Identitet

Identitet
Sirius
 

Можеби овој пост би бил поприкладен за форумот политика, сепак ке се обидам од еден не политички агол преку изгледот не ЕВРОТО, да се прокоментира за ЕУ, со која се повеќе и повеќе сме преокупирани...

Интересантни се погледите-критиките за таа фамозна ЕУ видени од еден друг агол, преку призмата на нејзиниот симбол ЕВРОТО.
Иако е богата, средена, нормирана, атрактивна и сигурна, униата гледана преку преку естетскиот и симболичен агол на нејзината валута, можеме да наслутиме дека сепак и недостасува нешто суштествено, а тоа е токму идентитетот и духот на европеизмот кој неможеме да го видиме или пак да го препознаеме како еден реален концеп кој ке асоцира на нешто обединувачко.
Во голем степен е исфорсирана апстрактната форма која како да сака да ни посочи каква е всушност таа заедница па аналогно на тоа и какви се` апстрактни патишта водат до неа.

Бакнотата од пет евра е сликата на замаглениот антички вијадукт којшто можел да биде подигнат каде било во Римската империја.
Банкнотите од десет евра прикажуваат романички портал и мост, додека оние од двесте евра, содржат едвај видлива слика на стаклена врата и некој вид на челичен мост.
За разлика од националните валути, еврото е премногу срамежливо да си го покаже ликот и премногу повлечено за да сугерира некаква биографија, да понуди било каква приказна.
Ниту еден човечки лик не се појавува на овие шушкави банкноти. Во неможност да поттикнат какво било чувство на распознавање, овие банкноти се апстракции, идеи коишто сугерираат малку, ако и воопшто, допирен или познат сензуален квалитет. Попусто ќе трагате по портрети на ликови какви што се Еразмо Ротердамски, Шекспир, Микеланѓело, Мицкиевич, Веласкез, Њутн, Гете, Андриќ. Ходниците и сводовите на овие банкноти сугерираат уништени империи претворени во носталгија за поврзување и заедништво, нешто што е загубено во песоците на неповратното минато. Минатото е неповратно бидејќи нема темели, нема препознатлив пејзаж. Сликовноста на евро-банкнотите визуелно претставува ничија земја без историско паметење. Валутата може да служи како некоја колективна лична карта којашто на луѓето им кажува дека и припаѓаат на замислената заедница….

ЕУ ќе мора да развие усет за идентитет, истовремено почитувајќи ги културите кои него го создаваат, пишува Алеш Дебељак.

toni_a monetite se kovaat vo sopstvenite zemji so nacionalni obelezhja.kaj banknotite ne e taka.
RaGeAnGeL ok ....topikov e samo za moneti i baknoti ili opsto ke pisime za identitet????
Sirius sekako deka mozhe za sekoj tip na identiteti
toni_a so nashiot identitet (MK) sto pravime?

eve molime da go zememe "evropskiot",istovremeno plukame po nego.nie nishto nepravime,a sakame se` da dobieme...
nie nemame ni grb drzhaven kako sto treba,ni ime...
postojat duri lugje sto poddrzhuvaat promena na ime,a za znameto da nezboram poshto toa ne e prifateno od mnogu lugje.nitu znaeme da zachuvame neshto ,nitu da stvorime za opshto MK dobro.
da ne nabrojuvam sega neubavi raboti...KADE E MAKEDONSKIOT IDENTITET?

ova li ni e identitetot: http://forums.vmacedonia.com/forum.asp?FORUM_ID=62 ??
Sirius Додека првиот пост на овој топик имаше обид да се продискутира за идентитетот на ЕУ преку призмата на нејзината валута, овој пост има намера да прозбори за личниот идентитет кој скоро секогаш е условен или се става во корелација со културата. Па дефиницијата за култура, формулирана од страна на УНЕСКО во 1982 година, во Мексико, за време на Светската конференција за културни политики нека послужи како една појдовна основа:

~Под култура денес го подразбираме збирот на специфични карактеристики, материјални и духовни, интелектуални и емоционални, кои карактеризираат едно одредено општество или општестевна група. Покрај уметноста и литературата, таа го вклучува и начинот на живот, фундаменталните права на човекот, системот на вредности, традициите и верувањата~.

Понатаму декларацијата од Мексико истакнува: ~Културата на човекот му ја дава можноста да размислува за себе. Таа е она што не прави човечки суштества, рацинално и етички обврзани. Преку неа обмислуваме вредности и се определуваме за избори. Преку неа човекот се изразува, станува свесен за себе, се препознава како недовршен проект, се сомнева во своите сопствени достигнувања, неуморно трага по нови значења и создава работи кои го трансцедираат~.

RaGeAnGeL ja imam spomnato nekolku pati knigava i mozam da kazam deka e edna od retkite so smenila pogledi i razmisluvanja kaj mene

nema da pisam niso samo ke iskucam nekolku izvadoci od istata i znam deka ke e dovolno


...."Pishuvanjeto me nauci da se vardam od zborovite.Onie sho ni izlgedaat najjasni ,najcesto najmnogu izneveruvaat.Eden od tie nashi lazni prijateli e tokmu zborot"identitet".Site nie mislime deka znaeme sto znaci toj zbor i sekogas imame doverba vo nego duri i koga toj lukavo go kazuva sprotivnoto.

Skraja neka e idejata pak i pak da go definiram poimot identitet.Toa prvenstveno e prasanje na filozofijata ,ushte od vremeto na "Spoznaj se samiot" od Sokrat se do Frojd,i go razgleduvale i mnogu drugi filozofi;za da se zafatam so toa denes e potrebna pogolema kompetentnost otkolku sto imam jas i mnogu poveke smelost.Zadachata shto si ja zadavam e mnogu poskromna:da se obidam da svatam zosto tolku mnogu luge denes pravat zlostorstvo vo ime na svojot religiozen,etincki nacionalen ili drug identitet.Dali taka bilo od pamtiveka ili ima nesto posebno vo nashava epoha?
Vo ona shto go vikame "lichna karta"stoi prezime,ime,datum na ragjanje,fotografija,nekoi fizicki osobenosti,potpis,ponekogash i otpecatok na prstite-mnogu pokazateli za da se pokaze ,a da ne se dojde do zabuna,deka nositelot na dokumentot e Nekojsi,i deka megu tolku milijardi luge nema drugo lice so koe moze da se zameni,pa makar da e i negoviot dvojnik ili brat biliznak.
Mojot identitet e ona poradi koe ne sum identicen ni so edno drugo lice.
Taka definiran zborot identitet e relativno precizen poim shto ne bi trebalo da bide podlozen na zbrki.Navistina li se potrebni tolku dokazi za da se vostanovi deka ne postojat i ne moze da postojat dve identicni sushtestva?Duri i utre da dojde do kolniranje na lugeto ,od shto site se plasime ,samite klonirani luge,vo krajna linija ke bidat identicni samo vo momentot na svoeto "ragjanje",so prviot cekor vo zivotot, tie ke stanat razlicni.
Identitetot na sekoe lice e sostaven do mnogu elementi koi ocigledno ne se ogranichuvaat na elementite koi stojat vo sluzbenite dokumenti.Sekako deka za najgolem del od lugeto postoi i pripadnost na religiozna tradicija;na edna nacionalnost, ponekogas na dve;na nekoja etnicka ili jazicna grupa,na edno pogolemo ili pomalo semejstvo;na edna profesija,na edna institucija,na nekakva opshestvena sredina....Spisokot e ushte podolg,virtuelno neogranichen:moze da se pocustvuva posilna ili poslaba pripadnost na nekoj predel,selo,kvart,klan,sportska ili profesionalna ekipa, na grupa prijateli ,na sindikat,na pretprijatie,na partija na zdruzenie,na parohija,na zaednica od lica koi imaat isti skolnost ,isti seksualni zalbi,isti fizicki nedostatoci ili se sooceni so isti neprijatnosti.
Site ovie pripadnosti ocigledno deka nemaat ista vaznost,barem ne vo isti moment.No, ni edna od niv ne e sosema beznacajna.Toa se sostavnite elementi na licnosta,moze duri da se rece na "duhovnite geni"pod uslov da se utocni deka poveketo od niv ne se vrodeni.
Ako sekoj od ovie elementi moze da se prepoznae kaj golem broj edinki ,nikogas nema da najdete ista kombinacija kaj dve razlicni lica,i tokmu toa e bogastvoto na sekoj poedinec,vo negovata licna valera,toa e ona shto go pravi sekoe sushtestvo da bide edinstveno i potencijalno nezamenlivo.
Moze da se sluci nekoj nastan ,sreken ili nesreken ,ili duri nekoja slucajna sredba,da ima pogolema tezina za nasheto cuvstvo na identitet otkolku pripadnosta na nekoe mileniumsko nasledstvo.

Da si zamislime deka nekoja Srbinka i nekoj Musliman se zapoznale pred dvaeset godini vo nekoe kafance vo Saraevo ,deka se ljubile i potoa se vencale.Posle toa tie nikogas nema da go imaat istoto svakanje za svojot identitet kako shto ima nekoj nemeshan srpski ili muslimanski brak:nivnata prestava za verata ,kako i za tatkovinata,nema da bide ista.Sekoj od niv sekogas ke gi nosi vo sebe pripadnostite shto uste od ragjanje gi nasledil od roditelite ,no tie nema da di svakjaat na ist nacin ,nema da im pridavaat isto znacenje.

Da ostaneme Saraevo so mislite...Da posmatrame na ulica eden covek od 50tina godini.
Nekade okolku 1980god toj covek gordo i bez voznemirenost se izjasnuval:"Jas sum Jugosloven!",ako malku podocna go prashale,toj bi utochnil deka zivee vo Federativna Republika Bosna i Hercegovina,i deka slucajno poteknuva od semejstvo so muslimanska tradcija.
Ako istiot covek ste go sretnale po 12 god ,koga vojnata bese vo poln zamav ,oj spontano i bodro bi vi odgovoril:"Jas sum musliman!".Mozebi pushtil i brada ,spored site propisi.Potoa vednash bi dodal deka e Boshnjak i deka voopshto ne bi sakal da go potsetuvaat deka porano gordo se izjasnuval kako Jugosloven.
Ako denes toj ist covek go prashate ,prvin ke se izjasni kako Boshnjak,potoa kako musliman;toj duri odi vo dzamija,kevi precizira;no isto taka ke vi rece deka negovata zemja e del od Evropa i deka se nadeva eden den ke bide vklucena vo Unijata.
Ako toa isto lice go sretnete po 20 god ,kako li ke se definira togas?Koja od ovie pripadnosti ke bide najvazna?Evropskata?Muslimanskata?Boshnjackata?Neshto drugo?Mozebi ,balkanskata?

Ne sakam da si igram so pretskazuvanjata.Site tie elementi se navistina del od negoviot identitet.Toj covek e roden vo semejstvo so muslimanska tradicija;po svojot jazik im pripagja na Juznite Sloveni koi nekogas bile obedineti vo ramkite na edna drzava shto denes veke ne postoi;toj zivee na pocva shto nekogas bila otomanska,ili avstriska ,i koja imala svoj del vo golemite dramatichni nastani od evropskata istorija.Vo sekoja epoha tolku se naduvuva edna ili druga od ovie pripadnost ,shto gi pomrachuva drugite i se mesha vo celiot negov identitet.Vo zivotot mu raskazuvale sekakvi prikaski.Deka e proleter i nishto drugo.Deka e Jugosloven i nishto drugo.I od neodamna deka e musliman i deka nishto drugo;a vo najteshkite vreminja mozel da se uveri deka ima poveke zaednicki raboti so lugeto od Kabul otkolku so lugeto od Trst.
Vo site epohi ke se najdat luge koi smetaat deka ima edna glavna pripadnost koja tolku gi nadvladuva drugite,i toa vo sekoj pogled,shto so pravo moze da se rece "identitet".Za ednite e nacijata,za drugite religijata ili klasata.No,dovolno e so pogled da proshetame niz razlicnite konflikti shto se slucuvaat vo svetot za da ni stane jasno deka ni edna pripadnost ne nadvladuva na apsoluten nacin.Onamu kade shto lugeto se cuvstvuvaat zagrozeni vo pogled na verata,izgleda deka religioznata pripadnost go sodrzi celiot nivni identitet.Ako se zagrozeni majciniot jazik i etnickata grupa,togash tie surovo ke se borat protiv sopstvenite istomislenici.Turcite i k*rdite isto taka se mislimani,so se razlikuvaat po jazikot;zar nivniot konflikt zaradi toa e pomalku krvat?Hutite kako i Tutsite se katolici i govorat ist jazik,no zar toa gi sprecuva da se masakriraat?Cestie i Slovacite se isto taka katolici,no dali toa im ovozmozuva zaednici zivot?
Megu elementite koi go sochinuvaat identitetot na sekoj covek ,vo sekoj moment,postoi odredena hirearhija ,taa ne e nepromenliva,taa se menuva so vreme i dlaboko gi modificira sovremenicite.
Pripadnostite koi se vazni vo zivotot na sekoj covek,ne sekogas se onie shto se proglasuvaat za glavni i ne sekogas se odnesuvaat na jazikot,na bojata na kozata,na nacionalnosta,na klasata ili religijata.

Primer na nekoj homoseksualec vo Italija vo vreme na fashizmot.Pretpostavuvam deka za nego taa osobenost na negovata licnost ima svoja vaznost no ne poveke od negovata profesionalna dejnost,negovite politicki opredeluvanja ili religiozni ubeduvanja.
Odednash,drzavnata represalija se nafrla vrz nego,toj se cuvstvuva zagrozen od ponizuvanjata ,od deportacijata od smrtta....
Znaci,toj covek ,koj do pred nekoja godina bil patriot,a mozebi i nacionalist ,nema veke da uziva koga gi gleda defileata na italijanskata vojska ,i najverovatno ke go posakuva nivniot poraz.Poradi toa shto e progonuvan ,negovite seksualni nakolonetosti preminuvaat kon drugi pripadnosti ,zasenuvajki ja duri i nacionalnata pripadnost koja vo toa vreme go dostignala svojot vrv.I samo po vojnata ,vo edna potolerantna Italija ,toj covek pak bi se pocustvuval celosno Italijanec.
Cesto pati ,identetot shto se naveduva se otliskuva-kako negativ-vrz onoj na protivnikot.
Eden irski kaotolik se razlikuva od anglicantie prvin po svojata religija,no vo pogled na monarhijata toj se izjasnuva kako republikanec,i ako ne go znae dovolno keltskiot jazik,toj ke go zboruva angliskiot na svoj nacin;eden katolicki lider koj zboruva na oksfordski akcent bi izlgedal recisi kako otpadnik"......


pisatelov e inace hristijanin na koj majcin jazik mu e arapski(svet jazik na islamot) porasnat vo Libija i preselen vo Francija
Kaneo Rage, а може да го дознаеме името на писателов и насловот на книгата од која е изваден цитатов, плиз? :)
Sirius Сметаме дека нашите особини делумно ни ги дала природата а делумно сме ги стекнале учествувајќи во културата. Во текот на последните 400 години владееја големи расправи за тоа колку 'природата' нe` направила такви какви што сме, а колку сме производ на 'воспитување'. Може да се види дека такви теми се појавуваат кај Шекспир, а нивните непосредни наследници можат да се најдат во денешните дилеми за воспитувањето и општествената политика.
Но секогаш кога го гледаме светот, ги користиме поимите природа и култура за да го насочиме погледот. Тоа таму е природна работа - небото, да речеме, или облаците. А оние облици на хоризонтот ги создал човекот - контурите на покривите или знамето што се виори. Станавме стручњаци за помно да испитаме што на светот е создадено од природата а што културата и се секој патемен поглед совладуваме разни типови нејаснотии.
Оваа цветна леја претставува култивирана природа. Но, ние и дејствувањето го сметаме природно или културно. Природно е, на пример, да се сака домот; културно е да се сакаат гипсени патки на ѕидот. Ништо повеќе од тоа: после миграцијата на гените ќе почнеме да ги забораваме тие навики, ако Харавеј има право.
Всушност, таа верува дека таа поделба долго била привидна. Сега тој привид се уништува со цели каскади на нови форми и под нашиот нос и во нашата уста: 'Моќните категории се струполуваат една во друга.'
Според мислењето на Харавеј, културата на Западот во моментов доживува длабока преобразба. Тоа е значењето што таа го исчитува од средбата со чудовишните домати и со другите генетски нови суштества.
Сите култури зависат од категориите. Денес, во времето на ОнкоГлушецот и ЖенаМажот, таа ја чувствува промената што ги погодува сите категории на западното мислење. Ние го напуштаме времето кога изгледаше прифатливо сите категории, како природата и културата, машкото и женското, да ги сметаме за цврсти и ограничени ентитети. Но денес, сведоци сме на настанувањето на хибридни категории. Ќе мораме да научиме одново да живееме, да мислиме, па дури и да проживуваме.
Според зборовите на Харавеј, сите нови синтетски организми се дел од поширокиот свет на 'киборзите'. Сите ентитети постојано се менуваат, под различни влијанија. Киборзите се суштества во чијашто присутност се струполуваат самите категории.
За Харавеј, приказната за генетскиот инженеринг значи токму тоа - струполување на категориите.
Киборшката појва најавува пресврт во сите стари поимања на нештата. Освен тоа, киборзите и самите престојуваат во некои наши нови светови. Тие со нас ги споделуваат обрасците на 'технобиомоќта' која го потчинува токму времето и просторот во коишто сега живееме. Во тој нов режим, на некои места, времето започнува да тече побрзо: нештата растат побрзо, пораките се пренесуваат поитно. Но на други места времето успорува: доматите гнијат побавно, како што пред нив тоа го правеше плутониумот. Времето едноставно не е она што беше - времето се менува.

Што сакаме од нашите теоретичари на културата и филозофите, од нашите историчари на науката и политичките аналитичари? Со други зборови, што сакаме од мислителите коишто се занимаваат со општествени, културни, етички прашања? Дали бараме да ги отстранат потешкотиите, да создадат поедноставен свет, да разјаснат кои одлуки се најдобри? Дали сакаме мислителите да нe` упатат да гласаме за Новите Лабуристи?
Ни требаат ли мислители коишто наместо нас ќе одлучат дали Интернет е добар за нас и за нашите деца? Дали сакате да читате мисли после кои ќе се чувствувате посигурни од порано - една дилема помалку, една одлука повеќе?
За таквата улога постојат мноштво кандидати. Полиците ни се полни со авторитативни совети и со пресудни предвидувања. Дали стручњаците имаат одговорност да ги дадат одговорите? извор: Donna Haraway and GM Foods, 2000

Sirius Културен идентитет
Кога на серверите на Интернет ќе поставиме три едноставни барања, како на пример : културен идентитет; културни разлики, културно наследство, ќе добиеме необично богати резултати што се мерат со илјадници единици а се однесуваат на сите можни области од животот. Можеме да ја следиме актуелноста на прашањето на ниво на поединец, мала социјална или етничка група и на ниво на голема заедница - држава, па до региони и континенти, по однос на политиката, образованието, стопанството, комуникациските системи, науката, уметноста, итн. Овој необично голем интерес на современиот свет за проблемите на културниот идентитет покажува дека постои страв од губење на идентитетот во рамки на глобалното општество.
Во битката за културен идентитет се наоѓаат и уметностите. Кога се посега по изворите на идентитетот, еден од најважните е фолклорот. Меѓутоа по идентитет немора секогаш напорно да се копа во историјата. Кој може да се создаде од самите извори на современиот животот, како што тоа го докажаа америчките уметности. Тука може да се зборува за сензибилитет на посебни фолклорни традиции, но тоа не е оној квалитет што преовладува пред пулсирањето на секојдневието.
Често пати неправедно потценувана, америчката нова култура како израз на америчкиот идентитет, делуваше како шок терапија врз старите народи со вековни културни традиции. Освен тоа во наше време изврши могу силни влијанија скоро насекаде во светот и постави редица нови прашања околу обликувањето на културниот идентитет.

На неколку наврати се среќаваме со новиот фолклор на Македонецот олицетворен во обновените обреди на фрлање на крстот на Водици, звуците на стара и нова народна музиката од касетофон, дејствија на вражење, гатање и сл. Личностите се меѓусебно поврзани со некаков бизнис и функционираат како да имаат вградени чипови на глобалната контрола. Нивниот идентитет е сложен, истовремено приватен, таен, симболичен, изгубен.
Оваа естетика на урбан фолклор и андреграунд, односно нејзината локална балканска варијанта, претставува прилог кон светската криза на идентитетот, делче од општата структура и локален симбол на новиот свет што се карактеризира со крајности во моќта, богатството и сиромаштвото.

Ако културниот идентитет е толку динамична категорија, тогаш како да се дофати онаа магиска шифра што ќе не разликува од другите во глобалната култура? Се поставува прашањето дали може да се зборува за идентитетот како константа или се работи за процес, односно за менлива категорија. Во таа смисла можеме да констатираме три опции:

1. Користење на сопственото културно наследство како гаранција на културната самобитност;
2. Непостоење на интерес за сопственото културно наследство и прифаќање на други културни и естетски модели;
3. Познавање и користење на некои посебни и универзални квалитети на сопственото културно наследство со сензибилитет за новиот пулс на животот.

Културниот идентитет содржи изразен социјален аспект што подразбира различен сензибилитет и културен идентитет на разни општествени нивоа. Некои симболи се препознатливи за една група или заедница а непрепознатливи за друга. Во таа смисла иствремено постојат паралелни културни идентитети, слично како што во минатото постоела елитна култура и народна, односно фолклор.

Денес ние можеме да дискутираме по ова прашање и да се определиме за онаа опција што најмногу ни одговара. Понатаму останува времето да ја изврши вистинската селекција на вредностиe кои најубедливо ќе зборуваат за Македонците во времетo и просторoт, односно за елементите кои претставуваат шифра на нивниот културен идентитет во рамки на глобалната култура.


RaGeAnGeL prodolzenie poso vi se svigjat:)

..."Sekoj dobronameren covek koj saka da napravi sopstveno"ispituvanje na identitetot"nabrgu ke otkrie,deka samiot toj e poseben slucaj.Celoto coveshtvo e sozdadeno od posebni slucai,zivotot gi sozdava razlikite,a ako ima "reprodukcija"taa nikogas ne moze da bide identicna.Sekoe lice,bez nikakov isklucok,poseduva kompoziten identitet;toj mu e dovolen za da si postavi nekoi prasanja so cel da gi otstrani zaboravenite lomovi,cvrstite razgranuvanja,a identitetot da ispadne slozen,edinstven,nezamenliv.
Identitetot na sekoj covek se karakterizira kako slozen,edinstven ,nezamenliv i toj ne moze da se mesa so nieden drug........

.....Ne deka site luge se isti,tuku deka sekoj e razlicen.Bez somnevanje deka eden Srbin se razlikuva od eden Hrvat,no sekoj Srbin se razlikuva i so sekoj drug Srbin,a sekoj Hrvat se razlikuva od sekoj drug Hrvat.I eden libanski hristijanin e razlicen od eden libanski musliman,no nema ni dvajca isti libanski hristijani ni dvajca muslimani,a vo svetot ne postojat ni dvajca Francuzi ,ni dvajca Afrikanci,ni dvajca Evrei ,ni dvajca Arapi koi se isti.
Licata ne se zaemnomenlivi,i cesto pati vo edno rudansko,isrko,libansko,alzirsko ili bosansko semejstvo,megu dvajca braka koi ziveele vo ista sredina ,moze da se najdat razliki koi prividno se minimalni ,no koi vo pogled na politikata,religijata ili sekojdneviniot zivot,gi teraat da reagiraat kako antipodi eden na drug;tie razliki od eden pravat ubiec,a od drugiot covek dijalog i pomiruvanje.
Malkumina ke go osporat seto toa,megutoa nie se odnesuvame kako rabotata da stoi poinaku.Od nebreznost,so isti zborovi oprfakame najrazlicni luge,od nebreznost im prepishuvame isti zlostorstva ,kolektivni chinovi,kolektivni mislenja-"Srbite masakrirale"..."Anglicanite pljackale".."Evreite konfiskuvale".."Crncite zapalile"...."Arapite odbivaat da"....Bez nikakvo cuvstvo ,izrekuvame mislenja za ovaa ili onaa populacija shto e "trudoljubiva","sposobna",ili "mrzliva","priemchiva","podmolna","gorda",ili "tvrdoglava",a toa ponekogash krvavo zavrshuva.
Vazno e sekoj od nas da stane svesen deka nashite zborovi ne se nevini,i deka tie pridonesuvaat postojano da se sozdavaat predrasudi koi vo tekot na celata istorija se pokazale netocni i pogubni.
Zosto nasheto gledishte najchesto gi zatvora drugite vo nivnite najtesni pripadnosti ,i tokmu nasheto gledishte moze da gi oslobodi od niv......

....Idenitetot ne e daden ednas za sekogas,toj se gradi i formira vo tekot na celiot zivot.Elementite na nashito identitet koi se vo nas uste od nasheto ragjanje ne se mnogubrojni-nekolku fizicki odliki,pol, boja...No duri i tuka ne e se vrodeno.Iako e jasno deka sredinata ne go odreduva polot ,sepak taa go odreduva znacenjeto na taa pripadnost;da se rodish zensko vo Kabul ili vo Oslo nema isto znacenje,zenstvenosta tamu ne se zivee na ist nacin ,kako ni drugite elementi na identitetot".....


btw Kaneo knigava se vikat "Pogubeni ideniteti"Amin Maluf(i ne e samo ovaja nego i drugite negovi knigi se strashno kvalitetni)

Kaneo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
btw Kaneo knigava se vikat "Pogubeni ideniteti"Amin Maluf(i ne e samo ovaja nego i drugite negovi knigi se strashno kvalitetni)Mnooooooogu ti blagodaram! A kade moze da se najdat negovite knigi? Vo MK ili?
Kaneo Sirius, i tvoive postovi se mnogu edukativni! Smeam da prasam posledniot (Kulturen identitet) od koj izvor e? :)
Sirius
quote:
Originally posted by Kaneo

Sirius, i tvoive postovi se mnogu edukativni! Smeam da prasam posledniot (Kulturen identitet) od koj izvor e? :)
Kaneo, zashto da nesmeesh da prashash

Izvorot e od Margina br42, ovoj vesnik kako i e-vesnik Blesok, se edni od moite najomileni vesnici.
Da iskoristam prilikava i da kazham dva zbora za ove vesnici:
Ovie dva vesnika ja razbivaat monotonosta na Mkd mediumi koi za zhal se kompletno preokupirani samo so dnevno politiochki i sportski nastani. ( ova e veke motiv za nov topic ).

Kako shto te prochitav negde, velish deka si vo sverata na knizhevnbosta, pa eve gi dvata web pages kade ke najdesh solidni tekstovi i komentari za Mkd Reality i poshiro od sverata na kulturata, knizhevnosta, muzika, filozofija, lik.umetnost & so on:

http://www.templum.com.mk/
http://blesok.com.mk/Kaneo
quote:
Originally posted by Sirius


Kaneo, zashto da nesmeesh da prashash

Izvorot e od Margina br42, ovoj vesnik kako i e-vesnik Blesok, se edni od moite najomileni vesnici.
Da iskoristam prilikava i da kazham dva zbora za ove vesnici:
Ovie dva vesnika ja razbivaat monotonosta na Mkd mediumi koi za zhal se kompletno preokupirani samo so dnevno politiochki i sportski nastani. ( ova e veke motiv za nov topic ).

Kako shto te prochitav negde, velish deka si vo sverata na knizhevnbosta, pa eve gi dvata web pages kade ke najdesh solidni tekstovi i komentari za Mkd Reality i poshiro od sverata na kulturata, knizhevnosta, muzika, filozofija, lik.umetnost & so on:

http://www.templum.com.mk/
http://blesok.com.mk/Сириус, морам да си прашам дали смеам, тука во Канада така ме научија - да бидам фина.

Многу ти благодарам за препорачаните е-весници, од сега па натаму редовно ќе ги читам, бидејќи сите горенаведени области ме интересираат многу!

Имам завршено англиски јазик и литература и по струка сум преведувач. И цел живот сум по зборовите - ако сакаш да ме изнервираш, дај ми бројки и за пола саат ќе збеснам!
RaGeAnGeL Kaneo knigava ja imam zemeno pred 3 god od MK -Skopje toas bese 450den.
Ja imat sekade mozis na amazon.com da ja najdis i ovaa i mnogu drugi negovi
aj posle ke vi pisam pak
Лорд и Лорд ЕУ е творештво на заедница која има за крајна цел раcпад, од кој поединети членки ќе профитираат и ќе ги наполнат националните каcи cо билиони како и некои приватни резерви... еу пред cе беше cоздадена да ја заборави крвавата иcторија, аушвиц а потоа пак иcтото да го повтори кога ќе cе обедини... европа имала вековит проблем cо гордлевиот идентитет и тој понатаму ќе опcтои како оcновно зајадливо cредcтво за војување... ова ако ви изгледа проблематика од голем размер еве земете ја cфрј, на каја профитираа они кои го имаа направено тој заговор, договорот помеѓу хрватcка и cрбија беше иcпоштуван меѓу луѓето на туѓман и милошевиќ... најмногу профитираше хрватcка за време на тито, кој ја направи и го зеде целото јадранcко крајбрежје и цела долина и ја направи хрватcка... а cега они не ни cакаат за наc да cлушнат, cтварно cе ежам од личноcти кои cе уште cе крcтат во тито...
на крај ЕУ ќе cе раcпадне за 50 години... заедница која е правена да ја опcлужи една генерација не трае долго како и cо cфрј, да можеше да дотурка 80 години можеби ќе опcтанеше... - cкраја да е -
Sirius
quote:
Originally posted by Kaneo

[quote]Originally posted by Sirius


Kaneo, zashto da nesmeesh da prashash

Сириус, морам да си прашам дали смеам, тука во Канада така ме научија - да бидам фина.Iako pravilno ja rabrav smislata na tvojata replika, eden komentar za Cad Identity ?
Dali so tvojot prestoj vo Canada, kako shto velish "me nauchija da bidam fina" go doizgradi, dooformi svojot identitet i odnesuvanje koj e kontinuirano izlozhen na nekoja "kultivizirachka kanadska terapija" ili za toa ne mozhe da stane zbor???

Kakov e nivniot identitet, kakov e NZ, Australiskiot i t.n... dali voopshto mozhe relativno mldite nacii i drzhavi bez bogati tradicii i obichai a osobeno bez izvoren folklor, i so populacija od site veri i nacii da izgradat nekoj kakov - takov sopstven prepoznatliv identitet? Koi se voopshto nivnite codovi i linkovi ?
Ako go povikame Hegel na pomosh toj ke ni sugerira deka sekoj narod preku svojot identitet se ozoznava sebesi kako poseben i kako takov se stremi kon sozdavanje na svoja drzhava....
Kaneo Прво да си кажам дека јас отсекогаш сум била фина, да нема забуни! :)) Мојот сарказам погоре се однесува на смешкањето на сила што е составен дел на тукашната кулура. Сепак, ако треба да бирам меѓу намуртени и насмеани (макар и на сила) лица - гласам за второво! :)))

Сириус, многу прашања си поставил овде, и сите се многу интересни. Ќе се навратам подоцна со одговор каков што заслужуваат, сега сум многу уморна.
Jakov Европскиот идентитет изразен преку евро-банкнотите е навистина дискутабилен. Дури и апсурден според мене.
Мостовите кои стојат банкнотите се обид да се покаже некаква практичност и прагматичност и да се турнат под маса сите проблеми и натегања кои би избиле на површина ако се донесе одлука место мостови на еврата да стојат ликови на познати европејци.
25евро членки од кои 11 во еврозоната....едносавно нема толку банкноти за да сите стават некој.
Колку и да они продаваат слика за консензуалност и еднаквост меѓу сите земји во ЕУ има огромни разлики и премногу е силен националниот идентитет/култура/наследство за да имаат банкноти со ликови на познати европејци.
Кој би стоел на банкнотата од 100 евра?
Алкесндар Дима,Гете,Микеланџело,Сервантес,Еразмо....? Ќе им треба 20 години за да се договорат. Или можеби би се договориле околу Роберт Шуман...но ќе треба да најдат место и за Аденауер, па некој ќе праша што со Вили Брант, па ке им влезе Полска во еврозоната па ќе го побараат лех Валенса, па Чехија ќе го предложи Е.Бенеш и опааа блокада на системот.
Далеку е ЕУ од создавање на единствен европски идентитет по кој сите ќе се препознаваат и ќе стојат зад него.
Не за џабе таму се води силен судир наконцепти како натаму да се развива и расте ЕУ. Се ми се чини дека уште долго римските и средновековните мостови ќе бидат единствениот обединувачки систем во ЕУ.