Македонија е многу конструктивна и позитивна
Македонија е многу конструктивна и позитивна
Strelec Солана: Македонија е многу конструктивна и позитивна „Македонија е многу конструктивна и многу, многу позитивна“, изјави високиот преставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана по денешната средба во Брисел со македонскиот премиер Владо Бучковски. Тој нагласи дека во разговорите со Бучковски станало збор за напредокот што го постигна Македонија, оценувајќи притоа дека ситуацијата во земјата е многу добра, што треба да биде потврдено и со доброто спроведување на претстојните избори. Говорејќи за олеснување на визниот режим за македонските граѓани при влез во земјите-членки на ЕУ, Солана нагласи дека тоа е процес што е во тек и дека за тоа станало збор и на минатонеделната министерска средба ЕУ-Западен Балкан средба во Салцбург. Попладнево Бучковски во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот за проширување на Унијата, Оли Рен, со кого, според најавите, ќе разговара за регионалната соработка и за либерализацијата на визниот режим за државјаните на Македонија. Претходно, во седиштето на Европскиот парламент, премиерот Владо Бучковски се сретна со претседателот на Комисијата за надворешни работи на Европарламентот Елмар Брок и со шефот на пратеничката група на Партијата на европските социјалисти Мартин Шулц.
Strelec Доста бе аман!:) Не изигравај силеџија!:) Гајле му е некому дали пишуваш против власта или не! Ама бирај зборови како да го кажеш тоа што го мислиш и бирај зборови како им се обраќаш на останатите на форумов... Такви изрази како ’сереш’, ’иди бе бегај’, од кај си слезен’, ’продаваш мадиња за бубрези’ и слично, ниту за на улица не се... а не за на јавен форум!!!
nukleus Kolku li samo mu ima "keshirano" Bucko na Solana za vakvata "pozitivna" ocena,koja e vo soglasnost so kampanjata shto ja zapocna SDSM so narodni pari pred da se oficijalizira.Sepak podobro e pozitivna ocena otkolku "kritika" kako shto beshe upatena od EU-parlamentarcite pred nekoj den koj pak se finansirani od nekoja druga politicko-mafijashka struktura na ovie prostori.
intel
quote:
Originally posted by nukleus
Kolku li samo mu ima "keshirano" Bucko na Solana
Me iznasmea da si ibes vekot:))))) Aaaa, globalnava politika edna potkupliva za 200 evra sto da ti raskazuvam.Dobro be, razmisluvate li koga pisuvate ili onaka kolku da se kaze nesto.
Satanico Pandemonium Ништо ново. ЕУ е прва на эборови . се користи што се може , пофалби, покуди во эависност од ефектот што сака да го постигне. Не еднашка не има фалено, и таа и НАТО посебно кога им требавме 1999 година. Ние се палиме на пофалбите се раэбира. Ама во реалноста на дело кога ќе треба да навистина покаже што и како эа Македонија мисли реэултатот е пораэителен секогаш. Воопшто не треба да се слушаат тие туку само дела да се гледаат и реэултати да се бараат. Нека прво ги скинат виэите а не ко во кафеэ да не држат додека на Курто и Мурто од цел свет им ги тргаат виэите (сега слушам и на Русите эначително ке им ги олеснат од Мај месец многу повеке од колку на нас). Не энам уште колку време треба да помине да престанеме да се лажеме. Во Америка има поговорка: Full me once, shame on you, full me twice shame on me.
dejan Nesto interesno- "Македонија е мало чудо на Балканот haha vo pravo e za ova 100% golemo cudo nevideno na svetot...и да ја немаше ќе требаше да биде измислена заради стабилноста на регионот", sto?? sto mu znaci ova?? Site okulu nas vikat deka Makedonija e izmislena drzhava, a on...lele nisto vekje ne me cudi...изјави вчера во Брисел македонскиот премиер Владо Бучковски http://217.16.70.245/?pBroj=2037&stID=64916&pR=2
f9 Факт-:Македонија е многу конструктивна и позитивна,ама Хрватска е попоконструктивна и попозитивна и затоа ке влезе побрзо и пред нас. А после Хрватска буквално очекувајте нагли и радикални промени во ставовите за проширувањето на оние земји како што се Германија,Австрија,Унгарија,Италија.Тие веке ја навестија промената. Кој не сака да ја види е нивни проблем.Што ке се случи после влезот на Хрватска е јасно-стенд бај на неопределено време на ЕУ.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
Факт-:Македонија е многу конструктивна и позитивна,ама Хрватска е попоконструктивна и попозитивна и затоа ке влезе побрзо и пред нас. А после Хрватска буквално очекувајте нагли и радикални промени во ставовите за проширувањето на оние земји како што се Германија,Австрија,Унгарија,Италија.Тие веке ја навестија промената. Кој не сака да ја види е нивни проблем.Што ке се случи после влезот на Хрватска е јасно-стенд бај на неопределено време на ЕУ.
A be dodeka nas ne falea, za se dosega postignatoto , za ramkovniot dogovor , kooperativnosta i slichno, Hrvatska bese non stop kritikuvana. Prvo za nesorabotkata so Hag, pa za etnickoto cistenje na Srbite koj odbiva nazad da gi primi i den deneska, za stalnite izvestaji na site mozni human rights organizacii koj velat kakva e diskriminacijata vo Hrvatska ... no sepak, koga ke se dojde na delo- Hrvatska vleguva vo EU a nie ne, na Hrvatska NIKGOAS vizi ne i bea barani duri i vo sred vojnata koga imase golem broj na izbeglici a nas ne ponizuvaat so istite na sekoj cekor...Na Hrvatska i pomognaa vo cistenjeto na Srbite, a nas ni gi stavija na vrat Albancite, Hrvatska ja podrzuvaa vo vojnata, nas....sto ponatamu da se zboruva...
Strelec Свобода: Македонија има право да се зачлени во ЕУ Сосема е јасно дека Македонија има право да се зачлени во ЕУ, како што има право да ги започне преговорите за членство во Унијата, истакна европратеникот Јоханес Свобода. Тој нагласи дека проширувањето на Унијата нема да заврши со Хрватска и дека по неа следен кандидат за прием во ЕУ е Македонија. „Реформскиот процес во Македонија оди напред“, оцени Свобода. Тој смета и дека Црна Гора сега или за неколку години ќе биде самостојна и дека веројатно, како што рече истото ќе се случи и со Косово.
Strelec
quote:
Originally posted by f9
Што ке се случи после влезот на Хрватска е јасно-стенд бај на неопределено време на ЕУ.
Би се согласил со оваа констатација, меѓутоа поради еден друг факт не верувам во таков развој на настаните. Се работи за изјавата на евро амбасадорот Ерван Фуере: „Ако евроинтеграцијата на регионот не успее, постои опасност од враќање на нестабилноста“! Што ми изгледа многу логично, а верувам дека и Европа тоа ќе го има на ум.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec Би се согласил со оваа констатација, меѓутоа поради еден друг факт не верувам во таков развој на настаните. Се работи за изјавата на евро амбасадорот Ерван Фуере: „Ако евроинтеграцијата на регионот не успее, постои опасност од враќање на нестабилноста“! Што ми изгледа многу логично, а верувам дека и Европа тоа ќе го има на ум.
Taka zboruvaa i za raspadot na Jugoslavija. integritetot treba da se pocituva zatoa sto nestabilnost preti. Badenterovata komisija otvoreno kaza i cel svet zboruvase, aman ne ja priznavajte Hrvatska vojna ke izbie vednas. Bosna ne ja podrzuvajte dodeka ne se razresi inaku ke bide uzas tamu. Site od EU i USA znaea toa i prvo sto napravija?: Go porekoa toa sto go velea i izbi nestabilnost koja tie tolku "ne ja sakaa" a za koja znaea odnapred deka ke se sluchi. I uste mnogu takvi primeri kade nesto rekoa pa porekoa.
Satanico Pandemonium I uste nesto. Toj Solana vo svojata mladost bese na celo na anti-NATO demonstraciite vo Spanija, izrazit levicar kako student i borec za pravda i ramnopravnost i protiv imperijalizmot. 1999 godina, bese na celo na taa ista organizacija (NATO) i zdusno go branese bombardiranjeto na Kosovo i Jugoslavija vo ime na borba protiv etnickoto cistenje. Tolku za negovite izjavi i stavovi. Rezultatot e da e Kosovo deneska etnicki cisto blagodarenie na NATO a blagodarenie na NATO isto taka Albancite uspesno lansiraa od istata taa teritorija (koja nie pomognavme da stane Albanska) pobuna vo Makedonija vo 2001 i istite bea zdushno pomognati od zapadnite drzavi na koj nie tolku sakame da im se priklucime i im veruvame koga ke kazat deka se protiv nestabilnost, iako site nestabilnosti tie gi podpomognaa i bez niv tesko da ke se slucea i odrzuvaa tolku dolgo.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Taka zboruvaa i za raspadot na Jugoslavija. integritetot treba da se pocituva zatoa sto nestabilnost preti. Badenterovata komisija otvoreno kaza i cel svet zboruvase, aman ne ja priznavajte Hrvatska vojna ke izbie vednas. Bosna ne ja podrzuvajte dodeka ne se razresi inaku ke bide uzas tamu. Site od EU i USA znaea toa i prvo sto napravija?: Go porekoa toa sto go velea i izbi nestabilnost koja tie tolku "ne ja sakaa" a za koja znaea odnapred deka ke se sluchi. I uste mnogu takvi primeri kade nesto rekoa pa porekoa.
Дискутабилно е дали на United States би им одговарала нестабилност на Балканот, на на Европа сега дефинитивно такво нешто не и’ треба! Сосема друга ситуација беше кога се распаќаше Југославија, во однос на сега!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Taka zboruvaa i za raspadot na Jugoslavija. integritetot treba da se pocituva zatoa sto nestabilnost preti. Badenterovata komisija otvoreno kaza i cel svet zboruvase, aman ne ja priznavajte Hrvatska vojna ke izbie vednas. Bosna ne ja podrzuvajte dodeka ne se razresi inaku ke bide uzas tamu. Site od EU i USA znaea toa i prvo sto napravija?: Go porekoa toa sto go velea i izbi nestabilnost koja tie tolku "ne ja sakaa" a za koja znaea odnapred deka ke se sluchi. I uste mnogu takvi primeri kade nesto rekoa pa porekoa.
Дискутабилно е дали на United States би им одговарала нестабилност на Балканот, на на Европа сега дефинитивно такво нешто не и’ треба! Сосема друга ситуација беше кога се распаќаше Југославија, во однос на сега!
Prasanje bese zosto na USA togas i odgovarase nestabilnost ne tolku davno, vo 2001 godina vo Makedonija. Imavme odlicni odnosi so niv, na bedemot na NATO bevme i protiv sosednata drzava trgnavme samo so USA da bideme. ne sakam nisto da spekuliram, no edno znam - se e interes. Ako nekoj ima interes od nestabilnost toa ke go i bide. Dovolno e Albancite utre da podplatat pak senatori, i parlamentarci i da gi ubedat vo interesot zapadna Makedonija da bide Albanska i pak istoto ke se sluci. Nekolku lugje mozat da odluchat toa da se sluchi, Makedonija e mala i nevazna i znaat otopor ke nema od nas golem (kako vo Irak) a za para zosto toa da ne go napravat? Hobrook na primer se znae deka se navatira dosta so intervencijata vo 1999 godina a i 2001 godina na nivna strana bese. Se e interes. Nisto drugo. Za para Makedonija moze da ja snema, nie nisto ne nudime kako kontra ponuda za da nekogo mu bide vo interes nasiot interes.
profa
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Ништо ново. ЕУ е прва на эборови . се користи што се може , пофалби, покуди во эависност од ефектот што сака да го постигне. Не еднашка не има фалено, и таа и НАТО посебно кога им требавме 1999 година. Ние се палиме на пофалбите се раэбира.
I ja drugo tolkuvanje na izjavi od vakov tip nemam. Ne znam kakov podatok Solana iskoristi za da si go smeni mislenjeto vo odnos na ekonomskata i politickata stabilnost vo drzavava nasa
f9 Ne veruvam deka za edno kratko vreme ke napravat repriza kaj nas .Vratata e podotvorena,ama se cheka popovolen moment za da ja vturnat Hrvatska vo EU-prek*red.Toa najverojatno ke go napravat vo tekot na pregovorite za Kosovo ili neposredno posle niv.Najverojatno e shto ke go opravdaat toa so nekakvi interesi od povampiruvanje na Radikalizmot kaj severniot sosed.Poznato e deka Radikalite na Sheshelj veke javaat na golemo vo Srbija,a stabilnosta na vladata vo Srbija se bazira na podrshkata na Socijalistite na Miloshevich.Se ochekuva pad na taa vlada vo kratok period.Prvo tuka ima formalna prichina shto ja navesti vrvot na partijata a beshe vo vrska so pogrebot na Miloshevich. Sushtinska prichina e shto Srbija e vo dve moshne znachajni fazi,megunarodniot status na pokrainata i Agim Cheku proizveduvaat vo Srbija reakcija na svrzani sadovi i na povrshina izbivaat Shesheljovci a od druga strana se procesite na razdruzhuvanje so Crna Gora shto ke gi pomeri i zatrese realnite interesi na Srbija i vazhnosta od izlez na more shto ke dovede do popularizacija na Socijalistite.Hrvatska i frankofonite vo EU togash ke imaat "validen" interes da ja vmetnat Hrvatska preku red garantirajki i so toa ekonomsko-politichka stabilnost od "nepredvidlivite" i "Radikalno-nacionalistichki" Srbi.
rakovec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Taka zboruvaa i za raspadot na Jugoslavija. integritetot treba da se pocituva zatoa sto nestabilnost preti. Badenterovata komisija otvoreno kaza i cel svet zboruvase, aman ne ja priznavajte Hrvatska vojna ke izbie vednas. Bosna ne ja podrzuvajte dodeka ne se razresi inaku ke bide uzas tamu. Site od EU i USA znaea toa i prvo sto napravija?: Go porekoa toa sto go velea i izbi nestabilnost koja tie tolku "ne ja sakaa" a za koja znaea odnapred deka ke se sluchi. I uste mnogu takvi primeri kade nesto rekoa pa porekoa.
Дискутабилно е дали на United States би им одговарала нестабилност на Балканот, на на Европа сега дефинитивно такво нешто не и’ треба! Сосема друга ситуација беше кога се распаќаше Југославија, во однос на сега!
Prasanje bese zosto na USA togas i odgovarase nestabilnost ne tolku davno, vo 2001 godina vo Makedonija. Imavme odlicni odnosi so niv, na bedemot na NATO bevme i protiv sosednata drzava trgnavme samo so USA da bideme. ne sakam nisto da spekuliram, no edno znam - se e interes. Ako nekoj ima interes od nestabilnost toa ke go i bide. Dovolno e Albancite utre da podplatat pak senatori, i parlamentarci i da gi ubedat vo interesot zapadna Makedonija da bide Albanska i pak istoto ke se sluci. Nekolku lugje mozat da odluchat toa da se sluchi, Makedonija e mala i nevazna i znaat otopor ke nema od nas golem (kako vo Irak) a za para zosto toa da ne go napravat? Hobrook na primer se znae deka se navatira dosta so intervencijata vo 1999 godina a i 2001 godina na nivna strana bese. Se e interes. Nisto drugo. Za para Makedonija moze da ja snema, nie nisto ne nudime kako kontra ponuda za da nekogo mu bide vo interes nasiot interes.
__________________________________________________ http://p069.ezboard.com/fmacedoniafrm3.showMessage?topicID=38.topic Albanian-American Lobby Wants To Divide Macedonia By 2007 -------------------------------------------------------------------------------- Albanian-American Lobby Wants To Divide Macedonia By 2007 According to the Serbian weekly Nedeljni Telegraf ("Sunday Telegraph"), last week US Albanian lobbyists and American congressmen held a meeting where they discussed the redrawing of the Balkan borders. Reportedly the meeting was lead by the former US Congressman Joseph DioGuardi, who is the president of the Albanian American Civic League, a lobby group advocating for a Greater Albania. The US congressmen Tom Lantos, Benjamin Gillman and Joseph Biden were present at this meeting. Nedeljni Telegraf writes that the topics of discussion included the formation of a federation of Albanian Territories on the Balkans, which would consist of Albania, Kosovo, parts of Macedonia and parts of Greece. Moreover, a specific timelines was agreed upon, where Kosovo would gain independent status by 2005, Macedonia would be federalized by 2007, and in the meantime unrest will be instigated in northwest Greece so that this area, which the Albanians call Chemeria, would separate from Greece and join the Albanian union. This whole "project" would be finished by 2010. According to Nedeljni Telegraf, Congressman Biden pledged to use his influence to bring about a large foreign military presence in Macedonia, which would guarantee the unimpeded federalization of this Balkan country. In the meantime, Macedonia would be pressured to further decentralize its governance by transferring more capacities to municipalities. www.realitymacedonia.org....p?nid=2636 ------ Illyria (Balkan) Forums pub18.ezboard.com/bbalkans
nukleus Vetuvanjata na Solana gi znaeme kako "oce nash" ama kakvo fajde od toa koga nitu edno vetuvanje ne ispolnil do kraj odnosno se pravi "na udren" koga ke go potsetat za ona shto vetil.Taka beshe i pred s-ramkovniot taka beshe i pred referendumot a taka ke bide i sega pred izbori.Austrijancite platija za ESM i dobro gi potpolnaa crnite fondovi so koj nasheto rakovodstvo trgna vo akcija na "podmituvanje" koja ke prodolzi ovie denovi vo Brisel i Strazbur. Toa e vistinata od koja nema beganje i od koja proizleguvaat pozitivnite reakcii na EU-glaucite. Ako EU-parlamentarcite reteriraat vo svoite stavovi za samo 5-6 dena togash mora dobro da im se ispolnile nivnite "skrieni zelbi".
f9 Македонија Фрид-Македонија да го реши името со Грција за влез во НАТО и ЕУ Вашингтон, 08:42 Соединетите американски држави (САД) и соопштија на Македонија дека ако сака да стане членка на НАТО и ЕУ треба да постигне договор со Грција за прашањето за името. Ова го изјавил помошникот секретар за Европски прашања во Стејт Департментот, Даниел Фрид, јави грчката агенција МПА. Според истиот извор изјавата е дадена синоќа пред средбата на министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани и американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. Македонија и Грција треба да изнајдат решение во рамките на Обединетите нации (ОН), изјавил Фрид. Тој додал дека Вашингтон ги подржува иницијативите медијаторот Метју Нимиц и е подготвен да го прифати секое решение што ќе произлезе од преговорите. Во интерес на Грција е да има стабилна и развиена држава на своите граници изјави помошникот секретар за Европски прашања во Стејт Департментот, Даниел Фрид. Неговата изјава доаѓа пред средбата меѓу македонскиот премиер Владо Бучковски и грчкиот премиер Костас Караманлис, најавена за денеска во Брисел. Според македонски извори на средбата нема да се разговара за името.
lav
quote:
Originally posted by dejan
Nesto interesno- "Македонија е мало чудо на Балканот haha vo pravo e za ova 100% golemo cudo nevideno na svetot...и да ја немаше ќе требаше да биде измислена заради стабилноста на регионот", sto?? sto mu znaci ova?? Site okulu nas vikat deka Makedonija e izmislena drzhava, a on...lele nisto vekje ne me cudi...изјави вчера во Брисел македонскиот премиер Владо Бучковски http://217.16.70.245/?pBroj=2037&stID=64916&pR=2
Та зато ли некои кај нас велат ...оти СЕКОЕ (вклучувајчи го тука и малото ...нели) ЧУДО е за САМО 3 дена !?.
tomislav1978
quote:
Originally posted by lav Та зато ли некои кај нас велат ...оти СЕКОЕ (вклучувајчи го тука и малото ...нели) ЧУДО е за САМО 3 дена !?.
Samo sto ova cudo nareceno Makedonija ne e za samo 3 dena tuku ke postoi se dodeka postoi svetot, za vasa zalost Razbira Se.
nukleus
quote:
Originally posted by f9
Ne veruvam deka za edno kratko vreme ke napravat repriza kaj nas .Vratata e podotvorena,ama se cheka popovolen moment za da ja vturnat Hrvatska vo EU-prek*red.Toa najverojatno ke go napravat vo tekot na pregovorite za Kosovo ili neposredno posle niv.Najverojatno e shto ke go opravdaat toa so nekakvi interesi od povampiruvanje na Radikalizmot kaj severniot sosed.Poznato e deka Radikalite na Sheshelj veke javaat na golemo vo Srbija,a stabilnosta na vladata vo Srbija se bazira na podrshkata na Socijalistite na Miloshevich.Se ochekuva pad na taa vlada vo kratok period.Prvo tuka ima formalna prichina shto ja navesti vrvot na partijata a beshe vo vrska so pogrebot na Miloshevich. Sushtinska prichina e shto Srbija e vo dve moshne znachajni fazi,megunarodniot status na pokrainata i Agim Cheku proizveduvaat vo Srbija reakcija na svrzani sadovi i na povrshina izbivaat Shesheljovci a od druga strana se procesite na razdruzhuvanje so Crna Gora shto ke gi pomeri i zatrese realnite interesi na Srbija i vazhnosta od izlez na more shto ke dovede do popularizacija na Socijalistite.Hrvatska i frankofonite vo EU togash ke imaat "validen" interes da ja vmetnat Hrvatska preku red garantirajki i so toa ekonomsko-politichka stabilnost od "nepredvidlivite" i "Radikalno-nacionalistichki" Srbi.
Ili nakratko kazano Makedonija ke bide "vturnata" vo unija so Srbija so shto bi se zadovolile apetitite na Miloshevic-Micutakis od pred relativno kratko vreme samo shto ovoj pat toa ke bide posofticirano ili spakuvano vo posvetlikava hartija od strana na Grcko-Srpskite oligarsi predstaveni od decata na Micutakis i Miloshevic. Znaci od "geto" na Evropa ke staneme "geto" na Srbija i Grcija.Zalosno i bolno nema shto no faktite odat vo prilog na ova.
трендафил Конструктивноста изгледа на македонски се вика атерџиство. Затоа и ја имаме поговорката Атерџика мома стомак до заби.
Satanico Pandemonium Dodeka vcera ne falea, tipicno vo EU stilot deneska stignuva ovaa vest. Dokaz deka na zborovi se odlicni a na dela... On EU Doorstep: 24 March 2006, Friday. The European Union will halt the enlargement process for prolonged period of time upon accession of Bulgaria and Romania, according to several news agencies. The decision was reportedly made at the session of the Council of Foreign Ministers, held in the framework of the EU top-level meeting in Brussels. Though the enlargement dossier was not officially on the agenda of EU foreign ministers meeting at dinner on Thursday, the invitation to EU Enlargement Commissioner Olli Rehn seemed to be quite conspicuous. The ministers have agreed to freeze further expansion of EU until European Constitution or other document relating reforms of the existing structure of the Union is adopted. "Absorption capacity" was also discussed by the foreign ministers, who determined the issue would be examined more thoroughly "in time."
f9 Шефот на австриската дипломатија Урсула Пласник изјави денеска дека сите во Унијата потврдиле дека западен Балкан има отворена врата за членство во ЕУ, но и се согласи со оценката дека изјавите на некои европски лидери, како и ставовите изнесени во Европскиот парламент, “отвориле расправа за натамошните начини за прием на нови членки“ со предлог, Хрватската да ги продолжи преговорите за членство, а на другите земји да им се понуди „партнерство“. ------------ Гледањето на иднината на Македонија во Европската унија ти е исто како гледање во филџан кафе.Лично би сакал сите про-европски Македонски политичари ДА СЕ ГУБАТ ОД ПОГЛЕДОТ НА ГРАГАНИТЕ!Време е за да дојдат на виделина про-Македонски политичари кој треба што поскоро да ја направат колку толку функционална оваа наша државичка залутана по незнајни патеки и отворена за сите домашни и белосветски бараби. Не по кејфот на св Европа и Америка,туку по кејфот на неговото височество Македонскиот грагјанин.кому се уште не му е јасно-негов проблем.
suschestvo Kolku sme vo pogolema neizvesnost i bez jasna cel i stav, dotolku poveke sme pateticni ! Preku glava od tie izjavi i mislenja vo pretpostavka. Site sme svesni deka nekoja i necija izjava treba da se zema so rezerva i so vnimanie vo isto vreme. Primer, izjavite na politicari od EU koi se kretko vreme na f-ja treba skoro da se zanemarat. nemozat provremeni politicari da ne kudat ili prognoziraat rozova idnina za period vo koj nema da se prisutni, pa nie sega SLEPO da im veruvame. A sekoj da gi citira vo interes na nekoj a cel, a sepak znae deka samo dnevno politicki toa moze taka da bide. Rabotite ne se taka kako ni gi kazuvaat, a isvedoci sme deka sekoj nov politicar ni kazuva novi raboti za nasata EU -idnina. Znaeme i toa deka vo odnos na okolnostite im mutiraat mislenjata. Koga se raboti za toa deka bi se davale ili se davaat pari za promocija na Mk vo evropa, sepak toa e dobro bez razlika dali se narodni pari, podobro toa otkolku vo necij djep. Kako bi bilo ako imase poveke pari nasava drzava i uste pred godini pocnea so takva propaganda i promocija po Evropa. Sega ke imavme poveke "projateli" i lobisti. Pa i del od Mk kapital da se prodadese na firmi od Eu, nemase da imaat vakov odnos kon nas. Koga se raboti pak do planovite za balkanov i nasava drzava, site znaeme deka toa e odredeno i ima cel pravec, pa rabotite se slucuvaat i mestat spored toj plan. Konkretno nie nemozeme da go predvivdime toa, no se gleda nesto. Sepak ni luge od Eu nemaat pojma za regionov koja ke bide idninata, pa davaat relativni ili opsti izjevi od tipot: -pripagate.. bi trebalo ... vasata idnina... etc. Vazno e deka se gotvit nesco, ima smrt na Milosevic+ odnosite vo Srbija (vlast+nacionalizam) od drugata strana Kosovo (Ceku -premier, Odednas ostavki na prethodnicite, pa ovaj onaj tim , pa izjavi pred pregovori+pregovori za del od problemite). Bosna koja e drzavata? ke se deli? Sablon li e za kosovo i Mk? Sega, Mk i nejzinoto doresavanje na problemot. Sto toa ne stava nekade podaleku od Hrvatska pri Eu integraciite. Se4 na se ne e plasirana samo taka izjavata za partnerstvo so Eu. ZA stabilnosta na regionot dovolno bi bilo samo NATO, a clenstvoto vo Eu ima povrzanosst samo so Ekonom. stabilnost i Marsaloviot plan za razvoj an Mk - ako go bide. Posto ne bi sakale tia da davaat pari , a nie da dremime.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9 ------------ Гледањето на иднината на Македонија во Европската унија ти е исто како гледање во филџан кафе.Лично би сакал сите про-европски Македонски политичари ДА СЕ ГУБАТ ОД ПОГЛЕДОТ НА ГРАГАНИТЕ!Време е за да дојдат на виделина про-Македонски политичари кој треба што поскоро да ја направат колку толку функционална оваа наша државичка залутана по незнајни патеки и отворена за сите домашни и белосветски бараби. Не по кејфот на св Европа и Америка,туку по кејфот на неговото височество Македонскиот грагјанин.кому се уште не му е јасно-негов проблем.
A be ova jas so godini go zboruvam, deka EU i zboruvanje treba da se batali i deka sebe si treba da se gledame, nasiot dvor. Ama sekogas ke me napdant (doduse pred nekolku godini neproporcionalno mnogu poveke) deka sum lud. Edno samo da kazam - Makedonija nema pro EU politicari. Da imase tie ke pravea toa sto EU stalno im go zboruva, za kradenjeto, korupcijata itn. Niv takvo Evropsko odnesuvanje ne im odgovara. Isto kako Djukanovic vo CG koj saka da se odcepi od site za da bide kral vo svoeto kriminalno carstvo. EU na tie politicari im sluzi kako reklama so koja go palat narodot za da pak na vlast dojdat. No celta se nivnite dzepovi , nisto drugo. Od EU stranata celta se pak nivnite interesi. Sigurno, najgolem interes mozebi bi imale od bogata , stabilna i prosperitetna Makedonija. No toa ne e taka, taka da posledno im e i niv da li Makedonija ke ja primat za 50 godini, ili ke i ponudat privilegiran status ili bilo sto drugo. Interesite segasni ne im se nasoceni kon Makedonija, i Makedonija ke ja koristat za svoite celi, mozebi da smirat domashno naselenie koe si misli deka zaradi prosiruvanjeto im odi loso. Ne e bitno. Da Makedonija trgne kako sto ti velis, so politicari koj ke batalat floskuli i ke trgnat da gi resavaat problemite Makedonski doma, ke vidis kako i EU ke skokne i ke nudi clenstva i slicno. Kluchno e znachi doma da si ja sredime rabotata. Se ostanato ke dojde samo po sebe.
nukleus Doma rabotata moze da se sredi edinstveno so "kamshik",no momentalno kamshikot e vo race kaj tie shto treba so nego da bidat sredeni.Makedoncite edinstveno shto treba da napravat toa e da go odzemat kamshikot i da go predadat vo rakata na nekomu koj ima dovolno i malku poveke odkolku gola egzistencija,a takov edinstveno moze da se najde vo dijasporata.Na takov covek narodot treba da mu dade odvrzani race pa da moze da go upotrebuva kamshikot vo sekoj moment i vrz sekogo koj se "ogreshil" kon Makedonija i prilicno dobrite zakoni vo nea shto edinstveno ne se sproveduvaat dosledno iako se relativno kvalitetni.Dokolku prodolzime da se fakame na "mamecot" narecen EU ili NATO nie ke si ostaneme samo "ribi" koj plivaat bez orjentacija vo "mrtvoto more" nareceno Zapaden Balkan.
трендафил Ајде да се обидеме малку да ги погледаме работите од другата, ЕУ страна. Дали доколку бевме членка на ЕУ би сакале да ни пристапи во членство некоја земја каква што е Македонија денес? Сиромашна, со 25% граѓани потенцијални членови на албанската мафија, со корумпирана власт, со судство во кое некои не можат да ја најдат правдата, а други пак не може да ги најде правдата, во која осомничени за воени злосторства се во власта и треба ли уште да набројувам. Зошто сами не си ја средиме државата, туку чекаме на тоа да не принуди ЕУ?
tomislav1978 МАКЕДОНИЈА ПОЧНУВА РАЗГОВОРИ ЗА ОЛЕСНЕТ ВИЗЕН РЕЖИМ СО ЕУ Европската комисија и Македонија денеска треба да ги почнат техничките разговори за олеснување на визниот режим. http://www.mia.com.mk/
Strelec
quote:
Originally posted by NACIONALIST
...da seris i da jadis ovde... zosto togas kenjas
Ej bre... KAJ SE NAOGJASH???
NACIONALIST Ako mislish deka me mrzi da ti gi brisham postovite... razmisli ushte ednash!
NACIONALIST
quote:
Originally posted by NACIONALIST
Ako mislish deka me mrzi da ti gi brisham postovite... razmisli ushte ednash!
i moderatorite se KOMUNJARSKI, zatoa se brisat postovi koi ja kazuvaat vistinata kako im raboti nivnata vlada. ama so toa nemozi da se zamolci narodot, samo vie prodolzete taka daleku ke doturkate
NACIONALIST [quote]Originally posted by Strelec
Доста бе аман!:) Не изигравај силеџија!:) Гајле му е некому дали пишуваш против власта или не! Ама бирај зборови како да го кажеш тоа што го мислиш и бирај зборови како им се обраќаш на останатите на форумов... Такви изрази како ’сереш’, ’иди бе бегај’, од кај си слезен’, ’продаваш мадиња за бубрези’ и слично, ниту за на улица не се... а не за на јавен форум!!! ma idi begaj, pocituvajgo zakonot na forumov
Strelec Ќе поднесам барање да ти стават титле ’Силеџија’!:) А би било добро сите пред да одат на гласање, претходно да ти ги прочитаат постовите!:) Edit: Имаш среќа што си го едитираше постот, бидејќи Coldheart ќе ти го загорчеше животот!:)
NACIONALIST zosto siledzija, ne sum siluval nikogo dosega, a ti ako se mestis toa jas ne sum ti kriv
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Strelec
Ќе поднесам барање да ти стават титле ’Силеџија’!:) А би било добро сите пред да одат на гласање, претходно да ти ги прочитаат постовите!:) Edit: Имаш среќа што си го едитираше постот, бидејќи Coldheart ќе ти го загорчеше животот!:)
mnogu e tesko, na takvi kako tebe da mu se dade vlast
intel Ejjj, Nacionalist a te k na takvi kako tebe da ime se dade vlast.Kje besite po ulici be...