Dali ste sueverni?

Dali ste sueverni?
Aleksandra
 
Dali ste sueverni?

p.s Bi ve zamolila ako mozete odgovorite da ne vi bidat samo DA i NE, nego ako mozete da dadete malkucka objasnuvanje okolu suevernosta.
deni ich
nevernik Не.
nevernik Sasha, бараш основа на што јас го темелам мојот одговор. Зошто суеверието не го сметам за валидно и вистинско. Едностсавно, ако суеверието, пример, баксус денови(петок), броеви (13), животни (црна мачка) итн; имат моќ да предизвикуват одредени дејствија кои се одразуваат на мојата акција, пример започнување на некоја нова работа, тие ствари би биле еднакви на богови, бидејки дејствуваат самостојно и онака како што сакаат. Моето убедување е дека петок 13 е ден како и секој ден, дека црната мачка е обична мачка само со црно крзно, и дека на мојот живот влијае само Бог. Суеверие може да се појави и во врска со "црни магии", "духови", "сенќи" и др. Во Јужна Америка доста се верува во Voodo-магијата. Она што го имам слушнато е ова: Верата во Бога, во нашиот Господ Исус Христос е единствена, но ако човек поверува во суеверие, во разни маѓии, тогаш тие маѓии се остваруваат врз него бидејќи ѓаволот исто така има сила и прави чуда. Единствениот и моќниот егзорцист е Исус Христос. Верата во Христа и силата на Светиот Дух, се тие кои се вистински, и во кои треба да се верува. Се надвор од ова, за христијаните, без разлика, католици, православни, е квази-христијанство. Суеверието и сите тие маѓии лесно наоѓаат свои домови во душите на оние кои не го познаваат вистинксиот Бог. Затоа Црквата, и христијаните, имаат задача да го навестуваат Единствениот и Живиот Бог.
Anna_Black Kratko receno, definicija za sueverije e deka odreden nastan ili sustestvo meze da predizvijka ili predvidi nekoj drug navidum nepovrzan nastan. Mene mi e malku smesno da veruvam deka ako sednam na masa so 13 deka prviot koj ke stane ke crkne. A baska toa sto nie lugeto sme si gi sozdale tie sueverija.
Nina87 Da , ponekogas.. Ne koga ke mi pomine crna macka pred noze ili nekoi slicni smesni stvari, tuku za pogolemi raboti(za povtoruvanje na sonista, dezavua, znaci, pa gi ima dosta)
kristina Najmnogu me nervira koga za crno mace ke recat baksuz, jas imam crna maska so zeleni oci i tolku e mila so me raspolozuva sekogas i koa sum nervozna...so e krivo ako ima crno krzno bla, bla, so da kazam koga si odev od skolo pred edno 3-4 godini si odam po ulica i gledam edno malo crno macence odi se tresne vo drvo pak nazad pak se tresne pak nazad jas mac, mac ni da trepne od kaj crno pa i koravo i ne slusa pa neli e da se naezes zalno...uste pa nekoj da pocne da go izmacuva zatoa so e crno ...gluposti