Iran testira superbrzo torpedo
Iran testira superbrzo torpedo
achtung_panzer Iran vredno se podgotvuva za idniot konflikt so Amerika, testira novi torpeda, proektili... za nivnoto novo torpedo (dostignuva brzina od 233 mph) tvrdat deka mozhe da pogodi podmornica na bilo koja dlabochina ili da raspolovi pogolem voen brod. Vo tek se golemi voeni manevri na iranskata mornarica vo chij sklop se testirani dve novi torpeda, proektil zemja-zemja so kapacitet da gagja povekje celi istovremeno kako i iranska dorabotka na ruska podmornica od klasata Kilo: [url]http://news.yahoo.com/s/ap/20060403/ap_on_re_mi_ea/iran_war_games[/url]
mafisKumA US to bomb Iran – report 10apr06 WASHINGTON -- The US is stepping up plans for an air strike on Iran, possibly nuclear, according to a report by influential investigative journalist Seymour Hersh. Hersh's story in the April 17 issue of the New Yorker magazine quotes former and current intelligence and defence officials as saying the Government increasingly sees regime change in Iran as the ultimate goal. "This White House believes the only way to solve the problem is to change the power structure in Iran, and that means war," Hersh quotes a senior Pentagon adviser on the war on terror as saying. The report says the US has stepped up clandestine activities in Iran and has started a series of talks on its plans with "a few key senators and members of Congress". A former senior defence official is quoted as saying the military believes a sustained bombing campaign against Iran will humiliate the leadership and lead the Iranian public to overthrow it. The report also says the US military is seriously considering the use of a tactical nuclear weapon against Iran to ensure the destruction of its main centrifuge plant at Natanz, some of which is deep underground. Defence analysts believe the most likely weapon is Big Blu, a 30,000lb bunker-buster bomb that will be ready for use towards the end of 2007. The Pentagon adviser is quoted as saying some senior officers and officials are considering quitting over the issue.
wolf_pack
quote:
Originally posted by mafisKumA
Defence analysts believe the most likely weapon is Big Blu, a 30,000lb bunker-buster bomb that will be ready for use towards the end of 2007.
A real man-made patent[:D] Ohhh it's already ready, no worries there. It'll cost the taxpayers quite a bit of cash, maybe even around 1 billion dollars per bomb?
mafisKumA The monetary cost is not as imperative as the human and environmental collateral. When will man kind learn from previous makes and stop repeating history.
wolf_pack Kумо, the winner gets the bragging rights when re-writing history...they also get the monetary rights...'win at all costs' [;)] If they say history has a tendency to repeat then small guys get pounded and great powers eventually collapse[:D] NWO!
sirius
quote:
Originally posted by Der_Beste
Судирот е неизбежен. Не се поставува повеќе прашањето „дали“ туку „кога“. ....Доколку дојде до навистина голем конфликт помеѓу исламскиот свет и западот, тогаш ќе се наруши и односот на сили на Балканот. Оние кои што досега безрезервно беа поддржувани од САД, НАТО и ЕУ, ќе ја изгубат поддршката, а САД во настојувањето да добие што повеќе сојузници и меѓународна поддршка, нема повеќе да протестира поради нарушување на човековите права, доколку дотичната земја се учествува во војната против теророт. Тоа ќе биде шанса еднаш за секогаш да расчистиме со нашите „Иранци“.
Zanachi prestoi “Veliko kupanje shiptara u Jadranskome moru”, veke 10 god. se slushaat vakvi glasovi ( se sprema feshta) od Beograd do Atina
concrete http://www.cybertrn.demon.co.uk/atomic/index.htm
Der_Beste sirius многу те сакам. Многу ми се допаѓа како убаво и кусо ја опиша поентата :)
ProMKD Se spremaat za mozna borba, se razbira. Dobra taktika isto taka mislam deka imaat. Ako uspeat moreto da go odbranat od amerikancite, ne ke im bide tolku lesno da gi koristat nivnite "aircraft carriers". Ako bide vo Iran, ke bide golemo
Der_Beste Судирот е неизбежен. Не се поставува повеќе прашањето „дали“ туку „кога“. Се поставува исто така и прашањето: како ќе се одрази овој конфликт врз Македонија и македонскиот народ, и што можеме ние да добиеме или изгубиме. САД водат многу еднострана политика. Ако успејат уште да ја стават Европа на своја страна, тогаш конфликт од големи размери е на повид. Веќе во целиот свет врие. Во Германија од ден на ден расне нетрпеливоста кон исламот. Сигурно е слично и во останатите западноевропски земји. Доколку дојде до навистина голем конфликт помеѓу исламскиот свет и западот, тогаш ќе се наруши и односот на сили на Балканот. Оние кои што досега безрезервно беа поддржувани од САД, НАТО и ЕУ, ќе ја изгубат поддршката, а САД во настојувањето да добие што повеќе сојузници и меѓународна поддршка, нема повеќе да протестира поради нарушување на човековите права, доколку дотичната земја се учествува во војната против теророт. Тоа ќе биде шанса еднаш за секогаш да расчистиме со нашите „Иранци“.
јузер Der_Beste, ти изгледа го скокна постот на Томислав, затоа вака збориш. :)))
Lidija Kolku so Irak se odbrani od Amerikancite tolku i Iran ke se odbrani pa i koj da e drug. Nema kraj ova...
јузер Ма дај ти се молам....Иран со Америка??? А и немаат во план копнена инвазија да им прават, само ќе им ги уништат постројките со воздушни напади и крај на приказната.
tomislav1978 Abe ja citav nekade Iran testiral brod sto leta..dali e vistina ova, ili cisto dezinformacija
Lidija Jas mozi gledam nekako kratko ama od kaj do kaj dojde Der Beste do Makedonija ti od ova tema!??! A to deka ako ova ke se sluci deka uste poke ke bidi ostro pomegu religiite od kolku sega definitivno. I tragicno e zosto sega ne treba nisto so ke ne nosi vo toj pravec. Ama za nekoj interesi, za nekolku dusi interesi ke ima uste vojni i posle Iran ke dojdi tret i cetvrt. I nekoj den ke svrti obratno. Najgolemata tragedija deka luge, nevini luge ke se ubivat, ko nisto za nisto.
Der_Beste @јузер го прочитав постот на tomislav1978 ... и се насмеав @Lidija Многу е логично Лидија од оваа тема да се дојде до Македонија. Многу е логично од вакви теми да се дојде до Македонија. Токму нашата кусовидост и неспособност за пронаоѓање на сопствените интереси во попето на интереси на големите сили не доведе до ова дереџе. Приврзаниците на СДСМ на овој форум постојано не убедуваат колку добро функционира заедничкиот соживот во Македонија и слични останати глупости, кои што немаат никаква врска со ситуацијата на теренот. Во Македонија сеуште има повеќе од 60.000 раселени лица - бегалци во сопствената земја. Што е направено досега за овие луѓе повторно да се вратат на своите огништа? Во Кондово и уште мал милион места слични на Кондово ниту еден етнички Македонец не може да се движи безбедно. Македонската држава ја изгуби сувереноста на овие територии. Овие денови ќе се водат и преговори во Атина за иднината на КиМ. Пред скоро време слушавме и некои изјави од Албанија во стилот: границите не можеме да ги гарантираме. Ние се наоѓаме во тивок конфликт, кој што може да дојде до точка на вриење наскоро. Потребна ни е визија, расудување и добра проценка. И каква врска има сега Иран. Голема врска има. САД и ЕУтопија досега ги поддржуваа балистите (подобро речено Демократите ги поддржуваа балистите, Републиканците не се многу заинтересирани за нив, односно не се многу заинтересирани за Балканот воопшто). Ако конфликтот со Иран се прошири и добие големи размери, тогаш ниту САД, ниту ЕУтопија, нема да имаат ниту интерес, ниту волја, ниту можност, да ја контролираат ситуацијата на Балканот (читак: ќе им го откажат јатакувањето на балистите). Треба само добро да се погледне историјата и може да се види дека кого САД поддржале, подоцна го заебале. Е сега, трагедија што ќе гинат невини луѓе (јас мислам дека е трагедија кога воопшто гинат луѓе, бидејќи незнам според кој критериум се одредува вината на луѓето, дали треба да умрат или не). Најголема трагедија е што ние секогаш си остануваме бели во очите и го влечеме подебелиот крај.
VeGaS Bikje zhustro [B)]
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
Вест на денот: ... "Некои војници силно се противат на употреба на нуклеарното оружје против други земји, рече еден советник во Пентагон, кој оценува дека бомбардирањето на Иран би довело до верижна реакција напади на објектите и граѓаните на САД во светот.
Ne se "nekoi", site se protiv nuklearnoto kopche. Otkaj go izvadi ova strelche, o seirdzhijo [:D] od nekoj makedonski vesnik?
achtung_panzer Ne znam kolku e chitan tekstot od linkot na news.yahoo, Iran so novite dodatoci vo svojot arsenal se obiduva da se stavi vo pozicija da mozhe da vozvrati na eventualniot udar od Amerika ili nekoja koalicija predvodena od Amerika ne i da se odbrani potpolno od agresijata. Toa e edna od dragocenite lekcii od amerikanskata invazija vrz Irak, iako koga kje se poglednat brojkite i faktite amerikanskite sili izvedoa eden od najbleskavite primeri na blitzkrieg i go dominiraa protivnikot na sekoja dimenzija od bojnoto pole, sepak vo javnoto mislenje taa invazija se dozhivuva kako poraz tokmu zaradi toa shto na invazijata beshe odgovoreno. Daleku od toa deka buntovnicite vo Irak imaat bilo kakov voen kapacitet da pobedat armija koja e tehnoloshki so svetlosni godini ponapred od niv duri i na sopstven teren, megjutoa so samoto toa shto vozvratija na udarot smenija mnogu raboti. Paralela so makedonskata situacija? Ova e samo ushte eden od primerite kako se odvrakjaat mozhnite agresori, napredok vo voenata tehnologija go tera mozhniot agresor da podrazmisli ushte malku. Ako sakame konechno da izgradime silna drzhava, ova e edno od neophodnite chekori. DEFINITIVNO nema da ni pomognat bajkite so chlenstva EU/NATO vamu-tamu, porakata shto od tamu doagja e povekje od ochigledna (a sekako deka izgleda privlechno da se pokrie odbrambenata dimenzija so takva brojna i silna koalicija so ogled na anemichniot i iscrpen budzhet, i ne sme Iran so beskrajnite nafteni polinja) taka da kje mora da se pojde konechno po edinstveniot mozhen pat...
Lidija Achtung koj se tie raboti so se smenija poradi faktot deka Irak vozvratija na napadot? Mislis deka svetot sega misli deka Amerika & prijatelite ne se semokni ili? I posle neznam za site ama jas licno nikogas ne ni pomisliv deka nema da ima odbrana od strana na Irak, kolku i kako tamu mozi imav gresna pretstava. Tazno & tragicno ako osnova za edna zemja da se vika silna e kolku voeno edna zemja e jaka. Ama vo realnosta nema ako, tuku e taka :((((
Strelec Вест на денот: САД подготвуваат кампања за масовно бомбардирање на Иран со можна употреба на оружје со нуклеарно полнење за уништување на постројките за наводно производство на атомско оружје. Администрацијата на американскиот претседател Џорџ Буш смета дека иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад е "потенцијален Адолф Хитлер". "Белата куќа смета дека единствен начин за решавање на проблемот е промена на власта во Иран, а тоа значи војна". Претставник на разузнавачките служби ги опиша подготовките како "огромни" и "операционални", се наведува во текстот. Воените подготовки се засновани на верувањето дека "упорното бомбардирање на Иран би го понижило верското раководство и би го навело населението да се дигне да ја смени владата". Предвидена е и употреба на нуклеарно тактичко оружје за уништување на бункери, како што е Б61-11, со цел уништување на главната иранска нуклеарна постројка во Натанц, иако нуклеарната опција довела до несогласувања меѓу некои воени и државни претставници. "Некои војници силно се противат на употреба на нуклеарното оружје против други земји, рече еден советник во Пентагон, кој оценува дека бомбардирањето на Иран би довело до верижна реакција напади на објектите и граѓаните на САД во светот.
dejan Ova e ludoooo
Strelec
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
Вест на денот: ... "Некои војници силно се противат на употреба на нуклеарното оружје против други земји, рече еден советник во Пентагон, кој оценува дека бомбардирањето на Иран би довело до верижна реакција напади на објектите и граѓаните на САД во светот.
Ne se "nekoi", site se protiv nuklearnoto kopche. Otkaj go izvadi ova strelche, o seirdzhijo [:D] od nekoj makedonski vesnik?
Не бе... Тоа за во школо пишував сабајлево писмена вежба по предметот ’Одбрана и заштита’!