Подигната биста на „Командант Струга“

Подигната биста на „Командант Струга“
dejan
 
Бронзена биста на убиениот струшки советник Нури Мазари-алијас „Командант Струга“, поранеше припадник на ОНА(УЧК), денеска е откриена во центарот на неговото родно село Делогожда, општина Струга.

Бистата, како што јавува дописникот на Макфакс, ја открил таткото на Нури Мазари а на настанот, покрај претставници од Советот на општина Струга и градоначалникот Рамиз Мерко, присуствувал и Фазли Велиу, висок функционер на владеачката ДУИ.

Поставувањето на бистата на Командант Струга во Делогожда се случи неочекувано, бидејќи во центарот на Струга веќе е изграден постаментот на кој со одлука на градскиот Совет треба да се постави споменикот на Нури Мазари.

Евро амбасадорот во Македонија Ерван Фуере неодамна изрази изненадување и спротивставување на намерата на локалните власти во Струга во намерата да го подигнат споменикот.

Претходно имаше неформални закани од Македонци во Струга дека споменикот, доколку биде подигнат во градот, ќе биде кренат во воздух.

Струга беше еден од градовите во Македонија за кој се водеше жестока битка меѓу власта и опозицијата при донесувањето на новите граници за територијална поделба на Македонија во процесот на децентрализацијата, една од обврските на рамковниот договор од Охрид во 2001г. со кој беше ставен крај на осумесечниот оружен конфликт во државата.

По националниот референдум за ова прашање пред нецели две години, Струга доби нови територијални граници, според кои мнозинско население станаа македонските државјани со албанско етничко потекло, благодарејќи пред се на приклучување на околните села кон општината.
http://www.makfax.com.mk/look/agencija/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=1&NrArticle=21180&NrIssue=460&NrSection=10

Duri EU se cudi kolku nazatni se DUI vo pametot!
Dali ima slika za da vidime na sto treba da bideme ponosni??
Wallace
quote:
Originally posted by Makedon

Trendafile, zar mislis deka partiive na vlast znaat za Justinijan, Aleksandar, Filip, Samoil, Komiti i Partizani????? Pa tie se sinovi na onie seljandurine, srbofilski nastroeni koi do 1941 g. bea "pisal sam se srbin, dal mi kralj nivce", koi dojdoa na vlast 1948 g. preku drzaven udar na Vladata na Cento. Edinstveno sto znaat e za "kralja i otadzbinu", a toa go dokazuvaat i na delo, go sponzoriraa koncertot na Ceca.


Ti normalen li si sto zboris? Pa da bea srbofili nemase da bidat shiptarofili, zato sto srpskata vlast narodot nikogas taka ne go ucela. Poznato e deka shipcite imaat najgolem strav od Srbite. Daj druga definicija za glasacite na SDSM i UCKo.
Makedon
quote:
Originally posted by Wallace

quote:
Originally posted by Makedon

Trendafile, zar mislis deka partiive na vlast znaat za Justinijan, Aleksandar, Filip, Samoil, Komiti i Partizani????? Pa tie se sinovi na onie seljandurine, srbofilski nastroeni koi do 1941 g. bea "pisal sam se srbin, dal mi kralj nivce", koi dojdoa na vlast 1948 g. preku drzaven udar na Vladata na Cento. Edinstveno sto znaat e za "kralja i otadzbinu", a toa go dokazuvaat i na delo, go sponzoriraa koncertot na Ceca.


Ti normalen li si sto zboris? Pa da bea srbofili nemase da bidat shiptarofili, zato sto srpskata vlast narodot nikogas taka ne go ucela. Poznato e deka shipcite imaat najgolem strav od Srbite. Daj druga definicija za glasacite na SDSM i UCKo.


Celta na srbofilite e makedonskiot narod da izgubi doverba deka moze da opstane sam, pa prisekavajki se na "dobrite stari vreminja", da se pripoi Makedonija (makedonskiot del) koj Srbija i da si bideme juzna Banovina. Srbofilite toa i go pravat: ja unistuvaat makedonskata vojska, makedonskite braniteli gi ostavaat na ulica, gi zatvaraat, makedonskite stopanski kapaciteti gi unistija, izvrsija ekonomski genocid vrz makedonskiot narod, koj se uste trae.
Zatoa e i ovaa albanofilija na makedonskoto rakovodstvo i SDSM koja trae od 1993 g.
Der_Beste со Makedon се сложувам до некаде. Одредени кругови во Србија, а и во Македонија, би сакале да доживеат ново ослободување на своите „браќа“. Да не дојде до забуни, да појаснам детално: Македонците се чувствуваат слаби и губат доверба во својата држава и нејзините структури, Србите се изложени на пропаганда дека Македонците се слаби и не можат сами да се борат против Шиптарите => српската армија (или српски парамилитарни структури) навлегуваат на територијата на Република Македонија, ги поразуваат УЧК и прогласуваат „ослободување“ на македонскиот народ.
Оние кои го забораваат минатото, се проколнати да го повторуваат.
Против здрав, на рамноправна основа, заснован политичко-воен пакт помеѓу Македонија и Србија немам ништо. Напротив сметам дека треба да се работи на создавање на некој вид на алијанса помеѓу Македонија, Бугарија, Грција, Србија и Црна Гора. Како што реков, на рамноправна основа и според народната поговорка „Чиста сметка - долга љубов“.
Homer MakeDonski Ones up on a time

Од американската Правна асоцијација,
пофалница кај нас пристигнала
"за воведувањето на земјата низ процесите
на демократизација и владеењето на Правото"...
на Албанизација

"..И повелете господата кај нас по
останатите инструкции за вашите понатамошни
Уставни и законски деструкции."
Оти парламентчето ваше е организам
со намалена моќ на одбрана
Тело е заразено со Сида
во кое најлесно се шири
болеста наречена Илирида

Сида или Илирида зарем тоа е важно
крваната слика и понатаму прикажувајте ја лажно
Со првата умирањето е брзо,со втората бавно
но нека,додека траете царувајте славно
и така лек против сидата нема

А природниот закон на селекција е тој
Силните и во туѓото ко на своето свој
Болните пак,си заминуваат некаде патуваат
или насекаде низ светот се раселуваат
покојниот добар беше,арен беше,арно ама..

Ќе ве прокнижи историјата, утре
дека сте умирале под врвовите на човековото
природно копје
без терапија за излекување да постои во Скопје
Сепак достојно и гордо со Сида заразени
а,не ко нација посерковци
од рак на деблото црево поразени

И, кога и сексот постанува оружје на смртта
ви преостануваат Рамковните алтернативи
На слугата слуга да се биде,достоинство е за почит!
Употребувајте сожителски Фиром презервативи
децентрализираноdejan Da im kaze nekoj na tie 'Amerikanski/Zapadni/EU asocijacii' kade da si go piknat toa sve so demokratija, gradenje sozhivot kako na zapad...
Makedon Bravo, ovaa vlast SDSMOvska ne izgradi nitu eden spomenik za 100-te zaginati makedonski BRANITELI, no zatoa se gradat spomenici na UCKite. Mnogu patriotski poteg na vlasta SDSM&LDP. Od sto se golemi patrioti, zatoa i taka drzavava ja vodat- KON PROPAST!
dejan Pa sto ke pravis na kraj...ke prodolzhime kako stalno, ke sedime i ke cutime.
nukleus Smrt na fashizmot-sloboda na narodot!
Pro Patria 2 istite tie t.n. "zapadnjaci-demokrati" koi pocnuvajki od Holangjanite koi go zapocnaa ropstvoto,pa Belgijcite koi go ograbia celoto zlato od nivnite kolonii,Britancite i Francuzite koi 300 godini gi ucea na "demokratija" africkite i aziskite zemji...sega tie zemji ni solat pamet za demokratija.
a da tuka se i Svajcarcite koi se zbogatija so nacistickoto zlato od Vtorata svetska vojna.
E#### evropa
Лорд и Лорд и кој е крив, шиптарот или онај што ја има власта!
и европа не е крива што ја пцуете, па ни америка... зашто вака песимистички према нив
зар уште ќе има вакви топици...
за се се криви скопјани, да не речам онаму каде што Македонија има парламент и влада. во еден не патриотски, егоцентричен, педерски град од каде за жал се вршат национални прашања, да не беше тој земјотрес се уште ќе беше дупка покрај Вардар... и сега истите тука како п.ички се жалат - да не речам како скопјани...
на крај тие истите се криви за се...
кажете еден премиер или председател што е од скопје? или нормален политичар и интелектуалец...
vancom18 Makedoncite treba da podignat spomenici na Brat Ljube, na Milosevic, na Mladic i na Karadzic
Unreal еве слики од споменикот во Делогожда, ги зедов од Струшкиот дописник на "Lajme",со кого сум многу добар пријател.Лорд и Лорд хехехе, види ги дегенине плачат!
Лорд и Лорд
quote:
Originally posted by vancom18

Makedoncite treba da podignat spomenici na Brat Ljube, na Milosevic, na Mladic i na Karadzic


бреј на Милошевиќ, пак Младич па и на Караџич, ти човеку не знаеш на кого припаѓаш...
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Makedon

Bravo, ovaa vlast SDSMOvska ne izgradi nitu eden spomenik za 100-te zaginati makedonski BRANITELI, no zatoa se gradat spomenici na UCKite. Mnogu patriotski poteg na vlasta SDSM&LDP. Od sto se golemi patrioti, zatoa i taka drzavava ja vodat- KON PROPAST!


Bravo za Uckovski, bravo za Struzani,da vi dade gospod uste eden kako Uckovski
dejan bog da chuva sto ke vidis vo Makedonija.
Ceki sdsm e gordost makedonska, da gi nemase niv, vie ne ke sedevte za kompjuter
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Ceki

sdsm e gordost makedonska, da gi nemase niv, vie ne ke sedevte za kompjuter

begaj be tamu, udavise so se niv vo vardar
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST

quote:
Originally posted by Ceki

sdsm e gordost makedonska, da gi nemase niv, vie ne ke sedevte za kompjuter

begaj be tamu, udavise so se niv vo vardar


Of lele, nemoj ti taka za Ceki be, toj e "roden" SDSM-ovec.Pazi na recnikot, ili izvini mu se vednas!
tomislav1978 I sea bistata kaj stoi? U centarot na gradot, kako so pisuvaa site vesnici?
Ceki
quote:
Originally posted by tomislav1978

I sea bistata kaj stoi? U centarot na gradot, kako so pisuvaa site vesnici?


???

Zar e bitno kade stoji? Problem e sto stoji, pa i da e vo nekoe selo. Ama izgleda za tebe toa ne e problem .....

Da, vasite sojuznici, tvojte prijateli uckovci ja napravile, toa e fakt. Mozes da jades gomna kouku sakas, ama to e vistina.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Ceki

quote:
Originally posted by tomislav1978

I sea bistata kaj stoi? U centarot na gradot, kako so pisuvaa site vesnici?


???

Zar e bitno kade stoji? Problem e sto stoji, pa i da e vo nekoe selo. Ama izgleda za tebe toa ne e problem .....

Da, vasite sojuznici, tvojte prijateli uckovci ja napravile, toa e fakt. Mozes da jades gomna kouku sakas, ama to e vistina.

abe nemoj da go dupis tvojot sopartiec, toj kutriot se krsti vo tebe, kako od ista partija da ste
Ceki A sto problemi imas sega ti NACIONALIST?

Pa jas i tomislav sme na nekoj nacin od ista partija. Nie sme dvajcata ZA Makedonija, razlika e samo sto e toj za siptarska, a jas za makedonska.
NACIONALIST znaci ima dve SDS edna siptarska edna Makedonska, e izvini ne sum znael, a Tomce znam deka e POSIPTAREN
Лорд и Лорд
quote:
Originally posted by Ceki

A sto problemi imas sega ti NACIONALIST?

Pa jas i tomislav sme na nekoj nacin od ista partija. Nie sme dvajcata ZA Makedonija, razlika e samo sto e toj za siptarska, a jas za makedonska.


кој муабет cега го направи алал ти вера!
NACIONALIST Struzani treba da mu izgradat spomenik na Uckovski, zatoa sto toj e POSIPTARI STRUGA, a na Struzani im odgovara takva STRUGA
vancom18 Гарантирам, дека СДС ке добие најмногу гласови во Струга (ПОВТОРНО). Со тоа Стружани ќе потврдат дека со согласуваат со изградбата на споменикот на Командант Струга, како и со територијалната поделба.
tomislav1978
quote:
Originally posted by Ceki
Mozam da jadam gomna kouku sakam, ama to e vistina.

Gleaj dan te fati stomakot, ama sepak ti si znaes
achtung_panzer Za site shto shuruvaat so balistichkite banditi i nivnite frontmeni se znae kaznata...
NACIONALIST
quote:
Originally posted by vancom18

Гарантирам, дека СДС ке добие најмногу гласови во Струга (ПОВТОРНО). Со тоа Стружани ќе потврдат дека со согласуваат со изградбата на споменикот на Командант Струга, како и со територијалната поделба.
Pa i treba da dobijat najmnogu vo Struga, zatoa sto Struga si e sakaat POSIPTARENA.
Cestitki za UCKovski
трендафил Албанците очигледно ги почитуваат тие што се бореле за нивната кауза. За разлика од нашиот однос кон Лавовите, на пример. Владата го плати на пример (со наши пари од буџетот) албанското знаме на 28 ноември со кои беше прекриена стоковната куќа Илинден, а немаме ден на македонското знаме. Плоштадот Македонија во Скопје е веројатно еден од ретките плоштади во светот на кој нема споменик. Претседателот Црвенковски спомна изградба на споменик на комунистичкиот диктатор Јосип Броз, во време на чие владеење луѓето изчезнуваа без трага и глас. Панко Брашнаров на пример. Никој не спомнал изградба на Македонец. А во Скопје локално би требало да се направи споменик на Јустинијан I, а бидејќи е и главен град на Македонија изборот е многу поширок. Од Филип и Александар преку Климент, комитите, партизаните ...


Makedon Trendafile, zar mislis deka partiive na vlast znaat za Justinijan, Aleksandar, Filip, Samoil, Komiti i Partizani????? Pa tie se sinovi na onie seljandurine, srbofilski nastroeni koi do 1941 g. bea "pisal sam se srbin, dal mi kralj nivce", koi dojdoa na vlast 1948 g. preku drzaven udar na Vladata na Cento. Edinstveno sto znaat e za "kralja i otadzbinu", a toa go dokazuvaat i na delo, go sponzoriraa koncertot na Ceca.
трендафил
quote:
Originally posted by Makedon

go sponzoriraa koncertot na Ceca.
А ниту еден немаше на концертот на Борис Трајанов.

dejan Od SDS Trendafil?
Makedon
quote:
Originally posted by dejan

Od SDS Trendafil?


Sekako. Nemase nitu eden zponzor od drzavnive firmi, koi se ispotepaa da i bidat sponzori na "Ceci". A i oligarsite gi nemase, bidejki Boris Trajanov e Makedonec i se bori za makedonstinata. Da se prezivase TrajanI, ProjA, VranI, ili pak Trajanovic, sigurno vlasta i oligarsite ke go sponzoriraa. Ama nemu ne mu treba sponzori, ne kakvi se makedonskite sponzori, koga cel svet go znae i negovite kvaliteti.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan

Od SDS Trendafil?
Да. Ниту еден функционер од СДСМ немаше на концертот на нашиот моментно најдобар оперски пеач и амбасадор на УНЕСКО, Борис Трајанов.

Makedon I Bugarija, i srbija i Grcija ke ne """"OSLOBODAT""" kako sto ne oslobodija 1913 g.

A sto za sto, makedonskite braniteli se pokazaa mnogu posposobni i posuspesni od srbite. Ama, predavnicite nasi!
Ceki Bas taka Makedon i Der Beste.

Inace ima i uste edna opcija, a toa e deka se bugarofili, isto taka e ovde opcija na grcija, ama spored mene ne touk verovatna.

A koja paramilitarna struktura ke vlezit ke kazit vremeto.

A na lugeto izgleda im e seedno koja e, samo da ne e makedonska( Lavovi i ostanatite grupi).

Gospod da cuva.