Само за мажи - Вашето мислење за жените
Само за мажи - Вашето мислење за жените
Jakov
Unreal
quote:
Originally posted by voda
toa e fino ako masot e gazda nad familijata i glaven faktor e vo site dvizenja samo toa se slucuva ako toj istiot najde nekoj nacin da ja cuva negovata zena skrotena kako bubace, na toj nacin, taka sto toj da ja natera da misli deka i taa e vklucena vo nesto --a uste pointeresno e-da zenata znae sto namera ima masot pa da mu popusta da si bide taka zasto i dvajcata vo ovoj slucaj go vlecat pokratkiot kraj
Мислам дека на денешно време тешко дека ќе наидеш на таква состојба кај некој млад брачен пар.Со напредокот на општеството и неговите морални и општествени вредности,бракот како институција се повеќе се заснива на еднаквост и рамноправно споделување на должностите.Згора на тоа уште ако кажеме дека бракот е работа на компромис,уште од почеток паѓа во вода ова твоево дека
quote:
ako toj istiot najde nekoj nacin da ja cuva negovata zena skrotena kako bubace, na toj nacin, taka sto toj da ja natera da misli deka i taa e vklucena vo nesto
. СО мона се косиме многу околу разбирање на бракот,но мислам дека се косиме поради ептем различни општествени сосотојби,а не поради различни размислувања.Имено секако дека е полесно да живеете сами како брачен пар,под свој сопствен покрив и да си независен економски,а друго е да живееш со баба,дедо,свекор,свекрва,снаа,золва и шо ти знам јас што уште не. Овде преовладуваат други општествени сосотојби на кои човек мора да се прилагоди,иначе ќе биде изеден од сите страни,почнувајќи од страна на сопругата па се од страната на неговите родители. Овде мора да покажеш интегритет,дека нема да дозволиш никој да ти се меша во твоите приватни работи,се заради тоа што живееш во заедница во која има ептем голем судир на генерации.Е од тука произлегува она,демек ние мажите овде сме такви,назадни,со назадни размислувања и дека демек жената е потеценета,а не е така.
voda znaes sto unreal jas potpolno te razbiram ama znes po se izgleda deka ti nemas voopstoiskustvo okolu ovaa rabota.jas znam sto znaci moderen brak i koj kako se stremi no ne zaboravi deka instinktot da se bide mas a isto i da se bide zena ostanuva isti onakov kakov sto i bil duri i porazvien vo nekoi slucai zasto sme svesni deka go nosime vo sebe .tokmu vo ovie moderni vreminja sekoj se bori se poveke za sebe i toa svesno
Unreal
quote:
Originally posted by voda
znaes sto unreal jas potpolno te razbiram ama znes po se izgleda deka ti nemas voopstoiskustvo okolu ovaa rabota.jas znam sto znaci moderen brak i koj kako se stremi no ne zaboravi deka instinktot da se bide mas a isto i da se bide zena ostanuva isti onakov kakov sto i bil duri i porazvien vo nekoi slucai zasto sme svesni deka go nosime vo sebe .tokmu vo ovie moderni vreminja sekoj se bori se poveke za sebe i toa svesno
Ахахахаххахаах Ол Рајт , како шо ќе кажиш [:D] Гола Вода Еј [:D][:D]
Unreal
quote:
Originally posted by voda
sakal nejkel i ti si od voda --podobro reci -ne smetaj mi vo mamenjevo ja motkam mona --ha ha ha
Абе реков јас ол-рајт,како шо ќе кажиш ти, ти си таа што има искуство и што знае што е модерен брак,ние другите што сме во брак стануваме од сабајле стануваме и се делиме на следниов начин,едниот оди да ги пасе овците,другиот кравите,после одиме кој на орање кој на сеење. Проста маса сме ние другите,иаме заостанати мислења во тој поглед,не сме доволно наобразовани,припрости сме,не знаеме ние што е тоа модерен брак,неаме толку голема интелегенција како тебе за да го разбереме поимот модерен брак,тоа е за нас мисловна именка,толку ни е наобразбата наша,прости сељаци сме,не знаеме како да се однесуваме во брак,не знаеме како да воспитуваме деца. Од сега па натака,тебе за се ќе те прашувам, Вода Експертот за Модерен Брак хихииххи
Mona Lisa Epten se soglasuvam so tebe Unreal, sepak ne e isto da ziveete sami ili so drugi okolu vas. Kolku i da sakas da imas moderen brak sredinata si go pravi svoeto.A ustvari sto e moderen brak, toa si e licno...mozebi jas smetam deka imam moderen brak a drugi ke recat ne e tocno toa li e moderen brak.. Definicijata e razlicna za sekogo.. Najvazno e deka se soglasuvame deka zenata i mazot se ednakvi vo brakot.[8D]
voda jas ne vi rekov deka nemate moderen brak-prvo zaprasajte se sto znaci moderen brak-i sto znaci prvo ;MODERNO;-znate se sto e trend i moda ne znaci deka e i dobro za nas kako edinki pa toa e personalno koj kolku prifaka od seto toa .
xokaido
quote:

So niv tesko ,bez niv potesko!!1 it is ok[:p]
Unreal Ако се држите за темава,држете се,ако не ќе ве замолам да не постирате повеќе. Секој нареден пост кој ќе излезе надвор од зададенава тема ќе биде избришан.
LIDIJA - SKorpija Jas stvarno ne znam Unreal,zoshto dozvoluvash zenski da pishuvaat ovde?[:0] Pa neli e samo za mazi topicov? Off:leleeeeee titleeeeeeeeee ahahahahaaaa
Unreal Абе се мислев да ги избришам сите женски постови,но тоа мислам дека нема да биде фер,мора да се слушне и другата страна. Иначе титлево ми е сменето,одненадеж [:D]
VeGaS Yoy gotta let a whoy be a whoy
Unreal Хмм, интересно [:)] Јас жените би ги опишал вака: Тешко со нив,ама уште потешко без нив [;)]
Jakov
quote:
Originally posted by Unreal
Хмм, интересно [:)] Јас жените би ги опишал вака: Тешко со нив,ама уште потешко без нив [;)]
Се согласувам до пола колега.[:D]
riba ajde,ajde otvorete se mazi...bas me interesira![^]
Unreal Абе жените се,како да речам.... Ептем деликатни...не смееш да си груб,ама не смееш да си и многу нежен, многу сакаат зборување, да им зборуваш,нешто што секој маж го доживува не баш со воодушевување,пребирливи се, се мешаат во се и сешто,дури и онаму каде што не им е работа,цело време се прават совршени,а фактички бараат цврста рака која ќе ги управува (ненасилна рака секако,туку поцврст карактер од нивниот),некој со кој ќе се чувствуваат сигурни,иако цело време во јавност искажуваат цврст карактер и независнот и еманципираност,со еден збор тврдоглавост,како и да е на крај мора да испадне по нивно, не за џабе ѓаолот пукнал од жената од косено стрижено.[:D]
toni_a Unreal,a da si go kazhesh vo kratkata forma: kutekot od rajot iskochil [:D]
Unreal Не бе па ти, најпојќе шо мрзам и не можам да поднесам е домашно насилство. Нема ништо подобро од интелегентен "ќотек", да ја натераш да признае дека ти си она што го бара/ла и дека не и треба бишто повеќе за да биде комплетна и задоволена како што треба да е задоволена една жена,гледано од сите можни аспекти.
LIDIJA - SKorpija Toni ne me razocharuvaj so toa kjutekot,tuku kazi neshto,da ne pocnham da se predomsluvam oti.[}:)] Shteta shto ne sum maz, pa ne mozam da si go kazam svoeto mislenje sega.[:D]
Jakov Toni kjotekot izlegol od rajot ne zasto bil dobar, naprotiv go izbrkale zasto ne bil dobar. Sala na strana, seriozno ako zborime unreal e 1000000% vo pravo za nasilstvoto, toa e ednostavno grozno. Inaku da se vratm ja na temava. Riba jas vo mojot prv post potpolno se otvoriv si kazav se sto mislam za zenite. [:D] Imav eden blesav drugar vikase Per zena toa ti e ukras oko pi***. [8)]
AlF0t E*i da te saka, tepaj da te slusha [:D]
toni_a abe jas na seksi-kjutek mislev,na onoj ubaviot...rajskiot [:D]
The_Crow Zena prosto stvorenje preodredeno od boga da raga deca.
Unreal Ова за овците кажуваш или [:0]
RaGeAnGeL a ti bezmozocno stvorenje,predodreden od boga da drkas cel zivot mene ne mi e jasno samo kako sakas posle vakvo ponashanje da fatish devojka ili da ja impresioniras ili bilo so,ti si totalno lud covece:)))i posle ke dojs i ke otvoris topik za ohrigjanki???ma ti imas sreka vo zivotot so ne si sednal na masa so mene(i pred da pocnis da pizdis i me pcujas razmisli,iskreno ti vikam ova ne ti cinit ic,zalno e i greota da imas vakvo mislenje za zenive....izgleda ne te ggushkala majkati ko mal) ...ok...licno jas mislam i 100pati sum kazala deka ne sakam generalizacija za nishto aj malce postov od unreal da go vidime zs drugive nemat so da se gledat ,ili hobi vi e da ste kreteni ili totalno ste zabegani pa mislite deka ste vo pravo Na deneshno vreme tolku se potenciret tie ebani razliki megu masko i zensko so mene iskreno na zifci mi ojt Fizicki sme razlicni i tolku!!Emotivnoto e kaj sekogo individualno i ne postoj ziva sila so ke me ubedit vo sprotivno!
quote:
Ептем деликатни...не смееш да си груб,ама не смееш да си и многу нежен,
istoto go sakate i vie (mazive)ne znam so e tuka delikatno,ednostavno e covecno i tolku:)
quote:
многу сакаат зборување, да им зборуваш,нешто што секој маж го доживува не баш со воодушевување,пребирливи се, се мешаат во се и сешто,дури и онаму каде што не им е работа,
pa bash i mnogu ne sakam zborvenje osven ako ne e zaebancija,obicno sakam rabotive da se kazani kratko ,jasno i iskreno,prebirlivi sme za so???to so sakam da nosam sekoj den cisti corapi ne znacit deka sum prebirliva taka?ili to so sum dala predlog deka KO KE SE MOCAS PROBAJ DA GO KRENIS KAPAKON za da ne prajs lom to ne znacit ama ic deka sum prebirliva:)) Se mesham samo ako sum povikana da se izmesham:))vervi...ne si go zamaram mozokov pojke otkolku so trebit za nekoj raboti:))
quote:
цело време се прават совршени,
nck...NIE SME...imat razlika:)))) shala nastrana,moe mislenje e deka ludost e da glumis sovrshenost...ocekuvanjata od drugive ke se ogromni...zato...prosta,glupa,mirna ,naivna vrska od zivot nemam:)
quote:
а фактички бараат цврста рака која ќе ги управува (ненасилна рака секако,туку поцврст карактер од нивниот),некој со кој ќе се чувствуваат сигурни,иако цело време во јавност искажуваат цврст карактер и независнот и еманципираност,со еден збор тврдоглавост,како и да е на крај мора да испадне по нивно, не за џабе ѓаолот пукнал од жената од косено стрижено.
ako veke si maz bidi maz do kraj:)ako ne mozis da se soocis so to so ne si sposoben za nekoj raboti ondak povleci se i dozvoli i na tvojata ponezna polovina da go naprajt toa ne znam dali e nasa tvrdoglavost ili vasa potreba da se osekate "korisni,zashtitnicki,spremni za sve,itn itn itn" za kraj samo da doobjasnam...ova e odgovor na tvojov post,odam kontra za da imat ramnoteza inace za mene se e relativno i sekoj e svoja licnost AMA za zal ili sreka site gi imame istite cuvstva(samo so kaj sekoj razlicno se razvieni)jas na primer se imam najdeno vo situacii vo zivotov da ne znam koj e masko koj e zensko:)))))))))
Mona Lisa Taka de sestro ubavo im kaza na site...Kaza se i jas sakav da kazam.. Bravo[^]
wolf_pack Поштуем жените[:D] Највеќе оние кои воле да су третирани како 'slut in bed' и 'lady in public' :))
voda jas sum za kotek onoj romanticniot --zs be bibe ne mi namestis da ,?jadam ,pac po gazeto --e uste koga ke mu rces nemav vreme kisnam na internet uplav go faka pa od sto me saka mnogu i sosi corapi bi me izel hahaha
voda ajde be zenski sto ni fali so nasive mangupcinja dobro e ponekogas da se izizborit covek lavovski toa gi smiruva i mazite i zenite pa taka po taa borba ke nemaat vreme da se raspravaat ke ja potrosat energijata pozitivno
RaGeAnGeL vo pravo si....onaka so gla od zid da go zeam nekolku pati nedelo ne e na odmet,da mu se vratit mozokon vo kolosek
voda a stvarno dali si probala koga toj e agresiven i ti da si agresivna vo krevetot- do kade vodi takva situacija znaete toj ke se predade mas mozes se da mu pravis pa iso glava od sid pa da znae deka zena go eb...
wolf_pack voda како не те пријавив во Стрип Клубот шо го организираме:))
Unreal Едно да сме начисто за овој топик. Овде се кажуваат мислењата за жените,ОД СТРАНА НА МАЖИТЕ. Најприродно е и најнормално е секој да има различно мислење за различна тема вклучувајќи ја и оваа,која слободно можам да кажам дека е многу деликатна,но најприродно е и најнормално е да чуеш и туѓо мислење,посебно ако мислењето го дава засегнатата страна,во овој случај жените.Заклучок може да се донесе само као сублимат на слушнати различни мислења. До сега се јавени Рејџ и Вода,и двете со различни мислења,ќе се јави уште некоја,можеби со друго мислење,нормално,затоа што колку што има луѓе на оваа планета толку има и карактери. Има уште една многу јака и здрава вистина која тврди дека: Зад секој успешен маж ,стои успешна жена. Е сега никоја,ама баш никоја не може да ме убеди дека не се гордее,или не и е мило ако има покрај себе еден таков маж,со цврсто свое ЈАС,со цврст карактер,кој нема да поднесува заебанции од страна ниту од својата жена и дека истата ќе се обидува со сите сили да докаже дека е појака и поцврста од него. Еманципација почитувам,рамноправност почитувам,но мислам дека сум во право кога викам дека This is a Men`s World.Се се чека на нас,и ќе се чека,без разлика што некоја вели дека не зависи од мажот или дека некоја се нашла во ситуација кога не знаела кој е машко а кој женско во врската.Штом едно женско се запраша истото,него му престанува статусот на името маж.
Mona Lisa Мажот е глава на семејството, а жената е врат па го врти на каде сака[:D][8D]
Unreal Абе да го врти,ама од многу вртење може да се скине или да се шине вратчето[:D]
Mona Lisa Ама важно врти па сега понатаму...ке се скине ли не е важно[:D]
Unreal Абе врти сучи ние сме тие кои ја преземаат иницијативата за се и сешто,вклучувајќи ја и иницијативата за предлагање на брак,до создавање на семејство и негово издржување, така да мислам дека е беспотребно да се оптоваруваме со други коментари[:)]
Mona Lisa Toa e taka oti nie ve ostavame taka da mislite...[:D] A za brak predlaganje znam zeni tuka sto tie go napravile...ne e nekoja cudna sarka...[:D]
Unreal Абе џабе ќе се натегаме,реков јас претходно дека МОРА ДА Е ПО НИВНО и дека тие се најдобри и совршени,ете и доказ на рејџ дека е така,ако вика дека не било,Мона е жив доказ,падна на провокацијата и упорно сака да докаже дека ТАА е газда у Кучи,ама тешко некој да постане газда на туѓа територија,било да е друга земја или друга куќа[;)]Во еден кокошарник не може да има два петли,е сеа која жена се гледа себеси како петел не знам[:0][:)] И толку беше од докажување на тезата "Дали е косена тревата или е стрижена". Крај[;)]
Mona Lisa Кај нас нема газди и двајцата се слушаме еден друг..ама и точно е дека не дозволувам никој да ми биде газда да ми кажува што да правам а што не, ниту пак јас да бидам петелот во куќата.Ние немаме петли во кука[:D] Секој си е газда на својот живот[8D]
f9 Zhenite se bogomilki,nekoj mazhi toa go svakjaat na 8,nekoj na 98 godini ,a nekoj nikojpat.
Unreal Иначе вратот не се врти онаму каде што не сака главата да гледа и обратно [;)]
Mona Lisa Значи дојдовме до еден заклучок. Ниту врат може да се врти без главата ниту главата може без вратот да се врти...Тоа е тоа дојде на мојто[;)]
voda toa e fino ako masot e gazda nad familijata i glaven faktor e vo site dvizenja samo toa se slucuva ako toj istiot najde nekoj nacin da ja cuva negovata zena skrotena kako bubace, na toj nacin, taka sto toj da ja natera da misli deka i taa e vklucena vo nesto --a uste pointeresno e-da zenata znae sto namera ima masot pa da mu popusta da si bide taka zasto i dvajcata vo ovoj slucaj go vlecat pokratkiot kraj