Земјотрес во Охрид

Земјотрес во Охрид
f9
 
Во Охрид СДСМ е од денес минато.


Бурни реакции по уривањето на дел од бедемот на Самуиловата тврдина

16.04.2006
Уривањето на еден ѕид од бедемот што се наоѓа под централниот дел на Самуиловата тврдина, на северната страна од Калето, кон населбата Даљани и плажата Лабино, предизвика бурни реакции во Охрид.

Директорот на Градскиот завод за заштита на спомениците и музеј, Јордан Трца смета дека археологот од истата институција Паско Кузман непотребно ја возбудил јавноста со преувеличување на случката позади што стои политиката.

„Во два наврати, без претходно да ме извести, ја драматизираше состојбата со Самуиловата тврдина, без да и објасни на македонската јавност. Како раководител на работите и тогашен директор на Заводот не интервенираше и не ги конзервираше најзагрозените северни и источни пунктови од тврдината“, изјави Јордан Трца, директор на „Завод и музеј“-Охрид.

Археологот Кузман вчера по настанот изјави:

„За мене ова е трагедија која би ја споредил со катастрофалниот земјотрес во 518-та година што се случил во времето на античка Македонија кој уништил многу антички градови, а меѓу нив и нашиот град бил срамнет со земја. Ова ни се случува во 21-ви век во едно цивилизациско време кое не смее да си го дозволи ова“.

Вчерашниот одрон на дел од бедемот под Самуиловата тврдина предизвика препукувања на релација Трца-Кузман, со што како да започна предизборната кампања и собирањето политички поени на сметка на тоа кој повеќе, а кој помалку направил за заштита на културно историските добра во градот на УНЕСКО.

Среќа во сето ова е што во настанот не настрадаа луѓето што често одат на прошетка во овој дел од охридското Кале.


intel
quote:
Originally posted by f9

Во Охрид СДСМ е од денес минато.


Абе ај, па нели Ганка беше нај-министерка за заштита на културни споменици. Како не преземала ништо да не дојде до вакво нешто?
Aleksandra
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by f9

Во Охрид СДСМ е од денес минато.


Абе ај, па нели Ганка беше нај-министерка за заштита на културни споменици. Како не преземала ништо да не дојде до вакво нешто?
Tu be me prevari.
nukleus Samoilovata tvrdina pod rakovodstvo na Pasko Kuzman beshe dovedena od ruina do stepen na privlecna atrakcija so koja ne samo Ohrid tuku i cela Makedonija moze da se gordee.Aktuelnata vlast ne samo shto go degradira Pasko Kuzman i negovite zaslugi za otkrivanje na zlatnata maska(raritet) tuku site pari gi "shtekuva" vo privatni fondovi i ucestvuva vo prodazba ili shvercuvanje na se shto predstavuva istoriski antikvintet za Makedonija.Padot na zidinata e samo simbolika koja go nagovestuva padot na aktuelnata vlast so shto da se nadevame deka ke dojdat podobri vreminja za sanacija i zashtita na Makedonskata antika i istorisko nasledstvo.Znaci vo Ohrid imashe "politicki zemjotres" barem vo odnos na arheologijata.:)
f9 Интел пред да кажиш нешто,дај барем 2 пати размисли...
зашто овде има една дузина Охригјани кој ја следат оваа работа стално.
Фактите се дека по завршување на мандатот на предходната влада оваа
влада ги стопира сите активности во од министерот сегашен наречена
мртва култура и сите пари ги насочи во проекти од жива култура од кој
сите живи умираат...опера,театар,филхармонија...
Бучко уште пред 4-5 години се нафрли на Паско и тоа допринесе за
фамозната одлука за партиски директори во културните институции.
Во заводот во Охрид се знаат лугето кој се,а тие се само двајца
вредни.Едниот е Паско Кузман а другиот е неговиот тутор
Владо Маленко.Кој е тој Тица?Од каде...од небо...нафталин?
за директор.Остави тоа Паско уште пред една година во Вест
побара итна интервенција на северниот бедем.
Тој дел од тврдината не се истражи ,
ниту се стигна да се извршат конзерваторски работи
на таа страна на бедемот.Дојде на власт СДСМ и си
продолжи по старо.Па по тоа старо и стигна ситуацијата
на тврдината до таа состојба.Просто речено СДСМ не сака да
инвестира во културните објекти на Македонците.
Паско не го покрена ова прашање политички,тој што го
познава знае дека си е човек од струката.Јас го покренувам политички
и имам директен интерес во тоа како грагјанин на Охрид
и барам објанување за сите досегашни постапки од СДСМ
кон Охрид и Охридкото културно богатство што е незаменлив дел на
Македонската културна оставнина и на оваа моја и твоја држава.
intel
quote:
Originally posted by f9

Интел пред да кажиш нешто,дај барем 2 пати размисли...


A zosto jas dva pati , a ti nitu ednas?
f9 Денеска се случи уривањето на дел од бедемот на охридската Самуилова тврдина, западно од цитаделата на патеката којашто води од Горна порта кон Лабиново.

Се работи за фреквентен дел по којшто често шетаат и рекреираат Охриѓани. Се забележува дел со урнати камења коишто веројатно под налетот на дождовите и временските неприлики се отпаднати од самуиловата крепост и оштетени се неколку дрва.

„Со жалење констатирам дека не сум изненаден што се случи ова бидејќи нашата институција подолго време апелираше дека може да дојде до такво нешто. Се работи за северниот бедем, западно од Самуиловата тврдина кон Лабиново, тоа припаѓа на втората фаза од нашиот проект на коешто не е интервенирано. Северниот бедем се смета дека е од 4-от век од нашата ера и на него не е интервенирано никогаш“,изјави Паско Кузман, археолог.

Тој додаде: „Имавме намера по 2002-рата година да работиме, но нашето министерство имаше други приоритети и не успеавме да реализираме активности овде. За жал, ова за мене е поголема трагедија отколку земјотресот во 518 година што се случил во Македонија и кој уништил неколку антички градови, меѓу кои и нашиот Лихнидос, Охрид, затоа што дозволуваме во 21-ви век ни се случува вакво нешто“, вели Кузман.

Допрва ќе се утврдат причините за оваа штета и што таа значи. За среќа нема повредени.

n/a
quote:
Originally posted by f9

... барам објанување за сите досегашни постапки од СДСМ
кон Охрид и Охридкото културно богатство што е незаменлив дел на
Македонската културна оставнина и на оваа моја и твоја држава.


Ti mozesh slobodno da barash shto sakash, ama naredniov period koga kje dojde bilo koe VMRO na vlast, dotogash ne prodavaj ovde demagogii za toa shto e kako e...
Ganka i VMRO mozea se' da reshat vo nivno vreme ako sekoj raboteshe kako shto treba vo negoviot resor, ama nemashe koj da krade.
Loshoto e shto koga kje dojdesh so opinci vo kancelarija mislish deka treba prvo viski da se napiesh, a ne da se soblechesh...
Ebi mu makjata, kje dojde VMRO na vlast ( nedaj boze,ama...) i togash da si barash kako gragjanin, vaka sega sedi miren za da ne se iznesat nekoj podatoci okolu toa kolku pari i kade otidoa od proektite za kaj vas vo vremeto na bubo ludakot i klosaraana...
f9 Ganka i opinci...ti nemash vrska.Odi prashaj koja e i od kade e prvo vo shtabot-i vo edniot i vo drugiot.
Ova nema vrska so Vmro...ova ima vrska so finansii i so kultura i so grizha za kulturnoto nasledstvo ama tolku vi sechi vash politichki tropachi i rikachi.
Se gledate da se odbranite i toa vo sekoe vreme.
Nemate muda nitu da priznaete koga ste epten greshni
za drzhavava.
Ne se gradi drzhava so podmetnuvanja,so lagi i so mestenja.
Se znae koj e premier i koj e minister za kultura veke chetiri godini i celosnata odgovornost treba da ja zemat tie i partijata koja ja zastapuvaat.
Neka mi kazhe nekoj kakvi merki ke se prevzemat,a ne prazen i gol defetizam.
Stramota e kako se odnesuvate i za eden vakov jasen i chist sluchaj za koj cela Ohridska i Makedonska javnost dobro znae.
Od zmijarnici koja i da e druga partija ke napraveshe spomenici dostojni za chovek-so prst deceniski ne mrdnavte vo toj pravec.Ne e samo Vmro shto bi gi
revitalizirale urnatinite deneshni-tuku sekoja partija osven SDSM.
Zatoa ste za sramota.
Aleksandra
quote:
Originally posted by f9

Ganka i opinci...ti nemash vrska.Odi prashaj koja e i od kade e prvo vo shtabot-i vo edniot i vo drugiot.
Ova nema vrska so Vmro...ova ima vrska so finansii i so kultura i so grizha za kulturnoto nasledstvo ama tolku vi sechi vash politichki tropachi i rikachi.
Se gledate da se odbranite i toa vo sekoe vreme.
Nemate muda nitu da priznaete koga ste epten greshni
za drzhavava.
Ne se gradi drzhava so podmetnuvanja,so lagi i so mestenja.
Se znae koj e premier i koj e minister za kultura veke chetiri godini i celosnata odgovornost treba da ja zemat tie i partijata koja ja zastapuvaat.
Neka mi kazhe nekoj kakvi merki ke se prevzemat,a ne prazen i gol defetizam.
Stramota e kako se odnesuvate i za eden vakov jasen i chist sluchaj za koj cela Ohridska i Makedonska javnost dobro znae.
Od zmijarnici koja i da e druga partija ke napraveshe spomenici dostojni za chovek-so prst deceniski ne mrdnavte vo toj pravec.Ne e samo Vmro shto bi gi
revitalizirale urnatinite deneshni-tuku sekoja partija osven SDSM.
Zatoa ste za sramota.


Tokmu toa go pravea VMRO.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by f9

Во Охрид СДСМ е од денес минато.


Абе ај, па нели Ганка беше нај-министерка за заштита на културни споменици. Како не преземала ништо да не дојде до вакво нешто?


Znam deka golema nervoza vladee vo tebe, i vo tvoite istomislenici, ama so ova sto se sluci, SDS ke bidi minato vo cela Makedonija ne samo vo Ohrid
n/a F-9, koj spomna ovde deka Ganka doshla so opinci, ( dodusha moze i doshla, ne sakam da ja navreduvam deka e gradsko dete ) jas go generalizirav toa i nemoj da izvrtuvash ili pak ako neshto ne ti e jasno mozesh da si prashash, sloboden e forumov, ne se srami.
Kazi mi ti mene vo koe vreme imalo pari i se posvetuvalo vnimanie na kultura voopshto i zashtita na spomenicite.
Sekoj sakal da ukrade i da skrati od budzetot kade shto moze za da se profitira i da se kjari nekoj denar.
Koga te chitam sekogash pomisluvam kolku toa nashiov narod e zamaen so idei i so sranja od tipot nie kje bideme podobri i aj drugive kje gi pcueme i pljukame.
Ne ti teknuva deka se' e isto i deka nikoj ne se zamara shto ti denes si nervozen deka se urnalo tamu neshto za shto ti imash emocii?
Iskreno, abe gi boli patlakot i ne se zamaraat za kulturata voopshto.
Nemoj se' da stavash vo ist kosh i so nekoj zbor da ja vrtish vodata kade shto ti odgovara.
Ne chini taka da se lazesh sebe si, star chovek si...
n/a Nacionalist, veruvam deka kje imash kjar od novava garnitura i daj boze, ama ako go jadesh brat nemoj da se kriesh ovde po forumov na postaveno prashanje shto kjar vide od VMRO, poshto koga te chitam kako da go chitam drugar mi od osnovno, on so osnovno stana chaush vo VMRO...i ti si tuka nekade.
Aleksandra
Neznam samo zs MKD naord zivee vo nades deka nesho ke bide...Nisto nema da bide. Vo 2020 da sme zivi i zdravi pak da pravime muabet pak ke bide isto.Tapkanje vo mesto.
n/a Sasha jas rekov ednash, narodov saka nekoi ubavi zborovi na uteha sekogash nekoj da im kazuva, samo vaka so ovie razmisluvanja ovde sho gi chitam, ne ja tepame mechkata...
Aleksandra
quote:
Originally posted by Goran-Skopje

Sasha jas rekov ednash, narodov saka nekoi ubavi zborovi na uteha sekogash nekoj da im kazuva, samo vaka so ovie razmisluvanja ovde sho gi chitam, ne ja tepame mechkata...
Sekoj saka da slushne ubavi zborovi, ali realnosta i situacijata vo MKD e druga.
f9 Pa jas ke ti kazham koga se posvetuvalo...
Koga po osloboduvanjeto beshe Dimche Koco
akademikot,ne koga beshe Vasil Lahtov,zashto toj dojde so ista takva partiska direktiva vo branshata.
Koga beshe Krste Crvenkoski ,a ne koga beshe Lazo Kolisheski i povremeno vo celiot period na sektorot za nauka pod Nikola Boshale koga se probija Vera Bitrakova i Vlado Malenko-bazilika.I na kraj koga beshe Vmro-dpmne,a ne koga beshe SDSM.
Kako shto gledash ova i ne e partiska lista spored
nekakvo partisko ubeduvanje tuku spored fakti.
Da! se izdvojuvalo vo periodi na Makedonija i na toj nachin se restavrirani stotina crkovni objekti i ranohristijanski baziliki.Site se svesni deka Ohrid e golem zalak za kulturata i finansiite,no nie nego go imame i ogromna hrabrost e shto ete taa i takva partija go zapochna proektot.No zoshto beshe stopiran?Se znae zoshto.
Zatoa shto nekoj tamu vo SDSM nemozhat da vidat podaleku od sopstveniot nos.
I te molam nemoj da mi kazhuvash za korupcii,jas lichno go poznavam ushte koga pochna Pasko,od prviot den na rabota posle negovite studii vo Belgrad.Ima samo eden dvosoben stan chetiri zhenski deca , zhenamu koja raboti vo muzejot veke 20 godini i majkamu+ familijata od brat mu.Kakva korupcija,kakvi mita.Ne se zanesuvaj.Chovekot e kompletno predan na strukata.
Buchkoski na vremeto go napadna za opremata za podvodno nurkanje bez da znae deka bash so taa oprema toj vo Gradishte otkri i celosno go ispita nakolnoto zhivealishte od neolitot so nad iljada kukji.Go napadnaa deka maskata ne bila originalna,pa iljada raboti mu izvadoa,i se znae zoshto.Toj denes e od retkite Makedonski arheolozi koj go smena svoeto mislenje za
antichkata istorija na Makedonija a toa mu smeta na onie koj sakaat brzo reshavanje na imeto so Grcija.Zatoa go napagjaa i toa e nemoral,da sakash da mu unishtish kariera na eden profesionalen nauchnik koj siguren sum deka bi rabotel isto samopregorno i so ovaa vlasta ako imashe sluh.I ne e za naodmet da kazham deka Pasko e krajniot dostrel shto denes edna shkola na arheolozi go postigna kaj nas.Negov tutor beshe Vlado Malenko koj ima otkrieno nad 40 ranohristijanski crkvi i koj aktivno uchestvuvashe vo iskopuvanjata na skoro 300 grobovi vo nekropolata Trebenishte vo ranite sedumdeseti godini
vo negovite iskustva e se ona od Koco,Lahtov,Vera i Filipche.Nie nemame luge kako nego,pa skoro site se pochetnici ili nedotrenirani ili teoretichari i posebno za toj reon so nacionalna vazhnost za nacionalni prashanija i so drzhavna vazhnost zaradi drzhavni prashanja.Takvi luge veruvajmi lesno mozhat da najdat rabota i vo Oksvord i vo Berkli ushte utre.
Aleksandra
Kako da ne ti kazuvam za korpupcija koga cela drzava beshe korupmirana koga VMRO beshe na vlast...i tolku imaa zaverglano ni "cudo" ne ne vadi od kalta... koj ne gleda sega podaleku od svojot nos?
јузер Баш ме интересира марсовци да го нападнеа Охрид, со која реченица ќе го започнеше постот f9.
Satanico Pandemonium GI molam diskutanttite da ne go pretvaraat ovoj vazen topik vo VMRO vs SDSM prepuknuvanje.

F9 iznese vazni informacii. Ona sto e bitno e tragedijata na Samoilovata tvrdina, nesto sto e od ogromna vaznost i totalno nadpartijski. Vo Makedonija niedna vlada ne pokaza nekoj poseben interes za zastita na Makedonija i Makedonskoto te izlishno e da se spomnuvaat partii.

Drzete se do temata, a toa e katastrofata vo Ohrid. Kako vo idnina da se sprechi vakvo neshto i koe e reshenieto?
Aleksandra
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

GI molam diskutanttite da ne go pretvaraat ovoj vazen topik vo VMRO vs SDSM prepuknuvanje.

F9 iznese vazni informacii. Ona sto e bitno e tragedijata na Samoilovata tvrdina, nesto sto e od ogromna vaznost i totalno nadpartijski. Vo Makedonija niedna vlada ne pokaza nekoj poseben interes za zastita na Makedonija i Makedonskoto te izlishno e da se spomnuvaat partii.

Drzete se do temata, a toa e katastrofata vo Ohrid. Kako vo idnina da se sprechi vakvo neshto i koe e reshenieto?
Totalno se slagam so tebe...respect. No, edno samo da mi se odgovori i se povlekuvam od temava. Ti vikas totalno e nadpartiski, Vo red. Kako da ne se vmeshaat partii koga samoit post pocnuva vaka...Vo Ohrid SDSM e od denes nisto.
јузер Ако изнесе важечки информации f9, зошто тогаш така го започна постот? Што ми е мене гајле дали СДСМ е минато или иднина во Охрид, ако е темата трагедијата на Самоиловата тврдина?!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

GI molam diskutanttite da ne go pretvaraat ovoj vazen topik vo VMRO vs SDSM prepuknuvanje.

F9 iznese vazni informacii. Ona sto e bitno e tragedijata na Samoilovata tvrdina, nesto sto e od ogromna vaznost i totalno nadpartijski. Vo Makedonija niedna vlada ne pokaza nekoj poseben interes za zastita na Makedonija i Makedonskoto te izlishno e da se spomnuvaat partii.

Drzete se do temata, a toa e katastrofata vo Ohrid. Kako vo idnina da se sprechi vakvo neshto i koe e reshenieto?
Totalno se slagam so tebe...respect. No, edno samo da mi se odgovori i se povlekuvam od temava. Ti vikas totalno e nadpartiski, Vo red. Kako da ne se vmeshaat partii koga samoit post pocnuva vaka...Vo Ohrid SDSM e od denes nisto.


Se slagam. Nikoj ne go brani F9. Uste ednaska da kazam - F9 iznese vazni informacii, pred se informacijata za katastrofalnata situacija vo Ohrid i svoj lichni informacii za odredeni lugje koj se gleda toj gi poznava (ili gi znae kako odat rabotite vo Ohrid) Ova e nesto sto na ovoj forum samo moze da se nauci a ne da se procita vo vesnici.

No , pak da napomenam, SDSM ili bilo koja druga partija nema da bide predmet na ovaa tema. I toa vazi za F9 isto. Dovolno e sto tragedija se sluchi vo Makedonija, nema potreba dodatno vreme da se trosi na nepotrebni raboti.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

GI molam diskutanttite da ne go pretvaraat ovoj vazen topik vo VMRO vs SDSM prepuknuvanje.

F9 iznese vazni informacii. Ona sto e bitno e tragedijata na Samoilovata tvrdina, nesto sto e od ogromna vaznost i totalno nadpartijski. Vo Makedonija niedna vlada ne pokaza nekoj poseben interes za zastita na Makedonija i Makedonskoto te izlishno e da se spomnuvaat partii.

Drzete se do temata, a toa e katastrofata vo Ohrid. Kako vo idnina da se sprechi vakvo neshto i koe e reshenieto?
Totalno se slagam so tebe...respect. No, edno samo da mi se odgovori i se povlekuvam od temava. Ti vikas totalno e nadpartiski, Vo red. Kako da ne se vmeshaat partii koga samoit post pocnuva vaka...Vo Ohrid SDSM e od denes nisto.


Se slagam. Nikoj ne go brani F9. Uste ednaska da kazam - F9 iznese vazni informacii, pred se informacijata za katastrofalnata situacija vo Ohrid i svoj lichni informacii za odredeni lugje koj se gleda toj gi poznava (ili gi znae kako odat rabotite vo Ohrid) Ova e nesto sto na ovoj forum samo moze da se nauci a ne da se procita vo vesnici.

No , pak da napomenam, SDSM ili bilo koja druga partija nema da bide predmet na ovaa tema. I toa vazi za F9 isto. Dovolno e sto tragedija se sluchi vo Makedonija, nema potreba dodatno vreme da se trosi na nepotrebni raboti.
Se slagam totalno.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by јузер

Ако изнесе важечки информации f9, зошто тогаш така го започна постот? Што ми е мене гајле дали СДСМ е минато или иднина во Охрид, ако е темата трагедијата на Самоиловата тврдина?!


Uste ednaska da povtoram - F9 iznese vazni informacii. Negovite diskusii okolu SDSM se nepotrebni. Samoilovata tvrdina propagjase vo site mozni vladi dosega. Edno vreme imase lugje kamenja nosea zatoa sto se prochu glas deka zlato se krie vo zidinite. Dosega Makedonija nemala vlast vo koja prioriteti vo interes na drzavata se zacrtani. prioritetite bile sekogas lichniot dzep. Od tie pricini diskusii za megjupartijski obvinuvanja nema da se dozvolat, pa makar tie da doagjale od F9 koj iznese polezni informacii za site nas na forumov ovde.
beaver hunter kabaetlii za rushenjeto na zidot na tvrdinata se arhitektot i graditelite na istata !
OooOo Neznam samo zashto sve mora da se gleda niz politichka prizma...
јузер
quote:
Originally posted by OooOo

Neznam samo zashto sve mora da se gleda niz politichka prizma...


Па во политика е ставен топиков. Како да се гледа поинаку?
Денес на вести отруја за настанов, се и сешто се изнаслушав, а не дознав како се случило тоа. Имало земјотрес, лизгање на земјиште, поплава, одрон, метеор паднал..? И доаѓам тука исто.
OooOo UCK da ne se krivi za ova?
јузер Крива е ОНА, крив е и он, Лондон Берлин, и Вашингтон.
marko_polog Od koga pamtam sds go napadja Pasko Kuzman, zosto?

I poslem nemalo vrska so Politika, ubavo vi objasni nekoj raboti f9, ama kaj mozat toa da go svatat "neutralcive" na forumov :)
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog

Od koga pamtam sds go napadja Pasko Kuzman, zosto?

Kade? Shto? Kako?

Daj potkrepi ova so neshto ...
f9 Repliki
-Kako da ne ti kazuvam za korpupcija koga cela drzava beshe korupmirana koga VMRO beshe na vlast...
+rekunstrukciite vo Ohrid najmalku bea del od takva korupcija i do sega nema nitu edno validno somnevanje vo toj pravec.
-"Баш ме интересира марсовци да го нападнеа Охрид, со која реченица ќе го започнеше постот f9."
+Ke go zapochnev so marsovci deka go napadnale,no vo prashanje e konkretna odgovornost za negrizha so predumisla na partija,premier,minister i direktor.
- Vo Makedonija niedna vlada ne pokaza nekoj poseben interes ...
+Site vladi pokazhuvale interes ,no za Ohrid sigurno e vladata na Georgievski koja go odvrza keseto i toa e eden
silen motiv za prichinite za segashnata negrizha i rushenje.
-Ti vikas totalno e nadpartiski, Vo red. Kako da ne se vmeshaat partii ...
+Se slozhuvam so toa i zatoa ja postaviv vo politika.Se raboti za politichki prichini zoshto dojde do rushenje.
Ako ne ke ja stavev vo prirodni nepogodi ili vo NLO.
Ne sum simpatizer na partii i vo sluchajov sum revoltiran od odnosot na edna partija koja se prepukuva so druga na shteta na nacionalnoto kulturno bogatstvo
-Што ми е мене гајле дали СДСМ е минато или иднина во Охрид, ако е темата трагедијата на Самоиловата тврдина?!
+Jas veke go objasnav udelot na SDSM i akterite vo seto ova.Ako tebe ti prechi pochetokot i mene mi prechi.Jas bi bil radosen ako SDSM ne ja stopirashe rekonstrukcijata i ako se reagirashe na povicite na Pasko pravovremeno.
-kabaetlii za rushenjeto na zidot na tvrdinata se arhitektot i graditelite na istata
Vo vrska so toa samo bi rekol deka od nas zavisi.Tie planirale i izgradile ,kolku ke im ostavime-najmalku zavisi od drugi koj zhiveele dva mileniumi porano koj branejki se ,go potopile sekoj kamen na taa tvrdina so reki krv.
+
Aleksandra

E i so ni postiras i so se povtoruvas za nesho so e kazano...Zar nie ne znaeme i ne se sekavame sto zborime? A kako vtoro ti go pocna postot so napad na SDSM...Kako treto Moderatorot na ovoj Forum ni ukaza na site nas deka diskusijava ne treba da bide za SDSM ili za VMRO...da se trudime da zborime za toa shto stanalo vo OH denes. I sto ti e celta pak tebe koga Mod. na ovoj Forum ni kaza 2 puti kako treba da se diskutira...?

p.s A kako cetvrto ne ne mesti i ne krati repliki...kako na primer mojana ja imas skrateno...koga vikam kako da ne se meshaat partii...Aj vrati se nazad i procitaj ubavo. So nameshtaljki nema da uspeesh.
RaGeAnGeL


'Ohridskoto Ezero kako iden izvor za elektrichna energija na Makedonija, http://www.idividi.com.mk/Futurama/Nauka/346483/index.htm


zato pazite kako se ponashate i so zborvite
dan vi puscime sveshci mesto struja
marko_polog OooOo,

Znaes ama aj, igraj si majtap :)
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by marko_polog

OooOo,

Znaes ama aj, igraj si majtap :)

Toj igrat majtap ili ti nemas fakti i dokazi??

OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog

OooOo,

Znaes ama aj, igraj si majtap :)

Ozbilen sum, me interesira shto mu pravele na chovekot.
Strelec
Ц ц ц!? Ве растури sasha со муабетов!:) Ви одржа лекција за политика!:)

vancom18 сдсм уништија све у охрид, езерото на шиптарите им го дадоа, падна нивото на водата којзнае колку
сега и самуиловата тврдина ја уништија
сдс е крајно деструктивна партија, али нема да постои уште долго
кога ке дојде вмро на власт, мора да донесе за застапеност на етничките заедници во парламентот (по 2 места), тогаш сдс ке изгуби 80% од гласачите
Aleksandra
quote:
Originally posted by vancom18

сдсм уништија све у охрид, езерото на шиптарите им го дадоа, падна нивото на водата којзнае колку
сега и самуиловата тврдина ја уништија
сдс е крајно деструктивна партија, али нема да постои уште долго
кога ке дојде вмро на власт, мора да донесе за застапеност на етничките заедници во парламентот (по 2 места), тогаш сдс ке изгуби 80% од гласачите
Neznam dali procita pogore. No, Moderatorot na ovoj Podforum ukaza da ne meshame politicki partii vo ovaa tema. Ako imas da napises nesho za toa so se desi denes slobodno, ali partii da ne se spomnuvaat.
трендафил Ако не мешаме политички партии, тогаш темата и не треба да се наоѓа на форумов за политички разговори. За жал кај нас се` е политика. За тие што Кермес е важен културно историјски споменик, Самоиловите кули или стражарската кула на камениот мост во Скопје не се. Од кои ако не од политички причини.
Доколку зборуваме за културно-историјските и природните споменици, неспорно е дека за неполни 4 години владата на Георгиевски направи повеќе отколку СДСМ во остатонатиот многу подолг период по осамостојувањето на Македонија што не го ни сакаа. Милениумскиот крст, Плаошник или Дојранското Езеро не можеме да ги споредиме со Пелинце.
Инече архитектите и градителите на градбата да знаеле дека СДСМ ќе треба да се грижи за објектот по еден милениум од градбата (и локалната самоуправа во Охрид е од „државотворната“ партија, нели), веројатно на друг начин би го граделе.

intel Koga kje go vidam krstot na Vodno vednas mi teknuva na vladeenjeto na DPMNE.
Gospod gi natera da go izgradat i da ne potsekja da ne glasame pak za niv kako 98.
трендафил
quote:
Originally posted by intel

Koga kje go vidam krstot na Vodno vednas mi teknuva na vladeenjeto na DPMNE.
Gospod gi natera da go izgradat i da ne potsekja da ne glasame pak za niv kako 98.
А што те потсетува на владеењето на СДСМ? Дали затоа не градат ништо? Ако те разбрав добро, мислиш ли дека треба да се урне Крстот за да си отиде оваа катастрофално лоша власт?
Да се вратам на темава. Ако ја следам логиката на една наша партија дека ВМРО ја направи војната во 2001 година, само затоа што беше на власт кога таа година бевме нападнати од протекторатот Косово, може ли сега да се каже дека СДСМ го сруши ѕидот од Самоиловите кули.


Satanico Pandemonium Temata e rusenjeto na Samoilovata tvrdina. Na site ni se poznati pricinite deka rusenjeto e zaradi nemar i propagjanje. Toa propagjanje ne zapochna pred 3 i pol godini. Ima za pochnato mnogu pred site nie da se rodime.

Temava se pretvori vo SDSM vs VMRO prepuknuvanje kako i sekoja druga teme sto e steta. Veke nema vrska so osnovnata cel i nisto drugo ne preostanuva nego da bide zakluchena. Vaka ke bide so site temi. I ako nikoj drugo osven VMRO vs SDSM ne znae da diskutira togas i nema da ima diskusii. Celta na forumov e kvalitet. A ne destrukcija.