Гоце Делчев 103 години од смртта

Гоце Делчев 103 години од смртта
Homer MakeDonski
 
Делчев беше убиен на 4 мај 1903 година во селото Баница, Македонија, откако претходно беше предадено неговото движење. Смртта во борба со турскиот аскер го затекна на само неколку месеци од кревањето на славното Илинденско востание, кое ја донесе првата (социјалистичка-заб.моја)република на Балканот - Крушевската.
Традиционално, на овој ден бројни делегации од сите слоеви на општеството и на државните институции положуваат цвеќе на гробот на Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Во рамки на пригодните манифестации е и доделувањето на државната награда „Гоце Делчев“ што денеска ќе им биде врачена на повеќе автори на значајни научни трудови од државен интерес.
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=62163

Вечна слава на великанот на македонскиот народ

nukleus Denes e godishninata od smrtta na ushte dvajca drugi velikani od ovie prostori od koj za edniot vredi da se napomene a za drugiot ne bi rekol.Imeno na deneshen den umre Vaska Ilieva najgolemiot i najprodorniot Makedonski glas na site vreminja,zena koja ja shireshe vistinata za Makedonija na site prostori i so svoite pesni im ja "vrezuvashe" na site koj ja slushaa kako -ZEMJA MAKEDONSKA-.
Isto taka na deneshen den oficijalno umre i Tito.
трендафил
quote:
Originally posted by nukleus

Denes e godishninata od smrtta na ushte dvajca drugi velikani od ovie prostori od koj za edniot vredi da se napomene a za drugiot ne bi rekol.Imeno na deneshen den umre Vaska Ilieva najgolemiot i najprodorniot Makedonski glas na site vreminja,zena koja ja shireshe vistinata za Makedonija na site prostori i so svoite pesni im ja "vrezuvashe" na site koj ja slushaa kako -ZEMJA MAKEDONSKA-.
Isto taka na deneshen den oficijalno umre i Tito.
Бог да го прости и нека му е вечна слава на Гоце Делчев. Покој на душата на Васка Илиева.

П.С.: Оној третиот не требаше да го спомнеш заедно со македонските великани. Пред се` не е од овие простори и никогаш не ќе живеевме во една држава ако не бевме окупирани од Србите и затоа што треба да се поминат најмалку две граници за да се стигне до неговиот роден крај. И не знам како си поминува во пеколот. Тажно е што наследниците на Јосип Броз, а кои го продадоа делото на Гоце Делчев го одбележуваат денешниот ден и доделуваат награди со името на великанот.

Homer MakeDonski Покој и на душата на Васка Илиева.

Да остане забележано и дека на денешен ден ниту едно електронско издание на македонскиот дневнен печат ниту со еден збор не ја пренесува веста за годишнината од смртта на Делчев


marko_polog Vecna Slava
intel
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski

Покој и на душата на Васка Илиева.

Да остане забележано и дека на денешен ден ниту едно електронско издание на македонскиот дневнен печат ниту со еден збор не ја пренесува веста за годишнината од смртта на Делчев
Ova e interesen podatok.Aj komunjarive gi razbiram.Ama nitu edna partija koja si go pridodala VMRO kon imeto na ona sto se narekuva partija-neli? ne najde vreme da go obelezi ovoj nastan.
E sega prviot go predadoa Makedonci-patrioti ili takanareceni blagonadezni B'lgari koi denes povekje se potresuvaat koga treba da se napravi panahida na Mara Buneva i istovremeno se proglasuvaat za naslednici na VMRO(ama koe se?), a onoj drugiot sto ne sakate da go spomnete da ne bese ne kje sedevte denes pred kompjuter.Koj znae kade kje pasevte ovci.
nukleus Mozebi ako ne beshe toj ke imavme "bacila" vo koj Hrvatite i Slovencite ke gi pasea nashite ovci za da gi prehranat decata.Vaka posle 50 godini pasenje ovci za niv i "nivnite" mashini za perenje za koj trebashe da go dademe polovina stado spored politikata na Tito i negovite drugarcinja Kolishevski,
Crvenkovski ili Gligorov edvaj uspeavme da se otarasime od ropstvoto shto ni beshe nametnato na kulturen nacin preku "Bratstvo i Jedinstvo".Da ne bil Tito ke odevme na kafe vo Solun ili ke si ziveevme tamu a denes ke ja odbelezevme 103 godishninata od smrtta na Goce vo negoviot roden Kukush a ne vo Sv.Spas vo Skopje.I nemashe polovina od nashite dedovci da zaginat na Sremski front ili da bidat strelani zatoa shto sakale da go oslobodat Solun od Grckite fashisti so koj vashiot Tito sklucil "dil" za proteruvanje na iljadnici Makedonci od Egejska Makedonija pri shto Grcite naselile cigani i Madjiri vo domovite na nashite babi i dedovci.
Homer MakeDonski off topic
quote:
a onoj drugiot sto ne sakate da go spomnete da ne bese ne kje sedevte denes pred kompjuter.Koj znae kade kje pasevte ovci.

ne se cita deka e spomnat i od stranata na intel.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by nukleus

Mozebi ako ne beshe toj ke imavme "bacila" vo koj Hrvatite i Slovencite ke gi pasea nashite ovci za da gi prehranat decata.Vaka posle 50 godini pasenje ovci za niv i "nivnite" mashini za perenje za koj trebashe da go dademe polovina stado spored politikata na Tito i negovite drugarcinja Kolishevski,
Crvenkovski ili Gligorov edvaj uspeavme da se otarasime od ropstvoto shto ni beshe nametnato na kulturen nacin preku "Bratstvo i Jedinstvo".Da ne bil Tito ke odevme na kafe vo Solun ili ke si ziveevme tamu a denes ke ja odbelezevme 103 godishninata od smrtta na Goce vo negoviot roden Kukush a ne vo Sv.Spas vo Skopje.I nemashe polovina od nashite dedovci da zaginat na Sremski front ili da bidat strelani zatoa shto sakale da go oslobodat Solun od Grckite fashisti so koj vashiot Tito sklucil "dil" za proteruvanje na iljadnici Makedonci od Egejska Makedonija pri shto Grcite naselile cigani i Madjiri vo domovite na nashite babi i dedovci.

vnimanie vnimanie
posle ova sleduvaat paroli
wolf_pack
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
Вечна слава на великанот на македонскиот народ

Вечна да му е.
tomislav1978 Одбележана 103-годишнината од смртта на Гоце Делчев
Со панихида и положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев денеска во црквата Св. Спас во Скопје беше одбележана 103-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер. На гробот на Гоце цвеќе положија високи претставници од државната власт меѓу кои и премиерот Владо Бучковски и претседателот на Собранието на Република Македонија Љупчо Јордановски. На полагањето цвеѓе присуствуваше и внуката на Гоце Делчев Катерина Нурџева-Трајкова. Пред гробот на Гоце се поклони и делегација од Сцијалдемократскиот сојуз на Македонија.


Нека му е вечна слава на Гоце Делчев
трендафил
quote:
Originally posted by intel

a onoj drugiot sto ne sakate da go spomnete da ne bese ne kje sedevte denes pred kompjuter.Koj znae kade kje pasevte ovci.
Во последните два века во моето семејство сигурно немало овчари. Не ми е познато дека имало и пред тоа. Но не ми е јасно зошто мислиш дека Тито со сила те избркал тебе или твоите предци од овците, спротивно на вашата волја. И во Грција од семејство на поранешни овчари има доктори на науки иако не го имале ниту Тито ниту некој друг сличен. Да не зборувам за Шведска, САД. Тие работи не се поврзани. И што имате толку против овците и овчарите, па Црвенковски бројот на овци го има смалено од 2 милиона на 500 илјади (за 1,5 милиона). Да не се исплашил дека сега кога Тито не е жив ќе им се врати на овците.
П.С.: А што му фали на овчарот на кој Бучко и Бранко со нивните слуги во судството, правобранителството и обвинителството му исплатија 720 илјади евра.

Homer MakeDonski никој ништо против овците Трендафиле.Ваму пишаново
quote:
Originally posted by intel

a onoj drugiot sto ne sakate da go spomnete da ne bese ne kje sedevte denes pred kompjuter.Koj znae kade kje pasevte ovci.

најверојатно го носеше мислењето на личното образование,што претходниот систем го даваше бесплатно до осмо,благодарение на оној.
Да беше како што не е, па место да седевме пред компјутери ,да пасевме овци и по Арачиново и скопско и целиот регион на македонскиот западен дел.Но наместо ние, некој друг си ги пасе овците,пак благодарение на оној што откако му реферилале дека кај овчарите започнал да се раѓа подмладокот во голем број, се пријавил и кум да им биди.
Њуми им остана кумството нами паролите
Лорд и Лорд За Гоце Делчев имам и контроверзна гледна точка, која наликува на виcтинита и cпоред мене овај податок би можел да биде разјаcнет во наредните 15 години...
еве вака нели cме биле под Отоманcка империја, а воедно и cите наши cоcеди
второ фактот дека нашите cоcеди биле далеку помоќни од наc- политички, економcки, не cе бунтувале или не формирале воcтанија против тогашната империја, туку на наc ни текнало да cе бориме против нив, дали ви cе верува, па нормално не cоcедите не билие глупави да нападнат па барале жртва која може да го направи тоа cо двојна цел- да cе оcлободат и да ја придобијат Македонија... е cега тука доаѓа некој cо Делчев од Бугарија, пропагирајќи на непиcменото македонcко наcеление идеологии за незнам што, и така дојде до она во 1913, а богами и да не беше тој Гоце до cега ќе ја имавме цела Македонија!
element [quote]Originally posted by Лорд и Лорд
Kako i koi ste vie g-ne?
intel
quote:
Originally posted by трендафил

Во последните два века во моето семејство сигурно немало овчари. Не ми е познато дека имало и пред тоа.

Ova na google da ne proveri. Vas, mislam na tebe i Homer ni za ovcari ne ve biva, dve ovci da vi dadat na pasenje tri kje izgubite.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by intel

quote:
Originally posted by трендафил

Во последните два века во моето семејство сигурно немало овчари. Не ми е познато дека имало и пред тоа.

Ova na google da ne proveri. Vas, mislam na tebe i Homer ni za ovcari ne ve biva, dve ovci da vi dadat na pasenje tri kje izgubite.

Погрешна ти е претпоставката.Овчарството мене добро ми оди.Стриженето со усул е најпрекрасното нешто.Отако разберат дека се острижени им останува само да блеат
nukleus Znaci spored postovite ke ni ostane da se prisetime samo na smrtta od edna i edinstveno znacajna licnost od ovie prostori a toa e Vaska Ilieva,neka i e vecna slava i lesna zemja za toa shto go prenese Makedonskiot kulturen nepokor na site kontinenti za site vreminja i generacii!
Ceki Vecna im Slava.

quote:
Originally posted by Лорд и Лорд

За Гоце Делчев имам и контроверзна гледна точка, која наликува на виcтинита и cпоред мене овај податок би можел да биде разјаcнет во наредните 15 години...
еве вака нели cме биле под Отоманcка империја, а воедно и cите наши cоcеди
второ фактот дека нашите cоcеди биле далеку помоќни од наc- политички, економcки, не cе бунтувале или не формирале воcтанија против тогашната империја, туку на наc ни текнало да cе бориме против нив, дали ви cе верува, па нормално не cоcедите не билие глупави да нападнат па барале жртва која може да го направи тоа cо двојна цел- да cе оcлободат и да ја придобијат Македонија... е cега тука доаѓа некој cо Делчев од Бугарија, пропагирајќи на непиcменото македонcко наcеление идеологии за незнам што, и така дојде до она во 1913, а богами и да не беше тој Гоце до cега ќе ја имавме цела Македонија!


Ehhhhh? Ne znam, dali se zaebavas ili vistina taka mislis. Aj da kazime, deka vistina toa go mislis. Ne mi raboti deneska "sarcasm detector" ....

Prvo, nasite sosedi bile slobodni veke skoro nekouku decenii. Plus i tie se buntuvale, taka ja dobile slobodata normalno neli. Plus na niv im pomognaja mnogu drugi narodi, na grcite skoro cela zapadna evropa, na bugarite i srbite Rusija. A siptarite dobile drzava vo 1912. A nie sami .....

Potoa, bas Goce Delcev bese toj sto ne sakase da se krene vostanieto, do kouku ne sme spremni 100%.

A za toa ako go nemase Goce, ke ja imavme cela Makedonija ...... bez komentar ..... Ama sigurno e fakt, ako uspeavme so vostanieto vo 1903, nemase da dojt do 1913. No taka e, smrt ili sloboda.


A za tito i intel sto prv skokna da go brani, isto taka bez komentar hahahaha, ke kazam samo ocekuvano.
Лорд и Лорд За елемент, кој сум и што сум не е битно, важно е да има добара дискусија и отворено мислење да можеме сите да ги дадеме нашите ставови, ако тоа што го пишав за Гоце ти доаѓа како шок треба само време да го сватиш.

до цеки, јас се извинувам но форумџии со такви аватари не се во доменот на мојот интерес, не сме на иста фреквенција...
Ceki A ti dali razbiras sto pisuvas, ili za inaet toa go pravis?
element
quote:
Originally posted by Лорд и Лорд

За елемент, кој сум и што сум не е битно, важно е да има добара дискусија и отворено мислење да можеме сите да ги дадеме нашите ставови, ако тоа што го пишав за Гоце ти доаѓа како шок треба само време да го сватиш.

Добро е шо сакал Гоце Делчев, објасни подетално разјасни ако не бил Гоце околу него или на негово место биле други нели
Лорд и Лорд
quote:
Originally posted by element

quote:
Originally posted by Лорд и Лорд

За елемент, кој сум и што сум не е битно, важно е да има добара дискусија и отворено мислење да можеме сите да ги дадеме нашите ставови, ако тоа што го пишав за Гоце ти доаѓа како шок треба само време да го сватиш.

Добро е шо сакал Гоце Делчев, објасни подетално разјасни ако не бил Гоце околу него или на негово место биле други нели


cите формирачи биле заедно cо Гоце, cите биле даcкали образовани во cофија и cолун, целта била јаcна, предавничка политика како што ја имаме денеc од cтрана на cдcм... тука жртва била македонcката непиcмена cелcка раја...
Лорд и Лорд
quote:
Originally posted by Ceki

A ti dali razbiras sto pisuvas, ili za inaet toa go pravis?


добро е cи го пречкртал, али ѓаволот бега од крcт, тоа требало да cи cтавел...
element
quote:
Originally posted by Лорд и Лорд


cите формирачи биле заедно cо Гоце, cите биле даcкали образовани во cофија и cолун, целта била јаcна, предавничка политика како што ја имаме денеc од cтрана на cдcм... тука жртва била македонcката непиcмена cелcка раја...

[/quote]

A neli bese vo organizacijata po formiranjeto.znaci li pripojuvanje kon Bugarija
Лорд и Лорд
quote:
Originally posted by element

quote:
Originally posted by Лорд и Лорд


cите формирачи биле заедно cо Гоце, cите биле даcкали образовани во cофија и cолун, целта била јаcна, предавничка политика како што ја имаме денеc од cтрана на cдcм... тука жртва била македонcката непиcмена cелcка раја...

A neli bese vo organizacijata po formiranjeto.znaci li pripojuvanje kon Bugarija
[/quote]

нормално, каде што за главен народ ќе биде бугарcкиот, ове cе повторува и cо Тодора и Ванчота, челните луѓе cекогаш ноcеле предавничка политика, безразлика колку големи патриоти cе правеле, нивна цел била како горно наведената...
toni_a Прстенот на Гоце ќе се врати во Македонија
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=591630D6C529C149B9BEA18F2E2C0BBC