SE za zenite/seksot/orgazam/zdravje
SE za zenite/seksot/orgazam/zdravje
RaGeAnGeL Ako ste procitale neshto interesno vo vesnik na web,ako imate nekoj sovet ili prashanje ovdeka MOJT se[:)] Ova bash sega go citkav jas: "Сексолозите велат дека мастурбацијата бил вид на секс кој може да се спореди со сексот кој се случува помеѓу двајца партнери, но научниците докажаа дека овој начин на гледање на нештата е погрешен. Добро е познато дека откако луѓето ќе доживеат оргазам во организмот се лачи хормонот кој се нарекува „prolactin“. Овој хормон го стимулира чувството на сексуално и психолошко задоволство. Научниците Стјуард Броди од „British Paisley University“ и Тилман Кругер од „Swiss Federal Institute of Technology“, изведоа експеримент. Доброволци од двата пола прво гледаа порно филм а потоа или мастурбираа или имаа секс со партнерот во лабораториски услови. Откако испитаниците ќе доживееја оргазам, научниците го мереа бројот на пролактин хормоните во нивната крв. Луѓето кои доживеале оргазам имајќи секс со своите партнери имале четири пати повеќе пролактин од оние кои врвот на уживањето го достигнале со мастурбација. Научниците објаснуваат со помош на фактите дека доживувањето оргазам со партнер е многу попријатно чувство од онанијата. Пролактинот исто така е одговорен за ерекцијата на машкиот полов орган, затоа на мажите им треба малку одмор по доживеаниот оргазам."