Izborni programi
Izborni programi
OooOo Izborni programi I SAMO izborni programi! ЛДП ја претстави изборната програма По четири години владеење и само два месеци меѓу граѓаните, со прашањето „Како сте?“, ЛДП ја претстави својата изборна програма. Случајно или не, на денот кога пред точно една година лидерот Пенов ја загуби трката за скопски градоначалник. ЛДП влегува на изборите со стариот коалиционен партнер СДСМ и повторно ветија намалување на невработеноста, но сега ќе ги намалеле и даноците. „Нула проценти царина за нова опрема, суровини и репроматеријали. Нула проценти данок на добивка, само 5% ДДВ за земјоделската механизација и вештачките ѓубрива“, рече Ристо Пенов, претседател на ЛДП. Лидерот призна дека рејтингот на партијата е опаднат поради заминувањето на некои членови. „Поради таквите улични викачи предводени од популисти, луѓе без концепт за иднината на РМ, ние либералдемократите го загубивме својот рејтинг“, вели Пенов. Затоа присутните на конвенцијата повторно се обврзуваа на лојалност. „Никогаш не сум ниту помислувал да ги сменам симпатичните бои на нашата партија. Верувам во неа, сакам во неа и да останам“, изјавија членови на ЛДП. Како најголема придобивка од досегашното владеење го наведоа кандидатскиот статус за ЕУ, укинување на воената обврска, подарувањето на армиските објекти на локалната самоуправа, пензиските и судските реформи, економскиот раст од 4% и распределбата на државната земја на земјоделците. Повторно ветија решавање на невработеноста и нискиот стандард на граѓаните.
Strelec ЛДП беше и останува една од моите омилени партии (со можеби најмалку политички гревови), меѓутоа лепејќи се за СДСМ изгубија на својот рејтинг и углед. Во овој момент, единствено нешто што сеуште ги држи на политичката сцена е тоа што се во коалиција со СДСМ, од кои, искрено, добиваат многу повеќе простор за дејствување отколку што навистина им се реалната сила и моќ. Фактот што дури 4/5 од членовите преминаа во новата партија на Лилјана Поповска (ДОМ) точно кажува дека ЛДП полека исчезнува од политичката мапа во Македонија.
NACIONALIST a zarem LDP, e smetas za partija?
трендафил
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
[Prvo, ne se site prihodi na edna drzava od danokot na dohod. Vtoro, ako se porezite nula, se smeta deka golem broj na firmi ke se preselat vo Makedonija. A treto, kolku i da e losa situacijata vo Makedonija, Makedonija e ekstremno mala drzava , taka da so relativno malce pari moze da se opravi. Jas ne velam deka samo ova e reshenieto, no ako se sprovede dobro, zakonite funkcioniraat Makedonija kako mala zemja ima golema prednost sto moze da ponudi mnogu pomali porezi.
Со 1,7 милијарди буџет за оваа година го имаме тоа што го гледаме окулу нас. Министерствата не им плаќаат на фирмите што им продаваат стока и услуги во законски пропишаниот рок. Министерството за одбрана доцни со платата на вработените. Но ова со даноците веќе беше ветено пред 15 септември 2002 година од СДСМ. Дали Пенов мисли дека по овие избори неговата партија ќе биде водечка во коалицијата. Со рејтинг близок до нула и во постојано опаѓање. А ЛДП имаше шанса ако продолжеше со својата политика да биде долго посакуваната трета опција. Место тоа се одлучи да му биде приврзок на СДСМ. СДСМ останува силна партија и ако ја напуштат неколку илјади членови. Кај ЛДП тоа е катастрофа.
Strelec Дека се толку умни f9 и најголемиот дел од луѓето во Македонија, затоа ни е државата таму каде што е!!! Еве ви го кариеристот Гошев тргнат... Никој и ништо! И сега вашите пулени (некариеристи) од СДСМ и ДПМНЕ се менуваат на власт... И затоа процвета држжавава наша!:(
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
Ma ostavete teorii i praksi od ostrovski zemji,vo praksa ova kaj nas znachi:Fershped,Telekom i Makstil da mu frlat nekoj denar za izborive na Penov...a toj ke gleda da ako vleze vo vlada da im gi brishi danocite od profit.Kako shto e rabotata LDP celata svoja investicija ja vlozhi vo SDSM i ako odi samostojno na ovie izbori ke se zboguva za navek od politichka scena. Za Goshev ne mi kazhuvaj,mesto da dadeshe ostavka ,ako imashe moral trebashe da ja rasformira SKM i imotot da go dade vo vladeenje na drzhavata.Najgolemiot politichki slepec koj bil i ke bide izigruvan i od najprostiot politichar.ne e prashanjeto shto toj bil izigran tuku shto so nego se izigruvanji mnogu glasachi.Pa malku mu beshe so poslednoto izigruvanje,e veke ne mozheshe da se trpi i moraa da mu ponudat neshto samo da go trgnat od vratot...karierist.
Vidis, pak Strelec dobro ti odgovori dolu. Nema sto da se dodade, toa e sustinata, Gosev e trgnat pa pak se rabotite tamu kade se. Inaku, samo da pojasnam: Kako moze nekoj da rasformira partija be? I zosto toa da go pravi? Sekoj si ima pravo na svoe mislenje, Gosev ne se slozuvase so SDSM i formira sopstvena partija. Tocno e , napravi LDP strateska greska da se vrze so SDSM. Licno znam, znaci od prva raka deka Gosev i par ostanati cesni vo vrvot bea protiv, no site vo komitetot , gladni i zedni za vlast sakaa sto pobrgu vlast da zemat. Rezultatite gi vidovme za LDP. Na kraj ne dobija nisto od tolku glad za vlast i grabanje, a Gosev si podnese ostavka kako sekoj politicar sto bi trebalo da napravi. Toa sto toj go napravi pred mnogu godini vo togasna Makedonija ni den deneska ne go pravat politicarite. Ostana LDP na celo so lakomiot Penov kako site ostanati partii, zedni za vlast i kradenje. Bar vrvot na taa partija. Ova novoto odcepeno krilo ne go znam , no nema podatoci deka kradele. Sto se odnesuva do toa da e karierist, ako nekoj imal sansa toa da stane, toa ke bese toj. Stoi faktot deka mozel prakticki sekoja pozicija vo MK da ja dobie i da se nakrade, no ne go ima storeno toa. Nasekade kade moral da odstapi zaradi svoite principi se ima trgnato na strana. Od SDSM na pocetokot koga ja osamostali MK od KPJ, do formiranjeto na vlada koja nebese po negov tertek, do gubenjeto na izborite... sekade kade smetal deka rabotite ne se kako sto treba se ima povleceno. Sega, deka ne e harizmaticen, ne e . Priznavam. Nema da dava izjavi za brz vlez vo EU, NATO i borba protiv Shiptarite. I da vetuva MK deka ke stane Svajcarija za 3 godini. Uste pred poveke 10 godini coekot izleze so fakti, deka ako Makedonija se razviva 7% godisno, ke i trebaat decenii da stigne sredno razvieni drzavi. Go kaza vo vreme koga ni Branko ni Ljupco ne znaea sto e GDP (a ni sega tesko da znaat) i site belo gledaa vo takvi fakti. A narodot cekase preporod so volshebno stapche za par godini. Coekot ima izrazeno najgolema zrelost i poznavanje na svojata rabota od site drugi. USte ednaska da se nadovrzam na ona sto Strelec go kaza, zaradi takvi proceni na narodot sme tamu kade sme! Nisto poveke ne treba da se kaze. Ne e spaspot vo EU, NATO tuku kaj samite nas.
ZooGraf Steta e sto LDP svoevremeno ne izleze kako dominantna partija. Imavme sansi da dojdat na vlast relativno cesni (za makedonski standardi) i racionalni lugje. Edna umerena partija vo centarot. No, ne uspea, i deneska postoji alternativi pomegju kradcite A i kradcite B. Deneska, korupcijata e nacin na ziveenje , delovanje vo Makedonija i del od mentalitetot. Tipicna prisoner's dilemma.
f9 Kako moze nekoj da rasformira partija be? I zosto toa da go pravi? Taka ubavo trebashe da zastane i da kazhe javno jasno i glasno za site da go chujat Komunizmot e mrtov,i partijata se rasformira,imotot preogja vo race na drzhavata. So takvi startni pozicii izednacheni so drugite novooformeni partii toa shto ke prerasneshe vo socijaldemokratija ke izlezeshe na pazarot na idei oslobodena i od bagazhot,no i od tradicionalnoto glasachko telo na komunistichkite simpatizeri.
f9 Strelec,ako ne beshe karierist ke ja odbieshe guvernerskata funkcija koga go zeznaa i ke osnovashe ushte edna partija za da gi precheka tie shto ke doagjaa begajki od Penov.No veke beshe smeshno i sluzheshe za podsmev veke poslednoto izigruvanje kako i mnogu drugi predhodni. Chovekot si ima mnogu niska politichka procenka za akterite okolu nego shto se granichi so idiotizam.Ne mu e prv,nitu vtor nitu tret pat da bide izigran.Prviot pat ajde ke krivish drug,vtoriot isto,ajde i tretiot pat...ama ovoj stalno vleche glasovi i stalno tie glasovi se za drugi korisnici.I pak toj e so chisti race.E pa ne e taka.Racete mu se gnasni zaradi izigruvanjeto na glasachite chii glasovi se stalno odzemani od nekojsi hakeri.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
Kako moze nekoj da rasformira partija be? I zosto toa da go pravi? Taka ubavo trebashe da zastane i da kazhe javno jasno i glasno za site da go chujat Komunizmot e mrtov,i partijata se rasformira,imotot preogja vo race na drzhavata. So takvi startni pozicii izednacheni so drugite novooformeni partii toa shto ke prerasneshe vo socijaldemokratija ke izlezeshe na pazarot na idei oslobodena i od bagazhot,no i od tradicionalnoto glasachko telo na komunistichkite simpatizeri.
Slusaj, glupavo e da se raspravame za po mene beznacajna rabota od koja nisto ne zavisese. Prvo, Gosev ne e sopstvenik na partijata pa da ja rasformira. Vtoro, vo niedna drzava ne se sluchi takva rabota da se rasformira partija. Ene ti ja Slovenija koja so istite tie komunisti napredna i ne gi promeni 15 godini. A i ostanatite istochni drzavi koj imaa drugi vlasti no nikoj ne gi rasformira komunistite. No najvazno e i da mozese fizichki takvo rasformiranje da se sluchi, pak tie lugje ke zavrsea vo nekoja partija novooformena i ke bea "bivsite komunisti" i pak istoto ke se sluchese. Razberi, lugjeto se vo prasanje, a ne iminjata na partiite. Tie lugje bea togas na vlast, i da ne bea vo partija vednas ke se organiziraa vo nekoja za pak da ostanat vo vlast. Vo Makedonija nema vrska da li e nekoj komunista ili antikomunista, koj i da e na vlast isti se celite i nemaat vrska so nikakva ideologija. I ke kazes, OK od deneska nema komunizam? I sto? Tie sto se na vlast ke se promenat? Ne be, nema. Rekovme demek , privatizacijata e resenie, toa ke donese do progres. No, nisto , samo zatoa sto celta se lichnite dzepovi. Uste ednaska da povtoram, edinstven izlez od kriza e unistuvanje na korupcijata (a so toa i apsenje na site sto kradele). Bitno e takvi lugje da dojdat na vlast koj se cesni. Nema toa nikakva vrska so toa kakvo im e imeto i za koja ideologija se zalagaat.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by ZooGraf
Steta e sto LDP svoevremeno ne izleze kako dominantna partija. Imavme sansi da dojdat na vlast relativno cesni (za makedonski standardi) i racionalni lugje. Edna umerena partija vo centarot. No, ne uspea, i deneska postoji alternativi pomegju kradcite A i kradcite B. Deneska, korupcijata e nacin na ziveenje , delovanje vo Makedonija i del od mentalitetot. Tipicna prisoner's dilemma.
Toa e donekade tochno. LDP si dobi toa sto si zasluzi. Narodot da ja uvide chesnosta na Gosev i na togasnoto liderstvo LDP ke napravese nesto. No toa ne se sluchi. Od druga strana, toa chekanje za vlast vo odredeni krugovi na LDP predizvika ogromno nezadovolstvo i tie lugje prevladaa vo taa partija. Chesnite se povlekoa i ostanaa so "chisti race" kako sto im i bese sloganot. LDP kako i site drugi grabachi go dobi toa sto go zasluzi. Inaku, i deneska moze da se spasi nesto sto mozebi ima da se spasi. Pak da se gleda ako ne koj e chesen (posto takvi dokazi tesko ke se najdat) a ona barem nekoj sto ne bil na vlast a ne kradel. ne se garantira nisto no sansite mozat da bidat samo podobri odkolku biranje na opcija A i opcija B kade i A i B se dokazani kradci. Vo sekoj sluchaj narodot jasno ke kaze deka kradci veke ne saka i deka bara chesni lugje, i deka ako ne dobie chesni ke gi kazni na slednite izbori. A , postoji sansa relativno dobra da rabotite na poarno trgnat. Ova , biranje megju VMRO i SDSM e dokazana promasena rabota. Ako posle 15 godini eksperimentiranje narodot nemoze da izvleche zakluchok togas i poarno ne zasluzuva.
Strelec Satanico Pandemonium & ZooGraf... Секоја чест... И штета што во Македонија нема барем половина популација што може така да размислува... Ќе беше Македонија пристојно место за живеење, младите немаше да сакаат да ја напуштат... Странските инвеститори без да поставуваат услови ќе бараа начин да инвестираат во Македонија... Солана и дружината му ќе доаѓаа самите во Македонија и ќе бараа од нас да влеземе во ЕУ... Ќе имавме право на влез насекаде без визи... Ќе имаше работа за сите! Арно ама, наместо сето тоа сега ќе читаме овде дека Гошев бил кариерист, овој бил лаком, а оној не знам каков!:(
f9 Toa e tvoe mislenje i procenka,no faktite drugo kazhuvaat.Makedonija ima stari i tradicionalni glasachi emotivno povrzani so predhodniot sistem.Tie glasachi se identifikuvaat so SDSM zatoa shto Goshev na vremeto ne go napravi najispravnoto shto trebashe-tuku izleze na izbori pod maska na komunistichka partija so celosno desnicharska programa.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Satanico Pandemonium & ZooGraf... Секоја чест... И штета што во Македонија нема барем половина популација што може така да размислува... Ќе беше Македонија пристојно место за живеење, младите немаше да сакаат да ја напуштат... Странските инвеститори без да поставуваат услови ќе бараа начин да инвестираат во Македонија... Солана и дружината му ќе доаѓаа самите во Македонија и ќе бараа од нас да влеземе во ЕУ... Ќе имавме право на влез насекаде без визи... Ќе имаше работа за сите! Арно ама, наместо сето тоа сега ќе читаме овде дека Гошев бил кариерист, овој бил лаком, а оној не знам каков!:(
Strelec , zabeguvas..... polovina populacija da e ko Sataniko i Molerov ne bi bile Makedonija, tuku Atlanntida, steta sto tie broeni orevi vo golem del morale da se odselat....sredinata e epten zelena , samo razni ovci vireat...., drugite brgu,brgu vetreat...:):)!!
f9 "Нула проценти данок на добивка"?Да не е печатна грешка,зошто не ми се верува дека може сериозна партија да понуди неоданочување на профитите .
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
"Нула проценти данок на добивка"?Да не е печатна грешка,зошто не ми се верува дека може сериозна партија да понуди неоданочување на профитите .
Zosto greska? Ima zemji kade taxite na dobivka se nula. Na primer na Karibite skoro site zemji se so nula ili mnogu mala stapka na taxi. Kipar imase isto taka mnogu niska stopa. Mali drzavi pribegnuvaat kon takvi resenija.
concrete Steta sto LDP ima mnoooogu kasno palenje. Ubavi zborovi se slusnaa na Parastosot.
Makedon
quote:
Originally posted by concrete
Steta sto LDP ima mnoooogu kasno palenje. Ubavi zborovi se slusnaa na Parastosot.
hahahaha LDP e mrtva partija. Nema ni 1% podrzuvaci vo MKD[:D] Samo nesto me zamisli, pa sto gi spreci LDP vo izminative 4 godini da ja namalat nevrabotenosta ili pak da go svedat danokot na dobivka na 0%! Ako do sega nisto ne napravija za MKD, kako bi imal verba pak da glasam za niv[:0][:0]
fio
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
"Нула проценти данок на добивка"?Да не е печатна грешка,зошто не ми се верува дека може сериозна партија да понуди неоданочување на профитите .
Zosto greska? Ima zemji kade taxite na dobivka se nula. Na primer na Karibite skoro site zemji se so nula ili mnogu mala stapka na taxi. Kipar imase isto taka mnogu niska stopa. Mali drzavi pribegnuvaat kon takvi resenija.
Тоа се држави кај што цути перење на пари. На кипар се тоа е стегнато сега, ради ЕУ. Мислиш дека ЕУ ќе не сака како пералница? Да не сакаа, до сега ќе не направеа, ама не сме офшор :-)
трендафил Навреда за македонскиот народ е тоа што Пенов смета дека повеќе ги сака „уличните викачи“ отколку луѓето со концепција. Само што во последниот мандат изгледа концепцијата ја заменија со контрацепција. Иначе постариот брат СДСМ ветуваше намалување на даноците за овој мандат, а и тука излажаа, т.е. даноците се зголемија. Дури и на лековите. Нормално е партии чии членови имаат голем имот и добивка од него да сакаат намалување на данокот на добивка. Посебно доколку легализацијата на нелгални пари е врзана со плаќање на данок на добивка на истите. Уште понормално е тоа да не биде на предлог на големиот брат туку на малото коалиционо братче. Армиските објекти се подаруваат на локалната самоуправа само доколку е со иста политичка боја како и централната власт која веројатно има помалку од 100 дена до заминувањето. Пенов рече уште нешто. Дека за 365те дена на човекот што го замени градот изгубил 365 проекти. Демек тој одстварувал по еден проект дневно и во делник и во празник, односно за 8 години 3922 (плус 2 за престапните години. Господ да го чува и него и нас од него. Или мисли дека нешто ни фали нам па ќе поверуваме во вакво нешто или доколку навистина мисли дека тоа е вистина нешто не е во ред со него.
f9 Vo Makedonski uslovi toa znachi da drzhavata se otkazhe od danokot na dobivka kaj firmite koj najchesto se vo monopolska pozicija i koj ostvaruvaat profiti bez konk*rencija.Tipichen primer e telekomot. Sepak vo drzhava kade shto socijalnata komponenta e mizerna i kade shto ima dve-tri armii na nevraboteni,kade shto ostatokot e na mizerna plata postojat malubrojni lica koj preku mahinacii se obogatile i go sochinuvaat groto na bogatite i nedopirlivite i za koj ovaa patija i predlog prestavuvaat ulizhuvanje za predizborni finansiranja.
Strelec Единствена сериозна и добро економски подготвена изборна програма пред сите досегашни парламентарни избори во Македонија имаше ЛДП на чело со Петар Гошев. Македонија тогаш ја направи најголемата изборна грешка. Целата предизборна кампања од СДСМ беше сведена на плукање по ДПМНЕ, а од ДПМНЕ на плукање по СДСМ и плус меѓусебни обвинувања за србоманство и бугарофилство. Народот сепак се определи за овие две партии и Македонија уште многу долго ќе ги трпи последици поради тоа. Оваа програма што сега ја нуди ЛДП е мачкање очи, а уверен сум дека исти такви програми ќе видиме и од сите други партии.
трендафил Предизборните програми во Македонија се список на желби што партиите мислат дека ги сакаат граѓаните. Затоа и во една програма се е измешано. На пример намалување на даноци со зголемување на социјала. Тоа е можно само ако државата го дополнува буџетот од други извори. Шверц кон други земји, на пример.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
Vo Makedonski uslovi toa znachi da drzhavata se otkazhe od danokot na dobivka kaj firmite koj najchesto se vo monopolska pozicija i koj ostvaruvaat profiti bez konk*rencija.Tipichen primer e telekomot. Sepak vo drzhava kade shto socijalnata komponenta e mizerna i kade shto ima dve-tri armii na nevraboteni,kade shto ostatokot e na mizerna plata postojat malubrojni lica koj preku mahinacii se obogatile i go sochinuvaat groto na bogatite i nedopirlivite i za koj ovaa patija i predlog prestavuvaat ulizhuvanje za predizborni finansiranja.
Prvo, ne se site prihodi na edna drzava od danokot na dohod. Vtoro, ako se porezite nula, se smeta deka golem broj na firmi ke se preselat vo Makedonija. A treto, kolku i da e losa situacijata vo Makedonija, Makedonija e ekstremno mala drzava , taka da so relativno malce pari moze da se opravi. Jas ne velam deka samo ova e reshenieto, no ako se sprovede dobro, zakonite funkcioniraat Makedonija kako mala zemja ima golema prednost sto moze da ponudi mnogu pomali porezi.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by fio
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9
"Нула проценти данок на добивка"?Да не е печатна грешка,зошто не ми се верува дека може сериозна партија да понуди неоданочување на профитите .
Zosto greska? Ima zemji kade taxite na dobivka se nula. Na primer na Karibite skoro site zemji se so nula ili mnogu mala stapka na taxi. Kipar imase isto taka mnogu niska stopa. Mali drzavi pribegnuvaat kon takvi resenija.
Тоа се држави кај што цути перење на пари. На кипар се тоа е стегнато сега, ради ЕУ. Мислиш дека ЕУ ќе не сака како пералница? Да не сакаа, до сега ќе не направеа, ама не сме офшор :-)
Nema toa nikakva vrska so niski porezi. No, koga se raboti za perenje na pari zaradi kriminal vo rugji drzavi - Jas sum za! Sum protiv kriminal vo nasata drzava, a EU , i Kipar gledas go vikna vo EU (a ima nereshen problem so Turcite) bas zatoa sto e zemjata relativno bogata i razviena, a i znaat sto sakaat.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Strelec
Единствена сериозна и добро економски подготвена изборна програма пред сите досегашни парламентарни избори во Македонија имаше ЛДП на чело со Петар Гошев. Македонија тогаш ја направи најголемата изборна грешка. Целата предизборна кампања од СДСМ беше сведена на плукање по ДПМНЕ, а од ДПМНЕ на плукање по СДСМ и плус меѓусебни обвинувања за србоманство и бугарофилство. Народот сепак се определи за овие две партии и Македонија уште многу долго ќе ги трпи последици поради тоа. Оваа програма што сега ја нуди ЛДП е мачкање очи, а уверен сум дека исти такви програми ќе видиме и од сите други партии.
Ova e 100% tochno ! Drago mi e nekoj vaka da misli. Ne znam da li ovaa programa deneska e machkanje na oci, no znam deka tie lugje ne bile na vlast a i vodacot ne e osramoten vo nekoj delaveri.
Strelec
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium
Vtoro, ako se porezite nula, se smeta deka golem broj na firmi ke se preselat vo Makedonija.
Второво најмногу држи вода... Најбрз напредок во светот постигнаа некои азиски држави, токму со таков закон и токму од тие причини!
nukleus Od programite na "vrtigazot" Goshev ja doteravme dotuka.Pa toj beshe faktorot shto ja realizirashe privatizacijata na stopanstvoto.Ajde be ne go spomenuvajte zoshto imeto predizvikuva paranormalni pojavi.Kaj Penov preovladuva isto taka "lapackiot" del na negovite megalomanski potrebi. Vladeackite garnituri ne smeat nitu da se pojavat so nekakva programa koga ne uspeaa da realiziraat ni 1% od ona shto go vetuvaa pred da sednat na "tronot".Sepak ako se zeme poznatata arogancija so koja se odlikuvaat "vladarite" togash od niv moze da se ocekuva najnovo izleguvanje so nekakvi vetuvanja od koj nema da ima apsolutno nishto.Apsurdno ke bide dokolku nekoj od narodot poveruva vo nivnite lazni vetuvanja predstavuvanja pred javnosta,zatoa shto se nadevam deka za ovie 15 godini Makedoncite znaat koj kolku e dvolicen aramija.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by nukleus
Od programite na "vrtigazot" Goshev ja doteravme dotuka.Pa toj beshe faktorot shto ja realizirashe privatizacijata na stopanstvoto.Ajde be ne go spomenuvajte zoshto imeto predizvikuva paranormalni pojavi.Kaj Penov preovladuva isto taka "lapackiot" del na negovite megalomanski potrebi. Vladeackite garnituri ne smeat nitu da se pojavat so nekakva programa koga ne uspeaa da realiziraat ni 1% od ona shto go vetuvaa pred da sednat na "tronot".Sepak ako se zeme poznatata arogancija so koja se odlikuvaat "vladarite" togash od niv moze da se ocekuva najnovo izleguvanje so nekakvi vetuvanja od koj nema da ima apsolutno nishto.Apsurdno ke bide dokolku nekoj od narodot poveruva vo nivnite lazni vetuvanja predstavuvanja pred javnosta,zatoa shto se nadevam deka za ovie 15 godini Makedoncite znaat koj kolku e dvolicen aramija.
Koja privatizacija ja sprovede Gosev? Ne znam da li se sekavas, no 90 ili 91 toj bese prviot (koga drugite molchea) sto pobara KPM da izleze od SKJ i efektivno ja promovira nezavisnosta na Makedonija. Mnogu raboti se zaboravaat kako bese pred 15 godini. A vtoro, na coekot nemozat da mu najdat niedna damka. Sekogas koga nesto se spomna, covekot reagirase i barase vednas dokazi. Jas ne znam da li e toj cesen ili ne e. Znam deka mozel zaradi bliskosta do vlasta da graba, a nema grabano. Znam isto deka toj e prviot politicar sto si dade ostavka na celo na partija i se povlece kompletno i nema nikakvi nameri (kako Ljupco i ostanatite na primer) da dojde pak na celo, samo zaradi neuspehot koj negovata partija go pretrepe na izborite. Ona sto Strelec go kaza gore deka narodot odbra SDSM vs VMRO i posledicite uste dolgo ke gi cuvstvuvame e totalno tochno. Prasanje e zosto narodot koga bira ne bara cesen covek kade sto sepak moze da se izlaze, tuku saka da bide otvoreno lazen?
f9 Ma ostavete teorii i praksi od ostrovski zemji,vo praksa ova kaj nas znachi:Fershped,Telekom i Makstil da mu frlat nekoj denar za izborive na Penov...a toj ke gleda da ako vleze vo vlada da im gi brishi danocite od profit.Kako shto e rabotata LDP celata svoja investicija ja vlozhi vo SDSM i ako odi samostojno na ovie izbori ke se zboguva za navek od politichka scena. Za Goshev ne mi kazhuvaj,mesto da dadeshe ostavka ,ako imashe moral trebashe da ja rasformira SKM i imotot da go dade vo vladeenje na drzhavata.Najgolemiot politichki slepec koj bil i ke bide izigruvan i od najprostiot politichar.ne e prashanjeto shto toj bil izigran tuku shto so nego se izigruvanji mnogu glasachi.Pa malku mu beshe so poslednoto izigruvanje,e veke ne mozheshe da se trpi i moraa da mu ponudat neshto samo da go trgnat od vratot...karierist.