitet vo januari 1994 godina so posebna Odluka soglasno Statutot na VMRO-DPMNE, a za koja SDB vovede posebna obrabotka pod imeto "KENGUR") na cie celo e Zmejkovski, negovata pozicija е zajaknata sto gi doveduva do "ludilo" pobornicite na "kauzata"... ...Tokmu zatoa, KSIO, nejziniot rakovoditel Zmejkovski i nejzinite clenovi se postojano na udar na ogovarackoto "b’lgarsko drucestvo" cij stab najcesto se sostanuva vo kafeanata "Aleksandar-plac", so postojan kontakt so redakcijata na "Delo" i Bugarskata Ambasada vo Skopje. Glavnite ideolozi na ovaa "grupirovka"- Dimitar Dimitrov, Aleksandar Lepavcov, Mladen Srbinovski, Mile Nedelkovski, Vlado Trenevski, Qupco Jakimovski i drugi se direktno ili indirektno pomagani od Qupco Georgievski i Dosta Dimovska... ...zatoa Zmejkovski, a i lugeto okolu nego treba da bidat smeneti vednas!!! [V]
orlak ...Vo prvite meseci od 1995 godina, godinata vo koja bugarstinata kako ideologija ja zapocna svojata ofanziva za posiroko etablirawe vo makedonskoto politicko milje, vnimanieto na rakovodstvoto na VMRO-DPMNE e glavno orientirano kon organizacijata na II-ot Kongres na Partijata sto ke se odrzi na 5 i 6 maj vo Kicevo. Neposredno pred Kongresot Qupco javno go menuva imeto vo Qubco so eftino obrazlozenie deka taka go zapisal maticarot, po celi 29 godini! Na samiot Kongres megu oficijalnite gosti se naogale i potpretsedatelot na Bugarskoto Sobranie (inaku od togas opozicioniot SDS koja e vo postojana koalicija so VMRO-SMD) koj na delegatite im se obrati na bugarski jazik, bez preveduvac, niednas ne spomenuvajki go makedonskiot narod. Dosta Dimovska i Qupco Jakimovski imaat podgotveno posebna Deklaracija za makedonskiot jazik vo koja se istaknuva stavot za nova redefinicija na makedonskiot jazik so voveduvawe na tkn."nema bukvi" no ocigledno procenile deka "se uste e rano" za takov radikalen poteg i istata ja povlekoa...
orlak Prviot obid za smenuvawe na Zmejkovski e po zavrsuvaweto na dopolnitelnite izbori vo Izbornata edinica 103 vo Kisela Voda vo koja kandidatot na VMRO-DPMNE Branislav Sinadinovski, inaku po licen predlog na Georgievski, minister vo senka za nadvoresni raboti, nezadovolen od nacinot na koj se sprovedeni izborite, kako i od rezultatot dava edna nediplomatska izjava deka "izborite vo Makedonija mozat da se dobijat samo so sila". Na negovata izjava ne reagira nikoj, nitu SDSM koj e direktno prozvan, no, edna nedela podocna, reagira Liberalnata prtija so osuda na istata. Podocna se ustanovi deka soopstenieto od Liberalite go izdejstvuval koordinatorot na pratenickata grupa na VMRO-DPMNE vo Sobranieto na RM Tomislav Stefkovski blagodarenie na negovoto licno prijatelstvo so Stojan Andov, a po nalog na Georgievski i Dimovska koi vo toj moment se naogaat vo Sofija! Generalniot sekretar Zmejkovski drzi konferencija za pecat i go poddrzuva Sinadinovski. Dva-tri dena podocna Georgievski i Dimovska se vrakaat od Sofija - Bugarija, ne doagaat vo sedisteto na Partijata, tuku odat direktno vo prostoriite na pratenickata grupa na VMRO-DPMNE vo Sobranieto na RM kade odrzuvaat druga konferencija za pecat na koja najenergicno se ograduvaat od izjavata na Sinadinovski so sto prakticno ja suspendiraat i poddrskata na svojot generalen sekretar. Nastanuva macna situacija vo koja del od pratenicite na VMRO-DPMNE (posebno Stefkovski, Stojkov, Tome Stojanovski i drugi) baraat ostavka od Zmejkovski koj izjavuva deka go pocituva stavot na liderot... ...Po nekolku~asoven razgovor "vo ~etiri o~i" megu Georgievski i Zmejkovski situacijata se smiruva i celiot slucaj ostanuva vo krugot na Partijata, no samo za kratko. Nekolku meseci podocna, vo tekot na maj 1994 godina, Stefkovski vo dogovor so Dimovska (najverojatno i so Georgievski ) povtorno go aktuealizira prasaweto za smenuvawe na Zmejkovski, najavuvajki deka za toa navodno ja imal poddrskata od "pogolem del" od pratenicite i Opstinskite komiteti na VMRO-DPMNE. KSIO blagodarenie na dobrite i pravovremeni informacii so koi raspolagase uspea da ja anulira "poddrskata" na koja se nadevase Stefkovski, a so obezbedenite originalni dokumenti od MVR uspea da ja demaskira negovata vistinska uloga i povrzanosta so SDB.
orlak ..Ilija Belevski, eks potpretsedatel na Sobranieto na Grad Skopje od VMRO-DMNE, eden od najbliskite luge na Tomislav Stefkovski, edna godina po formiraweto na nivnata VMRO-MNDS, na Boris Zmejkovski otvoreno mu priznal deka zad baraweto na Stefkovski za negovo smenuvawe stoele licno Qubco Georgievski i Dosta Dimovska. Strategijata bila napravena vo vilata na Tomislav Stefkovski pri sto se dogovorile Stefkovski da go pokrene prasaweto, a "pogolemiot" del od pratenicite na VMRO-DPMNE vo Sobranieto go poddrzat, se zakanat so podnesuvawe ostavki i so toa "go prinudat" Georgievski da pokrene postapka za smenuvawe na Zmejkovski. Vo tekot na juli 1994 godina nastanuva prviot sudir megu clenovite na KSIO i liderot Qubco Georgievski po povod najavata za pecatewe na negovoto novo literaturno delo "Raskazi so direktna intervencija vo anatomskata struktura na istorijata". Sooceni so opasnosta za ishodot na pretstojnite parlamentarni izbori, clenovite na KSIO sokirani od vulgarnata, grozomorna i morbidnata sodrzina na raskazite, vednas baraat iten sostanok so Georgievski na koj baraat knigata da ne se pecati pred izborite poradi negativnite efekti sto bi mozele da gi predizvika vo javnosta...