ЧИКАГО- Ветровит град
ЧИКАГО- Ветровит град
Mara За Чикаго има многу за зборување, пишување....и затоа ќе биде во повеќе делови....можете и вие да зборувате за Чикаго, да ставите слики, да прашувате......за ЧИКАГО СЕ Е ДОЗВОЛЕНО! ПРВ ДЕЛ ЧИКАГО – Ветровит град (Windy City) Чикаго се наоѓа во Илиноис, државата на ЛИНКОЛН! Чикаго е градот на облакодерите, реката Чикаго и излегува на езерото Мичиген! Чикаго е наречен Ветровит град....и ако одите понесете си шапка и МАПА!!! Инаку е град на Ал Капоне, мафија, остра поделеност и дискриминација-црнци vs белци....град на мода, раскош, беда, град на Мајкл Џордан, град на МАРА! Во Чикаго е најубаво да се живее на северната страна, каде што живеев и јас[;)]....каде има и убави плажи, раскошни апартмани, паркови, универзитети. Јас плаќав 500 долари за стан....и живеев во заедница со многу дечковци и девојки. Имав само една месечна обврска....да им зготвам Македонско јадење...и ги пукнав со мусака! Само тоа знаев![:(][:D][:D][:D] Градот е многу среден....иако е огромен...тотално добро организиран сообраќај. Таму метрото го викаат Л...(ел)....и ми беше смешно првиот ден кога ми кажаа да одам да фатам Л. Појма немав што е тоа....се вртев ко морков во тенџере! [:D][:D][:D] Ахххххххххххх....ми недостига Чикаго! ПРЕУБАВ ГРАД! Сега ќе се потсетам на некои работи заедно со Вас! Еве го ЧИКАГО [img] http://www.photography-plus.com/images/Chicago1/Chicago072302_3_large.jpg [/img] [img] http://www.photography-plus.com/images/Chicago1/WideView%20copy.jpg [/img] [img] http://www.photography-plus.com/images/Chicago1/SoldierField071303_18.jpg [/img] Јас живеев ееееееееееее...таму најгоре!!! [img] http://us.travel2.yimg.com/us.yimg.com/i/travel/tg/lp/91/500x500_916b3fe0ffcc495b4b4c2bb4b4d9d459.jpg [/img] GOLD COAST, LAKE SHORE DRIVE [img] http://aosd.net/2005/local/photos/chicago/Skyline_Lake_Shore_Drive.jpg [/img] MAGNIFICENT MILE Magnificent Mile наликува на Champs-Elys#233;es во Париз....прекрасен, широк булевар со екслузивни продавници, музеи, ресторани и прескапи хотели. [img] http://aosd.net/2005/local/photos/chicago/Michigan_Avenue.jpg[/img] [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/MgnificentMile_Chicago.jpg/450px-MgnificentMile_Chicago.jpg [/img] [img] http://p.vtourist.com/2193878-Magnificent_MileMichigan_Avenue-Chicago.jpg [/img] OLD WATER TOWER се наоѓа баш кај што започнува Прекрасната Милја, како симбол на Чикашката отпорност и издржливост....таа е единствената стара градба во центарот на Чикаго која го преживеала големиот пожар во 1871 година. [img]http://www.tonner.org/chicago/images/DSC01072.jpg[/img] [img]http://aosd.net/2005/local/photos/chicago/Water_Tower.jpg[/img] NAVY PIER, CARRUSEL [img] http://aosd.net/2005/local/photos/chicago/Navy_Pier.jpg[/img] SKYSCRAPERS - SEARS TOWER & JOHN HANCOCK CENTER SEARS TOWER е изградена во 1974 година и тогаш важела за највисока зграда на светот. Ако одите да ја видите....качете се обавезно до најгорниот спрат....стварно е доживување. Се уште картата е 10 долари! [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/be/Sears_bldg_jc01.jpg [/img] Инаку СИАРС многу ја мешаат со сличната ЏОН ХЕНКОК зграда, која е наречена ГОЛЕМИОТ ЏО! Оваа висококатница има 100 спрата и е поомилена кај вистинските Чикаговци. [img] http://data.greatbuildings.com/gbc/images/cid_1112341652_DSCN2070.jpg [/img] [img] http://data.greatbuildings.com/gbc/images/cid_john_hancock_001.jpg [/img] BUCKINGHAM FOUNTAIN прекрасна фонтана...и собиралиште на млади и младинки. Е овде е стварно живо....и еднаш начекав саем на ХРАНА....беше преполно! [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4c/IMG_1853-vi.jpg[/img]
RaGeAnGeL pero...pusci mor
profa ja ne sum bil u Chicago(osven 3 saata pauza okolu zeleznickata stanica) no sliki imam polno od drugarite so slkale. UbAV e Chicago.
Mara ВТОР ДЕЛ ЗА ЧИКАГО Вториот дел од Чикаго ќе го започнеме со Музејскиот Кампус кој се наоѓа на самиот брег на езерото Мичиген во Чикаго и е составен од Планетариум, Аквариум, Музеј за Национална историја. Кој има време....дефинитивно треба да ги посети сите овие музеи.....кои се бесплатни во одредени денови! ПЛАНЕТАРИУМ – Тоа што го доживеала Лидија во Лондон, јас го доживеав во Чикаго.....да бидам дел од вселенскиот простор. Планетариумот е убав...има разни интелигентни игри, телескопи, звезди, редовни шоуа, sky-theatre! Билетот за возрасен е до 20 долари! [img]http://www.legendsofamerica.com/postcards-pictures-of/IL-chicagoPlaentarium.jpg [/img] [img]http://www.planet99.com/pix/2_1.jpg [/img] SHEDD AQUARIUM [img]http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/V/B/sheddstep.jpg[/img] За шеткање по Аквариумот потребен е еден ден....и обично имаат шоуа со делфини. Тоа не смее да се пропушти....а еве малку да ѕирнеме да видиме што нуди Аквариумот....(поубав е оној во Брајтон каде ајкулите ти шетаат покрај тебе и над глава!) Рибата – ПАЛАЧИНКА! [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/7/B/ray001.jpg [/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/8/B/ray002.jpg [/img] КОРАЛИ [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/R/7/coral006.jpg [/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/U/7/coral009.jpg [/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/N/7/coral002.jpg [/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/P/7/coral004.jpg [/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/W/7/coral012.jpg[/img] [img] http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/r/A/mush002.jpg[/img] Музејот за национална историја е голем и има се и сешто....ама НАЈИТЕРЕСНО е да се види диносаурката СЈУ која се смета за НАЈГОЛЕМА и НАЈКОМПЛЕТНА диносаурка на светот. [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/77/Sue_at_Field_Museum.jpg/800px-Sue_at_Field_Museum.jpg[/img] [img] http://p.vtourist.com/2047312-Field_Museum_of_Natural_History-Chicago.jpg[/img] Музејот за наука и индустрија е најпопуларен музеј и опфаќа разни сектори-од енергија, животна средина, човеково тело, испитување на вселената, транспортот. Таму сум била во рудникот за јаглен прилагоден за туристи....и беше баш циркузи! Овде има и омнимакс филмови....тродимензионални и чувството е прекрасно. Јас го гледав ЧОВЕЧКОТО ТЕЛО...развојот од почеток до крај! [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/50/Museumofscienceandindustry.jpg[/img] BAHAI TEMPLE Еден од 7-те Бахаи Храмовите за мирни медитации и молитви се наоѓа во Чикаго....инаку сите се како везени, и овде сакав да ви ги покажам СИТЕ! Еве го убавиот храм во Чикаго..... [img]http://www.rreini.com/personal_bahai/how-wilm.jpg[/img] [img]http://www.bahaiprinciples.org/pictures/8753-460.jpg[/img][img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/29/Us_bahai_how.jpeg [/img] [img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/8752-460.jpg [/img] Кампала, Уганда [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/01/Bahai_how_kampala.jpg [/img] Сиднеј, Австралија [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/f8/Bahaitemplesydney.JPG/450px-Bahaitemplesydney.JPG [/img] Франкфурт, Германија [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8a/Bahai_how_frankfurt.jpg [/img] [img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/9895-460.jpg[/img] Панама, Панама [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ef/Bahai-how_panama.jpg [/img] [img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/9887-460.jpg[/img] Њу Делхи, Индија [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1e/Bahai_how_delhi-dawn.jpg [/img] [img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/9889-460.jpg[/img][img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/9139-460.jpg[/img] Ваква се планира да се изгради во Сантиаго, Чиле!!!!! Како печурка! [img] http://www.bahaiprinciples.org/pictures/9687-460.jpg [/img] ТРГОВСКИ ЦЕНТРИ Трговските центри се БОЛИ_ГЛАВА!!! На повеќе спрата, чисти, со брендови, со сите големини и величини....Кога им е Кристмас....се како бајка! Еве да видиме неколку од нив..... WATER TOWER PLACE – е овде КИСНЕВ!!!!!! [img]http://www.planet99.com/pix/99_1.jpg[/img] Други се MARSHALL FIELDS & Co, NIKE TOWN, TIFFANI, GUCCI, CRATE & BARREL, ВИКТОРИЈА СИКРЕТ, ДИЗНИЛЕНД, BLOOMINGDALES..... Ајде малку и за СПОРТОТ ВО ЧИКАГО.... CHICAGO BEARS – Американски фудбал.... [img]http://www.bearshistory.com/images/bear328.jpg[/img] Кациги и лого и униформи...на мечињата! [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f1/ChicagoBears_100.png[/img] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6f/NFLClock-Bears-Large.jpg[/img] [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/68/Chicago92.gif [/img] CHICAGO BLACKHAWKS – Национална хокеј лига! [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/20/Chicagoblackhawkslogo40s.gif [/img] [img] http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20060404/capt.cojd11404040256.blackhawks_avalanche_hockey_cojd114.jpg [/img] CHICAGO BULLS – Национална кошаркарска асоцијација! [img] http://www.sportsecyclopedia.com/nba/chicago/Bullslogo.gif [/img] [img] http://imagecache2.allposters.com/images/pic/153/1033054~Chicago-Bulls-Logo-Posters.jpg [/img] WHITE SOX – Baseball Препознатливи по логото.... [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6d/Whitesox7690.gif [/img] [img] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/51/ChicagoWhiteSox_100.png [/img] MICHAEL JORDAN-UNITED CENTER [img] http://www.soulofamerica.com/images/photosil/chicago2/Michael_Jordan_Statue.jpg [/img] Познатиот ресторант на Мајки! [img] http://www.soulofamerica.com/images/photosil/chicago2/Michael_Jordans_Restrnt.jpg[/img]
Mara Мора да се вратам пак на омилениот мој ЧИКАГО.....место трет дел ќе ставам повеќе слики...оти пак ќе заборавам нешто...........ајде заедно да поуживаме во сликите од Чикаго............ Чикаго –Езерото Мичиген [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1891s.jpg [/img] Музејот на наука и индустрија [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1796s.jpg [/img] Музејот на природна историја....../историја на природата! [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1807s.jpg [/img] Бакингемска Фонтана [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1906s.jpg [/img] М.Џ [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus0427s.jpg [/img] Склуптура Фламинго, Александар Калдер [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1407s.jpg [/img] Шопинг Центар [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus070s.jpg [/img] Чикаго театар [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus102s.jpg [/img] Реката Чикаго [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus2002s.jpg [/img] Џон Хенкок Центарот [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1561s.jpg [/img] СИАРС ТАУР [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus292s.jpg [/img] Tribune Tower [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1919s.jpg [/img] ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КУЛИ [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus291s.jpg [/img] МАРИНА СИТИ – овде на секој спрат има паркиралишта! [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1931s.jpg [/img] [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus071s.jpg [/img] АБРАХАМ ЛИНКОЛН – Во Грант паркот [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1913s.jpg [/img] Chicago Water Tower [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus317s.jpg [/img] Хотел Хилтон [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus303s.jpg [/img] АОН Центарот [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus1882s.jpg[/img] 333 Wacker Drive [img] http://www.aviewoncities.com/img/chicago/kveus285s.jpg [/img]
OooOo oh joy!
OooOo Poshto fontanata na Mara ne raboti, eve edna stho raboti :) BUCKINGHAM FOUNTAIN [img]http://img98.imageshack.us/img98/4739/aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa9.jpg[/img]
Mara [:D][:D][:D]...кај мене твојата НЕ РАБОТИ![:D][:D][:D] Фонтаната....во вториот дел![;)]
OooOo Raboti be ...
Mara не се вика РАБОТИ БЕ......туку РАБОТИ МА![;)][:D][:D][:D] Е добро де....ама во вториот дел ќе ја видиме од повеќе АГЛИ![;)]
OooOo Dobro BE ... Jas imam dosta sliki od Chicago ali u 99% od slikite jas sum na slika, pa prema toa nema da gi ostavam :)
Mara и јас имам 10000000000000000000000000000000000 слики од Чикаго и од мене! Сакаш да се мењаваме?[;)]
OooOo Ne, moite se poubavi!