SDSM obvineti za sverc na cigari
SDSM obvineti za sverc na cigari
Makedon Македонија Боневa: Добиле ли Бучковски и Црвенковски пет милиони евра од бугарската мафија за транзит на цигари -------------------------------------------------------------------------------- Тешки обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ на адреса на премиерот и на шефот на државата за вмешаност во шверц со цигари. Според информациите со кои располага партијата, кон крајот на ланската година, блиски луѓе на Бучковски имале средба со лица од бугарската и од грчката мафија, за да аминуваат шверцување цигари од Бургас во косово преку Македонија. „Дали е точно дека ваши блиски лица имале средба со веќе покојниот доктор од Бугарија и браќата Антамидис од Грција? Дали тие лица добиле пет милиони евра за да ви ги поделат вас и на господинот Црвенковски за да се транспортираат 250 контејнери од Бургас во Косово? Зошто овие камиони ги обезбедувале луѓе на ДБК и на специјалната единица тригри? Ако ова не е тшчно што тогаш барал братот на генералниот секретар на СДСМ Захарие Ќуркчиев со браќата Антамидис во ресторан во Петрич?“, рече Силвана Бонева од ВМРО ДПМНЕ. Еве што на овие обвинувања одговори премиерот Бучковски. „Нашето МВР учествуваше во акцијата за докторот, каде што вашиот лидер Никола Груевски беше посочен за вмешаност во шверц со цигари. Не е Далавера тој што ги правел далаверите. Работата е што министерот за финансии морал да знае што прават неговите луѓе, а вие сега сакате да го претставите како фараон “, рече Бучковски. Кусиот одговор од кабинетот на шефот на државата е дека станува збор за бесмислици кои немаат намера да ги коментираат. Бучковски најави и писмен одговор, како Македонија се справува со шверцот на цигари. Погоден во ситуацијата се најде министерот за внатрешни работи поради тоа што се спомна дека камионите, како што велат во ВМРО ДПМНЕ со двојна документација излегле од земјава, ги обезбедувале припадници на ДБК и тигрите. „Не сум само јас навреден, туку сите припадници на МВР. Ние не работиме ни за власта, ни за опозицијата. Барам јавно извинување“, рече министерот Љубомир Михајловски - Џанго Освен за учеството во шверцот на братот на Ќуркчиев, Бонева го спомна и лично генералниот секретар на СДСМ за забошотување на случајот со запленети два тона цигари вредни 10 милиони долари.. вршел притисок врз обвинителството. „Подготвен сум по ова прашање да се откажам од имунитетот, а се надевам на тоа е подготвена и госпоѓата Бонева, за да се испита се и да не се прават медиумски занимливости“, рече Ќуркчиев од СДСМ. Ќуркчиев го повика јавното обвинителство да ги провери сите информации што ги пласира пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, а министерот Михајловски да го расветли целиот случај. (30.03.2006) Автор: Стојан Трпчевски [email protected] Назад http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10829&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
tmoro
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by orlak
quote:
Originally posted by Pana
...znaci,glavniot sverc na cigari vo Makedonija go pravele VMRO-DPMNE preku Dragan Daravelski direktor na carina,so pomos na doktorot od Bugarija.Taka barem napisaa bugarskite mediumi.A sef na Dragan Daravelski mu bil Gvueski. Analogno na ova glaven bos vo svercot bil Nikolce Gvueski....i to....
zar Shvercot vo Makedonija zapocnal so Daravelski vo 1999 godina... bre "amnestirani" edni, a od 92 - 99 dedo mi da ne go organizirashe. p.s ne e Suturko, ne e Frle, ne e Shterjo, ne e Branko, ne e Kosta, ne e MAlici, ne e Iloski, abre ne e clen na SDSM, ...ama bil nekogas clen na sovetot na komunistite vo 1988g...
Koj e toj clen na starite soveti-od kogo pocnale tie mi ti raboti?
Dali nekoj imat odgovor koj bese toj famozniot pronaogjac od 1988 sto pocna so biznisot na cigari?
nukleus Ako mislish na Zino Davidoff ima vistina vo toa zatoa shto 3-4 milioni kilogrami Prilepski tutun 30 godini zaminuvaa i ushte sekoja godina se koristi za proizvodstvo na Davidoff cigarite,preku firmata SOKO a sega SOKO-MAK.Tie kupuvaat tutun skoro bez pari za da istiot vi go preprodadat 100 pati poskapo.Se razbira deka seto toa mora da se pravi so "amin" na vlastite vo Makedonija koj otkako dobro ke se napolnat so paricka ja kocat liberalizacijata na pazarot so tutun.
Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Tie kupuvaat tutun skoro bez pari za da istiot vi go preprodadat 100 pati poskapo.Se razbira deka seto toa mora da se pravi so "amin" na vlastite vo Makedonija...
Ајде де?:) 100 пати поскапо велиш, а? А зошто не одиш ти на прилепските тутунари да им понудиш дупло повеќе пари, па на Davidoff да им го продадеш 49 пати повеќе?:) Ем ти за вложени 100 илјади долари ќе кркаш по 4 милиони и 900 илјади долари, ем Davidoff ќе купува поевтин тутун отколку што купува од SOKO-MAK, ем прилепските тутунари ќе ги направиш дупло побогати него што се сега!:) Полека малку со бројките ’од ракав извадени’!:)
orlak
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by orlak. zar Shvercot vo Makedonija zapocnal so Daravelski vo 1999 godina... bre "amnestirani" edni, a od 92 - 99 dedo mi da ne go organizirashe. p.s ne e Suturko, ne e Frle, ne e Shterjo, ne e Branko, ne e Kosta, ne e MAlici, ne e Iloski, abre ne e clen na SDSM, ...ama bil nekogas clen na sovetot na komunistite vo 1988g...
Koj e toj clen na starite soveti-od kogo pocnale tie mi ti raboti?
Dali nekoj imat odgovor koj bese toj famozniot pronaogjac od 1988 sto pocna so biznisot na cigari?
јас ама не кажувам ќе чекам да почне кампањата: тралалалајалаја [:D][:D][:D][^][^][^]
tmoro
quote:
Originally posted by orlak
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by tmoro
quote:
Originally posted by orlak. zar Shvercot vo Makedonija zapocnal so Daravelski vo 1999 godina... bre "amnestirani" edni, a od 92 - 99 dedo mi da ne go organizirashe. p.s ne e Suturko, ne e Frle, ne e Shterjo, ne e Branko, ne e Kosta, ne e MAlici, ne e Iloski, abre ne e clen na SDSM, ...ama bil nekogas clen na sovetot na komunistite vo 1988g...
Koj e toj clen na starite soveti-od kogo pocnale tie mi ti raboti?
Dali nekoj imat odgovor koj bese toj famozniot pronaogjac od 1988 sto pocna so biznisot na cigari?
јас ама не кажувам ќе чекам да почне кампањата: тралалалајалаја [:D][:D][:D][^][^][^]
Znaci oboen si za NP.....te fativ ili
orlak
quote:
Originally posted by tmoro Znaci oboen si za NP.....te fativ ili
ауууууууу каква утка, па последни да се не би бил за нив, дефинитивно си во заблуда, а и плус не сум партиец, еве во 1998 година бев да се урне владата на СДСМ, во 2002 владата на ДПМНЕ, во 2006 владата на СДСМ, вечита опозиција ебе’мти судбина[^][V][:(]
tmoro
quote:
Originally posted by orlak
quote:
Originally posted by tmoro Znaci oboen si za NP.....te fativ ili
ауууууууу каква утка, па последни да се не би бил за нив, дефинитивно си во заблуда, а и плус не сум партиец, еве во 1998 година бев да се урне владата на СДСМ, во 2002 владата на ДПМНЕ, во 2006 владата на СДСМ, вечита опозиција ебе’мти судбина[^][V][:(]
Znaci na ista linija sme,,,,,zasega ama na 5 juli ke glasam da ne glasat nekoj drug za mene
orlak
quote:
Originally posted by tmoro Znaci na ista linija sme,,,,,zasega ama na 5 juli ke glasam da ne glasat nekoj drug za mene
на 5 јули ќе гласам за еден мој близок човек кој многу го ценам и почитувам, додека за партија не гласам [?] иако се знае дека сите гласаат денес за партија. ... и дефинитивно сум „централистички десничар“ [^][^][^] [}:)][}:)][}:)] на пред со паролата „туѓо сакаме свое не даваме„
nukleus
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Tie kupuvaat tutun skoro bez pari za da istiot vi go preprodadat 100 pati poskapo.Se razbira deka seto toa mora da se pravi so "amin" na vlastite vo Makedonija...
Ајде де?:) 100 пати поскапо велиш, а? А зошто не одиш ти на прилепските тутунари да им понудиш дупло повеќе пари, па на Davidoff да им го продадеш 49 пати повеќе?:) Ем ти за вложени 100 илјади долари ќе кркаш по 4 милиони и 900 илјади долари, ем Davidoff ќе купува поевтин тутун отколку што купува од SOKO-MAK, ем прилепските тутунари ќе ги направиш дупло побогати него што се сега!:) Полека малку со бројките ’од ракав извадени’!:)
Poleka ili brzo fakt e deka najeftiniot tutun na svetskata berza e 3$ od kilogram a vlasta im ovozmozuva samo na "mafijashite" da se zanimavaat so promet na tutun vo zemjava. Probav da stapam vo kontakt so firmata na Davidoff i mi odgovorija deka imaat eftina surovina od Makedonija pa nemaat potreba od drugi posrednici koga ovie shto gi imaat im obezbeduvaat surovina po bagatelna cena.Im ponudiv da go kupat kombinatot i da bidat direktni ucesnici vo proizvodstvoto na tutun no nekoi od adminite na nivniot forum mi odgovorija deka podobro e vaka da go zemaat tutunot badijala otkolku da investiraat vo neshto za koe treba vlozuvanje na kapital. Mozete i vie toa da go napravite na: http://www.davidoff.com/davidoff/en/pub/club_lounge/forum.cfm Obidete se i vie nishto nema da izgubite,osven malku trpenie i vreme.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Tie kupuvaat tutun skoro bez pari za da istiot vi go preprodadat 100 pati poskapo.Se razbira deka seto toa mora da se pravi so "amin" na vlastite vo Makedonija...
Ајде де?:) 100 пати поскапо велиш, а? А зошто не одиш ти на прилепските тутунари да им понудиш дупло повеќе пари, па на Davidoff да им го продадеш 49 пати повеќе?:) Ем ти за вложени 100 илјади долари ќе кркаш по 4 милиони и 900 илјади долари, ем Davidoff ќе купува поевтин тутун отколку што купува од SOKO-MAK, ем прилепските тутунари ќе ги направиш дупло побогати него што се сега!:) Полека малку со бројките ’од ракав извадени’!:)
Poleka ili brzo fakt e deka najeftiniot tutun na svetskata berza e 3$ od kilogram a vlasta im ovozmozuva samo na "mafijashite" da se zanimavaat so promet na tutun vo zemjava. Probav da stapam vo kontakt so firmata na Davidoff i mi odgovorija deka imaat eftina surovina od Makedonija pa nemaat potreba od drugi posrednici koga ovie shto gi imaat im obezbeduvaat surovina po bagatelna cena.Im ponudiv da go kupat kombinatot i da bidat direktni ucesnici vo proizvodstvoto na tutun no nekoi od adminite na nivniot forum mi odgovorija deka podobro e vaka da go zemaat tutunot badijala otkolku da investiraat vo neshto za koe treba vlozuvanje na kapital. Mozete i vie toa da go napravite na: http://www.davidoff.com/davidoff/en/pub/club_lounge/forum.cfm Obidete se i vie nishto nema da izgubite,osven malku trpenie i vreme.
Bravo bre momce, opasno si bilo, da bea i ova SDSMovcite kako tebe, umni i vredni, a i malku da imaa patriotizam, sega ke bevme bogati ko Luksemburg [:)][:)] A i plus toa nemase da gi kritikuvame olku[;)]
nukleus Sho ce im pravish koga od egoizam i samobendisanost nosot ne mozat da si go vidat.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
Sho ce im pravish koga od egoizam i samobendisanost nosot ne mozat da si go vidat.
psihologijata veli deka GLUPITE luge svojot mentalen hendikep go kompenziraat so AROGANZIJA, za da go skrijat nivoto na intelektot[:D] koga ke vidis kolku se aroganti, ke im go vidis i pametot na lugeto[;)]
nukleus Toa e realnosta koja e karakteristika za "deckite" od SDSM no i na golem broj dosegashni "lideri" na VMRO.Arogancija,arogancija i pred se arogancija do krajni granici kon sekoj shto ne go deli tvoeto mislenje.Apsolutno bi se izmenil "demokratskiot" pogled vrz Makedonija dokolku se suzbie arogancijata i barem malku se poslusha mislenjeto na narodot bez razlika na politickata opredelenost.
Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Im ponudiv da go kupat kombinatot...
Немој да им го нудиш комбинатот... Понуди им дупло поевтина цена на тутунот и сигурно ќе ти ја купат!:) Проблемот е само во тоа што сакаш да манипулираш со бројките, а во приказната за 100 пати повисоки цени (!?) никој нема да ти верува, освен оние што би ти верувале и да им кажеш дека магарето лета (доколку со тоа ја обвинуваш владата)!
nukleus
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
Im ponudiv da go kupat kombinatot...
Немој да им го нудиш комбинатот... Понуди им дупло поевтина цена на тутунот и сигурно ќе ти ја купат!:) Проблемот е само во тоа што сакаш да манипулираш со бројките, а во приказната за 100 пати повисоки цени (!?) никој нема да ти верува, освен оние што би ти верувале и да им кажеш дека магарето лета (доколку со тоа ја обвинуваш владата)!
Prosta matematika: Od eden kilogram tutun se pravat 50 pakla cigari od po 20 parcinja ili okulu 1000 cigari.Edno paklo Davidoff e okulu 5 evra shto pomnozeno so 50 bi doshlo okulu 250 evra za kologram tutun,dodeka vo Makedonija tutunarite maka macat da si naplatat i po 2 evra od kologram shto znaci preku 100 pati pomalku od onaa cena koja se dobiva so prosta matematika na Davidoff cigarite kade najmnogu se upotrebuva tutun od Prilep veke 30 godini kontinuirano i bez zastoj. -Zarem toa e manipulacija so brojki?
Strelec
quote:
Originally posted by nukleus
...bi doshlo okulu 250 evra za kologram tutun... ...dodeka vo Makedonija tutunarite maka macat da si naplatat i po 2 evra od kologram...
ОК де!:) Те разбрав јас!:) Е сега кажи ми... Ако од Davidoff плаќаат по 250 евра за 1 кг., зошто ти не им понудиш по 125 евра за 1кг.?:) За истиот тутун!:) Јас една иста работа цело време те прашувам, ти упорно ми вртиш околу и не сакаш да одговориш!:)
nukleus Ne,Davidoff zarabotuvaat po 250 evra od kilogram tutun,a go plakaat okulu 8 evra no na manipulantite koj se povrzani kako svinski creva so site vladi vo Makedonija.Logicno e deka tie nema da sakaat da go kupat tutunot za 125 koga go imaat za po 8 evra od kilogram so podmituvanje na manipulantite od Soko-MAK shto pak za svoeto slobodno rabotenje gi finansiraat odredeni politicki vladari koj se razbira deka im dozvoluvaat kako protiv-usluga da go klecaat narodot so "nesigurna" isplata od po 2 evra.
nukleus Znaci Strelec da rezimirame deka narodot ke bide prezadovolen dokolku tutunot mu se plati od 4-5 evra po kilogram ako kombinatot go kupi eden Davidov na primer.Nashite vlasti ne dozvoluvaat nitu edna od pogolemite kompanii da go kupi Tutunskiot kombinat koj beshe najgolem i eden od najstarite vo Evropa so cel tie da ja "shteknat" ili "shmuknat" razlikata od 6 evra po kilogram na orientalen tutun od tipot Prilep.Toa e poveke od shverc so cigari toa e "prisilen" monopol rakovoden od vladarite i oligarsite vo Makedonija koj pokraj shvercot mnogu dobro gi znaat i ovie raboti za tutunot samo shto se pravat "na udreni".
ZooGraf http://www2.barchart.com/comfund/tobacco.asp Prices – Tobacco prices (Types 11-37) half way through the 2003/4 marketing year (July-June) rallied to an average of .89 per pound from .84 in 2002/3. Average yearly tobacco prices have remained in the tight range of .83-.90 over the past four marketing years, up from the .78-.80 range seen in the previous three years. Znaci okolu 1.8$ po kg. Ok, ova e malku stara cena od pred 2 godini, no ne veruvam mnogu spektatkularno se izmenilo vo megjuvreme. Poentata e ako Makedonskite proizvoditeli ne im se isplakja cenata od 2 evra, proizvoditelite na cigari ke otidat nekade drugde i tamu ke kupat po 2 evra. Izgleda nepravedno, no toa e situacijata. Slicna situacija imas so kafeto. Vo SAD i nadvor kvalitetno kafe kako ona od Starbuck,edna solja cini 3$. Od eden pound (0.45 kg) moze da se napravi 40 solji. No eden pound cini okolu 0.5$. Ispagja na kompanijata Starbuck plakjaat 1-2 centa po solja na kafe, a napljakjaat po 3$! Toa e toa. Postoji megjunaroden pazar za sekoja surovina cija cena se bazira na pobaruvacka i ponuduvacka. I od sekogas povekje se isplakjalo da pravis finalni proizvodi namesto surovini. Zosto Davidov gi naplakja svoite cigari 5 evra namesto 1 evro e zatoa sto imaat izgradeno percepcija okolu nivniot brand - od ista pricina sto eden Partner nema verojatno nikogas da se prodava po taa cena...
profa Partnerot i Davidoff ne se praat od istiot tutun(i vo tutunot si ima klasi) i zatoa(kako edna od poeketo pricini) i ne se prodavaat po ista cena. A deka kupuvacite ke najdat poevtin tutun od toj vo Makedonija i toa malku potesko, a pak ni samite proizveduvaci mislam moze da go prodavaat tutunot na stranski kupuvaci koga veke sekoj proizvoditel potpisuva dogovor so tutunskiot kombinat za otkupuvanje na samiot,znaci ne e lesno. A za svercot,sverc imalo od sekogas kako so spomna nekoj tuka.Neznam zasto ne go batalite toa partiskoto u vas i da zborite logicno.Biznisot so cigari e golema trgovija i ne veruvam deka bilo koja vlada(normalno dur e korumpirana) ke moze da odolee na toa.E sega moze da se zaprasam samo koja vlada e pogolem majstor vo ovie ajduklaci
ZooGraf "Partnerot i Davidoff ne se praat od istiot tutun(i vo tutunot si ima klasi) i zatoa(kako edna od poeketo pricini) i ne se prodavaat po ista cena." Toa sto ne se od ista klasa na tutun (sto e tocno) e najmala pricina za neednakcost na ceni. Site raboti se prodavaat za onolku kolku lugjeto se spremni da platat a ne vrz osnova na trosokot + nekoja fiksna profit margina. A ako ne mozes da go pokries trosokot, togas podobro da go zatvoris biznisot.No, ova e edna druga tema. Mojot post bese nasocen za nerealnosta da se ocekuva nekoj da plati povekje od par evra za tutun. Nikakva vlada vo Makedonija toa ne moze da go izmeni. E sega toa okolu svercot e druga rabota...
Pana
quote:
Малопродажна цена на кока ти е околу 100 евреи
Toa ti cena za "franko" niva vo Kolumbija.....bez transport,DDV,pakovanje...kalo.....i to[:)]
tmoro
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Малопродажна цена на кока ти е околу 100 евреи
Toa ti cena za "franko" niva vo Klokumbija.....bez transport,DDV,pakovanje...kalo.....i to[:)]
Abe lom ste ...namesto evra .....evrei
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Малопродажна цена на кока ти е околу 100 евреи
Toa ti cena za "franko" niva vo Kolumbija.....bez transport,DDV,pakovanje...kalo.....i to[:)]
Зборував за грам, не за кило :-)
Pana ...izvini...nesporazum...[;)][:)]
Cheche Cenite na tutunot, sekoja godina rastat vo EU za 15%. Kvalitetot na Tutunot od Rusija, Nigerija, Srbija, Zimbabve ne e ist so kvalitetot na tutunot od Kuba i makedonija. Da ne cinese makedonskiot tutun, nemase site poznati brendovi da uvezuvaat makedonski tutun, a pak od druga strana, znaeme kolku malo e domasnoto proizvodstvo na cigari. Trebate da znaete deka tutunot ne se koristi samo vo cigaite, tuku i vo hemiskata i farmacevskata industrija, kade ima najgolema primena. Tutunot za hemiskata i farmacevskata industrija e mnogu evtin, no zatoa tutunot za pusenje smoking tobacco e mnogu skap. Kaj nas se odgleduva takov tutun. Eve gi cenite za smoking tobacco www.fas.usda.gov/gainfiles/200305/145885776.pdf
Pana
quote:
Ne,Davidoff zarabotuvaat po 250 evra od kilogram tutun,a go plakaat okulu 8 evra
Ne samo sto ste "tapa" za matematika, ama i od "agronomija"[;)]nemate poim (mislam na vmrovcive). Tutunot od sortata"Prilep" se upotrebuva samo kako dodatok na uste osum drugi tutuni.Kako "biber" koga stavas vo mandza.Znaci toj e samo zacin. Inaku da bese "kokain" pa nemase da kosta 250 evra kilogram!
Jakov E Панчо беее се знаете за цените на акцизна стока у базата ви. Ова на семинари да не учите море. Главен предавач Никола Куркчиев...па па па
Pana
quote:
акцизна стока
..za "akcizna stoka"...katedra ke otvorime,ni nema ramni,zakon sme....[:D][:D]
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ne,Davidoff zarabotuvaat po 250 evra od kilogram tutun,a go plakaat okulu 8 evra
Ne samo sto ste "tapa" za matematika, ama i od "agronomija"[;)]nemate poim (mislam na vmrovcive). Tutunot od sortata"Prilep" se upotrebuva samo kako dodatok na uste osum drugi tutuni.Kako "biber" koga stavas vo mandza.Znaci toj e samo zacin. Inaku da bese "kokain" pa nemase da kosta 250 evra kilogram!
Малопродажна цена на кока ти е околу 100 евреи, па сеа рачунуај колкуотиде ти у була погоре :-)
tmoro
quote:
Originally posted by Pana
...izvini...nesporazum...[;)][:)]
Pana posto si vo vrvot na Sdsm,dali i ti imas lapnato od medot -svercot so cigari.Mi mirisat kako da si carinik,site stosoj gi znajs,franko..manko,,,
Pana ..dali imam lapnato ????....mene me prasuvas dali imam lapnato....abe se otruv od lapanje covece.....od 1990 godina vrtam po eden sleper "malboro" dnevno....
tmoro
quote:
Originally posted by Pana
..dali imam lapnato ????....mene me prasuvas dali imam lapnato....abe se otruv od lapanje covece.....od 1990 godina vrtam po eden sleper "malboro" dnevno....
Ne mi izgledas tolku star....se zezav se gledat po pisuvanjata deka ne si vo toa drustvo.
Pana haaa....abe ne me znaes ti mene.....jas sum ti sef na mafija...[;)][:D][:D]
tmoro
quote:
Originally posted by Pana
haaa....abe ne me znaes ti mene.....jas sum ti sef na mafija...[;)][:D][:D]
Dali ti trebaat telohraniteli da dojdam,,,,
Pana ...ke te imam vo predvid,jako momce mi izgledas.....
Satanico Pandemonium Zoograf e podpolno vo pravo koga se odnesuva do cenata na tutunot. Nema toa nikakva vrska so cenata na finalniot proizvod i nemoze spored nejze da se odreduva cenata. Originalnite cigari Davidoff se prodavaat samo vo Svajcarija. Se drugo e licenca. Davidoff e pretezno orientira skoro 100% na tutun od Karibite, i toa pred se Dominikanska republika, posle na tutun od Virginia (na primer Davidoff magnum e isklucitelno od Virginijski tutun) i pomalku na tutun od Indonezija. Makedonskiot tutun se koristi kako primesa generalno. Vo sekoj slucaj, cenata e taa. A zosto e tolkava razlika megju sirovinata i finalniot proizvod toa e taka sekogas. Od sekogas najgolema profit margina nosi finalniot proizvod. No pak i mnogu e potesko finalen proizvod da prodades. Skoro citav intervju bas so CEO na Davidoff. Se zalese deka vo Azija nemozat da otvorat novi linii. Pricinata e sto lugjeto sakaat brand. Koga nepoznato ime ke se javi, a retko koj go koristi , kolku i da e golem kvalitetot nikoj ne kupuva. Duri koga ke pocne da se probiva brandot i poveke lugje kupuvaat ostanatite kako stado sledat. Toa e uspehot na brandot. Za proizvodstvo , bar na zapad nema problem. problem e da se prodade produktot. Nie sme se uste na nivo da i proizvodstvoto ni e problem. A pojma nemame sto znaci da se prodade nesto. Od tuka i tie baranja zosto e cenata na tutunot takva a cenata na finalniot proizvod mnogu pogolema. Bujrum, ako sakaat , tutuno proiveduvachite neka oformat fabrika , platat nekoj da proizveduva cigari pa neka se probijat kako Davidoff so svojot kvalitet, cena i brand i konk*rencija stanat na vodeckite marki pa posle ke imaat poveke pari. Vo Makedonija slicno se odi, vino vo Slovenija se izvezuva vo burinja a Slovencite finalniot proizvod go prodavaat i normalno mnogu poveke zarabotuvaat. Poentata e : Cenata na Makedonskiot tutun , za vrstite koj se proizveduvaat vo Makedonija i kvalitetot e taa. Nikoj ne e budala da plaka poveke od market cenata vo svetot. Konk*rencijata vo proizvodstvo postoi i sekoj gleda naeftino da kupi i pomine. Na tutuno proizveduvacite ako ne im se dopagja pazarnata cena, neka prekinat so proizvodstvo i objavat bankrot. Ili neka se prebacat vo biznis na proizvodstvo na cigari pa neka se probivaat vo svetot so svoite proizvodi. A za svercot na cigari, toa e veke poznata rabota. Kako i se drugo vo Makedonija, korupcija i kradenje. Niedna vlast ne e imuna na toa, VMRO ili SDSM , istoto ke go pravat. Se raboti za lichen dzep. Da edna vlast ne krade, ke ja apsi drugata cim dojde na vlast. faktot sto ne apsat a samo zboruvaat kazuva deka i dvajcata kradat.
Pana
quote:
Originalnite cigari Davidoff se prodavaat samo vo Svajcarija
I na Bit pazar....fabrikata u Aracinovo raboti tri smeni....[;)][:)]Ima i krema "Nivea",kisela voda "Pelisterka",farmerki"dizel"...za se si ima fabriki...[;)]
Jakov Pana strafovi za tocok, 18ka za pedalot da ne ti se naovogaat nesto na lager, ispod cena??
Pana ..hi...hiiii....hiiiii....abe sto ke ti srafovi...za tie pari dobivas ganc nov "BMX"....made in Aracinovo
nukleus Abe grevoj ste,znaci vashava matematika nema kraj.Zografe prosecna cena na "virginia" tutun e 3$ od kilogram shto vazi samo za ponekvalitetni tutuni koj poteknuvaat od Mali,Indonezija,Kina ili Turcija.Onoj shto se proizveduva na plantazite vo Amerika se dvizi od 5-6 $.Orientalnite tutuni se duplo poskapi na svetskata berza pa zatoa ne mozesh da pravish sporedba.Znaci orientalen tutun so najslab kvalitet i genetski modificiran(ima i takov) vredi nekade od 5-6 $ po kilogram ili onolku kolku shto cini pokvalitetna virginija vo Amerika ili Kuba.Prilepskiot institut za tutun shto e "biser" vo Evropa koj sozdava mnogu sorti na tutun megu koj e i tutunot od tipot Prilep raspolaga so tocni podatoci kako ovie navedenite pogore.Informaciite govorat deka kilogram kvaliteten tutun od orientalnata klasa lesno se prodava za 5-8 $ na svetskiot pazar,vo zavisnost od pobaruvackata i kolicestvoto no i od mestoto na poteklo shto e mnogu bitno za proizvoditelite na cigari shto toa go znaat kako osnova vo biznisot. Vo 1994 godina Zino Davidoff pri edno od poslednite intervjua na Germanskiot kanal SAT.1 koe go gledav,pokraj drugoto ja dade i slednata izjava,citiram: -Za sopstveno proizvodstvo na Davidoff cigarite(filter) nie ne morame poveke da nabavuvame surovini od Kuba ili Amerika,gi imame tuka vo Evropa so ist ako ne i so podobar kvalitet i aroma otkolku shto e Kubanskiot ili Amerikanskiot tutun.Po vidnoto iznenaduvanje na novinarot shto edvaj uspeal da go dogovori intervjuto sledeshe prashanje: -Od kade se snabduvate so matrijal? -Pa go imame odlicniot kvalitet na tutunot "Prilep" vo MACEDONIA koj e daleku podobar od Kubanskiot Zamislete Zino ne ja upotrebi pridavkata FURO tuku hrabro i ednostavno izjavi Macedonia,kako da toa e normalna rabota vo `94 so prvite zborovi na intervjuto.A koga vakvo neshto ke izjavi expertot Br.1 za tutunski prerabotki vo svetot toa e zakon za site pomali ili pogolemi proizvoditeli.Repriza na intervjuto vo celost gledav pred edna ili dve godini kako "in memorandum" za Zino Davidoff.Podobra reklama od taa nema vo biznisot so tutun a Makedonija ne znae toa da go iskoristi ili ne im odi vo prilog na nejzinite shverceri i oligarsi shto se zanimavaat so ovoj navistina dohodoven biznis,zatoa shto preraboteniot tutun dostignuva mnogukratno pogolema cena slicno na heroinot ili kokainot samo shto ovoj biznis e "polegalen".
nukleus Zborot mi beshe deka so bedni 2 evra za orientalen tutun od Makedonija se degradira zemjodelecot i se ucenuva od strana na shvercerite koj nemaat "periz" samo da mozat slobodno da go unishtat Makedonskoto proizvodstvo.Vo tie napori im pomaga vladata so toa shto izmisluva moronski zakon za tutun,ne im nalozuva na shvercerite da go platat tutunot po realna i vistinska cena tuku gi ostavaat realno da go obescestuvaat tutunoproizvoditelot.
nukleus Eve edno linkce malku da se pozanimavate so cenite na tutunot.:) : http://www.smoke.co.uk/tobacco/Tobacco.htm
Jakov Ovie sverceri nema sansi. http://photoshop.blog.com.mk/system/files?file=marlboro-1_0.jpg
ZooGraf
quote:
Originally posted by nukleus
Abe grevoj ste,znaci vashava matematika nema kraj.Zografe prosecna cena na "virginia" tutun e 3$ od kilogram shto vazi samo za ponekvalitetni tutuni koj poteknuvaat od Mali,Indonezija,Kina ili Turcija.Onoj shto se proizveduva na plantazite vo Amerika se dvizi od 5-6 $....
Nukleus, jas vekje ti dadov link. Ako ti imas od nekade izvor na Internet ti stavi, pa mozebi sum pogresil. Kakvi vidovi na tutun Makedonija proizveduva i kolku? Eve gi cenite na tutun vo EU: http://europa.eu.int/comm/agriculture/markets/tobacco/reports/ann_en.pdf (Tabela 3). Cenite se do 2001, tocno, no za da si vo pravo togas bi trebalo bar da se dupliraat za ovie 4-5 godini. Prosecnite ceni tuka odat od 0.4 do 1.85 evra/kg so isklucok na BASMAS koj odi za 3.4 evra/kg. Da toa bese tocno, toa ke go vidovme vo cenite na tutun vo SAD: Eve gi cenite na Virginia http://usda.mannlib.cornell.edu/data-sets/specialty/92015/table26.xls Ispagja koga ke pretvoris vo evra/kg okolu 2.7 evra/kg => tuka si vo pravo (3 evra/kg) no cenata e padnata za tie 4 godini (od 1.8 na 1.47) Tuka verojatno lezi problemot cenata na Virgina pagja i zaradi toa imame tenziji. A ovde imate ceni za razliciti vidovi na tutun: http://usda.mannlib.cornell.edu/data-sets/specialty/92015/
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Cheche
Cenite na tutunot, sekoja godina rastat vo EU za 15%. Kvalitetot na Tutunot od Rusija, Nigerija, Srbija, Zimbabve ne e ist so kvalitetot na tutunot od Kuba i makedonija. Da ne cinese makedonskiot tutun, nemase site poznati brendovi da uvezuvaat makedonski tutun, a pak od druga strana, znaeme kolku malo e domasnoto proizvodstvo na cigari. Trebate da znaete deka tutunot ne se koristi samo vo cigaite, tuku i vo hemiskata i farmacevskata industrija, kade ima najgolema primena. Tutunot za hemiskata i farmacevskata industrija e mnogu evtin, no zatoa tutunot za pusenje smoking tobacco e mnogu skap. Kaj nas se odgleduva takov tutun. Eve gi cenite za smoking tobacco www.fas.usda.gov/gainfiles/200305/145885776.pdf
Site drzavi ne uvezuvaat Makedonski tutun. Skoro celiot izvoz na tutun odi za SAD. A , inaku postojat 117 vrsti na tutun, i site gradirani i rangirani. Od site, Amerikanskiot tutun e najkvaliteten i najskap.
toni_a samo da spomnam deka danokot na cigarite iznesuva okolu 3 evra na kutija.ne prochitav se` sto beshe pishano dosega i neznam dali e smetnato ova vo kalkulaciite za krajniot proizvod,koj vo moment e okolu 4,5 evra za kutija (od 20 cigari) vo DE.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
Abe DPMNE ja otkri Amerika,pa i vrapcinjata znaat zoshto poskapija domashnite cigari na 1vi Januar i zoshto ke poskapat ushte,sega na 1vi April,za da moze shvercuvanite stranski cigari da se prodavaat podobro i da moze aktuelnata vlast da "keshira" poveke pari pred izbori.Za toa vreme tutunot ne se dootkupi kako shto veti Bucko,pa tutunarite ovaa godina pomalku ke sadat tutun za da moze shvercot da "prosperira".Normalno e deka aramijata ke se ispoti i ke pocne da se vadi vo stilot deka od nego imalo pogolemi aramii kako shto Bucko dade odgovor so stanovite na Grujo,pa toa e "aramiska praksa" i ne treba nishto da ve cudi koga se znae deka napadot e najdobra odbrana.Edinstveno vo celata rabota shto iznenaduva e toa shto DBK se vmeshala vo shvercot so cigari za da lapne od kolacot a i toa shto denovive za da se "zamacka" celata rabota se pokrenuva akcija protiv praznite CD-inja kako del od borbata protiv piraterijata koja e bukvalno glamurozna zatoa shto na sekoj cekor imame piraterija a vladata "se bori" protiv ulicnite dileri iako sekoja DVD-teka vrie od piraterija,vo parlamentot rabotat na piratski Windows pa vlasta se fatila da mava po samarot zoshto istata taa e magareto.:)
Celosno si vo pravo!
DonVito абе бидете сигурни дуи биле замешани , никаде не можат сдсм без дуи [:D]
Makedon
quote:
Originally posted by DonVito
абе бидете сигурни дуи биле замешани , никаде не можат сдсм без дуи [:D]
abe DUI ne se do tolku rasipani, sega i ti sto zboris[:D]
orlak што си отворил нов топик на оваа тема кога има се напишано кај “докторот испрал.... „
Makedon Македонски функционери вмешани во шверц на цигари за земјите во ЕУ Високи функционери се вмешани во организиран шверц на цигари, кои во земјава влегуваат од Бугарија преку граничниот премин Деве Баир, а преку преминот Стар Дојран и Богородица одат во Грција, од каде што завршуваат на пазарите во земјите на ЕУ, дознава „Време“ од извори во Царинската управа и од МВР. Според нашите информации, наводно станува збор за моќна и доброорганизирана мрежа во која освен македонски функционери вклучени се и граѓани од Кипар, Бугарија, Грција Велика Британија и Белгија. Сомневања за врски на премиерот Владо Бучковски и претседателот Бранко Црвенковски со грчката и со бугарската мафија во минатата недела изрази и Силвана Бонева, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ. Таа на собраниска седница го повика премиерот Бучковски да одговори на прашања за наводна негова соработка со сега убиениот Иван Тодоров – Докторот и со браќата Антемидис, кои наводно го организирале шверцот на цигари во Грција. На ова премиерот Бучковски одговори дека во овој шверц бил вмешан поранешниот директор на царина Драган Даравелски во времето кога министер за финансии беше Никола Груевски, сегашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Трагајќи по одговор на прашањето на Бонева, „Време“ дознава дека во Бугарија шверцот со цигари го работеле луѓе од поранешни разузнавачки структури, кои успевале да воспостават блиски релации со секоја власт. Дознаваме дека во моментов во Бургас, Бугарија стојат десет шлепери со кинеско „марлборо“, кое, како што велат нашите извори, се очекува да биде прошверцувано преку Македонија. Во Грција мрежата ја организирале браќата Антемидис, кои пак си имале свои луѓе во грчката царина и полиција. Дознаваме дека пред четири месеци биле сменети цариници на граничниот премин кај Стар Дојран токму поради сомневања дека учествувале во шверцот со цигари. За шеф на грчките цариници на овој граничен премин бил поставен цариник што претходно работел на Прохомана, бугарско-грчки премин. Цигарите во контејнери натоварени на бродови доаѓале од фабриките од Египет и Кина. Нашите извори велат дека секој контејнер собирал околу 900 мастербокса цигари. За камуфлажа на шверцуваните цигари најчесто била користена кабеста стока со евтина царинска стапка - пакети текстил, стакло, порцелан и играчки. Возачите на камионите со шверцувани цигари тоа го покривале со двојна документација – една за акцизна стока, а другата за играчките. Откако ќе влезеле камионите со цигари во земјава, неколку дена „ноќевале“ на некој од царинските терминали. За тоа време локалните моќници ја средувале двојната документација и распоредот на смените на граничните премини. Кога сето тоа било средено, рампата се кревала и шверцуваните цигари влегувале, преку Грција во големиот и скап пазар на земјите-членки на Европската Унија. Екипа на „Време“ (Продолжува) http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=702&ArticleID=44762
Pana
quote:
abe DUI ne se do tolku rasipani, sega i ti sto zboris
..moron
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
abe DUI ne se do tolku rasipani, sega i ti sto zboris
..moron
Moderatorite na podforumov imaat dvojni standardi. PanA me narekuva MORON, Tomce me narece SELjAK, a nikoj ne gi ostava na pauza. Ako, neka prodolzat taka moderatorite za da se vidi sto e SDSMovska DEMOKRATIJA[:D][:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Tomce me narece SELjAK, a nikoj ne gi ostava na pauza. Ako, neka prodolzat taka moderatorite za da se vidi sto e SDSMovska DEMOKRATIJA[:D][:D]
Kao prvo koj ti dade za pravo da me nareces Tomce, vtoro toa "seljak" bese samo odgovor na tvojot komentar(znaes so napisa tamu) I treto cim se smees znaci seljak ne e navreda za tebe ami ti doagja neso ko kompliment
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Tomce me narece SELjAK, a nikoj ne gi ostava na pauza. Ako, neka prodolzat taka moderatorite za da se vidi sto e SDSMovska DEMOKRATIJA[:D][:D]
Kao prvo koj ti dade za pravo da me nareces Tomce, vtoro toa "seljak" bese samo odgovor na tvojot komentar(znaes so napisa tamu) I treto cim se smees znaci seljak ne e navreda za tebe ami ti doagja neso ko kompliment
Se smejam koga ke vidam koj se tuka mi vodi politika[:D][:D]
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon Se smejam koga ke vidam koj se tuka mi vodi politika[:D][:D]
Znaci se smees so samiot sebesi( valjda znaes koj se smee bez pricina) I so e sea, gleam deneska niso u vesnicite za svercot pa sea begas od topikot..se nauci loso so copy/paste..daj vidi dan ima neso novo i otvoraj nov topik nemoj ovde da prodolzis(ako nema za svercot moze i za vremeto da naprajs copy/paste)
Pana
quote:
Se smejam
Ti ne treba da se smees,ti treba da places,a toa sto Tomislav te narekol "seljak" ,mislel kako tvoja karakterna osobina...fastenzi[:D]
nukleus Evropa go zgolemuva interesot za involviranosta na aktuelnite vlasti vo ovoj vid na kriminal pa dodava deka toa ke bide edna od glavnite precki za integracija na Makedonija vo EU.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus
Evropa go zgolemuva interesot za involviranosta na aktuelnite vlasti vo ovoj vid na kriminal pa dodava deka toa ke bide edna od glavnite precki za integracija na Makedonija vo EU.
Izjava na Tupurkovski za ovoj topik: http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=60076 Изјавата на Андов дека Србија ја кочела демаркацијата на границата. Јас мислам дека и на нашите не им одговараше демаркацијата на границата. Вие новинарите откривте приватни гранични премини, трговија преку тие премини. Тоа е еден голем скандал што, ако не сакаме ние сега, ќе го објасни и меѓународната заедница и историјата подоцна. Кој од македонските политичари не сакал да биде завршено досието „Граница“? Ние до ден денеска имаме во континуитет практично на власт една единствена партија со онаа пауза од 1998 до 2002 година, имаме прв претседател на државата кој остана неприкосновен во очите на граѓаните. Вие кажете ми дали некој сакаше да се демаркира границата, јасно да се означи и блокира во услови кога процвета еден невиден шверц. Оазата на мирот мислам дека многу подобро ќе беше ако ја наречевме, па и денеска, Оаза на шверцот, затоа што тој продолжува и понатаму. Од Оазата на мирот видовме што остана, војната дојде и во Македонија.
Makedon Ako bil Gvojo zamesan vo sverc so cigari, Bucko do sega ke go klaese v apsaana. A vcera Bucko se zbuni, ni odgovori, tuku samo napadna demek od kaj mu stanovi na Gvujo. A trebase da odgovori, dali e povrzan so svercot na cigari, no covekot tolku mnogu se vozbudi, sto bese izbezumen. Detektorite na lagi reagiraat na toj nacin, sto ja registriraat napnatosta na covekot i onoj koj e vinoven reagira burno so silna noradrenalin-adrenalinska reakcija, so tahikardii i pokacen pritisok.[:D]
Unreal Дали имаш прочитано каков контра-коментар и даде на Бонева?
slasa sega se izbori i aj ke si ebeme mater edni na drugi toa se vika Sloboda i Demokratija VMRO vaka Vmro Taka SDS vaka SDS Taka , aj u k**ac so vasite pisuvanja ako nemate nesto popametno nemoj da serite po forumive
Unreal Прво и основно форумов е за политика,а во Македонија пошто владее повеќе партиска демократија нормално е да има припадници на форумов од повеќе партии и нормално е тие луѓе да се со спротиставени ставови,размислувања и сфаќања,така да со самата посета овде мора да ти е познато дека ќе прочиташ различни коментари ,така да ако не можеш да читаш постови со различни мислења никој не те тера сосила[:D]
slasa The Sopranos S06e02 gi ima site vesnici na internet i znaeme site da citame ova preteruvanje e
slasa dajte nesto pozitivno vakvo umesto samo negativni naslovi МАКЕДОНИЈА И ШВЕДСКА ПОТПИШАА СПОГОДБА ЗА РАЗВОЈНА СОРАБОТКА Вицепремиерот Радмила Шекеринска и државниот секретар на шведското Министерство за надворешни работи Аника Содер, денеска во Скопје потпишаа Спогодба за развојна соработка меѓу Република Македонија и Шведска, за периодот 2006-2010 година. "Средствата за оваа развојна соработка во следниот период ќе бидат зголемени и ќе изнесуваат 7,5 милиони евра годишно. Помошта ќе се концентрира на сектори кои се важни и за македонската економија и за граѓаните, како што се земјоделството, подобрување на условите за работа и здравствените услуги, подобрување на животната средина и човековите права," рече Шекеринска. Содер истакна дека Шведска ќе продолжи безрезервно да го поддржува влезот на Македонија во ЕУ, што е и главната причина за зголемување на поддршката во финансиска смисла преку потпишувањето на оваа спогодба. "Ги одбравме областите на човекови права, животна средина, здравство и земјоделство како клучни области во законодавството на ЕУ и за кои што сметаме дека најмногу можеме да помогнеме за да се постигнат европските стандарди," рече Содер, додавајќи оти крајните резултати ќе зависат од македонската Влада, Собранието и граѓаните. "На политички план Македонија може да смета на поддршката на Шведска и ние сме од оние земји кои постојано се залагаат за натамошно проширување на Унијата," рече и државниот секретар во шведското МНР. Со спогодбата се воспоставуваат механизми за реализација на Стратегијата за развојна соработка, фокусирана на поддршка на економскиот развој, т.е. еден од неговите најзначајни сегменти - земјоделството. Инаку, зголемувањето на средствата произлегува од добивањето статус кандидат за членатво во ЕУ, што носи и интензивирање на реформската агенда на земјата, насочена кон исполнување на критериумите за членство. Одговарајќи на новинарско прашање дали случајот Ел Масри ќе влијае врз процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, Шекеринска рече дека функционирањето на правната држава, на институциите дефинитивно се теми кои ЕУ многу внимателно ќе ги набљудува во целиот овој период. "Целиот случај всушност значи и проверување и на однесувањето на институциите и во земји-членки, а не само во земји кои сакаат да бидат членки. Членството носи обврски и тие обврски ние сме подготвени да ги понесеме. Македонија нема што да изгуби, туку со сите информации што ни се на располагање отворено ќе ги пречекаме нашите гости кои ќе престојуваат на крајот на овој месец во Скопје," одговори Шекеринска.
nukleus Abe DPMNE ja otkri Amerika,pa i vrapcinjata znaat zoshto poskapija domashnite cigari na 1vi Januar i zoshto ke poskapat ushte,sega na 1vi April,za da moze shvercuvanite stranski cigari da se prodavaat podobro i da moze aktuelnata vlast da "keshira" poveke pari pred izbori.Za toa vreme tutunot ne se dootkupi kako shto veti Bucko,pa tutunarite ovaa godina pomalku ke sadat tutun za da moze shvercot da "prosperira".Normalno e deka aramijata ke se ispoti i ke pocne da se vadi vo stilot deka od nego imalo pogolemi aramii kako shto Bucko dade odgovor so stanovite na Grujo,pa toa e "aramiska praksa" i ne treba nishto da ve cudi koga se znae deka napadot e najdobra odbrana.Edinstveno vo celata rabota shto iznenaduva e toa shto DBK se vmeshala vo shvercot so cigari za da lapne od kolacot a i toa shto denovive za da se "zamacka" celata rabota se pokrenuva akcija protiv praznite CD-inja kako del od borbata protiv piraterijata koja e bukvalno glamurozna zatoa shto na sekoj cekor imame piraterija a vladata "se bori" protiv ulicnite dileri iako sekoja DVD-teka vrie od piraterija,vo parlamentot rabotat na piratski Windows pa vlasta se fatila da mava po samarot zoshto istata taa e magareto.:)
orlak
quote:
Originally posted by Makedon
Македонија Боневa: Добиле ли Бучковски и Црвенковски пет милиони евра од бугарската мафија за транзит на цигари -------------------------------------------------------------------------------- Тешки обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ на адреса на премиерот и на шефот на државата за вмешаност во шверц со цигари. Според информациите со кои располага партијата, кон крајот на ланската година, блиски луѓе на Бучковски имале средба со лица од бугарската и од грчката мафија, за да аминуваат шверцување цигари од Бургас во косово преку Македонија. „Дали е точно дека ваши блиски лица имале средба со веќе покојниот доктор од Бугарија и браќата Антамидис од Грција? Дали тие лица добиле пет милиони евра за да ви ги поделат вас и на господинот Црвенковски за да се транспортираат 250 контејнери од Бургас во Косово? Зошто овие камиони ги обезбедувале луѓе на ДБК и на специјалната единица тригри? Ако ова не е тшчно што тогаш барал братот на генералниот секретар на СДСМ Захарие Ќуркчиев со браќата Антамидис во ресторан во Петрич?“, рече Силвана Бонева од ВМРО ДПМНЕ. Еве што на овие обвинувања одговори премиерот Бучковски. „Нашето МВР учествуваше во акцијата за докторот, каде што вашиот лидер Никола Груевски беше посочен за вмешаност во шверц со цигари. Не е Далавера тој што ги правел далаверите. Работата е што министерот за финансии морал да знае што прават неговите луѓе, а вие сега сакате да го претставите како фараон “, рече Бучковски. Кусиот одговор од кабинетот на шефот на државата е дека станува збор за бесмислици кои немаат намера да ги коментираат. Бучковски најави и писмен одговор, како Македонија се справува со шверцот на цигари. Погоден во ситуацијата се најде министерот за внатрешни работи поради тоа што се спомна дека камионите, како што велат во ВМРО ДПМНЕ со двојна документација излегле од земјава, ги обезбедувале припадници на ДБК и тигрите. „Не сум само јас навреден, туку сите припадници на МВР. Ние не работиме ни за власта, ни за опозицијата. Барам јавно извинување“, рече министерот Љубомир Михајловски - Џанго Освен за учеството во шверцот на братот на Ќуркчиев, Бонева го спомна и лично генералниот секретар на СДСМ за забошотување на случајот со запленети два тона цигари вредни 10 милиони долари.. вршел притисок врз обвинителството. „Подготвен сум по ова прашање да се откажам од имунитетот, а се надевам на тоа е подготвена и госпоѓата Бонева, за да се испита се и да не се прават медиумски занимливости“, рече Ќуркчиев од СДСМ. Ќуркчиев го повика јавното обвинителство да ги провери сите информации што ги пласира пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, а министерот Михајловски да го расветли целиот случај. (30.03.2006) Автор: Стојан Трпчевски [email protected] Назад http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10829&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
ИНТЕРЕСНО[^][^][^][^][^]
nukleus A shvercot so cigari si prodolzuva so nesmalen intezitet!
Pana
quote:
PanA me narekuva MORON
Si znaat moderatorite deka toa e najblago sto mozam da ti go kazam.Ako me iznerviras, ke vidis togas sto ke ti recam g'nso g'nsosana[:D][:D]
Makedon sega vidov deka PanA i Tomislav se mnogu nevospitani. sto da pravis, kakvi roditeli, takvi deca. Vasite bea tnr. "komunisti" sto dojdoa od selistana i zazedoa kuki i stanovi za dzabe?
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon
sega vidov deka PanA i Tomislav se mnogu nevospitani. sto da pravis, kakvi roditeli, takvi deca. Vasite bea tnr. "komunisti" sto dojdoa od selistana i zazedoa kuki i stanovi za dzabe?
A tvoite bile bugarcinja, so te ucele deka Pitu se borel za golema Bugarija.I posle "tocka" se pocnuva so golema bukva. p.s. ako nemas da postiras (copy/paste) od vesnici ne mora da begas od temata, sekoja akcija doveduva do reakcija
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon
sega vidov deka PanA i Tomislav se mnogu nevospitani. sto da pravis, kakvi roditeli, takvi deca. Vasite bea tnr. "komunisti" sto dojdoa od selistana i zazedoa kuki i stanovi za dzabe?
A tvoite bile bugarcinja, so te ucele deka Pitu se borel za golema Bugarija.I posle "tocka" se pocnuva so golema bukva. p.s. ako nemas da postiras (copy/paste) od vesnici ne mora da begas od temata, sekoja akcija doveduva do reakcija
Ako sakas da znaes, eden moj dedo ima lezeno vo bugarski konc. logor vo Pleven, samo zatoa sto se borese protiv Bugarite. E toj moj dedo, vo 1945 godina ucestvuvase vo razgranicuvanjeto na Makedonija i Srbija i sprovede referendum za nacionalnata pripadnost na kumanovski i kr. palanacki sela koi Srbija sakase da gi lapne i spreci del od Makedonija da bide "juzna Srbija". pa koga se zasili Lazo i srbomanska kompanija vo MKD, celosno go trgna dedo mi od politikata i duri ne mu davaa ni borecka penzija, iako 3 godini lezese vo logor bugarski, kade sto od -pneumonja izgubi celo belodrobno krilo. Zatoa, ne treskaj gluposti i odi da si ja slusas CECA.
tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon eden moj dedo
Kako taka "eden moj dedo"? Kolku si imal? Somnitelno rabotava!
quote:
i odi da si ja slusas CECA.
So ima vrska Ceca so topikot.Ili pak indirektno sakas da kazes deka momentalno go slusas Aziz
nukleus A SDSM si shvercuva cigari bez problem.Toa go potvrdi i nivniot Iljovski pred nekoj den.Pa sega ke vazi ovaa nova narodna(ne partija tuku pogovorka): -koj priznava polovina mu se dodava!
Pana
quote:
eden moj dedo
Da znae dedo ti kakov vnuk moron ima ke se prevrtuva vo grobot.
nukleus Ne taka odamna statusot "moron" beshe rezerviran za fanovite na SDSM&Co.:)
Makedon
quote:
Originally posted by tomislav1978
quote:
Originally posted by Makedon eden moj dedo
Kako taka "eden moj dedo"? Kolku si imal? Somnitelno rabotava!
quote:
i odi da si ja slusas CECA.
So ima vrska Ceca so topikot.Ili pak indirektno sakas da kazes deka momentalno go slusas Aziz
Imam 2 dedovci, sega pokojni. Zborev za edniot, tatkoto na majka mi.
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
eden moj dedo
Da znae dedo ti kakov vnuk moron ima ke se prevrtuva vo grobot.
A ti nesto popametno da kazese [:0]
Pana Popametno,za popametni luge!
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
Popametno,za popametni luge!
Abe arogantnite luge se najglupavi, svojata mentalna inferiornost ja prikrivaat so aroganzija. Ne si ti kriv, site od partijata ti se takvi, "elitata" [:D]
Pana Zarem nema drug nacin za da gi istaknes svojte misli, osven ovakva detska impulsivna destrukcija????
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
Zarem nema drug nacin za da gi istaknes svojte misli, osven ovakva detska impulsivna destrukcija????
Morav da se spustam na tvoe nivo, za da me razberes [:D]
Strelec SDSM obvineti za sverc na cigari
Pana ...znaci,glavniot sverc na cigari vo Makedonija go pravele VMRO-DPMNE preku Dragan Daravelski direktor na carina,so pomos na doktorot od Bugarija.Taka barem napisaa bugarskite mediumi.A sef na Dragan Daravelski mu bil Gvueski. Analogno na ova glaven bos vo svercot bil Nikolce Gvueski....i to....
NACIONALIST abe kolega!!! znam deka ti e mnogu tesko, ama sto da ti pravam, nemoj da mislis deka lagite ke vi pomognat, i ke ve spasat od katastrofata sto ve ceka.
OooOo NACIONALIST ti se diga na dpmne, a?
orlak
quote:
Originally posted by Pana
...znaci,glavniot sverc na cigari vo Makedonija go pravele VMRO-DPMNE preku Dragan Daravelski direktor na carina,so pomos na doktorot od Bugarija.Taka barem napisaa bugarskite mediumi.A sef na Dragan Daravelski mu bil Gvueski. Analogno na ova glaven bos vo svercot bil Nikolce Gvueski....i to....
zar Shvercot vo Makedonija zapocnal so Daravelski vo 1999 godina... bre "amnestirani" edni, a od 92 - 99 dedo mi da ne go organizirashe. p.s ne e Suturko, ne e Frle, ne e Shterjo, ne e Branko, ne e Kosta, ne e MAlici, ne e Iloski, abre ne e clen na SDSM, ...ama bil nekogas clen na sovetot na komunistite vo 1988g...
NACIONALIST
quote:
Originally posted by OooOo
NACIONALIST ti se diga na dpmne, a?
bidi sega ozbilen, ova e politika a za tie raboti ke odis na sex, stranata
OooOo Ovie shto se partijcive gi razbiram, ama ti shto imash od toa ako pobedi dpmne? I ti da ne si partiec?
orlak ako e za mene prasanjeto odgovorot e nemam nisto i kategoricno NE!
nukleus Ima li nekoj informacija vo koj magacin SDSM&Co.gi krijat shvercovanite cigari za da se napravi edna akcija.
orlak
quote:
Originally posted by nukleus
Ima li nekoj informacija vo koj magacin SDSM&Co.gi krijat shvercovanite cigari za da se napravi edna akcija.
Бичиклиски [^]
tmoro
quote:
Originally posted by orlak
quote:
Originally posted by Pana
...znaci,glavniot sverc na cigari vo Makedonija go pravele VMRO-DPMNE preku Dragan Daravelski direktor na carina,so pomos na doktorot od Bugarija.Taka barem napisaa bugarskite mediumi.A sef na Dragan Daravelski mu bil Gvueski. Analogno na ova glaven bos vo svercot bil Nikolce Gvueski....i to....
zar Shvercot vo Makedonija zapocnal so Daravelski vo 1999 godina... bre "amnestirani" edni, a od 92 - 99 dedo mi da ne go organizirashe. p.s ne e Suturko, ne e Frle, ne e Shterjo, ne e Branko, ne e Kosta, ne e MAlici, ne e Iloski, abre ne e clen na SDSM, ...ama bil nekogas clen na sovetot na komunistite vo 1988g...
Koj e toj clen na starite soveti-od kogo pocnale tie mi ti raboti?