Пратеничките привилегии

Пратеничките привилегии
Strelec
 
Поништен законот за пратеничките привилегии

Паднаа пратеничките привилегии и намерата на пратениците лесно да ја обезбедат својата иднина. Уставниот суд ги укина бенефициите за предвремено пензионирање и двојните дневници кои пратениците си ги изгласаа за себе минатата година.
Судот смета дека предвремената пензија за пратениците ги става во привилегирана и нееднаква положба со другите граѓани, спротивно на уставот.
Пратениците, во јули минатата година, експресно го изгласаа законот и покрај реакциите на јавноста која оценуваше дека се работи за неетичен и срамен закон. Си изгласаа да одат во пензија со 25 години стаж и 53 години старост за жени, односно 55 за мажи. Законот важеше за сите пратеници на независна Македонија. Тоа значеше и нивно пензионирање. 10 години порано од сите други граѓани. Изгласаните пензии беа дури 80% од платата како и правото на висината на инвалидската пензија. Уставниот суд оцени и дека пратениците не можат да земаат надоместок за присуство на седниците со оглед дека за тоа земаат пратеничка плата.
Спорниот закон пратениците успеаја да го истуркаат по втор обид. Првиот пат претседателот Трајковски не го потпиша указот. Црвенковски попушти и покрај повиците да го игнорира и да не го потпишува.

Strelec Чашуле ги повика пратениците на штрајк

Пратеникот од ВМРО-НП Слободан Чашуле ги повика пратениците денеска да не одат на седницата на која треба да се гласа за нов состав на Државната изборна комисија и така да го изразат својот револт поради одлуката со која Уставниот суд извршил „упад во надлежностите на парламентот“ и „ја загрозил егзистенцијата на пратениците“.

- Ги повикав колегите на генерален штрајк бидејќи добивме третман на обични работници, имаме многу лоши услови за работа и наскоро, поради изборите, треба да одиме во стечај, со што дефинитивно ни е загрозена егзистенцијата. Претседателката на Уставниот суд Лилјана Ингилизова нека дојде утре и нека го гласа новиот состав на ДИК - вели Чашуле.

Уставниот суд завчера им ги укина дневниците што пратениците, покрај редовните плати, ги примаат како надоместокот за присуство на пленарните и на комисиските седници, како и правото на предвремено пензионирање.

Законот за пратеничките привилегии беше донесен лани во јули, со поддршка од 70 пратеници. Од присутните на седницата, за законот единствено не гласаа Силвана Бонева и Илија Китановски од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Дохчев, Киро Гештаковски, Каролина Ристова, Борис Кондарко и Игор Ивановски од СДСМ и Лилјана Поповска од ДОМ.

n/a Aaaa, sega kje placheme, c c cccc...
OooOo Pazi molim te ...

quote:
Originally posted by Strelec

- Ги повикав колегите на генерален штрајк бидејќи добивме третман на обични работници, имаме многу лоши услови за работа и наскоро, поради изборите, треба да одиме во стечај, со што дефинитивно ни е загрозена егзистенцијата.


Bozhe mili ... i ovie treba da vodat drzhava
n/a I pazi ushte neshto: kje odele vo stechaj i im bila zagrozena egzistencijata.!!???
A narodov???
vancom18 abe toj cashule kaj i da otide, sekoja partija ja unisti
tesko nas so nego u partija
zaedno so orovcanec, bog da ne cuva
Strelec Реакции од пратениците:

Претседателот на Собранието Љупчо Јордановски
- Одлуката на Уставен суд отвора големо академско, теоретско и експертско прашање во која насока се движи државата - кон парламентарна демократија или во друга насока. Уставниот суд треба да биде далеку од политиката и популизмот.

Пратеникот Жарко Караџоски
- Со ваквите одлуки само се потврдува дека Уставниот суд не ја познава уставната материја.

Слободан Чашуле
- Елементарната сигурност на пратениците се смета за привилегија, а не за гаранција на нивната слобода на изразување, утре ќе штрајкуваме ако се согласат колегите.

Јанаќе Витановски од СДСМ
- Со одлуката се урива парламентарната демократија во Македонија.

Ц ц ц!? Значи конечно во нешто си ги усогласија ставовите и СДСМ и ДПМНЕ и сите други!!!:(

Pro Patria 2
quote:
Originally posted by OooOo

Pazi molim te ...

quote:
Originally posted by Strelec

- Ги повикав колегите на генерален штрајк бидејќи добивме третман на обични работници, имаме многу лоши услови за работа и наскоро, поради изборите, треба да одиме во стечај, со што дефинитивно ни е загрозена егзистенцијата.


Bozhe mili ... i ovie treba da vodat drzhava

Vo sekoja normalna drzava vo koja ima pameten narod koj znae da razmisluva samostojno na ovaa izjava od Casule Klosarule (i na drugite koj mislat deka se carevi) bi reagiral so vleguvanje vo parlamentot i bi go zapalil sekoj pratenik ziv.Vo banana drzava kako MK samo nemo kje nabljuduva...
Strelec
quote:
Originally posted by Pro Patria 2

Vo sekoja normalna drzava vo koja ima pameten narod koj znae da razmisluva samostojno na ovaa izjava od Casule Klosarule (i na drugite koj mislat deka se carevi) bi reagiral so vleguvanje vo parlamentot i bi go zapalil sekoj pratenik ziv.Vo banana drzava kako MK samo nemo kje nabljuduva...

Па не верувам дека во нормални држави ги палат пратениците живи!:)))
Во нормални држави тие политичари никогаш веќе не би биле избрани од народот, а ако партиите не се оградат од таквите изјави, тогаш и за нив следува казна од избирачите. Само нашиов народ ќе си гласа постојано за ’своите’ и не му е гајле што рекол неговиот претставник во парламентот...
Убаво рече Марјановиќ во една прилика: Каков народ, таква држава!

nukleus Sepak cinam deka pratenicite malku ja preteraa so ovoj zakon.Exponirani i izlozeni na javni kritiki pcuenja i ignoriranja otkako ke im zavrshi pratenickiot mandat sigurno nema tolku da bidat kolku shto baraat privilegii kako satisfakcija za nivnite navodni "maki" po mandatot.
f9 Na kladaaaa,se smeam...de.
Vikaat kako sto si postelil taka ke si legnesh.Kaj nas pratenicive se vrtipope ama stalno.Ja znaeme sudbinata na neposlushnite i na poslushnite i mi se chini deka ni e jasno zoshto baraat privilegii,ako nekomu ne mu e jasno da pojasnam.
Baraat privilegii zatoa shto nie gi izbirame liderite od Grozni....ovaj groznite lideri.se vrtime kako sonchogledi po surovite i osvetoljubivite,nechovechnite i toa od dvete strani na Vardar.Im dozvoluvame i nas ochi da ni kopaat i nie da im kopame ochi na nashite,a tie sedat kako okokoreni gledajki samo vo nivnata visochina nasproti nashata beda,
concrete
quote:
Originally posted by vancom18

abe toj cashule kaj i da otide, sekoja partija ja unisti
tesko nas so nego u partija
zaedno so orovcanec, bog da ne cuva .............i brani !!!
BorisVM Concrete,

Polesno e da se pratat diskusiite ako ne odgovarash vo quote.
beaver hunter abe, znaete li vie kolku e teshka rabotata na eden pratenik?
zarem ne treba toa da se iskompenzira na soodveten nachin?
E pa Corba Makedonce E da gi vidam sega neka izlezat pred sobranie neka postavat satori paroli i neka strajkuvaat so glad.
Neka pocnat da turkaat barikadi i da se raspravaat so policija za da vlezat vo parlamentot za da mu soopstat na spikerot za svoite "maki".


Pratenici - znaci prateni od narodot koj gi izbral da zastapuva

______________________________________________
Bezobraznost bez granici
tomislav1978 A kako e u SAD, Kanada, Australia?! Dali tamu pratenicite se tretiraat kako obicni gragani, ili pak se privilegirani?
wolf_pack околу $100,000 плата годишно па нагоре плус доживотна пензија и бенефиции.
OooOo
quote:
Originally posted by wolf_pack

околу $100,000 плата годишно па нагоре плус доживотна пензија и бенефиции.

Ama ne dobivaat dupli dnevnici za da si ja vrshat RABOTATA!
трендафил Сега останува од исти причини да се поништат и законот кој им носи привилегии на заминатите претседатели, дури и на нивните сопруги и скоро изгласаниот закон за стечајци, кој не им ги дава истите услови на новите стечајци.
Факт е дека и во други подемократски земји од Македонија пратениците имаат привилегии. Но и дека тие земји политичарите (вклучувајќи ги и пратениците) ги водат државите напред, а не ги уназадуваат како нашите. Но исто така треба самокритички да признаеме дека само ги озборуваме политичарите, а ништо не сме направиле да се сменат.

Pana
quote:
Сега останува од исти причини да се поништат и законот кој им носи привилегии на заминатите претседатели, дури и на нивните сопруги и скоро изгласаниот закон за стечајци,

...bravo be,sekoja cest...tebe kako da ti e zal za privilegiite na pratenicite pa trtljas nesto....grevce
трендафил
quote:
Originally posted by Pana

quote:
Сега останува од исти причини да се поништат и законот кој им носи привилегии на заминатите претседатели, дури и на нивните сопруги и скоро изгласаниот закон за стечајци,

...bravo be,sekoja cest...tebe kako da ti e zal za privilegiite na pratenicite pa trtljas nesto....grevce
Не сум против привилегии на пратениците доколку со својата работа ги заслужат. Тапоглавци што гледаат во лидерот на својата партија или координаторот на пратеничката група за да видат како да гласаат сигурно не ги заслужуваат. Но истата привилегија, државата да ги плаќа со навршени 25 години стаж доби и една категорија стечајци. Сите стечајци после нив ја немаат таа привилегија. Претседателот на држава пак по заминувањето од функцијата, доколку тоа му е единствениот стаж, може да замине во пензија со само 5 години стаж.
Исто така, поради еднаквост на граѓаните, сум за тоа, бидејќи се укина правото за откуп на законската казна затоа што сите немаат пари да го сторат тоа, да се забрани и продавање на се` што не можат да го купат сите. Или барем што не можат да го купат мнозинството граѓани.


Pana
quote:
државата да ги плаќа со навршени 25 години стаж

...a sto predlagas ti,da ne gi plaka??
трендафил Да ги плаќа и сите други , сега и во иднина, што исполнуваат исти услови.
Пред се` да обезбеди услови за тоа, т.е. да има повеќе пари, а помалку стечајци.


Pana
quote:
Да ги плаќа и сите други , сега и во иднина,

...pa zasto togas na pocetok kaza deka treba da se ukinat site privilegii i na predsedatelot i na negovata sopruga.....
achtung_panzer
quote:
Originally posted by f9

Na kladaaaa,se smeam...de.
Vikaat kako sto si postelil taka ke si legnesh.Kaj nas pratenicive se vrtipope ama stalno...

Ajde, ajde poleka se postignuva konsenzus za odstrel na partiskiov divech.
Mnogu e troshok za na klada, na livada najbrzo pred mitralez... i ajt privilegii vo vechnite lovishta...
трендафил
quote:
Originally posted by Pana

quote:
Да ги плаќа и сите други , сега и во иднина,

...pa zasto togas na pocetok kaza deka treba da se ukinat site privilegii i na predsedatelot i na negovata sopruga.....
Поради еднаквост на сите граѓани, од питачи преку пратеници до претседатели. И затоа што ја почитувам одлуката на уставниот суд и сум за универзално применување на секоја нивна одлука. Не само за еден одреден случај. Затоа сум и за забрана на продажба на се` поскапо од некои 70.000 евра, колку што чинеше откупот на 1 година затвор. Ако Уставниот суд мисли дека сите не се во еднаква положба, т.е. сите немаат пари (70.000 евра) за да платат за 1 година затвор, зошто тогаш да се продаваат автомобили на пример со таа цена, кога сите не можат да ги купат. Иако по мене еднаквоста е во тоа што секој има право да купи нешто (вклучувајќи и затворска казна), а дали има пари и (или) сака да купи нешто е негов проблем. Иако сум против откупот на затворска казна, мислам дека не требаше ова да го стори Уставниот суд. Најмалку со тоа образложение.
А што се однесува до законот за стечајците изгледа дека и ММФ мисли исто како мене. Дека прво треба да се обезбедат пари, а после да се донесе закон. На пример владата може да се откаже од дел од новиот намештај.
А што се однесува до пратениците, можат да имаат привилегии (сепак секој не е пратеник) но прво треба да го заслужат тоа. Пратеници што подржуваат катастрофално лоши влади сигурно не ги заслужуваат.