САД: Македонија да го реши спорот со Грција за да
САД: Македонија да го реши спорот со Грција за да
nepobedliv Соединетите американски држави и соопштија на Македонија дека ако сака да стане членка на НАТО и ЕУ треба да постигне договор со Грција за прашањето за името. Ова го изјавил помошникот секретар за Европски прашања во Стејт Департментот, Даниел Фрид, јави грчката агенција МПА. Според истиот извор изјавата е дадена синоќа пред средбата на министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани и американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. Македонија и Грција треба да изнајдат решение во рамките на Обединетите нации (ОН), изјавил Фрид. Тој додал дека Вашингтон ги подржува иницијативите медијаторот Метју Нимиц и е подготвен да го прифати секое решение што ќе произлезе од преговорите. Во интерес на Грција е да има стабилна и развиена држава на своите граници изјави помошникот секретар за Европски прашања во Стејт Департментот, Даниел Фрид. Неговата изјава доаѓа пред средбата меѓу македонскиот премиер Владо Бучковски и грчкиот премиер Костас Караманлис, најавена за Locked by admin - Ne mora da se otvara nov topik za sekoja izjava od stranski politicar, vo odnos na Makedonija http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=14329#313438