Do kade e Skopje na celo so Tripun!!! (4del)
Do kade e Skopje na celo so Tripun!!! (4del)
Pana
quote:
иако не сум некој кој заслужува да му се даде такво значење.
...i jas mislam taka....ne zasluzuvas da ti se dade takvo znacenje....
Pana Me cudi edno,zasto stariot pedofil Tripun sece po dve drva na dve nedeli.I toa rano na sabajle da ne go vidi nikoj. Na kraj ke mora da se otkaze od izgradbata na "Kermes" ama drvata ke bidat iseceni.Dve po dve za dva meseci ke gi isece site sto mu smetaat. Mnogu podobro ke bese da go renovirase stariot "Kermes",i drvata ke ostanea i ke imase kafana.Ama lakomiot saka Skopje da go prekrsti vo Tripunlend. Ke go najde Pana koga togaj, i ke slusnete na glavnite vesti.....
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Letno vreme, veter pirka, a ti sedish u Kermes jadesh skara, luta piperka, piesh pivo i ladish jaja ... Lepota!
И сонце те пече, пошто дрва нема!:) Ги кркна Трипче!:)Маиците од жешкото испотени, смрдеа на пот на сите страни, за две минути и пивото од сонцето ти се стоплило... Ексик и пиво и скара, дај да одиме во некој парк под сенка и на чист воздух... Овде порано имаше парк, ама сега јок!:)))
si videl nekoe drvo iseceno kaj kermes? takvo nesco nemat[;)]
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
Tripce e beskrupolozen tipac koj treba da go pomine ostatokot od zivotot vo zatvor za krazbite na nashite pari so koj si napravi carstvo vo metalnata bransha.Ama oti e podobro Kermes da se izgradi onaka kako shto e na slikata navistina e podobro.Pa i Hari Kostov vo Prilep gi isece site drvja pred negovata Komercijalna i vlakno ne mu fali.Sega vie se bunite za dve-tri drvja pod koj se kriea narkomanite za vreme na "fiksot".
Jadro, abe zaboravi ti deka vo drzavava drza moze da secat samo onie od SDSM-UCK-LDP. Eve, Penov isece 40 drva kaj sto e sega Ramstore, ama nikoj ne zucka za toa[:0][:0] A za 4 drva sto ke isecel Trifun, napravija KATASTROFA[:D]
Pana
quote:
si videl nekoe drvo iseceno kaj kermes
..jas sum videl...i toa cetiri "platani" stari najmalku po pedeset godini...i uste osum se spremaat za secenje..... ..a za tie kaj "Ramstor" .....toa bea divi samoniknati drvca i ne bea cetirieset tuku petnaeset......ama tebe k*ro te boli za drvata ...i taka kazuvas prikaski od daleku....
fio Диви дрвца кај Рамстор? Пана, ти очигледно од скоро си во Скопје. Ке најдам некаде слика од тој дел на градот, да видиш колкави дрветини имаше таму.
Pana ...e dobro de, imase nekolku postari okolu taa barakata sto ja srusija i eden kup samoniknati drva...i nisto poveke....a imase i pred postata edno staro drvo....
трендафил Навистина не знам што имаат мерак градоначалниците да сечат дрва. Пенов ги исече дивите костени стари повеќе од половина век на плоштадот, сега Трифун ја продолжи традицијата и се исекоа неколку дрва во паркот. Но сепак има една разлика. Сега советот на градот со едноминутно молчење им одаде почит на исечените дрва. На предлог на Марјановиќ од Лигата за демократија, се разбира. Иначе за волја на вистината, сите дозволи, вклучувајчи ја и таа за сечењето дрва се добиени во времето на старата локална власт. Што не ја оправдува новата. А што направивме ние како граѓани за сите исечени дрва без разлика кој ги сечел. Во други земји за вакви работи има масовни демонстрации. Ние само плукаме по одговорните, но само ако се од противничката партија. А што се` е во Скопје можеше лесно да се обнови, а беше срушено по земјотресот во 1963 година, почнувајќи од театарот, офицерски дом, народната банка ... Едноставно, изгледа дека сакаме да си ги избришеме трагите.
Pana ..se soglasuvam....
dejan oooooooo, ihhh[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ние само плукаме по одговорните, но само ако се од противничката партија.
Е токму тоа!!! Ќе си отидат дрвата јабана, се’ додека не му текне на Pana да го осуди сечењето на дрва кај Рамстор, а Makedon и фио сечењето на дрва во градскиот парк. Инаку, јас за Рамстор прв пат слушам дека биле сечени дрва, а секако дека тие дрва вредат исто како оние во паркот. Но, ако за дрвата кај Рамстор веќе не може ништо да се стори, немојте по секоја цена да барате оправдување за тоа што се случува сега со дрвата кај Кермес. Осудете го тоа што го прави актуелниот градоначалник. Нормално, ако љубовта кон Скопје и градскиот парк ви е поголема отколку љубовта кон Трипунчо!
Pana
quote:
јас за Рамстор прв пат слушам дека биле сечени дрва
Eve vaka."Ramstor" bese edna ogromna lokacija koja na ivicite od lokacijata imase stari samoniknati drva bez nikakov kvalitet.Drvata vo parkot se "platani" i "javori" a ovie kaj "Ramstor" se od onie divine smrdlivi drva.Tuka ima drasticna razlika. Eve sega Tripun najavuva deka ke gi sece drvata (lipi) na Bulevar JNA za da ja prosiruva ulicata.I toa e sosema vo red.Ako se raboti za posiroki opstestveni interesi nema nikakov problem.Toa e legitimno. No koga se secat kvalitetni drva stari pedest godini za da Tripun si go prosiri biznisot ,e toa veke ne e vo red. Patem lokalen sovetnik za ekologija e Marijan Dodovski kadar na VMRO-DPMNE koj vo predhodnata vlada bese minister za ekologija.E nego uvo ne go boli.Demek za secenje na drvata imale dozvola od "Parkovi i zelenilo".A direktorot na "Parkovi i zelenilo" e kadar na Tripun. More p****a li mu materina na toj plasticniot Tripun, do se sto se dotakna u govna go pretvori...
dejan http://www.vest.com.mk/default.asp?id=115210&idg=6&idb=1739&rubrika=Skopje Ako bese Penov mesto Trifun?? Togas?? Dobro bi bilo?? Inace, mislam deka treba da se izgradi ova, ubavo e mnogu [IMG]http://i1.tinypic.com/v49y1l.jpg[/IMG]
dejan [IMG]http://i1.tinypic.com/v4a0s7.jpg[/IMG] [IMG]http://i1.tinypic.com/v4a0zr.jpg[/IMG]
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Demek za secenje na drvata imale dozvola od "Parkovi i zelenilo".A direktorot na "Parkovi i zelenilo" e kadar na Tripun.
Ова е јако!:)))
intel
quote:
Originally posted by nukleus
Prilep od SDSM Pirganoski koj za da mu go "iscisti" patot na Hari Kostov
Temava e za Tripun koj ete si ima i priracnik vo pdgotvitelna faza
quote:
Идејата на градоначалникот Костовски за издавање на ваков прирачник се уште е во подготвителна фаза.
Koga kje izleze covekov od podgotovki samo gospod znae.
Strelec Мене нешто друго ми падна во очи... Вели дека тој за идејата е во подготвителна фаза, а не за прирачникот!:) Значи ниту идеја сеуште нема!:) Таа се подготвува!:)
quote:
Идејата на градоначалникот Костовски за издавање на ваков прирачник се уште е во подготвителна фаза.
Strelec Се надевам дека е ова дело на Трипуна... Ако е така, тигаш ај аирлија нека му е... го мавна сефтето!:) Започнува обновата на скопската Зоолошка градина Обнова на скопската Зоолошка градина во современ дом на разните видови диви и егзотични животни и во модерен центар за едукација и забава за граѓаните започнува денеска..
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
Мене нешто друго ми падна во очи... Вели дека тој за идејата е во подготвителна фаза, а не за прирачникот!:) Значи ниту идеја сеуште нема!:) Таа се подготвува
Ke se podgotvi za godina dena, ne brzaj, covekot si ima biznisot, toa e najvazno, a za skopjani mnogu mu zabole..
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ние само плукаме по одговорните, но само ако се од противничката партија.
Е токму тоа!!! Ќе си отидат дрвата јабана, се’ додека не му текне на Pana да го осуди сечењето на дрва кај Рамстор, а Makedon и фио сечењето на дрва во градскиот парк. Инаку, јас за Рамстор прв пат слушам дека биле сечени дрва, а секако дека тие дрва вредат исто како оние во паркот. Но, ако за дрвата кај Рамстор веќе не може ништо да се стори, немојте по секоја цена да барате оправдување за тоа што се случува сега со дрвата кај Кермес. Осудете го тоа што го прави актуелниот градоначалник. Нормално, ако љубовта кон Скопје и градскиот парк ви е поголема отколку љубовта кон Трипунчо!
Потполно се согласувам дека треба да се бориме грешките што се направени еднаш да не се повторуваат. Иначе исечените дрва во паркот се стари повеќе од 70 години. Тие на плоштадот, претходно исечени, беа некоја година помлади. Во други држави за такви дрва се обединуваат сите, обично се прави жив штит окулу нив. А ниту едно од дрвата што ги спомнав не беше заболено. Но и тогаш треба прво да се проба со лечење, како што е направено со чинарот во дворот на џамијата позади амбулантата на Бит Пазар. Успешно.
Strelec Жална слика![:(] [img]http://www.lukaroski.com/forum/park.jpg[/img]
Strelec Изградбата на "Кермес" мора да запре Антикорупционерите се револтирани од инертниот однос на Советот и Градоначалникот на општина Центар и Советот на град Скопје. Тие на вчерашната седница повторно разговарале за непочитувањето на барањето за привремено запирање на градбата на Кермес и на незаконитите постапувања, кои предизвикуваат особено тешки последици" - велат антикорупционерите, кои реагираат на сечењето на голем број дрвја. Според нив на преден план се ставаат тесните комерцијално-угостителски лични интереси, наспроти законите и интересите на граѓаните. "Спротивно на Законите и ГУП на Скопје, упорно се опстојува на намерата да се сруши постојниот објект, да се исечат дрвјата, да се изгради нов објект со бруто развиена површина дваесет пати поголема од постојната од 3150 м2 и со висина скоро на четирикатница.
dejan Pa koga ke go zavrsat Strelec...nema da bide zhalna slika:p
Strelec dejan... Сликата е жална затоа што нема дрва... А дрва ќе нема и кога ќе го завршат започнатото... И затоа сликата пак ќе биде тажна!!! Со ДПМНЕ-овски очила, ништо од Трипуна не изгледа тажно, јасно ми е тоа... Тој објект што сака Трипун да го изгради, нека му најде локација неколку стотини метри подалеку... А не среде парк... Единственото зеленило што остана во Скопје!
nukleus Slicno neshto so drvata se slucuva nasekade niz Makedonija kade se gradi.Podrasticen primer imame so bivshiot gradonacalnik na Prilep od SDSM Pirganoski koj za da mu go "iscisti" patot na Hari Kostov go ruinira centralnoto gradsko podracje i gi isece bukvalno site drva pred starata poshta(sega zgrada na Komercijalna Banka).Pri akcijata bea isprani 1 000 000 evra so toa shto od park dobivme "tepsija" so edna bedna fontana koja i den denes ne e izgradena. Znaci bea iseceni i odkornati najmalku 100tina drva vo strogiot centar na Prilep stari od 50-100 godini samo za da se "isperat" pari od strana na SDSM pred lokalnite izbori.
OooOo ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ СО ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Градските власти ќе прават прирачник за надлежностите на локалната власт, за да им објаснат на граѓаните што се е во надлежност на Градот, а што на општините. Градоначалникот Трифун Костосвки, на последната седница на Советот на Скопје, го најави прирачникот и рече дека тој ќе биде дистрибуиран до граѓаните. Тој рече дека со прирачникот сакаат да ги информираат луѓето кој орган на локалната самоуправа за што е надлежен. Според него ваков прирачник е неопходен за да се избегнат недоразбирањата со граѓаните со кои сега се соочуваат. "Граѓните главно не се информирани за што е надлежен Градот, а за што општините. Ќе направиме прирачник да знаат кој до каде е одговорен и каде да ги уптатат своите барања, забелешки сугестии", рече Костовски. Со децентрализацијата и со новиот Закон за Град Скопје скопските општини и Градот добија нови налдлежности, при што и самите локални власти беа збунети што е нивна обврска, а што не е. Скоро постојано се случува за комуналните проблеми во Скопје и едните и другите да се огласуваат за ненадлежни, со објаснување дека таа обврска поминала или на општините или на Градот. Идејата на градоначалникот Костовски за издавање на ваков прирачник се уште е во подготвителна фаза.
OooOo c c ccc mesto da kazhete BRAVO ete gragjanite kje bidat informirani, oni odma se fatija po partiska linija da ogovaraat. Jatrvi ne vi se ramni!
asalvari
quote:
Originally posted by OooOo
c c ccc mesto da kazhete BRAVO ete gragjanite kje bidat mnogu dobro informirani, oni odma se fatija po partiska linija da ogovaraat. Jatrvi ne vi se ramni!
go ispusti "mnogu dobro" od recenicata pa ja ovaka poubavo mi zvuci.. [:)][:D][:D][:D] p.s.mislam deka e stvarno prava stvar, samo nekako posle site ovie aferi, na zebancija mi zvuci. a prvi april projde..[:)]
Cheche Sto go kritikuvate Trifun, koga raboti isto kako Penov. 1. Gjubreto si bese istoto, Skopje lici i licese na deponija. 2. Dupkite na ulicite se istite, od vremeto na Penov, pa koja ulica Penov renoviral vo posledno vreme? Sega se uste poveke raskopani, od toa sto Trifun stavase mnogu sol po ulicite za vreme na zimata, da ne bide klanica Skopje, ko sto bese za vreme na Penov. 3. I Trifun do krajot na mandatot ke stavi betonski plocki kolku sto stavi Penov i 200 klupi novi i ete, ke raboti nesto. Da ne sakate da go iskopa plostadot i nov kamen od BiH da uvezuva kako Penov sto stori? Me interesira, sto toa tolku penov napravil za Skopje i sto tolku rabotel. Mene Skopje, isto mi se cini, nema razlika. Ne se sekirajte i Trifun pred izbori ke se razraboti, ke popravi nekolku dupki, ke stavi nekolku novi klupi, si uci toj od Penov[;)]
Pana
quote:
sto toa tolku penov napravil za Skopje i sto tolku rabotel
Prvo,prezimeto se pisuva so golema bukva Vtoro,da go sporeduvas Penov so Tripun e isto kako da ja sporeduvas USA so Pakistan Treto,koj (edited by moderator) si ti pa tebe covek da ti objasnuva Cece...
трендафил Срушен е „Кермес“ во Градскиот Парк. Слава му!
Pana ...mislam deka vo rusenjeto na "Kermes" ima nekoe pretskazuvanje....na Tripun mu se blizi krajot.....
dejan Со лични пари од Костовски изградени нови домови за две семејства http://217.16.70.245/?pBroj=2055&stID=66492&pR=12 Edited by moderator -> Nema potreba cel post da e so golem 'size'!
OooOo Se slushaat glasini za proshiruvanje na Ilindenska ...
tomislav1978 Уривањето на Кермес е вандалски чин Вандализам - тоа се случи во градскиот парк, велат експертите. Не смеело ниту да се исечат дрвјата ниту, пак, да се урне старата скопска кафеана. „Единствено што е дозволено во светот, ако некој споменик е толку дотраен за да се урне, може да се направи реплика во идентични димензии на тоа место и ако е местото загрозено да се направи дислокација на друго место“, изјави Михаил Токарев универзитетски професор. Кермес по многу нешта е специфичен објект, вели професорот Токарев. „Кермес претставува уникатна творба на овие простори не само поради својата форма туку и според содржина затоа што неговиот сутерен бил подигнат со намера да се чуваат препарирани животни и ретки растенија“, вели Токарев. povece -> http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61247
tomislav1978 Kopukov ke go krka: Антикорупциска бара пријави за Костовски и Аларова поради „Кермес“ Државната комисија за спречување на корупцијата денеска побара кривични пријави од надлежните за градоначалниците на Скопје и на општина Центар Трифун Костовски и Виолета Аларова во врска со случајот „Кермес“. Антикорупциската комисија денеска „по пети пат“ ја информира јавноста и надлежните околу непреземање активности во врска со нејзините заклучоци за случајот „Кермес“. Комисијата оценува дека „сечењето на столетните дрвја во Градски парк“ и уривањето на објектот „Кермес“, некогашната главна кафеана во паркот, „претставува краен израз на самоволие, преовладување на личниот наместо општиот интерес, груба незаконитост, злоупотреба на функцијата и неизвршување на службената должност, токму од лица избрани од граѓаните, одговорни и службени лица, во рамките на нивните законски обврски и одговорности“. Антикорупциската потсетува дека „уште во октомври 2005 поднесе повеќе иницијативи до надлежни институции за преземање на потребни мерки во рамките на нивните законски овластувања“ и тоа до Министерство за транспорт и врски, до општина Центар и нејзините служби, до Главниот градски архитект, до Заводот за заштита на спомениците на културата, како и до Јавното обвинителство и до Јавното правобранителство. Поради непреземање на активности, Комисијата денеска заклучила дека ќе поднесе иницијативи до државното Обвинителство „за казнено гонење“ на градоначалниците Костовски и Аларова. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61294
tmoro
quote:
Originally posted by Pana
.. go pozdravuvam ovoj gest na Tripun....fala bogu....
Kaj si be ti covek ,so e rabotava pocna ko Djaferi-Thachi da ne bojkotiras na forumov.Da ne si lut zatoa sto go napadnaa Frcko,ke pominit i toa ne mozet tie so nego. Evo i vo Skopje trgna rabotava,Tripun pocna nesto pozitivno da rabotit samo napred.
Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Evo i vo Skopje trgna rabotava,Tripun pocna nesto pozitivno da rabotit samo napred.
Ne e rabota na gradonachalnikot da donira!? Vo kraen sluchaj, toj donirashe i koga ne beshe gradonachalnik... Inaku, shto se odnesuva do donaciite, chestitki i za ova sega i za site drugi donacii shto dosega gi daval... Toa nikoj ne mu go spori!
tmoro
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Evo i vo Skopje trgna rabotava,Tripun pocna nesto pozitivno da rabotit samo napred.
Ne e rabota na gradonachalnikot da donira!? Vo kraen sluchaj, toj donirashe i koga ne beshe gradonachalnik... Inaku, shto se odnesuva do donaciite, chestitki i za ova sega i za site drugi donacii shto dosega gi daval... Toa nikoj ne mu go spori!
Apsolutno toj e broj eden vo Makedonija za donaciite i uste dolgo ke bidit nezamenliv.Toj covek imat dobra dusa.
Pana ..dusa ima be brat ama "tapa" e za gradonacalnik.....da si sedese miren i samo da donirase mnogu pogolem vpecatok ke ostavese za sebe...vaka????/
Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Apsolutno toj e broj eden vo Makedonija za donaciite i uste dolgo ke bidit nezamenliv.Toj covek imat dobra dusa.
Znaesh li ti tmoro koi politichari bile najgolemite donatori vo istorijata? Odi na 'Google' i napishi: donation + politics + mafia
tmoro
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by tmoro
Apsolutno toj e broj eden vo Makedonija za donaciite i uste dolgo ke bidit nezamenliv.Toj covek imat dobra dusa.
Znaesh li ti tmoro koi politichari bile najgolemite donatori vo istorijata? Odi na 'Google' i napishi: donation + politics + mafia
Procitav malku....
трендафил Скопскиот градоначалник Трфун Костовски ќе донира нови светилки за Милениумскиот крс на Водно. Одделението за односи со јавност на градот вчера соопшти дека градоначалникот на Скопје со свои пари целосно ќе го обнови осветлувањето на крстот. Како што соопштија од ова одделение Костовски ќе донира 326 нови светилки, кои треба да светнат за големиот христијански празник Велигден. Денес ќе почне менувањето на прегорените и искршени светилки, а тоа ќе го прават шестмина планинари. Како што велат во Градот, планинарите светилките ќе ги менуваат со јажиња и заштитна опрема, и најдоцна за десетина дена крстот целосно ќе биде осветлен. Веќе подолго време на Милениумскиот крст работат само дел од светилките, при што тој свети до половина. Никој од надлежните веќе подолго време не го одржува, и се закануваше опасност целосно да остане во мрак. Пишува денешен „Вест“.
Pana .. go pozdravuvam ovoj gest na Tripun....fala bogu....
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Inaku, shto se odnesuva do donaciite, chestitki i za ova sega i za site drugi donacii shto dosega gi daval... Toa nikoj ne mu go spori!
Кога е градоначалникот со поголем буџет од градот, мора да донира. Гледам дека во градот наеднаш почнува да се работи. Не само на улиците во надлежност на градот туку и на тие под општините. Не знам дали за тоа е одговорна пролетта или предстојните избори?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Кога е градоначалникот со поголем буџет од градот...
Немој да веруваш дека приказната со буџетот кај некого врви... Нискиот буџет на градот во многу наврати досега си го потенцирал со намера да го оправдаш неработењето на Трифун. Две прашања до тебе: 1. Зошто никогаш за Пенов немаше напишано дека имал мал буџет? 2. Зошто за ниедно владино министерство досега не си нашол оправдување во нискиот буџет? Нискиот буџет не може да биде оправдување само за оние функционери кои што ги симпатизираш!
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
..dusa ima be brat ama "tapa" e za gradonacalnik.....da si sedese miren i samo da donirase mnogu pogolem vpecatok ke ostavese za sebe...vaka????/
Gi cuva Tripce parite i celata svoja energija za METROTO sto ke go kradi vo Skopje [:D][:D][:D]
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
...za METROTO sto ke go kradi vo Skopje [:D][:D][:D]
Пак ли ќе КРАДИ???:)
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
...za METROTO sto ke go kradi vo Skopje [:D][:D][:D]
Пак ли ќе КРАДИ???:)
sorry pecatna greska, mislev na metroto sho ke go GRADI
tomislav1978
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
...za METROTO sto ke go kradi vo Skopje [:D][:D][:D]
Пак ли ќе КРАДИ???:)
Toj so e naucen da KRADI, i koga treba da pisuva GRADI ke si napise KRADI, toa ne e namerno
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
1. Зошто никогаш за Пенов немаше напишано дека имал мал буџет?
Penov za 2 mandata beshe u koalicija so vlasta. Pari koga kje trebaa ss naogjaa. Plus toa pred da si odi go ostavi gradot prezadolzhen. Se nadevam deka ti dadov odgovor :)
quote:
Нискиот буџет не може да биде оправдување само за оние функционери кои што ги симпатизираш!
ditto! :)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Penov za 2 mandata beshe u koalicija so vlasta...
Аман бе?:) Од девет години на функција, партијата на Пенов само година и пол беше во коалиција со власта на државно ниво! И не се понашај ко трендафил!:)
intel Konecno Tripun se fati za rabota:
Костовски предлага повисоки сметки за вода
Поскапа вода за да се спречи тонењето на „Водовод“, побара токму градоначалникот на Скопје, Костовски. За него, поприфатлива е таа варијанта отколку да го смени Миле Јанакиевски од место на кое тој го постави. [:0][:0][:0] Градската опозиција контра: Јанакиевски да си замине зошто е одговорен за загубите на претпријатието. „Добивката на „Водовод и канализација“ е околу 3,5 милиони евра. Во 2004-та година добивката на Водовод беше 38 милиони евра“, изјави Панче Ангелов, ЛДП. Јанкиевски за лошата состојба, пак, го обвини претходното раководство. Тој вели дека загубите ги наследил. „Загуба од 40 милиони денари. Оваа загуба е пред се резултат на несовесното работење на претходното раководство“, вели Миле Јанакиевски, директор на ЈП Водовод и канализација. И додека градските власти се расправаат кој е виновен за лошата финансиска состојба на „Водовод“, граѓаните се револтирани од можното поскапување на водата. „Да поскапи, ама и да се подобри. Ние цело лето немаме вода. Покрај сите поскапувања, зошто и водата?“, коментираат граѓаните. Сегашното раководство на Градот ја продолжи практиката на претходното - јавните претпријатија да се користат за политички цели. Цената за лошото раководење со нив, на крајот, сепак, ќе ја платат граѓаните.
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Добивката на „Водовод и канализација“ е околу 3,5 милиони евра. Во 2004-та година добивката на Водовод беше 38 милиони евра...
Така бре Трипунчо... И пак нека гласаат за тебе!:(
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Pana po tapa covek od plasticnion Tripun Skopje nemalo nikogas.
penov bese pogolema tapa
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе се потрудам да го достигнам нивото на дискусија што ни го наметнува администраторот.
Samo citiraj go lav i kje bides mnogu pod nivoto koe ocigledno ti smeta samo koga doaga od neistomislenicite.
quote:
Дали Трифун беше педер и пред 15 септември па поради тоа СДСМ и ЛДП го земаа во коалиција и беше носител на листа, или педерството е заразно па го префатил после тоа?
Ne bil pred 15-09-2002,100% stanal otkoga se zdruzi so Grujo vas.
quote:
во стил на традицијата што комунистите
Mislis na onie od KPJ kade sto bese clen
quote:
прогласувајќи ме за веројатно за бугарофил,
sekoe nesto ima i zosto
quote:
Доста со додавки поранешен југословенски Интеле.
Ok.Bez nervozi samo.
Pana
quote:
pogolema tapa
NACKE glej si dukanot i ne se mesaj kaj sto mazi pravat muabet.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Pana
quote:
pogolema tapa
NACKE glej si dukanot i ne se mesaj kaj sto mazi pravat muabet.
na sto te asocira PANA, na zensko ili na masko?
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Samo citiraj go lav i kje bides mnogu pod nivoto koe ocigledno ti smeta samo koga doaga od neistomislenicite.
Затоа повремено Лав е баниран. Не банира.
quote:
Ne bil pred 15-09-2002,100% stanal otkoga se zdruzi so Grujo vas.
Да не ти правел нешто па знаеш? Гревски не е мој, иако ја почитувам неговата борба против злото во Македонија.
quote:
Mislis na onie od KPJ kade sto bese clen
Да. Но ги напуштив пред повеќе од 25 години затоа што работеа лошо и против интересите на македонскиот народ. Работеа 102% исто како што работи СДСМ сега.
quote:
sekoe nesto ima i zosto
Знам. Една партија кога нема друг аргумент против некого веднаш му лепи бугарофолска етикета. Мене во принцип не ми пречи тоа лично кога доаѓа од партија која што најголемите патриоти по доаѓањето на власт во 1945 година ги прогласила за бугарофили. Во некоја рака дури го сметам за комплимент. Само што тоа може лошо да делува на комплексот на Бугарите, па наместо да се излечат од него да им се влоши состојбата.
quote:
Ok.Bez nervozi samo.
Само сакав да кажам дека припаѓаш на група која е љубител на додавки. Ако некој и ставил додавка на татковината, не очекувам да има повеќе почитување кон мене.
____________________________________________
Сега ќе им одговорам и на обичните членови на форумов. Прво на стариот форумски пријател Пана. Точно е дека Каропш е најчиста општина во Скопје, но тоа е заслуга на граѓаните. Сепак најголемиот дел од нив се доселени во Скопје во годините по земјотресот па имаат некои 4 децении градски стаж. За разлика од тие во Аеродром например кои ги напуштиле своите села во последните две децении или Чаир каде голем дел се дојдени од Косово по осамостојувањето на Македонија. Томислав1978, точно е дека порано мислев дека градоначалниците се единствените виновници за чистотата во градот, вклучувајќи го и Пенов. Но откако најпаметните во Македонија (власта) во поплавените делови од Македонија ги прогласи за виновни тие што фрлале отпад по одводните канали (иако немаат друго место за фрлање на отпадот) и јас го сменив мислењето. За да не речете дека во никој случај не го подржувам СДСМ. Само што кога нешто гледам го гледам исто било кој да го прави тоа. До повеќемината што спомнаа ревизии да ги потсетам дека централната власт подигнува обвиненија сега за работи сторени пред повеќе од 6 години (Топурковски) иако има многу повеќе служби кои се за таа намена од градот. А на крај, по којзнае кој пат го поставувам прашањето. Кој градоначалник во Македонија направил нешто повеќе од Трифун? Доколку нема таков, вината е веројатно во централната власт. Иако има и понекој што работи. Например тој во Гостивар што руши (наместо да гради) и Андреј Петров во општина Карпош кој ја легализираше џамијата во неговата општина која нема ниту една црква во урбаниот дел. Но за тоа не требал да плати. Напротив.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
иако не сум некој кој заслужува да му се даде такво значење.
...i jas mislam taka....ne zasluzuvas da ti se dade takvo znacenje....
Ме радува што во случајов сме едномислени, макар и за споредна работа надвор од темата. Сепак ќе се вратам на темата. Најнечиста скопска општина е Шуто Оризари каде што градоначалникот е од коалицијата ЗА Македонија заедно. Веднаш зад неа е општина Чаир каде што градоначалникот е од владеечката ДУИ. Јас и понатаму мислам, за разлика од некои кои порано на овој форум не се согласива со мене дека е тешко да се биде добар градоначалник со граѓани кои фрлаат многу ѓубре, кршат корпи за отпадоци, клупи и друго, дека „заслугата“ за нечистотијата во Шуто Оризари и Чаир е на граѓаните на тие општини. Доколку некој на форумов тоа што го бара од Трифун на градско ниво не мисли дека треба да го применуваат и градоначалниците од нивните коалициони партнери од ромската и албанската немнозинска етничка заедница.
Pana
quote:
градоначалникот е од коалицијата ЗА Македонија заедно. Веднаш зад неа е општина Чаир каде што градоначалникот е од владеечката ДУИ.
Site ostanati osven ovie dvajca i Andrej Petrov koj e od koalicijata "Za Makedonija"(patem Karpos e najcista opstina) se od koalicijata "Za podobra Makedonija" predvodena od DPMNE na Gvueski. Dali Trendafil si pominal nekogas navecer na plostad da vidis deka mostot ne sveti veke pet meseci i deka od sest golemi kandelabri na plostadot svetat samo dva i toa polovicno. Dali si videl sto napravija zimskite sluzbi koga go cistea plostadot so podnoto osvetluvanje.Pola sijalici gi otkornaa a pola ne svetat. I na kraj do kade e rabotata so naplatnite rampi na Juzen bulevar sto gi veti Tripun. E Trendafil,Trendafil po tapa covek od plasticnion Tripun Skopje nemalo nikogas.
intel Malku od programata na Trifun:
6. За унапредување на животната средина и чистотата на главниот град
Чистотата е дел од нашиот карактер, од нашето воспитување. Тоа го определува нашиот однос кон средината околу нас. Чистотата на нашиот Град и заштитата на животната средина се дел од нашата култура. Како ќе се претставиме пред светот зависи од тоа како размислуваме. Да делуваме локално, но да размислуваме и да се однесуваме светски. Да го направиме Скопје главен град. Затоа што за здрав живот ни треба чист и уреден главен град: -ќе спроведувам постојана кампања за подигање на свеста за чистотата на нашиот Град. Се обрзувам да ја одржувам кампањата се додека Скопје не ја заслужи титулата "Најчиста метропола" во поширокиот регион; -ќе развијам специјална повеќегодишна програма за хортикултурното уредување на улици и урбани целини, која постепено ќе го опфати целиот Град. Програмата ќе биде усогласена со планот за микро урбан развој на градот Скопје. Посебно внимание ќе биде посветено на заштитата и одржувањето на зеленилото, за која цел тековно ќе се формираат и специјализирани екипи; -ќе продолжам со активен пристап кон заштитување на карстниот извор Рашче, негова доследна конзервација и воспоставување на унапреден мониторинг. Истото се однесува и на бунарите Лепенец. Во рамки на постоечките можности ќе се искористува технолошката вода, наместо водата за пиење за извршување на комунални активности (одржување на чистота на улиците, наводнување на градското зеленило); -ќе направам највисок приоритет на Градот да биде намалувањето на аерозагадувањето, пред се преку зголемување на пропусната моќ на сообраќајниот систем; за следење на состојбата со аерозагадувањето -ќе покренам постапка за преземање на постојните мониторинг станици (од Министерството за животна средина и просторно планирање) и нивно континуирано одржување; -ќе ја комплетирам првата фаза од изградбата на регионалната санитарна депонија Дрисла, а ќе почнам проектирање, односно изградба на втората фаза, со програма на стимулации за внес на технологија за сепарирање и рециклирање на комуналниот отпад. Паралелно ќе биде определена локација за депонија за градежен отпад и ќе почне нејзиното проектирање; -ќе го почнам долгорочниот проект во повеќе фази за третман на отпадните води, како стратешки проблем и предизвик не само за Градот, туку и како обврска за РМ од идното членство во Европската унија. Притоа, проектно и плански ќе биде опфатена доизградбата и реконструкцијата на постојната водоводна и канализациона мрежа; -ќе се заложам за ефикасна имплементација на Локалниот акционен еколошки план за град Скопје; -ќе ја поддржам гасификацијата на постоечкиот систем на централно греење, како и изградбата на повеќе мали комбинирани централи за топлинска и електрична енергија, на територијата на Градот. -ќе се погрижам за животните-скитници на улиците во Скопје. Ќе воспоставам систем за масовна стерилизација на бездомните кучиња, како метод кој е поддржан од Светската здравствена организација и применуван со помош на Светското здружение за заштита на животните. Ова решение е хумано, ефикасно и трајно.
Strelec I shto sakash da kazhesh, intel? Deka Trifun ne se grizhi za zhivotnata sredina??? Pa gi chitash li ti voopshto postovite od трендафил? Eve shto napisha toj pred nekolku dena:
quote:
Originally posted by трендафил
Вчера Костовски посади дрво во паркот.
intel
quote:
Originally posted by Strelec
I shto sakash da kazhesh, intel? Deka Trifun ne se grizhi za zhivotnata sredina??? Pa gi chitash li ti voopshto postovite od трендафил? Eve shto napisha toj pred nekolku dena:
quote:
Originally posted by трендафил
Вчера Костовски посади дрво во паркот.

znaci ovoj del od programata e DONE, -ќе развијам специјална повеќегодишна програма за хортикултурното уредување на улици и урбани целини, која постепено ќе го опфати целиот Град. Програмата ќе биде усогласена со планот за микро урбан развој на градот Скопје. Посебно внимание ќе биде посветено на заштитата и одржувањето на зеленилото, за која цел тековно ќе се формираат и специјализирани екипи;
Strelec Pa dobro... Za prvata polovina od mandatot dovolno e edno drvo i plus napravena revizija na rabotata od Penov!
intel revizijata ja zavrsi?????
Strelec Ќе ја заврши до истекот на половина мандат!:)
Makedon Trifun e navistina pretera so cistotata na gradot. Se davime vo necistotija, iako toa e zasluga na nasata kultura. Ama mislam deka sobira pari, za grandiozni proekti kako metro, novata sala itn. Penov samo za negovine plocki gi trosese parite. Ne e uspehot samo vo redenje bekaton plocki i toa od tvoja fabrika:)
Strelec Podobro da se dadat pari za bekaton plochki za celiot grad, otkolku za disko sala za sinot i bolnica na Vodno za kjerkata!:( Upravuvanjevo so gradot privaten biznis si go napravi Trile!:)
Pana Sega Tripun pravi revizija na revizijata.E toa ke potrae edna godina!
Pana Trendafil tolku li e tesko da se sobere hrabrost i da se ima doblest, pa da se kaze deka Tripun e cist promasaj. Covekot samiot ne se custvuva kako gradonacalnik! Ocigledno e deka i pokraj nasite politicki razliki, jas ,ti ,Intel,Strelec,lav ,OooOo i mnogu drugi forumdzii (neka mi oprostat sto ne gi spomenuvam po ime)go sakame Skopje i poradi toa i se raspravame tuka. Definitivno smetam deka nerabotenjeto na Tripun ne smeeme da go maskirame pod nasite politicki razliki. Ako ne za drugo,toa im go dolzime na nasite sogragani.
трендафил Само тврдам дека ниту еден градоначалник не работи како што треба. Вака изгледа дека никој не работи ништо, а Трифун работи помалку од другите. Имам впечаток дека кај сите градоначалници проблем е сиромаштијата што почнува во нашата држава да станува акутна.
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил
Само тврдам дека ниту еден градоначалник не работи како што треба. Вака изгледа дека никој не работи ништо, а Трифун работи помалку од другите. Имам впечаток дека кај сите градоначалници проблем е сиромаштијата што почнува во нашата држава да станува акутна.
Vekje 3 godini imame siromastija vo drzavava, a toa e hronicna siromastija, od koja e najtesko da se 'izlecis'.[V]
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Кој градоначалник во Македонија направил нешто повеќе од Трифун?
Сите, освен градоначалникот на Гостивар... Тој и Трифун се како катастрофа и катаклизма!
quote:
Originally posted by трендафил
До повеќемината што спомнаа ревизии да ги потсетам дека централната власт подигнува обвиненија сега за работи сторени пред...
Демек и централната власт прави исто, а? Епа ако е така, изјасни се кој е виновен? И централната власт и Трифун, или никој? Не може ’нашите’ никогаш да не се виновни, а ’вашите’ да се секогаш виновни!:)
quote:
Originally posted by трендафил
...точно е дека порано мислев дека градоначалниците се единствените виновници за чистотата во градот... Но откако... и јас го сменив мислењето...
Си го сменил мислењето?:) Епа пак ќе го смениш кога одново ќе дојде за градоначалник некој што ти не го сакаш... Објективност НУЛА!:)
трендафил Кажи ми некој пример за тоа што направиле другите градоначалници во Македонија. По можност од леваците. Вака сите или никој ми е се`едно. Во врска со ревизиите само сакав да кажам дека не се прават лесно и дека за тоа треба време. Што се однесува до мислењето го прифатив мислењето на власта. Да не е тоа мислење авторски заштитено? П.С.: Иначе мислам дека за комуналните проблеми не треба да се расправа на форумов за политика.
Pana
quote:
П.С.: Иначе мислам дека за комуналните проблеми не треба да се расправа на форумов за политика.
E pa sto da pravime,da otvorime podforum za komunalni problemi?Mislam za Tripun moze da zborime i kako za pejac,cirkuzant.......kako za covek so poslobodna seksualna orientacija.....i to.
intel Pana, Maja Muhic uste li e prva violina vo Gradov.
Pana I Maja i Lovren.....a kretenot od gradonacalnik ne dovaga na rabota so denovi...
трендафил Не би рекол дека има добивка затоа што Трифун сака да ја покачи цената на водата. Иначе мислам дека на јавните претпријатија не им е целта да ствараат добивка туку да имаат салдо нула. Се разбира, без при тоа да го загрозат квалитетот на услугите. Вака веднаш ќе прашам што е направено со добивката во 2004 година. Да не отидоа за локалните избори.
Pana Kolku e golem moron ovoj dibekov Tripun se vide vcera koga pocna da pletka nesto okolu toa dali vodata se meri vo kilogrami,vo litri vo.... Abe kako moze vakov, kakov sto go dal gospod nikakov, da go vodi Skoje. Mesto da go smeni toa g'nsnoto vmrovce Mile Janakievski nego polesno mu e da predlaga poskapuvanje na vodata. Pa uste pravi sporedba kolku kostala flasirana voda a kolku od cesma.... E mi ide, da mu gi skratam makite i na nego i na nas.
Strelec Марјановиќ се закани со барање за разрешување на Костовски Ако градоначалникот Костовски продолжи со досегашната практика, јавните претпријатија да ги претвара во партиски штабови, и преку функцијата да ги остварува личните цели, ќе побараме негово разрешување. Ова е ставот на советниците на Лигата за демократија, партија која го поддржа поставувањето на Костовски на оваа функција. Професорот Марјановиќ од градоначалникот побара и одговор кој дозволил да се исечат дрвјата во Градскиот парк, кои очигледно ќе пречеле во изградбата на „Кермес“. „Колку е некој богат, сака да биде уште побогат и „Кермес“ е дел од таа приказна“, рече Ѓорѓи Марјановиќ, Лига за демократија.
intel Neka mu ja mislat "neopredelenite" kako kje glasaat. Promenive sekogash ni nosat samo pogolemo zlo i nisto povekje.
tomislav1978 Toa so drvjata e sramota. Site znaeme koj i zasto dozvoli da se isecat. I tie so glasaa za Tripun denes go pcujat.
OooOo Ja ne pcujam ... konechno Kermes kje se vrati vo Skopje!
tomislav1978 OooOo mislev na Marjanovic
OooOo Te razbrav de...
intel Konecno Kermes kje stane hotel so ogromen parking vo sred park-super. [img]http://geocities.com/micubusi02/slika-5-1.jpg[/img]
dejan Zasto e toa super koga ne e dobro ako se gradi vo park??
Pana
quote:
ako se gradi vo park??
...kaj vas tamu kade sto si,gradat nesto u park????
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
Марјановиќ се закани со барање за разрешување на Костовски Ако градоначалникот Костовски продолжи со досегашната практика, јавните претпријатија да ги претвара во партиски штабови, и преку функцијата да ги остварува личните цели, ќе побараме негово разрешување. Ова е ставот на советниците на Лигата за демократија, партија која го поддржа поставувањето на Костовски на оваа функција. Професорот Марјановиќ од градоначалникот побара и одговор кој дозволил да се исечат дрвјата во Градскиот парк, кои очигледно ќе пречеле во изградбата на „Кермес“. „Колку е некој богат, сака да биде уште побогат и „Кермес“ е дел од таа приказна“, рече Ѓорѓи Марјановиќ, Лига за демократија.
Toa sto go pravi Trifun e loso, no istoto go pravese i Penov. Ne sum sretnal vo vremeto na Penov, da ima VMROvec na rakovodni mesta i funkcii vo gradot.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Konecno Kermes kje stane hotel so ogromen parking vo sred park-super.
ajde da go smenime Tripce [;)]
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Toa sto go pravi Trifun e loso, no istoto go pravese i Penov.
Poglup komentar zdravje.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Makedon
Toa sto go pravi Trifun e loso, no istoto go pravese i Penov.
Poglup komentar zdravje.
Penov isece 40 drva kaj sto e Ramstore i samo LDPovci i SDSMovci postavuvase na rakovodni mesta vo javnite pretprijatija vo nadleznost na gradot. Znaci, mnogu slicno rabotat, samo sto Tripce barem ima vizija nesto da napravi- tramvaj ili metro, a ne samo da redi bekaton plocki od svoja firma.
Pana
quote:
ajde da go smenime Tripce
...e ova ti e na mesto,nema sto[:)]
dejan
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ako se gradi vo park??
...kaj vas tamu kade sto si,gradat nesto u park????
Mislem ne!
Pana
quote:
Mislem
....misles ili znaes??
dejan Usfari, znam:)) hehe Ama od damna ne sum bil vo glavniot park tuka, ama sigurno ne!
Pana
quote:
ne sum bil vo glavniot park
...pa odi sto cekas....obleci se vo zeleno,zeleni patiki....i gledaj....[;)]
dejan Dobro de:p znam deka ne se gradi!
Pana aaa....znaci ne se gradi...pa togas zosto da gradi akmakon Tripun....
dejan Ne treba da gradi, ama sto ke pravis!
Pana
quote:
ama sto ke pravis
...ke go napagas i ke kazuvas deka e lopov,kreten,imbecil,moron...i to
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ama sto ke pravis
...ke go napagas i ke kazuvas deka e lopov,kreten,imbecil,moron...i to
Е како може dejan да го напаѓа Трифун, кога Трифун е против СДСМ???:)
Pana ...neka pokaze malku doblest....
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Konecno Kermes kje stane hotel so ogromen parking vo sred park-super.
Антикорупциска за Кермес Државната комисија за спречување на корупцијата, по четврти пат ја известува јавноста и реагира на крајно инертниот однос на Советот и Градоначалникот на општина Центар и Советот на град Скопје во врска со поднесените информации и иницијативи за поништување на одобрението за градење на објектот КЕРМЕС во градски парк во Скопје Наместо да се преземат потребните мерки и да се воспостави нарушената законитост, овие денови се исечени голем број дрва, се врши грубо насилие и се ништи најстарото јадро на градскиот парк во Скопје. На преден план се ставаат тесните комерцијално - угостителски лични интереси, наспроти законите и општите интереси на граѓаните, што е спротивно на членот 41 од Законот за спречување на корупцијата, оцени денеска антикорупциската комисија. Објектот Кермес е прогласен за споменик на културата од прва категорија и во Генералниот урбанистички план на град Скопје од 2002 година е предвидено да се задржи во постојната состојба и во рамки на постојните урбанистички граници и габарит, како приземен објект со задржување на поранешната фасада и со дозволена висина од 4, 6 м. Спротивно на Законите и Генералниот урбанистички план на Град Скопје, упорно се опстојува на намерата да се сруши постојниот објект, да се исечат дрвата, да се изгради нов објект со бруто развиена површина дваесет пати поголема од постојната (3150 м2) и со висина скоро на четирикатница од окулу 11 метри. Државната комисија уште еднаш бара, без одложување да се преземат сите потребни дејствија и да се спроведат законите.
OooOo Letno vreme, veter pirka, a ti sedish u Kermes jadesh skara, luta piperka, piesh pivo i ladish jaja ... Lepota!
asalvari
quote:
Originally posted by Makedon Tripce barem ima vizija nesto da napravi- tramvaj ili metro,
da be, mu se soni navecer, mu dojde dobrata vila i mu kaza da gradi nesto.. tripce se resi na kosmodrom. err, metro. skaznite (za deca) za metro vo skopje gi slisam od pred 20 godini. ova ne e negova vizija. Ako se napravi metro vo skopje toa ke bide vistinska tragedija. Gradot e premnogu mal za takvo nesto. Duri i za tramvai e mal. Ako saka tripce da napravi nesto, sto ne postavi 1 (so zborovi - edna) linija na trolebusi? Barem toa e lesno i eftino. minimal up-front costs, malce poskapo za odrzuvanje od tramvaj. (daleku poevtino od avtobusive)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Letno vreme, veter pirka, a ti sedish u Kermes jadesh skara, luta piperka, piesh pivo i ladish jaja ... Lepota!
И сонце те пече, пошто дрва нема!:) Ги кркна Трипче!:)Маиците од жешкото испотени, смрдеа на пот на сите страни, за две минути и пивото од сонцето ти се стоплило... Ексик и пиво и скара, дај да одиме во некој парк под сенка и на чист воздух... Овде порано имаше парк, ама сега јок!:)))
OooOo Gi krknal tie drva, kje posadi novi, nemozhe na drva da se gradi ... ustvari koa kje razmisli chovek, poubavo neshto da se izgradi nego da sedi taa grdosija od rushevini tamu. A za chist vozduh nema da najdesh nikade u Skopje ... dizelashite rabotat so puna para! ;)
Strelec So kakva "logika" se borish za Tripun, vo nishto ne se razlikuvash od ovie shto se na forumov za DPMNE!:)))
OooOo Abe seirot e biten ... plus toa merakot e EPTEN golem shto Penov ne e vekje gradonachalnik. :)
Strelec .
OooOo ..
intel ...
nukleus Tripce e beskrupolozen tipac koj treba da go pomine ostatokot od zivotot vo zatvor za krazbite na nashite pari so koj si napravi carstvo vo metalnata bransha.Ama oti e podobro Kermes da se izgradi onaka kako shto e na slikata navistina e podobro.Pa i Hari Kostov vo Prilep gi isece site drvja pred negovata Komercijalna i vlakno ne mu fali.Sega vie se bunite za dve-tri drvja pod koj se kriea narkomanite za vreme na "fiksot".