Името и новините околу него
Името и новините околу него
intel Грчките интелектуалци ќе ни со обраќаат со уставното име Република Македонија -------------------------------------------------------------------------------- „Тие ќе велат Македонија“ гласи насловот на денешниот текст во грчка „Елефтеротипија“, која ја објави петицијата што ја потпишале шеесетина грчки интелектуалци. Потписниците, меѓу кои има академици, универзитетски професори, доктори, адвокати, правници, сметаат дека веќе е апсурдно нивната соседна земја да се нарекува со референцата ФИРОМ. Меѓу нив и Андреас Анастасиу, новинар по професија , кој не се двоумел да ја потпише петицијата што ја добил по интернет. „Доколку погледнеме од сегашен агол, ќе видиме дека целиот свет зборува за Македонија и дека Грција не ја почитува таа идеја. Тоа нам ни изгледа помалку смешно. Секако, целата работа не е смешна бидејќи целата политика е инволвирана“, вели Анастасиу. Само националистите во Грција остануваат против признавањето на македонското уставно име, тврди Анастасиу. Според него, не само голем дел од грчката јавност, туку дури и политичарите се убедени дека земјата треба да се нарекува Македонија. Сепак спротивните ставови што тие ги повторуваат цели 13 години се толку многу вкоренети што ретко кој се осмелува тоа да го каже во јавноста. „Некои ќе речат дека земаме пари од Македонија за да потпишеме, но лесно е да се каже такво нешто. Треба да се седне и да се размислува на реалните мотиви кои се логични, паралелно со политиката. Оние кои потпишаа се блиски до политиката, не се наивни луѓе“, вели Анастасиу. Засега нема реакции од официјална Атина во врска со петицијата во која за првпат, некој од Грција се залага за признавање на македонското уставно име. Потписниците не ни очекуваат . Сметаат дека засега е добро што Грција и Македонија имаат одлични бизнис контакти. Грчката шефица на дипломатијата, Дора Бакојани неодамна посочи дека прашањето со името на Македонија е осмиот од вкупно деветте приоритети на грчката надворешна политика. [url="http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10305&mid=1500&tabId=1&tabindex=0"]извор[/url] ВО ИСТО ВРЕМЕ Извештај на Стејт департментот на САД за Македонија и за македонското малцинство во Грција -------------------------------------------------------------------------------- Грчката влада продолжува да го притиска надолу македонското малцинство кое живее во северозападните делови на земјата. Во последниот извештај на американскиот Стејт департмент за почитувањето на човековите права во светот за 2005-та се вели дека владата во Атина формално го признава само муслиманското малцинство. Други – не, иако бројни граѓани се идентификуваат како Македонци или Славомакедонци, Турци, Власи, Роми. Стејт департментот уште констатира дека грчките власти не го признаваат словенскиот дијалект кој го зборуваат луѓето од северозападните области на земјата, познат како македонски, различен од бугарскиот. „Мал број од оние што зборуваат словенски, инсистираат на употреба на терминот - македонски, што генерираше силно спротивставување од грчката популација. Овие активисти тврдеа дека владата ја продолжува политиката дизајнирана за обесхрабрување на употреба на нивниот јазик,, пишува во извештајот на Стејт департментот. Ваквите критики од официјален Вашингтон не се ништо ново, но Грција редовно ги отфрла и не прави ништо за да ја подобри состојбата со македонското малцинство. За човековите права во Македонија, Стејт департментот вели дека генерално се почитуваат. Проблематична е полицијата – во некои случаи на апсења, притворања, вознемирувања етнички малцинства, особено ромското. Сепак, се констатира дека владата презела одредени чекори за зајакнување на почитувањето на правата пред се во секторот за внатрешна контрола на МВР кој работи на истражување на случаите за полициско малтретирање и корупција. Таквите случаи се помалку во однос на годините пред 2005-та. Македонија се критикува за корупција во полицијата и судството, што според Стејт департментот е особено загрижувачки. [url="http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10304&mid=1500&tabId=1&tabindex=0"]izvor[/url] И ОВА[:D] Јован се финансира и со грчки пари? -------------------------------------------------------------------------------- Јован Вранишковски призна дека финансиер на неговата црква е и Грчката православна црква. Во интервјуто за Радио Дојче Веле вели дека донации добиваат од повеќе места. „Финансиери ли ви се и Грците?“, прашаа од Радио „Дојче Веле“. „Да меѓу другите и тие“, одговори Вранишковски Јован очекува таканаречената Православна Охридска Архиепископија да се признае со новиот закон за црква и верски заедници кој се уште е во фаза на изготвување. Во меѓувреме нема реакции од официјален Белград по упатената протесна нота од МНР до српскиот амбасадор во земјава. Дописот за Канал 5 вчера го коментираше само министерот за вера Милан Радуловиќ. Изјави дека нема ништо страшно во давањето пари на јовановата црква и дека тоа е во согласност со европската пракса за слободно комуницирање и финансирање на верските заедници. Од МНР и денеска шефицата на дипломатијата Митрева повтори дека Македонија укажува на потребата од почитување на принципот на немешање на државата во црковните работи. „МНР укажува дека финансирањето на активностите на лицето Јован Вранишковски и неговите приврзаници од страна на официјален орган не соодветствува на заложбите за добрососедски односи, соработка и јакнење на меѓусебната доверба“, изјави министерката за надворешни работи Илинка Митрева. По обелоденувањето на финансискиот документ верскиот аналитичар Даниел Димевски сметаат дека функционирањето на јовановата црква во земјава е политичко прашање завиткано во црковно руво. Изјава Владата треба да има поактивна улога пред се во поставувањето на ова прашање во европските кругови Димевски очекува проблемот со признавањето на МПЦ да биде затворен за десетина години. Според првото сценарио во моментот кога со Грција ќе се реши спорот со името, а во втората опција кога Србија ќе се најде пред влез во Европската унија. Тогаш вели Димевски, Јован Вранишковски ќе биде заборавен,ќе го паметиме како маргиналец кој за пари исполнувал нечија агенда. [url="http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10302&mid=1500&tabId=1&tabindex=0"]извор[/url]
asalvari
quote:
Originally posted by Enigma
Kakvi chovechki prava? Ako na Bush mu e do chovechki prava, najprvin kje gi sprovede vo svojata drzhava. Vprochem, Bush e chlen na tajnata organizacija "Skull and Bones", koja praktikuva paganski rituali na chovechki zhrtvi. Seto e politichka igra i laga, so cel da se rasturat balkanskite drzhavi. www.jeremiahproject.com/newworldorder/nworder04a.html
ajde :-)))
asalvari
quote:
Originally posted by Enigma
P.S. Koga nesakame megjusebe da se razbereme i chinime nepravdi edni na drugi (se odnesuva na site pravoslavni balkanski narodi) kje ni popuva "Uncle Sam", a so nashite zemji kje vladeat inoverci.
Ne znam samo dali ti e jasno sto i kolku bus ima napraveno za Makedonija. I koj ni eba majkata na balkanot. Ne se zalazuvaj deka demokratite ni mislat dobro. Bas naprotiv. Najgolemite gomna bea so Klinton na celo. Od koga e Bus na vlast rabotata se stisuva.
concrete
quote:
Originally posted by slasa
koj vi Gavol na site bre aj prestanete odma ili site na ban odite . i nikoj p#229;ojke nema da serte ovde vaka ili onaka imeto se znae FYRepublika Makedonija i da ne procitam povejke niedna glupost
HMMMMM !!! So baniranje ke go resavame zaebot???? Moze edno prasanje???Kolku dlaboko da ja brcnam glavata u pesok za da ne go gleam i slusam ona FY....znaes nemam nekoe noevsko iskustvo....
concrete
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by slasa
koj vi Gavol na site bre aj prestanete odma ili site na ban odite . i nikoj p#229;ojke nema da serte ovde vaka ili onaka imeto se znae FYRepublika Makedonija i da ne procitam povejke niedna glupost
HMMMMM !!! So baniranje ke go resavame zaebot???? Moze edno prasanje???Kolku dlaboko da ja brcnam glavata u pesok za da ne go gleam i slusam ona FY....znaes nemam nekoe noevsko iskustvo....:) :)..!!!
slasa Ne concrete nego sto ke drobime trici sto bi bilo prema tebe kak oda se vikame Vardarska Banovina . siptarija ,bugarija , ili helas . ili mozda loso Zvuci ova ime vo nekoji usi . OVDE NA FORUMOV " REPUBLIKA mAKEDONIJA "
concrete REPUBLIKA MAKEDONIJA bez PARDON ........ ama znaes kako e ......odis da polagas, pa zemas diploma, inaku na zid mozes da obesis kakvo sakas parce hartija :):):)!!! Ona FYR postojano go potenciram za da doznaeme ednas koja e pricinata zosto ne narekuvaat FORMER YUGOSLAV MACEDONIA (znaci ne gledam Makedonci tuku samo POSLEDNI JUGOSLOVENI, na koi jas im tepam FYR-ovci:):):)!!! Ne mozam da veruvam deka Gligorov i kompanija se kretenoidi, toa od avion se gleda deka ne e taka, cekam nekoj da zine i da objasni vo sto mengeme gi stisnaa za da vlezat vo takva kasa......ili da se pomiram so faktot deka sum pripadnik na narod so mentalna falinka , cii pripadnici doagajki na vlast vednas se prestoruvaat vo sebicni drumski razbojnici?????
slasa hahhaaahah me iznasmea da si ziv ,,
tomislav1978
quote:
Originally posted by wolf_pack а за глупости прашај го сењорот на твојот аватар колку пасоши даде пред 6-7 години кога беше премиер[:D]
Wolf toj na avatarot na Slasa e gospodinot Branko Crvenkovski, pretsedatelot na Republika Makedonija, a za pasoshite odmana stana jasno toa bese samo propaganda na Dpmne..DPMNE bese vo 1998 na vlast zasto ne uspeaja da dokazat nisto? ja ke ti kazam, zatoa so se bese laga..
toni_a Tome... jas sa prvpat koga vadev lk. (na vremeto,bitpazar)...bev svedok kako se raspravaa tamu edna sluzhbenichka i eden "albino" poradi zhenata (izgleda negova), kako e mozhno taa na 40god. vozrast da nema nikakvi dokumenti!!?? koga se obide sluzhbenichkata da razgovara direktno so zhenata ,taa neznaeshe "gram makedonski"... inaku gledaj statistiki i popisi! poubav dokaz ,amin!!
DJ_SHEMA Eve go na Angliski vtoriot artikl US State Department Continues to Misrepresent the Macedonian Minority in Greece FOR IMMEDIATE RELEASE: MARCH 9, 2006 http://www.mhrmi.org/press/06/statedept.html Macedonian Human Rights Movement International (MHRMI) expresses its profound disapproval of the US State Department's systematic policy of questioning the legitimacy of the Macedonian minority in Greece. Every year, the US State Department issues its "Country Reports on Human Rights Practices", which perpetuates stereotypes against Macedonians rather than focusing on actual human rights abuses committed by Greece against Macedonians. In an obvious attempt to appease Greek sensitivities to the Macedonian issue, the US State Department places the term Macedonian in quotation marks, refers to Macedonians as "Slavophones" and refers to the Macedonian language as "Slavo-Macedonian", and a "Slavic dialect". Despite repeated requests by various human rights organizations, including MHRMI, Greek Helsinki Monitor, and Rainbow/Vinozhito, the US State Department reports are still grossly inadequate and mirror the official Greek position that the Macedonian minority is illegitimate. Greek Helsinki Monitor noted this long-standing problem in 2002: "[The US State Department's] attitude towards Macedonians in Greece, as reflected in the annual reports, cannot therefore be considered an oversight, or a result of lack of information; on the contrary it is a sustained and deliberate policy of complacency towards Greek authorities on the most sensitive human rights issue in Greece." MHRMI calls on the US State Department to correct its past errors and issue an immediate press release to rectify its erroneous statements about the Macedonian minority in Greece. Bill Nicholov, President Macedonian Human Rights Movement International Address: 157 Adelaide St. West, Suite 434, Toronto, Canada M5H 4E7 Tel: 416-850-7125 Fax: 416-850-7127 e-mail: [email protected] website: www.mhrmi.org
DJ_SHEMA A ova e interesno The U.S. Department of State issued its annual human rights country reports today...Please read the following reports. Greece, Albania, and Bulgaria still deny basic fundamental human rights to their Macedonian minorities. Macedonia: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61662.htm Greece: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61651.htm Bulgaria: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61641.htm Albania: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61633.htm Serbia and Montenegro: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61673.htm
tomislav1978
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
A ova e interesno The U.S. Department of State issued its annual human rights country reports today...Please read the following reports. Greece, Albania, and Bulgaria still deny basic fundamental human rights to their Macedonian minorities. Macedonia: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61662.htm Greece: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61651.htm Bulgaria: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61641.htm Albania: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61633.htm Serbia and Montenegro: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61673.htm
Vo delot National/Racial/Ethnic Minorities samo malku za Makedoncite ili pak ne se ni spomnati -> Bugarija ko primer
Great_Macedonian tomi"slav" vidi vaka..... toj vampir-premier na celo na nasata ventilator-republika-Macedoniaska ja prodade MAKEDONIJA.. makedonia bese ednas, sega ja nema. Sega ima samo ministerski fotelji za KOMANDANT VENTILI, GENERALI NA UCK... I PREMIERSKI PRETSEDATELSKI FOTELJI NA ONIE PREDAVNICI KOJ IM DADOA SVE NA TIE GENERALI I KOMANDANTI na borcite za covekovi prava.
Enigma Kakvi chovechki prava? Ako na Bush mu e do chovechki prava, najprvin kje gi sprovede vo svojata drzhava. Vprochem, Bush e chlen na tajnata organizacija "Skull and Bones", koja praktikuva paganski rituali na chovechki zhrtvi. Seto e politichka igra i laga, so cel da se rasturat balkanskite drzhavi. www.jeremiahproject.com/newworldorder/nworder04a.html
Enigma P.S. Koga nesakame megjusebe da se razbereme i chinime nepravdi edni na drugi (se odnesuva na site pravoslavni balkanski narodi) kje ni popuva "Uncle Sam", a so nashite zemji kje vladeat inoverci.
tomislav1978 Dali znaes koga gospodinot Bucko stana premier?
tomislav1978
quote:
Originally posted by Enigma
P.S. Koga nesakame megjusebe da se razbereme i chinime nepravdi edni na drugi (se odnesuva na site pravoslavni balkanski narodi) kje ni popuva "Uncle Sam", a so nashite zemji kje vladeat inoverci.
Drugite pravoslavni narodi ne sakaat da se razbereme. Srbite financiraat antimakedonski sekti, bugarcinjata eve 15 godini pak so svoite propagandi. A za afrikancite-grci da ne zboruvam
Great_Macedonian tomi.. aman izvadigo toj vampirot od tvojot avatar. Trebase da izgori vo Sturga predavnikot tvoj.
tomislav1978 great, pokazi malce pocit, toj vo avatarot e premier na Republika Makedonija
ProMKD Premier na Makedonija = Ne krade dovolno za da e pretsedatel
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
great, pokazi malce pocit, toj vo avatarot e premier na Republika Makedonija
Abe trgnigo GOJDOTO od tuka, ni go gnasi forumov, toj ne zasluzuva vo nuznik da bide obesen, a ne kamoli na javno mesto
tomislav1978 [img]http://www.tj-hosting.com/avatars/politics_buchkovski.jpg[/img] Drzete se do temata!
tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian mene me cekaa za raka da gi fatam..? i livceto dan trebase vo kutija da im go stavam? znaes zasto ne uspea referendumot?.. zas mnozinstvoto makedonci nemaat razvieno nacionalna svest i nese gordi na svojot identitet. Zgora na toa se zadovoluvaat so koska, a ne so dobar rucek.. demek america ne priznala pa zatoa neka se rasprodava makedonstinata? Sto deka amerika ne prizna? Amerika dan e slucajno grcija? jas kolku sto znam SVETOT seuste ne vikaat FORMER yugoslav republic of macedonia.
Nikakva makedonistina ne se rasprodava, i toa so Amerika e najgolemata glupost so ja slusnav na forumot
quote:
i bez razlika dali nekojsi spekulacii za nogovoto minato se vistiniti ili ne..
Abe kakvi spekulacii, javno u TV se prenese ceremonijata za dobro izvrsenata rabota, a Elmazi se znae so rabota zavrsi, im davase oruzje na uckite
quote:
Za Trepet da ne jadis mnogu L.... toj e dobar covek, iako malce preteruva so negovata omraza sprema se i sesto.. sepak nitu ti znaes nitu jas znam sto toj storil ili nestoril za makedonija.. no znam deka ne e SAMO internet patriot.
Koga ne znaes i ti za nego togas so L.... jades. Ili si ljubomoren na Trepeta, no eve da ti presecam, Trepet nema konk*rencija, dzaba ti e se.
Great_Macedonian lesno mi e mene i od mars da igram patriotizam, znaes zosto? zasto znam deka svesta mi e cista.. za razlika od site onie koj sedea doma za vreme na referendumot. Zatoa sega drugarti branko i bucko zabranija referendum.. do dusa ne bese nivna idejata, od UCKite bese (ama branko i bucko do what ali says), za da nemoze makedonskiot narod da krene glas vo obrana na makedonstinata naredniot pat koga sds-uck ke resat da ni go svirnat. Ustvari, neznam dali voopsto im ostana nesto na generalite od sds-uck da razprodadat od makedonija? Nesme site picki koj lizat predavnicki i anti-makedonski gaz.. ete ja mojata slika me znaat koj sum i UCKite i SDSovcite.. naskoro ke dojdam vo MK, neka mi prijdat ako saket.
Great_Macedonian Dali znaes koga gospodinot Bucko stana premier? <--DA... no ne e Bucko najgolem vinovnik, branko e.
tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
lesno mi e mene i od mars da igram patriotizam, znaes zosto? zasto znam deka svesta mi e cista.. za razlika od site onie koj sedea doma za vreme na referendumot.
Pa tie te chekaa tebe, da gi organiziras? Kaj bese ti? Ili samo go dade glasot i si otide
quote:
Nesme site picki koj lizat predavnicki i anti-makedonski gaz..
pa kako ne ste. Eve ti go podrzuvas Ljube tulumba, covekot koj 2002 na lugje kako onoj Elmazi im podaruvase pistoli. Istiot toj negov zamenik im davase oruzje na uckite
quote:
ete ja mojata slika me znaat koj sum i UCKite i SDSovcite.. naskoro ke dojdam vo MK, neka mi prijdat ako saket.
Abe decko kolku ima kako tebe i mene po forumive, mnogu mu boli na gospodinot Buckovski. Nie ne sme takvi. Eve vidigo Trepet vojvodata od VMRO MNM, i toj kako tebe zboruva i ima eden kup sliki u internet i nikomu nisto. Nie sme demokrati i sekoja kritika e dobrodojdena(iako najcesto se bezvrska, ama aku)
tomislav1978 I ve molam drzete se do temata, koja so nema vrska kakov avatar ke si odberam jas, ami e za imeto, i nemojte da zaboravate, za vreme na vladeenjeto na SDSM i premierot, SAD ne prizna pod ustavnoto ime. I site treba da se zablagodarime do premierot i vladata.
Great_Macedonian Pa tie te chekaa tebe, da gi organiziras? Kaj bese ti? Ili samo go dade glasot i si otide ----------------------------------------------------------------------------------- mene me cekaa za raka da gi fatam..? i livceto dan trebase vo kutija da im go stavam? znaes zasto ne uspea referendumot?.. zas mnozinstvoto makedonci nemaat razvieno nacionalna svest i nese gordi na svojot identitet. Zgora na toa se zadovoluvaat so koska, a ne so dobar rucek.. demek america ne priznala pa zatoa neka se rasprodava makedonstinata? Sto deka amerika ne prizna? Amerika dan e slucajno grcija? jas kolku sto znam SVETOT seuste ne vikaat FORMER yugoslav republic of macedonia. Treba da se zastramis za toa sto go rece vo vrska so Brat Ljube. Bez razlika na koja politicka opcija toj i pripaga, i bez razlika dali nekojsi spekulacii za nogovoto minato se vistiniti ili ne.. covekot zastana VO ODBRANA NA MAKEDONIJA pa zatoa lezi vo haskite zandani. Tie koj ja napadnaa makedonija igraat mal fudbal so drugarti branko i bucko. I posle ke kazis deka si patriot ili makedonec, stramota! Za Trepet da ne jadis mnogu L.... toj e dobar covek, iako malce preteruva so negovata omraza sprema se i sesto.. sepak nitu ti znaes nitu jas znam sto toj storil ili nestoril za makedonija.. no znam deka ne e SAMO internet patriot.
Great_Macedonian Za trepet da ti kazam imam pozitivno mislenje, i tocka na taa tema. Dali Ljube Boskoski i Johan Tarculovski zasluzuvaat da bidat vo hag?, dali UCKite zasluzuvaat da bidat na vlast?.. i za na kraj, dali si za sloboda na brat ljube? dali go smetas za branitel? Kako sto rekov pred toa.. ostavi ti sto prael kako prael koga bil minister.. jas rekov deka kako branitel na makedonija treba site makedonci da barame negovo osloboduvanje.
OooOo
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Za trepet da ti kazam imam pozitivno mislenje, i tocka na taa tema.
posle ova izgubiv sekakov respekt prema tebe :(((
јузер
quote:
Eve vidigo Trepet vojvodata od VMRO MNM
Страф ми е да не трепнам кога ќе го погледнам.[8)][:0]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Za trepet da ti kazam imam pozitivno mislenje, i tocka na taa tema.
hihihi abe da ne si slucajno taen agent na Trepet vojvodata, spasitelot na Makedonija, koj e strav i trepet za Kiro Gligorov-Vampirot, Stojan Andov - Mafijasot, Branko Crvenkovski - Kostaplerot, Ljube Boskovski - Tuljumbata i Ljubco Georgievski - Narkomanot. Great, neka ti e gospod na pomos drugo nema so da kazam
Great_Macedonian Videte vaka OooOo i tomislav... ne rekov deka postapkite negovi i navredite koj gi upatova trepet bukvalno na sekoj i sekogo deka se nesto dobro.. tie raboti ne cinat. Kazav deka imam pozitivno mislenje sprema nego kako patriot ako gi ostavime nastrana negovite nepotrebni vulgarni navredi koj gi upatuva na site strani, zasto sepak negovite idei i patriotizmot vo nego odat vo nasoka na zacuvuvanje na makedonstinata i makedonija na makedoncite. Na eden nacin mozam da konstatiram deka nervozata i omrazata koja e dlaboko vtemelena vo nego doaga kako rezultat na predavnickite potezi koj makedonskite politicari gi prevzemaat vo makedonija veke 15godini. Samo trepet gresi vo dve raboti.. prvata e sto promovira anti-zapadna propaganda <--so toa vmro-mnm e stavena na crnata lista na cia. Vtorata e sto ne gi priznava lavovite i ostanatite braniteli na MK kako 'braniteli' <--tuka strasno se izlaval, isto kako i ogromen del od makedonskiot narod koj ne saka da zastane vo odbrana na onie koj ja branea MK koga taa bese napadnata vo 2001ta godina. Tomislav, ne mi odgovori koj ti se podragi.. Branitelite (brat ljube..johan..lavovite..tigrite) ili UCKite??
Ceki
quote:
Tomislav, ne mi odgovori koj ti se podragi.. Branitelite (brat ljube..johan..lavovite..tigrite) ili UCKite??
Negovite koalicioni partneri, zar ne gledas kako gi brani?
wolf_pack Штотуку разбрав дека престседател на Македонија бил господинот Џорџ Буш преку неговиот амбасадор[:D] Само што разбрав ејј, на кој му се верува?[:D] Томо и мене ме интересира што бидна со момците кои први скокнаа во таа зацрнена 2001? Среќа твоја што барем не познаваш еден дечко од Тигрите, баш се фини и културни а и премногу мотивирани! А и среќа твоја што еден барем не те начекал убаво[:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian Tomislav, ne mi odgovori koj ti se podragi.. Branitelite (brat ljube..johan..lavovite..tigrite) ili UCKite??
Ni ednite ni drugite, jas sum so Trepet vojvodata i protiv celiot svet
orlak мој предлог да се викаме „Народна Република Македонија“, демек на сите народи во АМкедонија бидејќи ги има многу и согласно рамковниот договор...
Great_Macedonian tomi mnogu si bil seriozen. Koj predlog za imeto. Da se vikame 'f**k GREECE'.
slasa koj vi Gavol na site bre aj prestanete odma ili site na ban odite . i nikoj p#229;ojke nema da serte ovde vaka ili onaka imeto se znae Republika Makedonija i da ne procitam povejke niedna glupost
tomislav1978
quote:
Originally posted by slasa imeto se znae Republika Makedonija
Од твоја уста у божји уши!
Ceki Samo uste edna "socialisticka" da se dodade, neli tomislav ;)
tomislav1978
quote:
Originally posted by Ceki
Samo uste edna "socialisticka" da se dodade, neli tomislav ;)
Ke go jades banot od slasa, samo prodolzi da izmisluvas iminja..
Ceki Pa "vasite" go izmislile imeto fyr0m. Go jadeja banot od narodot? Zasto togas jas da go jadem :)
Great_Macedonian REPUBLIKA MAKEDONIJA ne e imeto koe e dobro resenie... togas bi ne vikale "reepoobleekre makedonidza" resenie: REPUBLIC OF MACEDONIA :)
wolf_pack
quote:
Originally posted by slasa
koj vi Gavol na site bre aj prestanete odma ili site na ban odite . i da ne procitam povejke niedna glupost
Не се нервирај толку де, нема ѓаволи сеуште...а за глупости прашај го сењорот на твојот аватар колку пасоши даде пред 6-7 години кога беше премиер[:D] И славниот Кирчо-Компирчо, каде е тој во аватарите?[:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by toni_a taa neznaeshe "gram makedonski"...
Ako ne znaese makedonski ne mora da znaci deka bila kosovarka..nikoj nikomu ne dal 200 000 drzavjanstva, DPMNE ko dojde na vlast se uveri vo toa...
Great_Macedonian sto se nafakate postojano za vakvi babini devetini. Tie drzavjanstva koj gligorov gi dade na albancite, dali nas ni se sviga ili ne.. sepak bea legalni. Tie albanci dosle pred nekolku decenii legalno vo makedonija.. znaci gi sledelo toa drzavjanstvo. Za toa sto ne znaat nekoj od niv makedonski.. vo avstralija ima makedonci koj se dojdeni od MK pred 30godini i ne znaat angliski.
toni_a Tome, primerot go dadov onaka,jas lichno sto sum videl.dali zhenana bila ili ne bila legalna ne e vazhno,vazhnoto e deka vekje e legalna. da ne ti spomnuvam kolku sovesno i pravilno rabotat nashite sluzhbi... za dokaz ti kazhav gledaj popisi i naglo zgolemuvanje na naselenie vo odredeni regioni.pa i zajci da bea ke im trebashe solidno libido!
tomislav1978 Фрид: САД ја признаваат Македонија како Македонија САД ја признаваат Македонија како Македонија и повеќе не го употребуваат називот ФИРОМ, изјави американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Даниел Фрид. Тој во изјавата за радио глас на Америка на македонски јазик додаде дека САД во исто време ги поддржуваат преговорите преку Обединетите нации и веруваат оти Македонија и Грција треба да работат со посредникот Метју Нимиц и да дојдат до решение. Во врска со неговата изјава дадена пред претставници на грчки медиуми, која беше пренесена во македонските гласила како - ако Македонија сака да стане членка на НАТО и на ЕУ треба да постигне договор со Грција за прашањето со името, Фрид објасни дека Македонија ако сака да се приклучи како Македонија треба да работи со медијаторот Нимиц и со Грција за да се најде решение. САД, според Фрид, веруваат дека Грција сака да биде добар сосед на Македонија и оти Атина вели дека нема други проблеми со Македонија, освен името. Што се однесува до демаркацијата на границата со Косово, Фрид смета дека тоа нема да претставува позначаен проблем и треба да биде дефинирана како дел од процесот за финалниот статус на покраината. Da zivee SDSM
трендафил Ме изненади ова да живее СДСМ, кога се работи во врска со името. Сепак тие ни го сменија името за меѓународна употреба. А колку што мене ми е познато заслугата за тоа што САД го користат сега нашето име е на поголема група на луѓе, од која голем дел и не живеат во Македонија. Не знам дали да почнам од покојниот Претседател Трајковски или неговиот пратеник во САД, амбасадорот Димитров, Лазар Мојсов и повеќе наши иселеници и да не набројувам.
rakovec
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Za trepet da ti kazam imam pozitivno mislenje, i tocka na taa tema.
hihihi abe da ne si slucajno taen agent na Trepet vojvodata, spasitelot na Makedonija, koj e strav i trepet za Kiro Gligorov-Vampirot, Stojan Andov - Mafijasot, Branko Crvenkovski - Kostaplerot, Ljube Boskovski - Tuljumbata i Ljubco Georgievski - Narkomanot. Great, neka ti e gospod na pomos drugo nema so da kazam
Mislam deka imas izmesano nekoi prekari. Preslusaj se
Strelec
quote:
Originally posted by tomislav1978
...Ljubco Georgievski - Narkomanot.
Стварно врска немаш бе Томче! Бранко е наркоман, а не Љубчо... Љубчо е шизофреничар!!!
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec ]Стварно врска немаш бе Томче! Бранко е наркоман, а не Љубчо... Љубчо е шизофреничар!!!
Ja samo napraviv Copy/Paste na eden Mail, preku koj vojvodata Trepet me povika na borba protiv celiot svet.
slasa
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by tomislav1978
...Ljubco Georgievski - Narkomanot.
Стварно врска немаш бе Томче! Бранко е наркоман, а не Љубчо... Љубчо е шизофреничар!!!
[:D][:D]