SDSM podobar vo ekonomija od VMRO

SDSM podobar vo ekonomija od VMRO
Aleksandra
 
Izvadok od "Utrinski Vesnik" broj 2058...ponedelnik 17 April 2006...
Прес
СДСМ бил подобар во економијата од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ е подобар во економијата од ВМРО-ДПМНЕ, оцени владејачката партија која на вчерашната прес-конференција ги соопшти клучните економски индикатори во изминатите осум години со цел да се направи реална споредба меѓу резултатите што ги оствариле владите на Бучковски и на Груевски.
"Од 1998 година до 2002 година има јасен пораст на индустриското производство. Извозот, како еден од најважните показатели за интегрираноста на македонската економија со европската, на крајот на минатата година е речиси двојно зголемен", рече портпаролот на Централниот изборен штаб, Дејан Мицковиќ. Според него, кога ВМРО-ДПМНЕ ја презела власта, извозот бил една милијарда и 190 милиони долари, а на крајот на мандатот на таа влада опаднал и изнесувал една милијарда и 113 милиони долари.(МИА)

Bi gi zamolila site "politicari" na VM da si kazat svoe mislenje...:)

Aleksandra c c c:) Kazi mi ti mene koga VMRO beshe na vlast...dali fabriki, firmi(nashi simboli) bea prodadeni na licnosti, firumi...itd itd od drugi drzavi Grcija, Bugarija,Avstrija itd itd?:)
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

c c c:) Kazi mi ti mene koga VMRO beshe na vlast...dali fabriki, firmi(nashi simboli) bea prodadeni na licnosti, firumi...itd itd od drugi drzavi Grcija, Bugarija,Avstrija itd itd?:)


Da, se prodade rudnikot Bucim na edna takva covek-firma, no istoto SDSM go pravat so rusinot Malinovski, covek-firma i ima 2 rudnika i zelezarnica vo Makedonija, prodadeni od SDSM.

Kako i da e, koga bese DPMNE na vlast bese mnogo podobro za ziveenje, za OBICNIOT Makedonec, a i SDS si go potvrdi toa, pa NIKOGAS vo predizbornata kampanja 2002` ne zborese kako DPMNE gi osiromasilo gragjanite i im dalo los zivot, tuku zborese kako DPMNE 'kradele' i ja nraovile 'vojnata". Sekako, nemaa nikakvi dokazi, kako sto sega Mladenov ima za niv
Aleksandra Sakas da kazes deka samo Bucim se prodade?:)
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

Sakas da kazes deka samo Bucim se prodade:)


citaj povnimatelno, nabrojav podolu koi firmi se prodadoa

se prodade i Nova Makedonija, no SDSM gi nagovori vrabotenite da strajkuvaat protiv prodazbata, na kraj gi izigra, bidejki toa e stilot na SDSM- unisti go pretprijatieto, za bez pari da go zemes delovniot prostor! Beskrupulozni se tie luge, gazat i po lugje i covecki sudbini samo za licna korist!
трендафил Ако зборуваме за тоа колкав процент една партија приграбила за себе од приватизацијата на државниот (кај нас наречен опшетествен) имот, тогаш СДСМ е веројатно најдобрата партија во економијата во Европа. Додека Свето Јаневски, на пример, не се дограби до „Тиквеш“ грозјето беше побрзо и повеќе платено, а виното беше поевтино. Државата, иако беше доминантен сопственик не мораше да ја финансира фирмата.
Иначе кога го споредуваме периодот од 1998 до 2002 и овој сега до 2006 година, мораме да земеме во обзир и дека тогаш ДУИ како УЧК се бореше против власта, а сега е дел од неа. Економија во војна и во мир обично не може да се споредува. А кај нас и по извори од партијски изборен штаб очигледно може.

Unreal
quote:
Originally posted by dejan

Jas bev mal togas za da sledam politicki partii. Ama, barem ponekoj od mojte chichkofci i tetki imale rabota i redovna plata, Makedonski zboruvale, ne trebale da naucat drug jazik, a sega sve e naopako za niv.


Во политиката најголема грешка е да водиш инает,и има едно правило НЕнапишано од еден од најголемите политичари и генерали на сите времиња Наполеон Бонапарта кое гласи:Никогаш не го прекинувај Непријателот кога прави грешка.
Е сега ќе се обидам да ти објаснам некои работи,а исто така и да демантирам некои работи кажано од твоја страна.
1998-2002 Земај,читај,прашувај,ДЕКА затворени се исто толку фабрики колку и пред 1998.Вработување имаше,но само во Администрација и ЕСМ (практика општо прифатена од сите владеачки партии).
Во двата периоди пред 98 и после 98 постоеше бришење на лица од Заводот за Вработување,сегашна Агенција за вработување и тоа го користеа како докажување за намалување на невработеноста,(практика која и двете влади ја практикува од 98-ма пред 98 и ден денес).
Индустриското производство во Македонија НИКОЈ не знае колкаво е точно,нит пак некогаш ќе се знае,туку истото се користи како маркетиншки нарачано во секое предизборие и секогаш е во корист на владеачката партија.
Значи,БЕЗ работа останале пред 98 после 98 и сеуште остануваат без работа.
Со сигурност ти тврдам дека Албански јазик не учи никој ШТО не сака,сосила никој никого не може ништо да го натера да направи.
Истиот само МОЖЕБИ ќе биде вметнат акко опционен,секако покрај Англискиот,Францускиот и другите јазици кои се изучуваат.
Албанизација постои,но само како преовладување на поголем број од тоа малцинство во одредени територии во државата,која секаде е природна појава поради зголемената сконцетрираност на одредена етничка група и се викаат ОПШТИНИ со мнозинско Албанско,Турско,Ромско итн Население...,а некаде се викаат Белгиски,Француски,Италијански Ошштини...или единици на Локална самоуправа...
Сево ова погоре околу албанизацијата е последица од доаѓањето на власта во 1998 година,после која дојде и војната и после која дојде и до потпишување на рамковниот договор,кој во друга рака можеби реши и едно од најглавните прашања,а тоа е дека со рамковниот договор и неговото спроведување Р.Македонија е ИСКЛУЧЕНА од земјите во која владеело репресија врз малцинствата,а кои тие морале да се борат за да се ослободат од таа репресија и да изборат права (читај човечки) и читај (фарса) за себе и со самото тоа престанале проблемите на меѓуетнички план и се ослободува патот на државата да продолжи према својот пат во ЕвроАтланските интеграции.

Е сега да се надоврзам на она за непријателот.....
Направивте грешка што побаравте предвремени избори....сега истата ќе ја платите со уште 4 години во опозиција...
ЗОшто?
Е ако не знаете,ќе дознаете после 5 Јули...
intel
quote:
Originally posted by MakedonSDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


E moj(a) sasha sasha, i ti so MAkedon si nashla mubet da pravis za politika.
Tolku e sirotiot zaslepen po dpmne-to ne znae sto pisuva.
asalvari
quote:
Originally posted by Makedon

SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


znaes, junaci na maka se poznavaat. VMRO ne morase da ja prodade, nego morase da ja spasi od propasta narecena SDSM.
asalvari
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by MakedonSDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


E moj(a) sasha sasha, i ti so MAkedon si nashla mubet da pravis za politika.
Tolku e sirotiot zaslepen po dpmne-to ne znae sto pisuva.


Znaes, tocno e deka okta sobra dolgovi edno cudo dodeka bese sdsm na vlast.
Makedon
quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


znaes, junaci na maka se poznavaat. VMRO ne morase da ja prodade, nego morase da ja spasi od propasta narecena SDSM.


OKTA bese zagubar, a zagubar firma ne smee da se finansira od budzetot, neli? Ako se finansirase od Budzetot, togas trebase site firmi, vklucuvajki go i Fersped, Pivara, Evropa, Zelezara da si ostanat DRZAVNI, neli?
Makedon
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by MakedonSDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


E moj(a) sasha sasha, i ti so MAkedon si nashla mubet da pravis za politika.
Tolku e sirotiot zaslepen po dpmne-to ne znae sto pisuva.


Jas i sasha mnogu ubavo si se razbirame.
asalvari
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


znaes, junaci na maka se poznavaat. VMRO ne morase da ja prodade, nego morase da ja spasi od propasta narecena SDSM.


OKTA bese zagubar, a zagubar firma ne smee da se finansira od budzetot, neli? Ako se finansirase od Budzetot, togas trebase site firmi, vklucuvajki go i Fersped, Pivara, Evropa, Zelezara da si ostanat DRZAVNI, neli?


najverovatno e taka kako sto vikas, zasto taka ti odgovara vo momentot.

pred da mi pregorat osiguracite (na ona "zagubar"), kakov zagubar e denes okta? sakas da napravis sporedba so zelezara? sto e toa sto okta smeni vo svoeto rabotenje, vo sporedba so zelezara kade topilnica ne e uklucena veke 15 godini (od vistinski ekonmomski pricini)?
Samo nemoj sega da dezinformiras deka grcite vlozile kapital vo okta, toa ke bide vic na godinata.

OKTA trebase da ostane drzavna, ili so 51% drzavna sopstvenost zaradi toa sto e strateski objekt. Isto kako i elektrostopanstvo. Ajde uste vodovod ostana..

Makedon
quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


znaes, junaci na maka se poznavaat. VMRO ne morase da ja prodade, nego morase da ja spasi od propasta narecena SDSM.


OKTA bese zagubar, a zagubar firma ne smee da se finansira od budzetot, neli? Ako se finansirase od Budzetot, togas trebase site firmi, vklucuvajki go i Fersped, Pivara, Evropa, Zelezara da si ostanat DRZAVNI, neli?


najverovatno e taka kako sto vikas, zasto taka ti odgovara vo momentot.

pred da mi pregorat osiguracite (na ona "zagubar"), kakov zagubar e denes okta? sakas da napravis sporedba so zelezara? sto e toa sto okta smeni vo svoeto rabotenje, vo sporedba so zelezara kade topilnica ne e uklucena veke 15 godini (od vistinski ekonmomski pricini)?
Samo nemoj sega da dezinformiras deka grcite vlozile kapital vo okta, toa ke bide vic na godinata.

OKTA trebase da ostane drzavna, ili so 51% drzavna sopstvenost zaradi toa sto e strateski objekt. Isto kako i elektrostopanstvo. Ajde uste vodovod ostana..ESM raboti so dobivka. OKTA ja propadna SDSM, oti svercuvase nafta, isto kako sto sega svercuva cigari i ja unisti tutunskata industrija vo MKD. Da bidime srekni i sto se prodade takov zagubar, kako koga bi omazile prestarena moma Koj ti kupuva zagubar, pa i toa 49%, da ne moze da rakovodi, a da dade mnogu pari?
Aleksandra Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)
asalvari
quote:
Originally posted by Makedon

ESM raboti so dobivka.

ja pak slusam deka 50% od prodazbata ne moze da naplati i ima golemi zagubi

quote:

OKTA ja propadna SDSM, oti svercuvase nafta,

svercuvaa nafta vo srbija.
quote:

isto kako sto sega svercuva cigari i ja unisti tutunskata industrija vo MKD.

ne sum kompetenten da zboram za momentalniot sverc na cigari. ama ne me cudi voopsto zasto mnogu drugi stvari izlegoa on nivnata kujna.

quote:

Da bidime srekni i sto se prodade takov zagubar,

dobro li ti e? kakov zagubar e denes okta?

quote:

kako koga bi omazile prestarena moma Koj ti kupuva zagubar, pa i toa 49%, da ne moze da rakovodi, a da dade mnogu pari?


ebati zivot bez rakija. sega me sotre
asalvari
quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)

ako znaes nesto , kazi. Ja nemam pojma nisto za taa topilnica, samo znam deka veles e najzagaden grad vo makedonija.
Aleksandra
quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)

ako znaes nesto , kazi. Ja nemam pojma nisto za taa topilnica, samo znam deka veles e najzagaden grad vo makedonija.


c c c se vrtime vo krug...pa ti mi kaze deka ne znaesh...procitav, nego drugive go prashuvam, ali site kutat.:)
intel
quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)


Se pravat na Tosho, garant.
Kako i da e kje riknat na izbori.Pricini ima povekje.
Koga sme vekje kaj okta od denes benzinot e 69,5 blagodarenie na privatizacijata na Okta, a telefonskite smetki se kako za struja pak blagodarenie na privatizacijata na Telekom od najuspesniot minister Gvujo.
asalvari
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)

ako znaes nesto , kazi. Ja nemam pojma nisto za taa topilnica, samo znam deka veles e najzagaden grad vo makedonija.


c c c se vrtime vo krug...pa ti mi kaze deka ne znaesh...procitav, nego drugive go prashuvam, ali site kutat.:)


no comment
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)


Nemam info, daj ni ti

Abe koga ti se obrakam tebe sasha, neso celiot se topam, so e rabotava? A pljus i navivas za SDSM
f9 Zoshto se prodade,koj mu ja prodade,kako...ne znam shto diskutirate za neshto shto e kristalno jasno.
Site firmi se prodavaa zatoa shto drzhavata si se proglasi sopstvenik na neshto shto ne beshe nejzino.Firmite se prodavaa i davaa na krugovi bliski na vlasta i kako takvi se zatvaraa i so katinar.Ekonomistite ukazhaa deka tie shto gi kupuvaat nemaa dodatni sredstva za investicii i
nikakvi pari ne se slea vo drzhavnata kasa.Togash se odluchi da se prodavaat i na stranci,-koj razbira se deka bea zainteresirani za podobrite,ponovite i monopolskite firmi i prv pat nekoj pari se slea vo kasata i se vidoa so golo oko.
Kriminalot se napravi ushte vo pochetok na privatizacijata zatoa shto modelot shto se odbra beshe kriminalen a so toa i site vladi od togash do denes si praktikuvaat kriminal.
Makedon
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)


Se pravat na Tosho, garant.
Kako i da e kje riknat na izbori.Pricini ima povekje.
Koga sme vekje kaj okta od denes benzinot e 69,5 blagodarenie na privatizacijata na Okta, a telefonskite smetki se kako za struja pak blagodarenie na privatizacijata na Telekom od najuspesniot minister Gvujo.


Si ima regulatorna komisija, koja gi odobruva ili ne cenite telefonskite uslugi.

A SDSM trebase da vovede KONk*rENCIja vo fiksnata telefonija vo 2005 g., so sto drasticno cenite na tel. uslugi ke padnea. Arno ama, SDSM od licni interesi, vo sorabotka so Deutsche Telecom NE voveduva konk*rencija, za Telecom MT da si ima extra profit; sekako, ovaa ogromna usluga sto SDSM ja pravi na MT, nekoj dlaboko si inkasira, na privatni smetki vo stranstvo.

Sega, za visokite tel. smetki e vinovna ovaa Vlada, ne onaa minatata. Gvujo sega ne e na vlast.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)


Nemam info, daj ni ti

Abe koga ti se obrakam tebe sasha, neso celiot se topam, so e rabotava? A pljus i navivas za SDSM


Zsh se topish? Tocno znaesh shto zboram tuku aj...I jas nemam info za Topinica shto se deshava zatoa i prashav, ali nikoj ne kazuva. I ako kazuvam nekoi raboti za VMRO ne znaci deka sum za SDSM ili obratno:)))

p.s Topilnica ja zemav za primer, a ima mnogu takvi fabriki sto se unakazija zaradi licni interesi. .
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by sasha

Zsh nikoj ne mi odgovori za "Topilnica" Veles, nemate info ili se pravite na Tosho?:)


Nemam info, daj ni ti

Abe koga ti se obrakam tebe sasha, neso celiot se topam, so e rabotava? A pljus i navivas za SDSM


Zsh se topish? Tocno znaesh shto zboram tuku aj...I jas nemam info za Topinica shto se deshava zatoa i prashav, ali nikoj ne kazuva. I ako kazuvam nekoi raboti za VMRO ne znaci deka sum za SDSM ili obratno:)))

p.s Topilnica ja zemav za primer, a ima mnogu takvi fabriki sto se unakazija zaradi licni interesi. .


Emi zsh de

A inaku nemam nikakov interes od nikoj.
intel Topilinica, aj utre od A do SH, sASHa:))
Aleksandra Makedon,

Ako e taka kako sto vikas, deka nemas interes od nikoj...bravo za tebe. A toa e retkost kaj nas vo MKD da se pravi neshto bez interes.:)

p.s intel...ne e samo Topilnica jas toa kako primer go dadov, ima dosta takvi fabriki sto se unishtija za svoi licni interesi.:)
nukleus Ekonomskiot rast se gleda i nadvor na ulicite,vo licata na obicnite gragani i decata vo ucilishtata, kade i da pogledneme ke go vidime ekonomskiot porast vo nashata drzava.Ke vidime tmurni i zagrizeni lica koj nikako nemozat da se otrgnat od siviloto koe ne spopadna izminative godini.Mladite barajki izlez od zivotot bez perspektiva trgnuvaat se poveke po patot na drogata i prostitucijata,neshto za koe samo pred 10-15 godini ne vredeshe nitu da se spomene zatoa shto prakticno i go nemashe.
nukleus Programite samo se kopiraat i voopshto ne se ostvaruvaat vo stvarnost.Bez razlika dali SDSM koj drzat diktatura vo Makedonija so povremeni prekidi kako od 1998-2002(za da gi zamackaat necistotiite)ili toa bile VMRO za vreme na spomenatiot prekid nitu edna programa ne e ostvarena.
dejan Ke se izmocat od radost, grevcinja. So nivna anti Makedonska politika.
Aleksandra
quote:
Originally posted by dejan

Ke se izmocat od radost, grevcinja. So nivna anti Makedonska politika.


dejan,

Koj toa?:)
Makedon Pogolema glupost ovie od SDSM ne kazale

Pa zavodot za statistika, kontroliran od niv imase pred 2 godini 50% pad na industriskoto proizvodstvo, lani pak 15% vo donos na pred-prethodnata godina, a ovaa godina padot na ind. proizvodstvo e 14% vo odnos na 2005 g. Toa ne e rekla-kazala, tuku oficijalniot zavod za statistika, kontroliran od SDSM, so golema doza na sminka na oficijalnite podatoci.

Kako moze vakva glupsot da tresat ne mi e jasno. Kolku stranski investicii imaat SDSM, koja nova fabrika otvorija????
dejan Pa SDS sasha. Premnogu sonuvat.
Makedon
quote:
Originally posted by dejan

Pa SDS sasha. Premnogu sonuvat.


SDSM lazat, ne sonuvaat Da sonuvaa, nesto ke napravea, a tie ne ni sonuvaat posvetla idnina na MKD; gledas koi im se sega glavni, site so preziminja so sufix -ic, a Makedoncite sega ke im prebegaat kaj Tito i kaj DPMNE Da znaes samo kolku direktorcinja na ucilistata sredni sega preminuvaat masovno vo DPMNE i toa site licno gi primal Gvujo slusam i toa od provereni izvori
dejan E toa me raduva Makedon hehe samo da ne se poftori ovoj 'uspeh na SDS' so ekonomijata pak koga ke dojde DPMNE na vlast?? (i za mnogu drugi raboti da ne se poftorat)
Makedon
quote:
Originally posted by dejan

E toa me raduva Makedon hehe samo da ne se poftori ovoj 'uspeh na SDS' so ekonomijata pak koga ke dojde DPMNE na vlast?? (i za mnogu drugi raboti da ne se poftorat)


Nema sansove bre

Gvujo e dobar Ikonomist
NACIONALIST golemi uspesi imaat SDS, eden od nivniot najgolem uspeh e: TERITORIALNATA PODELBA, vestacki posiptareni gradovi, i prodavanje na Makedonskiot nacionalen identitet, pa sto barate pogolemi uspesi od toa, a za ekonomija da ne zboruvame.
dejan Mislam nemoze da se sporeduva ekonomijata na Makedonija koga DPMNE bese na vlast, so SDS sega.
Aleksandra
quote:
Originally posted by dejan

Mislam nemoze da se sporeduva ekonomijata na Makedonija koga DPMNE bese na vlast, so SDS sega.


dejan,

Aj kazi shto spored tebe VMRO napravi koga beshe na vlast, kako ja podobri ekonomijata vo MKD?
dejan Jas bev mal togas za da sledam politicki partii. Ama, barem ponekoj od mojte chichkofci i tetki imale rabota i redovna plata, Makedonski zboruvale, ne trebale da naucat drug jazik, a sega sve e naopako za niv.
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by dejan

Mislam nemoze da se sporeduva ekonomijata na Makedonija koga DPMNE bese na vlast, so SDS sega.


dejan,

Aj kazi shto spored tebe VMRO napravi koga beshe na vlast, kako ja podobri ekonomijata vo MKD?


za vremto na SDSM:
-nemase mlecna kriza, ne uvezuvaa VMRO mleko od majka Srbija
- redovno i domakinski im se otkupuvaa zemjodelskite proizvodi na zemjodelcite, a so toa 40% od makedonskoto naselenie- zemjodelcite, zivee pristoen zivot; se vodese griza za zemjodelstvoto, se davaa golemi premii na zemjodelcite i tie ziveaa dobro, a sega gladuvaat; od 30.000 toni tutun pred nekolku godini, ovaa godina se otkupija samo 14.000 toni, pa sega glej koj kako rabotel.
- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidira
- se prodade i prorabote konecno FENI, koja nikogas ne rabotese i ete vo Kavadarci se vrabotija 1000 luge
- se prodade i prorabote konecno ka treba JUGOHROM, koj bese unisten od SDSMvskite kadri.
- imase mnogu stranski investicii od Grcija
- DA preku Cile od Tajvan dobija nad 200 mil. $ nepovratna pomos
- ja prodadoa Nova Makedonija, koja ete sega SDSM ja unisti itn.
dejan Eve najdov nesto interesno hehe

[IMG]http://i3.tinypic.com/vrvpfa.jpg vakvi sliki da si stavis vo detskata soba ne na forumov.KOLKU pati e kazano bez vrska sliki na politika da ne postirate.IMG]
Aleksandra
quote:
Originally posted by dejan

Jas bev mal togas za da sledam politicki partii. Ama, barem ponekoj od mojte chichkofci i tetki imale rabota i redovna plata, Makedonski zboruvale, ne trebale da naucat drug jazik, a sega sve e naopako za niv.


E vidish jas na primer imav isto tetki i cickovci shto ostanaa pak bez rabota i bez plata tokmu togas koga taa partija beshe na vlast. I daj da ne e muabetov kako za prvacnija....c c c cickovci i tetki...:)

p.s Slikana kako predizborna reklama da ja svatime znaci
dejan hehe samo se shalev:p
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by dejan

Jas bev mal togas za da sledam politicki partii. Ama, barem ponekoj od mojte chichkofci i tetki imale rabota i redovna plata, Makedonski zboruvale, ne trebale da naucat drug jazik, a sega sve e naopako za niv.


E vidish jas na primer imav isto tetki i cickovci shto ostanaa pak bez rabota i bez plata tokmu togas koga taa partija beshe na vlast. I daj da ne e muabetov kako za prvacnija....c c c cickovci i tetki...:)

p.s Slikana kako predizborna reklama da ja svatime znaci


Vo vremeto na VMRO, ostanaa bez rabota samo parlamentarcite od prethodniot sostav na SDSM i SDSMovcite vo Vladata, sto e najnormalna rabota vo sekoj povekepartiski sistem, so smenata na vlasta.

Inaku, za vreme na VMRO, site koi sakaa dabovaa rabota, makar i po dogovor na delo, a prvo nesto sto SDSM napravi e otpusti makedonci od policija, armija, ESM itn. Samo od ESM otpusti nad 1000 luge.
Aleksandra Makedon,

Pa da vo pravo si, rabota imashe samo za tie sto imaa knishka VMRO, a ako beshe SDSM ne samo so ke letashe, duri i vo korka mozeshe da zavrshish:)
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

Makedon,

Pa da vo pravo si, rabota imashe samo za tie sto imaa knishka VMRO, a ako beshe SDSM ne samo so ke letashe, duri i vo korka mozeshe da zavrshish:)


aj nabroj mi kolku dusi ostanale bez rabota samo oti se SDSMovci??

A osven toa, 90% od firmite vo Makedonija se privatni i tamu nikoj ne gleda od koja partija si, samo profesionalen da si! Problemot so SDSM e sto NAMERNO go unistuva makedonskoto stopanstvo, pa makedonskite firmi moraat da otpustaat rabotnici. Najdobar primer e najnovata mlecna kriza vo MKD, poradi toa sto sdmsovcite uvezuvaat srpsko mleko i ml. proizvodi, ne davaat subvencii za stocarite, a so toa makedonskite mlekarnici i stocari nemaat poveke rabota. Od deneska najgolemata makedonska mlekarnica- Bitolskata, celosno go prekinuva otkupot na mlekoto vo MKD, a nad 20.000 semejstva (mlekoproizvoditelite) vo Makedonija ke ostanat bez egzistencija.
Golema sramota za SDSM.
трендафил Најголем број на луѓе остана без работа помеѓу 1992 и 1998 година. Нормално е секогаш да има и отпуштања и вработувања. Ќе те потсетам на две фирми рестартирани од владата на Георгиевски, ФЕНИ и Југохром (како што тогаш се викаа) што вработија доста луѓе што не се во државната администрација. За прв пат фалсификување на статистичките податоци за производството имаме во 2003 година.
Албанизацијата на Македонија е долг процес што не е започнат во 1998 година, туку со децении порано.
На хартија, со Рамковната, се отфрла насилството за политички цели. Но во стварноста тоа се применува. На пример Кондово беше монтирано пред референдумот за општинските граници, а не може да се реши уште.
А дека сега е најлошиот економски момент во Македонија може да се заклучи по краток разговор со било кој дуќанџија или пазарџија.
Во периодот од 1998 до 2002 година се најдоа пари и за исплата на 8те проценти на пензионерите, што претходната влада не можеше да го исполни, имаше многу повеќе платени резервисти на АРМ и МВР отколку што има стечајци, а имаше пари за сите и не би сакал да набројувам повеќе за да не се разбере ова како предизборен маркетинг.
f9 Ekonomijata se ceni spored bogatstvoto steknato vo sopstvenost na gragjanite i drzhavata.
Mislam ,,,ako turkanicite se za toa koj poveke da prodade i po povisoka cena ...
neka ja shitnat cela drzhava i pravec site UPM.
I komshivkana ja ispotepa mazhot i i so sinici pod ochite,
ama ete si stavi eden tovar shminka i glej shto ubava e....
Od site ekonomski parametri ,jas samo eden priznavam
-najniskata socijalna pomosh.
Spored nea i ekonomijata e a bogami i humano e taka.
Shto me interesiraat proseci megju Shterjo i Stojna chistachkana.
I edniot mozhe da bankrotira i drugata da kolabrira vo klozetine
od vladana
I dvajcata imaat shansa da se najdat na socijalna.
Imash gazda,te maltretira,ne ti dava plata,ti dava mala plata.
Stapkata na socijalna gi vrazumuva tie bagabonti ako e na nivo.
I shto posle ova....deviznite rezervi i kamatnite stapki
vo shiroko rasplamparenite usti,mostot na sutjeska i
koridorot na slobodata...ajde ne zezajte.
Bar ekonomijata e prosta rabota ...imash-nemash,nema sredno-go ukinaa!.
Unreal Па добро бе луѓе,ако за вас не важи потпишан МЕЃУНАРОДНО признат документ,значи дека не важи и потпишувањето на спогодбата за Асоцијација и Стаблизација со ЕУ?
Како може некој да не чини,а чисти позади вас?НЕ само тоа,туку сигурен сум дека и да останевте после 2001-ва можеби истиот рамковен ќе беше и полош и дека до сега веќе ќе беше завршена,таа фамозна Албанизација,со поделба се разбира.Во која власт и кој ЛИДЕР на која партија на власт предложи ПОДЕЛБА на територии и градење ѕид?
СО рамковниот договор заврши и едно поглавје од политичкиот маркетинг,во кој албанците се користеа како предизборно орудие,сега остана само економската основа како борба за освојување на власта,во кој НИЕДНА од двете големи политчки партии нема покажано некој особен успех...
Можеме само да се надеваме дека во иднина,после заврувањето на ова Рамковно поглавие,дека сега ќе се сконцетрира на економскиот просперитет на државава.
Makedon Unreal: 1998-2002 Земај,читај,прашувај,ДЕКА затворени се исто толку фабрики колку и пред 1998
******************************************************

Unreal, navistina si unreal Do 1998 godina, 90% od makedonskite firmi se privatizirani i toa od SDSM, taka sto nemaa DPMNE sto povejke da unistat. Da ne zaboravime samo koi se` giganti se unistija t.e. likvidiraa ili otidoa vo stecaj od nesovesnoto rabotenje i grabalizam na SDSM do 1998 godina:

- ZELEZARA Skopje, so 12.000 vraboteni!
- MZT Skopje so 10.000 vraboteni
- TIPO Skopje
- PORCELANKA (sega prodadena sporno na Trifun)
- Zletovo Baterii
- Toranica
- Oteks
- Prespatekst
- sega EMO e na red
- GODEL
- Gotex
- sega OHIS se unistuva
- Jugohrom- DA go prodade
- Slavija
- Centro
- TAT ukradeni nad milijarda togasni DM!
- Lavci stedilnica
- ALFA stedilnica
- Hemteks
- Frinko
- Silika
- Makedonka Stip
- Alumosilikati
- Mikron Prilep
- SASA
- Treska
- OKTA (ja prodade DPMNE)
- RUEN'
- GAZELA
- Kozarnicite vo Kumanovo
- FAS 11 okt.
- Astibo
- itn.... koj saka moze da nadopolnuva, ama ke mu treba nekolku saati vreme od sto ima premnogu firmi unisteno.

Od site gorni firmi, vrabotenite se na ulica!

Lesno ti e tebe, Struga vo usta, so stolceto vo USA!
xokaido Ni Vmro ni Sdsm nikoj ne vrede. I treba nova partija na Makedonija. Samo vo vremto na Tito e togas imse ekonomija......
Makedon
quote:
Originally posted by xokaido

Ni Vmro ni Sdsm nikoj ne vrede. I treba nova partija na Makedonija. Samo vo vremto na Tito e togas imse ekonomija......


ene ti go torbesot Velija
Unreal
quote:
Originally posted by Makedon


Lesno ti e tebe, Struga vo usta, so stolceto vo USA!


Не сум во САД,живеам во Струга....
Ете колку за информација
Makedon
quote:
Originally posted by Unreal

quote:
Originally posted by Makedon


Lesno ti e tebe, Struga vo usta, so stolceto vo USA!


Не сум во САД,живеам во Струга....
Ете колку за информација


aj kazi mi koi firmi gi unisti VMRO od Struga, a koi SDSM?
nukleus Ekonomskoto cudo ili "ekonomskiot bum" vo Evropa se vika SDSM.Za 12 godini na vladeenje ili podobro bi bilo diktatura shto ja sprovede i ja sproveduva ovaa politicka partija imame "grandiozni" rezultati vo ekonomijata so koj ne mozat da se merat nitu eden Tajwan ili Singapur.So eden zbor bi mozelo da se rece deka Makedonija "blika" od razvoj pod rakovodstvo na SDSM.Expertite vo svetot ostanuvaat zanemeni od faktot deka i so skoro 40% nevrabotenost voopshto ima zivi luge vo Makedonija.
Ako kon toa se dodadat i najvisokite ceni za enegetski goriva kako i ubedlivo najvisokite ceni za telekomunikacija pri ocigledno nametnatiot "aparhejd" od strana na EU so sproveduvanje na prakticno neproboen vizen rezim poveke od cudno e kako voopshto seushte egzistirame kako narod.Seto toa se dolzi na 12 godishnata SDSM arogantna diktaura pokriena so plashtot na pompezni najavi za ekonomski preporod vo "sledniot" mandat,no samo najavi bez vistinski rezultati po izborite shto se potvrdilo kako zakon dosega pa taka ke bide i odsega.:(
трендафил
quote:
Originally posted by toni_a

barav pred skoro i ne najdov.

mozhe nekoj vmro ili sdsm da postira EKONOMSKA PROGRAMA od partijata za koja sto ke glasa?
milsam juli ne e daleku i bash (kako ne-glasach/dijaspora) se zainteresirav za programite na partiive.
Програмата на партиите сама по себе не значи ништо. Во тоа може да се увериш ако ја прочиташ програмата на СДСМ (види овде) што требаше да ја отствари во овој мандат. Да не се однесуваше на нас ќе беше смешна. Вака е за плачење. Затоа после толкаво лажење има уште луѓе што им веруваат.


nukleus Toa kolku za intel koj ni vikashe da se strpime den dva ili mozebi decenija dve.
Rogi Satanico Pandemonium : Mislam ne e dokaza celata vistina so tie fakti. Neli Makedonija bila vo voena sostojba vo ti godini? Pogledni go rastot na ekonomijata (odnosno rast na GDP) vo godinite koga nemalo voena sostojba vo Makedonia (1999, 2000):

1999 godina imase 4.3%
2000 godina 4.5%

A sega sporedi gi tie godini so :

2003 godina 2.8%
2004 godina 4.1 %
2005 godina 3.6%

Znaci, ekonomski rast vo smisla na GDP e ocigledno i jasno povisoko vo ne-voenite godini koga bila VMRO-DPMNE na vlast. Logicno se razbira vo mala drzava so mala ekonomija, koga taa drzava e vo nekakva vnatresna voena kriza, ekonomskiot razvoj se pomaluva a poveke od budgetot odi kon odbrana, itn. Dali se soglasuvas so toa?
Makedon
quote:
Originally posted by Rogi

Satanico Pandemonium : Mislam ne e dokaza celata vistina so tie fakti. Neli Makedonija bila vo voena sostojba vo ti godini? Pogledni go rastot na ekonomijata (odnosno rast na GDP) vo godinite koga nemalo voena sostojba vo Makedonia (1999, 2000):

1999 godina imase 4.3%
2000 godina 4.5%

A sega sporedi gi tie godini so :

2003 godina 2.8%
2004 godina 4.1 %
2005 godina 3.6%

Znaci, ekonomski rast vo smisla na GDP e ocigledno i jasno povisoko vo ne-voenite godini koga bila VMRO-DPMNE na vlast. Logicno se razbira vo mala drzava so mala ekonomija, koga taa drzava e vo nekakva vnatresna voena kriza, ekonomskiot razvoj se pomaluva a poveke od budgetot odi kon odbrana, itn. Dali se soglasuvas so toa?


znaci spasot od krizata ni e DPMNE na vlast so DA na Tupurko

I jas toa go vikam, ama me napravija propagator na DPMNE!
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Rogi

Satanico Pandemonium : Mislam ne e dokaza celata vistina so tie fakti. Neli Makedonija bila vo voena sostojba vo ti godini? Pogledni go rastot na ekonomijata (odnosno rast na GDP) vo godinite koga nemalo voena sostojba vo Makedonia (1999, 2000):

1999 godina imase 4.3%
2000 godina 4.5%

A sega sporedi gi tie godini so :

2003 godina 2.8%
2004 godina 4.1 %
2005 godina 3.6%

Znaci, ekonomski rast vo smisla na GDP e ocigledno i jasno povisoko vo ne-voenite godini koga bila VMRO-DPMNE na vlast. Logicno se razbira vo mala drzava so mala ekonomija, koga taa drzava e vo nekakva vnatresna voena kriza, ekonomskiot razvoj se pomaluva a poveke od budgetot odi kon odbrana, itn. Dali se soglasuvas so toa?


Vidi, prasanjeto bese pod cija vlast ekonomijata e podobra. Toa sto izbi vojna za vreme na vladenjeto na VMRO e sosema druga rabota no i taa epizoda e sostaven del od vladeenjeto na VMRO. Nemozes da si odberes samo toa sto ti odgovara a drugoto da go zanemaris. Jas razbiram da se slucese kataklizma nekoja, znaci prirodna nepogoda pa da kazes toa e nezavisen element.

Od druga strana treba statisticki da vidis da li tie dve godini mozat da se sporedat so ostanatite poveke od decenija godini kade SDSM vladeel. Imeno, moras da imas dovolno golem sample size za da mozes statisticki zaklucok da izvadis. So drugi zborovi, mozes da zemes godina togas samo ili par meseci i da kazes eve, ekonomijata pod ovaa vlast e poarna, no toa moze da e samo slucajnost i da si ja ostael taa vlast poveke od godina ili dve, sigurno bi imal povalidna slika za sposobnosta na taa vlast. Treba ako sakas isti raboti da sporeduvas za da izvleces zaklucok.

Jas ne velam deka VMRO e poaren ili SDSM, samo gi dadov podatocite. Megjutoa ona sto e najbitno , i mnogu pobitno od toa cija ekonomija e poarna e toa da Makedonija vo poslednive 15 godini se uste NE go ima stignato GDPot koj go imase vo 1990 godina!! Ete, toa e sramota i bruka i najznacaen fakt ako se analizira ekonomijata od osamostojuvanjeto. Dosega niedna vlast ne e impresivna nitu nesto posebno sposobna koga se raboti za ekonomija. Makedonija kako siromasna i mala ekonomija treba bar 10% rast da ima godisno, i toa ne bi trebalo da bide nikakov problem.
toni_a da napravime "bratska" delba za zaslugata togash .od tie 15god ,na "zasluga" bile 11god SDSM i 4god bile VMRO.
26,7% VMRO i 73,3% SDSM od 100%

VMRO se ca. 3 pati po-neloshi nego SDSM ,ako go gledame "napredokot" kako negativen

neznam kako da gi delime zaslugite za telekom i esm na primer?
Josip Broz
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

Toa sto izbi vojna


Војната сеуште трае.

Едно прашање е стратегијата - зошто и против кого некој војува; сосема друго е тактиката - со какви средства и со кое оружје ќе се напаѓа непријателот. Мојот личен идол, Филип II Македонски, воопшто не се ни обидувал да ги ризикува животите на војниците таму кадешто работата можел да ја сврши со поткуп. Економски да го уништиш непријателот, или да му го убиеш моралот со пропаганда често пати е поцелисходно одошто да го нападнеш со класично оружје.

Ме радува што успевате да согледате дека против вас се води економска војна на исцрпување до смрт, но ве жалам поради тоа што не сте во состојба да видите кој ве напаѓа, и зошто. Платените агенти на непријателот ги обожавате како ваши мали богови.
Aleksandra Do Vmrovicite,

Lesno e da se napaga drugata strana, no zashto nikad ne gi priznavate greshkite na VMRO?
asalvari
quote:
Originally posted by Makedon

- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidiraOva e tolku nabieno so pogresna informacija sto prosto covek ne znae od kade da pocne. Mislam deka ednas napisav, ama eve pak:

Troskovite na Okta se 1% (so bukvi eden procent) od maloprodaznata cena. Tuka vleguvaat plati i amortizacija. Okta e naraven zagubar vestacki, i toa se gleda denes koga raboti profitabilno. Razlogot zosto e prodaden e da ljupco i kompanija napravat pari na brzina. (toa e covekot koj dovaganjeto na vlast go komentirase so - dosta grizevme koski, daj sega malce meso da kasnime)

Za da ne ripnat nekoi pred vreme:
Prethodnata vlast (SDSM) uspesno nabavuvase nafta preku odredeni privatni firmi, bogatejki gi sopstvenicite.

Vo sekoj slucaj, okta mozese i trebase da se spasi. Toa ne bese cel na ni edna vlast do sega.
Aleksandra
quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidiraOva e tolku nabieno so pogresna informacija sto prosto covek ne znae od kade da pocne. Mislam deka ednas napisav, ama eve pak:

Troskovite na Okta se 1% (so bukvi eden procent) od maloprodaznata cena. Tuka vleguvaat plati i amortizacija. Okta e naraven zagubar vestacki, i toa se gleda denes koga raboti profitabilno. Razlogot zosto e prodaden e da ljupco i kompanija napravat pari na brzina. (toa e covekot koj dovaganjeto na vlast go komentirase so - dosta grizevme koski, daj sega malce meso da kasnime)

Za da ne ripnat nekoi pred vreme:
Prethodnata vlast (SDSM) uspesno nabavuvase nafta preku odredeni privatni firmi, bogatejki gi sopstvenicite.

Vo sekoj slucaj, okta mozese i trebase da se spasi. Toa ne bese cel na ni edna vlast do sega.


Dali imash infomacii sto stana so "Topilinca" vo Veles?
asalvari
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidiraOva e tolku nabieno so pogresna informacija sto prosto covek ne znae od kade da pocne. Mislam deka ednas napisav, ama eve pak:

Troskovite na Okta se 1% (so bukvi eden procent) od maloprodaznata cena. Tuka vleguvaat plati i amortizacija. Okta e naraven zagubar vestacki, i toa se gleda denes koga raboti profitabilno. Razlogot zosto e prodaden e da ljupco i kompanija napravat pari na brzina. (toa e covekot koj dovaganjeto na vlast go komentirase so - dosta grizevme koski, daj sega malce meso da kasnime)

Za da ne ripnat nekoi pred vreme:
Prethodnata vlast (SDSM) uspesno nabavuvase nafta preku odredeni privatni firmi, bogatejki gi sopstvenicite.

Vo sekoj slucaj, okta mozese i trebase da se spasi. Toa ne bese cel na ni edna vlast do sega.


Dali imash infomacii sto stana so "Topilinca" vo Veles?


Ne znam, navistina ne znam. Potocno znam mnogu malce za drugite firmi vo makednoija.
Ama za OKTA, ZNAM. MME.
vancom18 Во право се сдсм во врска со економијата.
А Бучковски е високо интелегентен човек и добро знае што се национални интереси.
Еден е изборот, СДСМ.

(sarcasm)
Aleksandra
quote:
Originally posted by vancom18

Во право се сдсм во врска со економијата.
А Бучковски е високо интелегентен човек и добро знае што се национални интереси.
Еден е изборот, СДСМ.

(sarcasm)


Pak ke kazam, samo napagate, zsh ne gi kazete greshkite shto gi praveshe VMRO dodeka beshe na vlast....ili se sovrsheni?:)

p.s Dali VMRO ja dovede MKD tolku vo propast sto SDSM edvaj ja vadat od kalta?:)
Makedon
quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidiraOva e tolku nabieno so pogresna informacija sto prosto covek ne znae od kade da pocne. Mislam deka ednas napisav, ama eve pak:

Troskovite na Okta se 1% (so bukvi eden procent) od maloprodaznata cena. Tuka vleguvaat plati i amortizacija. Okta e naraven zagubar vestacki, i toa se gleda denes koga raboti profitabilno. Razlogot zosto e prodaden e da ljupco i kompanija napravat pari na brzina. (toa e covekot koj dovaganjeto na vlast go komentirase so - dosta grizevme koski, daj sega malce meso da kasnime)

Za da ne ripnat nekoi pred vreme:
Prethodnata vlast (SDSM) uspesno nabavuvase nafta preku odredeni privatni firmi, bogatejki gi sopstvenicite.

Vo sekoj slucaj, okta mozese i trebase da se spasi. Toa ne bese cel na ni edna vlast do sega.


SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by asalvari

quote:
Originally posted by Makedon

- se prodade zagubarot OKTA, koj go ispokrade SDSM i trebase da se likvidira
Ova e tolku nabieno so pogresna informacija sto prosto covek ne znae od kade da pocne. Mislam deka ednas napisav, ama eve pak:

Troskovite na Okta se 1% (so bukvi eden procent) od maloprodaznata cena. Tuka vleguvaat plati i amortizacija. Okta e naraven zagubar vestacki, i toa se gleda denes koga raboti profitabilno. Razlogot zosto e prodaden e da ljupco i kompanija napravat pari na brzina. (toa e covekot koj dovaganjeto na vlast go komentirase so - dosta grizevme koski, daj sega malce meso da kasnime)

Za da ne ripnat nekoi pred vreme:
Prethodnata vlast (SDSM) uspesno nabavuvase nafta preku odredeni privatni firmi, bogatejki gi sopstvenicite.

Vo sekoj slucaj, okta mozese i trebase da se spasi. Toa ne bese cel na ni edna vlast do sega.


SDSM namerno ja unisti firmata drzavna OKTA. VMRO, morase da ja prodade, imase milionski sumi dolg. Ja prodade na grcite. Velat, zele provizija togasnite zadolzeni za prodazba.


SDSM ili DA ja unishti?:))
Makedon
quote:
Originally posted by sasha

quote:
Originally posted by vancom18

Во право се сдсм во врска со економијата.
А Бучковски е високо интелегентен човек и добро знае што се национални интереси.
Еден е изборот, СДСМ.

(sarcasm)


Pak ke kazam, samo napagate, zsh ne gi kazete greshkite shto gi praveshe VMRO dodeka beshe na vlast....ili se sovrsheni?:)

p.s Dali VMRO ja dovede MKD tolku vo propast sto SDSM edvaj ja vadat od kalta?:)


Duso, site merodavni stranski finansiski insutucii, cklucuvajki ja i EU, velat vo svoite izvestai deka Makedonija izminative 3 godini e UNAZADENA vo pogled na ekonomijata i demokratskite reformi.
nukleus Eve shto bara EU od Bucko za navistina SDSM bide lider za ekonomija vo regionov.Megutoa koga se znae deka od ova nema da ima nishto znaci nishto nema da ima i od liderstvoto na SDSM vo bilo koj pogled vo Makedonija:
КРИМИ-ФИЛИЈАЛИ Изворите на Форум плус предупредуваат дека нема никаква истрага, ниту, пак, судски разрешници, за неколку кривични предмети поврзани со работата на Дирекцијата за стокови резерви во периодот од 1991 до 2003 г. Се спомнуваат активностите на господата Томче Филиповски, Неџат Негавци, Петар Мирчевски и Ванчо Пеловски. Но, се спомнува и улогата на некои обвинители во "криењето" одредени доказни материјали поврзани со работата на бившиот министер за урбанизам и градежништво, Љупчо Балковски.
Од "банкарскиот комплекс" на сомневања за крупен криминал, за странците, занимливо, правосудно не е "мртов" ниту случајот со Алмако групацијата, а особено АЛМАКО банката и сите "октоподни" врски со неа. Се потсетува и на истрагите за основани сомневања за перење пари во Македонска и во Радо банка (се работи за повеќе милиони евра) кои немаа релевантни судски завршници, како и за работењето на една од "филијалите" на Вестерн јунион во Македонија.
Особено е висок интересот за аферата со приватизацијата на Фершпед: како што ни беше предочено, се чека да се види која судска инстанца во Македонија ќе го врати Фершпед во сопственост на Македонски железници. Според нашите странски извори, функционери на Владата одговориле дека "не им е познато која треба да биде таа инстанца, поради несовршеноста на македонските правни норми".

Нашите извори велат дека се очекува и реакција на МВР во случајот со командант Лека, на чиешто апсење одамна се чека.

TRIED & CONVICTED Како што се гледа, во наредните година-две Македонија ќе биде исправена пред јасен странски притисок да си го расчистиме нашето поблиско кривично-правно минато. Нашите странски извори тврдат дека со расчистување на овие 24 случаи, во Македонија ќе се создадат услови за функционирање на правната држава и за наше зачленување во евро-атлантските организации. На неодамнешните високи средби на премиерот Бучковски во Брисел му била предочена вмешаноста на "high-profile businessman" и "corrupt officials" (во слободен превод: олигарси и државни функционери) за кои се очекува да бидат "tried and convicted" (судени и осудени) најдоцна до крајот на 2007 и почетокот на 2008 г.
Меѓународните извори со кои разговаравме одбија да коментираат што би била меѓународната реакција доколку не дојде до правно расчистување на овие случаи.
nukleus Samo edno ne mi e jasno:-zoshto li go zaboravile slucajot so "Majcinite stanovi" na Gvujo,za koj Kondarko se fati "kako pijan za plot" a EU voopshto ne se interesira.
asalvari
quote:
Originally posted by nukleus

Samo edno ne mi e jasno:-zoshto li go zaboravile slucajot so "Majcinite stanovi" na Gvujo,za koj Kondarko se fati "kako pijan za plot" a EU voopshto ne se interesira.


ednostavno, ja utepavme taa tema do daska na onoj drugion topik i eu nema veke sto da dodade :-)


Satanico Pandemonium Za da stavime kraj na raspraviite dobro e bar fakti da se spomenat. Iako, narodot ne veruvam deka mnogu dobro videl ni od ekonomijata pod VMRO ni od taa pod SDSM. Zosto e nekoj spremen so saati da se rasprava za Makedonskata ekonomija koja e nula pomnozena so nula vo bilo koj uslovi toa ne znam.

No , VMRO dojde na vlast kraj na 98 godina. Ako ekonomijata se definira kako GDP i nejzin rast togas:

1999 godina imase 4.3%
2000 godina 4.5%
2001 godina pad od 4.5% (znaci -4.5%) so sto se od 2000 godina se izbrisa
2002 godina 0.9%

Znaci za cetiri godini 5% Ekonomijata porasna nesto sto zemji vo tranzicija za 7-8 meseci go postignuvaat.

2003 godina 2.8%
2004 godina 4.1 %
2005 godina 3.6%

Nisto posebno za zemja koja ima mnogu mal GDP po glava i daleku zad site okolni drzavi vo tranzicija. Mislam deka najmal vo Evropa od site zemji vo tranzicija imavme vo ovie 4 godini.

Vo sekoj slucaj, Makedonija se uste ne go ima dostignato nivoto od 1990 godina, godina koja i onaka bese uzas sto se odnesuva do standardot i ekonomijata.

Prema toa ne se raspravajte za gluposti.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by nukleus

Ekonomskiot rast se gleda i nadvor na ulicite,vo licata na obicnite gragani i decata vo ucilishtata, kade i da pogledneme ke go vidime ekonomskiot porast vo nashata drzava.Ke vidime tmurni i zagrizeni lica koj nikako nemozat da se otrgnat od siviloto koe ne spopadna izminative godini.Mladite barajki izlez od zivotot bez perspektiva trgnuvaat se poveke po patot na drogata i prostitucijata,neshto za koe samo pred 10-15 godini ne vredeshe nitu da se spomene zatoa shto prakticno i go nemashe.


Taka e toa bez vrska koj e na vlast. Koga sme kaj ekonomijava, interesno e da se spomene deka prakticki site ovie privatizacii (koj se spomenati vo temava) ne vrodija nikakov plod.

Za razlika od nas, Slovenija voopsto nisto ne privatizira i bese pod udar na EU i na Svetskata banka cij soveti voopsto ne gi slusase (za razlika od nas koj sekogas slusame te monetarniot fond nikogas nema poplaki na nasata vlada). Iako Slovencite bea orientirani mnogu poveke od bilo koja druga republika na SFRJ pazarot, golem dohod od nego imaa, nisto ne privatiziraa, odbija stranski investicii zatoa sto ne sakaa da sluguvaat na drug, go izgubija SFRJ pazarot kaj niv ekonomijata porasna, i toa mnogu poveke odkolku kaj nas.

Sto e pricinata da vo MK SDSM, ili VMRO na vlast , privatizirano se, IMF sovetite se sledat pa pak rabotite se za nikade?
nukleus Toa e samo zatoa shto vo Makedonija nikoj ne gi respektira sopstvenite covecki resursi kako rezultat na brojnite "sovetnici-oligarsi" koj sovetuvaat deka MMF,Svetska Banka i drug vid na lihvari se idealno reshenie za nivnite matni koruptivni zdelki za koj gi teraat dosegashnite ministri-moroni da ja zadolzuvaat Makedonija i Makedonskiot narod.Apsolutno ne e zamislivo edna drzava da uvezuva struja za nekoj privaten industriski kapacitet da moze da raboti i pri toa da ne ja plaka strujata,kade go ima toa?Ili vladata da mu dade sredstva na odreden privaten subjekt da go plati grozjeto na lozarite a pri toa da se zadolzi so kredit kaj MMF na primer.
toni_a barav pred skoro i ne najdov.

mozhe nekoj vmro ili sdsm da postira EKONOMSKA PROGRAMA od partijata za koja sto ke glasa?
milsam juli ne e daleku i bash (kako ne-glasach/dijaspora) se zainteresirav za programite na partiive.
intel
quote:
Originally posted by sashap.s intel...ne e samo Topilnica jas toa kako primer go dadov, ima dosta takvi fabriki sto se unishtija za svoi licni interesi.:)

Ти кажав стрпи се ден два
Стечајниот управник на велешка топилница, Владислав Тамбурковски ќе оди во притвор откако неколку пати не се појави на судењето за изнесување големи количества метали во вредност од 390 илјади евра. Судијата Валентин Зафиров не го толерираше денешното недоаѓање на Тамбурковски во судот и му одреди притвор до крајот на пресудата. Судењето ќе продолжи на 27- ми овој месец.
nukleus Golema rabota ako Tamburkoski "odi" vo pritvor.Sepak da pocekame i da vidime dali ke zamine.A za milionite shto gi proneveri i za familiite shto gi unishti ne treba pritvor tuku dozivoten zatvor ili elekticna stolica.
toni_a
quote:
Originally posted by трендафил

Програмата на партиите сама по себе не значи ништо.


jasno deka neznachi,ama sepak zborime za seriozni te. najgolemite partii vo MK. ekonomska programa treba da ima.

ima li neshto za ovie izbori,aktualno,ili nema?

za imeto na partija li da se glasa ili zatoa sto komshijata e chlen tamu?mora da dadat,kazhat i obrazlozhat stav.barem da chitnat lugje za sto da glasaat.

vaka iskacha deka nema vetuvanja i deka partijata e bezgreshna

jas se zezav,ama izgleda stvarno nemalo programi!!
nukleus Стечајниот управник Владислав Тамбурковски не е достапен ниту за судот, ниту за новинарите. Неофицијално тој е во Србија, каде исто така бил ангажиран како стечаен управник. Неговото име се појавува на Интернет страницата на Агенцијата за лиценцирани стечајни управници во Србија и Црна Гора, според која лани во септември Тамбурковски го положил и тамошниот испит за стечаен управник. Наводно имал лиценца за работа на стечајни постапки и во Босна и Херцеговина.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus

Стечајниот управник Владислав Тамбурковски не е достапен ниту за судот, ниту за новинарите. Неофицијално тој е во Србија, каде исто така бил ангажиран како стечаен управник. Неговото име се појавува на Интернет страницата на Агенцијата за лиценцирани стечајни управници во Србија и Црна Гора, според која лани во септември Тамбурковски го положил и тамошниот испит за стечаен управник. Наводно имал лиценца за работа на стечајни постапки и во Босна и Херцеговина.


Ajde, ke gi ofajdi i srbite i bosancite, ovoj Tamburkovski

Makedon
quote:
Originally posted by Josip Broz

quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

Toa sto izbi vojna


Војната сеуште трае.

Едно прашање е стратегијата - зошто и против кого некој војува; сосема друго е тактиката - со какви средства и со кое оружје ќе се напаѓа непријателот. Мојот личен идол, Филип II Македонски, воопшто не се ни обидувал да ги ризикува животите на војниците таму кадешто работата можел да ја сврши со поткуп. Економски да го уништиш непријателот, или да му го убиеш моралот со пропаганда често пати е поцелисходно одошто да го нападнеш со класично оружје.
Ме радува што успевате да согледате дека против вас се води економска војна на исцрпување до смрт, но ве жалам поради тоа што не сте во состојба да видите кој ве напаѓа, и зошто. Платените агенти на непријателот ги обожавате како ваши мали богови.


Mnogu ubavo kazano. Ekonomskiot genocid sto go napravi vladata na SDSM 1993-1998 g. vrz Makedoncite, bese najkatastrofalen za ponatamosnoto tonenje na zemjata. Toj genocid se uste trae. Interesno, no koga SDSM se na vlast, nikoj ne investira vo Makedonija, a i ona sto funkcionira vo MKD se zatvara, na smetka na uvozot. Dali e toa cista slucajnost?
f9 E pa ne e taka.Koga se na vlast SDSM se se razviva i vidoizmenuva i toa se promenite ,i trebashe samo ednas da dojde na vlast Vmro i sve da rasipe.
Makedon
quote:
Originally posted by f9

E pa ne e taka.Koga se na vlast SDSM se se razviva i vidoizmenuva i toa se promenite ,i trebashe samo ednas da dojde na vlast Vmro i sve da rasipe.