УБК бара доставувач на швајцарски сметки за Костов

УБК бара доставувач на швајцарски сметки за Костов
Makedon
 
УБК го бара доставувачот на швајцарските сметки за Костов
Предраг Петровиќ


21.04.2006
УБК го бара доставувачот на швајцарските сметки за Црвенковски и Костов, тврди Борче Трајковски, автор на книгата „Од Осака до Дижонска“. На 17-ти месецов го одвеле од дома на службен разговор. Имале налог.

Трајковски мислел дека ќе разговараат поради неговиот излагање во „Чуму“ пред десет дена, кога беа претставени антихероите на македонската транзиција.

Но, набргу му станало јасно дека се интересираат само за неговите контакти со основачот на „Фокус“, Никола Младенов и дали тој му ги дал сметките.

Го прашувале дали се знае со Младенов. Потврдил. Негирал дека се гледа со него.

„Тогаш ми извади 4 фотографии од сите 4 средби што до сега воопшто сум ги имал со господинот Младенов. Ми поставуваа прашања што се листовите што му ги дадов на Младенов, какво се документите што ми ги покажувал“, изјави Борче Трајковски-автор на книгата „Од Осака до Дижонска“.

Трајковски одговорил дека сакал свои написи да објавува во „Фокус“.

Информациите ги барале со образложение дека со написите во „Фокус“ била загрозена институцијата Претседател.

Инспекторите кои се претставиле како Мирко и Славко го донеле Трајковски во населбата Ново Лисиче. Два часа го испитувале во станбена зграда на улицата Видео Смилевски Бато, број 55.

За обидот УБК да изнуди информации од Трајковски, реагираше Демократскиот сојуз.

Од партијата велат дека се работи за грубо кршење на човековите права и злоупотреба на службените овластувања.

Ќе го известат и Хелсиншкиот комитет.По нив се јави и МВР. Велат, невистини и обид политички да се поентира. Настанот никогаш не се случил
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?vestid=61687
vancom18 Ova e uste eden dokaz za verodostojnosta na svajcarskite smetki
cim go baraaat dostavuvacot, znaci epten se zagrizeni, a smetkite da ne postoeja, uopste nemase da baraat
u sekoj slucaj, jasno e i toa deka, Nikola Mladenov e daleku najdobar novinar u MK zaedno so mirka
Makedon Mislite deka ova e vistina ili pak deka Borce Trajkovski, pisatelot na "Od Osaka do Dizonska" izmisluva?

Dokolku pak e vistina deka UBK go bara dostavuvacot na tajnite dokumenti za tajni bankovni smetki na Kostov vo Svajcarija i dokolku e vistina deka UBK go sledi Mladenov, togas ke se firli senka vrz moralnata licnost Kostov i Crvenkovski.
nukleus UBK sledi "se" vo ovaa drzava,pa i nas kako si se dopishuvame na forumov.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus

UBK sledi "se" vo ovaa drzava,pa i nas kako si se dopishuvame na forumov.


Ne sme nie tolku vazni, diskutirame samo, vazen e toj sto dostavuva dokumentiza Hari i Brane, pa im go rusi ugledot A nie ke si laeme i laeme, ama nisto ne pravime, pa zatoa ne sme interesni za UBK
nukleus Sepak neshto mora da rabotat,neli?
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus

Sepak neshto mora da rabotat,neli?


Da, da, mnogu gi ima. Morase sekoj koj ima na prezimeto sufix -ic i vlasko poteklo da se vraboti nekade po drzavnive institucii, pa sega mora na rabota nekako vremeto da im pomine.
nukleus Znaesh li deka trojca od podpisnicite na Bukhureshkiot dogovor koj bil eden od najpogubnite dogovori za Makedonija se "vlasi" ministri vo vladite na Srbija,Grcija,Romania.Tokmu zatoa Makedonija predstavuva i vlashka drzava kade na celo od najvaznite resursi kako transport,vlada ili sudstvo imame vlasi za glauci a elitnite "oligarsi" imaat vlashko poteklo.UBK ne e isklucok od seta taa kasha.
Makedon
quote:
Originally posted by nukleus

Znaesh li deka trojca od podpisnicite na Bukhureshkiot dogovor koj bil eden od najpogubnite dogovori za Makedonija se "vlasi" ministri vo vladite na Srbija,Grcija,Romania.Tokmu zatoa Makedonija predstavuva i vlashka drzava kade na celo od najvaznite resursi kako transport,vlada ili sudstvo imame vlasi za glauci a elitnite "oligarsi" imaat vlashko poteklo.UBK ne e isklucok od seta taa kasha.


Ne se somnevam. Mototo na Vlasite e "ili vo vlasta ili blizu do vlasta", pa sigurno imalo dosta vlasi vo Vladite na sosedite ni.

Ako malku ja procitas istorijata na VMRO, site onie "bugarasi makedonci" kako Todor Aleksandrov, Mihajlov, ne bile etnicki makedonci. Pravoto ime Todor Aleksandrov e Todor Pop-Rusha vikaat vlav od Novo Selo (ST), zaedno so Vanco Mihajlov i negovata sopruga, Melpomena od Krusevo, etnicka vlainka, koja podocna si go "bugarizirala imeto vo Menca".. Najdobri sorabotnici na Todor Aleksandrov se sinovite (trojca) na Pitu guli. Nekako premnogu koincidencija ima, se da se vrti okolu vlasite, neli?