КОСТАРИКА, земја на природата

КОСТАРИКА, земја на природата
Mara
 
Ајде Мара да ве прошета низ КОСТА РИКА......... Денес ми се шета ептен!!!!

КОСТА РИКА

Република Коста Рика се наоѓа во Централна Америка и се граничи со Никарагва на север, Панама на југоисток, Пацификот на запад и Карпиското Море на исток. Коста Рика е првата земја во светот која прва ја укинала армијата!!!!!!!
Главен град е Сан Хозе, официјален јазик-Шпанскиот! Независност од 1821 година, а население како две Македонии – 4,000,000 жители.

ПОЗДРАВ ДО ДРУГАР МИ АЛВАРО САЛАС!!!!


ЗНАМЕ / ГРБ


Во минатото Коста Рика била претежно земјоделска земја и се занимавала со производство на кафе, банани, ананас, но во последно време го развива екотуризмот, електроника, фармацевтската индустрија, софтверски развој. Многу има ќар од својата местоположба – лесен пристап до амеркианските пазари и директен океански пристап до Европа и Азија.

Валутата и се вика КОЛОН col#243;n (CRC) која се разменува по курс 500 колони за 1 САД долар или 600 колони за едно евро.
САН ХОЗЕ – главен град

ПРЕКРАСНА ПРИРОДА

КОСТАРИКА - кога ќе кажете сигурно ве асоцира на тропски дождливи густи шуми, силна вегетација, реки, спектакуларни водопади, птици, пеперутки и цвеќиња, претежно орхидеи.


Да, Коста Рика е дом на многу разновидни флора и фауна и се смета дека изобилува со дури 5% од светскиот биодиверзитет. Дури 25% од целата земја е всушност заштитени шуми и резервати.

Речиси сите екологисти се луди по Националниот парк ТОРТУГУЕРО (името на паркот се преведува како ловец на желки или место полно со желки!) каде се наоѓаат разни видови пајаци, тапири, големи мачки, папагали, мајмуни, рептили и најважно од се е да се види парењето и зелените желки! Еве само мал дел од животните и птиците.........преубави се!За мајмуните Алваро кажуваше дека многу им досадуваат....им се качуваат по крововите, им тропаат по вратите и ги разбудуваат наутро! Досадни мајуништа!!!!!


Сепак кога ќе се каже КОСТАРИКА..најмногу луѓето ја знаат по МОНТЕВЕРДЕ....Зелената планина/ Облачната шума! Таа изобилува со 2000 видови дрвја и голем број ОРХИДЕИ! Овде има 400 типа птици.....и кој знае се не какви животни и животинки! Кој знае колку е УБАВО да се изгубиш меѓу овие дрвја, во густата шума...и да уживаш во природата!

Еве слики од МОНТЕВЕРДЕ..............Најмалата орхидеја на светот........Прекрасни орхидеи.......
Еве да ги видиме прекрасните, спектакуларни водопади....

Првиот ЛА ФОРТУНА – СРЕЌА по нашки!!!Е стварно е среќа да си овде....и да уживаш како овие........
ВОДОПАД ЛА ПАЗЕ овде можете да се сместите во куќички и да уживате во водопадот МИР....ама цените се од 200-400 долари на ноќ! Еве само да ви покажам како изгледаат бунгаловите......Бањата внатре........
ЗАЈДИСОНЦЕ/ИЗГРЕЈСОНЦЕ

Најубавите глетки за зајди-изгреј сонце се токму овде.....рај бе, рај!!!!!
Да не заборавите дека во Костарика има прекрасно кафе.....и ќе ви покажат како доаѓа од плантажите во чашите!!!!!!! Ах, ми се препи кафе баш од Костарика!!!!!ВУЛКАНИ

За тие што, како мене, сакаат да видат жив вулкан....еве каде!!!! Костарика е позната по ПОА-Вулканот и тој е еден од 4-те се уште активни кратери во државата. Ќе се воодушевите од базените со кристално плав сулфур...........јас веќе сум!!!!

ПОАС-ВУЛКАН


ИРАЗУ ВУЛКАН
ПРЕД КРАЈОТ....да ви кажам дека на светот НЕМА поубави плажи од оние на Костарика....едноставно НЕМА!!!!

Еве слики....да уживаме малку.........ах, сакам таму!!!!!!!!!!

СО БИКОВИ БОРБИ/КАВАЛЕРОС на РОДЕО

И овде има мажи за мегдан...........хахахахахаха....
Mara ПЛАЖИТЕ НА КОСТА РИКА

Убавини..........што друго да се каже??????

Првата се вика СОМАРА...ами каде без МАРА?
Mara WILDLIFE НА КОСТА РИКА


RaGeAnGeL ah maro....

so mi prajs ti mene

i kafe ubo imet ovie
na plazana da si sedam kafe da si pijam chubukot da go pusham s'nce da zajdvit jas da si se odmaram
Mara Реиџ....и јас сакам таму да сум....испружена, да си лежам по цел ден...па зајдисонце да гледам...па игуани да гледам! Игуаните носеле среќа!!!!!!!!!

И јас сум по кафето......затоа притисокот ми е 200!!!!!!
RaGeAnGeL maro sesro
da stignime nie kosta rika i da mi ti dam edno koktelche besno na plaza....nodzinjava da si gi ladime vo vodana..a srekna ak saket ic nek ne mi doneset toas

daj kazi info za viza ova ona ak se mojt
i koa e najubav period da se ojt van sezona(mrazam turisti i guizva jas od ohrid sum)

za pritisokot LUK!(ne se zaebavam ic)
Mara леле Реиџ мила....јас за малку вчера ќе умрев, НАЈИСКРЕНО! Ги потресов сите дома и тоа златото мое во Охрид...притисокот ми беше над 200!!!!!! Се тресев ко епилептичар....мајка ми дури консултации со поп напраи!!! СТРАВОТА!!!! Е денес ЛУК ќе јадам...и онака не се бакнувам до 15-ти мај!

А види овде за визите? НИЕ во која земја спаѓаме????????...Ја немат Тунгузија на листата!!!!!!!!

The entry requirements vary depending on which country you are a citizen. Those arriving from the following countries may visit Costa Rica for up to 90 days without a visa, however a passport is required: Argentina, Austria, Canada, Columbia, Denmark, Finland, Germany, Israel, Italy, Japan, Luxembourg, Netherlands, Norway, Panama, Romania, South Korea, Spain, United Kingdom, United States, Yugoslavia.

Those arriving from the following countries may visit for up to 30 days without a visa, however a passport is required: Australia, Belgium, Brazil, Ecuador, Guatemala, Honduras, Iceland, Ireland, Liechtenstein, Mexico, Monaco, New Zealand, Sweden, Switzerland, Vatican, Venezuela

Those arriving from the following countries may visit Costa Rica for up to 30 days with a passport and visa: Andorra, Barbados, Belize, Bermuda, Bolivia, Chile, Cyprus, Dominican Republic, Grenada, Grenadines, Greece, Guadalupe, Guyana, Haiti, Malta, Martinique, Morocco, Paraguay, Peru, San Marino, St. Lucia, St. Vincent, Saudi Arabia, Surinam, Taiwan, Trinidad,and Tobago, Uruguay, Jamaica.


НАЈУБАВ МЕСЕЦ Е СЕПТЕМВРИ!!!!!!

За сместување........кај АЛВАРО!!! Без пари...само за сесри важи ова!
RaGeAnGeL ej a bash saakav da ti napisam septemvrine znam zs ama najubav mesec za odmor mi e toj
znaci...seKtembar ti dojdela ovde i nie odele tamu!!
ako na listava ja nemat nashata ni mila drzava se nekako mislam dek ja imet staveno vo Jugoslavija
smeshtaj.....mozam i na plaza jas problem nemam


za pritisokot moras AMA MORAS prvo da ispistas od so ti se pokacvit
mojt da e hrana mojt da e na psihicka baza
majkami imat problemi so to
tatkomi ke skineshe konci edno vreme Shvajcarija od to
doktor tamu mu rece Luk pred spienje!mirisat da ama na deneshno vreme sve se sredvit imat luksuzi za aroma i vukslukot go spashavat i den deneska da znajske ti krsham koski pazi se
Mara сесро....ај пред да си одам да видиме уште две-три плажички....

една ТАЈНА....и јас спијам по плажи....немам гајле!!!!

БИРАЈ која ја сакаш........


Леле....овија сигурно не водат како Југославија...дај БОЖЕ!!! Нема визи...тра-ла-ла! ОЈМЕ СИГУРНО!

Сепак ќе прашам во ова нашево МНР за осигурација!!!!!!!
Mara Со вас сакав да ја поделам РАЗЗГЛЕДНИЦАТА која ја добив од Коста Рика!
Ви се допаѓа ли? Ојме ли?