Македонија на 107место според слобода на медиумите

Македонија на 107место според слобода на медиумите
Makedon
 
Македонија на 107-мо место според слобода на медиумите
Маја Јовановска


28.04.2006
Демократските држави се повеќе го стегаат обрачот околу независното новинарство, за разлика од африканските, каде што има се поголема слобода.

Ова го заклучува Фридом хаус во своето истражување за независноста на медиумите во 2005-та. Најмногу на удар се медиумите во Азија - Непал, Филипини, од Африка во Уганда, Етиопија, Боцвана, како и во поранешниот Советски сојуз - Русија и Узбекистан.

Од 194 држави 75 имаат целосна слобода на печатот, 50 се делумно слободни и во 69 владее цензура. Македонија со 107-то место е во втората група.

Според слободата на печатот, Македонија го зазема последното место од поранешните Ју-републики. За тоа придонесува и ваквото однесување на политичарите.

Немам изјава за А1, оставете ме на мира, ви реков дека немам изјава за А1“, изјави Никола Поповски, министер за финансии.

Медиумите не се целосно независни и се под влијание на различни политички интереси, заклучува во својот извештај Фридом хаус за новинарската фела во Македонија.

Во моментов против новинари на А1 се водат 16 судски процеси. Финансиски моќници, политичари, па дури и судии ги тужат за клевета.

Предизборно власта им се умилкува на новинарите и ќе ја укине затворската казна. Фридом хаус ја посочува МРТВ како единствен јавен сервис, кој ја фаворизира само Владата.

Еве како реагира Премиерот кога му се поставува незгодно прашање.

Вие од кој медиум сте? Од МРТВ, добро“, изјави на 26 април 2006-та Владо Бучковски, премиер.


Фридом хаус кај новинарите од Македонија забележува дека поради страв од губење на работното место, си вршат самоцензура.

Најслободни, без никакви притисоци се медиумите во скандинавските држави. На дното се Либија, Бурма, Куба, Туркменистан и последна е Северна Кореја.

nukleus Zar i vo Makedonija pod rakovodstvo na SDSM&Co. seushte postoi sloboda na mediumite?
BorisVM Pa izvrshete analiza koj vsushnost gi drzhi vesnicite i televiziite, i so chivi pari se mnogu od niv pocnati i potpomognati i kje vi stane jasno zoshto nema sloboda.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by BorisVM

Pa izvrshete analiza koj vsushnost gi drzhi vesnicite i televiziite, i so chivi pari se mnogu od niv pocnati i potpomognati i kje vi stane jasno zoshto nema sloboda.


Taka e vo cel svet. Na sekade nekoj gi poseduva medijumite i nema primer da nekade nekoj plaka protiv nego da se pisuva ili protiv negovite interesi. Primerot na zapadnite medijumi na primer i nivnoto izvestuvanje za vreme na NATO bombardiranjeto vo 1999 godina kade Makedonija bese prestavena kako surova zemja koja odbiva da primi izbleglici, te isto nivnoto izvestuvanje od 2001 godina od Makedonija i uste milioni primeri ukazuva deka medijumite izvestuvaat kako na nekogo mu odgovara. Imase novinari koj sakaa vistinata da ja predstavat no ne im uspea nieden poznacaen medijum da im objavi nisto od toa. Razlikata e vo toa sto na zapad manipulacijata so medijumite e na mnogu poprofesionalno nivo i e svedena kako i se drugo na pazarot. Svojata vistina moras da ja prodades i ako uspees vo toa ne e toa nisto loso. Samiot na primer gledas FOX news , najpopularna stanica glasilo na segasnata USA vlast i konzervatizmot, odvratna stranica po mene, no so najgolem rating zatoa sto stilot svoj uspevaat da mu se nametnat na prosecniot Amerikanec. Dodeka kaj nas, ke se postapi primitivno i ke se vrsi pritisok nad novinarot, so zakani i drugi gluposti koj na zapad ako se dokazat se kaznuvaat. Od tuka, ispagja na zapad deka medijumite se poslobodni (OK se, ne se vrsi pritisok vrz novinarite ) no efektot e da na kraj pobeduva vistinata na pojakiot, parata izbusi kade burgijata ne svrsi rabota.
achtung_panzer Sega koga kje i' zasviri na portata na Freedom House nekoj od korporativnite glasnici, kje vidat oni i sloboda na novinarstvo i mediumi, i prezentacija na vistina...
Ako ne e vo posed na Korporacijata ili Vladata, takviot medium iako nezavisen e krajno marginalen...
ZooGraf Sto znaci nezavisni medijumi? Obicno se smeta ako se nezavisni od drzavata. No kako i sekoj drug biznis, medijumite imaat troskovi - treba da se platat novinarite, opremata itn. Nekoj ova mora da go plati. Ili ke bide drzavata - vo koj slucaj ne se nezavisni. Ili ke bidat golemite koorporaciji preku reklami ili sponzorstvo - vo koj slucaj pak ne se nezavisni.
Edinstven model na nezavisnost e koga medijumite se izdrzavaat samite preku preplata na krajnite korisnici. Znaci sakas da gledas nezavisni vesti bez vladin ili coorporate bias - bujrum plati.

Ocigledno takov model tesko naogja publika bilo kade vo svetot a za Makedonija da ne zboruvame.
Sirius Satanico, како прилог на твојот пост еве еден дел од едно неодамнесхно интервју со Ноам Чомски на тема ЗА СЛОБОДАТА НА ПЕЧАТОТЧ:
.........
П: Имајќи ја предвид денешната апсолутна контрола на масовните медиуми од страна на економската и политичката елита, какво значење можеме да му припишеме на правото на слобода на говор во САД и делумно на слободата на печатот, кога, во исто време, на секој глас кој застапува дисидентско мислење успешно му е скратен пристапот до масовните медиуми или пак е замолчен и маргинализиран? Што мислите за ставот дека слободата на печатот е всушност фасада која, иако можеби безначајна за мнозинството луѓе, е многу важна за елитата во произведувањето согласност и воопшто во прикривањето на нивната вистинска улога во повторното создавање на идеологијата на експлоататорско и хиерархиско општество?

О: За да биде јасно, треба да ја разликуваме слободата на говорот од слободата на печатот. Според тоа, дури и кога слободата на печатот би била фасада, слободата на говорот би била вредна за одбрана и ширење. Јас сметам дека е факт, и тоа битен, дека САД напоредно постигнаа високи стандарди во заштитата на слободата на говорот.
Што се однесува до слободата на печатот, иако не постои сомнение дека големата концентрација на политичко-економска моќ има големо влијание на масовните медиуми, јас тоа не би го нарекол „апсолутна контрола“.
Важно е да се нагласи, како што вие ја нагласувате, улогата на едуцираната елита „во повторното создавање на идеологијата на експлоататорско и хиерархиско општество“, во општество каде што медиумите се демократски контролирани каде контролата на мислење и ставовите се „избрусени“ во висока уметност. Формирањето на мислењето можеме да го следиме од почетокот на земјата, а тие попримија нов облик кога беа стекнати општествените и политички права - не одобрени. Тоа многу добро го сфатија „експертите за манипулација“............
Sirius Ова како наваливме ке испадне дека САД имаат поконтролирани медиуми од нас...ха, ха...имаме ние капацитет за тоа.., се зезам :)...
Satanico Pandemonium Comski e se razbira vo pravo. Prasanje e sto e toa sloboda na mislenjeto? Najgolemiot broj na lugje ne se zainteresirani da bidat intelektualci od tipot na Voltair, i Comski i da diskutiraat za golemi ideii. Sekoj si go ima stvoreno mislenjeto vrz osnova na negovata sredina, neposredna i posredna, i mozebi nekoj vnatresni genetski kodovi. No se e kalut, na primer da si odrasnel vo Bugarija i da Germancite pobedele vo WWII i da ostanevme pod Bugarija verojatno deneska ke bevme Bugari. Vo bivsa SFRJ skoro 20% od naseleneto (i vo MK) se izjasnuvase kako Jugosloveni, deneska ne veruvam nekoj da mu pagja na pamet nekoja privrzanost kon toa.

I Comski e vo pravo koga ke kaze deka oblikuvanjeto na mislenjeto nemoze da se smeta kako kontrola na mediumite.

No Comski ne treba da bide izgovor za defetistickiot mentalitet kaj Makedonecot. Demek na sekade e isto na sekade se medijumite kontrolirani te ne sme podolu nie ili na isto sme. Lesen izgovor sudbinata da ne se fati vo svoj race.

Ona sto go kaza zoograf e podpolna realnost. Toa e toa, vistinata kosta a prasanje e sto e vistina. Sakas nezavisni medijumi plati, vo USA e toa NPR i PBS.

Problemot e kaj nas sto vlasta ima edna edinstvena cel, licni interesi. I sekoj sto ke objavi nesto protiv nejzinite licni interesi taa gleda da go sotre. Zatoa sme na 107 mesto. Vo USA ne e taka bas. Objavi sto sakas protiv Bush , nikoj ne ti brani. Ako se izboris za market share vo rejtinzite tvojata vistina trubi ja. No nikoj nema da ti pozajmi pari za toa. Mora sam da si ja prodades svojata vistina na svetot. na primer, Albancite toa odlicno ni go pokazaa kako se pravi. Nie do den deneska ni priblizno ne go pravime toa, polesno ni e da diskutirame i filozofirame i citirame svetski filozofi zosto ni e tolku loso kako sto ni e.
Sirius Satanico, mislam deka citatot od Chomski ja potkrepi tvojata konstatcija, osobeno sl. rechenica:

...Важно е да се нагласи, како што вие ја нагласувате, улогата на едуцираната елита „во повторното создавање на идеологијата на експлоататорско и хиерархиско општество“, во општество каде што медиумите се демократски контролирани каде контролата на мислење и ставовите се „избрусени“ во висока уметност.....

Off Topic:
Satanico, dali CBS, NBC, ABC imaat isti pristap i nacin( pogled) kon izvestuvanjeto kako CNN
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Sirius

Satanico, mislam deka citatot od Chomski ja potkrepi tvojata konstatcija, osobeno sl. rechenica:

...Важно е да се нагласи, како што вие ја нагласувате, улогата на едуцираната елита „во повторното создавање на идеологијата на експлоататорско и хиерархиско општество“, во општество каде што медиумите се демократски контролирани каде контролата на мислење и ставовите се „избрусени“ во висока уметност.....

Off Topic:
Satanico, dali CBS, NBC, ABC imaat isti pristap i nacin( pogled) kon izvestuvanjeto kako CNN


Educiranata elita voopsto ne gleda televizija nitu pak se oslonovu na medijumite.

Inaku, na prasanjeto za CNN vs ostanatite, kompleksno prasanje zatoa sto ne znam sto tocno te interesira? Prvo CNN e cable, nemoze sekoj da go gleda. Ostanatie se aired sobodno. CNN si ja izgradi reputacijata (fantasticno nesto za kompanija koja e osnovana vo 81 godina a za prvpat ja slusna svetot vo 1991 godina vo Bagdatskata vojna) so toa sto sekogas sakaat da se prvi da izvestat, taka da sekoj se vrti kon niv ako saka da slusne aktuelni vesti i sto se slucuva. Zatoa po domovite se vrti non stop CNN koga nesto bitno se slucuva vo svetot. ABC, CBS i NBC se so podrug koncept, tie si go baziraat ratingot vrz osnova da privlecat lojalna publika koja vo odredeno vreme ke se vklucuva vo odredeni shows so poznati anchors. Na primer NBC nightly news koj do skora go vodese Tom Brokow, pa ABC World News Tonight so Peter Jennings, pa nivnite Primetime Live i Nightline, i poznatite CBS 60 minutes kade golem broj na aferi se imaat otkrieno. Znaci dosta programi koj se spremani so nedeli prethodno taka da se pokvalitetni po mene. Site ovie stanici isto taka emitiraat vesti no ne non stop kako sto toa go pravi CNN.

Megjutoa summa summarum vesti vo US nikoj ne gleda ili slabo. Najgledanite vesti se od Fox News i CNN a tie od koj zavisi sto ke se sluci utre i ke bide vo vesti, znaci vrvot na US voopsto ne gledaat vesti.
Sirius
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

[quote]

Educiranata elita voopsto ne gleda televizija nitu pak se oslonovu na medijumite.
Inaku, na prasanjeto za CNN vs ostanatite, kompleksno prasanje zatoa sto ne znam sto tocno te interesira? Prvo CNN e cable, nemoze sekoj da go gleda. Ostanatie se aired sobodno. CNN si ja izgradi reputacijata (fantasticno nesto za kompanija koja e osnovana vo 81 godina a za prvpat ja slusna svetot vo 1991 godina vo Bagdatskata vojna) so toa sto sekogas sakaat da se prvi da izvestat, taka da sekoj se vrti kon niv ako saka da slusne aktuelni vesti i sto se slucuva. Zatoa po domovite se vrti non stop CNN koga nesto bitno se slucuva vo svetot. ABC, CBS i NBC se so podrug koncept, tie si go baziraat ratingot vrz osnova da privlecat lojalna publika koja vo odredeno vreme ke se vklucuva vo odredeni shows so poznati anchors. Na primer NBC nightly news koj do skora go vodese Tom Brokow, pa ABC World News Tonight so Peter Jennings, pa nivnite Primetime Live i Nightline, i poznatite CBS 60 minutes kade golem broj na aferi se imaat otkrieno. Znaci dosta programi koj se spremani so nedeli prethodno taka da se pokvalitetni po mene. Site ovie stanici isto taka emitiraat vesti no ne non stop kako sto toa go pravi CNN.

Megjutoa summa summarum vesti vo US nikoj ne gleda ili slabo. Najgledanite vesti se od Fox News i CNN a tie od koj zavisi sto ke se sluci utre i ke bide vo vesti, znaci vrvot na US voopsto ne gledaat vesti.


Thanks a lot ...

PS. porano (pred godini) za malku ke vlezev vo novinarskiov business pa prashanjeto za TV kukive beshe onaka informativno.