Kontroverzata "Chelniku" prodolzuva.

Kontroverzata "Chelniku" prodolzuva.
Marcus
 
Kontroverzata "Челнику" se sostoi vo moeto tvrdenje deka se raboti za zbor od docnosrednovekovniot vlaski jazik,koj se upotrebuva i den denes vo Grcija, i koj e slovenska zaemka i tvrdenjeto na "istoricarot" Aleksandar Donski koj tvrdi deka Makedoncite go koristele toj zbor za voen ili kakov druk komandant, lider megju sebesi.

Kontroverzata,koja ne e razrabotena so odbivanjeto na Donski da vleze vo debata so mene vo koja bi gi pobil sekoi negovi fantazmagorii e iscrpno obrabotena na ovoj topik.

http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=13155

Zaklucokot e logicen i proizleguva od jasnosta na Hamond: "Celniku" e glaven ovcar i plemenski staresina kaj Vlasite vo Grcija.Toj ponatamu dava informacija deka i antickite Makedonci imale svoj "Celniku", covek so slicna funkcija kako i sovremeniot vlaski "Celniku".Но никаде не тврди тека античките Македонци, во древноста го ползувале ѕборот "Челнику" за (водач, лидер).

Donski, po cudni nevronski patista ,go protolkuval tekstot na Hamond kako da "Chelniku" bil zbor koj go koristele antickite Makedonci i soodvetno na toa, denesniot zbor "Chelnik" vo nekoi slovenski jazici (vodac, staresina) e dokaz za kontinuitet pomegju anticko-makedonskiot jazik i sovremeniot jazik koj se narekuva makedonski.


Upotrebata na zborot Celniku e kaj Hamond e kako da nekoja licnost od dalecnoto minato nareceme "komandos", "minister","reziser" (za organizator na nekoja slicna na teatar ceremonija) "diverzant", "viking (za pomorski voin)".Sosema bi bilo pogresno da tvrdime deka starite Egipjani,Persijci,Arapi,luge vo Mesopotamija gi koristele tocno tie zborovi.

Donski so Celniku napravi fijasko dolicno na negovata krajna ogranicenost i psevdonaucni pretenzii.

"Ч" , "Ch" , "#268;" како глас и буква НЕ ПОСТОИ во Античко-Македонскиот јазик ниту во другите грчки говори.Тоа е колку да се знае.

Еве еден денешен емаил со критичар на Донски кој ми го препрати мене:

From: **************************@yahoo.com
FWF: "Aleksandar Donski" <[email protected]> View Contact Details View Contact Details Add Mobile Alert
CC: "Vasil Gligorov" <[email protected]>
Subject: RE: RE: Hello, Dr. Donski
Date: Wed, 17 May 2006 12:57:43 +0200____________________________
____________________________

Thank you for your letter.

Concerning that student Gligorov (if he really is a student and not
some
anti-Macedonian provocator), unfortunately I am not a gladiator to
waste my
time with some frustrated students on Internet, who hasn't done
anything
else except to deal with my works (which is indirectly a proof that
they are
frustrated with them).

Concerning word "tshelniku" the truth is that Hammond is treating this
word
as a "Vlach" word, while about the Vlach he is saying that were direct
descendants of ancient Macedonians (according to him), so indirectly he
is
treating this word as an ancient-Macedonian (having on mind that,
according
to him, this word was used by "same people", i.e. by the descendants
of
ancient Macedonians).

My fault is that perhaps I didn't explain this very well in some my
pervious
works.

Concerning ancient Macedonian language, I collected almost all of the
words
from this language that are published until now and soon my book will
appear
about it (first in Macedonian and later maybe in English).

Large majority of them were not present in Greek language (Greek
dialects),
while in a part of them there can be recognize elements from present
day
Macedonian language, as well from other Slavic languages.


A. DonskiТриумф на апсурдот!Видете го поразот на овој лажинаучник и неговото одбивање да стапи во цивилиѕиран дуел со мене.Англичаните се германски народ.Некои од нив пијат "Водка", руски пијалок од компир.Е сега, доколку се открие дека старите Грци сами произведувале алкохолен пијалок од компир и некој денешен историчар каже "Античките Грци пиеле "Водка", тоа според логиката на Донски ќе значи дека „Водка„ не е руски (словенски) збор, туку старогрчки и дека Англичаните имаат грчко потекло.Навистина трагичен пример на хронично погрешно резонирање.

Читајте и забавувајте се, драги учесници!

Донски, биди маж и излези на дуел со мене против твоите фантазмагории!ЈАС имам ПОВИСОКО образовно ниво од тебе, па не му се оплакувај на Американецот, кој те прозре и со кого убаво се изнасмеваме, дека ти е под ниво да разговараш со некој како мене,како што имплицираш.

Патем,читатели, Донски го блокира мојот емаил ПРЕД да му пратам за прв пат пошта!Знае од кого треба да бега ако сака да остане жив.........
ZooGraf Ok, Marcus/Malinovski/Vasilije ili koje ti e vekje imeto,
Namesto da pishuvas deset pati po Internet forumi okolu toj Chelnik, i na sekoje mesto go omalozuvas Donski, ako navistina imas pogolemo obrazovanie i znaenje od covekot, sto te sprecuva da TI objavis kniga ili publikacija na tie peer-reviewed journals? Pa poveli, pobij mu se sto pisuva.

I navistina celava ova debata okolu Anticki Makedonci, mene niti mi e vazna, niti interesna, niti mislam deka e tocna. Vsusnost daleku e povazno etnogenezata na site moderni narodi vo Balkanot - Bugari, Grci, Srbi, Makedonci, Albanci i drugi, samo se razbira retko koj saka da priznae deka vrskata pomegju starite Grci i denesnite Grci, starite Bugari i denesnite Bugari, itn, e mnogu mnogu labava, ako voopsto postoji... bidejki toa se kosi so nacionalistickiot romantizam odnosno romantickiot nacionalizam na gledanjeto na istorijata na nasite mali, sitni, nevazni, od Gospod zaboraveni, balkanski narodi...
Marcus Такви и ќе останат особено оние беѕ усет ѕа автентична традиција.Тука дури ни инфуѕија на кеш и технологија не помага аго е загубен компасот на идентитетот.Донски направи капитална грешка која би била невоѕможна да беше објавена во некое Норвешко,Италијанско или Германско списаније за класична филологија, а не во „Македонско Сонце„ во пакет со рецепти за сарма и турлитава.

Јас сум студент.Во peer-reviewed journal-и студенти,беѕ диплома, не можат да објавуваат.Тоа не значи дека не можам да соберам 800 ЕУ и да објавам книжуле во 200 примерока и 80 страни каде ќе тврдам дека Македонците се всушност Унгарци или нешто слично.Донски е едноставно личност од таков калибар.За некој кој ја знае состојбата на современата академија, јасно ми е дека ни по теориѕирањето,ниту по логиката, ниту по аргументирањето и методиката ниту по целокупноста на граѓата резонирањето на Донски, кое го имаме во вид на писанија кои, од некоја чудна причина, се популарни ,небаре се дела на Хокинг или Асимов или Кларк, не е соодветно на било која школа општа или доволно генијална да се нарече негова.

Донски долева масло во страдањата на оние луѓе кои од мегафони и џипови беа повикувани да се нарекуваат Македонци по 1944.На крај, благодарение на такви како Иљов,Донски,Белчев голем број на населението е убедено дека е припадник на некоја „господарско-империјална нација„ која стои рамо во рамо со Римјаните, Англичаните, Французите и Американците.

Нека е и челнику еден пример , а пример е сепак кој објаснува дека човекот не знае да прочита ни неколку пасуси од книга на англиски како што треба и веднаш без потребни палеографски, филилошки, компаративно и еволуционо лингвистички знаења да донесува брзоплети заклучоци.Ќе му ствам чиѕма на шијата со убави ѕборови доколку се впушти во еден РАЗГОВОР со мене.Верувам дека и на другите ќе им (да се вратиме малку на скопскиот сленг од 1980те) упали кликерот.
Titan

Dobro be Marcus, ne mi e jasno sto si tolku fasciniran so toj zbor Chelnik??? Dali Donski napravil previd? Tolku li e vazno da dokazes deka si vo pravo, zemjata li ke prestane da se vrti??? Previdi pravat i golemi naucnici a za previdi i greski vo istoriski ucebnici i da ne zborime! Ako e greska ova e sitnica i nisto bitno ne menuva.

Mesto sto trosis vreme i da se pravis poumen od Donski napisi nekoja kniga so tvoi tezi i objavi ja i stavi se na raspolaganje na publikata i na kritikata (kako Donski)...

Namesto edna(potencijalna nebitna greska) prodiskutiraj malku za interesnite momenti vo knigite na donski na primer za ulogata na faraonot i lavot vo makedonskite narodni prikazni! bi bilo korisno da se izanalizira dali i drugite balkanski narodi imaat faraoni i lavovi vo prikaznite. ili za obicaite za koi toj tvrdi deka se od anticko vreme. tuka sega treba da se zapne pa naucnici (kako ti na primer) da napravat komparacija so drugite sosedni balkanski narodi...bidi kreativen i pozitiven i napravi nesto za naukata a ne samo kritikuvaj sto drugite pogresno napravile, ba bidi podobar ako te biva...

quote:
Originally posted by Marcus

"Ч" , "Ch" , "#268;" како глас и буква НЕ ПОСТОИ во Античко-Македонскиот јазик ниту во другите грчки говори.Тоа е колку да се знае.Sega jas da te pravam malku majtap Kako znaes deka ne postoi vo antickiot makedonski jazik?? go govoris li toj jazik pa da znaes??? Site denesni slovenski balkanski jazici ja imaat taa bukva pa zasto stariot makedonski da ja nemal. Ne znaeme i treba uste istrazuvanje a vaka pravis zaklucoci bez dokaz!

Kakva ti e nebulozata so drugite grcki govori??? Sto ni e gajle za grckite ili kineskite govori???

quote:
Originally posted by Marcus
Донски долева масло во страдањата на оние луѓе кои од мегафони и џипови беа повикувани да се нарекуваат Македонци по 1944.


Da ne si i ti (slucajno) od onie nenormalni koi tvrdat deka Makedoncite ne postojat kako narod i nacija ???(toa bi znacelo i deka jas ne postojam ) Se nadevam deka pogresno sum te razbral...

Pozdrav,

Titan
Marcus Титан,

Историјската фонетика на еден јазик може да биде добро позната.Знаеме дека Словените немале "ф" или "th" како во "thanks".Грците немале џ, ч , ш, њ, љ, ќ, ѓ.Македонците ѕборувале грчки дијалект, од кои одсасуства било каква фонема која не е присатна во грчкиот јазик.

Инаку Донски не ми е од интерес.Неговите писанија се трагикомични.Здравје,ќе напишам и статии и книги како што треба.Едноставно, Донски е пример на што спадна македонската наука, а неговата грешка не е воопшто мала, патем ,човекот се фалеше до американскиот филолог кој ми го препрати писмото дека ќе објавел некаков список на антички Македонски зборови кои биле исти со денешниот.Секакви луѓе има на интернет...........каква кауза, такви бранители........


Marcus Зоограф, ти ми оставаш впечаток на разумен човек.

Кажи ми, да ли е жално да си биотехничар во Канада, берзантски брокер во Њу Јорк, и инжинер за композитни материјали од Велингтон и во слободно време ,на ХТМЛ едитор да си вообразуваш дека си историчар (небаре историјата, бидејќи нема компликувани формули и графикони, не е наука) и да пишуваат некакви трагикомични стории за 4.000 континуитет http://www.ancientmacedonia.com/ (небаре Клеопатра ќе видела свој сонародник не во древен Атињанин,туку во некаков Кумановец или Кичевчанец).Постојат мемоари на хрватски, српски, словенечки, руски, бугарски комунисти па прочитајте малку од нив како е создавана „исконската нација„....................
f9 Markus,ajde kazi ti sto znaes za Hamond,koj e od kade e sto rabotel i so sto e povrzan so Makedonija.Pa posle da zboruvame za se drugo pa i za Chelniku.Se dodeka ne znaesh sto e vo pozadina za mene site ovie tvoj kritiki se neosnovani.Donski ne e za da pobiva se sto ti ke se posomnevas.Prvo da go razrabotime Hamond,pa posle negovite izvori,pa posle negovite tolkuvanja,pa posle iskazot na Donski i negoviot izvor.
Znaci se po red.Koj e Hamond.
Titan
quote:
Originally posted by Marcus

Историјската фонетика на еден јазик може да биде добро позната.Знаеме дека Словените немале "ф" или "th" како во "thanks".Грците немале џ, ч , ш, њ, љ, ќ, ѓ.Македонците ѕборувале грчки дијалект, од кои одсасуства било каква фонема која не е присатна во грчкиот јазик.Grcite gi nemale tie bukvi no Makedoncite gi imaat.

Te molam objasni vrz sto go baziras tvoeto tvrdenje deka Makedoncite zboruvale grcki dijalekt. Objavi referenci i linkovi.

Titan
ZooGraf
quote:
Originally posted by Marcus

Зоограф, ти ми оставаш впечаток на разумен човек.

Кажи ми, да ли е жално да си биотехничар во Канада, берзантски брокер во Њу Јорк, и инжинер за композитни материјали од Велингтон и во слободно време ,на ХТМЛ едитор да си вообразуваш дека си историчар (небаре историјата, бидејќи нема компликувани формули и графикони, не е наука) и да пишуваат некакви трагикомични стории за 4.000 континуитет http://www.ancientmacedonia.com/ (небаре Клеопатра ќе видела свој сонародник не во древен Атињанин,туку во некаков Кумановец или Кичевчанец).Постојат мемоари на хрватски, српски, словенечки, руски, бугарски комунисти па прочитајте малку од нив како е создавана „исконската нација„....................

Da se razbereme, po mene tuka ima nekolku problemi, koji mozebi se, a mozebi ne se povrzani.

Prviot problem e vrskata na antickite Makedonci i Heleni, t.e. dali se razlicni. Za ova, gospodinot od sajtot koj ti go dade dava prilicno solidni referenci - imame statiji od Harvard i drugi. Ova e relativno trivijalen problem na prv pogled, megjutoa poradi tvrdiot grcki stav deka se so imeto makedonsko pripagja na niv, nasite istoricari moraat da go obrabotuvaat. Vo bilo koj slucaj nikoj tuka verojatno ne e vo pravo, bidejki togasnite koncepti na etnikumi, narodi i slicno se deneska anahronizmi.

Vtoriot problem e da se dokaze vrska na antickite Makedonci so modernite Makedonci, i tuka ima golemi predizvici, no ne se premnogu pogolemi od predizvikot da se dokaze vrskata na antickite Heleni so denesnite Grci. Licno, meni za ova ne mi e gajle, dali sme od ovie ili onie.
Ako trgnam od sebesi i moite prethodni tri-cetiri generacija, ke najdam "Makedonisti", "Srbomani", "Bugaromani", Vlasi a pak moeto prezime (iako zavrsuva na ev) znaci nesto samo vo Dalmacija, znaci mozebi i Hrvati. Megjutoa jas sum Makedonec a ne 23.4% edno, 16.7% drugo, 35.8% treto, 24.1% cetvrto.

Tretiot problem da se objasne sozdavanjeto na modernata Makedonska nacija. I pokraj toa sto ti se obiduvas da go banaliziras i trivijaliziras ovoj proces (lugje povikuvani so djipovi i megafoni...) fakt e deka nacijata postoji i fakt e deka ke prodolzi deka postoji. I ne e izmislena vo 1944, bidejki dokazi za razlicita svest postojat od Pulevski, Slavejkov i drugi, dovolno vreme pred bilo kakov Novakovic, kako sto Bugarite sakaat da prestavat. Znaci idejata bila tuka. Idejata gi barale lugjeto, lugjeto ja barale idejata, i vo prav moment se si doslo na pravo mesto.
Marcus Titan,

Eden narod rapolaga so sopstvena (istorijska vo ovoj slucaj) fonologija.Taa e zbir na pravila po koja se artukuliraat glasovite vo ramkite ne eden jazik, poznat od svojata kniznina i od odredeni zakonitosti usloveni so govorniot aparat koji poveke spagaat vo biologija.Nitu eden sovremen Srbin ili Bugarin vo bilo koj zbor ne upotrebuva #230; (May,Cat), #240; (This, those).Tie glasovi OTSASUSTVAAT od nivnata fonetika, kako sto i "ф" e import koj ne postoel kaj praslovenite.

Postoi Makedonska leksika i taa e 85% Grcka.15 % e Paleobalkanska i druga.Iminjata se Grcki.Iminjata na geografskite lokaliteti ne se sekogas Grcki, no toa samo znaci deka se dadeni od nekoe prethodno nemakedonsko (negrcko naselenie)

Skopje (Ilirski), Stip (Trakijski), Kumanovo (Avarski), Strumica (Trakijski [Grcki?])..........ponatamu Izmir (Grcki), Vienna (Latinski), Moskva (Ugro-Finski).Zaklucokot izvedete go S-A-M-I.

F9.Sostojbata e jasna:Vlasite imale, ocevidno slovenski zbor "Chelniku" (Chief leader of the groups of sheperds".Hamond naveduva deka Antickite Makedonci imale svoj "Chelniku": lokalen lider na stocarskite grupi.No Donski kazuva deka ako prasame takov stocarski lider na antickite Makedonci, sto e po zanimanje, ovoj kje recel "Celniku" (i verojatno ke promuabetel na troa strumicki.......eh,Donski,Donski).

Isto kako da kazam deka prvite Hristijani bile Komunisti (Ziveele vo egalitaristicka zaednica,gi delele dobrata) i nekoj da izvlece zaklucok deka eden Hristijanin od II vek od n.e. se narekuval sam Komunist.

Inaku, F9, Hammond (slava mu!) e respektabilen klasicist so stotini trudovi so akcent na Paleobalkanistika i posebno Makedonija i Grcija.Imas internet, veruvam deka imas i ponesto na hard copy, pa istrazuvaj.Inaku argumenti ad homminem ne priznavam.Vazno e sto se tvrdi
Marcus From: "'Vasil Gligorov'" <[email protected]>
To: "'Marc Bradley'" <[email protected]>
RE: The Donsky Affair
_______________________________________

Dear Mr. Bradley

Mr. Donski [I have no indications that he is a Dr. or a Ph-d of some kind] is a hard-line crackpot who is a laughing stock of the entire body of proffesional historians, some of which are my proffesors at the University KIM in Skopje.His book are extremely low,street level declamations of non sequiturs and wealth of logical phalacies, presented into a boring, crude and unoriginal way.His only function is to boost morale of the so-called "macedonian" people by bestowing the heritage to long time extinct, by means of military genocide and demographic movements, bloodlines of ancient Macedonians, a Greek speaking, Olympian gods worshipping, "Paleoconservative" and rugged kindred tribe of the rest of the Greeks.From the invasion of Slavs onwards there are several archaic mentions of "Macedonia", "Macedonians", which are nothing to thousends mentions of Bulgarians, Serbs and other peoples on the area of present day Macedonia.Donski is a waek comparative paleoethnologists, weak anthropologists, weak linguist, somebody who omitts the wealth of literature, including sources which doesn't match his fictional tales.

He is "historian for the plebs":simple, primmitive,unerudite slavomacedonian nationalists.No academic publishing house of some respect and no peer-review journal would welcome any of his nebulosis.

And, no, unlike him I am a proffesional and I am not obsessed with that insignificant liar, descedant of people who slaughterted ancient Macedonians, which practically lived within today's Nothern Greece.

The region of my long-time resident family, Skopje was a Dardanian city.Dardanians had no ethnic affinity with ancient Macedonians whatsoever.Should I claim Dardanian pride and look for a clues in linguistic and other continuity.Nonsense.So Donski should stop waisting trees.I have invited him for a civilized discussion on http://vmacedonia forum, but he blocked my Email EVEN BEFORE MY FIRST EMAIL to his address.

As it may be seen, he refuses to debate with people on whose side is the Truth.

That ancient Macedonians, a Northern kind of Greek are no more,and their genes live in the Greek nation via the symbiosis achieved via Byzantine period.

That the present slavomacedonians never used to call themselves Macedonians until 1944,a date before they called themselves and were known to neighbours, academics, casual visitors, Turks etc mostly as Bulgarians, with many Serbs and some Vlachs

That there hasn't been any macedonian medieval slavic state, with mention of "macedonina language",with macedonian aristocracy and wit macedonian diaspora (called like that by the hosts), no feeling of uniquiness by the people who for example lived on the presnt day border between Macedonia and Bulgaria,but considered Bulgarians total aliens and knew that within Macedonia (a word 99% of them never heard of before 19th century)is their people, unique of all others.

All else is semantic alchemy from the very obnoxious self-proclaimed historian Donski (he has no academic training in History.He can't stand a debate with experts.

Sincerely yours,

Vasil Gligorov.
Titan
quote:
Originally posted by Marcus

Titan,

Eden narod rapolaga so sopstvena (istorijska vo ovoj slucaj) fonologija.Taa e zbir na pravila po koja se artukuliraat glasovite vo ramkite ne eden jazik, poznat od svojata kniznina i od odredeni zakonitosti usloveni so govorniot aparat koji poveke spagaat vo biologija.Nitu eden sovremen Srbin ili Bugarin vo bilo koj zbor ne upotrebuva #230; (May,Cat), #240; (This, those).Tie glasovi OTSASUSTVAAT od nivnata fonetika, kako sto i "ф" e import koj ne postoel kaj praslovenite.


Ne gledam sto e tuka sporno za Srbite i Bugarite a za praslovenite za koi mislis konkretno? Tie sto se starosedlci (Makedonci, Trakijci, Peonci, Brigi) ili novodojdenite 5-6 vek???

quote:

Postoi Makedonska leksika i taa e 85% Grcka.15 % e Paleobalkanska i druga.Iminjata se Grcki.Iminjata na geografskite lokaliteti ne se sekogas Grcki, no toa samo znaci deka se dadeni od nekoe prethodno nemakedonsko (negrcko naselenie)

Skopje (Ilirski), Stip (Trakijski), Kumanovo (Avarski), Strumica (Trakijski [Grcki?])..........ponatamu Izmir (Grcki), Vienna (Latinski), Moskva (Ugro-Finski).Zaklucokot izvedete go S-A-M-I.


Ako postoi makedonska leksika sto e 85% grcka jas za toa nemam podatoci i bi te zamolil da objavis referenci kade ja ima makedonskata leksika? Znaci li toa deka raspolagas so natpisi na staromakedonski jazik koi sto se prevedeni? Ako imas takvo nesto postuvaj pa da pogledneme.

Skopje e od Skupi-skup, Strumica sigurno ne e grcki :-), Izmir e Smyrna-dali e grcki ili frigijski ne e sigurno (no toa se 2 razlicni jazika), Vienna e Vindobona-od Vindi-ime za slovenite na tie prostori..

Ne mi e jasno koj zaklucok treba da izvedam??

Pozdrav,

Titan
Titan Markus, pismoto sto go objavi e najblago receno odvratno!!!

Imas ti nekakov licen komentar ili taka smo da pokazes sto tipci postojat sto negiraat se sto e makedonsko? Mislev deka toa se izumreni dinosaurusi no za zal uste postojat. Neverojatno na sto nekoi individui si go gubat vremeto

Titan
Marcus A)Zosto e odvratno?So Bradley sme na dopisnicki odnosi so godini.Go branam od podmetnuvanjata na Donski protiv mene.Se uste go cekam Donski da izleze na duel so mene.

2)Makedonstvoto se raspagja.Nikoj ne go prasuva "Trpce slatkarot,Krste soferot ili Atanas metalurgot".Za toa ke resi elitata.

A elitata ja pritiska deka:

-Se pomal e brojot na nucnici vo CIVILIZIRANIOT SVET koi priznavaat deka makedonski juznoslovenski narod ima istorija pred 1944
-NEMA nitu eden SVETSKI NAUCNIK koj stoi na teorija deka denesnite Makedonci se po biologija, jazik, obicaji potomci vo kontinuitet na antickite.
-Se pogolem e brojot na studenti od Republikava koi studiraat arheologija, istorija, filologija, antropologija i etnologija vo Sofija (i dosta pomal broj vo Belgrad),no i na stranski univerziteti koi stojat na pozicii na vistinata.
-Moite kolegi studenti se smeat na site predavanja kade se govori za "Makedonski narod" vo vreme na Opsadata na Solun,Samoil,Marickata bitka i deka selanite,feudalcite,zanetciite, voinite se narekuvale pripadnici na Makedonskiot narod.Ne se smeat pred profesorite, retko koj od niv ima hrabrost, no vo hodnicite-da.
-Vo pecatot i TV ponekogas se vodat prepirki pomegju istoricarite od "starata" i "revizniostickata" skola
-Ogromen broj gragjani na Makedonija zemaat bugarsko drzavjanstvo
-Vo Makedonija postoi partija, koja cesto doagja na vlast,cii poranesen premier e deklariran Bugarin, i koja se smeta za istorijski potomok na Blgarskiot Makedonsko-Odrinski Revolucioneren Komitet (podocna: VMRO)
-Postarata generacija Makedonci vo Sev.Amerika 95% se smeta za BugariDeka ima "Srbomani","Bugaromani" pa i ponekoj "Grkoman" vo sovremeniot makedonski ambijent ne e nisto cudno.Dinosaurusi?E pa, welcome to the "jurassic Park".
Titan Dobro sega mi e se jasno..

Ke pocekam da ja vidam makedonskata-grcka leksika sto ke ja postuvas...

Titan
f9 Nicholas Hammond
A distinguished classical scholar, he was parachuted into wartime Greece to play a leading role in organising resistance groups

Richard Clogg
Guardian

Thursday April 5, 2001


Nicholas Hammond, who has died aged 93, was a classical scholar of great distinction and prodigious output. Like that of a number of his classicist and archaeologist contemporaries, his knowledge of Greece, its modern language and topography were put to good service by the Special Operations Executive (SOE) in occupied Greece during the second world war.

He won scholarships to Fettes College and Gonville and Caius College, Cambridge. After an outstanding performance in the classical tripos, he was elected a fellow of Clare College, Cambridge, at the age of 22. Summer vacations in the 1930s were spent in feats of walking that led to the unrivalled knowledge of the topography of northern Greece and southern Albania that was to stand him in such good stead during the war. His first-hand knowledge of Greece and its modern language (he also spoke Albanian) made him an obvious recruit for SOE.

When SOE first tried to send him into Greece in the summer of 1940, in the hope that he would be able to foment resistance in Italian-occupied Albania, he was denied entry by the suspicious Greek authorities. Once Greece had entered the war, their attitude changed, and he was allowed into the country in March 1941. On behalf of SOE, he taught sabotage techniques to Greeks, many of them communists, who were intended to act as the nucleus of post-occupation resistance groups. When the Germans invaded Greece in April 1941, he himself destroyed stockpiles of material of use to the enemy. He made the rendezvous with the ca#239;que that was to evacuate him to Crete with only minutes to spare.

His SOE activities continued on Crete in the month before the German airborne attack on the island, one of his last acts being to blow up the ammunition dump that SOE had established on an island in Suda Bay. He had a narrow escape when two members of the crew of the ca#239;que on which he withdrew to Egypt were killed in an air attack. On arrival in Alexandria, Hammond was invited to dinner by an admiral who sought, without success, to convince him that the Odyssey had been written by a woman.

Hammond's expertise in sabotage techniques was deployed to good effect at SOE's training school in Haifa, where Moshe Dayan was one of his pupils. After SOE's success, in collaboration with Greek resistance groups, in blowing up the Gorgopotamos railway viaduct in November 1942, the military authorities in the Middle East gave a high priority to subversion in Greece, and Hammond was parachuted into Thessaly in February 1943. He experienced a hard landing and was knocked unconscious. At 35, he was 10 or more years older than most British liaison officers, and one of the very few who was already married.

Among his many exploits was a perilous clandestine journey to Thessaloniki disguised as a Vlach shepherd visiting the big city. So effective was the heavily-moustachioed Hammond's disguise that he was asked for advice on cheese-making. Like many British liaison officers, he was frustrated by the amount of time he had to spend on politics and on trying to keep the peace between rival resistance groups, and his experiences led him to develop a marked antipathy towards the largest of these, the communist-controlled AM/ELAS.

In the summer of 1944, he temporarily assumed com mand of the Allied military mission to the Greek resistance. In this capacity he was responsible for handling the totally unexpected and precipitate arrival of a Soviet military mission in Greece. He established a good rapport with his Soviet opposite number, the enigmatic and reticent Colonel Grigorii Popov, at a series of "teas". At one of these, hosted by Popov and consisting of a saucer of sliced tomatoes washed down with bottles of whisky, vodka and Georgian brandy, with a demijohn of ouzo in reserve, all five colonels present - three Russian, one American and one British (Hammond himself) - passed out, but without any of them revealing anything of substance about their respective missions.

Venture Into Greece, Hammond's memoir of his wartime service - for which he was awarded the DSO and the Greek Order of the Phoenix - was written while he was recuperating in hospital after being evacuated from Greece in September 1944. It was not published until 1983, a time when Britain's wartime role was the subject of impassioned debate in Greece.

After the war, Hammond returned as senior tutor to Clare College, where he remained until 1954, when he became headmaster of Clifton College, Bristol. In 1962 he was appointed professor of Greek at Bristol University, a post which he held until his retirement in 1973. He subsequently held a number of appointments as visiting professor at American and Australian universities. He served both as president of the Society for the Promotion of Hellenic Studies and as chairman of the British School at Athens, and was elected a member of the British Academy in 1968.

As don, as schoolmaster and in retirement, he published at a rapid rate, focusing in particular on the history of ancient Macedonia and Epirus, his research being informed by his intimate knowledge of the topography of these regions. In 1993, he published a further volume on the Allied military mission and the resistance in Western Macedonia.

When the Yugoslav republic of Macedonia emerged as an independent state in 1991, Hammond became a popular figure in Greece when he backed Greek protests that the Macedonians had plundered a name, Macedonia, and a symbol, the 16-pointed Star of Vergina, to which Greece claimed exclusive title. His suggestion, however, that the new state be given the ancient name of Paeonia was never very realistic. He retained his interest in Greek affairs until the very end.

Three weeks before his death, he and three Cambridge colleagues drew attention in a letter to the press to the threat to the site of the battle of Marathon posed by Greek plans for the 2004 Olympics.

He is survived by his wife Margaret and their two sons and two daughters. Another daughter predeceased him.

• Nicholas Geoffrey Lempri#232;re Hammond, academic and resistance hero, born November 15 1907; died March 24 2001.


Satanico Pandemonium Prasanjeto e : Kakov razum pokazuva covek koj doagja so iljada razlichni nickovi, so iljada istorii za svojata profesija , koj so godini isto trubi a so svojata pesna ne uspea nikogo da ubedi i koj sekogas se pravi za da bide baniran. Ubeden sum deka uziva da e vo centarot na vnimanieto i bide baniran. I sto postignal toj covek? Kakov efekt ocekuva od tie sto go citaat? Nikoj za nego nema da pomisli nisto pozitivno nitu pak ke go zeme za seriozno. A vtoro, toa sto go zastapuva ke bide svedeno na nula kaj sekogo. Efektot e samo porazitelen za postavuvacot na topikov i e suden samo spored negovoto odnesuvanje na forumov koe e egzibicionisticko i od nikakov kvalitet.
Titan
quote:
Originally posted by Marcus1)Или си вистински Евреин (и што врска имаш ти со работи на Балканци,туђинци, "гоими", жити "избраниот ти народ")
2)Или фантазираш дека си Евреин, најомразениот народ во историјата на Човештвото-со добри причини),што е веће случај за невропсихијатар.

Вмацедониа е безначително, грдо, тинејџ-печалбар-гурбет-сељак сајтче.Добро би било домеинот да и го дадете на владата,бидејћи БЈРМ е Виртуелна Македонија, невистинита, фалсификувана, изградена од лаги.

Ви посакувам срећно чистење тоалети на Запад и вообразба дека сте 3.000 години потомок на Империјална Нација:Римјани,Англичани,Американци и - Македонци.Споредбата држи вода,бездруго........

[quote]Originally posted by Marcus

Deka ima "Srbomani","Bugaromani" pa i ponekoj "Grkoman" vo sovremeniot makedonski ambijent ne e nisto cudno.Dinosaurusi?E pa, welcome to the "jurassic Park".Ne be lugje gresite site, Marcus momentalno ja preveduva anticko makedonskata leksika so 85% grcki zborovi

E sega sto vo megjuvreme e vo Jurrasic Park kako redok dinosaurus so ime Jamrazikus Makedonicus ili Jamrazikus Evreinus (mozebi treba Donski da go prasame koe ime e pokorektno ) verojatno za prevodot ke pocekame malku podolgo

Marcuse, Marcuse so vakva kultura (srekja nasa sto ne e makedonska ) poverojatno e deka tvoite kolegi studenti ti se smeat tebe

Titan
Marcus За објавување на приватни преписки без дозвола се оди најчесто на бан. Препрошитај си ги правилата и сам побарај го банот да не го барам јас.
ZooGraf Opasen tip ovoj Hammond!

Negova srekja sto ne se obidel da se vrati vo Albania posle vojnata koga Anglicanite se obidoa da go simnat komunistickiot rezim tamu. A im propadna poradi spiunot Kim Philby, koj isto bese od Cambridge i isto bese pripadnik na SOE, mozebi se poznavale.
ZooGraf Vasile,
Nekolku dobronamerni soveti, ako dopustis:

- Tekstot na prepiskite e pregolem so mnogu povtroruvanje. Koga vekje si go stavil mozese barem duplikatite da gi izbrises

- Generalno se raboti za privatni prepiski koi ne treba da se stava javno. Ako Donski ne saka da komunicira na toj nacin, toa treba da se pocituva a ti imas potreba da mu kazes deka ne e vo pravo, togas ili mozes da objavis kniga,publikacija ili slicno, a ako toa ne mozes bidejki seuste si student, togas mozes da izdelkas nekoj blog kade detalno ja objasnuvas sekoja nevistina koj Donski ja pisuva.

-Postoji treto lice vo vasata prepiska toj Bradley, i nieden od vas dvajca ne go citirate. Verojatno covekot e vcudoviden na vasata netolerancija.
Marcus Zoograf,

Na 8 godini sum bil zapoznat so enciklopedijski licnosti vo SFRJ i stranstvo.Znam sto e "vie" ama ovoj falsifikator na mojata profesija ne zasluzuva obrakanje so uctivo "vie"

Toj zapocna so napadi so nekolku vida ad hominem vo prepiskata vo Bredli, koj mi ja preprati mene.Vo toj moment ja izgubi slobodata da od moja strana mu bide ovozmozena privatna prepiska.

Student sum, no vo isto vreme i diplomiran Ist.na umetnosta (kako i Donski), koj bil i e isklucitevno aktiven na megjunarodni kooperativni i domasni proekti.No toa ne e dovolna kvalifikacija: isto koga Doktor po Nefrologija bi sakal vednas da se prefrli vo Dr. po Kardiologija, da pisuva na taa tema, bite vraboten kako Kardiolog i da mu se odobruvaat proekti .Blogovite se za mali devojcinja koi si gi kazuvaat pop-idolite i frustraciite vo vrskite.

Ke napravam website, na angliski i srpski, a na nekojsi Aleksandar Donski nemam namera da se sprotistavuvam, bidejki go smetam za podolna forma na zivot od mene (po negovoto nisko socijalno poteklo, medikritetsko obrazovanie, provincijalen prestoj, nedostatok na logicno razmisluvanje i erudicija svojstvena za 21 vek, pre sto poslednive faktori se pricina poradi koj go objaviv dopisot (patem, ke go editiram od nepotrebnite povtoruvanja) bidejki istiot obrazec na razmisluvanje go koristi kako metodologija od koja se dobivaat apsurdni zaklucoci.

Donski e nikoj i nisto so nekolku objaveni knizulinja vo vreme koga pecatenjeto e eftin proces i nema zakonski ogranicuvanja vrz sodrzinata.Nikoj ne go citira vo esteemed editions and publications,nikoj ne go kani na predavanja po renomirani mesta kade ke zbori pred lugje koi imaat nekolku tituli, objaveni dveste trudovi,i sovresno znaat 15 zivi i 5 mrtvi jazici, nikoj ne smeta deka dal nekoj originalen pridones kon makedonskata problematika.Covek prema kogo treba da se ima revolt i koj ponekogas, vo domasnata sredina kade kulturnite standardi se mnogu mali, dobiva nezasluzeno mediumsko vlijanie.

Tolku za nekoj si tamu Donski.Ne obrnuvajte vnimanie na negovite naludnicavi teorii.

Jakov Markovski....последна опомена ти е ова. Престани да се занимаваш со ДОнски на тој начин на кој тоа го правиш. Дали е он некој си или никој си тој си знае за себе. Ако си анвистина студент и пол тогаш покажи малку однос кон другите. Овде тебе никој не те нарекува некој си таму весиљевиќ или незнам како затоа по кроце малку.
Знаеш што ми вети на ПМ :)
Marcus

1)Или си вистински Евреин (и што врска имаш ти со работи на Балканци,туђинци, "гоими", жити "избраниот ти народ")
2)Или фантазираш дека си Евреин, најомразениот народ во историјата на Човештвото-со добри причини),што е веће случај за невропсихијатар.

Вмацедониа е безначително, грдо, тинејџ-печалбар-гурбет-сељак сајтче.Добро би било домеинот да и го дадете на владата,бидејћи БЈРМ е Виртуелна Македонија, невистинита, фалсификувана, изградена од лаги.

Ви посакувам срећно чистење тоалети на Запад и вообразба дека сте 3.000 години потомок на Империјална Нација:Римјани,Англичани,Американци и - Македонци.Споредбата држи вода,бездруго........
BorisVM
quote:
Originally posted by Marcus1)Или си вистински Евреин (и што врска имаш ти со работи на Балканци,туђинци, "гоими", жити "избраниот ти народ")
2)Или фантазираш дека си Евреин, најомразениот народ во историјата на Човештвото-со добри причини),што е веће случај за невропсихијатар.

Вмацедониа е безначително, грдо, тинејџ-печалбар-гурбет-сељак сајтче.Добро би било домеинот да и го дадете на владата,бидејћи БЈРМ е Виртуелна Македонија, невистинита, фалсификувана, изградена од лаги.

Ви посакувам срећно чистење тоалети на Запад и вообразба дека сте 3.000 години потомок на Империјална Нација:Римјани,Англичани,Американци и - Македонци.Споредбата држи вода,бездруго........


Provokator znachi neviden. Sekoj Makedonec (ako si voopshto Makedonec) shto se potpishuva vaka kako ovde, za mene ne e Makedonec. Nemam komentar za vakvi "Makedonci". Prashanjeto e koj i kolku te ima plateno.
slasa
quote:
Originally posted by BorisVM

quote:
Originally posted by Marcus1)Или си вистински Евреин (и што врска имаш ти со работи на Балканци,туђинци, "гоими", жити "избраниот ти народ")
2)Или фантазираш дека си Евреин, најомразениот народ во историјата на Човештвото-со добри причини),што е веће случај за невропсихијатар.

Вмацедониа е безначително, грдо, тинејџ-печалбар-гурбет-сељак сајтче.Добро би било домеинот да и го дадете на владата,бидејћи БЈРМ е Виртуелна Македонија, невистинита, фалсификувана, изградена од лаги.

Ви посакувам срећно чистење тоалети на Запад и вообразба дека сте 3.000 години потомок на Империјална Нација:Римјани,Англичани,Американци и - Македонци.Споредбата држи вода,бездруго........


Provokator znachi neviden. Sekoj Makedonec (ako si voopshto Makedonec) shto se potpishuva vaka kako ovde, za mene ne e Makedonec. Nemam komentar za vakvi "Makedonci". Prashanjeto e koj i kolku te ima plateno.


ovoj ne e Makedonec nego Srbin pogledni deka upotrebuva srpski bukvi vo pisenjeto
Jakov Ovoj markus nema nacionalnost, on po opredelba e Idiot na Dostoevski i tolku.
slasa
quote:
Originally posted by Jakov

Ovoj markus nema nacionalnost, on po opredelba e Idiot na Dostoevski i tolku.


suport kolega