Резил за охриѓани

Резил за охриѓани
tomislav1978
 
Резил за охриѓани
СТРАНЦИ ИМ ГО ЧИСТЕЈА КРАЈБРЕЖЈЕТО

Дваесеттина студенти од факултетите за заштита при работа и на животната средина од Ниш,СЦГ, кои учествуваат на семинар во Струга,завчера самоиницијативно го исчистија од смет делот на охридското крајбрежје од Елешец до Лагадин.За само два часа тие собрале повеќе од половина тон смет,токму на брегот каде што се наоѓаат најубавите охридски плажи.Согласност за оваа несекојдневна акција,која ги посрамоти охрѓани,добиле од локалната самоуправа.
Српските студенти кои на својот факултет учат како се чува животната средина,во паузата од семинарските предавања,решиле и практично да покажат што знаат."Воопшто не ни беше тешко да го исчистиме овој дел од брегот,кој беше запуштен.Оваа убавина што ја имате треба да се сочува.Екологијата не познава национални граници и токму заради тоа се одлучивме да преземеме ваква акција.Знам примери од други места кога родителите велат дека ако нивните деца учествуваат во вакви акции дека некој ги искористува.Нека ги прашаат децата па нека видат што мислат тие",вели една студентка од Ниш.

Боиро Павловски, директор на охридски "Комуналец" вели дека тие им помогнале на нишките студенти со тоа што им обезбедиле камиони, но нагласува дека крајбрежјето нивните екипи го чистеле на секои четири дена.Тоа се диви плажи и се во надлежност на Министерството за транспорт и врски,не е наша обрска да ги одржуваме,а сепак го правиме тоа.

vest.com.mk
Lidija Hahahahah ova smesno ili tazno ili tragicno ili se naednas! I aj ako si divi plazi sega da se ostaj taka zosto mnogu tesko gubreto da si odi vamu-tamu niz ezeroto. Ili mozi "Komunalec" ima staeno nekoj ogradi da ne mozi gubreto od diviot del da odi kaj pitomiot of leleeeee. To e to lugeto ne gledat, ne sakat da gledat eden cekor podaleku! Nekoj od petti-sesti sprat go frlat gubreto, a jas ofkam za ezeroto, gluposti!!!
dejan Rezil.
Natasa am ubo de golema rabota srbive se podzapotile tro.Aku i nie da odmorime malce.
Mona Lisa Groteska.
lepak096 dzabe cistele sega ko ke dojdat skopjanive pak na leto ke go smrdat gradot pak hehehheh
GiTaRiSt Lesno e da go smrdime no tesko e da go cisteme..
OooOo
quote:
Originally posted by lepak096

dzabe cistele sega ko ke dojdat skopjanive pak na leto ke go smrdat gradot pak hehehheh

A do sega koj go smrdeshe?
lepak096 pa ostatoci se od lanskata sezona hehehe
Natasa Nemoj sega da pocnime za ostanative gradoj da zborvime koj e posmrden.Od skopje nemat pozagaden ama aj da ne zborvam sea.
Mona Lisa Vistina Natasa dovedov eden drugar od Holandija i bevme vo Sk gradot mu se dopadna sam po sebe ama rece deka po smrdliv grad do sega nemal videno...mnogu e zagaden vistina
Natasa Am dobro sega grad e ke imat gjubre,ama pak nemoj da ne vregjas nas ko Ohrigjani, zs nie skopjani ne mojme da gi 'iznafalime', ko ke dojdet i pusto ostavet, so padnalo ne stanalo.Pak posle ne bilo cisto am kakvo sakas da e.I taja od Nis mnogu razbirat nesto,neka se vratit vo selono od kj so e,zs jas bev Nis i ist e ko Skopje ko ke e cist.Neka pocistet kaj niv malku,kaj rekana im mirisat na umreni macki.
lepak096 kazete so sakate ama tvrdam deka ohrid e najcist grad vo makedonija, toa e fakt, luge videte go skopje ok niz centar pak se grizat malku ama okolina e katastrofa, sramota e pokraj vardar vo strog centar ako poglednes od kamen most ke vidis sve i svasta, sporeti, koli i sto ti neznam drugo.
sto ste se zapnale za ohrid tolku posebno skopskite mediumi? sekoja godina istata pesna ja slusame, ohrid e zagaden vakov e takov e, dali se potplateni ili neznam sto od okolnive drzavi za odat lugeto tamu na odmor, ama edno ke vi kazam, i afrika ima more, no ezero kako naseto i klima kako nasata vo ohrid nemat nikoj.
ubo im rece natasa, na macki umreni im smrdit heheheh.
ej natasha od kaj i vo avst?
Natasa Od Sydney ti?
Mona Lisa Dokazano e deka Kocani e najcist grad vo Mk.
lepak096 i jas isto hurstville sum, kolku vreme si tuka
a za kocani ne sum zapoznaen