Двојната игра на Американецот Роберт Фровик

Двојната игра на Американецот Роберт Фровик
Aleksandra
 
Имаше ли победени и поразени во војната меѓу Македонците и Албанците

Двојната игра на Американецот Роберт Фровик

Фровик предложи итно запирање на огнот со ОНА во замена за ветување амнестија

Како што се зголемуваше интензитетот на кризата, така растеше и бројот на странските дипломати и политичари кои престојуваа во Македонија.
Еден ден пред офанзивата на македонските безбедносни сили во март, во Скопје пристигна специјалниот претставник на претседавачот на ОБСЕ, Американецот Роберт Фровик. Тој беше песимист за „воено поразување на терористите“.
Поради предлозите за преговори со ОНА, прекин на огнот, амнестијата и промената на Уставот, Фровик беше жестоко критикуван во јавноста и од македонскиот политички блок.
Во неговиот план стоеше дека прекинот на огнот е првиот чекор што треба да го преземе Македонија, а македонските сили да ги задржат позициите и да не напредуваат. Потоа ќе следува повлекување на ОНА преку безбедносен коридор кон Косово. Планот предвидуваше повлекување на ОНА за 48 часа. На ОНА нема да ~ биде дозволено влез во Косово со оружје. КФОР нема да ги апси припадниците на ОНА освен доколку не се обвинети во Косово. Создавање широка коалиција која треба да го започне политичкиот дијалог во кој како последна задача што треба да се реализира е промената на македонскиот Устав.
Во мај 2001 година јавноста дозна дека ДПА и ПДП тајно потпишале договор со Али Ахмети на еден состанок во Призрен, Косово.
Договорот предизвика дополнителна недоверба меѓу македонската страна и меѓународната заедница поради улогата на американскиот дипломат, Роберт Фровик, кој сметаше дека се неопходни директни контакти со ОНА за да се постигне траен договор. Фровик предложи итно запирање на огнот со ОНА во замена за ветување амнестија. Мисијата на Фровик заврши брзо со објавувањето на фотографијата на Арбен Џафери и Имер Имери заедно со Али Ахмети во македонските медиуми кон крајот на мај, кога македонската јавност дозна за тајниот договор меѓу албанските лидери.
Поради својот план за разрешување на кризата, Фровик дискретно беше протеран од земјава. Но, по неколку месеци, неговите идеи станаа и официјално дел од планот на претседателот Борис Трајковски, поддржан и од четворицата лидери: Љупчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Арбен Џафери и Имер Имери.
Во пролетта 2001 година, високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, и генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, употребија шатл-дипломатија во обид да го забрзаат процесот на договарање. На нашето прашање кој беше пресудниот момент во конфликтот за да бидат преименувани албанските бунтовници во борци за човекови права, Хавиер Солана, денес во фељтонот на „Утрински весник“ дипломатски одговара:
„Во 2001 година имаше една многу сложена ситуација. Црно-белата категоризација не помага во разбирањето на она што се случи!“
Во јуни 2001 година американската администрација го именува Џејмс Пердју од Стејт департментот како специјален пратеник во Македонија, додека пак ЕУ му ја додели таа улога на францускиот политичар Франсоа Леотар. Пердју беше бивш офицер на военото разузнавање на САД, а Леотар бивш министер за одбрана, така што тие можеа во своето дејствување да комбинираат дипломатија и безбедносна експертиза за решавање на македонскиот конфликт.
За време на кризата и по неа се сметаше дека НАТО /КФОР, ЕУ и САД сочувствуваат со албанскиот народ и тоа не само во Косово во 1999 година туку и во Македонија во 2001 година. И покрај заедничкиот став и јавната осуда на ОНА и на бунтот во Македонија од страна на меѓународната заедница, Албанците веруваа дека надворешниот свет не само што го поддржува политичкиот дијалог и новите реформи туку и албанското востание како такво. Албанските соговорници тврдеа дека КФОР ~ овозможи на ОНА да се движи речиси слободно меѓу Косово и Македонија, а со тоа се сметаше дека НАТО експлицитно ја поддржува ОНА.
И меѓународниот печат се сметаше дека е сојузник на Албанците. Многу Македонци, тврдеа, на пример, дека светските вести на Би-Би-Си емитуваат во корист на Албанците, особено во почетокот на кризата.
Тогашниот генерален секретар на НАТО, Робертсон, денес во фељтонот на „Утрински весник“ вели дека ОНА не била во право со своето дејствување, но ниту македонската влада немала добар пристап.
Да - знаев дека некои луѓе веруваат дека ние ги поддржуваме бунтовниците, но тоа не беше точно. Да бидеме начисто, ОНА не беше во право, како што јас тоа постојано и го повторував тогаш. Но, тоа не значеше автоматски дека единствениот начин беше да се изведуваат напади врз ОНА“, вели денес тој. Албанската етничка заедница имаше легитимни поплаки, додава Робертсон, без оглед на тоа што ОНА користеше нелегитимни средства за да ги постигне нивните цели.
„Нашата политика беше, со полна поддршка од владата, да се изнајде мирна разрешница на кризата, да се даде гаранција дека по легитимен пат ќе се решат проблемите на албанската етничка заедница и со тоа да се пресечат сите можни оправдувања за насилно однесување на ОНА. Дозволете ми да нагласам дека ние секогаш дејствувавме во договор со владата, и ако во која било фаза од конфликтот претседателот Трајковски побараше од нас да заминеме, ние ќе заминевме, иако со тешко срце“, вели денес Робертсон, кој повеќе не е активен политичар.
Она што ја отежнуваше ситуацијата, според Робертсон, било што внатре во самата македонска влада имало длабоки поделби, а жестокост предизвикана од насилството тешко се контролира.
„Не, ние не ја поддржувавме ОНА, но и ние и легитимната влада на Македонија заеднички сфативме дека најдобриот начин да се надмине тоа е она што подоцна стана познато како Охридски договор“, изјави Робертсон пет години по окончувањето на конфликтот.
Инаку, Македонците сметаат дека меѓународната заедница ги поддржува Албанците и поранешната ОНА, и тоа не само во 2001 година туку и денес. Тие сметаат дека во 1999 година НАТО завојува во името на етничките Албанци во Косово. Македонците се цврсто убедени дека НАТО ја поддржуваше ОНА и со тоа што се правеше слеп за движењето на ОНА и преку набавката, на пример, опрема за комуникација.
И ден денеска Македонците сметаат дека несоодветно се известуваше за големиот број етнички Македонци кои ги напуштија своите домови во Тетовскиот регион за време на кризата (дури 15 илјади за помалку од две недели во јули).
Од македонска перспектива тоа не беше фер, имајќи го предвид меѓународниот фокус на бегалците од етничките Албанци во почетокот на кризата.Oсобено со оглед на фактот дека за време на бегалската криза во 1999 година Македонија прифати неколку стотици илјади косовско-албански бегалци на македонска територија.
јузер Ах таа 2001-ва...
nukleus Od denes e lesno!Site tie otstapki shto Makedoncite gi napravija za vreme na konfliktot i vo periodot po konfliktot bea napraveni pod lazni vetuvanja deka samo taka Makedonija moze da smeta za pobrzo priklucuvanje kon NATO i EU.Zaklucokot shto denes(potocno vcera) go donesoa predstavnicite na EU vo Wiena za stopiranje na proshiruvanjeto na EU ni dava shansa da gi ponishtime site lazlivi dogovori so NATO i EU koj vo meguvreme gi potpishaa nashite korumpirani i alcni "glauci".
redstar
quote:
Originally posted by nukleus

Od denes e lesno!Site tie otstapki shto Makedoncite gi napravija za vreme na konfliktot i vo periodot po konfliktot bea napraveni pod lazni vetuvanja deka samo taka Makedonija moze da smeta za pobrzo priklucuvanje kon NATO i EU.Zaklucokot shto denes(potocno vcera) go donesoa predstavnicite na EU vo Wiena za stopiranje na proshiruvanjeto na EU ni dava shansa da gi ponishtime site lazlivi dogovori so NATO i EU koj vo meguvreme gi potpishaa nashite korumpirani i alcni "glauci".

Za "Konfliktot". Vcera go gledav poranesniot portparol na lavovite, akterot Toni Mihajlovski i vo kontekst na slucuvanjata od 2001 otvoreno kaza deka Makedonija ja izgubi vojnata i deka najgolem problem e sto za toj fakt nikoj od politicatite otvoreno ne zboruva i ne go priznava, a ne zboruva poradi toa sto slucuvanjata od 2001 god gi tretiraat kako "konflikt" a na kako vojna sto i realno se slucuvase.
achtung_panzer Revizii, ponishtuvanja, povtorni dogovaranja, toa nekako e vo "nadlezhnost" na onie shto so morkov i stap (i grst dolari) iznudija potpisi na kapitulantskiot dogovor vo ramki. Ona shto bi mozhele sega da go napravime e da im gi zamrsime matematikite troa so voveduvanje na igrach od koj tie shto ja poddrzhuvaa balistichkata hunta se plashat i koj im e vistinskata meta vo celovo balkansko zameshatelstvo. Ako se zavee rusko zname na Balkanot, situacijata kje stane hmmm... interesna vo najmala raka...
трендафил Јас пак мислам дека ние не ја загубивме војната, а капитулиравме. По сите воени параметри требаше да ја продолжиме борбата до победа. Меѓународната заедница сакаше побрз прекин на војната од две големи причини. Загрозеноста на комуникациите и опасноста Албанците да почнат да ги напаѓаат и нив доколку бидат на наша страна. Тоа и беше причина што се ставија на страна на Албанците. Албанците исто така беа единствени, без разлика на партијската припадност и избраа само еден лидер, Али Ахмети, со кого ПДП и ДПА потпишаа декларација во Призрен. Ние бевме поделени. Пред се партијски. Во борбата учествуваа повеќе само тие што се наклонети кон партијата на премиерот. Не и симпатизерите на министерот за одбрана. Исто така и сите неалбанци не учествуваа. Мене не ми е познато на пример дека се борел некој Влав. Кај Албанците се бореа и богатите, а кај нас воглавно само сиромашните. И да не набројувам.


nukleus Da od Makedonska strana vo vojnata koja liceshe na "konflikt" zatoa shto ARM so redovniot sostav zede mnogu malku ucestvo a dokolku beshe vojna togash trebashe ARM i redovniot sostav masovno da ucestvuvaat vo vojnata i da ne odbranat zatoa shto 10 godini Makedonskiot narod izdvojuvashe sredstva za lagoden zivot na oficerite za koj se vide deka nemalo apsolutno nikakva potreba.
Od druga strana lavovite samo go doizvalkaa "imigot" na Makedonskata strana so svoite "uspeshni" akcii za pretresi i detekcija na skrieni pari i zlato po napushtenite sela.Inaku kolku za informacija lavovite se formiraa prakticno po zavrshuvanjeto na voenite dejstvija.Srbite i vlasite imaa druga rabota pa atakuvaa po politicki pozicii,poznat e slucajot so dezerterot Kondarko na primer.Vojnata se svede na konflikt pomegu Albancite na koj im beshe vetena zaednicka drzava i Makedoncite vo rezerven sostav na vojskata i policijata koj pretrpea i najmnogu zagubi a odea vo vojna malku od patriotizam i malku od finansiski pricini dodeka golem del od narodot vo regionite zafateni so konfliktot loveshe riba i se zabavuvashe vo bezbednite delovi na zemjata.
Mozebi seto toa go organizirashe CIA kako bi obezbedila sigurnost za svoite sili smesteni na Kosovo koj za da ne bidat napadnati od Albancite moraa da gi podrzuvaat kako shto i denes toa go pravat.
Na kraj za toa bea prateni "posrednici" kako Perdju,Solana ili Leotar koj bea i ushte se vrvni shpijuni na Alijansata i koj dejstvuvaat otvoreno od pozicija na "megunarodni posrednici" za konflikt koj go potiknale nivnite rabotodavaci.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил

Јас пак мислам дека ние не ја загубивме војната, а капитулиравме. По сите воени параметри требаше да ја продолжиме борбата до победа. Меѓународната заедница сакаше побрз прекин на војната од две големи причини. Загрозеноста на комуникациите и опасноста Албанците да почнат да ги напаѓаат и нив доколку бидат на наша страна. Тоа и беше причина што се ставија на страна на Албанците. Албанците исто така беа единствени, без разлика на партијската припадност и избраа само еден лидер, Али Ахмети, со кого ПДП и ДПА потпишаа декларација во Призрен. Ние бевме поделени. Пред се партијски. Во борбата учествуваа повеќе само тие што се наклонети кон партијата на премиерот. Не и симпатизерите на министерот за одбрана. Исто така и сите неалбанци не учествуваа. Мене не ми е познато на пример дека се борел некој Влав. Кај Албанците се бореа и богатите, а кај нас воглавно само сиромашните. И да не набројувам.


Pa Trendafile, vojnite i zavrsuvaat so KAPITULACIJA..ne sum slusnal do sega deka nekoja zavrsila zatoa sto ucesnicite se umorile od "glupiranje" pa posle otisle na pijacka....
Inaku koj e kriv za takviot rezultat ,....eee toa e druga rabota.
Se nadevam deka eden den nekoj sud ke gi osudi na smrt...posle verojatno zaradi starost ke gi pomiluva..., ama ako toa ne se sluci , NEMA PRAVDA !!!!
pero bravarot Temata e za Frovik.
Covekot se trudese da pomozi.
Pozitivno sekako.
Satanico Pandemonium Summa sumarum e da Albancite si se izborija za ova sto go imaat deneska. Sekoja sloboda, drzava, status bara borba. Sto se ocekuva od Frovik koga lugjeto si ja svrsija rabotata?
f9 Nastanite i lichnostite od 2001 ne moze ovaa generacija na luge da gi otcenuva.Bravaru od kade ti znaesh deka Frovik sakal da pomogne pozitivno deluvajki,i kako ti si go definiral pozitivizmot...kratkorochno?,dolgorochno?..kakvi sto se ili ke bidat efektite od vojnata?
Ortachka drzava ne e gragjanska drzhava tuku e nedoizgradena drzava-retrogradnost vo najvisokiot praven akt-ustavot vgnezden po ogranicena kratkotrajna vojna koja samo posluzi kako povod za drasticni promeni vo strukturata na drzavata.
Vrakjanje nazad kon nesto sto trebase da bide odavna preziveano ne e pozitivizam,poveke e idiotizam.
Ocigledno e deka celiot Balkan regresira za da edna nacija progresira i toa so idei od 14 vek.
concrete Pa bravare..se nadevam deka toj tvoj Frovik i toa na nego slicnite, ne se bas mnogu nabozni, mislam ne veruvaat vo Pekolot i Lucifer koj gi ceka tamu.......
nukleus Robert Frovik isto taka beshe ushte eden posrednik koj morashe da ja odraboti zadacata i da gi prikrie tragite na involviranost od USA stranata vo konfliktot.120 000 vojnici koj mozea da se soberat od Makedonska strana realno zboruvajki se smeta navistina za edna golema sila na koja teshko nekoj mozeshe da i se sprotistavi.Albancite go znaea toa pa zatoa pobaraa posrednici kako Frovik,Solana,Perdju,Fejt ili Leotar koj so razni finti i podrshki od popot Boris uspeaa da ja dezorganiziraat ARM na koja i beshe zabraneto da dejstvuva spored nejzinite ustavni dolznosti.
Nam ne ni trebaa nitu Frovici nitu Lavovi za da si ja odbranime zemjata,nam ni trebaa odlucni predsedatel i premier koj ke dejstvuvaa kordinirano i ke ja reshea rabotata za 10 dena.Vaka so predavnici od tipot na LuBco,Boris ili Bucko sekoja vojna e odnapred izgubena osobeno dokolku se prifatat dobro finansirani posrednici kako Frovik.
vancom18 frovik i piter fejt - treba da bidat proglaseni za persona non-grata
orlak
quote:
Originally posted by vancom18

frovik i piter fejt ...


...радикалното крило на ЦИА задолжено за операции во делови на Европа- Балкан со однапред предвидена медијација...
pero bravarot
quote:
Originally posted by f9

Nastanite i lichnostite od 2001 ne moze ovaa generacija na luge da gi otcenuva.Bravaru od kade ti znaesh deka Frovik sakal da pomogne pozitivno deluvajki,i kako ti si go definiral pozitivizmot...kratkorochno?,dolgorochno?..kakvi sto se ili ke bidat efektite od vojnata?
Ortachka drzava ne e gragjanska drzhava tuku e nedoizgradena drzava-retrogradnost vo najvisokiot praven akt-ustavot vgnezden po ogranicena kratkotrajna vojna koja samo posluzi kako povod za drasticni promeni vo strukturata na drzavata.
Vrakjanje nazad kon nesto sto trebase da bide odavna preziveano ne e pozitivizam,poveke e idiotizam.
Ocigledno e deka celiot Balkan regresira za da edna nacija progresira i toa so idei od 14 vek.


F9,ti si eden od retkite pametni na forumov,I sigurno ima vistina vo tvoeto.
Stavete se vo poz.na nekoj od pomacite.
Ima vojna medju vlada I buntovnici.Narodot,osven verbalno ne ucestvuva.Ni tie,ni nie.
Ima zelba za res.na problemite kaj site,samo nacinot predizvikuva odbivnost.I sto sega?
Da gi odbieme resenijata koi ionaka ce dojdea?
Nakrajot,se sveduva na ramkovniot I dali vervame vo takvo nesto.Ima I topic za toa.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9

Nastanite i lichnostite od 2001 ne moze ovaa generacija na luge da gi otcenuva.Bravaru od kade ti znaesh deka Frovik sakal da pomogne pozitivno deluvajki,i kako ti si go definiral pozitivizmot...kratkorochno?,dolgorochno?..kakvi sto se ili ke bidat efektite od vojnata?
Ortachka drzava ne e gragjanska drzhava tuku e nedoizgradena drzava-retrogradnost vo najvisokiot praven akt-ustavot vgnezden po ogranicena kratkotrajna vojna koja samo posluzi kako povod za drasticni promeni vo strukturata na drzavata.
Vrakjanje nazad kon nesto sto trebase da bide odavna preziveano ne e pozitivizam,poveke e idiotizam.
Ocigledno e deka celiot Balkan regresira za da edna nacija progresira i toa so idei od 14 vek.


OK, ajde da te prasam togas edna rabota. Da kazeme Makedoncite vo Grcija i Bugarija da se organiziraat kako Albancite, pa da podplatat i stavat svoi klucni lugje od klucna velesisla bez koja nisto nemoze da pomine na klucni mesta. Da bidat obedineti okolu edna ideja, i so stavanjeto na golemite sili na svoja strana da prinudat drugi drzavi na odstapki (iako ova vo nasiot slucaj bi bilo samo ispolnuvanje na pravdata , dodeka vo Albanskiot slucaj ne bese ni toa). Da imame nas Frovik. I da se izborat za ramkovni dogovori vo Grcija i Bugarija. Da li ke si protiv takva regresija od 14 vek togas?
Aleksandra Ova e 10ti del-Feljton sto e vo Utrinski vesnik

вторник, 30 мај 2006

Имаше ли победници и поразени во војната меѓу Македонците и Албанците (10)

АHMETI VELEL DEKA KE BIDE PREMIER OD ТETOVO

Албанскиот амбасадор во Швајцарија им нудел помош на своите сонароднициФазли Велиу бил раководител на Народното движење на Косово (НДК). Иако е роден во Кичево, бегајќи од белградскиот режим се засолнил и извесно време живеел во Швајцарија. Уште од формирањето на ОВК (Ослободителната војска на Косово), тој безрезервно ја поддржал. Има напишано книга со наслов „НДК и ОВК, една ознака, една цел“.
Велиу пишувал дневник за време на воениот конфликт, кој е прилично конфузен, но извадивме неколку поважни настани и разговори што ги опишал тој. Од дневникот може да се извлечат некои заклучоци за она што, всушност, остана најголема енигма во текот на војната: странската помош на ОНА, моралот меѓу бунтовниците, улогата на Албанија и расколот во ОНА.
На 10 јуни 2001 година во телефонски разговор со Али Ахмети, кого Велиу го вика „внукот Али“, Ахмети му рекол: „Нашите сили одат кон Скопје. Ги имаат на нишан главните цели, магистралата Белград-Скопје-Атина, аеродромот и др.“
Во врска со меѓународната поддршка што ја добиваа, Велиу запишал дека на 2 јули 2001 година итно се сретнал со амбасадорот на Албанија во Берн, Владимир Танаси, кој му рекол: „Што може да прави албанската влада во овој решителен момент за Албанците во Македонија? Се предлага една меѓународна конференција! Каква улога може да има нашата матична држава? Нејзе повеќе од другите земји ~ припаѓа заслужено место за да даде гаранција и придонес“. На 23 јули 2001 година Велиу во Призрен имал средба за која вели: „Се сретнувам со Али (Ахмети), Гзим Острени и другите таму. Има борби во Тетово. Обезбедуваме средства. Изразувам желба да влеземе во околината на Тетово или на Куманово. ’Не е лесно, велат Али и Гзим. Има контроли на двете страни, пази како тргнуваш‘. Стигнуваат од странство Хаџи, Мефаил-синот на Шукри, и синот на загинатиот Камбер (загинат крај Гајре). Одржуваме еден случаен, но важен состанок со Рафиз Алити, кој е разочаран и уморен. Го охрабруваме, предлагајќи му состанок со борците на слободата“, запишал Велиу.
На 25 јули Велиу телефонирал во Тетово. „На Илир му изразувам сочувство за загинатите припадници на ОНА. Му честитам за истакнувањето на знамето во Тетово, и тој го прави истото“. „Тука не прашуваат за политика, туку за заедничко дејствување со народот. Сакаат да ни се приклучат! Ситуацијата ги натерала секој да си земе значајни должности“, му рекол Илир.
Конечно, на 26 јули Велиу се упатил кон Македонија. „Одиме во нашите краишта во Македонија заедно со Шабан, Мефаил, Азем и Хамди. И покрај пречките, ние сме решени да стигнеме. Во наша придружба се и млади. Ни помагаат, го носат оружјето. Само што ја поминавме границата со Косово - наидуваме на наши краишта. Во Македонија н` пречекаа нашите војници на ОНА. Стигнавме во легендарното Липково... Стоиме во импровизираната касарна каде што се и војниците со командантот’Соколи. Им подаруваме пиштоли, книги, спомени...“, запишал Велиу.
„Дознавам жална вест. Од една експлозија се убиени тројца млади меѓу кои и Тахир Синани (експерт од Албанија). Со него се сретнав во Призрен. Тој беше еден од најстручните старешини на ОНА“.
На 9 август 2001 Велиу во селото Лисец се сретнал со војниците на ОНА. „Едниот е повреден од борбите во претходниот ден во Тетово. Се сретнувам со еден командант од Албанија“, објаснува тој.
На 9 септември крај училиштето во селото Шипковица, каде беше сместен штабот на ОНА, се одржувал службен состанок помеѓу политичките и воените претставници на ОНА и НАТО. Еве како Велиу го опишува тој состанок:
„Али ги очекува крај скалите, како и секогаш скромен, гостоприемлив. Гзим Острени свечено облечен, со чин на градите...Претставникот на НАТО ме поздравува и вели: „Те познавам, но сакам да ми го кажеш презимето“.
„Велиу“, му велам.
„Доаѓаш од Швајцарија“, ми вели.
„Да“, додавам.
„Честитам“, рече“.
Разговорот се одвивал на германски јазик.
Велиу во својот дневник запишал и еден интересен дијалог што се одвивал при раоружувањето:
Велиу: „Остана ли некое оружје за самоодбрана?“
Хаџибаба: „Ги предадовме старите“.
Велиу: „Имаме ли договор за учество на македонската страна, бидејќи денеска, во текот на разоружувањето, беше еден од македонските пратеници“?
Ахмети: „Договорот ја има таа намера. Се определивме за заедничка држава“.
Велиу: „Ние нема да одиме да бидеме заедно со македонската страна“.
Ахмети: „Ќе одат тие кои имаат храброст“.
Велиу: „Кој?“
Ахмети: „Јас“.
Велиу: „Тебе ни фотографијата не ти ја сакаат, а да не говориме за твоето присуство“.
Ахмети: „Ќе бидат принудени“!
Велиу: „Во Скопје не ги оставаат да се движат ни другите граѓани, ни Албанците“.
Ахмети: „Од Тетово можам да ја играм улогата на премиер“.
Велиу: „Ова го немаме ставено во договорот“.
Ахмети: „Ќе го ставиме во иднина“.
Велиу на шега: „Изгледа дека вие имате потпишано нешто тајно, да не ми правите некоја стапица предвреме...“
Велиу во својот дневник запишал и еден детаљ кога претставник на НАТО учествувал во церемонијата на доделувањето на унапредувањето на некој командант Сокол што се случувало по официјалното завршување на војната. Али Ахмети честел. Еве што запишал:
„Овој ни е идеолог“, вели Илир (Назми Беќири), покажувајќи со прст кон Велиу. „Го очекува затвор“, рекол насмевнувајќи се.
„Не, не, рекол Велиу, мене ме брани неутрална Швајцарија. Освен тоа, имам и одлука за претставништво од судот на Карлсруе од Германија“.
Велиу цело време се обидувал да дознае за судбината на неговиот брат, која е непозната и денеска:
„Постојано се обидувам да дознам за брат ми Ружди. Џ.Н. телефонски го известив каде се наоѓа брат ми (во Водно-Скопје) и го замолив да ми помогне, но тој дента не ми се јави. Исто така, не ми се јави ниту адвокатот и претставниците од Црвениот крст за да ми дадат податоци. Во Владата е хаос, спротивставувања, предавништво...“
„Жена ми од Швајцарија ме информира за ситуацијата таму: благосостојбата е подобра. Бесарта и Аријана се навикнале за во градинка. Исто така, од кај внукот Али Ахмети се добри и ги подготвуваат документите за престој. Желба е да се живее во родниот крај“.

f9 [quote
OK, ajde da te prasam togas edna rabota. Da kazeme Makedoncite vo Grcija i Bugarija da se organiziraat kako Albancite, pa da podplatat i stavat svoi klucni lugje od klucna velesisla bez koja nisto nemoze da pomine na klucni mesta. Da bidat obedineti okolu edna ideja, i so stavanjeto na golemite sili na svoja strana da prinudat drugi drzavi na odstapki (iako ova vo nasiot slucaj bi bilo samo ispolnuvanje na pravdata , dodeka vo Albanskiot slucaj ne bese ni toa). Da imame nas Frovik. I da se izborat za ramkovni dogovori vo Grcija i Bugarija. Da li ke si protiv takva regresija od 14 vek togas?
[/quote]
Nie na pocetokot na osamostojuvanjeto gi razresivme prasanjata shto e nacija shto se gragjani i sozdadovme gragjanski ustav,i ja stavivme nacijata tamu kade sto treba i gi stavivme gragjanite tamu kade sto treba i gi preciziravme pravata na malcinstvata na koj sto im priznavme sve.I javno se priklucivme kon idejata za Evropa bez granici
preku koja ideja gledavme izlez za razresuvanje na site problemi koj proizleguvaat od tovarot na minatoto.Do ovde e nasa principielna politika i trebase da gi povleceme site nasi sosedi na ova ramniste.
Sto se sluci...nasata principielna politika stana nasa slabost,zatoa i ja izgubivme i vojnata i polnata suverenost.Nie na sprotivniot kraj od fortomata gi napustivme tie nasi principi.Prasanjeto za priznavanje na malcinskite prava go svedovme vo praksa deka e so krajna cel gubenje na teritorijalniot i nacionalniot suverenitet.Prasanje e sega,dali i koja e taa nasa sosedna zemja koja bi se vpustila vo edna vakva avantura so sopstvenata suverenost-odgovorot e nitu edna.
Barame Grcija da priznaela sega nacionalno malcinstvo,Bugarija neznam sto...
Ako opstoevme na nasite pocetni principi ke imavme moralno pravo da barame ist arshin od sosedite vo vrska so drzavnite ureduvanja.Na tvoeto prasanje tocno bi bil protiv,zatoa sto e bespotrebno krvoprolevanje.I Francija,Germanija,Italija imale slicni problemi.Evropskoto integriranje vo tie podracja posebno preku regionalnite povrzuvanja gi revitalizira i drasticno unapredi tie regioni koj postanaa most na ekonomsko i politichko povrzuvanje i eden od posilnite generatori na Evropskiot razvoj.So naseto neopstojuvanje na principite ne sme samo nie gubitnici,tuku i site malcinstva posiroko-a posebno Makedonskoto.Posle ova ,za sekoja drzava vo regionot malcinskite prava se VOID,se razbira osven za zemji so mazohistichki politicari.
Nie duri i gi napustivme site pravni principi.Poznato e vo pravnata nauka deka za pravnata drzava e neligitimno bilo kakvo iniciranje ili menuvanje na ustavot vo voena kriza.Poznato e deka ustavnata ingerencija na Precedatelot i premierot e da go chuvaat i sochuvaat ustavniot poredok,a ne da go menuvaat i toa pod pritisok i voeni zakani.Ako ne bile sposobni trebalo da si podnesat ostavki.I so ovoj primer pokazavme kako ne treba da se odnesuvaat sosedite sprema nacionalnite malcinstva vo nivnite zemji.
I na kraj koja toa politika na ednakvost i popularno nareceno ekvidistanca ke imame so eden vakov bipolaren vnatresen sistem?
Kakva toa protiv teza se i ke se generira vo Makedonskoto nacionalno tkivo za da ja kompezira tezhata kon Kosovo i Albanija?Sto toa pravime od nas samite so toa?....Nekoj prashanja navistina ne zasluzhuvaat odgovor.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by f9

Nie na pocetokot na osamostojuvanjeto gi razresivme prasanjata shto e nacija shto se gragjani i sozdadovme gragjanski ustav,i ja stavivme nacijata tamu kade sto treba i gi stavivme gragjanite tamu kade sto treba i gi preciziravme pravata na malcinstvata na koj sto im priznavme sve.I javno se priklucivme kon idejata za Evropa bez granici
preku koja ideja gledavme izlez za razresuvanje na site problemi koj proizleguvaat od tovarot na minatoto.Do ovde e nasa principielna politika i trebase da gi povleceme site nasi sosedi na ova ramniste.
Sto se sluci...nasata principielna politika stana nasa slabost,zatoa i ja izgubivme i vojnata i polnata suverenost.Nie na sprotivniot kraj od fortomata gi napustivme tie nasi principi.Prasanjeto za priznavanje na malcinskite prava go svedovme vo praksa deka e so krajna cel gubenje na teritorijalniot i nacionalniot suverenitet.Prasanje e sega,dali i koja e taa nasa sosedna zemja koja bi se vpustila vo edna vakva avantura so sopstvenata suverenost-odgovorot e nitu edna.
Barame Grcija da priznaela sega nacionalno malcinstvo,Bugarija neznam sto...
Ako opstoevme na nasite pocetni principi ke imavme moralno pravo da barame ist arshin od sosedite vo vrska so drzavnite ureduvanja.Na tvoeto prasanje tocno bi bil protiv,zatoa sto e bespotrebno krvoprolevanje.I Francija,Germanija,Italija imale slicni problemi.Evropskoto integriranje vo tie podracja posebno preku regionalnite povrzuvanja gi revitalizira i drasticno unapredi tie regioni koj postanaa most na ekonomsko i politichko povrzuvanje i eden od posilnite generatori na Evropskiot razvoj.So naseto neopstojuvanje na principite ne sme samo nie gubitnici,tuku i site malcinstva posiroko-a posebno Makedonskoto.Posle ova ,za sekoja drzava vo regionot malcinskite prava se VOID,se razbira osven za zemji so mazohistichki politicari.
Nie duri i gi napustivme site pravni principi.Poznato e vo pravnata nauka deka za pravnata drzava e neligitimno bilo kakvo iniciranje ili menuvanje na ustavot vo voena kriza.Poznato e deka ustavnata ingerencija na Precedatelot i premierot e da go chuvaat i sochuvaat ustavniot poredok,a ne da go menuvaat i toa pod pritisok i voeni zakani.Ako ne bile sposobni trebalo da si podnesat ostavki.I so ovoj primer pokazavme kako ne treba da se odnesuvaat sosedite sprema nacionalnite malcinstva vo nivnite zemji.


Voopsto ne go gledam ova kako prasanje na principi i moralno pravo od drugite da barame nesto. Go gledam ova samo kako izraz na nashata neogranichena glupavost i amataerstvo vo dadenite ni uslovi.

Pa, ne se Albancite od vcera da baraat edna drzava i nezavisno Kosovo. I ne se Grcite od vcera da ne ponizuvaat i krsat sekoe mozno Evropsko pravo a se vo EU veke decenii.

Da postojat principi i Evropski normi, site EU drzavi bi gi ukinale vojskite, sto ke im se?

Vo dadenite ni uslovi koga znaevme sto sosedite ni msilat, trebase da se rastrchame na site strani i da lobirame i barame nasata vistina i strategija da pobedi. Alas, ne samo sto toa ne go pravevme tuku i nemavme strategija a vistinata ne zadesi. Okolnite rabotea i rabotat na svoite strategi i se uspesni. Da li e toa pravda ili ne, ne e bitno. Pravda nikogas nemalo, odsekogas bile samo interesi. I kako sto gledam , toa se uste ne e razbrano kaj nas, i nie se uste ocekuvame od drugite principielno da se odnesuvaat. Posoci edna drzava ,uspesna i mokna koja prvo i najvazno i se principite a posle sopstvenite interesi? nema takva, da imase, ke se zalozese za nasiot slucaj, no toa ne se sluci. Koga ke razbereme deka vo nasi race e nasata sudbina a ne vo svetski principi i Evropsko odnesuvanje?
achtung_panzer Satanico:
>>" trebase da se rastrchame na site strani i da lobirame i barame nasata vistina i strategija da pobedi. "<<


Sme se rastrchuvale i lobirale i porano (raka na srce marketingot ni nash nasushen nikogash da ni bide jaka strana), ama samo marketing ne e dovolen za da se zavrti vodata nakaj nashata vodenica. I samiot spomna deka vladeat interesi a principite sekogash se vo pozadina. Vo segashnata igra na interesi na briselsko-vashingtonskite naredbodavci na Makedonija i' e dodelena uloga na potencijalen sojuznik na protivnikot na prethodno spomenatiot tabor. Nikakov marketing nema da ja odlepi taa etiketa od nashiot grb, na Balkanot Rusija ednostavno ne smee da ima sojuznici i na toa se raboti dosta uspeshno.
Albancite imaat rezultati so svojata kauza samo zashto se vklopuvaat vo shablonot "baranje najslaba alka vo sindzhirot" a ne zaradi nivnot jako lobiranje ili barem pojako lobiranje od bilo kogo drug. Imaat potencial da bidat iskoristuvani kako proxy za ponatamoshni dezintegracii na Balkanot na shteta na sojuznicite na Rusija (Crna Gora vaka svezho osamostoena na pr. e odlichna meta)i zatoa "uspevaat"
Ednostavno prioritetite moraat da se promenat, da se simnat od scena makedonskite marioneti na Vashington i Brisel (skoreshnite fijaska so evroatlantskite bozhem integracii se odlichna prigoda) i fokusot da se svrti vrz ona shto e najdobro za nas a ne za scenaristite od bozhem merodavnite institucii...
makedonec Bez lobiranje vojna ne se dobiva. Da go razberea nasite politicari toa navreme nemase da se sluci toa sto se sluci. Tragedijata e vo toa sto se nemase cvrsta politicka volja da se razresi voenata kriza, toa kako da mu odgovarase na politickiot establshment da gi ostvari svoite interesi. Tie ja zdogledaa sansata preku vojnata da go maksimiziraat svojot profit uste poveke, ne razmisluvajki voopsto za toa na koj nacin da i se stavi kraj na razvrskata na krizata.
Ovaa vojna bese svoevidna politicka igra pomegu rakovodstvoto na teroristite i celnicite na makedonskiot drzaven vrv za zagrabuvanje i osvojuvanje na vlasta.
nukleus Taa vojna beshe "se" samo ne beshe vojna!Uslovite koj se sozdadoa i koga za prvpat trebashe da se ukradat pogolemo kolicestvo na pari(od telekomot) go nalozija fingiranjeto na eden konflikt kade ke mozat da se opravdaat pogolemi kolicina na pari za "odbrana" na zemjata.Toa go iskoristija Albancite koj dobro go poznavaat alcniot moment kaj odredeni Makedonski politicari pa pobaraa "preku leb - pogaca".Vo toa im pomognaa odredeni karieristi od predhodnata vlada koj za vlast bi ja prodale i sopstvenata majka i taka se sluci "voeniot konflikt" vo koj najmalku ucestvuvashe vojskata ili armijata kako shto e red vo sekoja vojna.Uslovite nalagaa a celta gi opravduva sredstvata so koj trebashe da se vikne i eden Robert Frovik koj tolku ni "pomogna" vo razreshuvanje na krizata vo cie planiranje i samiot sigurno zemal ucestvo za odredena nadohnada kako i plejada drugi "olesnuvaci" na pogolemi kolicestva na pari od prodazba na telekomi i drugi nacionalni bogatstva ili resursi.Inaku krizata mozeshe da se reshi za 7 dena koga za 100 milioni $ bi se povikale po eden odred "kucinja na vojnite" i zavrshena rabota kratko,jasno i bez golema "pompa".
Vaka gi potroshivme 400 milioni $ od telekomot a konfliktot ponatamu koshtashe ushte 10 milijardi $ i pak sme na pocetokot ako ne i pred toa.
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by achtung_panzer

Satanico:
>>" trebase da se rastrchame na site strani i da lobirame i barame nasata vistina i strategija da pobedi. "<<


Sme se rastrchuvale i lobirale i porano (raka na srce marketingot ni nash nasushen nikogash da ni bide jaka strana), ama samo marketing ne e dovolen za da se zavrti vodata nakaj nashata vodenica. I samiot spomna deka vladeat interesi a principite sekogash se vo pozadina. Vo segashnata igra na interesi na briselsko-vashingtonskite naredbodavci na Makedonija i' e dodelena uloga na potencijalen sojuznik na protivnikot na prethodno spomenatiot tabor. Nikakov marketing nema da ja odlepi taa etiketa od nashiot grb, na Balkanot Rusija ednostavno ne smee da ima sojuznici i na toa se raboti dosta uspeshno.
Albancite imaat rezultati so svojata kauza samo zashto se vklopuvaat vo shablonot "baranje najslaba alka vo sindzhirot" a ne zaradi nivnot jako lobiranje ili barem pojako lobiranje od bilo kogo drug. Imaat potencial da bidat iskoristuvani kako proxy za ponatamoshni dezintegracii na Balkanot na shteta na sojuznicite na Rusija (Crna Gora vaka svezho osamostoena na pr. e odlichna meta)i zatoa "uspevaat"
Ednostavno prioritetite moraat da se promenat, da se simnat od scena makedonskite marioneti na Vashington i Brisel (skoreshnite fijaska so evroatlantskite bozhem integracii se odlichna prigoda) i fokusot da se svrti vrz ona shto e najdobro za nas a ne za scenaristite od bozhem merodavnite institucii...


Zdravo Panzer,

Koga mislev na lobiranje, mislev na konkretni raboti. Ne samo na animacija za nasata rabota. Vo slucajot so US, nekolku lugje se bitni za odlukata da se bombardira Kosovo, ili sto da se pravi vo Makedonija. Toa ne se resava javno, tuku samo se diskutira metodot javno. Nekolku lugje se vo pasanje koga Irak se napadna pa kamoli za nevazna Makedonija. Albancite si podplatija se sto trebase da se podplati. So drugi zborovi stvarija klucni lugje na svoja strana. Nie ,ako Rusija sakavme da ja stvarime na nasa strana ni na toa ne rabotevme.

Taka da , da se tvrdi deka zaradi tugji interesi izgubivme (sto e vistina) a nie ne sme sednale da rabotime ni 10% od toa na sto Albancite rabotat ne stoi ednostavno. Kako e mozno Amerika da vo Albancite gleda pojak sojuznik od nas? Pak, Albancite si rabotea na toa. Kako sto ostanatite rabotea Srbite da gi prikazat kako komunisti, sto ne e tocno. To est Srbite ne se poveke komunisti od ostanatite.
achtung_panzer Postoi dlaboka razlika megju nashiot pogled vrz nas i nashata okolina i kako briselsko-vashingtonskite stratezi ne' gledaat nas, nashata okolina i onie shto vazhat za neprijateli ushte od vremeto na berlinskiot zid. Nie se deklarirame i so dela (onolku kolku se mozhe) pokazhuvame podgotvenost za sojuznishtvo, megjutoa toa ne znachi deka i od drugata strana kje se odgovori na isto nivo na doverba. Vprochem na podadenata raka za sojuznishtvo od post- sovetska Rusija vidovme kako zapadot reagirashe: odlichno ja iskoristi prilikata da izigruva shef vrz Rusija, pa vidovme shto se' se sluchuvashe so Rusija za vreme Elcin. Odgovor- na vlast dojde Putin i spremno ja prifati novo-starata igra od zad berlinskiot zid. I normalno, Rusija e povtorno na tapet. Pri sekoja poseta od zapaden politichar vo Rusija prvo za shto kje se grakne se chovekovi prava, demokratija i pazarno stopanstvo na nivo shto ni vo samata EU ne se poddrzhuva.
Makedonija, Srbija, Crna Gora ushte dolgo kje bidat na listata "mozhni ruski sojuznici" zaradi zaednichkite kulturni koreni, istorijata na sojuznishtvo (ova povekje za Srbija i Crna Gora) i ambivalentniot stav na SFRJ za vreme na studenata vojna (namiganje nakaj obete strani i vernost kon niedna). Sledstveno, mozhe samo da ochekuvame idni kaljanja od EU po site standardi nezasluzheno osven po zapadnata percepcija za toa koj e protivnikot. I istoto gushenje so lagi za sozhivot, tolerancija i chovekovi prava dodeka shovinizmot na nivniot balkanski proxy e pogolem od bilo koga, seto toa kje se povtoruva se' dodeka sme na "k*rsot na evroatlantskite integracii" i sme vo "tranzicija". Ova se radikalno loshi vreminja, kolku shto ne bile vo poslednite 30-tina godini, i baraat radikalni chekori. Se vide kade ne' odvede "evroatlantskiot k*rs"...
pero bravarot Ne znam zosto muabetov go terate nakaj toa zosto sme nemale sojuznici?
MK imase sojuznici,onolku kolku istoriski sme imale,kolku Kiro vo periodot`90-`99 sozdade,onolku kolku tie mozea da rizikuvaat zaradi sv.vojnici na Kosovo,i onolku kolku bevme vo pravo.
Ova poslednovo e najvazno oti realno AL trebase da imaat pojce prava,toa ne bese nisto slozeno,ali MK sami ne si davaa prava,a kamoli na nekoi tamu AL.
Da ne zabor.prava ne se samo zastap.vo drz.organi,ami i funkcionalna drzava so policija,sudstvo,soc.zastita...
Edna od argum.na UCK bese deka tie ne ucest.vo privatizacijata.Plasticno kazano za toa sto Sterjo i negojte si razdadoa kako si razdadoa,plativme site so bunt na Robin Hudojte od UCK.
Na krajot pak se vracame na ramkovniot,dali go doziv.kako nesto normalno ili nesto strano,nepotrebno.