Полицаец на суд оти не пропуштил шверцувани цигари

Полицаец на суд оти не пропуштил шверцувани цигари
Makedon
 
Полициски командир од граничниот премин Богородица бил разрешен, а потоа и обвинет за учество во организиран криминал бидејќи одбил да пропушти камион со шверцувани цигари, дознава „Време“ од извори во Царина. Настанот се случил кон крајот на септември 2005 година, кога камион полн со шверцувани цигари влегол во земјава од граничниот премин Деве Баир. Според документацијата, цигарите биле на фирма од Србија, а крајната дестинација наведена во декларацијата била исто така Србија. Но, шлеперот застанува на граничниот премин Богородица, кај Гевгелија, и чека дозвола за да влезе во Грција. Командирот на смена одбива да ги потпише документите за легално да го покрие шверцот. За кратко време на граничниот премин пристигнува претпоставен од царината и му наредува да ги потпише документите. Командирот одбива и бара писмена наредба за да го стори тоа, по што претпоставениот се јавува на својот мобилен телефон за потоа да му го даде на командирот. Од другата страна на линијата бил висок царински функционер: „Потпиши ги документите, тоа е виш интерес и за тоа не се оди во затвор. Ако одиш ти во затвор, ќе одам и јас“, му рекол функционерот на полицискиот командир. Но, тој пак одбива да го стори тоа и повторно бара писмена наредба од своите претпоставени за да ја потпише документацијата.

По извесно време командирот без никакво образложение е преместен од граничниот премин Богородица во полициската станица во Гевгелија. За преместувањето веднаш се заинтересирале претставниците на Проксима бидејќи според нивната оцена полицискиот командир придонел кон спроведување на реформите во граничната полиција.

Но, работите не запираат со неговото разрешување. На 14 ноември 2005 година полицијата кај Градско запленува џип со германски регистарски таблички, кој бил управуван од бугарски државјанин. Возилото било запрено и запленето по претходна дојава од странските служби што возилото го следеле сателитски. Тие се сомневале дека станува збор за џип во сопственост на англиската фудбалска ѕвезда, Дејвид Бекам, за кој имало пријава дека бил украден во Шпанија, а преку Грција и Македонија требало да заврши во Бугарија. Но, и покрај дојавата се случува џипот без проблем да помине на граничниот премин Богородица. Поради тоа македонската полиција веднаш спроведува истрага и апси тројца полицајци што биле на смена во времето кога џипот ја минува границата и ги обвинува за шверцување украдени возила. Но, едно од имињата на полицајците се брише од обвинението и се вметнува името на полицискиот командир, кој одбил да ги пропушти шверцуваните цигари. За ова постои и сведок, полицаец вработен на граничниот премин Богородица, кој при истрагата за украдениот џип дал изјава со која потврдува дека полицискиот командир не бил на смена критичната вечер, туку негов колега. Сведокот навел дека забележал оти регистарските таблички на џипот му биле сомнителни, но и покрај тоа шефот на смената таа вечер, чие име е тргнато од документите и заменето со името на полицискиот командир, пријателски се поздравил со возачот на џипот и му дозволил да ја мине границата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=716&ArticleID=45855
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by трендафил

Не верувам дека ќе те банираат зарадуи темава, но сигурно е дека нема да побуди поголем интерес кај учеснициве на форумот, па брзо ќе пропадне на втората страна на листата на теми. Но ако „државотворната“ партија се сомневаше дали баба му на Груевски има 4 пара наочари, тоа ќе беше топ тема и на медиумите и на форумов.

Ne e taka. Ti ochigledno si za edna partija pa ti izgleda deka drugata se forsira. Jas slusam obratno, sto mi kazuva deka sepak ne se rabotite tolku unilateralni kako sto na mnogumina im izgledaat. Ovoj forum nema za cel da promovira partii i toa se ocekuva od uchesnicite. Ako ne ste sposobni edni so drugi (bez razlika za koja partija ste) da diskutirate za problemite na Makedonija bez edna edinstvena cel kako drugata partija da se frli vo kal a svojata nepravedno izdigne togas diskusii i nema da ima.
Makedon
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by трендафил

Не верувам дека ќе те банираат зарадуи темава, но сигурно е дека нема да побуди поголем интерес кај учеснициве на форумот, па брзо ќе пропадне на втората страна на листата на теми. Но ако „државотворната“ партија се сомневаше дали баба му на Груевски има 4 пара наочари, тоа ќе беше топ тема и на медиумите и на форумов.

Ne e taka. Ti ochigledno si za edna partija pa ti izgleda deka drugata se forsira. Jas slusam obratno, sto mi kazuva deka sepak ne se rabotite tolku unilateralni kako sto na mnogumina im izgledaat. Ovoj forum nema za cel da promovira partii i toa se ocekuva od uchesnicite. Ako ne ste sposobni edni so drugi (bez razlika za koja partija ste) da diskutirate za problemite na Makedonija bez edna edinstvena cel kako drugata partija da se frli vo kal a svojata nepravedno izdigne togas diskusii i nema da ima.


Ti sto ne se proizneses po gorniot tekst?
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by трендафил

Не верувам дека ќе те банираат зарадуи темава, но сигурно е дека нема да побуди поголем интерес кај учеснициве на форумот, па брзо ќе пропадне на втората страна на листата на теми. Но ако „државотворната“ партија се сомневаше дали баба му на Груевски има 4 пара наочари, тоа ќе беше топ тема и на медиумите и на форумов.

Ne e taka. Ti ochigledno si za edna partija pa ti izgleda deka drugata se forsira. Jas slusam obratno, sto mi kazuva deka sepak ne se rabotite tolku unilateralni kako sto na mnogumina im izgledaat. Ovoj forum nema za cel da promovira partii i toa se ocekuva od uchesnicite. Ako ne ste sposobni edni so drugi (bez razlika za koja partija ste) da diskutirate za problemite na Makedonija bez edna edinstvena cel kako drugata partija da se frli vo kal a svojata nepravedno izdigne togas diskusii i nema da ima.


Ti sto ne se proizneses po gorniot tekst?


Pa so ti napisav gore? Eve uste ednaska copy and paste:

Inaku za carinata, toa e eden od najkorumpiranite delovi na vlasta. Normalno , zaradi golemite pari koj mozat za mnogu kratko vreme da se napravat. Nisto drugo nemoze da se ocekuva od vlast koja ima samo edna cel - lichniot dzep. Ne znam zosto carinata bi bila nesto podrugo od bilo koja druga granka vo opstestvoto.
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon

Настанот се случил кон крајот на септември 2005 година...
Малку ми е сомнително зошто се чекало 7 месеци за ова да се обелодени. Не велам дека вакви глупости нема на граничните премини, но не би ме изненадило да се откријат овде и некои други игри!

Makedon
quote:
Originally posted by Strelec

quote:
Originally posted by Makedon

Настанот се случил кон крајот на септември 2005 година...
Малку ми е сомнително зошто се чекало 7 месеци за ова да се обелодени. Не велам дека вакви глупости нема на граничните премини, но не би ме изненадило да се откријат овде и некои други игри!
I za Vojo se otkrija dodatni raboti 3 godini po negovoto prvo sudenje
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon

I za Vojo se otkrija dodatni raboti 3 godini po negovoto prvo sudenje

За проневерите на Војо се знаеше уште додека тој раководеше со фондот, а за овој случај 7 месеци се молчело!

Makedon
quote:
Originally posted by Strelec

quote:
Originally posted by Makedon

I za Vojo se otkrija dodatni raboti 3 godini po negovoto prvo sudenje

За проневерите на Војо се знаеше уште додека тој раководеше со фондот, а за овој случај 7 месеци се молчело!
pa normalno deka se molcelo i ke se molci, bidejki segasnava garnitura na vlast go vrsi svercot i toa onie od gore. A uste od 1993 godina se znae za svercot na SDSM, no nikoj nisto ne prezema, oti sudstvoto e ZAVISNO od ovaa vlast, a sudiite se clenovi na SDSM ili bliski rodnini na visokite funkcioneri.
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon

pa normalno deka se molcelo i ke se molci, bidejki segasnava garnitura na vlast go vrsi svercot i toa onie od gore. A uste od 1993 godina se znae za svercot na SDSM, no nikoj nisto ne prezema, oti sudstvoto e ZAVISNO od ovaa vlast, a sudiite se clenovi na SDSM ili bliski rodnini na visokite funkcioneri.

Makedon... Аман не глуми лудило... Те прашувам зошто ОШТЕТЕНИОТ молчел, а не зошто институциите молчеле!?
И каква врска има СДСМ во 1993 година со потребата полицискиот командир да молчи за овој случај толку месеци?

трендафил
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by трендафил

Не верувам дека ќе те банираат зарадуи темава, но сигурно е дека нема да побуди поголем интерес кај учеснициве на форумот, па брзо ќе пропадне на втората страна на листата на теми. Но ако „државотворната“ партија се сомневаше дали баба му на Груевски има 4 пара наочари, тоа ќе беше топ тема и на медиумите и на форумов.

Ne e taka. Ti ochigledno si za edna partija pa ti izgleda deka drugata se forsira. Jas slusam obratno, sto mi kazuva deka sepak ne se rabotite tolku unilateralni kako sto na mnogumina im izgledaat. Ovoj forum nema za cel da promovira partii i toa se ocekuva od uchesnicite. Ako ne ste sposobni edni so drugi (bez razlika za koja partija ste) da diskutirate za problemite na Makedonija bez edna edinstvena cel kako drugata partija da se frli vo kal a svojata nepravedno izdigne togas diskusii i nema da ima.
Не мислам дека некој ја форсира партијата против која сум јас, туку дека повеќето од членовите на форумот ја подржуваат таа партија. Веројатно затоа што имаат полесен пристап до интернет.


Makedon
quote:
Originally posted by Strelec

quote:
Originally posted by Makedon

pa normalno deka se molcelo i ke se molci, bidejki segasnava garnitura na vlast go vrsi svercot i toa onie od gore. A uste od 1993 godina se znae za svercot na SDSM, no nikoj nisto ne prezema, oti sudstvoto e ZAVISNO od ovaa vlast, a sudiite se clenovi na SDSM ili bliski rodnini na visokite funkcioneri.

Makedon... Аман не глуми лудило... Те прашувам зошто ОШТЕТЕНИОТ молчел, а не зошто институциите молчеле!?
И каква врска има СДСМ во 1993 година со потребата полицискиот командир да молчи за овој случај толку месеци?
Bidejki site mediumi vo Makedonija, se del od "fabrikata" na SDSM. Sega Velija se oddeli od niv, pa preku A1 i Vreme gi razotkriva ovie raboti. Mozebi i samiot osteten se plasi, site znaeme sto se sluci so Postarot i redica drugi.
asalvari
quote:
Originally posted by Strelec
.... полицискиот командир да молчи за овој случај толку месеци?


Strelc

Sto e toa sto trebalo da napravi odma doticniot, i sto e toa sto ti impliciras so toa sto molcel sedum meseci?

Sakam da kazam deka i ne znaeme dali navistina molcel ili nemalo koj da go "slusne" do sega. Nie dobivame "snapshot" informacija koja mnogu malce kazuva za tekovnata sostojba na doticniot (dali pokrenal postapka ili nekakva akcija vo odnos na ova) tuku samo deka bil osteten poradi nekoi nastani koi se slucile sedum meseci prethodno.
Unreal
quote:
Originally posted by Strelec

quote:
Originally posted by Makedon

pa normalno deka se molcelo i ke se molci, bidejki segasnava garnitura na vlast go vrsi svercot i toa onie od gore. A uste od 1993 godina se znae za svercot na SDSM, no nikoj nisto ne prezema, oti sudstvoto e ZAVISNO od ovaa vlast, a sudiite se clenovi na SDSM ili bliski rodnini na visokite funkcioneri.

Makedon... Аман не глуми лудило... Те прашувам зошто ОШТЕТЕНИОТ молчел, а не зошто институциите молчеле!?
И каква врска има СДСМ во 1993 година со потребата полицискиот командир да молчи за овој случај толку месеци?

Уште не ти е јасно дека Македон не глуми Лудило?
трендафил А што е тука чудно. Партијата што ги ставила во затвор Ченто или Брашнаров и немаше намера да им се извини ниту на нив ниту на илјадниците други репресирани граѓани ако немаше притисок од меѓународната, сигурно дека не и пречи да затвори и друг чесен граѓанин што се спротивставил на нивните криминални дејства. Да не мисли некој дека ВИШИОТ интерес е интерес на Македонија или се работи во интерес на швајцарските сметки на „високи“ личности.
Треба ли да потсетам на бранителите што беа 11 месеци во занданата во Шутка за случајот што го монтира Хари Костов - Раштански Лозја.Makedon Se nadevam deka moderatorite nema da me baniraat oti ja postirav ovaa tema.
трендафил Не верувам дека ќе те банираат зарадуи темава, но сигурно е дека нема да побуди поголем интерес кај учеснициве на форумот, па брзо ќе пропадне на втората страна на листата на теми. Но ако „државотворната“ партија се сомневаше дали баба му на Груевски има 4 пара наочари, тоа ќе беше топ тема и на медиумите и на форумов.


Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon

Se nadevam deka moderatorite nema da me baniraat oti ja postirav ovaa tema.


Nema nikakva pricina da bides baniran zaradi ova. Vakvi sluchaevi e dobro da se citaat, zatoa sto zboruvaat za nivoto na korupcija vo nashata zemja. Problemot stanuva koga vakvi sluchaevi ke se koristat slepo i unilateralno protiv odredena partija a ke se zanemarat sluchaevite slichni na partijata koja postavuvacot na topikot ja podrzuva. Koga ima ochigleden bias, i koga ne se postavuvaat topici zaradi diskusija na problemot i zaradi problemite koj Makedonija gi ima tuku zaradi partijsko nadprevaruvanje. Ako na primer spomenes ime na partija sega, ti garantiram deka diskusijata ke trgne nizbrdo i voopsto problemot na korupcija nema da se diskutira. Togas ke ima problemi.

Inaku za carinata, toa e eden od najkorumpiranite delovi na vlasta. Normalno , zaradi golemite pari koj mozat za mnogu kratko vreme da se napravat. Nisto drugo nemoze da se ocekuva od vlast koja ima samo edna cel - lichniot dzep. Ne znam zosto carinata bi bila nesto podrugo od bilo koja druga granka vo opstestvoto.
Makedon
quote:
Originally posted by Unreal

quote:
Originally posted by Strelec

quote:
Originally posted by Makedon

pa normalno deka se molcelo i ke se molci, bidejki segasnava garnitura na vlast go vrsi svercot i toa onie od gore. A uste od 1993 godina se znae za svercot na SDSM, no nikoj nisto ne prezema, oti sudstvoto e ZAVISNO od ovaa vlast, a sudiite se clenovi na SDSM ili bliski rodnini na visokite funkcioneri.

Makedon... Аман не глуми лудило... Те прашувам зошто ОШТЕТЕНИОТ молчел, а не зошто институциите молчеле!?
И каква врска има СДСМ во 1993 година со потребата полицискиот командир да молчи за овој случај толку месеци?

Уште не ти е јасно дека Македон не глуми Лудило?


Ti sega nemas sto da odgovoris, oti znaes deka SDSM se necisti, pa Makedon ti e vinoven

Unreal Абе чисти нечисти,мислам дека до сега не се води некој судски процес за нив,во споредба со Ламбе Војо и Компанија
Makedon
quote:
Originally posted by Unreal

Абе чисти нечисти,мислам дека до сега не се води некој судски процес за нив,во споредба со Ламбе Војо и Компанијаke se vodi i toa sekoj den ke se sudi po eden SDSMovec, vo narednite 4 godini.
Unreal
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by Unreal

Абе чисти нечисти,мислам дека до сега не се води некој судски процес за нив,во споредба со Ламбе Војо и Компанијаke se vodi i toa sekoj den ke se sudi po eden SDSMovec, vo narednite 4 godini.


Јас И БИ сакал да се води,и тоа подеднакво за сите...НО само би ти рекол да продолжиш да сонуваш или пак да сонуваме дека така ќе биде
Makedon
quote:
Originally posted by Unreal

quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by Unreal

Абе чисти нечисти,мислам дека до сега не се води некој судски процес за нив,во споредба со Ламбе Војо и Компанијаke se vodi i toa sekoj den ke se sudi po eden SDSMovec, vo narednite 4 godini.


Јас И БИ сакал да се води,и тоа подеднакво за сите...НО само би ти рекол да продолжиш да сонуваш или пак да сонуваме дека така ќе биде


Ne bidi siguren tolku, Hari uste od sega se poti i ima nevroza. Mu mirisa na poraz. Sto ke bide po 5 juli?
Strelec
quote:
Originally posted by asalvari

...Sto e toa sto trebalo da napravi odma doticniot...

Истото тоа што го направил сега.
quote:
Originally posted by asalvari

...i sto e toa sto ti impliciras so toa sto molcel sedum meseci?

Јас кажав дека само се сомневам, а засега имаме ептен оскудни информации за да можам да си дозволам да тврдам нешто... Како и да е, ако тоа навистина му се случило на полицискиот командир (во што јас верувам), тогаш тоа дело е илјада пати поголем грев отколку евентуалниот обид некој да го одбере ’тајмингот’ со намера политички да профитира.
quote:
Originally posted by Makedon

Bidejki site mediumi vo Makedonija, se del od "fabrikata" na SDSM.

Не зезај, Makedon... Медиумите се гладни за вакви информации и илјада афери обелоденија досега од актуелната власт... Во краен случај, да отишол во Фокус, веста ќе му била објавена дури и во вонреден број.

Makedon Strelec, otisol vo VREME, koj e pocitan od Fokus. A do sega mozebi se plasel covekot, kako sto rekov, site gi znaeme ubistvata na Postarot i ostanatite. Sekako, toa ne go komentiras, mislam na stravot ili eventualnite zakani od vlasta kon osteteniot.
asalvari
quote:
Originally posted by Strelec
Како и да е, ако тоа навистина му се случило на полицискиот командир (во што јас верувам), тогаш тоа дело е илјада пати поголем грев отколку евентуалниот обид некој да го одбере ’тајмингот’ со намера политички да профитира.Ej vidi, mene tajmingot ne mi padna na pamet (iskreno , ne mi padna). Prvo sto pomisliv e na nervozata i sekiraciite sto gi ima za da ne zagubi rabota.

Iako interesno e da se razgleda tajmingot, do 5 juli ima dosta vreme, i ako ove ne e uvertira vo nesto pogolemo, brzo ke se zaboravi. Znaci ke citame po vesnici dali e tajming :-) vo prasanje.
Strelec
quote:
Originally posted by asalvari

Iako interesno e da se razgleda tajmingot, do 5 juli ima dosta vreme...
Па ќе ги вадат сега работите една по една!:) Сигурно се многу за сите наеднаш да ги извадат пред сами избори!:)

Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Makedon

Strelec, otisol vo VREME, koj e pocitan od Fokus. A do sega mozebi se plasel covekot, kako sto rekov, site gi znaeme ubistvata na Postarot i ostanatite. Sekako, toa ne go komentiras, mislam na stravot ili eventualnite zakani od vlasta kon osteteniot.


Ako ima nekoj sto ne komentira odredeni raboti toa si ti. Strelec ne e takov. Tvoite postovi odnapred se znaat za sto ke bidat. Ti si zemas samo toa sto ti odgovara na njvulgaren mozen nachin i go koristis toa samo za edna edinstvena tvoja lichna cel i so toa se unishtuvas. Ako VMRO e slichna na tebe , destrukcija na najprimitiven mozen nachin samo da nosi togas gospod neka i e napomosh na Makedonija.