Честа дилема: Да се оди во странство или не?
Честа дилема: Да се оди во странство или не?
Strelec Младите шансата за подобар живот ја гледаат со работа во странство Иселенички и работни визи, работа на брод или како бебиситерки во странство. Многумина во овие огласи ја гледаат единствената шанса за подобар живот надвор од земјава. Соочени со фактот дека секој четврти работоспособен граѓанин е без работа и дека за вработување се чека и по четири и пол години, државата би ја напуштиле без размислување. Кочовски смета дека одливот на работна сила може да се контролира, ако неа ја пласира самата Влада. Така, државата би добила едуцирана работна сила и прилив до 120 милиони евра годишно, пари што граѓаните би ги заработиле во странство и би ги инвестирале во свој бизнис овде.
bonara ako ima sansa, odi i ne se misli.... makedonija i doma ne ti bega, ke si cekaat ako ne ti se sviga na drugo mesto...
VeGaS
quote:
Originally posted by Strelec ... Така, државата би добила едуцирана работна сила и прилив до 120 милиони евра годишно, пари што граѓаните би ги заработиле во странство и би ги инвестирале во свој бизнис овде.
Izludel, a? [:(!]
zlotty_co_380 Abe neka fajkaat patot i kidavela
dejan Mislam e dobro ako mladite imat shansi za da rabotat nadvor od Makedonija, na zapad...taka ke dobiat iskustvo vo drug svet i ke naucut mnogu...ama sepak, na kraj, mislam e podobro da se vratat nazat vo Makedonija ako tolku sakat da i pomognat i da investirat. Posebno vo ova vreme kade mnogu mladi Makedonci ja napustuvat zemjata, pa posle nema da ima Makedonci za da ja vodat drzhavata[V]
zlotty_co_380 Dejan, Dejan, Dejaneeeeeeeeeeee ne mi go krevaj pritisokot uste od sabajle, kade e toa ZAPAD kako prvo, ajdi zemaj avionot i pravec ZAPAD
dejan [:(] izvini haha
zlotty_co_380 spoko