Средна класа
Средна класа
OooOo Во Македонија се губи средната класа Армија губитници, песимисти и незадоволни, наспроти мала група транзициски добитници, создаде македонската маратонска транзиција. Вака изгледа социо-економска слика на земјата, претставена во најновиот извештај за навремено предупредување на УНДП. Трите тoп проблеми: * невработеноста, * корупцијата и * сиромаштијата го даваат одговорот зошто граѓаните живеат во се поголема апатија, незадоволни и разочарани. На средина се неутралните - оние што се вработени во јавните претпријатија, администрацијата и пензионерите кои по убедувањата се поблиску до транзициските губитници. Најмалубројната, а најмоќна група остануваат добитниците кои без транзицијата, таква каква што беше спроведена, не би ја уживале нивната сегашна позиција. „Клучен фактор е времето, а политичките номенклатури кои се сменија во Македонија го задржуваат времето во кое не даваат шанса на другите граѓани бидејќи од задржување на времето и условно, од заробување на институциите, од затварање на економијата и на стопанскиот систем, има ќар една мала политичка врхушка и една финансиска олигархија која е конституирана во македонската економија“, изјави професорот Љубомир Кекеновски неодамна, толкувајќи го фактот што економијата не може позначајно да мрдне. Проблемите нема да исчезнат сами по себе дури ни со остварување на позитивни економски резултати. Неопходна е конкретна акција, препорачува меѓународната јавност. Клучни се реформите. „Реформите во економијата и започнувањето на економскиот развој е предизвик кој треба да ги вклучи сите делови на општеството, сите бизнис групации. Во Македонија имате направено прогрес, а потребен е уште поголем напредок: судски, полициски и реформи во други области кадешто треба дополнителна работа“, изјави Ерван Фуере, амбасадор на ЕУ во РМ. Иако земјата бележи економски раст, извештајот на УНДП ја отвора дилемата: дали на Македонија и се случува осиромашувачки развој? Дали од година во година се зголемува јазот меѓу оние што едвај преживуваат и оние што уживаат во богатство?
Whitebaby Odamna nema sredna klasa u Makedonija... samo ekstremno bogati lugje i pogolemiot broj onie sho edvaj svrzuvaat kraj so kraj.
Homer MakeDonski Во републикава средната класа изумре пролетаријатот изумира лумперпролетаријатот во ренесанса
quote:
Иако земјата бележи економски раст...
:) Ми се стори дека следам Дневникот на МТВ ,а не на форумов
трендафил Земјата бележи економски раст со пад на производството. Од каде е тогаш порастот. И полнењето на буџетот. Да не е можеби од шверц на цигари, дрога ...
јузер Во Македонија средната стана средно-жалосна класа.
nepobedliv vo makedonija i ne postoela sredna klasa - vo socijalizmot imase partijci i siromastija i po nekoj hostapleri. sega se gradi taa klasa - bar ima i luge koi pristojno i posteno si zarabotuvaat. aj be makedonija e raj ne kukajte- narod nisto ne raboti samo se zali.
OooOo
quote:
Originally posted by nepobedliv
vo makedonija i ne postoela sredna klasa - vo socijalizmot imase partijci i siromastija i po nekoj hostapleri.
Togash ti ochigledno neznaesh shto e sredna klasa.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by nepobedliv aj be makedonija e raj ne kukajte- narod nisto ne raboti samo se zali.
Togas ti ocigledno znaes sto e toa raj [:o)]