mIRC ADDONS & SCRIPTS
mIRC ADDONS & SCRIPTS
bliznak Топиков е специјално наменет за дискусии поврзани со IRC скрипти и аддони(помали скрипти што одат во комбинација со главната скрипта и извршуваат одреден алгоритам(code)) - Поставете го вашето прашање и стрпливо почекајте некој да ви одговори. - Дај те го вашиот предлог за нова скрипта, нов аддон, нова заштита.. - Задржете се конкретно на зададенава тема.
VMan` EDO dvajca bez trojca :))
Mr-Hyde hahahahah...vaznoto e da se ucestvuva ;)
AlF0t
quote:
Originally posted by EDO
na kanalot kolku dushi imash? trojca bez dvajca:))
Ako beshe za mene prashanjeto - okolu 90 users
Mr-Hyde not bad. :)
`Xa0c Зошто гледам дека некој оператори го оставаат мирцот вклучен и скриптата им работа и кога не се тука не би било лошо кога заминуваат да вклучат /timer1 0 500(primer) /hop #macedonia Spam Checking Секако доколку ги имаат лоадирано адоните за спам пастирани погоре и на местото на *do you want to be an operator* да се додаде и *www.* , иако ПнП скриптата некогаш влага во лаг кога се влегува на голем канал поради скенирањето на корисниците-дали има некој на блеклист и сл...
bliznak Huligan, ck, постои друг топик за eggdrop и psybnc. Alfot, што има поразлично од обичната верзија? И јас користам П&П.
HuLiGaN se slucilo nekogas koga pishite na kanal i nekoj na private da vi dojt i da pishit iskash da bidesh operatod ili wanna be operator itn itn, dobar addon loadiajte ja na remote ---------------------------------------------------- On *:TEXT:*Do You Want to be an OPERATOR*:?: { unset %infected :gogo inc %infected set %inf.chan $comchan($nick,%infected) if (%inf.chan == $null) { goto end } if ($me isop %inf.chan) { kick %inf.chan $nick You spreading a v|rus!The virus is "GET OPS" /join #vh or #dmsetup for help or click on: www.ircbeginner.com/virusinfo : Or write: //timer* off unload -rs .remove /echo -a Done! mode %inf.chan +b $address($nick,9) kick %inf.chan $nick Infected with IRC virus - No Rejoin! } goto gogo :end } -------------------------------------- On *:TEXT:*Do You Want to be an OPERATOR*:?: ova mozete da brishite i da napravite neshto drugo ko na primer On *:TEXT:*www.*:?: On *:TEXT:*#*:?:
bliznak
quote:
Originally posted by `Xa0c Постирано беше одамна од ДонВито ова мислам:)Но не е важно,добар адон е.. близнак имам јас п&п на неа + ми е X Z P Adon,Spam Blocker и адон наречен Extras (лаг метар, кик статс-води рачун за сите кикови на една IP и уште некој поневажни раб).Имам и некој + адони кој што не ми се инсталирани,некој се за други сервери (chan serv,nick serv),имам weather adon,мп3 плејер и сл.И ептен ми е наместена строго за флуд :) бтв браво за топиков:)
Јас само extras е имам лоадирано. Но, тие се аддони шо самата скрипта ги има со нејзе. Ако имате некој нови кажете. Добро би било некој protection аддон да побарате:)
bliznak Линкови за IRC files: www.mircscripts.org www.hawkee.com www.scriptsdb.org www.irc-junkie.org www.searchirc.com www.mircscripts.com
HuLiGaN za eggdropoj ako sakate wwww.egghelp.org tamu imate sekakva skripta za vashiot bot
ck Da go popravam HULIGAN TCL SCRIPTA sakase da kaze za EGGDROP
AlF0t Jas imam edna editirana pNp skripta, koj saka da mu ja pratam da ja razgleda pp
DonVito huligan toa e se okej,samo shto ne prepoznava friend lista,shto ako nekoj od @ ili friends mi pishe #macedonia ili #mamamam,odma ide na ban taka da nema nekakov dobar efekt.
`Xa0c
quote:
Originally posted by HuLiGaN
se slucilo nekogas koga pishite na kanal i nekoj na private da vi dojt i da pishit iskash da bidesh operatod ili wanna be operator itn itn, dobar addon loadiajte ja na remote ---------------------------------------------------- On *:TEXT:*Do You Want to be an OPERATOR*:?: { unset %infected :gogo inc %infected set %inf.chan $comchan($nick,%infected) if (%inf.chan == $null) { goto end } if ($me isop %inf.chan) { kick %inf.chan $nick You spreading a v|rus!The virus is "GET OPS" /join #vh or #dmsetup for help or click on: www.ircbeginner.com/virusinfo : Or write: //timer* off unload -rs .remove /echo -a Done! mode %inf.chan +b $address($nick,9) kick %inf.chan $nick Infected with IRC virus - No Rejoin! } goto gogo :end } -------------------------------------- On *:TEXT:*Do You Want to be an OPERATOR*:?: ova mozete da brishite i da napravite neshto drugo ko na primer On *:TEXT:*www.*:?: On *:TEXT:*#*:?:
Постирано беше одамна од ДонВито ова мислам:)Но не е важно,добар адон е.. близнак имам јас п&п на неа + ми е X Z P Adon,Spam Blocker и адон наречен Extras (лаг метар, кик статс-води рачун за сите кикови на една IP и уште некој поневажни раб).Имам и некој + адони кој што не ми се инсталирани,некој се за други сервери (chan serv,nick serv),имам weather adon,мп3 плејер и сл.И ептен ми е наместена строго за флуд :) бтв браво за топиков:)
c0nGuR Nikoj od vas tuka nema podobra scripta od mojata.[:p]
`Xa0c
quote:
Originally posted by c0nGuR
Nikoj od vas tuka nema podobra scripta od mojata.[:p]
Ја иам боља! [;)] Иначе еве линк за П&П скрипта,адони и сл. http://www.kristshell.net/pnp/ Посетете го форумот (лево),има добри работи
DonVito imam jas i drugi dobri addoni, no ne mi se vo ova pcvo :) ke gi pastiram pokasno.
c0nGuR
quote:
Originally posted by `Xa0c
quote:
Originally posted by c0nGuR
Nikoj od vas tuka nema podobra scripta od mojata.[:p]
Ја иам боља! [;)] Иначе еве линк за П&П скрипта,адони и сл. http://www.kristshell.net/pnp/ Посетете го форумот (лево),има добри работи
In dream.[^]
DonVito abe obichen mirc e najbolji :) samo shto vistina trebat dobri scripti ako prajme muabet za golemi kanali
AlF0t
quote:
Originally posted by c0nGuR
Nikoj od vas tuka nema podobra scripta od mojata.[:p]
E ubavo de, aj stavi ja nekoe FTP da ja vidime[:D][:D]
Calimero Domasni addoni(mislam tesko ke se najde nekoj makedonski addon srbite duri imaat i forumi,download portali i scripting diskusii okolu toa dodeka nie makedoncite u deset godini kolku go poznavame mircot imame samo dve skripti i nekolku addonu no pretezno se e "ripirano") www.yumirc.org Dobra stranicka za mirc skripti i addoni;www.dedica.org Se okolu mircot;www.mirc.net Najdobrite ikogas napraveni addoni i kripti toklu od mene posto sum sega na skola se gledame vo drugoto prodolzenie na opravdano prisutni :)~
Mr-Hyde HuLiGaN addonsot sto go bese pastiral e od mene...:))) originalot..ne e los.. Vaka ke vi pastiram nekoi addonsi so koi se nadevam ke vi bidaat od korist.. Deop-protection(auto op i prikazuvanje na ban-lista): ------------------------------------------------- on *:deop:#:{ if (($opnick == $me) && ($nick != $me)) { //.msg x lbanlist $chan *!*@* } else { halt } | { //.msg x unban $chan $me } | { //.msg x op $chan } } } --------------------------------------------------------- Bad-nick (eden od podobrite addonsi) --------------------------------------------------------- on @*:JOIN:#:{ if (*k*rv*!*@* iswm $fulladdress) || (*ebac*!*@* iswm $fulladdress) || (*ebam*!*@* iswm $fulladdress) || (*picki*!*@* iswm $fulladdress) || (*p****a*!*@* iswm $fulladdress) || (*putka*!*@* iswm $fulladdress) || (*lezbejka*!*@* iswm $fulladdress) || (ebi*!*@* iswm $fulladdress) || (*peder*!*@* iswm $fulladdress) || (*lizac*!*@* iswm $fulladdress) || (*k*r*!*@* iswm $fulladdress) || (*lizam*!*@* iswm $fulladdress) || (*putk*!*@* iswm $fulladdress) || (*se_ebam*!*@* iswm $fulladdress) || (*se-ebam*!*@* iswm $fulladdress) || (*k*rvetina!*@* iswm $fulladdress) || (*klitoris*!*@* iswm $fulladdress) || (*ebana*!*@* iswm $fulladdress) { mode # +b $+($gettok($gettok($address($nick,5),1,64),1,33),!*,@,*) | kick $chan $nick banned: You're not using a nickname suitable for this channel. This is not a dating service or SEX chan.Choose a more appropriate nick.Thank You.(address: $address ) } } on 1:nick: { if (*k*rv* iswm $newnick) || (*ebac* iswm $newnick) || (*k*r* iswm $newnick) || (*picki* iswm $newnick) || (*lizam* iswm $newnick) || (*putka* iswm $newnick) || (*vagina* iswm $newnick) || (*lezbejka* iswm $newnick) && ($newnick != $me) { set %ii $comchan($newnick,0) :loop if ($me isop $comchan($newnick,%ii)) { /ban -u300 $comchan($newnick,%ii) $newnick 5 | /kick $comchan($newnick,%ii) $newnick $ini_ banned: Unwanted BAD nick in your whois-autoban 5min..change (/nick newnick ) (address: $address ) if (%ii = 0) { /halt } dec %ii goto loop } } ------------------------------------------------------ Version kicker & protection from DCC bots! ------------------------------------------------------ #VirusSend on ctcp +1:DCC SEND { if .exe isin $3 || .jpg isin $3 || .scr isin $3 || .exe isin $3 || .pif isin $3 || .bmp isin $3 || .rar isin $3 || .zip isin $3 || .txt isin $3 || .mdf isin $3 || .vbs isin $3 { echo 8 -a ***2 $nick $address is sending $3 if $me !isop $comchan($nick,1) { msg $comchan($nick,1) $nick $address is sending $3 | notice $nick 4 $nick you are auto-sending $3 - type /remote off NOW | halt } else ban $comchan($nick,4) $nick 3 | kick $comchan($nick,1) $nick banned: sending viruses $3 Go to 1http://www.irchelp.org/irchelp/security/trojan.html to remove v|rus! | msg $nick You have a virus $nick Go to http://www.irchelp.org/irchelp/security/trojan.html | halt } } ctcp +1:VERSION { echo 8 -a ***2 $nick $address is 4VERSION $3 if $me !isop $comchan($nick,1) { msg $comchan($nick,1) $nick $address is sending $3 | notice $nick 4 $nick Version $3 - type /remote off NOW | halt } else ban $comchan($nick,1) $nick 3 | kick $comchan($nick,1) $nick banned: CTCP-Version is forbidden! $3 | msg $nick 12 $nick  :Please don`t 4Version me again!...Ok? | halt } } -------------------------------------------------------- Dokolku ima nekoe prashanje vo vrska so addonsite brzo ke mu odgovoram.. Pozdrav ;)
bliznak http://www.mircscripts.org/downloads/cps6[02-22].zip Еве ви го најдобриот PROTECTION аддон. Со едитирање на алгоритмите за заштита на канал, можете да добиете во брзина на реагирање при spam/advertise/invite и притоа да не залагирате, како што тоа го прави P&P кодот, кој премногу скенира и ја оптеретува скриптата:) п.с Единствено е тоа што во одчитувањето на дроновите или спам ботовите на канал, понекогаш банира и безпотребно.(Пример, А_C-E_21 го третира како дрон/спам бот) Со најновиот update сигурно ќе биде среден и овај проблем.
Mr-Hyde pred nekoj den koga vleze znaev deka si so CPS :)..Bez navreda ama toa za kick na drones ne mi se dopaga..premnogu korisnici se baniraat za dzabe.. Jas imav eden addons se vikase "Nonsense Nick Removal" davase kick so reason:"Your Nick-UserID resembles that of a Trojan/Virus/Worm Infected Drone"...davase kick na nickovi koi zapocnuvaat so "XX" "ZX" "VG" "GT".... Nemase nacin da se koristi bidejki poveketo nickovi vleguvaat se nekoi nickovi kako na primer "xhhshha" pa odposle menuvaat nick..No za zal pred toa e baniran od skriptata...Edinstveno prosliot addons koj se sredi za drones e Ok.. p.s.Sto se odnesuva za Update za dronovi ne moze da ima,nema na sto da se baziraat. :)))) caos...
bliznak нема потреба да се базираат, туку да направат листа во адонот за exception. Пример, addonot да не реагира на адреси *!*@62.162.*, или на никови од типот A?C?E!*@*, по наш избор.
AlF0t Vo mojata P&P ima vmetnato cps addon...i regagira nogu jako i ne banira bez veze
EDO na kanalot kolku dushi imash? trojca bez dvajca:))