Бон-тон за Американци

Бон-тон за Американци
Kaneo
 
„Немојте да бидете премногу гласни, облекувајте се, слушајте ги другите.“ Ова се дел од советите кои има се нудат на американските бизнисмени кои патуваат во странство со цел да се поправи грдиот имиџ кој Американците го набилдаа низ целиот свет.

Позади проектот стои не-профитна организација која загрижена за се’ поголемиот анти-Американизам во светот објави "Прирачник за светските граѓани", во кој има 16 предлози како може да се поправи однесувањето на корпоративна Америка.

Советите во брошурата, која ќе се подели во најголемите американски компании како Мекдоналдс, Новел, хотелскиот ланец Loews, вклучуваат:

- Бидете горди на американскиот начин, но запамтете дека тој не е единствен.

- Слушајте барем онолку колку што зборите.

- Задржете ги предавањата за вашите деца. ()

- Зборувајте потивко и поспоро.

- Облечете се - секогаш можете да се соблечете.


Предлозите во памфлетот се добиени врз основа на истражувањето на јавното мислење за Американците во 96 држави. Истражувачите порачуваат дека целата студија може да се окарактеризира со зборот "почит".

Пораката од Нов Зеланд за Американците е дека треба малку да се стишат а на Германците не им јасно како Америка може да го води светот кога таа не го познаваа. (good point!)

"Во глобализирањето на светот, Америка заборави себеси да се глобализира," порачале испитаните Германци, кои заедно со остатокот од Западна Европа се најисфрустрирани од однесувањето на Американците.

Ним посебно им биле одвратни обидите за наметнување на американскиот начин на работење, како пеење химната на компанијата за градење на тимски дух (Волмарт) и слични тактики за корпоративно перење на мозокот. (Амин! - и мене исто!)

Мој коментар:
Еве како на ова реагираше Дејвид Летерман во неговото шоу синоќа. Со ТВ реклама која вели "I'm American. If you don't like me, go f*** yourself!" Имаше и нешто во стилот: "You think we are arrogant? So what? Like we care!"

Што друго да речам на тоа, освен: Глуп народ - силна држава. Безнадежно непоправливи се. На здравје!
TimeHacker Druga e Kulturata na USA a druga e kaj nas Evropa i posebno Balkan
slasa zakon si
Aleksandra Kaneo,

Imas napishano, citiram:"Glup narod silna drzava.Beznadezno nepopravlivi se".

Ne ocekuvav ovakov komentar od tebe.
Kaneo Ni najmalku ne mi bese idejata temava da se nasoci kon sporeduvanje na Amerika so Makedonija, nitu pak toa se spomnuva vo napisot sto go kopirav. No, ako sakate da zboruvate za toa - bujrum. :))

Nitu pak ja otvoriv za da frlame so drva i kamenja po USA, ili da gi velicame. Idejata mi bese da prodiskutirame za "reklamite" na Leterman (koi gi opisav na pocetokot) i za poddrzuvanjeto na arogantniot odnos na prosecniot Amerikanec kon ostatokot od svetot. I seto toa kako edna kulturoloska pojava, del od amerikanskiot mentalitet, i sl.

Eve prasanje:
Dali ja poddrzuvate taa arogancija (bez razlika kolku istata moze da se opravda so politickata i ekonomskata superiornost na SAD) i poddrzuvanjeto na istata (spored primerot za Leterman)? Dali Amerikancite voopsto ne treba da gi zasega sto misli i kako gi dozivuva ostatokot od svetot?
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by VeGaS

Ne be pa ti, voopshto ne mi se svigja nadvoreshnata politika :)

Nego za babive... gi imash probano, aj ti

ACHTUNG!!!!!!!!!!

cccccccccc majanciste nevideno : ) , a pernica im stavas na babite ili gi davis samo ?
Lidija Za poslednite prasanja na Kaneo, za arogancija zboravme na drugo mesto, tamu samo poke se svedvase na eden coek, ama na kraj kraevi isto ti e. Arogancija kaj eden coek, arogantna edna drzava isto ti se faka ni ednoto ni drugot ne cini. Definitvno ne poddrzvam nisto so ima so argoancija taka da ni Amerikata. Koga ta argantnosta vodi do odluki sto im stetat na treti luge, drzavi pa togas to izlegva od sekakvi granici. Ama ne samo Amreika, sekoj eden koj so ne na vrvot mnogu brzo i lesno zaborava so e skormnost i od kade i na kakov nacin dojde na to mesto so e/se denes. Nisto ne e vecno, pa ni Amerika i nivniot nacin.

A to so si ziveat vo svojot mal a golem zatvoren svet, jas iskreno bi rekla neka si ziveat taka i voopsto ne bi me interesialo ama zosto niv slaba tocka im e da dodeka si go sredvat svojot zivot tamu, unistuvat drugi zivoti nadvor od nivnite granici, bez oko da im trepne. Ako sakat da ziveat vo svoj svet i samo toj svet za niv da znaci nesto, nema potreba da izlegvat od tamu i da gazat po drugi.

Ama iako tuka samo za Amerika zborame ima kolku ti dusa saka slicni ko Amerikata, ama Amerikancite se najdoa na prvo mesto i sekogas ko ke se dava kritika najgolema i najglasna za toj najgore, cesto zasluzena ama ima i drugi glumci vo filmot "Arogancija".


ps. Ova pogore poke se nasocva kon politikata ta drzava ja vodela i ke ja vodi. Nikogas nemozi edna vakva crta kako arogantnost da im prepisis na sekoj eden Amerkanec, gresno bi bilo.

Sunshine Totalno se slagam so komentarot na shvabite deka amerive nemaat pojma nadvor od nivnite granici. Istoto go mislam i za kanagjanive onie white cakes samo shto ne se glasni pa ne se ochigledni kako amerite. Inache komentarot na leterman ne me chudi...od mali im perat mozok so 'I'm smart, I'm beautiful, everybody likes me' i posle teshko ja prifakjaat vistinata ili im doagja kako shok ili odma f u.
toni_a
quote:
Originally posted by Sasha

Kaneo,

Imas napishano, citiram:"Glup narod silna drzava.Beznadezno nepopravlivi se".

Ne ocekuvav ovakov komentar od tebe.

prvin eden Suport za Sasha i jas ne ochekuvav negativen komentar od Kaneo!

quote:
Пораката од Нов Зеланд за Американците е дека треба малку да се стишат а на Германците не им јасно како Америка може да го води светот кога таа не го познаваа. (good point!)


eve primer

Kaneo
quote:
Originally posted by Sasha

Kaneo,

Imas napishano, citiram:"Glup narod silna drzava.Beznadezno nepopravlivi se".

Ne ocekuvav ovakov komentar od tebe.


Саша, мојот коментар се однесува на реакцијата на Дејвид Летерман. Можеби требаше да кажам: „Безнадежно непоправливи се во својата ароганција“ за да бидам појасна (тука мислев на Летерман).

„Глуп народ - силна држава“ се однесува на ограниченоста на просечниот Американец кога е во прашање остатокот од светот, што е општо позната работа. По мое мислење, таа ограниченост намерно се наметнува и одржува.

Сите знаеме колку е голема гледаноста на шоуто на Летерман и колку големо влијание има тој врз јавното мислење. И тој „мртов ладен“ промовира продолжување на истата таа ограниченост и ароганција. Според мене, неговата реакција воопшто не беше на место.

Се надевам дека успеав да објаснам што мислев.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Kaneo

quote:
Пораката од Нов Зеланд за Американците е дека треба малку да се стишат а на Германците не им јасно како Америка може да го води светот кога таа не го познаваа. (good point!)


Sasha: Amerika dosta dobro go poznava svetot i zatoa vladee so nego.Koj sme nie da sudime, koi za razlika od niv, MKD tapka vo mesto.

quote:
"Во глобализирањето на светот, Америка заборави себеси да се глобализира," порачале испитаните Германци, кои заедно со остатокот од Западна Европа се најисфрустрирани од однесувањето на Американците.


Sasha: Amerika dosta dobro ja ima prifateno Globalizacijata..

quote:
Ним посебно им биле одвратни обидите за наметнување на американскиот начин на работење, како пеење химната на компанијата за градење на тимски дух (Волмарт) и слични тактики за корпоративно перење на мозокот. (Амин! - и мене исто!


Sasha: Mene ne mi smeta nivnoto nametnuvanje i nacin na rabota zatoa sto e podobro od nasheto. Za razlika od niv kade sto se dosta dobri vo "Team Work", "Work Ethics", itd itd na rabotno mesto, MKD e daleku od toa. Kaj nas sesute vo srede pladne kaficite se polni i si sedish do koga sakas, i koga ke poglednam edna zena neznam dali e doktor, dali advokat nema razlika, nema nikakov 'Dress Code', bas naprotiv sve e (so iskljucoci) nategnato i stegnato, itd itd itd...milion primeri...Ova e samo eden primer. Moze roman da se napise za odnesuvanjeto ne vrabotenite vo prosecna MKD firma, pak ke recam ima iskljucoci.

quote:
Еве како на ова реагираше Дејвид Летерман во неговото шоу синоќа. Со ТВ реклама која вели "I'm American. If you don't like me, go f*** yourself!" Имаше и нешто во стилот: "You think we are arrogant? So what? Like we care!"

Што друго да речам на тоа, освен: Глуп народ - силна држава. Безнадежно непоправливи се. На здравје!


Sasha: Toa ne e ogranicenost, nitu spored mene arogancija, nego Freedom of Speech.p.s Ova e moe mislenje koe ne baram da bide prifateno.
toni_a delcheto ("Glup narod silna drzava.Beznadezno nepopravlivi se") se odnesuva na Leterman ili celiot topik ?
toni_a
quote:
Originally posted by Kaneo

„Немојте да бидете премногу гласни, облекувајте се, слушајте ги другите.“ Ова се дел од советите кои има се нудат на американските бизнисмени кои патуваат во странство со цел да се поправи грдиот имиџ кој Американците го набилдаа низ целиот свет.

Позади проектот стои не-профитна организација која загрижена за се’ поголемиот анти-Американизам во светот објави "Прирачник за светските граѓани", во кој има 16 предлози како може да се поправи однесувањето на корпоративна Америка.

Советите во брошурата, која ќе се подели во најголемите американски компании како Мекдоналдс, Новел, хотелскиот ланец Loews, вклучуваат:

- Бидете горди на американскиот начин, но запамтете дека тој не е единствен.

- Слушајте барем онолку колку што зборите.

- Задржете ги предавањата за вашите деца. ()

- Зборувајте потивко и поспоро.

- Облечете се - секогаш можете да се соблечете.


Предлозите во памфлетот се добиени врз основа на истражувањето на јавното мислење за Американците во 96 држави. Истражувачите порачуваат дека целата студија може да се окарактеризира со зборот "почит".

Пораката од Нов Зеланд за Американците е дека треба малку да се стишат а на Германците не им јасно како Америка може да го води светот кога таа не го познаваа. (good point!)

"Во глобализирањето на светот, Америка заборави себеси да се глобализира," порачале испитаните Германци, кои заедно со остатокот од Западна Европа се најисфрустрирани од однесувањето на Американците.

Ним посебно им биле одвратни обидите за наметнување на американскиот начин на работење, како пеење химната на компанијата за градење на тимски дух (Волмарт) и слични тактики за корпоративно перење на мозокот. (Амин! - и мене исто!)

Мој коментар:
Еве како на ова реагираше Дејвид Летерман во неговото шоу синоќа. Со ТВ реклама која вели "I'm American. If you don't like me, go f*** yourself!" Имаше и нешто во стилот: "You think we are arrogant? So what? Like we care!"

Што друго да речам на тоа, освен: Глуп народ - силна држава. Безнадежно непоправливи се. На здравје!


inaki se zabranti nekoi sex-pozi vo nekoi drzhavi
gakjichkite treba da pokrivaat odreden procent od gazeto(na plazha)
odredeni sex pozi ne se dozvoleni (pomegju BRACHNI partneri)!!!
darvinovata teorija ne se uchi vo nekoi uchilishta
53% od amerikancite mislat/ZNAAT/VERUVAAT deka GOSPOD gi sozdal vo segashnata forma,tokmu kako shto pishuva vo biblijata!
vo povekje od 20 US-drzhavi se borat protiv teorijata za evolucija
itn...itn...

MI SE GADI OD AMERIKANSKOTO!!!!
toni_a i ushte toj majmunot bush koga kje go vidam kako glava na seto toa...shto zastapuva(ne toj,poshto samiot gram mozok nema,nego prtijata i organizacijata) i poddrzhuva...mozham da kazham samo NA ZDRAVJE BRICHENJE!
toni_a
Бон-тон за Американци...

YEEAAAaaaa

se izvinuvam,ama se nerviram..."bon-ton" za seljachaana...

ps-sum bil i sum se shetal niz del od amerika,sum slushal,sum pravel muabet...sum izrasnal i so del od "nivnata kultura"...pa i povekje od nekoi nashi shto se naogjaat momentalno tamu...no toa shto se sluchuva e preterizam.zabegaa i seto toa e bez realna osnova.koj go sledi "amerikanskiot" pat vo moment si e sam vinoven...
VeGaS toni, i de ajde kazi mi ti shto menja toa kakvo objasnuvanje kje im dadat za Darvinovata teorija?!
Kje ti smeni tebe neshto sega vo zivotot ako ti kazad deka predcite tvoi bile konji, slonovi ili dinosaurusi?!

A toa deka povekjeto od amerikancite se ogranicheni - tochno e! Toa se dolzi na nezadolzitelnoto tupenje od Geografija, Istorija... Koj saka kje si nauchi be! Imash mozhnost za izborni predmeti, pa ako te interesira zemi gi i nauchi neshto.
Golema rabota shto nie Makedoncite znaeme kaj bila Mesopotamija, na kakvi kukji ziveele, vo Polska kolku % shuma ima, vo Amerika kolku zhelki imalo i vo Bugarija shto e glavnoto zanimanje. Bla bla ej!

Alal da im e na zatupenive kako zhiveat ej!
toni_a Vegas...chitaj na religija.Enigma e edna osoba,da ne zabeguvam tuka sega.

matrix si gledal? shto da ti ponudam? plavoto ili crvenoto?
sakash sochen i vkusen steak? sakash da "neznaesh" i da si nekakva rok-dzvezda?

nemoj,sushtinski prashanja se toa za koi seushte postojat reperi na TOPKAVA!
idninata neznam...
VeGaS In love w/ USA
toni_a
quote:
Originally posted by VeGaS

In love w/ USA

ne me nerviraj nema love so usa!!!!

ps-love vo svicerland
VeGaS Mozna e ljubov prema sekogo i seshto. Shto e tolku chudno da sum in love vo Bush administracija i seljachanava zaostanata?
toni_a aaaaa Vegas
nemoj samo sega da kazhesh deka go sakash poshto "ne` priznal"...

ps-"mestam" babi bez finansiski interes
VeGaS Ne be pa ti, voopshto ne mi se svigja nadvoreshnata politika :)

Nego za babive... gi imash probano, aj ti
Kaneo
quote:
Originally posted by Sasha
p.s Ova e moe mislenje koe ne baram da bide prifateno.


Секако, Саша, и јас само го презентирав моето мислење.

Инаку, да појаснам дека организацијата која го спровела истражувањето е американска, а резултатите беа објавени во американските медиуми.
Kaneo Off Topic:
Тони и Вегас - аман дечки, што направивте??? :)))
SydneyGuy There's a saying that goes like this "Nobody beats a dead horse". Some people seem to have an issue with those who are more successful than themselves. Some think this is normal human behaviour. I think that each one of us has the capacity to be envious of others. Just like most things in life, if it's unrestrained then it could become detrimental to us. What if we tried to learn from the Americans what is it that makes them so successful? Could we then apply those things ourselves? Would that strategy be more beneficial for everyone rather than hijacking aeroplanes and forcing them into skyscrapers? To quote another famous saying "Any jackass can kick down a barn, but it takes greater effort to build one". Sure, some Americans have a superiority complex. But do they have any reason to feel that way? Let results speak for themselves.
toni_a
quote:
Originally posted by Kaneo

Off Topic:
Тони и Вегас - аман дечки, што направивте??? :)))

abe ushte ova sakav da mu kazham :
abe Vegas,shto title propushtiv...ama ponataka, poshto ova novovo mi e epten taze

a za biznis da ne te ucham sega na forum pred lugjevo sepak,bon ton e u prashanje
VeGaS Toni, zborish taka zaso ochigledno si bil na pomin vo USAva, zatoa i te svakjam :) Da si imal prilika da rabotish ovde, da se boris so tax systemot, da pravish pari bez rabota (dont work it hard, work it smart) kje zboreshe podrugo, kje ja sakashe Amerikata.

Nego, bon-tonot moj te pokanuva na gosti ovde :)
toni_a
quote:
Originally posted by VeGaS

Nego, bon-tonot moj te pokanuva na gosti ovde :)

Nego ti ne kani tolku brzo...
mozhe da se iznenadish "na moment"!
VeGaS
Neznaev deka si dvocefka! Izvini, se povlaka pokanata!

/me out of here
toni_a kolku su bil znachi
jas za gjezme,muabet,kafe...

ps-sledi malku kaj "avokatite" naskoro...
achtung_panzer Chie toa shou bilo mnogu gledano i imalo vlijanie vrz javnoto mislenje? Na Leterman "nastapot" pred kameri? Por favor... malku kontroverza sekogash godi na hronichno niskiot rejting na gledanost, proban recept kaj mnogu drugi programi od slichen tip... ako ova so f-u foreigners ne pomogne, kje iskochi nekoj od producentite so neshto drugo za da dovleche dve sekundi fokus vrz shouto na egomanijakot so konjski kez.
Amerive nemale poim od geografija, ok... ajde sega prashajte nekoj shvabo so koi toa drzhavi se granichi sojuznata drzhava Kanzas na pr... ili koj e glaven grad na New Mexico... i vo ochite na amerite evropjanite se prepotentni i neblagodarni sushtestva so pogani i teshko sfatlivi naviki. Megjutoa i Amerika se menuva, stereotipot za Amerikanec kako bel chovek so angliski kako majchin jazik poleka blednee... podobro bi mu bilo na Leterman da podnauchi troa shpanski, inaku losho mu se pishuva... kje ispadne toj stranec na krajot (iliti gringo)...
Hasta la vista...
toni_a ke ve vidime so novite zakoni za toa komshiite od meksiko
ama kasno e vekje i za amerite...zabegaa i tamu
Aleksandra Ahmm....

A za promena da napisheme kakvi sme nie Makedoncite i sto se slucuva vo nashava drzava,i kakov e nashion nacin na rabota,i kakov e nashiot bon-ton itd itd,poshto kaj nas sve funkcionira i poshto nie sme bolji pa Amerikancive da naucat nesho i od nas neli?
SydneyGuy
quote:
Originally posted by Sasha

Ahmm....

A za promena da napisheme kakvi sme nie Makedoncite i sto se slucuva vo nashava drzava,i kakov e nashion nacin na rabota,i kakov e nashiot bon-ton itd itd,poshto kaj nas sve funkcionira i poshto nie sme bolji pa Amerikancive da naucat nesho i od nas neli?


"poshto kaj nas sve funkcionira" osekjam malku sarkazam ovde
TimeHacker Amerikancite ne sakat da ucet nisto od nas, sakat samo da ucet drugi toa e problemot
ZooGraf Ete naprimer, Amerikancite mozat da ucat od nas kako se frla kesa so gjubre preku prozor od deseti sprat.
Ili naprimer kako da se izlaktas da bides prv pred salter. Ili kako najefikasna komunikacija e vikanje, a ne e edno "Ve molam..."
Ima eden ton raboti sto Amerikanec moze da nauci za bon-ton od Makedoncite, da ne nabrajam...

Ostanuva samo misterija kako glupavite Amerikanci imaat postignato ona sto se deneska, najmokjna, najbogata zemja so najgolem broj na inovaciji vo poslednite 100 godini. I nekako sekoja godina, Nobelovite nagradi se delat na glupavite Amerikanci a ne na brilijatnite Makedonci. Mora da e namestljka..
SydneyGuy As David Letterman implied - Americans couldn't give a rodent's rectum what others think of them. Good for them.
Pina
quote:
Originally posted by SydneyGuy

As David Letterman implied - Americans couldn't give a rodent's rectum what others think of them. Good for them.


David Letterman? Melem za publika so podprosechna inteligencija, pa ushte ako nekoj stava na g's on shto rekol, give me a break.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by ZooGraf

Ete naprimer, Amerikancite mozat da ucat od nas kako se frla kesa so gjubre preku prozor od deseti sprat.
Ili naprimer kako da se izlaktas da bides prv pred salter. Ili kako najefikasna komunikacija e vikanje, a ne e edno "Ve molam..."
Ima eden ton raboti sto Amerikanec moze da nauci za bon-ton od Makedoncite, da ne nabrajam...

Ajde more toa demek go nema niz Amerika?! Stavi gi na zor PRIBLIZHNO kolku makedonskiot, da vidish kako brzo isparuvaat tolku silno graviranite maniri pogore spomenati...
quote:

Ostanuva samo misterija kako glupavite Amerikanci imaat postignato ona sto se deneska, najmokjna, najbogata zemja so najgolem broj na inovaciji vo poslednite 100 godini...

So pomosh na evtina (nekogash i besplatna) rabotna sila, silen uvoz na umovi od stranstvo, ogromni vlozhuvanja vo unapreduvanje na voenata tehnologija, troa prirodni resursi (prigrabeni po edno sosema demokratsko i megjunarodno odobreno etnichko chistenje) i marketing za american way of life...
I eve troa od tikerot na svetskite agencii: po primerot na svojot strateshki partner od preku okeanot, makedonskiot pretsedatel reshi da isprati dopolnitelni 60 vojnici na ispomosh na postoechkite policiski sili na granicata so Kosovo. Karla Del Ponte, Oli Ren, Javier Solana, Kristian Amanpour, Jap De Hop Shefer kako i drugi faktori od megjunarodnata zaednica se soglasile deka takviot neumeren poteg znachitelno kje gi namali shansite na Makedonija za vlez vo EU/NATO (do cirka 2150-ta godina)...
Aleksandra Dave....He says what he says,he doesnt give a damnm... I dont give a damn either, I really dont care, cause it doesnt affect my life.At the end of the day, it is all scripted by the producers to get more ratings for the show...All Dave cares is the money
wolf_pack
quote:
Originally posted by achtung_panzer

So pomosh na evtina (nekogash i besplatna) rabotna sila, silen uvoz na umovi od stranstvo, ogromni vlozhuvanja vo unapreduvanje na voenata tehnologija, troa prirodni resursi (prigrabeni po edno sosema demokratsko i megjunarodno odobreno etnichko chistenje) i marketing za american way of life...

Тоа ти е све на место земјак, само заборави да им објасниш на нашиве таму кај вас во Америката дека не се всушност Американци

Колку ли се само генијалци лидерите на таа држава, какви илузија знаат да створат и умот го свртуваат на кој било агол. Да, Европјани можат слободно да одат во Атлантик Сити, Лас Вегас или Мајами, али кој да им кажи каде е gun-shot radius и до каде има претупано полиција да ги брани кутрите бели луѓе од хиспанските и црнските militias

Сакате Urban-Warfare? Па после ќе ни е чудно зошто ние (Македонија) испративме 60 војника во Ирак кога Америте имат трењирани армии по гетата
ZooGraf
quote:
Originally posted by achtung_panzer
....
So pomosh na evtina (nekogash i besplatna) rabotna sila, silen uvoz na umovi od stranstvo, ogromni vlozhuvanja vo unapreduvanje na voenata tehnologija, troa prirodni resursi (prigrabeni po edno sosema demokratsko i megjunarodno odobreno etnichko chistenje) i marketing za american way of life...

Se e toa OK, i ti vo toa mozes da veruvas, duri mozebi si vo pravo za uvozot na umovite. Megjutoa, SAD ima samo 4-5% od svetskoto naselenie, i okolu 6.5% teritorija na svet. Istovremeno imaat 20-25% od svetskata ekonomija. Nisto ne gi sprecava drugite zemji da go kopiraat ovoj sistem/mentalitet.
Poentata mi e imame mnogu povekje da naucime od niv, nego tie od nas.
SydneyGuy
quote:
Originally posted by Pina

quote:
Originally posted by SydneyGuy

As David Letterman implied - Americans couldn't give a rodent's rectum what others think of them. Good for them.


David Letterman? Melem za publika so podprosechna inteligencija, pa ushte ako nekoj stava na g's on shto rekol, give me a break.


Everybody is capable of insulting others. Not much intelligence or effort is required for that either. But demonstrating what a person is truly capable of requires more ... much more. I'm not going to get into a pissing contest with anybody here. But remember this: you gain respect by respecting others.
TimeHacker ZooGraf tamu nema frlanje gjubre od 10 kat
Pina
quote:
Originally posted by ZooGrafOstanuva samo misterija kako glupavite Amerikanci imaat postignato ona sto se deneska, najmokjna, najbogata zemja so najgolem broj na inovaciji vo poslednite 100 godini. I nekako sekoja godina, Nobelovite nagradi se delat na glupavite Amerikanci a ne na brilijatnite Makedonci. Mora da e namestljka..


Eh, najmokjna i najbogata, i najgolem broj na inovacii???
"Bilo nekad u nekoj zemlji"

Sega kako shto stojat rabotite Amerikancite se najzadolzhena nacija, veke nekolku decenii, vo prosek sekoj poedinec troshi poveke otkolku shto zarabotuva, se odi na "plastic", morgichite vlechat kamati, potroshuvachkiot mentalitet si go pravi svoeto. USA veke odamna go pomina svojot zenit, da se odrzhuva Imperija e neisplatlivo...
Sto godini veke se vrtat dve partii so edna ista agenda, iluzija za nekakov povekepartiski sistem, USA veka nema shto da ponudi na svetot.
Jas ne znam kakvi toa inovacii zboruvash... Od parnata lokomotiva, pa posle Edison i Tesla...elektrifikacija i slichni raboti. Posle toa nishto, politika na sila, prinuda, voeni intervencii, nuklearni zakani
A za toa kako se dodeluva Nobelovata nagrada i kolku e toa ispolitizirano gore dolu dobro se znae.

Shto se odnesuva do Amerikancite kako narod, nese nitu popametni pa nitu poglupavi od ostanatiot svet. Sistemot ns obrazovanie, televizijata, dnevniot pechat, Holivud go gradat svetot na eden prosechen Amerikanec koj e ubeden deka ostanatiot svet treba da e vechno blagodaren na USA za spasot od Nacizmot, komunizmot, terorizmot itn..itn..

Neshto e gnilo vo Danskoto kralstvo koga eden srednoshkolec zima pushka i ubiva se okolu nego, vo se poveke uchilishta na vlezovite ima detektori za nosenje oruzhje i policija e non stop prisutna, sekoj petti Amerikanec redovno posetuva psihijatar, farmaceutskata industrija true do smrt preku 100000 Amerikanci godishno...
Se slozhuvam so toa deka ima shto da se nauchi od Amerika kako sistem, ama ima i dosta toa da se nauchime kako ne treba.
ZooGraf Interesno, site strucnjaci za SAD ne ziveat tamu.
concrete Pa koja zaba od plockata za vivisekcija napisala naucen trud ?????