Работи ли нешто македонската влада?????
Работи ли нешто македонската влада?????
Makedon Работи ли нешто македонската влада????? Што направи за државата оваа Влада изминатите 3.5 години? Јас како што забележувам, успесите на СДСМ-ЛДП-ДУИ се следни: 1. Уништено земјоделство владата не дава премии на земјоделците, не го гарантира откупот на земјоделските производи, главните земјоделски култури како тутунот, шеќ. репка, јаболката, компитор, пченицата, сончогледот итн. се десеткувани; македонското земјоделство изумре, а од него егзистира 1/3 од Македонија. 2. Уништено стопанство за последниве 3.5 години, немаше воопшто странски инвестиции во Македонија. Кој е виновен за тоа освен Владата, која не создава услови за бизнис работење. Индустриското производство имаше пад од рекордни 50%, а тоа што изминатата година се зголеми индустриското производство за 10%, после падот од 50%, а Владата го нарече „економски бум„, е најголемиот успшех на Владата! Само 40% имаа пад на индустриското производство од однос на она што беше до 2002 год. 3. Корупција Цвета, ли цвета корупцијата во Македонија и никој не сака да ја сотре. Зошто? Па најлесно се лови во матно! НАТО одлучно рекоа дека нема МКД да влезе во НАТО, се додека имаме високо ниво на корупција во државата; изгледа на власта не и одговара да влеземе во НАТО, штом воопшто не се бори против корупцијата. 4. Школство македонското школство е целосно уништено во цела Македонија, освен во албанските средини. Причина? Си ја знаеме сите. 5. Култура што беше тоа култура????????? 6. Здравство македонското здравство е во најголем хаос. Ништо не функционира, Владата преку Фондот за Здравство не префла пари на болниците и другите здравствени установи. И овој сектор, оваа власт успеа да го уништи. 7. Национална стратегија овој поим е непознат за оваа Влада. Најверојатно оти нема Македонци или национално свесни Македонци меѓу главатарите на истата. Македонија ја албанизираа, ги направија Струга, Кичево, Скопје, Чашка и Долнени албански општини. Зошто? За 4 години власт и привилегии или имаа задни црни намери за уништување на македонската држава, тоа допрва ќе го дознаеме!
dejan Ovie uniformi ke gi smenat?! [img]http://img99.imageshack.us/img99/8710/132243xz.jpg[/img]
nukleus Pa zarem ne gi smenija,malku kako "civilki" izgledaat a ne kako uniformi.
orlak
quote:
Originally posted by tmoro Orlak kazi gi sega koj od vlasta bea zamesani vo atentatot na Kiro i avionskata vo Mostar.
Брату за атентатот на Киро овде не би зборувал ништо, мислам дека е многу голем залак и тој залак го голтна Ставре Џиков со неговата Кривична пријава каде има “лесни“ докази односно има докази само за непревземање на нужни мерки и дејствија по извршување на вакво кривично дело. Слушам деновиве дека ќе го опалат еден наш “ебиветар“ бизнисмен во врска со атентатот. или како што вели неговиот другар Савељиќ Божидар: то је прави даса, мислим да му нико ништа не може у Македонији. Па одговорот барај те го таму, а јас не би сакал да пишувам овде за таа работа. За авионската во Мостар јас „верувам„ дека е „класична несреќа“... [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] односно уште тогаш ја извадија онаа теорија дека по грешка е соборен од американците од СФОР кои мислеле дека во тој авион се наоѓа Караџиќ , а кој лет бил изведен со помош на французите, затоа и толку ги пеглаа француските техничари... и да не ломотам многу..., ај да прашам кој е тој “мистериозен“ авион и кој бил во него,а слетал во Мостар 7 минути по несреќата и се поклопил со летот на Трајковски.., а башка што летот на претседателот не бил уредно пријавен за дента, па американците не знаеле кој лета со него. ех тој лирџет.. п.с и караџиќ се вози во таков, посебно кога го склонува француската служба... и на крај македонската влада моментално работи шверц на цигари, керозин, алхохол и прислушкуе... шшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшш... тишина. [/quote][?][V][:(][:(][:(]
nepobedliv abe koga gi citam postovive deka nema makedonci vo tetovo struga koga odam tamu se cudam kako gledam voopsto makedonci...mora na soping da idat??? Inace nie sme si samite krivi sto se iseluvame od rodnite kraista, mora da se pokaze izdrzlivost do kraj. Inace denes vo Utrinski pak pisaa deka nema mladi vo istocna, sve izbegalo po stranstvo??? a tamu nema albanci??? i na kraj, da Makedonija sporo ide ama ne poradi ovakvi ili onakvi politicki partii, koja i da dojde isto ke bide - tuku za zal nie sme mal narod i non stop kukame po investicii, cekame nekoj nesto da frli...nekoja investicija - vo skopje besparica a gradot poln so svetleci reklami, luge nemaat leb da jadat ali ima WI FI internet...tuka e problemot a ne vo SDS ili VMRO.
Goran-Skopje
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
tomi, fakt e deka Gruevski bese minister za financii i bese dosta uspesen kako takov, od togas e vo opozicija... neka stane premier pa ke se uveris vo negovite sposobnosti. Za "cetirite stanovi"... nekoj lujge ednostavno veruvaat se sto ke procitaat.
Dame, aj kazi mi kolku vreme si vo Avstralija i shto znaesh od vremeto na vladeenje na VMRO. Kje te molam za odgovor.
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Koja e pricinata za selenje i toa na vakva siromastija, koga moraat posto-zasto da gi prodavaat svoite imoti, preplaseni za svojata bezbednost begaat poistocno??????
Spored vasata propaganda(mislam na prodavanje imoti) dosea za ovie 4-5 godini ne ke imase nitu eden Makedonec vo Tetovo, Gv...Samo zboruvate za nekakvo masovno iseluvanje na Makedoncite od Tetovo..Spored dogovorot DPMNE+DPA mozese da dojde do masovno iseluvanje na Makedoncite, no fala bogu ne dojde do toa...I nema nikakvo masovno iseluvanje na Makedonci od Tetovo, eve neka se javi nekoj od Tetovo pa neka ni kaze, a ti koga si bil u Tetovo so ni zboruvas vaka??Jas pred 3 nedeli bev na skijanje pa se navrativ i Tetovo kaj eden prijatel, nikoj niso ne mi napravi...nikoj ne mi poreci patot pa da me prasa so sum i dali smeam ili ne smeam da vlezam u Tetovo. I so imas da kazes za tie Makedonski studenti u Tetovo?? Ako Makedonec me smeel da vlezi u grad, kako tie studiraat tamu?? Jas imam kontakti so niv, nikoj niso ne im pravi. Ke povtoram, 2001 donesovte anarhija, i mnogu Makedonci bea prinudeni da gi napustat svoite domovi, ama za sreca vasiot plan ne uspea
Pred 3 nedeli bil na skijanja i POMINAL preku Tetovo. Boze socuvaj ne od vakvi! Masovno iseluvanje na Makedoncite od TE ima, celi naselbi od TE se iseleni i preseleni vo SK, najcesto po prigradskite skopski naselbi. Ne samo tetovcani, tuku i struzani i kicevcani se selat masovno od nivnite rodni ognista. I samata MTV1 na utrinska programa pred mesec emituvase prilog od Struga, kade izvestuvacot od Struga na MTV, izvesti za masovno iseluvanje na Makedoncite od gradot. I te molam nemoj da mi solis pamet za 2001 g. Vojnata ja napravi ONA-DUI, koj e koalicion partner na SDSM i toa se kazuva.
nukleus Fakt e deka Struzani pa i Tetovcani gi prodavaat svoite imoti i se naseluvaat vo Prilep,Bitola ili Skopje toa se vika "tivok genocid" shto go izvrshi aktuelnata vlast koga gi terashe Makedoncite da sedat doma za vreme na referendumot koga nekoi prashanja ne zasluzuvaa odgovor.
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Se prasuvam sto e poloso; idejata na ljupco i zaferi (za podelba na Republika Makedonija od edna strana i "ilirida" pod kosovo na druga) ili pak sds-UCKata Makedonija, Cela ama NE-makedonska.
Интересен пост!:)
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Pred 3 nedeli bil na skijanja i POMINAL preku Tetovo. Boze socuvaj ne od vakvi! Masovno iseluvanje na Makedoncite od TE ima
Abe toa pred 3 nedeli bese posleden pat, a koga si bil ti u Te, ili samo solis pamet demek ke bese podobro ako dadevte Te ili Gv. Kakvo masovno iseluvanje be coveku, ako imase masovno iseluvanje 5 godini, dosea ke nemase Makedonec vo tie delovi, a ima mnogu povece otkolku so sakate vie predavnici.
Mene potekloto mi e od zapadna Makedonija i tatko mi ima 2 bratuceda i 1 bratucedka koi ziveat vo TE, popravo ziveeja. Samo 1 cicko ostana vo TE, oti ima ubava rabota, a site ostanati se iselija vo Skopje pred 2 godini. A ako si bil vo TE, Makedoncite od site naselbi se iseleni, osven vo centarot, kade ili se skoncentriraat vo centarot ili begaat po Skopje. Cicko mi koj ostana vo TE, imase prekrasna kuka, koja morase da je prodade oti Makedoncite okolu nego izbegaa, mu frlija bomba vo dvorot brakata 2002 g., pa za bespari ja prodade kukata i kupi stan vo centarot na TE. Eden rodnina od TE duri otide vo Strumica, kupi plac i tamu izgradi kuka. Ako tolku ti e ubavo tebe megu Albanezi, sto ne otides da zivees vo Cair i taka stanovite tamu se najeftini, po 500-550 EUR/m2. Zosto Makedoncite od Cair se iseluvaat i nieden Makedonec ne kupuva stan po Cair,Butel? Daj mi odgovor na ova prasanje?
Strelec Вашингтон со сериозни критики до македонската Влада Корупција, пристрасно судство, злоупотреби на слободите - стандарда детекција на меѓународната заедница. Значењето на овие состојби се објективизираат кога се дел од годишниот извештај на Стејт Департментот. Таму пишува, тенденциозно е да се суди новинарот на А1 Билјана Секуловска за навреда и за оценката дека првата судска одлука за случајот Бојку била скандалозна. Сериозни критики до македонската Влада во најновиот извештај на Стејт Департментот. Попрецизно, официјален Вашингтон е загрижен за: полициска злоупотреба на осомничени, полициско мачење на етнички малцинства, особено Роми, неказнување и корупција на полициските сили, политички притисок на судството, социјално насилство и дискриминација врз жени, деца и етнички малцинства, особено Роми, трговија со жени и деца за сексуална експлоатација, владино мешање во активноста на Синдикатот, но и Синдикатот има тесни врски со Владата. Што се однесува до корупцијата, во извештајот се вели дека тоа е посебен проблем во извршните и во законодавните делови на Владата. Се наведува фактот дека Антикорупциската комисија ја обвини Владата за недостаток на политичка волја да се бори против корупцијата. Подоцна Владата и го намали буџетот, но затоа комисијата ја посочи Владата дека ја спречува во работата. Во делот на слобода на говор и печат, клучни столбови на демократијата, посочени се примери на судски случаи против тројца новинари за критики кои подоцна завршуваат како навреда или клевета: критика на судија за судската одлука за затвор на Дилавер Бојку, случајот „Реплек“ и случај со екс разузнавачот Горан Митевски. Во секој случај, американската загриженост е стара вест, затоа што во принцип, се работи за истите забелешки, истите проблематични сфери кај кои се уште нема напредок во име на демократијата и почитувањето на човековите права во Македонија.
Great_Macedonian citavne vcera zavcera na vecer mislam bese... gardata na ARM ke gi smeni segasnite 'komitski' uniformi, i od sega ke nosi "multietnicki" uniformi. Gospod da cuva i brani!
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Abe za kakvi investicii zboruvas, SDSM dojde na vlast posle boklukot so napravivte, koj toa doaga da investira taka lesno posle 2001. Ova ke drzese voda ako 2001 niso ne se slucese. A za nacionalna strategija, Makedonija ostana na granicite od pred 2001, pogolem uspeh od toa nema, vie sakavte del od Makedonija da dadete, i mi prodavate pufki ovde, ako ne e nacionalna strategija priznavanjeto na imeto od USA togas so e? Ili za vas nacionalna strategia e da rasparcete Makedonija?
Ajde, VMRO bilo krivo sto SDSM nisto ne storil za 4 godini. Pa sami si rekovte deka 2002 godina koga vlegovte vo koalicia so ONA-DUI, Makedonija ja napravivte stabilna. Ili ne e taka? Pa od 2002 g. natamu nemavme vojna. A i vo vojnata 2001 g. IMAVME INVESTICII POVEKE OD KOLKU STO VIE IMAVTE ZA IZMINATITE 3.5 GODINI, A INDUSTRIJATA BESE POJAKA ZA 40% OD KOLKU STO E SEGA. Taka, tvoite kvaziteorii (kako i na site SDSMovci) ne drzat. VMRO sakase da gi dade TE i GV, a ostanatata Makedonija da bide na Makedoncite. Vie ja dadovte POLA Makedonija na Albancite, pa duri i Skopje. VMRO go davese TE i GV, za da ne gi dade Struga, Kicevo, Dolneni i najvaznoto Skopje na Albancite; Vie, gi dadovte tie gradista i gi albaniziravte! Edinstveni koi prodavaat pufki ste Vie, za nisto ne Ve biva [:D]
nukleus Zarem Makedonija ima VLADA?Pa jas ne gledam takva rabota ovde ima samo vlast i diktatura na vlasta kon narodot.
nukleus Vaka kako shto se,spored 90% od Makedoncite podobro da ne se vo Makedonija!
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
Zarem Makedonija ima VLADA?Pa jas ne gledam takva rabota ovde ima samo vlast i diktatura na vlasta kon narodot.
Ima diktatura samo od Strumica do Veles, a TE, GV, Cair, Butel, Saraj, Kicevo, Struga itn. ima paralelna vlada koja raboti na interesite na mnozinskata etnicka zaednica vo spomnatite opstini. Za zal Makedoncite nemaat vlada, najverojatno sto vlastodrscite ne se Makedonci ili pak ne se cuvstvuvaat kako Makedonci.
nukleus Tocno e deka vlastodrzacite ne se Makedonci toa se Vlasi(neka ne se lutat nekoi ovde na forumov toa se fakti),no sepak iako se Vlasi treba da frlat barem po eden "opul" vrz Makedoncite koj im obezbedija prioritet i poveke od bilo kade shto im e obezbeden vo svetot na Vlasite osven vo Romanija koja e neshto kako vlashka drzava.
Makedon
quote:
Rekovme ke ja napravime, i eve za razlika koga bevte vie 2001, Makedonija e daleku postabilna od vase vreme. Slednite 4 godini ke dojdat investicii
. Dali pod stabilnost smetas deka ne smee Makedonec da odite vo Aracinovo, Te, Gv, Debar? Ili stabilnost e sto cel grad banda albanci od Kondovo mozat da drzat pod zalosnistvo? Vie Makedonija ja "stabiliziravte" 2002 g., koga stanavte partneri i oficijalno so ONA-DUI i rekovte deka 2003 godina e godina na stabilizacija, a deka 2004, 2005 i 2006 ke bidat godini na ekonomski bum i investicii. Samite rekovte, A NISTO NE OSTVARIVTE. Barem da zadrzvte tempoto so koe rabotese VMRO, ke zivulkavme nekako.
quote:
Ne brukaj po imeto VMRO, vistinskoto VMRO ne dava del od Makedonija, Drugpat napisi VMRO DPMNE sakase da rasparci Makedonija ko da e imotot na nivnite tatkovci.
. A ti razmisluvas li so toa mozokot malce? Poarno da gi dademe TE i GV, otkolku POLA MAKEDONIJA ili nedajboze cela, kako sto ide rabotava. Pa Makedoncite se selat od Kicevo, od Tetovo, od Gostivar, od Struga, od Cair, zarem toa e stabilnost? Albancite koga togas ke se delat od Makedonija, a Vie samo im pomagate da zemat pogolem del! Ili sakate cela Makedonija da ja albanizirate? Razbiram deka vlaskiot udel vo SDSM ja vladee Makedonija, i deka golem del od makedonskite "vlasi" se vsusnost pravoslavni Toski, ama barem usul da imavte so albanizacijata, a vie za 4 godini, se sto mozese da se albanizira, go albaniziravte. Sega duri i edinstvenata makedonska opstina Rostuse vo najzapadniot del na Makedonija Vi smeta, pa im gi ukinuvate skolite na makedonski jazik, samo da se iselat i tie Makedonci od tamu.
quote:
To e vasata zelba koja ke ostane za vasa zalost neispolneta. I Te i GV i drugite se vo Makedonija
. Da ke ostane cela, ako Vie ostanete na vlast, no vo sostav na golema Albanija. Mozam da zboram samo za moite zelbi, a toa e Makedonija na Makedoncite. Od koga dedo Kiro dojde na vlast, se zbori deka Makedonija e multietnicka, deka sme Vlasi, Shquiptari, Srbi i ne znam sto mesavina. Pa koja zemja nema malcinstva, samo kaj nas e problemot sto malcinstvata vladeat so mnozinstvoto, koe za zal uste dozvoluva malcinstvata (SDSM-Vlasi) da mu go perat mozokot i so svoi oci gleda kako mu ja raskrcmuvaat drzavata.
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Dali pod stabilnost smetas deka ne smee Makedonec da odite vo Aracinovo, Te, Gv, Debar?
Ne siri lazni dezinformacii, ili lagite na DPMNE se biblija za tebe? Kako moze da bides tolku prost da poveruvas deka Makedonec ne smeel da odi Tetovo, Gostivar, Debar....Znaes li ti kolku Makedonci od drugite gradovi studiraat vo Tetovo?? Ili tebe ograniceno ti e i mislenjeto so svoja glava?
Tetovo e mnogu ubav grad za ziveenje, cist, vo planinski pazuvi, zdravo mesto za ziveenje. Slicno e i so Aracinovo, GV, Struga, Kicevo, NO MAKEDONCITE OD TAMU SE SELAT. Koja e pricinata za selenje i toa na vakva siromastija, koga moraat posto-zasto da gi prodavaat svoite imoti, preplaseni za svojata bezbednost begaat poistocno?????? Toa od stabilnosta li e sto ja imame ili od nacionalnata strategija na SDSM? Da ne e toa armaneska strategija?
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Abe toa pred 3 nedeli bese posleden pat, a koga si bil ti u Te, ili samo solis pamet demek ke bese podobro ako dadevte Te ili Gv. Kakvo masovno iseluvanje be coveku, ako imase masovno iseluvanje 5 godini, dosea ke nemase Makedonec vo tie delovi, a ima mnogu povece otkolku so sakate vie predavnici.
Dali mozis da gi izbrois na edna raka ostanatite Makedonci vo TETOVO, a taa mandza buckovski im ja zaprzi za da moraat masovno da go napustaat TETOVO, i siptarite da pravat cisti etnicki teritorii, bravos za buckoski, golem patriot e nema sto, isto kako za vreme za vojnata sto gi pustase avionite i helikopterite da letaat bez i edno parce municija, i aj kazetemi dali SDS ne ja namestija vojnata so UCKITE OD DUI.
Whitebaby
quote:
Originally posted by NACIONALIST i aj kazetemi dali SDS ne ja namestija vojnata so UCKITE OD DUI.
2001 VMRO beshe na vlast ili pak mene nesho mi se ima izmeshano? [:0]
Strelec Тоа намерно СДСМ ја изгубија власта во 1998, за да почне војна со УЧК и да можат после да го обвинат ДПМНЕ... Комуњарска работа... Не смееме истото и сега да им го дозволиме... Во името на мирот, треба сите да гласаме за СДСМ!
f9 Pa izlegoa nekoj glasini potvrdeni a se ushte ne demantirani deka imalo tesna komunikacija pomegu nekoi chlenovi na potesnoto rakovodstvo na SDSM i na rakovodstvoto na ONA vo tekot na dekemvri 2000,sredinata na januari i mart 2001 godina. Toa go prenesoa i nekolkumina od ONA koj podocna preminaa vo DPA.DPA veti deka ke izdade "crna kniga"vo koja ova ke go dokazhe.Od togash se promenaa nekoj raboti posebno megu DPA i Amerikancite ,pa do sega nema nekoa javno potvrduvanje.SDSM za ova nema demant do sega i ne go komentira.So sigurnost se znae deka SDSM od krajot na Mart 2001 bile vo postojan kontakt so Ali Ahmeti niz cela voena kriza.
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec треба сите да гласаме за СДСМ!
AMIN
f9
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec треба сите да гласаме за СДСМ!
AMIN
Ova Amin e od "Kapital" ili od "Drzhava i Revolucija"?
Great_Macedonian ljupco i zaferi ja pocnaa vojnata (za podelba) branko i ahmeti ja zavrsija (so makedonska kapitulacija).
Great_Macedonian Se prasuvam sto e poloso; idejata na ljupco i zaferi (za podelba na Republika Makedonija od edna strana i "ilirida" pod kosovo na druga) ili pak sds-UCKata Makedonija, Cela ama NE-makedonska.
f9 ...ljupco i zaferi ja pocnaa vojnata ...? Koj ja pochna vojnata mozhesh da najdesh na vlezot na VMacedonia.Ja pocha Fazli Veliu i Ostreni...so nivniot portparol Ali Ahmeti.Toa e fakt.Se pred i posle e politika. Tolku za toa koj ja pochna.Dali imashe prichina i povod za vojna? Povodot go kazha Ali,bil rasipaniot telefon preku koj bila prenesena nekakva izjava na Stojan Andov so koja bilo iskazhano deka za da se promeni ustavot toa mozhelo edinstveno so vojna. A za prichinite toa nikoj nitu saka da diskutira nitu da slusha diskusija.Georgievski ne se dokazha kako nekakov golem strateg i na zelena masa ja izgubi vojnata.I kako mnogumina pred nego od vrhovistichkite klanovi go odbra ona probugarskoto rehenie za bratska delba na Makedonija zatoa i izgubi.I Todor Aleksandrov imal isti stav i toa bilo pretocheno vo zhivo za vreme na Italjanskata okupacija i potpagjanjeto na zapadna Makedonija pod Balistite.Zhaferi mu e sparing partner na Ljupcho,ako go nema nego nema shansa za vlast i bratska delba.
трендафил Сигурно е дека владата работи. Да не работеше ќе беше подобро во Македонија. Барем не ќе имаше штета.
Great_Macedonian Zaferi ja bara zapadna makedonija, Ahmeti ke ja dobie cela. Toa e fakt.. isto taka uste eden fakt, ljupco ja bara pro-bugarska makedonija... branko ja bara jugoslavija. Samo Gruevski e MAKEDONSKI lider so cista svest.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Whitebaby
quote:
Originally posted by NACIONALIST i aj kazetemi dali SDS ne ja namestija vojnata so UCKITE OD DUI.
2001 VMRO beshe na vlast ili pak mene nesho mi se ima izmeshano? [:0]
sigurno deka ti se ima izmesano, poveke e od ocigledno deka ALI I SRANKO e dogovorija vojnata, za da dojdat na vlast.
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian Samo Gruevski e MAKEDONSKI lider so cista svest.
Ova e vic na godinata. So majka barase ovoj tvoj lider da bide piun na Ljubco koj spored tebe ja baral pro bugarska Makedonija? So barase da bide minister vo koalicija so Dzaferi koj ja bara zapadna Makedonija(ova samiot i pogore go napisa)? Zarem ne ti zvuci ova epten nelogicno? I dali vo negovata cista svest spagjaat i stanovite so gi slusame poslednite denovi? Kaj bese ovoj MAKEDONSKI lider 2001 da kaze edno lafce za ramkovniot dogovor koj ti licno mnogupati go kritikuvas na forumov?
Ne se sekiraj, nema da ja dademe zapadna Makedonija kako sto sakas VMRO t.e. TE i GV samo, cela Makedonija ke ja albanizirame. Vie za 4 godini albaniziravte 50%, za naredniot mandat 100%.
Great_Macedonian tomi, fakt e deka Gruevski bese minister za financii i bese dosta uspesen kako takov, od togas e vo opozicija... neka stane premier pa ke se uveris vo negovite sposobnosti. Za "cetirite stanovi"... nekoj lujge ednostavno veruvaat se sto ke procitaat.
tmoro Prasanjeto e Работи ли нешто македонската влада????? Zavisit vo koja smisla. Prethodnite na Branko i Ljupco rabotea TURBO KRADENJE 24 saati. Ovie sega kradat so namaleno tempo zatoa sto prethodnicite ne im ostavija mnogu.Znaci nesto rabotat za licen inters. Ako se prodadit ESM ,za narednata na GVUJO spored anketite ako pobedit ke ostanit mnogu mnogu malku za lapanje.
orlak Ф9 прашува ... Pa izlegoa nekoj glasini potvrdeni a se ushte ne demantirani deka imalo tesna komunikacija pomegu nekoi chlenovi na potesnoto rakovodstvo na SDSM i na rakovodstvoto na ONA vo tekot na dekemvri 2000,sredinata na januari i mart 2001 godina. Toa go prenesoa i nekolkumina od ONA koj podocna preminaa vo DPA.DPA veti deka ke izdade "crna kniga"vo koja ova ke go dokazhe.Od togash se promenaa nekoj raboti posebno megu DPA i Amerikancite ,pa do sega nema nekoa javno potvrduvanje.SDSM za ova nema demant do sega i ne go komentira.So sigurnost se znae deka SDSM od krajot na Mart 2001 bile vo postojan kontakt so Ali Ahmeti niz cela voena kriza. а јас одговарам дека за ова поставено прашање јас пишував уште во 2002 година еј... касниш едно 4 години ... ... ... ... п.с ако сакаш и датумот и местото на првиот одржан состанок ќе ти го кажам за ако можеш да ме демантираш, а старите компањони мои форумџиите - ајварци многу добро го знаат ова, посебно Пана на ко му падна многу тешко. и такви ми ти рабоќе...[:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D]
f9 SPQR...ajde ne lazhi sega,da ne gi otvoram arhivite od Ajvar pa da postiram shto se si kazhal vo 2002.Dzhabe Pana ne se ispreraduva koga te vide na forumov...
tmoro [quote]Originally posted by orlak
Sve sto pisuvat Orlak-----e tocno,ke odzemit malku vreme pa i drugite koi ne go poznavaat od Ajvar da svatat deka stvarno e taka. Nego ako ne e tajna zosto sega ORLAK,sto ti znacit nikot. Orlak kazi gi sega koj od vlasta bea zamesani vo atentatot na Kiro i avionskata vo Mostar.
orlak
quote:
Originally posted by f9
SPQR...ajde ne lazhi sega,da ne gi otvoram arhivite od Ajvar pa da postiram shto se si kazhal vo 2002.Dzhabe Pana ne se ispreraduva koga te vide na forumov...
види го колку е вулгариста, катастрофа од човек, ти нему едно он тебе друго како партиски портпарол да е, задоен со парапсихолошки појави: Абре човек отвори ги архивите на ајвар и прочитај што е пишано за врските СДСМ и ДУИ во 2002 година во месец мај во еден град во Германија, или кога точно ја даде изјавата Ахмети цитирам „јас се чуствувам како социјалдемократ„ и по кој одржан состанок, со кој функционер од ЕУ. И зошто пак се вика Демократска Унија за Интеграција? и која беше изјавата на Едвард Џозеф од МКГ за врските СДСМ политичко крило ОНА. и што толку ти кажувам јас на тебе, ако сакаш да те однесам да ти забаат малце, а што велиш ти провокатор еден! [xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(][xx(]
orlak
quote:
Originally posted by tmoro
[quote]Originally posted by orlak
Sve sto pisuvat Orlak-----e tocno,ke odzemit malku vreme pa i drugite koi ne go poznavaat od Ajvar da svatat deka stvarno e taka. Nego ako ne e tajna zosto sega ORLAK,sto ti znacit nikot. Orlak kazi gi sega koj od vlasta bea zamesani vo atentatot na Kiro i avionskata vo Mostar.
абре тури им пепел на овија „новиве“ форумџии, А за никот ОРЛАК набрзо ќе ти казам и ќе ти пратам слики од место во Македонија... кое навистина постои! Брату за атентатот на Киро овде не би зборувал ништо, мислам дека е многу голем залак и тој залак го голтна Ставре Џиков со неговата Кривична пријава каде има “лесни“ докази односно има докази само за непревземање на нужни мерки и дејствија по извршување на вакво кривично дело. Па одговорот барај те го таму, а јас не би сакал да пишувам овде за таа работа. За авионската во мостар јас „верувам„ дека е „класична несреќа“... [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D]