Пронајден лек за ХИВ?

Пронајден лек за ХИВ?
Strelec
 


Комбинацијата на лекови што би можела да го спречи заразувањето со ХИВ вирусот се состои од тенофовир и емрицитабин, а се продава под името Трувада. Истражувањето покажало дека користените лекови ја спречиле заразата кај мајмуните со ХИВ вирусот. Оваа комбинација веќе се користи во лекувањето на ХИВ, а се покажала ветувачка и во истражувањето спроведено врз шест макаки мајмуни.
При опитите, мајмуните прво го примиле лекот, а потоа биле изложени на С-ХИВ вирусот, комбиниран човечки и мајмунски вирус. И покрај тоа што биле изложени на овој С-ХИВ вирус цели 14 недели, ниту еден мајмун не се заразил, за разлика од контролната група мајмуни кои не примиле лек и се заразиле со вирусот. Научниците, сакајќи да видат дали лекот ја спречува инфекцијата или само го „задржува„ вирусот, ја прекинале терапијата на мајмуните, по што е откриено дека лекот е превентивен, односно мајмуните не се заразиле.
Проблемот, секако, е во висината на цената - 87 центи за една таблета, што би можела да ја ограничи употребата.
Ова е исклучително откритие, бидејќи со ХИВ вирусот секоја минута се заразува по 10 луѓе, а годишно тој број изнесува пет милиони.

voda koga ke pocne da se upotrebuva?
voda mislev -a sto so onie sto veke se zarazeni?
јузер
quote:
Originally posted by voda

mislev -a sto so onie sto veke se zarazeni?

Пронајдена превентива за ХИВ -вака требаше да гласи насловот на темата.
dalila Trebashe ovde da go postavish, Goran tokmu toa vchera se prashuvashe
GiTaRiSt Mozno e ama jas ne veruvam poso za ovaa bolest ima mnogu receno mislam vikaa deka pronajde e lek no do sega nisto ne izlego...
bonara Truvada vo kombinacija na drugi antiviralni lekovi momentalno se prepisuva na zaboleni od HIV virusot za da odrzat nizok "viral load". Nikoj od lekovite ne e zagarantiran da go spreci prenosot na virusot od edno lice na drugo. Vo denesno vreme zabolenite od HIV/AIDS imaat sansi za podolg i podobar zivot vo sporedba so 80tite. Po inicijalniot test za detektiranje na HIV statusot (EIA/Western Blot, koj rezultira pozitiven od 1-3 meseci po infekcija), na pacientot se prepisuva koktel terapija. Koktel terapijata najecto se zapocnuva koga virusot ke postigne visok broj na kopii (3,000 copies/ml i/ili CD4 = 500 cells/ microliter). Vo toj slucaj se prolongira progresot na bolesta od HIV status vo AIDS.
Ima slucaevi kade sto pacienti zaboleni od HIV gi delat lekarstvata so partnerite mislejki/nadevajki se deka partnerot nema da se zarazi. Toa e mnogu golema greska zatoasto ako partnerot se zarazi sansite za mutiranje na virusot vo nivnoto telo e mnogu pogolem i ke bide otporen na voobicaenite koktel terapii.

Za novi terpaii najmnogu nadez imam vo HIV vakcini/inekcii, ima nekolku koi se navlezeni vo faza III na testiranje (human testing).

No matter what, always practice safe sex kids
TimeHacker za toa bolest teshko da se najt lek
A Koga ke se upotrebi lekot i ako ima podobruvanje ve molam informirajte me !
Nina87 Sigurno deka postoi lek samo cekaat da se pusti u promet za da napravat pari od toa, namerno ni pustaat virusi za posle da ne lecat i da se zbogatuvaat