"Готова сум за 20-минути. Аха, да"
"Готова сум за 20-минути. Аха, да"
Unreal Mожеби не беше потребен доказ за тоа дека жените се во постојана состојба на подготвување за излегување и доцнење, но сепак е убаво да се чуе дека и науката ги потврдува машките тврдења, кои по ова излегуваат од зоната на шовинизмот. Новите истражувања покажале дека жените трошат две години од својот живот, подготвувајќи се да излезат од дома, од друга страна мажите трошат само 8 месеци. На жената во просек и се потребни 90 минути за крунисување на чинот на излегување, за разлика од нив мажите тоа го чинат за помалку од половина час. И кај двата пола, во времето на минување не е вклучено туширање или миење коса. Процесот на подготвување за на работа во просек трае 54 минути или распределено по зони тоа изгледа вака: 5 минути за краток доручек, 8 минути за туширање, 15 минути за чистење на лицето и нанесување шминка, неверојатни 18 минути за правење фризура и 8 минути за облекување. Во студијата биле мерени времињата на минување на стотина кандидатки, и додека навистина имало жени кои биле готови за само 20 минути имало и такви кои се подготвувале повеќе од два часа, но сепак просекот останал околу час и половина. Во заклучокот од студијата се дадени неколку совети, кои треба да им помогнат на жените да излезат од без временската димензија и да почнат да внимаваат од времето. Во неколку точки тоа изгледа вака: 1. Туширајте се навечер рпед спиење наместо пред работа. 2. Спијте на перници со свилени навлаки, бидејќи тие помалку ја расипуваат фризурата од памучните навлаки. 3. Одберете пред спиење што ќе носите утре на работа. 4. Навечер посветете му повеќе внимание на лицето за да немора да го миете и сабајлето. 5. Облекувајте се во зависнот од активностите што ќе ги правите после работа (јога/фитнес - пантолони, прошетка по продавници - сукња...)
Lidija Intersno celi 2 godini za nas to ti bilo navistina trosenje vreme. Interesni rezultati, ama za ovie tockite ova so tusiranjeto navecer ne odi, zs ako ima coek besani noci :))) ziva voda ke se napraj i togas dzabe kapenje od navecer. Ama to za spremanje na alistata definitivno, posebno ako e nesto poslozeno.
LIDIJA - SKorpija Vo Mk malku mi se i po 2 chasa spremanje, a ovde za 20 minuti sum spremna, sose mienje zabi i tushiranje po sabajle [:D]
Lidija 20 minuti so se tusiranje ti si bila brzi gonzales ili kako se vikase to so glusecot!!! :))) So napraj, jas se racunam za brz coek vo spremanje ama 20 minuti ne odi nekako.
Tanja19 20 min ni na son....20 min samo se tushiram:)pa dodeka da se spremam....eheee...toa e proces koj trae i trae.....traeeee.... ali i jas koga sum tuka pobrzo se spremam odkolku koga sum vo mak... a toa od vecer da se tushiram,ne pomaga bash...oti jas pred legnuvanje i koga stavam pak se tushiram...pomaga samo od vecer ako isplaniram sho ke se oblecam...ali toa drugoto...saat sekako ide-koga brzam...inace mozam i po tri saata:)licen rekord za brzo spremanje mi e 30min,ali togas ne daj boze da si vo moja blizina...kako muva bez glava sum...trcam natamu-navamu...trista pati se vrakam nazad oti sekogas zaboravam neshto vo brzanjeto...bash togash kako za inat...ali valjda oti ne mislam togash:)
Mona Lisa Da vo Makedonija i jas nekako mrzliva bev a tuka sum ti Brzi gonzales kako sto vika Lidija..Ne znam zosto... Mozebi zasto holanganite se mnogu obicen narod ne se zamaraat kako izgledaat dali imaat sminka ili ne pa izgleda i jas polenka se smenuvam[^]
voda jas uste ne se davam --koga ke gi vidam holangankite totalno me demotiviraat vo pogled na modata--a pak kaj nas vo leto niz carsija e isto ko da sum posla na nekoe snimanje na plejboj duri i babi po 80-god nosat tangi -
Mona Lisa suport[8D]
riba 20 minuti psihicki se spremam. toa zapocnuva uste koga lezam i se budam lagano [:D]Sto,kade,koga,so kogo,itn. Trcam pod tus i uzivam 30tina minuti na toplo-ladno-toplo-ladno [^] Pocnuvam da se oblekuvam,t.e da vadam sve od plakarot da za se odlucam [:)] U megjuvreme mi teknuva deka,OOOPS KASNAM! i pocnuvam polu gola da se sminkam i friziram i oblekuvam istovremeno. Posle 5 minuti si vikam "Abe koj gi e..,daj ne brzaj tolku sredi se ko sto treba" [:D] I toa mi trae uste 15-20tina minuti.Koga ke vidam deka sum tip-top so trcanje se siminjam dole i spremam opravduvanja...[:I] Znaci mi trebaat dobri 1:30-2 komotno da se spremam...ako ne mi se na raspolaganje,samo se nerviram [}:)]