Светла Точка

Светла Точка
Unreal
 
Дали некој синоќа ја гледаше емисијата Светла Точка со Оливера Трајковска? Гости и беа СДСМ г-дин Премиер Владо Бучковски,ДПА г-дин Мендух Тачи,НСДП Г-ѓа Јагнула Куновска, ВМРО-ДПМНЕ г-дин Влатко Ѓорчев и ВМРО-НП г-дин Ѓорѓи Оровчанец.
Дебата беше ама баш заникаде, ни едните го нападнаа премиерот,нит пак овој успеа да каже нешто од што нон-стоп беше прекинуван од страна на Ѓорчев и Куновска.Најдобри соговорници беа Мендух Тачи и Ѓорѓи Оровчанец, само со нив се разви добра дискусија, другите двајца,Куновска и Ѓорчев беа неброено пати опоменувани од страна на водителката, која на крај им се обрати со зборовите:
"Не го бранев г-динот Бучковски, а да бев на вашите места денес, би им поставила многу повеќе директни и попровокативни прашања, жалам што ја испуштивте вашата шанса" .
Се на се,сума сумарум што викаат, мене ме фати страв, било кој да победи тешко нас ќе е, едниот се истакнуваше со убедлива и отворена арогантност, другиот се истакнуваше со отворена и нескриена иронија и дофрлување со тоа прикривајќи ја неспособноста да се соочи со поставување на вистински прашања,третата се истакна со својата политичка неукост и неискуство, а четвртиот се заеба скроз со започнување на теми кои се надвор од неговата област на знаење.Излезе само дека Мендух Тачи знае да постави прашање и да добие одговор а со самото тоа и дискусија.
dejan Ne im lici na Bucko i Tachi da se vikat 'g-din'
Unreal
quote:
Originally posted by dejan

Ne im lici na Bucko i Tachi da se vikat 'g-din'


Тоа ти е една од придобивките на демократијата, секое говно да мора да го наречеш г-дине
lav
quote:
Originally posted by Unreal

Дали некој синоќа ја гледаше емисијата Светла Точка со Оливера Трајковска? Гости и беа СДСМ г-дин Премиер Владо Бучковски,ДПА г-дин Мендух Тачи,НСДП Г-ѓа Јагнула Куновска, ВМРО-ДПМНЕ г-дин Влатко Ѓорчев и ВМРО-НП г-дин Ѓорѓи Оровчанец.
Дебата беше ама баш заникаде, ни едните го нападнаа премиерот,нит пак овој успеа да каже нешто од што нон-стоп беше прекинуван од страна на Ѓорчев и Куновска.Најдобри соговорници беа Мендух Тачи и Ѓорѓи Оровчанец, само со нив се разви добра дискусија, другите двајца,Куновска и Ѓорчев беа неброено пати опоменувани од страна на водителката, која на крај им се обрати со зборовите:
"Не го бранев г-динот Бучковски, а да бев на вашите места денес, би им поставила многу повеќе директни и попровокативни прашања, жалам што ја испуштивте вашата шанса" .
Се на се,сума сумарум што викаат, мене ме фати страв, било кој да победи тешко нас ќе е, едниот се истакнуваше со убедлива и отворена арогантност, другиот се истакнуваше со отворена и нескриена иронија и дофрлување со тоа прикривајќи ја неспособноста да се соочи со поставување на вистински прашања,третата се истакна со својата политичка неукост и неискуство, а четвртиот се заеба скроз со започнување на теми кои се надвор од неговата област на знаење.Излезе само дека Мендух Тачи знае да постави прашање и да добие одговор а со самото тоа и дискусија.

Тоа што си го (насекаде јавно) бараше премиерчето Фиромско си го и доби , само незнам дали ќе му стаса до избори ..или пак ќе треба уште една „доза„ да му се дајт.. иако притоа беше и „заштитен„ од ова „осиче“ новинарско со својата провокативна емисија.
Но велат секојпат дека ИЗНАД ПОПА има и други ПОПОВИ...така да лекцијата која му недосатсуваше ...по се изгледа си (можеби) и конечно си ја доби...не следејќи го примерот на неговите предходници Б.Ц-ката и дедо-ви Ќиро Фиромски...кои секојпат бегаа ко ѓаол од КРСТ од вкрстена јавна дебата со преставниците на опозицијата , посебно НЕ пред Избори.
Дали е посреди е недостаток на интелектуален капацитет ..или пак нешто друго како малформација не така лесно уочлива...времето ќе ни/ви покаже , разбира се...нели?.
за сите кои сакаат РЕПРИЗИ ...емисијата е во Понеделник во 11 часот предпладне.
Па кој сака да види она што не успел да го види и разбере...еве му ја шансата.
пс
Јас мислам дека ова е како играње на предсмртен танц ..с.екако кај Индијанците...велат нели тие кои го виделе.


Инаку она што го кажа околу придобивките на демо(Н)кратијата ...се надевам дека не ти се исклучени тука ниту Министрите...ниту пак Премиерчето во заоѓање?.


tomislav1978
quote:
Originally posted by vancom18

BRAVO za vlatko gjorchev, konecno vistinski mu go spuka na drugarot na ahmeti
taka mu trebashe, sam si go barase
B-R-A-V-O
treba uste pojse vakvi debati

So spuka be, so zboruvas, toj seljakot ke spukal of lele..ima da skapate u opozicija i glas da ne cujam
Unreal Абре што ќе беше овај ќејф да се зборувало за инает? Сите нормални луѓе со барем малце трошка познавање на денешнава политичко-економска ситуација во земјава и трошка интелегенција ќе се согласат дека синоќешната дебата (или дрндање) од страна на сите учесници беше ништо сем фијаско,на која излегоа на виделина неспособностите на сите учесници.Ниеден не излезе со здрава изјава,ами сите запнаа дека се во право,при тоа препукувајќи се кој е повеќе во право,придодавајќи си придавки од типот на : "Дилетанти, Лопови, албанофоби,албанофили, националисти,предавници,стар, млад,незрел, безобразен итн итн".Овој речник најмалку треба да им сличи на луѓе кои претендираат да ја водат оваа држава, или барем кои претендираат да обавуваат некоја важна државна функција.
Ова беше Индијанско играње на претсмртен танц за Македонија како држава....Се виде дека ниеден од присутните немаат концепт за развиток на државава,туку најчесто зпоменуван збор им беше "Ние Наследивме,Вие толку украдовте, Вие толку скривте, Вие Војна, Тие војна", абе да му се слоши на чоек кој луѓе сакаат да дојдат или да останат на власт... Тешко нас, само тоа можам да кажам, тешко нас, мрачни и тешки времиња не очекуваат сите...Од никогаш не сум бил песимиста, не ми дозволувало искуството од животот што сум го имал да сум песимиста, но она синоќа ја испразна чашата која за мене секогаш беше до пола полна, а не до пола празна.
nukleus Seto toa za zal e politickiot "shlajm" na Makedonija.A se znae deka "shlajmot" mora da se ispluka nadvor kolku da ne se dobie bronhit ili nedajboze "vospalenie".Zatoa nikako da ne se izleguva na ovie izbori kolku da znae Evropa deka i vo Makedonija seushte ima luge koj znaat da procenat spored mirizbata kakov e "izmetot" koj gi opkruzuva.
makedonec Pogolem politicki cirkus dosega nemam videno. Se vide deka nikoj od vcerasnite gosti nema kapacitet da upravuva so drzavata, a kamoli da ja izvlece od politickata, ekonomskata i socijalnata kriza vo koja taa se naoga.Drski prasanja, uste podrski odgovori, megusebni obvinuvanja,za zal toa e nasata realnost na politickata scena. Barem sega elektoratot uvide koi se pretendentite sto ke atakuvaat na parlamentarnite fotelji. Istite tie koi ja dovedoa Makedonija ovie 15 godini vo totalen ekonomski i socijalen kolaps,bez perspektivnost i apatija.
concrete He,he...se mi se cini deka politickiot cirkus duri sega sleduva...simtomaticno e sto "pripravnicite" od megunarodnata zaednica !!! , na staz vo F..Y..R..O..M uporno drndaat deka slednite izbori se "KLUCNI-ISTORISKI-SUSTINSKI TEST ".....nekoi ovde verojatno se sekavaat na onoj "diplomat" so roskop saatot pred Sobranie???....toa samo znaci deka veke se naracani i organizirani najkorumpiranite dosega izbori....
............ostanuva sepak najdobriot lek za toa totalnoto neizleguvanje na izbori..toa e najednostavniot, najlesniot i najeftiniot nacin da se pokaze izborot...ona na Svetla tocka samo pokaza koja e ponudata, vo 10 , 100 ili 1000 cekori!!!
vancom18 BRAVO za vlatko gjorchev, konecno vistinski mu go spuka na drugarot na ahmeti
taka mu trebashe, sam si go barase
B-R-A-V-O
treba uste pojse vakvi debati
Unreal
quote:
Originally posted by vancom18

a najbolje bese, koga vlatko go spuka bucko: VIE JA NAPRAVIVTE VOJNATA!
sto e vistina. vojna rezirana od b.c.


Еве уште еден доказ каде некој сличен на Владимир Ѓорчев сака од добра дебата на форумов да направи пародија иста како што направија од емисијата.И после ај чуди се зошто во МК нема добра влада,и згора на тоа Vancom18 е уште еден доказ дека секој народ добива онака влада каква што со заслужува,затоа што само таквите како него ќе одат на гласање и кога ќе дојдат на власт тие што ги гласал и кога ќе почнат да прават грешки,да грабаат и кога ќе бидат обвинети на форумов за тие грешки Vnacom18 и истите на него кои ги гласале тие што се на власт ќе излезат со коментари од типот: "Па тоа им беше наместено од претходната власт, па тие мораа така да направат затоа што претходната власт правеше така, па владата мораше да го амнестира затоа што претходната тоа го правеше" и ред други, до бескрај оправдувања и префрлање на вината на По знак Прашалник идната опозиција?! (рецепт добро испробан за одбрана кога си неспособен да водиш држава) кои нема да бидат оправдувања во корист на власта,ами ќе бидат оправдувања за да се обидат да си ја исчистат својата совест затоа што ги гласале.
Ако некој не заслужува да има место во парламентот тоа се: Најироничното,најсаркаситчното,најболното,најискомплесираното,најзлобното,вечниот студент и пишман што е родено копиле Влатко Ѓорчев, Најголемиот сељак, најпоганиот, најтупиот, најглупиот, најбезобразниот, најнекомпетентниот,(конечно дипломираниот во Бугарија,да не беше таа диплома немаше со очи да види,а не камоли да добие) и тој пишман што е роден Александар Флоровски.
По мене овие двајца се најинертната сила во сегашнаа опозиција,а за Филип Петровски? Ух,бре, немате појма од кога му го збирам него,тој човек ако ми падне во раце не знам,не знам, мислев дека неможам да мразам човек,ама овој не знам,би го стрелал без трошка совест,онака ладнокрвно.
tmoro Dali nekoj moze da stavi link od emisijata pa i nie koi nesledevme sto se,se slucuvase da vidime i slusneme.Se razbira ako nekoj ima dobra volja.
concrete
quote:
Originally posted by Unreal
[.................родено копиле Влатко Ѓорчев, .................... тој пишман што е роден Александар Флоровски.
...............Филип Петровски? Ух,бре, немате појма од кога му го збирам него,тој човек ако ми падне во раце не знам,не знам, мислев дека неможам да мразам човек,ама овој не знам,би го стрелал без трошка совест,онака ладнокрвно.


Aj ako mislis da prais nesto pobrzaj...ene kaj se izborite..koj posle ke gi trpi narednite cetiri godini:):)!!
Unreal
quote:
Originally posted by concrete

quote:
Originally posted by Unreal
[.................родено копиле Влатко Ѓорчев, .................... тој пишман што е роден Александар Флоровски.
...............Филип Петровски? Ух,бре, немате појма од кога му го збирам него,тој човек ако ми падне во раце не знам,не знам, мислев дека неможам да мразам човек,ама овој не знам,би го стрелал без трошка совест,онака ладнокрвно.


Aj ako mislis da prais nesto pobrzaj...ene kaj se izborite..koj posle ke gi trpi narednite cetiri godini:):)!!


Абе ќе треба го лежам ко за човек,тоа да се направи ќе биде добро,да се даде пример дека нема да се толерираат такви дркаџии,но сепак кога човек ќе подразмисли малце подлабоко,не вреди да се рескира главата и да се запоќнува револуција за народов македонски,затоа што само е прашање на време кога ќе те предадат тие за кои што си се борел.
kazano abe onie od opozicijana kako lesinari se.ce go izedeja bucko.plus toa aj da go maltretiraa na kulturen nacin - kako mi kako.ama ova prosta masa mame mu ebam seto klosari od po ulicine.jas ne znam koj gi viknal niv na televizija.ona e rezil i za vladata i za opozocijata.na vakov nacin nikoj nema da gi pridobija grajganite da glasaat za niv (osven nekoj zalutani partiski aktivisti i prostata masa za vmro).
concrete
quote:
Originally posted by Unreal
.......................................... ќе биде добро,да се даде пример дека нема да се толерираат такви дркаџии,но сепак кога човек ќе подразмисли малце подлабоко,не вреди да се рескира главата и да се запоќнува револуција за народов македонски,затоа што само е прашање на време кога ќе те предадат тие за кои што си се борел.


Imas pravo...uste samo da go docekame da porasne toj sto ke dade primer i na kogo ne mu e gajle dali ke go izdadat :):)!!!
Dobredojde vo Klubot na salonskite(kafanskite) gemidzii :):):)!!!

pero bravarot @Unreal
Kaj ti tekna za Filip,
sum videl se i sesto ama ko nego,zdravje. [:bravo:)]
vancom18 ovoj gi zgresil iminjata
Најироничното,најсаркаситчното,најболното,најискомплесираното,најзлобното,вечниот студент и пишман што е родено копиле - ova a Marjan Gjurovski

Најголемиот сељак, најпоганиот, најтупиот, најглупиот, најбезобразниот, најнекомпетентниот,(конечно дипломираниот во Бугарија,да не беше таа диплома немаше со очи да види,а не камоли да добие) - so ovaa definicija se opfaka pogolem krug na lugje od vrvot na sds

a ako, saka nekoj da se presmeta so filip, znae kaj e stabot, ako ima muda :)
inace , ne veruvam deka gorenavedeniot ima
tomislav1978
quote:
Originally posted by vancom18
muda :)

So se smees? Ili po madinja si
orlak светла точка...
Тачи во свој стил - дефинитивно број 1
Куновска во свој стил - дефинитивно залутала во политиката
Оровчанец во свој стил - она што го знае го говори
Ѓорчев во свој стил - дефинитивно треба уште да учи, учи, морал и етика
Бучковски во свој стил - дефинитивно колатерална штета
ба’те изгубеното време пред ТВ.
tane komita Светла точка - катастрофа не видена, дури и водителката се изгуби!!!
Поради глупостите кои се правеа не можев да ја догледам емисијата до крај. Поголеми гнасотии не можеа да бидат изречени, без срам и перде, без морал и етика.
Од искуство знам, каде Јагнула пристапила во партија - партијата се растурала. По црна овца НСДП не можела да испрати во емисијата. За жал, ја оцрни и партијата, ова нека им е поука.
Што се однесува до гласањето, постојат две можности: ДА НЕ СЕ ИЗЛЕГУВА НА ГЛАСАЊЕ или да се пречкртуваат со Х нивните имиња.
Дефинитивно се покажа дека Македонија нема политички кадар - се’ ѓубре до ѓубре.
zrze Abe kajste be odvaj ve najdov braka patrioti
zrze A za svetlata tocka mozam da kazam samo katastrofa za Buckovski, si izvrsi politicko samoubistvo
nukleus A blamaza za Jagnula i Gjorcev koj se pokazaa vo katastrofalno izdanie.
zrze Ne ne bas naprotiv, mu kazaa se sto trebase uste od poodamna nekoj da mu kazi, jas nemislam deka voopsto poveke ke pobara da izlezi na tv duel, koga ke slusni tv duel, ke bega kako gavol od temjan
xokaido
quote:
Originally posted by tane komita

Светла точка - катастрофа не видена, дури и водителката се изгуби!!!
Поради глупостите кои се правеа не можев да ја догледам емисијата до крај. Поголеми гнасотии не можеа да бидат изречени, без срам и перде, без морал и етика.
Од искуство знам, каде Јагнула пристапила во партија - партијата се растурала. По црна овца НСДП не можела да испрати во емисијата. За жал, ја оцрни и партијата, ова нека им е поука.
Што се однесува до гласањето, постојат две можности: ДА НЕ СЕ ИЗЛЕГУВА НА ГЛАСАЊЕ или да се пречкртуваат со Х нивните имиња.
Дефинитивно се покажа дека Македонија нема политички кадар - се’ ѓубре до ѓубре.


ТАКА Е...ЦЕЛОСНО ТЕ ПОДРЗУВАМ.....!!!!!!
TimeHacker vo pravo si komita
f9 Znachi "Svetla tochka"osvetluvachki dejstvuvala vrz vas...kako ona pochetnono od Makedonsko radio "Dobro utro Makedonijo denes e 06.06 -06,sonceto ke izgree vo 7 chasot na pladne..."
tane komita Добро е ако изгрее...

Ако е забајно, да не е заборајно!

Поздрав!
xokaido epten osvetluvacki..:)
tane komita
quote:
Originally posted by zrze

sto zboris be! svetlata tocka, go ocrni Buckovski, a Gorcev si bese kako treba, sto trebase Gorcev da pravi, da kuti i da mu veruva na lagite na Buckovski, a! toa trebase


Од црни овци - бело предиво не се прави!!!???
fruchtegut01
quote:
Originally posted by vancom18

BRAVO za vlatko gjorchev, konecno vistinski mu go spuka na drugarot na ahmeti
taka mu trebashe, sam si go barase
B-R-A-V-O
treba uste pojse vakvi debati

Браво за Влатко Ѓоречев.Чудно.
Господинот Ѓорчев културата си ја имаше дома заборавено изгледа.Како носител на листа на едно од доминатните партии во Македонија не му доликуваше таквото однесување.Во студиото се однесуваше како да е седнат на кафе муабет со другар му на кеј.Тоа што го направи само додаде негативни поени за неговата партија.Постојанато дофрлување додека збореше премиерот не му доликуваше ни малце.А за Јагнула муабет па да не правиме.Едноставно катастрофа и од двајцата.
zrze sto zboris be! svetlata tocka, go ocrni Buckovski, a Gorcev si bese kako treba, sto trebase Gorcev da pravi, da kuti i da mu veruva na lagite na Buckovski, a! toa trebase
fruchtegut01 [quote]Originally posted by zrze

sto zboris be! svetlata tocka, go ocrni Buckovski, a Gorcev si bese kako treba, sto trebase Gorcev da pravi, da kuti i da mu veruva na lagite na Buckovski, a! toa trebase
[/quot
Абе станување и маваше до несвест.Голема работа премиерот на МакедонијаЃорчев политичарот тиква без семки.До каде бе вака мислите ке одите со плиткиве мисли.Бог да чува.Свашта по светов па и по нетов
Pana Ubavo napisa profesoreot Frckovski:"Jagnula e histericna babetina".A za tupoto kopile Gorcev jas ke se pogrizam koga ke menuva "slikicki" so Janko na plostad.
Go fativ li mu ja zaebav mamicata.Kolku da se znae!
zrze
quote:
Originally posted by Pana
.
Go fativ li mu ja zaebav mamicata.Kolku da se znae!
ke mu go navinis he he he
tane komita
quote:
Originally posted by Pana

Ubavo napisa profesoreot Frckovski:"Jagnula e histericna babetina".A za tupoto kopile Gorcev jas ke se pogrizam koga ke menuva "slikicki" so Janko na plostad.


Во право си. Убаво кажано!