17 Maj

17 Maj
BorisVM
 
On May 17, 1954, the
U.S. Supreme Court handed down its Brown v. Board of Education decision, which found that racially segregated public schools were inherently unequal, and therefore unconstitutional.

On this date:

In 1792, the
New York Stock Exchange was founded by brokers meeting under a tree located on what is now Wall Street.

In 1875, the first Kentucky Derby was run; the winner was "Aristides."

In 1906, 100 years ago, opera singer Zinka Milanov was born in Zagreb, Croatia.

In 1938, Congress passed the Vinson Naval Act, providing for a two-ocean navy.

In 1939, Britain's King George VI and Queen Elizabeth arrived in Quebec on the first visit to Canada by reigning British sovereigns.

In 1940, the Nazis occupied Brussels, Belgium, during World War II.

In 1946, President Truman seized control of the nation's railroads, delaying a threatened strike by engineers and trainmen.

In 1973, the Senate opened its hearings into the Watergate scandal.

In 1980, rioting that claimed 18 lives erupted in Miami's Liberty City after an all-white jury in Tampa acquitted four former Miami police officers of fatally beating black insurance executive Arthur McDuffie.

In 1987, 37 American sailors were killed when an Iraqi warplane attacked the
U.S. Navy frigate Stark in the Persian Gulf. (
Iraq and the U.S. called the attack a mistake.)

Ten years ago:
President Clinton signed a measure requiring neighborhood notification when sex offenders move in. ("Megan's Law," as it's known, is named for Megan Kanka, a 7-year-old New Jersey girl who was raped and slain in 1994.)

Five years ago:
President Bush unveiled his energy plan, bracing Americans for a summer of blackouts, layoffs, business closings and skyrocketing fuel costs and warning of "a darker future" without his aggressive plans to drill for more oil and gas and rejuvenate nuclear power.

One year ago: British lawmaker George Galloway denounced U.S. senators in testimony on Capitol Hill, denying accusations that he'd profited from the U.N. oil-for-food program and accusing them of unfairly tarnishing his name. Los Angeles Councilman Antonio Villaraigosa trounced Mayor James Hahn to be elected the city's first Hispanic mayor in more than a century. Impressionist and actor Frank Gorshin died in Burbank, Calif., at age 72.

Today's Birthdays: Actor-director Dennis Hopper is 70. Rhythm-and-blues singer Pervis Jackson (The Spinners) is 68. Actor Peter Gerety is 66. Singer Taj Mahal is 64. Singer-songwriter Jesse Winchester is 62. Rock musician Bill Bruford is 57. Singer-musician George Johnson (The Brothers Johnson) is 53. TV personality Kathleen Sullivan is 53. Actor Bill Paxton is 51. Boxing Hall of Famer Sugar Ray Leonard is 50. Actor-comedian Bob Saget is 50. Singer Enya is 45. Talk show host-actor Craig Ferguson is 44. Singer-musician Trent Reznor (Nine Inch Nails) is 41. Rhythm-and-blues musician O'Dell (Mint Condition) is 41. Actress Paige Turco is 41. TV personality/interior designer Thom Filicia is 37. Singer Jordan Knight is 36. Rhythm-and-blues singer Darnell Van Rensalier (Shai) is 36. Actor Hill Harper is 33. Rock singer Andrea Corr (The Corrs) is 32. Singer Kandi Burruss is 30. Actor Tahj Mowry is 20. Actress Samantha Browne-Walters is 15.

Thought for Today: "A burning purpose attracts others who are drawn along with it and help fulfill it." — Margaret Bourke-White, American photojournalist (1904-1971).


Светата маченичка Пелагија Тарсиска

Родена е во градот Тарс, од родители незнабожци, но богати и прочуени. Кога слушна од христијаните за Христа, таа се разгоре со љубов кон Спасителот и во душата беше целата христијанка. Се случи самиот цар Диоклецијан запре во Тарс и додека се бавеше во овој град неговиот син, принцот, се вљуби смртно во Пелагија, па сакаше да ја земе за жена. Преку својата зла мајка Пелагија одговори дека таа веќе Му се има ветено на Небесниот Женик, Господ Исус Христос. Бегајќи од скверниот принц и од својата мајка, Пелагија го побара и го најде епископот Клинон, човек прочуен по светоста. Тој ја поучи во христијанската вера и ја крсти. Тогаш Пелагија ги раздаде своите раскошни фустани и големото богатство, се врати дома и #1117; исповеда на мајка си дека е веќе крстена. Кога слушна за ова царскиот син и ја изгуби сета надеж дека некогаш ќе може да ја добие за жена оваа света девица, се прободе самиот себеси со меч и умре. Тогаш свирепата мајка појде и ја обвини кај царот својата ќерка, па му ја предаде на суд. Царот се восхити од убавината на девицата, заборави на синот и самиот се распали со нечиста страст кон неа. А бидејќи Пелагија остана непоколеблива во нејзината вера, царот пресуди да ја изгорат во метален усвитен вол. Кога ја разголеа мачителите, Света Пелагија се прекрсти со Крстот и со благодарна молитва кон Бога на усните самата влезе во усвитениот вол, во којшто за еден миг се растопи како восок. Чесно пострада во 287 година. Коските што останаа од неа ги прибра епископот Клинон и ги погреба на ридот под еден камен. Во времето на царот Константин Копроним на тоа место беше изградена прекрасна црква во чест на Светата девица и маченичка Пелагија, која се жртвуваше за Христа за со Него да царува вечно.

Светиот свештеномаченик Силуан, епископ Гаски

Најнапред беше во војничка служба, но подоцна, гонет од силата на својата вера, премина на духовната. Обвинет дека ги обраќа незнабожците во христијанската вера, најпрво беше луто мачен, а потоа заклан со четириесетмина други војници. Станаа небесни граѓани во 311 година.

Преподобен Никифор

Прво беше католик, а после премина во Православие. Се подвизуваше како монах на Света Гора заедно со мудриот Теолипт. Му беше учител на славниот светител Григориј Палама. Напиша едно дело за умствената молитва. Се престави кај Господ во 14 век. Преподобен Никифор учеше: „Собери го својот ум и принуди го да влезе во срцето и таму да остане. Кога твојот ум ќе се утврди во срцето, не треба да стои празен, туку постојано да ја твори молитвата: „Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме! “ И никогаш да не замолкне. Преку ова во тебе ќе се всели целата низа добродетели: љубовта, радоста, мирот и останатото, па секоја твоја прозба пред Бога ќе биде исполнета.“


1799 Умре Пјер - Огистен Карон де Бомарше, француски писател. Во своите дела ги критикуваше поткупливоста, подлоста и корупцијата во општеството. Според неговите комедии "Севилскиот бербер" и "Свадбата на Фигаро", композиторите Росини и Моцарт ги напишаа истоимените опери. Роден е на 24.01.1732 година.
1872 Роден е Бертранд Расел, англиски филозоф. Студираше математика и физика во Кембрич. Во 1950 година ја доби Нобеловата награда за литература. Беше на чело на антинуклеарното движење во Британија и претседател на Судот за утврдување на воените злосторства во Виетнам. Умре на 2.02.1970 година.
1908 Умре Карл Колдевеј, германски поларен истражувач. Беше водач на првата германска експедиција на Северниот пол. Роден е на 26.10.1837 година.
1977 Во Москва, за време на Дванаесеттото генерално собрание на ИКОМ, 18 мај е востановен за Меѓународен ден на музеите.
LIDIJA - SKorpija The Constitution of Norway was signed at Eidsvoll on May 17 in the year 1814. The constitution declared Norway to be an independent nation.

dejan Denot protiv homofobija mislam.
alavojda Ehh Bas Na datata Koa sum roden .. ne sum videl ovoa cudo da bev videl porano pred 14 dena .. ke bese se ok .. taman koa mi se tegleaa usitee za rodenden .. ahaha pozdrav :))