РИМ - Вечниот град & ВАТИКАН
РИМ - Вечниот град & ВАТИКАН
Mara Ниту еден град во светот не може да се мери со историјата на Вечниот Град. Основан е пред повеќе од 2700 години и се нарекува Главен град на Светот![;)] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0303p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0612s.jpg[/img] Римски атракции.....кои не смеете да ги пропуштите... КОЛОСЕУМ Колосеумот е најимпресивната градба во Романската Империја. Познат е и по оригиналното име Амфитеатарот на Флавијан и во тоа време била најголемата градба. Има 4 спрата, се градел 10 години и активно бил користен 450 години.! [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0509p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0505p.jpg[/img]][img]http://goeurope.about.com/library/graphics/gal/rome_colosseum_1.jpg[/img] [img]http://z.about.com/d/goeurope/1/0/6/N/rome_colosseum_2.jpg[/img] [img]http://z.about.com/d/goeurope/1/0/2/N/rome_colosseum_3.jpg[/img] БАЗИЛИКА СВЕТИ ПЕТАР Императорот Константин, првиот христијански император на Рим наредил да се изгради Базилика на Ватиканскиот рид. Локацијата била симболична...бидејќи токму овде Св. Петар, главниот апостол бил закопан во 64 ПНЕ. [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0159p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0281s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0417p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0225p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0160s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0402s.jpg[/img] ФОНТАНА ДИ ТРЕВИ Овде треба преку грб да фрлите паричка....и кога-тогаш ќе се вратите пак во Рим. Оваа е НАЈПРЕКРАСНАТА бела фонтана.... [img]http://www.davidnemeth.com/trevi.jpg[/img] [img]http://www.davidnemeth.com/trevi2.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0361s.jpg[/img] [img]http://www.schoolshistory.org.uk/images/AncientRome/trevifountain7.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0218p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0034p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0212p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0218s.jpg[/img] Рим е познат по многуте плоштади....собиралишта на млади луѓе...супер места за сречавање, заљубување, удварање.....АХ![;)] ПЛОШТАДОТ ШПАНИЈА Овде се снимаше филмот..........ах, заборавив како се викаше![:(] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0228p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0232p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0230p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0228s.jpg[/img] ПЛОШТАД НАВОНА [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0153s.jpg[/img] [img]http://p.vtourist.com/2677168-Piazza_Navona-Rome.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0152p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0154p.jpg[/img] фонтаната дел МОРО....на овој плоштад [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0147s.jpg[/img] ПЛОШТАД ДЕ ПОПОЛО....ПЛОШТАД НА ГРАЃАНИТЕ [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0196p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0203p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0201p.jpg[/img][img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0528p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0463s.jpg[/img] ПЛОШТАД ВЕНЕЦИЈА [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0123s.jpg[/img] ПЛОШТАД САН ПЕТРО [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0415s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0401s.jpg[/img] ПЛОШТАД БАРБЕРИНИ [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0210s.jpg[/img] ИЛ ВИТОРИАНО [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0252p.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0525s.jpg[/img] ПАНТЕОН [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0445s.jpg[/img] Arch of Septimius Severus [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0112s.jpg[/img] Арка на Константин [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0503s.jpg[/img] Palace of Justice & Umberto I bridge [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0461s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0158s.jpg[/img] Castel Sant'Angelo [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0164s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0168s.jpg[/img] Италијанците се горди на своите палати и вили и прекрасни паркови.. Palazzo Senatorio -СЕНАТОРСКА ПАЛАТА [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0249s.jpg[/img] ВИЛАТА БОРГЕС [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0478s.jpg[/img] [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0471s.jpg[/img] Cortile della Pigna, Vatican [img]http://www.aviewoncities.com/img/rome/kveit0372s.jpg[/img]
darkjesus Сега за 1ви Мај ќе одиме па ќе бидеш детално информиран:)
VeGaS Kje ja kachish ti Mara na kula, aj aj! [:D] Nego, Rim e prekrasen, bev samo eden den, na pomin, taka da ne vidov skoro ich. [B)]
Mara Во Рим.....во едно диско....ја видов ФРАНЧЕСКА ДЕЛЕРА...и се заљубив во неа!!!! Дефинитивно најубавата жена на светот....ми се насмеа...и за малку ќе се помочав од среќа!!!! Аххххххххххххххххх.....[;)][:D][:D]
profa
quote:
Originally posted by Mara
Во Рим.....во едно диско....ја видов ФРАНЧЕСКА ДЕЛЕРА...и се заљубив во неа!!!! Дефинитивно најубавата жена на светот....ми се насмеа...и за малку ќе се помочав од среќа!!!! Аххххххххххххххххх.....[;)][:D][:D]
lele,i se nasmeala Franceska,a pak ovaa se izmocala od sreka[:D][:D] Tuku kazi mi,vo Rim skapo e,kaj se smesti?
profa Toa tvoeto Vegas ko moevo da ne e isto pred 7-8 godini koga letav za Los Angeles od Skopje pa preku Rim,i normalno prespav na aerodrom u Rim,nisto ne vidov.Ama letovo letovo letovo,.... samo ke cekam od mracniot isus da mi dade nekoi infos za tamu
VeGaS Slichno e moevo profa. Beshe pred edno 6 godini. Sletav vo Rim, a naredniot den poletuvav od Ostie (gratche na obala). Vo Rim sletav utroto, a naredniot let mi beshe utre vecerta. Taka da vremeto izmegju go pominav u shetanje i epten kratko spienje vo hotel. [;)]
Tanja19 mnogu mi se sviga Rim...ovaka po slikite,a i sho imam citano neshto...ushte ne sum bila,ali vo 2008 planiram da odam na 6 meseci vo Rim,diplomskata tamu da ja spremam...a ako mi se sviga moze i na podiplomski da ostanam...ima mnogu vreme do togas,ali jas da si isplaniram:)
profa Toa nekoe mesto samo Franceska i co. i Mara nasa kaj so izleguvaat :)))))))))
Mara
quote:
Originally posted by profa
[quote]Originally posted by Mara lele,i se nasmeala Franceska,a pak ovaa se izmocala od sreka[:D][:D] Tuku kazi mi,vo Rim skapo e,kaj se smesti?
Профа....прво и НАЈПРВО ти не ни можиш да влезиш кај што бев јас! [;)] А второ....ОВАЈА се измочала....ама ти би се и пострал!!!! НАјискрено![;)][;)][;)]
Mara профа....ако имаш за Рим да кажиш нешто-кажи....[;)][;)]...но, ако си дошол овде МЕНЕ да ме вреѓаш си се зафркнал малку!!!!![;)] Мојот пост ти беше опомена....НЕ ДОЗВОЛУВАМ НИКОЈ, па ни ТИ да си игра мајтап со мене....барем не на патувања.[;)] Ако сакаш мајтап....ела на СЕИР!!!!
profa Mara Mara makedonka prava,lesno ne se dava:)))) Taman rabota Maro,koj saka majtap da si igra na forum za turizam. Sakav da go otkrijam toa mestoto kaj so si bila,mnogu misteriozno mi nalikuva
Mara Иако погоре ви покажав некои слики од ВАТИКАН....сакам да ви кажам уште нешто за Ватикан, важи???? Најмалата суверена држава која се наоѓа во градот РИМ е Ватикан, позната како Држава на Градот Ватикан....или на италијански - Stato della Cittа; del Vaticano, а на латински - Status Civitatis Vaticanae). Своја независност има од 1929 година, а инаку опфаќа површина од само 0.44 километри квадратни и има 950 жители! Официјален јазик им е ЛАТИНСКИОТ! Ватикан се нарекува Европска микро-држава....на чие чело е кој друг, ако не ПАПАТА!!!! Ватикан е главен град на Романската католичка црква и на Истокот и на Западот. [img]http://www.rohanveal.com/europe/images/rome_vatican_city.jpg[/img] Иако мал....Ватикан има своја пошта, дури еден супермаркет, банка, железница и печатница! Инаку платежно средство е ЕВРОТО....од 2002 година! Еве како изгледа главниот влез во Ватиканскиот град од Базиликата на Св. Петар...опкружен со Рим. [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/12/VaticanCityentrance.jpg/800px-VaticanCityentrance.jpg[/img] Интересно е што сите 950 жители живеат внатре во Ватикан...опколени со ѕидини....но, сите тие жители во главно се свештеници, попови, калуѓерки, како и познатата Швјацарска гарда-доброволна милитарна-воена сила. Погоре ви прикажав како изгледа оваа гарда, нели? Но, еве ги пак..... [img]http://www.danheller.com/images/Europe/Italy/Rome/Vatican/vatican-guard-big.jpg[/img] Границите на Ватикан се токму кај Базиликата Св. Петар.... [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Basilica_di_San_Pietro_%28evening_view%29.jpg[/img] Еве го и египетскиот обелиск [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Vatican_City.jpg[/img]] И уште една ТАЈНА за Ватикан.....Ватикан има прекрасни, прекрасни ГРАДИНИ....кои ако одите таму мора да ги посетите....јас само ги ѕирнав...бидејќи затвораа тогаш....и ќе се вратам во Ватикан само заради градините! Еве да ѕирнеме и ние.....[;)] [img]http://p.vtourist.com/2241854-Vatican_Gardens-Vatican_City.jpg[/img] [img]http://www.pellegrinocattolico.com/foto/vaticano/giardino.jpg[/img]
profa
quote:
Originally posted by Mara има 950 жители!
Toa moze vrabotenite vo Vatikan tolku se ,popovi,klisari,popadiki...[:D][:D]
Mara Иако овде не им е местото....ама за тебе Профа....еве некои сликички од Милано и Торино...за да му кажиш на брат ти што сакаш да видиш![;)][:D][:D][:D] МИЛАНО Дуомо....Дуомо значи КАТЕДРАЛА! [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/d8/500x500_d89a2ca7c4263bf2bcf778a53409118c.jpg[/img] [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/bf/500x500_bfcfaecb3cb3172f59d86ba24aa0d695.jpg[/img] [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/c8/500x500_c86517a005ccbaefa43ebc0c12e2120b.jpg[/img] [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/87/500x500_87864142a70c41527c5f1c7d3cfa98eb.jpg[/img] [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/1e/500x500_1e595c60dcafe5906f23c72831cb217b.jpg[/img]] [img]http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/7c/500x500_7c3429f45c617dafe8db65200601319b.jpg[/img] ТОРИНО [img]http://www.fotosearch.com/comp/AGE/AGE050/F20-290133.jpg[/img] [img]http://www.fotosearch.com/comp/AGE/AGE050/F20-290136.jpg[/img] [img]http://www.fotosearch.com/comp/AGE/AGE031/G59-376902.jpg[/img]
Mara [:D][:D][:D][:D]....хахахахах....МУХАХАХАХАХАХА....[:D][:D][:D] ах бе профа, профа.....пред да кажиш нешто барем прочитај![:D][:D] Се гледа дека не си бил во Ватикан![:D][:D][:D][:D][:D] Ме изнасмеа.....[;)] еве ти докази дека ВАТИКАН има буквално само 950 жители, не вработени![:D][:D][:D][:D][:D] Провери тука: http://www.library.uu.nl/wesp/populstat/Europe/vaticang.htm (890 жители) http://geography.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http://www.infoplease.com/ipa/A0108136.html (911 жители) http://geography.about.com/library/cia/blcvatican.htm (921 жител) http://ro.wikipedia.org/wiki/Vatican (925 жители)
profa Aman mori Maro,da bev ke ti kazev i nemase da prasuvam raboti za Rim i Vatikan.Tuku ti vervam za populacijata,mnogu linkovi se toa za edna cifra koj ke otvara sea.
Mara ах бе профа, профа....ти ако држиш вакви предавања....[:D][:D] тешко на студентите![:D][:D][:D] добро....шала на страна[;)]....Ватикан има само 950 жители, ама СИТЕ жители се попови, свештеници, калуѓерки и таа гардата што ја спомнав....и таа се брои.[;)] Инаку сакав да кажам нешто за Рим....во Рим сите улици се скоро исти и има големи шанси 1000 пати за кратко време да се наоѓате само на една улица, а сте се здробиле од шетање![;)]
profa Cekaj Maro cekaj ,letovo,letovo.Edna kartica od Rim licno do tebe :)
Mara профа...те држам за збор.[:D][:D] Кои места ќе ги посетиш? Само Рим? Дај кажи.....за да ги провериме.[;)]
profa Maro,lista golema napraiv.Ako imam dovolno pari bi sakal dosta da vidam :) Sakam da pocnam so Milano i Torino,brat mi zivee megju tie dva grada i da trknam do Rim,to mi e vtora cel.E sega za poeke ako saka brat mi da me se seta ok,ako ne ne znam.Mnogu pari ke treba za toa bre. I normalno na vrakanje i do Bari pred da se kacime na toa ferito do Albanija.No cekaj de,viza da dobijam prvo hehe. Da ne ispadne poslem da se krijam na forumov od sram,lol
profa Fala Maro. Prva rabota so bi baprail tamu e kupuvanje karta za fudbal,a posle do operata vo Milan,da ja slkikam odnadvor:))))))))))