ДПА: Со косовари против ДУИ
ДПА: Со косовари против ДУИ
tomislav1978 ДПА со косовски кадри ќе и се спротистави на ДУИ на претстојните избори. Покрај Даут Реџепи, алијас командант Лека и кондовецот Агим Красниќи, ДПА се засилува и со косоварите Јакуп Красниќи, генерален секретар на Демократската партија на Хашим Тачи и Фатмир Лимај, координатор на пратеничката група на оваа партија во косовскиот парламент и човекот кој беше обвинет па ослободен од Хашкиот трибунал. Заменик претседателот на ДПА Мендух Тачи, рече дека себеси се смета како еден од основачите на косовска ОНА. "Гостите од Косово, кои имаат таму огромен национален морал, беа дојдени да ја искажат својата голема поддршка на ДПА за нејзините натамошни политички битки". Високите претставници на Демократската партија на Косово истиот ден имаа средба и разговори со раководствата на ДУИ и на ПДП.
tomislav1978 ДПА со Бали комбтар ДПА вчера доби директна поддршка за претстојните избори од партијата Бали комбтар од Албанија. Челниците на двете партии во Тетово договорија идна соработка. - Ги поддржуваме амбициозните проекти на ДПА пред парламентарните избори. Ги повикуваме симпатизерите на Бали комбтар во Македонија и во дијаспората да ја поддржат ДПА како единствена алтернатива што дејствува да дојде до израз индивидуалноста на Албанците за да ги реализираат нивните политички економски и социјални права. Убедени сме дека идната влада и ДПА како дел од неа целосно ќе го имплементира охридски договор - рече Артур Рош, претседател на Бали комбтар од Албанија. Заменик-претседателот на ДПА Мендух Тачи реше дека јавниот настап на Бали комбтар потврдува оти тие немаат скриена агенда. Тачи очекува Бали комбтар наскоро да отвори своја филијала во Македонија и најави дека тие во земјава ќе дејствуваат преку ДПА. Бали комбтар не е парламентарна партија во Албанија, но е претставена во извршната власт со неколку функционерски места.
трендафил За среќа најголем дел од тоа што се зборува пред изборите оди во празно. И кај партиите на македонците од албанско етничко потекло. Лошото е што тогаш го зборуваат тоа што сакаат да го слушнат нивните гласачи, во случајов македонците од албанско етничко потекло. Токму затоа и ДУИ, ДПА, ПДП и другите го зборуваат тоа што го зборуваат. Иначе основната мана на ДПА за еден СДСМовец е тоа што беше и веројатно повторно ќе биде во коалиција со ВМРО. Доколку поради некои околности стапат во коалиција со нивната партија, веднаш би биле амнестирани од се`. Истото важи и обратно, за ДУИ и ВМРО. Доста ми е веќе да слушам приказни за војната во 2001 година. Загрижен сум за здравствената состојба и на тие што ги пласираат, а уште повеќе на тие што веруваат во нив. Затоа ќе поставам неколку прашања. Што направи СДСМ (бидејќи тие се главните алапачи во државава) во војната. Дали организира едни обични демонстрации за да се смени таквата власт, ако навистина била таква како што сега се зборува. Кој доброволец член на СДСМ бил одбиен да пристапи кон резервниот или активниот состав на АРМ и МВР? Дали Борис Кондарко на пример сакаше да влезе во составот на АРМ или дезертираше па чекаше закон за амнестија? Немаше ли сила СДСМ да организира герилски единици и да се бори против таа власт ако била таква како што сега се прикажува, туку и се придружија и влегоа во владата? Нели членот на СДСМ, ветеринарот од Теарце, организираше македонците да го соберат оружјето што го имаат и да го предадат на ДУИ (тогаш УЧК)? Зошто власта купуваше авиони, хеликоптери и тенкови и против кого ги користеше? Треба ли да поставувам уште прашања?
tomislav1978 Trendafil, topikov e za DPA, ne za SDSM.Imas eden kup topici protiv i za SDSM.
трендафил
quote:
Originally posted by tomislav1978
Trendafil, topikov e za DPA, ne za SDSM.Imas eden kup topici protiv i za SDSM.
„СДСМ немаше потреба од никакво учк за да се врати на власт. Ние можевме 1998 да направиме нешто и немаше да одиме у опозиција. Вашиот план за уништување на Македонија не ви успеа..жалам само со поради вашите планови загинаа луѓе, и добивме преку 100 сирачиња..кај ке ви ојт душата бе копуци“, му пишуваш на некој член на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што го напишав е одговор на тоа. Во интерес на вистината. Да не се случи евентуално предавниците да обвинуваат други за предавството. Со дискусија може да се дојде до вистината. Во секој случај ќе бидам задоволен ако ми одговориш на поставените прашања на било која тема која што мислиш дека е соодветна за нив.
tomislav1978 Toa bese samo odgovor, na negoviot post.Nema potreba da begame od temata.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
Trendafil, topikov e za DPA, ne za SDSM.Imas eden kup topici protiv i za SDSM.
od koga pocna be da go moderiras forumov?
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST od koga pocna be da go moderiras forumov?
BOT Kolku pati da ti napisam deka nova recenica se pocnuva so golema bukva. Aj so ne znaes deka iminja na lugje se pisuvaat so golema bukva, ama sea i ova? EOT
Makedon a DPA a DUI,isto onakvo. Site arnautlari sakaat goljem Kossovas.
tomislav1978 Ova da kazese koga koaliciravte so DPA, koalicija koja ne donese do rabot na unistuvanjeto, ama za sreca ne vi uspea planot
Ceki Ovie so "teska municija", a nasive partii so prazni glavi ke odat na izbori .... Izgleda ja sakaat Makedonija poveke od nas.
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Ova da kazese koga koaliciravte so DPA, koalicija koja ne donese do rabot na unistuvanjeto, ama za sreca ne vi uspea planot
hahahahaha I ne se pravi dementen (isusen mozok), zosto DPA ne ja napravi vojnata, tuku DUI=UCK. A inaku DPA ima isti celi kako DUI- shquiptarizacija na Makedonija. Zatoa ne gi sakam, ni ednite ni drugite. Site se radikalni, separatisticki strui. Abe ti koalicirash so DUI- UCK Makedonska, onie sto ubija 150 Makedonci, vklucuvajki i civili; onie sto gi napravija dzerstvata vo Vejce, Karpalak, Kumanovo,.... Tie ti se koalicioni partneri. Tie ja unistuvaa Makedonija, a ti si niven.
tomislav1978 Nie koaliciravme so DUI otkako vie gi donesovte. Koa vi velevme planinite se polni so teroristi, ni velevte toa se lovci na zajaci..Planot vi bese drug, ama rabotite trgnna u drug pravec
OooOo Ah shto plachete za besilka i ednite i drugite ...
intel I posle ? Kje ostanat samo Albanci i Torbesi.
slasa ma na krst kako spartak sto bese raskrsten taka site na kameni most
OooOo
quote:
Originally posted by intel
I posle ? Kje ostanat samo Albanci i Torbesi.
I shkreti!
intel More i po nekoj maljok kje se najde kako onoj...znaes koj da ne mu go spomnuvam nikot sega.
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
Nie koaliciravme so DUI otkako vie gi donesovte. Koa vi velevme planinite se polni so teroristi, ni velevte toa se lovci na zajaci..Planot vi bese drug, ama rabotite trgnna u drug pravec
Pak ne te sluzi pametot tebe baby[:D] Pa SDSM gi donese DUI na vlast. SDSM bea onie koi ne sakaa voena sostojba i unistuvanje na teroristite. Vie uste od 2001 godina planiravte da gi zemete vo vlast, pa neli bea tie del od vasite planovi za soboruvanje na VMRO, a, b, c, d,.....? SDSM bese toj koj ne davase da se upotrebi sila vrz teroristite, onie koi gi spiuniraa i kodosea makedonskite voeni edinici pred NATO, onie koi doprinesoa makedoncite da se pretvorat vo "agresori" i "ugentuvaci", i onie koi koaliciraat so UCK.
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Pa SDSM gi donese DUI na vlast. SDSM bea onie koi ne sakaa voena sostojba i unistuvanje na teroristite. Vie uste od 2001 godina planiravte da gi zemete vo vlast, pa neli bea tie del od vasite planovi za soboruvanje na VMRO, a, b, c, d,.....? SDSM bese toj koj ne davase da se upotrebi sila vrz teroristite, onie koi gi spiuniraa i kodosea makedonskite voeni edinici pred NATO, onie koi doprinesoa makedoncite da se pretvorat vo "agresori" i "ugentuvaci", i onie koi koaliciraat so UCK.
SDSM nemase potreba od nikakvo uck za da se vrati na vlast. Nie mozevme 1998 da napravime nesto i nemase da odime u opozicija. Vasiot plan za unistuvanje na Makedonija ne vi uspea..zalam samo so poradi vasite planovi zaginaa lugje, i dobivme preku 100 siracinja..kaj ke vi ojt dusata be kopuci
slasa jas imam dosta dobri drugari koji se od VMRO so koji moze da se diskutira i dojde do zaklucok .. samo edno makedon za vreme na vojnata VMRO bese bna vl#246;ast i koga lujge ke odea za na front ne gi pustaa a i oruzje ne im davaa ova e ziva vfistina od VMROEC
Great_Macedonian Jas uste cekam nekoj da mi kaze sto storile tie trojca ligusi koj gi imate na avatarot za makedonija (brano, bucko, ljupco) koga tie ja donesoa makedonija do ova deredze.. ne nivnite partii, tuku licno tie posto partiskite lujge se samo vojnicinja koj ja slusaat naredbata da gore navedenite predavnici.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 Vasiot plan za unistuvanje na Makedonija ne vi uspea..zalam samo so poradi vasite planovi zaginaa lugje, i dobivme preku 100 siracinja..kaj ke vi ojt dusata be kopuci
tie siracinjata VOLOT BUCKO, gi nosi na dusa, zatoa sto gi pustase vojnicite i helihopterite bez municija, sto znaci seto toa bese namesteno so SRANKO I AHMETI, za vrakanje na vlast.
orlak дефинитивно од Бранкота и Лазета, се мој до мој!