Грчка левица
Грчка левица
Gjoko Грчка левица: Соседна Македонија ќе ја викаме со нејзиното име 9.3.06 Атина, 12:33 Околу шеесет угледни грчки левичари решија соседна Македонија да ја нарекуваат со нејзиното име и покрај ставот на официјална Атина, која од 1991 година бара Македонија да го носи името Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ). “Десетици држави ја признаа Република Македонија под тоа име и така, како таква е впишана во јазикот и меморијата на сите, освен кај грчките националисти“, се вели во петицијата што денеска ја објави грчкиот весник „Елефтеротипија“. “Ние ќе ја прекинеме врската со официјалната позиција на властите и ќе ја викаме Република Македонија со уставното име, нејзиното вистинско име“, се додава во петицијата, потпишана од редица претставници на грчката левица, од кои дел живеат надвор од Грција. Атина е против признавањето на соседна Македонија под тоа име, па земјата во 1993 година стана член на Обединетите нации под називот ПЈРМ, бидејќи Грција смета дека Македонија е име кое било дел од грчкото наследство./крај/б/ф/м
nepobedliv tie li se sto frlaat bombi po banki i amerikanci??? normalno, inace kaj ke kupuvaat petardi (prev.racni)
dejan Neka ne vikat sto sakat, nisto od toa na kraj so vrska so dali svetot ke pocne da ne priznava.
Jakov Ne veruyvaj im na Danajcite i koga ti nosat poklon
misko da se nadevame deka ova e eden chekor ponapred.