Kazino biznis vo MK
Kazino biznis vo MK
toni_a Околку еден милион евра се вртат секоја вечер во секое од казината во Гевгелија и Дојран, велат за „Тотал„ извори од казината. Најчести посетители се Грци од Солун, Кукуш, Поликастро а не ретко доаѓаат гости и од Атина. Сите казина имаат сопствени автомобили кои ги земаат гостите од граничните премини и ги носат во казината. Повеќето казина работат исклучиво со гости од Грција на принципот на клуб картички. За македонските државјани пристапот во казината не е дозволен. Менаџерите на казината велат дека тоа е нивна бизнис стратегија. Тие сакаат да работат со истите гости кои во нивните казина се чувствуваат сигурно и имаат загарантирна дискреција. Дека овој бизнис е профитабилен во јужниот дел на државата докажува и најавата за изградба на уште две нови казина во Гевгелија. Турскиот бизнисмен „Коч„ најави изградба на луксузно казино во близината на граничниот премин премин „Богородица„. На истата локација ќе гради и словенечката компанија „Хит„. Казината покрај тоа што носат профит за сопствениците ја полнат и државната каса. Само во едно казино по основ на надомест во државната каса се слеваат околу 60.000 евра месечно. Освен тоа на годишно ниво казината плаќаат и данок на добивка. Сите казина имаат лиценца која чини околу 400.000 евра. (Тотал) Sto mislite okolu proshiruvanjeto na ovoj biznis vo MK? mal Las Vegas na balkanot? mene lichno ne mi se svigja nepushtanjeto na MK-drzhavjani vo kazinata(diskriminacija) i "zagarantiranata diskrecija" (znachi se vrti i drug biznis).
SoVrSeN
quote:
Originally posted by VeGaS
Mala ispravka Toni... Licencata za kazino vo Mkd koshta 2mil evra.
Ushe pomala ispravka Vegas....jas sum od Gevgelija[:D]vo pravo e toni...1mil e....a za toa deka samo pushtat grci ste greshka,sega e otvoren novoto kazino...tocno na granicniot prmin "Flamingo",mnogu atraktiven i posetuvan od mnogu stranci kako i nashi domashni gosti....paaaaa posetete go ako ste vo moznost[:D]
VeGaS Mala ispravka Toni... Licencata za kazino vo Mkd koshta 2mil evra.