50 најзначајни остварувања на СДСМ

50 најзначајни остварувања на СДСМ
tomislav1978
 
На прес конференција на СДСМ беа промовирани петте носители на изборните листи за Парламентарните избори 2006, од редовите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, д-р Владо Бучковски, д-р Илинка Митрева, Радмила Шекеронска, м-р Никола Поповски и м-р Јани Макрадули и беа објавени 50-те најзначајни остварувања на СДСМ во изминатите неполни пет години владеење.

Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија
Целосно реализиран рамковeн договор
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните
Успешно завршен процес на децентрализација.
Започната либерализација на визниот режим
Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност
Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан
Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди
За првпат донесен закон за надворешни работи

САД ја призна Република Македонија под уставното име.
Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот
Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.
Укината воената обврска
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството
Зголемени плати на судии и обвинители
Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик
Воведен едношалтерски систем

Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари
Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%
Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот
Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.
Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%
За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми

Македонија го доби вториот пензиски столб
Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра
Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра
Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка
Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.
Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија
12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
12% поголеми плати за државните службеници
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство
Започната изградба на 20 нови училишта

2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет
Примени 200 нови асистенти на државните факултети
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети
1500 нови места за студентите во студентските домови
Формирана академија за обука на обвинители и судии
Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост
Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи
Донесен нов закон за стечај
Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце)
www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година

Социјалдемократски сојуз на Македонија


f9 E pa ajde vie kazite shto uspeh napravi opozicijata vo poslednive 4 godini kako opozicija?
Dali nekoj zakon go spreci ili padna?Dali se pokaza na Precedatelskite izbori,zosto ne bese podrzana opozicijata so referendumot?Zosto ne ja stopira efikasno prodazbata na ESM,kako toa premolclivo pomina preku zakonot za rabotni odnosi?Zosto do sega nezadovolstvoto ne go efektuira so raspustanje na sobranieto i so novi izbori?
Najlosoto vo Makedonija ne e vo vlasta ,tuku vo opozicijata koja nema do sega najdeno nacin da srusi vlada na vlasta so argumenti i da raspusti sobranie.Ne e problemot tolku vo nesposobnata vlast kolku sto e vo nesposobnata opozicija.
NACIONALIST Go zaboravi po eden vraboten od sekoja familija
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST

Go zaboravi po eden vraboten od sekoja familija

Slednite 4 godini ke namalime nevrabotenosta
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978

quote:
Originally posted by NACIONALIST

Go zaboravi po eden vraboten od sekoja familija

Slednite 4 godini ke namalime nevrabotenostaova sigurno nokeska go imas sonuvano, abe kako ne ti e sram, uste da se pojavis i da kazis za nekojsi uspesu na SDS
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
ova sigurno nokeska go imas sonuvano, abe kako ne ti e sram, uste da se pojavis i da kazis za nekojsi uspesu na SDS

Nacke, citaj prviot post, posle pisuvaj
Josip Broz Не е фер да се китите со туѓи пердуви. Постигнатото е успех на целата влада, а не само на еден нејзин дел. Затоа, предлагам на темата да и се даде посоодветен наслов:

УСПЕСИТЕ НА СДСМ-УЧК ВО ИЗМИНАТИТЕ ПЕТ ГОДИНИ

П.С. И не е лошо да се префрли во сеир.
NACIONALIST hi hi hi hi hi hi hi bravo stari
tomislav1978 Ako mislite deka ke vi repliciram na vasite detski gluposti se lazete..eve uste ednas so e temava:

На прес конференција на СДСМ беа промовирани петте носители на изборните листи за Парламентарните избори 2006, од редовите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, д-р Владо Бучковски, д-р Илинка Митрева, Радмила Шекеронска, м-р Никола Поповски и м-р Јани Макрадули и беа објавени 50-те најзначајни остварувања на СДСМ во изминатите неполни пет години владеење.

Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија
Целосно реализиран рамковeн договор
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните
Успешно завршен процес на децентрализација.
Започната либерализација на визниот режим
Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност
Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан
Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди
За првпат донесен закон за надворешни работи

САД ја призна Република Македонија под уставното име.
Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот
Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.
Укината воената обврска
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството
Зголемени плати на судии и обвинители
Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик
Воведен едношалтерски систем

Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари
Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%
Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот
Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.
Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%
За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми

Македонија го доби вториот пензиски столб
Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра
Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра
Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка
Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.
Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија
12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
12% поголеми плати за државните службеници
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство
Започната изградба на 20 нови училишта

2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет
Примени 200 нови асистенти на државните факултети
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети
1500 нови места за студентите во студентските домови
Формирана академија за обука на обвинители и судии
Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост
Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи
Донесен нов закон за стечај
Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце)
www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година

Социјалдемократски сојуз на Македонија


NACIONALIST Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,
dejan Ako ne im gi dadese Chair, Struga, Kicevo i sve drugo sto bese Makedonsko na DUI, i ako poveke gi gledale interesite na Makedoncite, togas bi gi podrzhuval SDS za da pobedat na slednite izbori.
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST

Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,

Aj be ne mesaj se vo maski muabeti..
трендафил Македонија стана кандидат за членство, но без датум. Рамковната спогодба е проширена, со самото тоа и прекршена на штета на Македонците. Дали СДСМ навистина смета дека е вратена безбедноста. Зошто не е уапсен Агим Красниќи, на пример. Дали е успешна децентрализацијата ако на референдумот власта повика на бојкот, да не речам ги плашеше граѓаните дека ако ја изразат својата волја може да трпат последици. Џабе се разговара за олеснување на визниот режим кога уште не сме почнале со издавање на новите пасоши. АКо сме воспоставиле од 15 септември дипломатски односи со 114 земји, тогаш со некои земји сме во двојни дипломатски односи. Не е точно дека нема странски воени мисии. Војска во странство имаме испратено пред 15 септември. Во нашите мисии во странство нема Албанци (затоа што првите испратени дезертираа) па се крши Рамковната спогодба (за која СДСМ погоре тврди дека целосно се реализира. Колку ни е армијата ефикасна, подобро да не проверуваме. Законот за надворешни работи е донесен откако се испратија амбасадори што не ги исполнуваат условите според законот (партијски војници наместо дипломати). Точно е дека САД не признаа под уставното име, но тоа е поголема заслуга на покојниот Претседател и амбасадорот Димитров. Полицијата излезе на границата наместо армијата, но не ја контролира. Барем не во делот кон Косово. Нешто не се чувствува намалувањето на криминалот. Само што кога криминалот го прават луѓе блиски до власта тој не се евидентира. Дали „Алфите“ се борат против криминалот или вршат насилство врз граѓаните како партијска полиција? Што ајр имаме од Јадранската повелба? Укината е воената обврска, фала Богу нешто точно.
Да прескокнам малку. Двојно е зголемен извозот, а повеќе од двојно увозот. Да резимирам, дефицитот е зголемен. Што се однесува до БДП, статистиката (хартијата) трпи се`. Точно е дека двојно се зголемени девизните резерви, но за тоа се земени кредити и е продадено ЕСМ. И двете ќе ги платиме подоцна преку каматите и цената на струја. Чудна ситуација. Имаме намалување на невработеноста без зголемување на вработеноста. Макроекономската политика (монетарна, ниска инфлација и стабилен денар) е дело на Никола Кљусев од пред 14 години. Ништо ново. Царините се ниски според договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ потпишан од Георгиевски пред 5 години.
И да не пишувам повеќе. Едноставно се работи за обраќање до заслепени. Од љубов кон СДСМ, разбира се.

П.С.: Од грижа кон културното наследство падна ѕидот од Самоиловите кули во Охрид и ќе се угасеше Милениумскиот крст на Водно, да не дадеше Трифун Костовски свои пари.


nukleus Znaci kakva korist od takanarecenite "50 najznacajni ostvaruvanja" na SDSM ima Makedonskiot narod?
Jas bi rekol apsolutno nikakva korist odnosno samo shteta.Pokraj drugoto bi gi zamolil onie od SDSM da ne prodolzuvaat so ushte "50 ostvaruvanja" za da mozeme barem da preziveeme nie obicnite luge gragani na Makedonija koj ne se partijski opredeleni.Zatoa dragi moi sonarodnici clenovi na SDSM ve molime i prekolnuvame nemojte poveke da pravite "znacajni ostvaruvanja" i trgnetese od pozicija na "ostvaruvaci" za da mozeme da si go ziveeme zivotot koj so vashite ostvaruvanja ni stana nepodnosliv.
Onie 50 ostvaruvanja koj predizvikaa samo shteta kaj nas Makedoncite bea nepopravlivo shtetni za nas pa zatoa ne sakame ushte 50 takvi ostvaruvanja koj bi ne "dotolcile" i bi ne vratile ushte 50 godini nazad od ona shto znaci ekonomski napredok i izdignuvanje na samobitnosta i nacionalna svest za Makedonskiot narod.Ve molime nemojte ushte 50 ostvaruvanja za dobroto na vashite deca i vnuci koj ke mora da gi brishat najmalku 50 godini "lajnenicite" shto vie gi napravivte izminative 15 godini.Ostavete ja idninata na pomladite i neizvalkani generacii da ja krojat sopstvenata sudbina i sudbinata na narodot od koj i so kogo samite ziveat.
Makedon Ako SDSM bil vo nesto uspesen, sekako, toa e lopovlukot. Inaku, kolku e uspesen SDSM se gleda po toa sto Makedonija ja pretvori vo anus na Evropa so 40% nevraboteni i na dnoto na investicii vo Evropa. Ako sme na dnoto po se vo Evropa, toa li e "uspehot" na SDSM?

A dali nekoj NORMALEN covek ke glasa za partijata koja ja donese Makedonija na dnoto?????????????
NACIONALIST
quote:
Originally posted by Makedon


A dali nekoj NORMALEN covek ke glasa za partijata koja ja donese Makedonija na dnoto?????????????Pa kako nema NORMALNI, imame tuka dvajca (ne)normalni sto ke glasaat za SDS, TOMCE I PANA
Makedon
quote:
Originally posted by NACIONALIST

quote:
Originally posted by Makedon


A dali nekoj NORMALEN covek ke glasa za partijata koja ja donese Makedonija na dnoto?????????????Pa kako nema NORMALNI, imame tuka dvajca (ne)normalni sto ke glasaat za SDS, TOMCE I PANA


Mnogu poveke se, ama se zaskrivaat.
Pana ...zasto be NACKE "nicim izazvan" me vregas.....
dejan
quote:
Originally posted by Pana

...zasto be NACKE "nicim izazvan" me vregas.....

Ne se sekiraj, jas tum tuka da te branam:p
Ceki Kako da ne, a dvata najgolemi uspesi gi zaboravi, podelba( decentralizacija) i zakonot za znaminjata ......

Abe odite vo ...... sdsmovci ........
BorisVM
quote:
Originally posted by Pana

...zasto be NACKE "nicim izazvan" me vregas.....


Jas mislam deka Nacka zasluzhuva eden kolektiven . Malce zabeguvam od temava, ama kako mozheshe sekoj post (ako si za SDSM si nenormalen, itd, itd).

Se mi se chini mu fali ljubov na Naci.

Ili (c) Makedon koj izgleda go prochita mojot post pa se prefrli od vo
tomislav1978
quote:
Originally posted by Ceki
zaboravi, decentralizacija

Ne ja ne zaboraviv, no taka e koga deca pisuvaat bez da procitaat i mislat deka stanale mazi

quote:

Abe odite vo ...... sdsmovci ........


Kazi de, ne se plasi..
Ceki
quote:
Originally posted by tomislav1978

quote:
Originally posted by Ceki
zaboravi, decentralizacija

Ne ja ne zaboraviv, no taka e koga deca pisuvaat bez da procitaat i mislat deka stanale mazi

quote:

Abe odite vo ...... sdsmovci ........


Kazi de, ne se plasi..


Stvarno ste luge bez custvo. Koga quotiras, sve quotiraj, a ne samo toa sto ti izgleda tebe ubavo. Gledaj ja celata vistina. Ama takvi ste vie sdsmovci .....

PODELBA i ZAKON ZA ZNAMINJATA
tomislav1978
quote:
Originally posted by Ceki


Stvarno ste luge bez custvo. Koga quotiras, sve quotiraj, a ne samo toa sto ti izgleda tebe ubavo. Gledaj ja celata vistina. Ama takvi ste vie sdsmovci .....

PODELBA i ZAKON ZA ZNAMINJATA


Za ova dole ti replicirav, nemoj sea da pisuvas samo PODELBA, stavi u zagradi DECENTRALIZACIJA kako so imase napisano:

quote:
Originally posted by Ceki
podelba( decentralizacija)


Ako citas prviot moj post ke najdes odgovorot, ama problemot e so bez da citate si pisuvate..
NACIONALIST
quote:
Originally posted by tomislav1978


Ako citas prviot moj post ke najdes odgovorot, ama problemot e so bez da citate si pisuvate..
a kade ti go procita toa, sto go nalisa,ili taka vo stabot ti naredija da mislis, i sto da pisuvas ovde i da ne trujas so tvojata LUZERSKA politika
tomislav1978
quote:
Originally posted by NACIONALIST
nalisa,

Ne be dzaba e..da imavme kinez na forumov dosea ke naucese pravilno da pisuva, ama nasava Nacka nikako..na ovoj nesto drugo mu se polni ama glata nikako..ova e golem MINUS za celiov forum.. kgslugferfslg
Ceki
quote:
Originally posted by tomislav1978

quote:
Originally posted by Ceki


Stvarno ste luge bez custvo. Koga quotiras, sve quotiraj, a ne samo toa sto ti izgleda tebe ubavo. Gledaj ja celata vistina. Ama takvi ste vie sdsmovci .....

PODELBA i ZAKON ZA ZNAMINJATA


Za ova dole ti replicirav, nemoj sea da pisuvas samo PODELBA, stavi u zagradi DECENTRALIZACIJA kako so imase napisano:

quote:
Originally posted by Ceki
podelba( decentralizacija)


Ako citas prviot moj post ke najdes odgovorot, ama problemot e so bez da citate si pisuvate..


I jas ti odgovoriv, deka ste bez custva, arogantni a i mrdnati. Kako ladnokrvno go napisa i go branis, stvarno ne znam dali ke ima eden normalen sto ke glasa za sdsm na ovie izbori.

quote:
Успешно завршен процес на децентрализација.
Poblizku do celta ste sega neli? A zakonot za znaminjata, isto taka ODLICNO. Mozete vo EU da ne nosite i bilo kade, ama ovie raboti nema da im gi prostam nikogas na sdsm i bUCKo.
Satanico Pandemonium OK, predupreduvanje do site: Diskutirajte na temava a ne so megjusebni prepukuvanja. Ova se pretvori pak vo vojna licna megju clenovite na forumov i temava degenerira poleka iako odpocetok nekoj fakti bea spomnati. Vednas se pocna so licni obrakanja. Ako prodolzite licno eden na drug da se obrakate a ne da diskutirate za temava , istava ke bide zaklucena. Diskutirajte za fakti, a ne licni prepuknuvanja.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9

E pa ajde vie kazite shto uspeh napravi opozicijata vo poslednive 4 godini kako opozicija?
Dali nekoj zakon go spreci ili padna?Dali se pokaza na Precedatelskite izbori,zosto ne bese podrzana opozicijata so referendumot?Zosto ne ja stopira efikasno prodazbata na ESM,kako toa premolclivo pomina preku zakonot za rabotni odnosi?Zosto do sega nezadovolstvoto ne go efektuira so raspustanje na sobranieto i so novi izbori?
Najlosoto vo Makedonija ne e vo vlasta ,tuku vo opozicijata koja nema do sega najdeno nacin da srusi vlada na vlasta so argumenti i da raspusti sobranie.Ne e problemot tolku vo nesposobnata vlast kolku sto e vo nesposobnata opozicija.


Ova e dobra poenta na koja nikoj ne se najde da odgovori. Samoto odnesuvanje na opozicijata kazuva mnogu za nejze. Vlasta ja vidovme, nikakva. Zaklucok e i pozicijata i opozicijata se nesakani zla vo MK. tragichno e sto nekoj trosi ogromna energija na raspraviji koj e pomalo zlo.
Ceki
quote:
Originally posted by Satanico Pandemonium

quote:
Originally posted by f9

E pa ajde vie kazite shto uspeh napravi opozicijata vo poslednive 4 godini kako opozicija?
Dali nekoj zakon go spreci ili padna?Dali se pokaza na Precedatelskite izbori,zosto ne bese podrzana opozicijata so referendumot?Zosto ne ja stopira efikasno prodazbata na ESM,kako toa premolclivo pomina preku zakonot za rabotni odnosi?Zosto do sega nezadovolstvoto ne go efektuira so raspustanje na sobranieto i so novi izbori?
Najlosoto vo Makedonija ne e vo vlasta ,tuku vo opozicijata koja nema do sega najdeno nacin da srusi vlada na vlasta so argumenti i da raspusti sobranie.Ne e problemot tolku vo nesposobnata vlast kolku sto e vo nesposobnata opozicija.


Ova e dobra poenta na koja nikoj ne se najde da odgovori. Samoto odnesuvanje na opozicijata kazuva mnogu za nejze. Vlasta ja vidovme, nikakva. Zaklucok e i pozicijata i opozicijata se nesakani zla vo MK. tragichno e sto nekoj trosi ogromna energija na raspraviji koj e pomalo zlo.


Toa e fakt. A sto da prajme? Zato poveke ne odam na ovoj forum kako sto odev ponekogas, posto e gubenje na vreme, nisto drugo.

A ovie partiski vojnici ponekogas izgledat smesno, i mi se cini kako primer, tomislav deka e od dpmne, i se brukat ovde da ja osramoti sdsm( so negovoto ponasanje).

Isto taka nacionalist, se ponasa kako dete na momenti( kako da e od sdsm i go pravi ova da ja osramoti dpmne).

Ne znam, samo jas ova go primetiv, ili mozda uste koj? Mozda nekoja nova taktika, posto ne mi se veruva deka nekoj moze touku da saka edna partija :S

A inace najgolema stramota si pravat politicarite sami, nema potreba od tomislav i nacionalist.
slasa
quote:
Originally posted by Josip Broz

Не е фер да се китите со туѓи пердуви. Постигнатото е успех на целата влада, а не само на еден нејзин дел. Затоа, предлагам на темата да и се даде посоодветен наслов:

УСПЕСИТЕ НА СДСМ-УЧК ВО ИЗМИНАТИТЕ ПЕТ ГОДИНИ

П.С. И не е лошо да се префрли во сеир.


koga pocnaa Mrtovcite da zborvat , jasd mislev deka crvite te imet izedeno dosega
slasa
quote:
Originally posted by NACIONALIST

Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,


sto e glupost. Prema tebe znaes sto e glupost.

glupost e ako vie dojdete na vlast i da napravite ponovo Vojna toa e glupost
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by Ceki

Toa e fakt. A sto da prajme? Zato poveke ne odam na ovoj forum kako sto odev ponekogas, posto e gubenje na vreme, nisto drugo.

A ovie partiski vojnici ponekogas izgledat smesno, i mi se cini kako primer, tomislav deka e od dpmne, i se brukat ovde da ja osramoti sdsm( so negovoto ponasanje).

Isto taka nacionalist, se ponasa kako dete na momenti( kako da e od sdsm i go pravi ova da ja osramoti dpmne).

Ne znam, samo jas ova go primetiv, ili mozda uste koj? Mozda nekoja nova taktika, posto ne mi se veruva deka nekoj moze touku da saka edna partija :S

A inace najgolema stramota si pravat politicarite sami, nema potreba od tomislav i nacionalist.


Znam deka dosta se odvrateni i ke bidat odvrateni od forumov zaradi licni prepuknuvanja i detski zakacanja od najglupa mozna pricina: partijska pripadnost. Vo pravo si deka najgolemata sramota e od politicarite, i deka nema potreba sami ovde megju sebe da se jademe. No, mora od nekade da se pocne, i kraj da se stavi na besmisleni diskusii.
Ceki
quote:
Originally posted by slasa

quote:
Originally posted by Josip Broz

Не е фер да се китите со туѓи пердуви. Постигнатото е успех на целата влада, а не само на еден нејзин дел. Затоа, предлагам на темата да и се даде посоодветен наслов:

УСПЕСИТЕ НА СДСМ-УЧК ВО ИЗМИНАТИТЕ ПЕТ ГОДИНИ

П.С. И не е лошо да се префрли во сеир.


koga pocnaa Mrtovcite da zborvat , jasd mislev deka crvite te imet izedeno dosegaMislam deka ovoj ne e toj istiot Legendarniot Josip Broz Tito, koj so edna raka ja oslobodi Makedonija, so drugata ostanatite delovi na eks juga.
ArIeS
Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија-i uste dolgo ke bideme samo kandidat,i ne e ova samo zasluga na SDSM
Целосно реализиран рамковeн договор-Vo pravo ,celosno e realiziran ramkovniot dogovor samo sto plodovite od toj ramkoven gi bere ednata strana ,vo slucajov Albancite
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните-Ne bi rekol
Успешно завршен процес на децентрализација.-Po terk na malcinstvoto
Започната либерализација на визниот режим-Mizi asan da ti baam
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност-Ah?Preispitaj se za ova!?
Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата-Koja vlada i da bese ke go napravese istoto
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година-Namalena stapka na sitniot kriminal,arno ama golemite kriminalci seuste se nekade okolu i vo vlasta
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот-Sega uste OMEGI falat za da go ``otkrijat`` kriminalot vo vrhuskata.!
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството-Efikasno zavisi za kogo kako ,i koj na kogo e sin,brat etc....ili pak clen na partija
Зголемени плати на судии и обвинители-Pa mnogu se efikasni moraa da im gi zgolemat platite :))
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)-Ovie rezultati vazat samo pred izborite ili ?
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот-Epten e stabilen ko Mercedes A klasa vo krivina pred 5 godini
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун-ne strajkuvaa tutunarite ili tie drugi bea?
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.-Tocno so dodaten jazik Albanski :))
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство-Grizata se pokaza vo Ohrid i so krstot na Vodno,mislam deka e dovolno ?
2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет-DONACIJA nemoj da zaboravas da go napises toa[b/]
Примени 200 нови асистенти на државните факултети-Ova ima vrska so badenterovot pravilo neli ? :)
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети-[b]Od koj 4 privatni se.............. :)


nukleus Aries odlicna prezentacija na nekoi od "uspesite" ili "ostvaruvanjata" koj gi napravi SDSM&Co. koj ushte mozat da se narecat "50 niski udari" na vladejackata garnitura vrz Makedoncite,koj treba vo idnina da ocekuvaat ushte najmalku 50 mozebi ushte poniski udari koga se znae moronskata i pogubna politika na aktuelnata vlast.
Simona 1. БЈРМ
2. ДУИ
3. Црвенковски
4. Бучковски
5. Мала Речица
6-50. допишете ги вие самите
nukleus Edno od najgolemite "ostvaruvanja" na SDSM&Co. e i toa shto im obezbedija besplatna struja na golemite industriski kapaciteti kako Jagunovce i Feni pri shto strujata im ja plakaat seushte naivnite Makedonci.Denovive Bucko najavi pocetok na rekonstrukcija na novata linija vo Feni koj go ostvaruva profitot od razlikite vo cena na strujata shto mu ja kupuvame nie za licni potrebi na Evrejskiot gazda koj plaka nekolku pati poeftino ili voopshto ne plaka:
-Во Кавадарци вчера почна реконструкцијата на втората технолошка линија на "ФЕНИ индустри". Компанијата е меѓу најрентабилните во земјата и претставува пример за успешно работење, истакна премиерот Бучковски и додаде дека реконструкцијата на втората технолошка линија на ФЕНИ се реализира по повеќе од десет години и тоа само една година откако новите сопственици ја презедоа компанијата. Кавадаречкиот градоначалник Минов го поздрави почнувањето на реконструкцијата на втората технолошка линија на ФЕНИ, кое истовремено за Кавадарци ќе значи нови над 100 работни места. Менаџментот на ФЕНИ индустри го потврди планот за инвестирање на 25 милиони евра оваа година, искажувајќи уверувања дека нивното производство од 8.000 ќе го зголемат на 15 илјади тони. Првиот човек на македонската Влада искажа уверување дека израелскиот инвеститор успешно ќе помине низ судските лавиринти и ќе биде нов сопственик и на велешката Топилница. На тој начин, според него, на поинаков начин ќе се развиваат и економските односи меѓу Република Македонија и Израел.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by ArIeS


Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија-i uste dolgo ke bideme samo kandidat,i ne e ova samo zasluga na SDSM
Целосно реализиран рамковeн договор-Vo pravo ,celosno e realiziran ramkovniot dogovor samo sto plodovite od toj ramkoven gi bere ednata strana ,vo slucajov Albancite
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните-Ne bi rekol
Успешно завршен процес на децентрализација.-Po terk na malcinstvoto
Започната либерализација на визниот режим-Mizi asan da ti baam
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност-Ah?Preispitaj se za ova!?
Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата-Koja vlada i da bese ke go napravese istoto
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година-Namalena stapka na sitniot kriminal,arno ama golemite kriminalci seuste se nekade okolu i vo vlasta
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот-Sega uste OMEGI falat za da go ``otkrijat`` kriminalot vo vrhuskata.!
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството-Efikasno zavisi za kogo kako ,i koj na kogo e sin,brat etc....ili pak clen na partija
Зголемени плати на судии и обвинители-Pa mnogu se efikasni moraa da im gi zgolemat platite :))
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)-Ovie rezultati vazat samo pred izborite ili ?
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот-Epten e stabilen ko Mercedes A klasa vo krivina pred 5 godini
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун-ne strajkuvaa tutunarite ili tie drugi bea?
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.-Tocno so dodaten jazik Albanski :))
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство-Grizata se pokaza vo Ohrid i so krstot na Vodno,mislam deka e dovolno ?
2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет-DONACIJA nemoj da zaboravas da go napises toa[b/]
Примени 200 нови асистенти на државните факултети-Ova ima vrska so badenterovot pravilo neli ? :)
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети-[b]Od koj 4 privatni se.............. :)

Dobra analiza i na mesto. Vprocem, sekoj sto tvrdi deka se podobri situacijata vo Makedonija go kazuva toa od svoj interesi i navivanja. Narodot e nezadovolen najmalku kazano.

No da dodadam , vo ovie prepuknuvanja SDSM vs VMRO. Mislam da SDSM bese 2001 godina na vlast, pak ke se slucese vojnata i pak ke se nametnese ramkovniot dogovor. A da bese VMRO na vlast od 2002 godina navaka, pak ke go sproveduvase ramkovniot dogovor, i pak ke imavme vizi i ke bese situacijava slicna kako i deneska. Niedna partija nema ni plan ni strategija (toa se gleda i od odnesuvanjeto na VMRO kako opozicija, nisto korisno nemaat predlozeno) za Makedonija tuku samo za sopstvenite dzepovi.
трендафил
quote:
Originally posted by ArIeSЦелосно реализиран рамковeн договор-Vo pravo ,celosno e realiziran ramkovniot dogovor samo sto plodovite od toj ramkoven gi bere ednata strana ,vo slucajov Albancite
Рамковниот договор е прекршен на штета на Македонците (или подобро речено сите што не се Албанци) во повеќе сегменти. На пример со отварањето на државен универзитет во Тетово, со вештачко правење на мнозинство или над 20% во локалната самоуправа (Скопје, Струга, Кичево), со дозволувањето да се вее знаме на странска држава. Затоа што ако е нешто договорено и едната страна секогаш добие одстапка, а другата е секогаш оштетена, тоа е кршење на договорот. Друго е ако се прави компромис, па едната страна еднаш добие нешто, а друг пат другата. СДСМ во секоја спорна ситуација беше против Македонците, па не гледам зошто еден Македонец би гласал за нив.


lav
quote:
Originally posted by tomislav1978

На прес конференција на СДСМ беа промовирани петте носители на изборните листи за Парламентарните избори 2006, од редовите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, д-р Владо Бучковски, д-р Илинка Митрева, Радмила Шекеронска, м-р Никола Поповски и м-р Јани Макрадули и беа објавени 50-те најзначајни остварувања на СДСМ во изминатите неполни пет години владеење.

Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија
Каков е тоа кандидатски стаус... со нерегулиран датум.
Тоа е како и лагите наменети за мали и наивни деца

Целосно реализиран рамковeн договор
Е ова ...некој да се фали со целосно девастирање на Асномската Држава наречена Република Македонија !!!!?.
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните
Ако е така како велиш повели во с.Матејче на чај или за да исечеш кубик дрва..секако ако останала сеуште???.
Успешно завршен процес на децентрализација.
Не е ни е започнат процесот ...а и крајот не му се гледа...оти кога ќе дојде тој (се мисли на крајот) , само ќе преставува стварање на она што Италија го имала пред 200 години...ГРАДОВИ ДРЖАВИ ама кај нас е со заедничка каса...како разлика...нели?
Започната либерализација на визниот режим
Чудно ли поимање за зборот либерализација , наместо името дека тука ставаат санитарен кордон...мислам со ВИЗИТЕ кои треба да се укинат или да им се намали цената и присатпот до неа да биде поедноставен...наместо да се качува цената и носење на куп документи на увид од М1 образец па до лекарски уверенија и потврди...а некојпат и помеки...нели.
Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност
Дипломатските односи се ...нешто сосоема НОРМАЛНО а за уставното име погледај на Интернет како секаде не ословуваат...дури и соседите кои не приоизнале веќе под тоа име???.
Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан
Тоа е статус на земја ОКУПАТОР само затоа што не сме членки на НАТО алијансата а кои имаат свои (оправдани секако) причини кои секојпат и за секого ги имаат на располагање.
Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди
Се виде 2001 година...а за денес или наскоро...ќе видиме...нели прво скокни па кажи ОП ОП.
За првпат донесен закон за надворешни работи
Ова е само признание дека досега биле неодговорни и дека не треба да им се верува повеќе , во НИКОЈ СЛУЧАЈ.
За другиве точки немам време и простор , ама жива смејурија сте што се фалите ко мали деца...за нешто што во нормални земји РАБОТАТ и си молчат...а НАРОДОТ нивни си ужива во благосостојбата.
А кај насс „ужива„ да виси пред Валдата или Парламентот.САД ја призна Република Македонија под уставното име.

Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот
Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.
Укината воената обврска
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството
Зголемени плати на судии и обвинители
Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик
Воведен едношалтерски систем

Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари
Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%
Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот
Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.
Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%
За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми

Македонија го доби вториот пензиски столб
Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра
Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра
Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка
Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.
Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија
12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
12% поголеми плати за државните службеници
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство
Започната изградба на 20 нови училишта

2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет
Примени 200 нови асистенти на државните факултети
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети
1500 нови места за студентите во студентските домови
Формирана академија за обука на обвинители и судии
Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост
Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи
Донесен нов закон за стечај
Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце)
www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година

Социјалдемократски сојуз на Македонијатрендафил А што се однесува до зголемувањето на кредитниот рејтинг еве една вест од А1

Кредитниот рејтинг на Македонија не се подобри

Кредитниот рејтинг на Македонија не се подобри. Агенцијата „Стандард и Пурс“ утврди дека нема услови за зголемување на рејтингот важен за инвеститорите, затоа што во државата се уште се присутни недостатоци на пазарот на работната сила.
Агенцијата очекува дека претстојните избори нема да ги нарушат реформите, макроекономската стабилност и фискалната дисциплина кои можат да донесат подобра оценка во иднина.
Со сегашната ББ-плус оценка Македонија е некаде на границата меѓу земјите што се сметаат добри и оние што се неповолни за инвестирање.

Makedon
quote:
Originally posted by slasa

quote:
Originally posted by NACIONALIST

Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,


sto e glupost. Prema tebe znaes sto e glupost.

glupost e ako vie dojdete na vlast i da napravite ponovo Vojna toa e glupost


Tie sto ja napravija vojnata se na vlast vo Makedonija; zatoa i ja napravija vojnata, za da soborat edni od vlast, a za da dojdat tie. Toa se UCK-DUI cij koalicionen partner e SDSM.
Ceki
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by slasa

quote:
Originally posted by NACIONALIST

Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,


sto e glupost. Prema tebe znaes sto e glupost.

glupost e ako vie dojdete na vlast i da napravite ponovo Vojna toa e glupost


Tie sto ja napravija vojnata se na vlast vo Makedonija; zatoa i ja napravija vojnata, za da soborat edni od vlast, a za da dojdat tie. Toa se UCK-DUI cij koalicionen partner e SDSM.


Toa e fakt, deka DUI-UCK ja napravi vojnata, a kouku sdsm imase tuka uloga, a kouku samo ja iskoristi situacijata na izborite e prasanje.

Posto touku glupi kouku sto se, na nekoj nacin ne mi se veruva, deka mozele takva uspesna akcija da napravat.
NACIONALIST
quote:
Originally posted by slasa

[quote]Originally posted by NACIONALIST


sto e glupost. Prema tebe znaes sto e glupost.

glupost e ako vie dojdete na vlast i da napravite ponovo Vojna toa e glupost

Pa kako neznaes sto e glupost, pa glupost e bre da vetuvas a da ne ispolnuvas, i da lazes i da krades, e zatoa predloziv da se zatvori ovaa tema, zatoa sto koga ke reci nesto UCKovski i magarica da se isprdi, toa e edno isto, zatoa ne vredi da se rasprava za lagite i glupostite na eden MANIJAK.
трендафил
quote:
12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
Синдикатот за образование, наука и култура пак спрема штрајк поради непочитувањето на договорот со кој требаше да се покачат платите.

„Овојпат просветните работници на РМ својот ден ќе го одбележат со протест пред Министерството за образование и наука и пред Владата на РМ“, изјави Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Во училиштата, наместо договорените упатства за зголемување на платите, од Министерството стигнале дописи со изменети коефициенти за исплата, обвинува првиот човек на СОНК.

Се лути, ресорното министерството на своја рака, без негово знаење, си пресметало нови коефициенти за предметните професори. За 700 денари ќе се намали платата и на класните раководители.

Објавува А1 телевизија.
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил

quote:
12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
Синдикатот за образование, наука и култура пак спрема штрајк поради непочитувањето на договорот со кој требаше да се покачат платите.

„Овојпат просветните работници на РМ својот ден ќе го одбележат со протест пред Министерството за образование и наука и пред Владата на РМ“, изјави Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Во училиштата, наместо договорените упатства за зголемување на платите, од Министерството стигнале дописи со изменети коефициенти за исплата, обвинува првиот човек на СОНК.

Се лути, ресорното министерството на своја рака, без негово знаење, си пресметало нови коефициенти за предметните професори. За 700 денари ќе се намали платата и на класните раководители.

Објавува А1 телевизија.


Aman od ovie lazgovcite SDSM. Do koga ke lazat i ke ima budali koi ke im veruvaat?!
vancom18 Барам од СДС, поради успешното вработување на првиот член од секое семејство, да најават

ВРАБОТУВАЊЕ И НА ВТОР ЧЛЕН ОД СЕКОЕ СЕМЕЈСТВО!
(ако успеал првиот да го преживее овој мандат на сдс)
трендафил
quote:
Originally posted by Ceki

quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by slasa

quote:
Originally posted by NACIONALIST

Predlagam da se zatvori ovaa tema, zatoa sto ova e cista GLUPOST,


sto e glupost. Prema tebe znaes sto e glupost.

glupost e ako vie dojdete na vlast i da napravite ponovo Vojna toa e glupost
Tie sto ja napravija vojnata se na vlast vo Makedonija; zatoa i ja napravija vojnata, za da soborat edni od vlast, a za da dojdat tie. Toa se UCK-DUI cij koalicionen partner e SDSM.


Toa e fakt, deka DUI-UCK ja napravi vojnata, a kouku sdsm imase tuka uloga, a kouku samo ja iskoristi situacijata na izborite e prasanje.

Posto touku glupi kouku sto se, na nekoj nacin ne mi se veruva, deka mozele takva uspesna akcija da napravat.
СДСМ се здружи со УЧК преку меѓународната заедница. Да не заборавиме дека Македонија имаше од 1999 година, имаше и во 2001 и има гаранција од НАТО за безбедноста. Колку НАТО ја исполни гаранцијата знаеме сите. Љубчо Георгиевски во 2001 година не знам колку му веруваше на Џафери, но веројатно веруваше во писмената гаранција потпишана од тогашниот шеф на НАТО, Хавијар Солана. Ова нешто никој не го спомнува.
nukleus Pa site znaeme kakva "vrtimushka" e Solana be trendafile.Aktuelnata vlast na sekoj nacin gleda da go kopira ovoj poznat mediator barem vo delot na licemernosta i dvolicnosta koga izleguva pred javnosta.
Solana edno veli,drugo pravi a treto rezultira.Taka rabotat aktuelnite vlasti vo Makedonija vodeni najverojatno od licniot profit i zgolemuvanje na licnoto bogatstvo vrz otstapkite koj shvrkaat kako kamshik vrz grbot na Makedonskiot narod.
Unreal
quote:
Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија

Без одреден датум за започнување преговори за прием!
quote:
Целосно реализиран рамковeн договор

Без прецизно направен и целосно фалсификуван попис на населението!
quote:
Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните

Секојдневни убиства, грабежи, мито и корупција,држава во која го јаде стапот најсиромашниот и целосна недоверба во институциите на државата,започнувајќи од судството па се до премиерот и претседателот.
quote:
Успешно завршен процес на децентрализација.

Базиран врз резултати од пописот кој беше целосен фалсификат,дефакто децентрализацијата е неуспешна и нереална, етнички и економски!
quote:
Започната либерализација на визниот режим

Аха, сигурно,ете можеме да одиме каде сакаме,а од в`година наместо 35 дури цели 60 ЕУР за виза,тоа е секако резултат за либерализација на визниот режим.
quote:
Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име

Да, а владите други на Кљусев и Ѓеоргиевски спиеа,никој не не признаваше сем ако СДСМ не е на власт.
quote:
Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност

Халелуја за ова, сем што небото ќе ни го обезбедува бугарското воздухоплоство
quote:
Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан

Фала му на Господ што нема ниеден наш загинат војник до сега,но затоа имаме тројца несреќници од Ку-во кој заради економскиот пораст во македонија,либерализацијата на визниот режим,и другите 48 достигнувања на СДСМ отидоа да бараат парче леб дури во Ирак за таму да бидат егзекутирани на најсвиреп можен начин (ова 51-во достигнување на СДСМ)
quote:
Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди

Која секојдневно ја тресат финансиски скандали,од телефонски јавувања до тендери и продажби на објекти во четири очи.
quote:
За првпат донесен закон за надворешни работи

Да, до пред некое време додека истите беа на власт не можеа или не сакаа да го донесат.

quote:
САД ја призна Република Македонија под уставното име.

Призна земја која не може да си ја зацрта границата и која се пречка со еден најобичен протекторат кој нема право на глас во ниедна меѓународна институција!
quote:
Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата

Зголемен шверцот со цигари!
quote:
Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година

Кражба на повеќе од половина милион евра од поштенско комбе,неразрешени убиства направени на сред бел ден...финансиски дубиози на секој чекор без судски или полициски епилог.
quote:
Формирана единицата „АЛФИ” која успешно го сузбива криминалот

Кои тепаат све живо, замешани во криминал со наркотици (фатени тројца) АЛФИ,шибаат на сред чаршија со колите (секако им се може тоа во полициска држава)
quote:
Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.

Без конкретен датум за покана за членство,исто како и со кандидатурата во ЕУ.
quote:
Укината воената обврска

Фала богу, земја со 2 милиони да нема војска,конечно им текна.
quote:
Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството

Е ова е најголемиот парадокс воопшто смислен и напишан како достигнување.Ќе споменам само Бачило и Славија, други не ни сакам да почнувам затоа што им нема крај.
quote:
Зголемени плати на судии и обвинители

И што?Зголемен број на гласови секако!Од каде земаат плата тие?Стопанство има?!Има к***ц има!
quote:
Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик

Да да секако, ќе видиме за изборите има време!Се на хартија изгледа и звучи убаво.
quote:
Воведен едношалтерски систем

Работи ли ова чудо вооопшто бре?!

quote:
Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари

Што е ова бе?Кој го напишал ова бе?Кој видел резултати?Панчо Минов?
quote:
Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%

Е аман де, уште?Па ова е нездраво?јас зеам иста плата 4 години,по логика треба да земам 4,1% повеќе нели?Каде се тие 4.1%?Смешно а?
quote:
Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари

И што?Тие пари се од Поповски лично бре!Не смеат да се употребат за ништо друго сем за плати на администрацијата,кои изнесуваат 70% од буџетот,а стопанство за никаде?!Натрупување на акумулиран капитал како што се девизните резерви по дефиниција и практика резултираат со инфалција,а замисли кај нас стабилен денар?!хех
quote:
За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)

ААААААММММММММММАААААААААААААНННННННННННННН!!!!!Доста бе аман, па овде живеат луѓе бе,колку толку сме разумни и паметни,не сме до толку за никаде аман!
quote:
Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот

Да,сето тоа со резултат = на неразвиено стопанство,губење на големи количини на девизи од при увоз и извоз!
quote:
Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.

Индустрии кои повеќе ги нема во Македонија!
quote:
Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун

Да ене ги, рекоа дека нема повеќе да садат тутун затоа што не знаеле што да им прават на парите!
quote:
Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.

Кое?Она образование каде што учениците се убиваат со ножеви?Или тоа се должи на вратената сигурност на граѓаните?
quote:
Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%

Време беше, тие секако се пари од народот!
quote:
За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми

Доби што?Ете се утепаа банките за да влезат а ние ги бркаме!БУКВАЛНО! ИНГ!

quote:
Македонија го доби вториот пензиски столб

А кој беше првиот?И кој газда плаќа денес и со кој закон е обврзан да плаќа пензиско и здравствено осигурување во определен рок?
quote:
Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра

Да, од што има многу работа и од платите пари народот не знае што да им прави на парите па ај во банка, или се можеби пари на хартија или пак на поединци?
quote:
Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра

Најразвени земји не се впуштаат во таков ризик за евро-обврзници!
quote:
Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка

Дали прочита или слушна неодамна од каде ММФ егзистира?Од најсиромашните земји.Јасно ни е ставено до знаење дека ниедна од тзае примените земји во ЕУ НЕМАЛА или го ПРЕКИНАЛА аранжманот со ММФ!
quote:
Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.

И повторно зголемување на електричната енергија!И тајност во купо-продажниот договор!
quote:
Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија,12% поголеми плати во образованието, науката и културата.

Ене,на секој ќош се отвораат мали и средни претпријатија,а агенцијата за вработување нема ниеден пријавен!Кој видел нешто од тие пари?Со која камата одат?!Како дојдоја просветните работници до 12% зголемени плати?!
quote:
12% поголеми плати за државните службеници

Од каде се тие пари,а нема пари за стечајците и во кое стопанство има зголемување на платите?Ах да заборавив бе, па НИЕ И НЕМАМЕ СТОПАНСТВО!
quote:
Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство

Овде не би можел да кажам ништо,затоа што не сум запознаен од сферата на културата!
quote:
Започната изградба на 20 нови училишта

Конечно,од кога почнаа да се рушат 50 па и повеќе годишните и горат останатите училишта!

quote:
2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет

Се е тоа од донации на кинеската и јапонската влада!Он.нет ја започнаа таа акција која сега некој си ја препишува на себе.
quote:
Примени 200 нови асистенти на државните факултети

Па мора да се примаат кога некој ќе се пензионира,мислам дека таму и уште им се потребни вработувања.
quote:
Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети

Хмм, Бучко, Бранко, Шеќерка и компанија мислам дека не беа на власт во 1949 година кога се оформи Свети Кирил и Методиј?!Па да бе, не беа бе, ТИЕ НЕ НИ БЕА РОДЕНИ ниту за време на отворањето на универзитетот Свети Климент Охридски во Прилеп.ФОН едвај доби лиценца за работа.
quote:
1500 нови места за студентите во студентските домови

КОј места бе?Па ги преместуваат од еден во друг дом, поради немање на основи потреби за живеење.
quote:
Формирана академија за обука на обвинители и судии

Браво!Само во кое судство ќе судат и во која држава ќе гонат некого?
quote:
Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост

Конечно нешто добро!
quote:
Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи

Да,а дали си го прочитал тој закон и дали знаеш колку СЕ НАМАЛЕНИ првата на работниците.НО и тоа не е важно,затоа ШТО НЕМА НИ КОЈ ДА ГО СПРОВЕДЕ ТОЈ ЗАКОН И ВРЗ КОГО!
quote:
Донесен нов закон за стечај

Да,од кога нема повеќе ништо вредно да оди под стечај и да се купи со мали пари.
quote:
Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце
)
И што?Кој е резултатот?
quote:
www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година

Хеххехехехе,не можат да постигнат со давање на услуги од што се услужни!

51 и најголемо достигнување на СДСМ! ДОНЕСУВАЊЕ НА ГОЛЕМ СРАМ ВРЗ МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД 2002 ДО 2006!СРАМОТ Е НАЈГОЛЕМОТО ДОСТИГНУВАЊЕ.!

nukleus Ova poslednovo e cista vistina,bolna i trogatelna no sepak e vistina.(:
makedonec Ovaa vlast donese samo beda i siromastija vo drzavata. Koi se tie dostignuvanja za koi zbori UCKovski? Ja kriminilizara cela drzava, i ako smeta deka toa e negovo vrvno dostignuvanje vo karierata, togas covekot ima seriozen problem so sebe si. Negovoto cetirigodisno vodenje na drzavata e samo prodolzenie na politikata na Crvenkovski manifestirana niz totalno obezvrednuvanje i obezlicuvanje na sopstveniot narod.
orlak само нека нека , нека ја пушти официјално кампањата СДСМ веднаш им лупам кривична пријава за измама, по член 247 од КЗ на РМ, заради свесно ставање на заблуда на народот. докази пуна торба, митинзи, говори, плукања, и останати пишаљки.
бре само кој Јавен Обвинител ќе ја прифати, а и да не ја прифати, колку ги има? 6 листи по колку кандидати плус дел од раководството едно 500 кривични пријави ке им стегнам па кој ги чифша.
ба“те тоа лажговците, достигнувања, како не бе? ни баба ми бог да ја прости не верува во такви бајки!