Лондон
Лондон
Mara ЛОНДОН е мојот омилен град.....го обожавам дождот таму, различноста, раскошот, сјајот, забавата, модата, слободата, парковите, кралството....скоро се! За Лондон има многу за пишување, но јас ќе гледам да ви ги прикажам најбитните атракции со збор и слика...а се друго со слика.[;)] ЛОНДОН е основан пред 2000 години од страна на Римската империја, како ЛОНДИНИУМ! Има долга и богата историја-од Индустриската Револуција, Викторијански период, Британска империја. Денес е метропола со над 10 милиони луѓе, се уште најголем град во западна Европа и еден од најзначајните финансиски центри во светот. АТРАКЦИИ ВО ЛОНДОН се.... Лондонските двоспратни автобуси ткн. LONDON DOBLE-DECKERS кои мислам дека ги укинаа минатата година.[:(][:(][:(] Сега можеле да се видат по музеите.....штета за тие што не се возеле....[:(] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0682s.jpg[/img] Телефонските говорници - TELEPHONE BOX [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0500s.jpg[/img] Типичните лондонски домови, во вид на лепенки[:(] познати како тераси....TYPICAL LONDON HOMES-garden in the back [img]http://www.earth-photography.com/photos/Countries/England/England_London_ChamberlayneRoad.jpg[/img] Интересни се и стражите....особено при смената во Бакингемската Палата [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0736s.jpg[/img] Сега да ги видиме познатите туристички атракции....[;)] BIG BEN / HOUSES OF PARILAMENT Најискрено....кога го видов за прв пат БИГ-БЕН се утепав од смеење....секогаш во мојата фантазија изгледал поголем и повисок! Баш и си реков....ова саатче е симбол на Лондон![;)][:D][:D] [img]http://www.darknessandlight.co.uk/london_pictures/fs-sep/big-ben-london-2006.jpg [/img] Значи во центарот на Лондон, каде поминува и реката Темза, во Вестминстер, се наоѓа Парламентот. Неговата кула со саат е Биг Бен...и некои веруваат дека името доаѓа од Бенџамин Конт-познат боксер!!!!! [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0071s.jpg[/img] [img] http://www.dankarran.com/uk_photos/london53_450.jpg[/img] [img] http://www.dankarran.com/uk_photos/london52_450.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0067s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0584s.jpg[/img] TOWER BRIDGE The Tower Bridge изгледа дефинитивно како БАЈКА!!!Овој викторијански мост е постар од 100 години и е баш како везен. Јас сакав да останам под мостот....[;)] Неговиот дизајнер, верувале или не....се викал ВУЛФИ!!!! (Wolfe Barry!!!) Инаку интересно е да се види како се подигнува за влез на големи бродови. тоа е реткост затоа што сега го дигаат само 4-5 пати во неделата!!!! Јас ќе ставам повеќе слики од мостот...бидејќи го ОБОЖАВАМ!!!![;)] [img]http://www.darknessandlight.co.uk/london_pictures/fs-sep/tower-bridge-london-2012.jpg [/img] [img]http://www.dankarran.com/uk_photos/london56_450.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0325s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0318s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0295s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen038s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0137s.jpg[/img] BUCKINGHAM PALACE Бакингемската Палата е официјалната резиденција на КРАЛИЦАТА, но е и административен центар на монархијата. Се користи и за кралски церемонии, државни посети, а преку летото се организираат и тури за посета на некои соби од палатата за јавноста!!!! Од 1 април до почетокот на јули интересно е да се види промената на стражите. Јас се сеќавам на ПРЕКРАСНИОТ ПАРК кај палатата.....уф, ми се оди таму![;)][;)] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0089s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0080s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen043s.jpg[/img] [img]http://europeforvisitors.com/europe/galleries/uk/uk_photos/london_buckingham_palace_and_crowds_509047.jpg[/img] [img]http://europeforvisitors.com/europe/galleries/uk/uk_photos/london_buckingham_palace_red_flowerbeds_368032.jpg[/img] THE LONDON EYE-MILLENIUM WHEEL The London Eye е џиновско тркало за опсервација во центарот на Лондон. Се чека многу за да се качите....инаку возењето трае 30 минути и можете панорамски да го гледате цел Лондон!!! [img] http://www.artofthestate.co.uk/photos/pglondonEYEbluelight.jpg [/img] [img] http://www.artofthestate.co.uk/photos/london_eye_at_night.jpg [/img] MILENNIUM DOME Е врзан за многу контроверзии.....ама не ви пишам тука!!!! [;)][;)] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen008s.jpg[/img] St. PAUL CATHEDRAL Е најголемата Катедрала во Европа....која поминала низ многу пожари, пљачкосувања....реновирања, проширувања. Најстрашен пожар бил оној од 1666 година кога било уништено 4/5 од катедралата! [img] http://www.dankarran.com/uk_photos/london01_450.jpg [/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0144s.jpg[/img] PICCADILLY CIRCUS Piccadilly Circus е многу фреквентен плоштад каде можат да се забележат многу, многу светлечки реклами, но само на една зграда!!. Во центарот е фонтаната Shaftesbury, изградена во меморија на истоимениот лорд! Најгоре на фонтаната има разголен Ангел, сега наречен ЕРОС.(од алуминиум е!!!)...а на скалите има многу млади, претежно се гушкаат и бакнуваат![;)][;)] [img]http://www.milesfaster.co.uk/gallery/london-images/north-piccadilly.jpg[/img] [img]http://www.beautiful-london.co.uk/london-01/eros-01.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0374s.jpg[/img] Leicester Square Парк со познати статуи на познати фаци.... [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0515s.jpg[/img] TRAFALGAR SQUARE Trafalgar Square е најголемиот плоштад во Лондон и е место за СРЕДБИ уште од Средниот век! Има многу статуи, две фонтани, опколен со прекрасни зданија-неокласичната Национална галерија со над 2300 слики (Ван Гог, Реноар, Да Винчи, Моне), потоа Канада-хаус, кулата на Јужна Африка, и секако убавата St. Martin-in-the-Fields parish church. По терк на оваа црква се правеле црквите во САД!!!!!! [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0096s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0099s.jpg[/img] WESTMINISTER ABEY The Westminster Abbey е повеќе историски од религиозен објект! Овде се правеле крунисувањата, но и се организирале закопи на попознати политичари и уметници. Затоа овде се наоѓаат повеќе гробови, статуи, споменици. Некои од ковчезите стојат и исправено бидејќи нема место!!! Се смета дека вкупно 3300 луѓе се закопани во црквата!!! Познати се оние на Чарлс Дарвин, Исак Њутн, Давид Ливингстоун. [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0185s.jpg[/img] TOWER OF LONDON Лондонската кула е изградена во 11-от век со цел да се одбрани Лондон од натрапници!!!! [img] http://sakharov.net/photo/tower2.jpg [/img] [img] http://sakharov.net/photo/guard.jpg [/img] [img] http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0627s.jpg[/img] За останатите знаменитости од Лондон....уживајте во сликите....[;)][;)][;)][:D] WINDSOR CASTLE [img] http://sakharov.net/photo/windsor.jpg [/img] NEW CITY HALL [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0300s.jpg[/img] HARRODS [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0286s.jpg[/img] LLOYDS [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen014s.jpg[/img] [img]http://europeforvisitors.com/europe/galleries/uk/uk_photos/london_city_lloyds_building_368096.jpg[/img] CANARY WHARF [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0360s.jpg[/img] GREENWICH PARK [img] http://www.dankarran.com/uk_photos/london51_450.jpg[/img] NATIONAL GALLERY [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0102s.jpg[/img] ROYAL ALBERT HALL [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen032s.jpg[/img] HORSE GUARDS [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0180s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0237s.jpg[/img] MARBLE ARCH [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0411s.jpg[/img] WELINGHTON ARCH [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0173s.jpg[/img] SWISS RE BUILDING [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0136s.jpg[/img] COVENT GARDEN [img]http://www.aviewoncities.com/img/london/kveen0265s.jpg[/img] Уфффффффф...се изморив....ама ве прошетав!!![;)][:D][:D]
LIDIJA - SKorpija Eeeh tamu planirav ama ne stignav,nozeve ne drzea vekje.... Tuku mi tekna za vo Madame Tussauds za onie shto nemaat slushnato.Jas ne znaev na primer, deka tamu mozesh da go doziveesh prvoto patuvanje vo vselenata[:)] Simulatorot( space shatle,neshto kako Univerzalna sala vo minijatura so kruzen plafon) e epten dobar i osven gravitacijata ,za se drugo vo tekot na "patuvanjeto", imash navistina vselensko cuvstvo.[:)]
Mara баш ми е жал профа што така си го доживеал Лондон![:(][:(][:(] За мене Лондон е најубавиот град на светот....и многу убаво си поминав во Лондон. Прекрасни спомени.....но, има градови кои се метрополи, кои се префалени....а јас не ги доживеав така...баш New York City ....не го замислував така! Чикаго е дефинитивно поубав град од Њујорк....[;)] Но, на крајот на краиштата се зависи од тоа што очекуваш од градот, СО КОГО СИ, дали знаеш ШТО треба и сакаш да видиш.....[;)][;)]
Mara Кога е жешко во ЛОНДОН....еве што може да се случи...[:D][:D] Затоа поарно што врне дожд цело време!!!! [img]http://www.funny-city.com/photos/images/183.jpg[/img]
VeGaS Prvput bev vo 1999 god. i seushte se sekjavam na shokot koj shto go doziveav od razlichnosta na zhivotot vo London i bilo koe drugo mesto vo svetot. Ednostavno prekrasno, kulturno, i sepak relaxiran zhivot za sepak golem grad kako London. Edno od nekolkute mesta kade shto moram da ziveam barem 6 meseci. [:)]
LIDIJA - SKorpija Moram da kazam BRAVO za "Darkojca"![:)][:)] London e stvarno cool grad.Se mislev kade da postiram, ama nekako tuka na topikov mi e momentalno po prikladno. Ednash sum bila 2003, ama ne vidov ni polovinata od ona shto nudi.Nema shanshi za 4 dena da se vidi se. I kultura i zabava!!Pak kje odam zdravje... Da ne zboruvam za odlicniot angliski humor,angliskite poznati pabovi i sharmot na eden velegrad. Samo vremeto e stvarno sivo [xx(][:)] Eve neshto od lichnata kolkecija. Picadily [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5bpt.jpg[/IMG] Tower Bridge [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5cav.jpg[/IMG] Buckingham Palace [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5e37.jpg[/IMG] [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5etu.jpg[/IMG] Da ne go zaboravam popularniot muzej Madame Tussauds Merlinka,Bush i Toni Blare [:D] [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5h7n.jpg[/IMG] [IMG]http://i1.tinypic.com/rw5hjm.jpg[/IMG]
LIDIJA - SKorpija
quote:
Originally posted by VeGaS
awww, kolku si slatka, se glea pozadi [:D]
Ne remeti topic [}:)][}:)][:D]
VeGaS awww, kolku si slatka, se glea pozadi [:D]
Mara А дали сте биле во Лондонскиот аквариум? Кошта 10 фунти....мене ми се допаднаа ајкулите најмногу!!![;)] [img]http://www.travelbritain.com/london/LondonAquarium/AUT_6947.jpg[/img] оваа не е баш ајкула....ама е рипче во тој аквариум!!![:D][:D] Чудо е и се вика ЕЛЕКТРИЧЕН КРАП!!!![;)] [img]http://news.nationalgeographic.com/news/2005/10/images/051007_robot_fish.jpg[/img] А се сеќавате ли на 7-тонскиот кит кој се шеткал низ Темза???? Еве го немиркото!!![:D][:D] [img]http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl/hi/pop_ups/06/europe_enl_1137768745/img/1.jpg[/img]
Mara Баш ми е мило ем драго што ви се допаѓа Лондон! И фала за пофалбите за ДАРКОЈЦА![:D][:D][:D] Според мое мислење секој град е убав, само треба време да се истражува, а најубаво е да се прошета со некој ЛОКАЛЕЦ, нели?[;)][:D][:D] Пред секое шеткање јас читам многу за тоа што ми нуди градот што сакам да го видам....а имам среќа да налетам на добри локалци....па така ги запознавам и дупките во градот! Лондон е прекрасен....и потребно е повеќе од 2 недели за да се види се! Како што рече Вегас.....Лондон е тотално друг, различен свет....тотално СЛОБОДЕН и ОТКАЧЕН!!!![;)][;)][:D][:D] Треба да се ослободиме од предрасудите дека Англичаните се крути и пијат само чај!!![:D][:D][:D][:D]
darkjesus Јас мислам дека треба едно гезме да си напрајме и во Лондон:)
Mara и јас сум за ѓезме....и тоа еве ги првите 4 најт-клубови кај што може да не збере сите.....[;)] Журки...кои биле нај-нај-нај луди а на кои сум била биле во Лондон и во Чикаго. Мара ви ги препорачува следните барови во Лондон: МИНИСТРИ ОФ САУНД 103 Gaunt Street, London, SE1 +44 (0)20 7378 6528 Ова министерство....хахахаха....е најпознат ноќен клуб....и музика има од транс, данс, хаус, гаражна, тапани и бас, хип-хоп, рап, прогресив и ХАРД. Се плаќа од 10-25 фунти...зависно со кој/а сте![;)] [img]http://www.ministryofsound.com/NR/rdonlyres/C6877D19-EB75-4B87-8984-F189CD3AA5B8/0/DNation_250.jpg[/img] ПАЧА ЛОНДОН Е само за диско музика....и тоа европска исклучиво. Инаку влезница е 20 фунти. [img]http://www.londonvisions.com/176x132_pictures/clubs/pacha.jpg[/img] ФОРУМ Електронска музика...20 фунти влезница! [img]http://www.londonvisions.com/176x132_pictures/clubs/theforum.jpg[/img] КАФЕ ПАРИЗ е место кај се собираат ПОЗНАТИ ФАЦИ....селебритис! Јас мислам тука да се појавиме... [img]http://www.londonvisions.com/176x132_pictures/clubs/cafedeparis.jpg[/img]
profa Maro,ne si otisla vo Camden Town,pa toa edno od najekskluzivnite mesta u London :))) U sporedba so NYC na London mu pruzam raka no lugje so zapoznav u London mi kazuvaa deka London e "ispod" mnogu evropski gradovi vo generalen pogled. I toa nokjniot zivot ic go nejkev u London,dali deka Britancite gi mrazev,ama ic ne mi bese pod kejf.Big Ben i parlamentot mnogu ubava rabota,tamu mozes da gi vidis Tony Bler i co. isto ko na sedenka doma,cuden nacin na debati imat ovaa Britancite.Tower Bridge izglea mnogu ubavo na slika,u zivo da go vidis tapa,mestovo ko istovariste na brodovi da e.Westminster Abbey e mnogu ubava rabota so grobistava na Isak i nekoi drugi ne pamtam.Tower of London e ubava rabota,i Kineskiot grad bese prilicno cist so e retkost vo USA toa. E da,Madam Tussaud,prvata rabota so ja posetiv u London mnogu dobar e.Amerikancite moze voda mu nosat so ovoj u NYC :)
profa Dobro Mara,katedrali,palati,plostadi,stara gradba da.Vo toj pogled London e ubav.No sea zavisi kakva tie defenicijata za ubav grad.Posle vtora zona pa do peta mislam bese London e katastrofa.Plus jas imav cimeri vo London koj sto bile i vo Paris,Praga,Viena....Go stavaat London pozadi tie gradovi,a tek pa vo odnos na drugi gradovi vo svetot ne znam,ne sum go setal svetot,golem e [:D] A za NYC icc ne mi zbori,osven dinamikata,zbidnuvanjata,futuristicka gradba drugo nisto ne mi ostava vpecatok.Gaden e NYC,gaden ,gaden.. Sum cul deka Chicago e policen, da!
Mara Сега за сега.....не одите во ЛОНДОН...Се шеткала Кралицата низ Лондон и барала Македонци!!!!![:D][:D][:D] [img]http://www.livefoodshop.co.uk/forum/uploads/post-461-1124448578.jpg[/img]