Мона Лиза или 100 илјади евра
Мона Лиза или 100 илјади евра
Strelec Што би одбрале кога би ви се укажала прилика? Мона Лиза или 100 илјади евра? Вредноста на уметничкото дело ’Мона Лиза’ од сликарот Леонардо Да Винчи се проценува меѓу 200 и 300 милиони долари. Меѓутоа, доколку (хипотетички, се разбира) ви се укаже прилика да изберете подарок (Мона Лиза или 100 илјади евра), за што би се одлучиле?:) Со напомена дека доколку се одлучите за Мона Лиза, истата не смеете да ја продадете вие и три наредни генерации!
Unreal Јас ја одбрав Мона Лиза. Објасение: Ако сега вреди 200-300 Милиони долари,после 3 генерации би вредела милијарда и исто така јас би зел кредит од едно 200 милиони долари и би ја заложил Мона Лиза,ако не се исплати после 3 генерации банката да си ја земе[:D]Ионака можат да се сликаат сосе неа кога ќе дадат 200 милиони[:D]
OooOo kesh e kesh batka ... daj kesh! :)
toni_a glasav za vreme. da vidam kako ke se odvivaat akciite [:D]
Mara
quote:
Originally posted by OooOo
kesh e kesh batka ... daj kesh! :)
така е батка![;)].....ама да беше МОН ЛИЗ.....ќе подразмислев![:D][:D]
RaGeAnGeL 100 normalno...3 generaci ili ke imam 90 god ili ke me nemat na vekov
Unreal Абе ич не ве биват за економија[:D] Напрајте како мене, ојте во банка и подигате кредитче 200 Милиончиња кеш со залог сликата и со клаузула три генерации да не се продава.Банката е свесна дека нема да ги вратиш парите (а можеби и ќе ги вратиш) и свесна е дека вредноста ке поране 200% после толку време.Никој на запад не гледа краткорочно,затоа одат напред[;)] И волкот сит и овците на број,ем кеш во раце,ем можност да ја имаш пак сликата[:D]
ozonce Ke zemam 100-ka i ke kupam falsifikat mona liza za poniska cena i ke ja imaat 100 moi pokolenija
Mona Lisa A sto mislete sto bi izbrala jas?[:D]
OooOo
quote:
Originally posted by Mona Lisa
A sto mislete sto bi izbrala jas?[:D]
Strelec!
Mona Lisa Vo toj pogled jas veke izbrav...ama i strelec ne e los[:X]
profa jas se izbrzav i glasav za parite i posle mi tekna deka slikata mozev da ja prodadam za mnogu poeke od 100K evra.
Strelec
quote:
Originally posted by profa
jas se izbrzav i glasav za parite i posle mi tekna deka slikata mozev da ja prodadam za mnogu poeke od 100K evra.
Ama ne si mi go prochital postot do kraj!:(
quote:
Originally posted by Strelec
...Со напомена дека доколку се одлучите за Мона Лиза, истата не смеете да ја продадете вие и три наредни генерации!
Mona Lisa Salata nastrana jas definitivno bi ja izbrala Mona Lisa... Da imas takvo nesto e besceneto..spored mene toa so pari ne moze da se kupi..a sto parite se trosat.. Sega gi imas utre gi nemas...[:D]
profa Ooooooo ok Strelec,togas parite defenitivno! Slikata e skapocena ama so ke mi e koga vlagata ke ja izede.Ti treba zamok bre za taa slika! Pari,pari ,pari,davajte 100K evra na raka
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mona Lisa
Salata nastrana jas definitivno bi ja izbrala Mona Lisa... Da imas takvo nesto e besceneto..spored mene toa so pari ne moze da se kupi..a sto parite se trosat.. Sega gi imas utre gi nemas...[:D]
A koja e poentata da imas neso besceneto??btw sve imat cena ne se lazi[;)]
ozonce Strelec davaj parite ne sakam slika :)
slasa parite se otepuvacka
Mona Lisa
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Mona Lisa
Salata nastrana jas definitivno bi ja izbrala Mona Lisa... Da imas takvo nesto e besceneto..spored mene toa so pari ne moze da se kupi..a sto parite se trosat.. Sega gi imas utre gi nemas...[:D]
A koja e poentata da imas neso besceneto??btw sve imat cena ne se lazi[;)]
Poentata e vo filingot...znaes deka poseduvas nesto takvo...se razbira deka sve si ima cena no licno za mene ke si bide od golema vrednost..jas nikad ne bi go prodala..
Mona Lisa A i plus bi mozela i da zarabotam bi naplakala na lugeto koi bi sakale da ja vidat..izlozbi...na muzei i sl[:D]
SirAndReW Mona liza se razbira! note: koj saka da ja dzirni 5#163; :)
Whitebaby Keshavela si e keshavela.
Strelec
quote:
Originally posted by ozonce
Strelec davaj parite ne sakam slika :)
Kako ne mi pisha porano!? Samo shto mu gi uplativ na profa!:)