Бабата на Александар Македонски била битолчанка

Бабата на Александар Македонски била битолчанка
dejan
 
Горномакедонскиот град Линк, кој бил и главен град во областа Линкестида, се наоѓал на просторот кај сегашното битолско село Букри, во близина на македонско-грчката граница. Ископувањата ќе ги почнеме веднаш штом ќе ги добиеме првите пари, кои ги очекуваме на сметката на новоформираниот центар. Ова досега го држевме во тајност за да спречиме инвазија од диви копачи, вели археологот од Заводот и музеј од Битола, Аница Георгиевска, која е и членка на новоформираниот центар за истражување на Кралството Македонија, чиј претседател е професорот д-р Виктор Лилчиќ.

- Убавата Горномакедонка Евридика од Линк, кој во превод значи рис, главен град на областа Линкестида, која се протегала во битолско-леринскиот предел се омажила за долномакедонскиот крал Аминта Трети, кој владеел од 394 до 369 година пред нашата ера. Тој кралицата Евридика ја одвел во својот двор во Пела во седиштето на старомакедонското кралство. Евридика во бракот со Аминта Трети го родила синот Филип Втори, таткото на Александар Македонски и затоа со право се вели дека четвртото колено на македонската кралска династија потекнува од сегашниот битолски крај или од тогашната горномакедонска област Линкистида. Потврда за ова е и Хераклеја, која исто така била град во таа област и затоа се нарекува Хераклеја Линкестис - вели археологот Георгиевска

На оваа проблематика подолго време работеле со Лилчиќ.

- И професорот Лилчиќ и јас подолго време ги проучувавме оваа теза, која ја имаме поткрепено со многу историски факти и документи. Сакам ексклузивно да откријам за "Дневник" оти досега тоа го држевме во тајност поради дивите копачи. Градот Линк се наоѓа на просторот кај сегашното село Букри на свиокот кај Црна Река во близина на македонско-грчката граница. Ископувањата ќе ги почнеме штом ги добиеме очекуваните пари, а очекуваме и донации од земјава и од странство, од институции и поединци, кои сакаат да придонесат за материјалното докажување на нашата старомакедонска постојбина и за зачувувањето на нашето име Република Македонија. Но, и за потврдата дека ние Македонците имаме кралски корени и наша кралска династија, од која потекнуваат и нашите најистакнати старомакедонци и војсководци Филип Втори и неговиот син Александар Македонски - вели Георгиевска.

Таа додава дека Евридика била многу убава жена. Била родена токму во Линк. Евридика била од горномакедонското племе Линки, на 15 години се омажила за долномакедонскиот крал Аминта Трети и во бракот со него го родила и Филип Втори.

- Така со право можеме да тврдиме дека Евридика му била мајка на Филип, а баба на Александар Македонски. Грчките археолози, за разлика од нивните политичари, ги прифаќаат овие факти. Затоа и нив ќе ги поканиме кога по ископувањето ќе наидеме на првите археолошки знаменитости што говорат за градот Линк. Пред две години во Солун на конгресот на Европската асоцијација на археолозите со светските и грчките археолози разговаравме на оваа тема. Притоа тие не се противеа, а тоа е уште еден голем мотив што побрзо да го откриеме градот Линк и на светот да му покажеме уште еден многувековен непобитен факт. Многу значаен за Република Македонија - смета Георгиевска.
http://217.16.70.236/default.aspx?pBroj=2548&stID=39187

Prv pat slusam za ova! I za gradot Link! Interesno!
A posebno za babata-Bitolcanka
Titan Interesno, mislam na angliski ris se vika "linx" osven ako ne sum zgresil :-)
element Bati solta vo sekoja mandja -ic, zarem nemase nekoj nas/ nasa ,Petkovski, Boskovski itn
lepak096 a dali znaete deka i isus bil makedonec? site znacajni licnosti vo istorijata imaat nekakva vrska so makedonci, zacuduvacko neli?
Christian posle ne dzabe vikaat bitolcani bile golemi patrioti i Ace nas od bitolsko imal koreni
Hektor siguno deka e taka, i sekoj posakuva da bidi Bitolcanec
burovski "Бабата на Александар Македонски била Битолчанка" епа агати смешната работа!!! Как ке писуваш таквиз глупости
Мислим дека во Македониja такава идиотщина ке пишува само А. ДОНСКИ
mnik
quote:
Originally posted by Titan

Interesno, mislam na angliski ris se vika "linx" osven ako ne sum zgresil :-)


na Germanski e Lux... mozebi linx e nekoja stara forma
tane komita
quote:
Originally posted by lepak096

a dali znaete deka i isus bil makedonec? site znacajni licnosti vo istorijata imaat nekakva vrska so makedonci, zacuduvacko neli?

Не е зачудувачки!!!
абре, во тоа време немало: ни бугари, ни срби, ни албанци, палестинците и евреите спрема описот не оговараат на описот од Исус, римјанин не е, и ај што мислите, што може да биде ако македонците во тоа време од поодамна биле присутни на тие простори.
Не тврдам дека бил македонец, ама има услови и да бил, веројатноста е голема.
element
quote:
Originally posted by tane komita

quote:
Originally posted by lepak096

a dali znaete deka i isus bil makedonec? site znacajni licnosti vo istorijata imaat nekakva vrska so makedonci, zacuduvacko neli?

Не е зачудувачки!!!
абре, во тоа време немало: ни бугари, ни срби, ни албанци, палестинците и евреите спрема описот не оговараат на описот од Исус, римјанин не е, и ај што мислите, што може да биде ако македонците во тоа време од поодамна биле присутни на тие простори.
Не тврдам дека бил македонец, ама има услови и да бил, веројатноста е голема.


Во Палестина се говорело на арменско/сиријанско дијалекче за времето на Исус.
Барем за него има записи и се знае неговото родословие
имало некое египетско племе срби кои живееле во египет според Вавилонците ,Асиријците, Сиријанците,Арменците владееле над тие простори и како се знае има во ирак евреи кои биле однесени како робови.
Titan
quote:
Originally posted by element

quote:
Originally posted by tane komita

quote:
Originally posted by lepak096

a dali znaete deka i isus bil makedonec? site znacajni licnosti vo istorijata imaat nekakva vrska so makedonci, zacuduvacko neli?

Не е зачудувачки!!!
абре, во тоа време немало: ни бугари, ни срби, ни албанци, палестинците и евреите спрема описот не оговараат на описот од Исус, римјанин не е, и ај што мислите, што може да биде ако македонците во тоа време од поодамна биле присутни на тие простори.
Не тврдам дека бил македонец, ама има услови и да бил, веројатноста е голема.


Во Палестина се говорело на арменско/сиријанско дијалекче за времето на Исус.
Барем за него има записи и се знае неговото родословие
имало некое египетско племе срби кои живееле во египет според Вавилонците ,Асиријците, Сиријанците,Арменците владееле над тие простори и како се знае има во ирак евреи кои биле однесени како робови.Element, ke mi dades li referenci za zapisite i rodoslovieto na Isus (ama ne od Biblijata) zatoa sto me interesira?

Titan
Christian
quote:
Мислим дека во Македониja такава идиотщина ке пишува само

odi tepaj slama na bugarski forumi.
lepak096 ej luge toa go kazav malku ironicno ne pocnuvajte so takvi bezvezni muabeti, kako mozite na zdrav razum da pocnite da dokazuvate deka isus mozebi bil makdeonec, strasna rabota pa zatoa site ni se smeat i si poigruvaat so nas, sve sto e pozitivno e nase a negativnoto ke im go dademe na drugi
neznam so da recam
tane komita Абе, кај ги најде овие сиријци и ерменци, првпат слушам за нив!!!???

Значи, тврдиш дека Исус не бил евреин!!!

А кај ги најде србите во Египет???

Многу прашалници - одговори на некој од нив поопширно.
element
quote:
Originally posted by tane komita

Абе, кај ги најде овие сиријци и ерменци, првпат слушам за нив!!!???

Значи, тврдиш дека Исус не бил евреин!!!

А кај ги најде србите во Египет???

Многу прашалници - одговори на некој од нив поопширно.

Od mesopotamsko-vavilonski klinesti zapisi ima, ziv dokaz evrei vo ddensen irak, za ermencite normalno prvpat slusas koga turcite vo 1915 g iskolea 1 mil ermenci za da moze da se spasi toa sto im ostana vo mala azija da pravat drzava

za srbite citav na nivna strana kade i sto tvrdat deka i ace bil nivni

moze da dobies i tvrdenje deka isus poteknuva od azija od buda
TimeHacker teshko da se veruva vo toa element
element
quote:
Originally posted by TimeHacker

teshko da se veruva vo toa element

polozbata na nekoi sklupturi i sliki se od budisticko i hinduisticko sto prestavuvat mir, spokojstvo, blagoslov