Премиери на Република Македонија
Премиери на Република Македонија
Strelec Кога ќе се земат во предвид сите плусови и минуси, на секој премиер поодделно, кој мислите дека има оставено најпозитивен впечаток во Македонија? Повод за овој топик ми беше следнава вест: 15 години од првата влада на независна Македонија Пред точно 15 години со 85 гласа за и неколку воздржани независна Македонија ја доби првата влада. Тоа беше експертската влада на Никола Кљусев. По Кљусев, Македонија до денеска промени четири премиери. Најдолго на власт остана Црвенковски, човекот кој го рушеше Кљусев, по него четири години истера Георгиевски, потоа повторно Црвенковски го презема кормилото, за да го заменат Хари Костов и сегашниот Владо Бучковски.
Whitebaby Apsolutno nikoj! Site se koj od koj. Vprochem, mozheme po drzhavata da vidime kolku ni se pogodija.
intel Branko bez dilema.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel
Branko bez dilema.
koj e toj BRANKO, toj sto ima tajni smetki vo Svajcarija?
OooOo
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel
Branko bez dilema.
koj e toj BRANKO, toj sto ima tajni smetki vo Svajcarija?
Da toj, aj sea glasaj i ne go drvi...
Goran-Skopje Branko i po moe mislenje ostavi najgolem vpechatok kako premier. Shto se odnesuva do MKD nacionalist, mene ne mi e jasno kako nemozesh da svatish deka koj i dadojde ovde na vlast vo narednive 10-15 godini se' kje bide isto i nishto nema da ima pozitivno. Ovoj fakt e pokrepen od geogravska gledna tochka i od nashite naviki shto gi imame. Kradenje, lazenje i zavist kako osobini gi imame kako geni i dzabe e sekoj muabet od tipot "kje bide podobro". Nema da bide ni za 15 godini, mozebi i povekje. Abe ajde realno malku da se muabeti, ne samo inaet da se tera i da se puka vo prazno.
f9 Od izborov,ekspertskata vlada.Od rezultatite na ovaa vlada do denes nishto ne e naprednato-tuku unazadeno.
tomislav1978 Branko..a doprva ke gi vidime i rezultatite na Bucko..i toa vo narednite 4 godini
VeGaS Brane nash!
Makedon Branko e najlosiot premier na svetot! Toj e edinstveniot covek koj uspea da unisti celo stopanstvo, a toa sto ostana da go podeli na 12 luge; toj e edinstveniot koj makedonskoto industrisko proizvodstvo od 1993 godina do 2005 godina go NAMALI ZA 70%. Zamislete luge, Makedonija e zemja so nagolema stapka NEVRABOTENI luge vo Evropa! I Albanija prednaci pred nas! BC si ima i mnogo pogolemi grevovi kako albanizacijata na Makedonija, unistuvanjeto na zdravstvoto, kulturata, itn. Za onie sto go podrzuvaat BC, samo edno im pozeluvam: doma domakinstvoto da Vi stane kako Makedonija po upravuvanjeto na BC!
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978
Branko..a doprva ke gi vidime i rezultatite na Bucko..i toa vo narednite 4 godini
a kakvi rezultati ke vidis be tomislave pederu eden, zarem uste pogolemi rezutati od ovie sakas?
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST a kakvi rezultati ke vidis be tomislave pederu eden, zarem uste pogolemi rezutati od ovie sakas?
normalno deka sakam, i siguren sum deka vtoriot mandat ke imame pogolemi rezultati..gospodinot Buckovski ima kapacitet za toa
Pana Definitivno, gospodinot Branko Crvenkovski. Ednostavno covekot e magija!
lav
quote:
Originally posted by NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel
Branko bez dilema.
koj e toj BRANKO, toj sto ima tajni smetki vo Svajcarija?
Само ако уште еднаш прашаш тука вакво нешто...и тебе веднаш ќе ти испрати ДОКАЗ од некоја си банка Швајцарска...дека тоа ВООПШТО не е точно. Веројатно...парите за кои ти зборуваш се однесени од некој друг на друго место..или едноставно „испариле„. Мислам на парите кои ги ЛАПНА сеуште нефатениот ОКТОПОД.
tomislav1978 Lav..batali smetkite, imas topik za toa..
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978 deka vtoriot mandat ke imame pogolemi rezultati..gospodinot Buckovski ima kapacitet za toa
da da vo prviot mandat se vraboti po eden od familija, a vo vtoriot mandat, Makedonija ke ja nema, e toa se mandatite na SRANKO I TELETO BUCKO
orlak
quote:
Originally posted by Pana
Definitivno, gospodinot Branko Crvenkovski. Ednostavno covekot e magija!
да бе ко Копертфилд, сад те заебао сад те прејебао
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
Branko e najlosiot premier na svetot!
Абе Makedon... и јас мислам како тебе и затоа гласав за Љубчо, ама овие комуњариве пак победија!:) Гледај Бранко колку убедливо води на гласањево!:)
трендафил Без конкуренција најдобар досегашен премиер е Никола Кљусев. Мислам дека веќе и на Македонецот со најниска политичка култура и познавање му е јасно дека улогата на премиерот е многу позначајна од улогата на претседателот и дека заслугите на Кљусев и неговата влада беа префрлувани со помош на пропагандната машинерија на СКМ-ПДП (сега СДСМ) на Киро Глигоров, кој дури беше прогласен за 001 демократски преобразен комунист, односно подоцна социјалдемократ. Еве ги заслугите на Кљусев и неговата влада. Прво и основно, одвојување на Македонија од фосилните остатоци на СФРЈ без војна, односно мирното заминување на ЈНА. Второ и суштински, донесување на првиот плуралистички Устав и возобновување на националниот симбол, шеснаестокракото сонце. Трето и од големо значење, воведување на макроекономската стабилност, единственото економско сидро кое уште е во функција. Тука би го ставил и монетарното осамостојување, т.е. воведувањето на денарот. Идиотски изгледаше вчера кога прославата на првата плуралистичка влада изгледаше како приватна забава, наместо да биде државна прослава. Сепак Кљусев има среќа што се други времиња, па веројатно преобразените комунисти нема да му го направат тоа што му го направија на Методи Андонов - Ченто. Што се однесува до Црвенковски, ќе го запаметиме по безобразната приватизација, со која општествениот капитал го подари на видни членови од партијата, претежно од влашкото лоби и во воведувањето на партизација, т.е. мафијашки систем за управување со државата. Сепак мислам дека најлош премиер беше Хари Костов. Не дај Боже да владееше подолго.
lav
quote:
Originally posted by orlak
quote:
Originally posted by Pana
Definitivno, gospodinot Branko Crvenkovski. Ednostavno covekot e magija!
да бе ко Копертфилд, сад те заебао сад те прејебао
Не верувам дека поосчениов и ногу фален ...сеуште е дојден до нивото за може и смее да му ги врзува врвките на Коперфилд , мислам на еспадрилите-де.
Pana
quote:
Никола Кљусев.
..ovoj li,sto vikase deka za sekoja zgrada e dovolna edna masina za perenje, a patem si kupil dve "tajotki"...
f9 Kljusev ima i drugi raboti,ustavot i site zakoni kako baza na drzhavnoto ureduvanje i formiranje na armija valuta i nacionalna banka od nishto.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Никола Кљусев.
..ovoj li,sto vikase deka za sekoja zgrada e dovolna edna masina za perenje, a patem si kupil dve "tajotki"...
Pana... во право е f9 за Кљусев, колку и да не сакаш да признаеш... трендафил гледам дека и тој пишувал нешто за Кљусев, ама бидејќи долги постови не читам, не знам што пишал... Ама тоа од f9 е во целост ТОЧНО!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Никола Кљусев.
..ovoj li,sto vikase deka za sekoja zgrada e dovolna edna masina za perenje, a patem si kupil dve "tajotki"...
Pana... во право е f9 за Кљусев, колку и да не сакаш да признаеш... трендафил гледам дека и тој пишувал нешто за Кљусев, ама бидејќи долги постови не читам, не знам што пишал... Ама тоа од f9 е во целост ТОЧНО!
Многу е добро ...кога сите или повеќето од нас ете признаваме нешто што не може со АРГУМЕНТИ ДА СЕ ПОБИЕ. А за тајотките...тука си во право а и за макините односно прочуените ПЕРАЛНИ. Но ако си ја читал Библијата...тамо во некој дел ... Исус на разлутенита толпа која сакала да ја каменува една „камењарка„ им рекол: (не цитирам..нели) Кој НЕМА НИТУ ЕДЕН ГРЕВ ПРВ НЕКА ГО ФРЛИ КАМЕНОТ...кон камењарката ..нели?. Тука е и моето „разбирање„ за овој поосчен овде проблем со колите и пералните на МНОГУ ПОЧИТУВАНИОТ г АКАДЕМИК Кљусев. Од мене , разбира се...колку да не настане забуна.
трендафил Едно е да КУПИШ две Тојоти, а сосема друго да го добиеш бесплатно Фершпед, Пивара, Комерцијална Банка или друга фирма заедно со згради, многу повеќе од два автомобила и друго. Иначе мислам дека Бранко Црвенковски е најзаслужен што Македонија е оваква каква што е. Осиромашена и материјално и духовно. Бидејќи за среќа Хари Костов си брзо замина.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Едно е да КУПИШ две Тојоти, а сосема друго да го добиеш бесплатно Фершпед, Пивара, Комерцијална Банка или друга фирма заедно со згради, многу повеќе од два автомобила и друго. Иначе мислам дека Бранко Црвенковски е најзаслужен што Македонија е оваква каква што е. Осиромашена и материјално и духовно. Бидејќи за среќа Хари Костов си брзо замина.
Јас мислам оти и во Химната се пее за НОВОТО СОНЦЕ кое се очекува да изгрее над оваа напатена од лажговци и крадци...сепак БИБЛИСКА ЗЕМЈА. За Народот во неа ...сега-засега ќе си останам ВОЗДРЖАН...поради многуте досега сторени УТКИ со разноразни ТУТУРУТКИ.