СИЦИЛИЈА - родно место на Мафијата

СИЦИЛИЈА - родно место на Мафијата
Mara
 
Еве заради Реиџ...се потрудив многу....и сега уживајте во Лулката на Мафијата - СИЦИЛИЈА

Сицилија е независен регион во Италија и најголемиот остров на Медитеранот, со површина 25,700 км2 и околу 5 милиони жители. Нешто како Македонија со дупло население!
Главен град е Палермо....ама Сицилија е карактеристична по еротското, триножно ЗНАМЕ!!!!!!....и по Вулканот Етна! (кој го учевме во една друга лекција, за вулкани)Сицилија е позната по производство на житарици, маслинки и вино...а од рудниците на Етна и Калтанисета се добива сулфур!Поголеми градови на Островот, покрај Палермо, се Месина, Сиракуза, Трапани, Ена, Калтанисета, Агриџенто, Рагуза, Бронте, Корлеоне, Трипи.


МАФИЈА

Сицилија е позната како “лулка” на Мафијата во 19 –от век. Мафијата се нарекува на италијански КОЗА НОСТРА (Cosa Nostra) што значи “Наша Работа“.

Дали знаете од каде потекнува зборот МАФИЈА? Во 19-от век, Сицилија била окупирана од Арапите. Сицилијанците биле угнетени и почнале да пребегнуваат на блиските ритчиња. Таму формирале тајно друштво со цел да се организираат против Арапите. Тоа тајно друштво било наречено Мафија според арапскиот збор за БЕГАЛЕЦ! Намерите на друштвото биле да се создаде чувство за фамилија базирано на сицилијанските традиции, кулутра и наследство. Симболот бил ЦРНА РАКА, што значела барање пари заради заштита. Оние кои немало да платат, можеле да очекуваат насилство како киднапирања, бомбардирања, убиства. Друштвото со тек на време прераснало во големо криминално друштво. Мафијата е се уште активна, моќна, жива во Сицилија.

Еве едни мафиози....едниот реален, другиот филмски. (Марлон Брандо во КУМ)

Еве ви една кратка програма од 6 дена што да видите на Сицилија...


ДЕН 1 – ПАЛЕРМО

ЦРКВА САН ДОМЕНИКОКАТЕДРАЛА
ТЕАТАРЗГОДНИ.............МОТОРИФонтана Преторија


ДЕН 2 – СЕГЕСТА / ЕРИЧЕ / ВИНО / ХРАНА


Во Сегеста ќе ве пречека прекрасниот Грчки театар и Храмот Дорик.


Потоа ќе налетате на црквата Ериче и Замокот на Венера.Замок на Венера.....
Не смеете да се вратите дома без да пробате морска храна, локално вино и тоа во Марсала каде се произведува најубавото слатко вино на Сицилија.

МАРСАЛА
ДЕН 3 – АГРИЏЕНТО / ПИАЦА АРМЕРИНА

Агриџенто е познат по Долината на Храмовите, најрепрезентативно грчко место на Медитеранот.Долина на храмовите.....гробнициПиаца Армерина е позната по Вилата Романа дел Касале, по своите мозаици. Еве дел од убавата збирка на мозаици......


ДЕН 4 – СИРАКУЗА / ЕТНА


Сиракуза била најмоќниот град на Сицилија за време на грчкото доба и овде има многу археолошки ископини и затоа се смета за историски центар.


Катедралата...од надвор и од внатре!
Увото на Дионис....од надвор и од внатре во Сиракуза....Пазар за риби во Сиракуза...хмммммммм.....дури и овде ми замириса на свежа риба!...........и Пазар на овошје!Етна е позната по највисокиот активен вулкан во Европа. Овде се оди со џип, да знаете!


ДЕН 5 – ТАОРМИНА

Таормина е прекрасен град со Грчко-Романски амфитеатар и прекрасен поглед на морето и кон Етна.

ДЕН 6 – ПЛАЖИ

Еракле Миноа

И ШАКА (Sciacca) – место кај се наоѓа Замокот Инкантато од Фелипо Бентивења....со глави!!!! Видете, видете!!!ЗАНИМЛИВОСТИ кои можете да ги видете на Островот.........

Кола од керамика.......
Монреале-пазарот и конакот


Пештерите.....во кои можете да влезете и уживате........


ЛАВИРИНТ во Донафугата...каде можете да се бркате со партнерот!


RaGeAnGeL fala maro

ef ush nekoja slika na site ke vi teknit od kade


(ova slikava ko varosh da e slikana:)))(VILLA MALFITANO -open to the public, mornings Monday to Saturday)Villa Farnese (open to the public)
Teatro MassimoCastello degli Schiavi
(vi tekvit na slikava?:))ZooGraf
quote:
Originally posted by MaraPrekrasni sliki kako i sekogas, Maro.
Inaku za znameto, (koja potsekja mnogu na znameto na angliskoto ostrovo Man), zoltata boja go simbolizira gradtceto
Corleone, od kade se skoro site najpoznati mafijasi
od Sicilija, vklucuvajki gi onie od filmot "Kum".
Italija kako zemja e prebogata so ubavini.

Inaku, Sicilija svoevremeno poradi Vizantiskoto ucestvo i Grckiot etnicki element, imalo dosta pravoslavni ziteli.
Dali znaeto deka Sicilijanskite pravoslavci bila pod jurisdikcija na Ohridskata arhipeskopija vo 16 vek, zaedno so Apulija (kade sto sum bil, prekrasno), Venecija i Dalmacija i recisi cel Balkan + Rumunija?
Mara Зоограф многу фала за објаснувањето за знамето....јас знаев ама не напишав и она за еротско....се зафркавав....

Сицилија е прекрасна и иако е остров има што да се види - сплет на цркви и мафии