Makedonija napred?-Ne,nazad!

Makedonija napred?-Ne,nazad!
nukleus
 
Kakov slogan na SDSM,covek treba da im cestita na iskrenosta so koja odgovorija na ova prashanje shto gi "tishti" Makedoncite vo celiot svet zatoa shto vo izminatiov period od lagi i arogancija nikoj prakticno ne mozeshe neshto ni da gi prasha.Vaka so svojot "slogan" Makedonija napred? a potoa i odgovorot -Ne,nazad! "glaucite" na SDSM kako da odgovorija kade i kako ja vodea i ke ja vodat Makedonija dokolku pobedat na slednite izbori.
macswiss Mala shala, taman rabota... Samo neka odi napred!!! Si ja sakam i jas Makedonija bez razlika koj e na vlast....
Samo sakav ushte ednash da pokazam kolku e glup i kolku dvosmisleno moze da se sfati sloganot na SDSM....
A rakijata i mezeto ne ni bega
macswiss Ne, Nazad!
tane komita
Е, сега ја утнавме работата!?

Јас сум Македонец и кога напишав „Македонија - напред“ мислев Македонија да оди напред, не ме интересира со која влада, а верувам дека лошо ме разбра и не си за тоа Македонија да оди назад!?

Договорот за мезето и ракијата останува.

Поздрав!
nukleus Treba toj shto im go "podmetnal" sloganot barem da im gi vrati parite,ama zatoa shto parite ne se od nivniot djeb tuku od nashiot ne veruvam deka "moronite" ke gi zaboli tolku za da si gi pobaraat nazad kako shto velat vo sopstveniot slogan.:)
macswiss
tane komita
ОК!
За МАКЕДОНИЈА - НАПРЕД!
трендафил
quote:
Originally posted by tane komita


Е Трендафил, Трендафил!?

Јас и ти барем знаеме дека ЦРВЕНАТА БОЈА беше комунистичка, знамето на СКЈ беше комунистишко, пасошите беа црвени, комунизмот и комунистите беа црвени секаде во светот, црвените бригади и т.н.

Можеби требаше да одберат зелена боја, арно ама „зелените“ одбраа портокалова.

Поздрав!


Колку што ми е познато историјскиот грб на Македонија што не е државен само затоа што една партија смета дека се` почнало со неа е со жолт (златен) симбол, лав, на црвена основа. Во време кога немало абер од комунизам. Иначе друга работа е што одредена боја или симболи користеле и други. Така на пример и кукастиот крст и петокраката (и црвена) не почнуваат со фашизмот или неговиот диктаторски опонент комунизмот.
Нејасно ми е само зошто бојата на најголемата опозициона партија е најдискутираното нешто на овие избори. Знамињата на Република Албанија со која некои партии дури и од власта излегуваат на овие избори е изгледа помалку важна работа. Колку ли пари им платиле Албанците на Бучковски, Џанго, обвинителот Прчевски и другите од октоподот, па овие не превземаат ништо. Или безбедносната ситуација е толку лоша што евентуално спроведување на законот би довело до нова војна?
Или што станува со оваа вест објавена на А1 телевизија.

Тепачка меѓу активисти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, која кулминираше со рафални истрели од пиштоли и калашников. Причината банална, лепење плакати. За среќа никој не е повреден.

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека група нивни активисти кои лепеле плакати кај трговскиот центар Рамстор синоќа околу 2 часот по полноќ биле нападнати од 70-тина активисти на СДСМ кои пристигнале со 20-тина возила. Активистите на СДСМ употребиле оружје да ги заплашат ривалите.


А колку што ми е мене познато во 2001 година членовите на СДСМ не знаева да пукаат. Сега или научиле или не се борат за одбрана на Македонија, туку само за власт.
Бидејќи темата е СДСМ би поставил за почеток неколку прашања. Дали чувствувавте дека во последните 4 години судбината беше во ваши раце? Дали од вашето и од семејствата на вашите соседи, роднини и пријатели се вработи по еден? Имавте ли чувство дека Али АХмети се бори и за вас во унитарна Македонија?
А што се однесува до сината боја на знамето на СДСМ, дали и тоа е лага. Дека божем се работи за партија блиска до ЕУ. Е да сакаат да не одведат во ЕУ, нема да пукаат на овие избори. Треба ли во амбасадата на САД да бидат повикани и Бучковски (како партијски лидер) и Груевски?


nukleus Eve kako Amerikancite ke gi sankcioniraat nelegalnite aktivnosti na "izbornite trkaci" koj se 1% od naselenieto ama ke ni ja krojat sudbinata na 99%.Neshto poblentavo nemozel nikoj drug da smisli i da osudi cel narod samo zatoa shto 1% od naselenieto ima "grabacki afiniteti".Pa i vo tie 1% ne se site raspolozeni za nelegalni aktivnosti ama sepak EU i USA ke ja vrakaat Makedonija nazad zatoa shto onie shto ni gi podmetnaa pred 4 godini ne bile tolku dobri:

-Џилијан Миловановиќ многу јасно и недвосмислено им ставила до знаење на лидерите на ДУИ и ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи дека САД ќе ги стават под ембарго министрите Албанци кои во идната влада ќе ја претстават албанската партија, за која ќе имаат податоци дека со сила се наметнала на власт.
Тоа ќе значи дека лидерите на таа партија и нивните функционери ќе имаат ембарго за влез во САД. Ќе бидат ставени на посебен третман за да не можат да добијат американски визи, нешто слично како што заврши експремиерот Љубчо Георгиевски.
Истите извори велат дека оваа мерка претставува и закана за дел од идната македонска влада дека ќе им бидат затворени вратите за институционална соработка со САД. Исто така, ресорите што ќе бидат покриени од министри Албанци нема да им се даде ниту еден денар од американските фондови, што директно ќе се одрази и врз нормалното функционирање на целата влада.
Овие закани не многу сериозно беа сфатени од албанските политички партии, бидејќи по строењето што Американците им го приредија на Ахмети и Тачи во нивната амбасада во Скопје, место смирување на состојбата, насилствата не само што ескалираа во албанските средини, туку се проширија и во македонскиот дел. Тие не ги послушаа сугестиите на амбасадорите Миловановиќ и Фуере јасно да ги осудат инцидентите и лично да се заложат да се смират страстите. Во суштина, велат нашите извори, преку строењето на Ахмети и Тачи, странците ги строеја и лидерите на македонските партии, кои, исто така, сносат одговорност за состојбите во земјата во секој дел од нејзината територија.
Американците, велат нашите извори, видоа дека се сфатени несериозно и излегоа со второ предупредување. Амбасадорката Миловановиќ јасно им кажа, не само на албанските партии, туку и на македонските, дека земјата ќе се соочи со сериозни и трајни последици, ако не престанат насилствата. Уште сега таа ни кажа дека нема да има ништо од приказната за членство во НАТО и ЕУ ако изборите не бидат фер и демократски.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by tane komita

quote:
Originally posted by nukleus

Imash odlicen stav prifatliv barem za 70% od graganite na Makedonija,ama onie 30% na sekoj nacin gledaat da ne izvadat od takt.:)


...Е е е! Убавите времиња поминаа! - за жал....


ostana samo spomenite, i nadezda koja vejke sto umre deka pak ke mozea da se vratat ubavite vreminja....

samo mene edna rabota ne mi e jasno , kako narodot mu veruva mnogu na vldata, da bea deca ke razberea deka nekoj 15 god samo gi laze, i gi laze i nisto drugo ne pravi osven sto lazi i samo lazi.
E sega koj lazi?!?!?!
Pa vladata, znaci koj lazi , toj kradi i ima voski i plus spija na tavan

lazi + kradi + ima voski + spija na tavan = vlada

ccccc ne dobro
трендафил Сите тие што ВМРО-ДПМНЕ и ДПА ги сметаат за единствено виновни за тоа што ни се случи во 2001 година, не гледам причина да не ја гледаат актуелната власт за единствен виновник за тоа што ни се случува сега. А мнозинството, не малцинството, е одговорно за тоа што се случува во една држава. А се казнува одговорниот. Доколку ние не сакаме изборно насилство, нема да гласаме за изборни насилници. Истото важи и доколку не ни се допаѓа ситуацијата во државата, не треба да гласаме за тие што ја створиле таа ситуација или не сториле ништо за истата да се смени. Доколку на некого 15 години му се случува виша сила, значи дека е баксуз, па не гледам зошто би гласале и за баксузи.
Интересно е што секој го гледа и го зборува само тоа што му одговара. Ристо Пенов, на пример, зборува дека градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во Скопје не направиле ништо. Не гледа дека уште помалку од ништо има направено мојот градоначалник, Изет Меџити во општина Чаир, а тука некаде е и Андреј Петров во општина Карпош. Доколку на првиот не му го сметаме за успех знамето на Република Албанија со кое го прекри Илинден на денот на албанското знаме на 28 ноември минатата година и за што до ден денешен не одговараше, а на вториот изградбата на првата нова џамија на десната страна на Вардар.vancom18 definitivno najglupiot slogan do sega, polos i od onie so cisti race
ili lugjeto od sds namerno go sabotiraat bucko, ili se premnogu glupi
tomislav1978
quote:
Originally posted by vancom18

definitivno najglupiot slogan do sega, polos i od onie so cisti race
ili lugjeto od sds namerno go sabotiraat bucko, ili se premnogu glupi

Ti li najde be da zboruvas za gluposta?
vancom18 imas pravo, mozda treba TI
heheheeeeee
concrete Ne vi vredi raspravanje: BESKRAJNA E......ama EPTEN BESKRAJNA , posebno Makedonskata, ja ima za site kolku sakas :):)!!!
nukleus Sepak treba barem vaka javno da se prikaze za da ostane "epten beskrajnata" zabelezana vo analite na Makedonskata istorija:-Makedonija napred? beshe prashanjeto,a odgovorot sledi vednash:-Ne,nazad! pa ima li neshto poblentavo od toa direktno da im kazesh na sonarodnicite deka nema da ima napred ili ke ima samo nazad se dodeka nekoj "perverzno" te odbira da vladeesh so negovata drzava?
macswiss Poshto ide vreme na odmori-najdobro ke e u Ohrid
Makedon-666 mnogu glup slogan
tane komita
quote:
Originally posted by Makedon-666

mnogu glup slogan


„Ако ти е крив Илија - не ти е крив свети Илија“!
makedonec Ja unazadija Makedonija na ekonomski plan 15 godini, pa se drznaa da napravat vakov slogan. Vakvo licemerie i drskost dosega nemam videno. Samo prasanje e koj ke im poveruva na ovie izduvani i so viorot odneseni kadri?
Pina A be toa e samo igra na zborovi, pa koj kako ke si go protolkuva. Za mene na primer ovoj slogan e tokmu na mesto shto treba Makedonija da napravi pa duri posle da misli za napred. Chesto pati vo zhivotot treba da se vratish nazad, da raschistish nekoi raboti, pa da pojdesh napred.
Treba da se vrati Makedonija nazad, vo vremeto na embargoto pa da udri edno embargo na Grcija zatoa shto ni pravi problem so imeto...

Treba da se vrati nazad i da bara od strancive da ni se isplatat shtetite od embargoto i od agresijata na Kosovo od strana na NATO

Treba da se vrati nazad i da ne dozvoli nitu eden stranski vojnik na teritorijata na R. Makedonija, znachi da si gi soberat partalite i dzhenem...

Treba da se vrati nazad i da sobere se ona od ONA, UCK i slichni proxy armii na CIA pa da gi spika vo eden logor na Krivolak, i tamu da chekaat azil od Evropskite dushegrizhnici za malcinskite prava vo R. Makedonija...

I ima ushte mnogu raboti shto treba da se raschistat, pa posle da mislime za napred, ama vistinsko napred...

Samo ima eden mal problem so ovaa moja nauchna fantastika za vrakjanje nazad. Nie ne sme narod shto mozhe na primer da izdrzhi edno 10 godini pritisok, sankcii, voeni zakanuvanja, totalna izolacija i se ona shto ke te snajde ako se sprotivstavish na Imperijata, nie nemame nerv za takvo neshto,,,

Samo tolku imav, a vie prodolzhete si gi partiskite nadmudruvanja, samo taka se odi napred....
nukleus Mozebi si se preracunal vo presmetkite.Tokmu nie sme narod shto izdrzal 500 godini vo GETO (pod turska vlast),tokmu nie sme narod shto najdobro se "adaptira" vo totalna izolacija koja e pomognata i pottiknata od sopstvenite kvislinzi vo vlasta.Nie ja imame formulata za najdolgo prezivuvanje koga odredeni malcinski grupi kako Vlasi,Albanci ili Srbi ni rakovodat so ekonomijata i ni delat "troshki" kako na "lastovici" zarazeni od pticji grip i staveni vo karantin.Ke go izdrzime i ova "deredje" kako i mnogupati dosega,a vo istorijata ke ostane zapishano deka vo odreden period koga Makedonija trebalo da odi napred nie sme se vratile nazad za da im go napravime "kefot" na odredeni "glauci" shto i za malku vlast bi ja stavile sopstvenata majka na raspolaganje.Tokmu toa celnicite na SDSM sakaat da ni go kazat preku sopstveniot slogan aludirajki na vistinskata sostojba koja ne snajde so nivnoto vladeenje so koe sme vrateni 20 godini nazad a ke bideme vrateni ushte ponazad dokolku gi izbereme istite da rakovodat so nashata drzava slednite 4 godini.
Aleksandra Izvor: Utrinski Vesnik.....

Македонија напред, а не назад, со преродба во сто чекори
Програмите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ нудат идеални решенија, само уште да се остварат

Македонија ќе оди напред со преродба во сто чекори. Така би можела накусо да се опише пораката на двете главни партии - владејачкиот СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ - како најсилни креатори на предизборната атмосфера. Нивните програми насловени „Македонија напред, а не назад" на СДСМ, и „Преродба во 100 чекори" на ВМРО-ДПМНЕ нудат идеални решенија за сите проблеми во земјава. Само уште да се остварат.

Така, ВМРО-ДПМНЕ нуди годишен економски раст од 6 до 8 проценти годишно и програма за економски пресврт по примерите на Естонија, Летонија, Литванија, Ирска, Кина, Романија и Бугарија. За земјоделството ветуваат 150 милиони евра во наредните четири години.

СДСМ е со поскромни прогнози и вели дека до 2010 година ќе ги почне и ќе ги заврши преговорите за членство на Македонија во ЕУ, а поканата ќе следува подоцна, ВМРО-ДПМНЕ во својата програма уверува дека Македонија ќе стане членка на ЕУ до 2010 година. И двете партии тврдат дека членството во НАТО е веќе сигурна работа, а македонските граѓани наскоро, за една-две години, ќе можат да патуваат во странство без визи.

ВМРО-ДПМНЕ цврсто им ветува на граѓаните дека во првата година од нивното доаѓање на власт нема да купуваат мебел и возила за владата за да штедат за други проекти. Велат и дека ќе ги намалат сегашните лихварски банкарски камати на 5-6 проценти и дека ќе воведат најниски даноци во Европа, но не кажуваат колкави ќе бидат. Едно од најатрактивните ветувања на ВМРО-ДПМНЕ е дека Македонија ќе стане прочуена со т.н. вардарска силиконска долина каде што ќе се произведуваат компјутерски микрочипови. Најавуваат и изградба и модернизација на патиштата.

Во однос на невработеноста, ниту една од партиите не нуди некои поконкретни решенија. ВМРО-ДПМНЕ вели дека ќе поддржи семеен бизнис за пет илјади лица. Исто така, ќе вработи и 400 деца без родители и две илјади самохрани родители и инвалиди.

ВМРО-ДПМНЕ им ветува на студентите изградба на нов студентски дом во Скопје и бесплатен Интернет, а за посиромашните основци бесплатни учебници. Триесет најсиромашни општини ќе добијат училишни автобуси. Личните документи граѓаните ќе можат да ги вадат само за 30 минути. Скопското Кале ќе биде спасено од пропаѓање и ќе доживее комплетна реставрација од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Владејачкиот СДСМ исто како и ривалот ветува годишен економски пораст од 5-6 проценти и намалување на банкарските камати на 6 проценти. Но, СДСМ повлече и неколку интересни чекори. Најави зголемување на платите во јавниот сектор за 12 проценти и зголемување на пензиите за 10 проценти.

Во поглед на инфраструктурата, СДСМ се поконкретни. Тие ветуваат завршување на обиколницата Скопје и нови 180 километри регионални патишта. Инвестициите во енергетиката, според нивните проекции, би достигнале и до 950 милиони евра.

Велат дека ќе го помогнат бизнисот со 100 милиони евра за 200 најуспешни мали и средни фирми, а за земјоделците ќе одвојат 23 милиони евра годишна поддршка. Владејачките социјалдемократи, ако останат на власт, тврдат дека ќе изградат и четири нови модерни гранични премини. Ќе воведат бесплатен Интернет во образованието и ќе изградат нови студентски домови со капацитет од илјада легла.

Владата на СДСМ, доколку добие уште една шанса, планира да ја возобнови куќата на Мајка Тереза. Велат дека ќе дадат и бесплатни учебници за посиромашните основци. Ќе ги намалат цените на лековите од позитивната листа за 40 проценти. Ќе употребат милион евра за чистење на реката Вардар итн.

Од програмите може да се види дека двете ривалски партии во битката за власт, главно, се фокусирани на одредени категории избирачи како целни групи. СДСМ смета на пензионерите и на вработените во јавниот сектор, како и на помладата категорија граѓани кои зависат од банкарските камати. Двете партии испраќаат оптимистички пораки до земјоделците - група која постојано е на маргините на интересирањата на сите досегашни влади.

ВМРО-ДПМНЕ се определи да игра со помладата генерација која најмногу е соочена со економски тешкотии.

Неодамнешната анкета на Институтот за социолошки и правно-политички истражувања покажа дека СДСМ е најмногу популарен кај повозрасната популација и кај пензионерите, додека ВМРО-ДПМНЕ има повеќе приврзаници меѓу младите. (С.К.)
Makedon a sto ispolnile SDSM od ona sto vetile?

Sramota e duri i da vetuvaat. Programata im e prepisana od laburistickata programa za izborite vo UK lani.
Aleksandra
quote:
Originally posted by Makedon

a sto ispolnile SDSM od ona sto vetile?

Sramota e duri i da vetuvaat. Programata im e prepisana od laburistickata programa za izborite vo UK lani.


Jas ona bla blago postaviv opsto za site na slikana.
tane komita
Многу убава слика - З А П О С Е Б Н И П Р И Л И К И !?

ЗА „ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ“ !!!???

А кај се „браќата“???
struga
quote:
Originally posted by Makedon

a sto ispolnile SDSM od ona sto vetile?

Sramota e duri i da vetuvaat. Programata im e prepisana od laburistickata programa za izborite vo UK lani.

Cekor napred dva nazat
nukleus Bogami so izborot na kandidati za vo parlamentot VMRO-DPMNE napravi svoevidna "katastrofa" pri shto liderot Gvujo se rakovodi od faktot deka treba da ima shto pomalku pratenici vo idniot sostav na Makedonskoto sobranie.Mozebi taka mu "shepnale" ama sepak primerno bi bilo tolku da ne ne maltretira so negovite predizborni govori na koi so vakviot sostav od kandidati ne veruvam deka nekoj ke im poveruva vo najavenata prerodba od 100 cekori.Tolku za toa,vprocem i temata beshe dali Makedonija ke odi napred,a sledeshe i sekogash arogantniot i bezkompromisen odgovor od strana na SDSM koj veli: -Ne,nazad!Znaci SDSM ovojpat otvoreno nastapuva i na site ni kazuva deka ke ne vrati nazad kolku shto moze i ke se trudi so site sili da ostaneme "na dnoto" kako bi mozele nivnite glauci polesno da profitiraat.
Makedon
quote:
Originally posted by struga

quote:
Originally posted by Makedon

a sto ispolnile SDSM od ona sto vetile?

Sramota e duri i da vetuvaat. Programata im e prepisana od laburistickata programa za izborite vo UK lani.

Cekor napred dva nazat


Cekor napred dva nazad
zrze Makedonija napred so SDS vo totalen propast.
Makedonija napred so VMRO DPMNE VO NAJSVETLA IDNINA
Aleksandra
quote:
Originally posted by zrze

Makedonija napred so SDS vo totalen propast.
Makedonija napred so VMRO DPMNE VO NAJSVETLA IDNINA


Poleka, vremeto ke pokaze, ne se zaletuvajte mnogu.
zrze Vremeto pokaza, sto treba uste da pokaze, zarem treba da pocnime da umirame pa togas vremeto da pokazi?
NAPRED VMRO DPMNE
petkovska_ana ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO


Raka na srce, ako slednite 4 godini so SDSM se isti kako dosegasnite 4 godini togas toa nikako nemoze da znaci ODENJE NAPRED. Katastofa e rabotava.
zrze
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMROedit od Satanico Pandemonium : Navredi i vulgarnosti ne se toleriraat ovde na forumov. Sleden pat ke sledi poostra kazna
zrze
quote:
Originally posted by petkovska_ana
so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMROZarem uste lagi mori cupe, pa neli Evropa ti rece deka nema prosiruvanje vo slednite 20 godini, kogo ti sega lazes, dali ucis od volot bucko za da lazis i ti ovde.
I so koga Makedonija ke odi napred, so aramii i lazgovci, kadee vrabotem po eden od sekoja familija, oladsigo glavceto i glasajsi za VMRO DPMNE, AKO SAKAS Makedonija da ti cveta, a ako sakas da zivees vo beda i siromastija, glasajsi za gnasive komunjarski, i da te informiram za da znaes deka VOJNATA VO MAKEDONIJ AE DONESE SDS I ALI AHMETI i nemoj poveke da treskas kako otvoreno pendzere na promaja.
VMRO DPMNE SPAS ZA MAKEDONIJA
Satanico Pandemonium
quote:
Originally posted by zrze

quote:
Originally posted by petkovska_ana
so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMROZarem uste lagi mori cupe, pa neli Evropa ti rece deka nema prosiruvanje vo slednite 20 godini, kogo ti sega lazes, dali ucis od volot bucko za da lazis i ti ovde.
I so koga Makedonija ke odi napred, so aramii i lazgovci, kadee vrabotem po eden od sekoja familija, oladsigo glavceto i glasajsi za VMRO DPMNE, AKO SAKAS Makedonija da ti cveta, a ako sakas da zivees vo beda i siromastija, glasajsi za gnasive komunjarski, i da te informiram za da znaes deka VOJNATA VO MAKEDONIJ AE DONESE SDS I ALI AHMETI i nemoj poveke da treskas kako otvoreno pendzere na promaja.
VMRO DPMNE SPAS ZA MAKEDONIJA


Smiri se malce. Nema potreba od licno obrakanje so vakva agresivnost kon nekogo. Ova vednas go odreduva ponatamosniot tek na diskusijata. Se sto sakas mozes da go kazes ladno bez emocii. Sekoj si ima pravo da veruva vo nekoja partija i za nejze glasa. Pusti gi drugite da si odlucat. Kazi si gi svoite argumenti. Toa e diskusija.
struga
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO

Glasajte za sdsm ce ve odvedatAfricka Unija za dve godini
zrze Glasanje za SDS, e isto kako da si izvrsil SAMOUBISTVO
nukleus Znaci prodolzuvame so odenje nazad pri vakva aktuelna vlada koja nemilosrdno gi troshi nashite pari za da si priushti razni zadovolstva od tipot:-prisustvo na otvaranje na svetski prvenstva vo fudbal, zemanje "animir dami" za zabava za da im se "krene" moralot,pa perverzno fotografiranje so drzavnici i predsedateli koj nikako ne sakaat da ve vidat vo svoja blizina i sl.Seto toa ne nosi nazad vo nekoe minato vreme koga apsolutizmot beshe normalna rabota.Tokmu vladejackata SDSM gi koristi negativnite apsolutisticki pridobivki na poraneshniot totalitaren "socijalisticki" sistem,a toa vo posledno vreme go primetuvaat i strancite kako Djejson Miko cii del od zabeleshkite vi gi prezentiram vo ovaa prigoda i na ova mesto:

-Тоа ме носи до другиот дел од аналогијата со фудбалското првенство. Во петокот, 9 јуни, премиерот Бучковски отиде на отворањето на Светското првенство во Германија, на сметка на македонскиот буџет. Тој не беше поканет од канцеларот Меркел, како што соопшти неговиот кабинет. Единствениот премиер што беше поканет на првиот натпревар беше Оскар Ариас од Костарика, и тоа затоа што Костарика играше против Германија во првиот натпревар. Ако Бучковски навистина беше официјално поканет, зошто немаше негова официјална фотографија од пред некоја владина зграда? Единствената фотографија на Бучковски и Меркел беше една неофицијална фотка направена на стадионот. Тоа не е многу добро од страна на германскиот протокол, ако навистина поканата била официјална. Кабинетот на премиерот исто така соопшти дека тој имал и други средби со „влијателни“ германски функционери. Ако е тоа навистина така, Бучковски би требало да даде список со кого се сретнал. Инаку, што му требало да оди? Македонија воопшто не игра на првенството.
Вистината е дека премиерот сакал да има фотка (насмевка и прегратка, како што велиме во Америка) со канцеларот Меркел пред изборите. Тој беше љубоморен затоа што водачот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски имаше официјална средба со Меркел на неговата посета на Германија во април, па реши да направи евтин трик со стадионската фотографија. Како во тинејџ-филмот „Извонредните авантури на Бил и Тед“, ова беше „Извонредната авантура на Владо Бучковски“, платена од даночните обврзници. Патем, баш ме интересира кој ги платил фудбалските билети, кои чинат над 1.000 евра парче?
И тука се кријат разликите меѓу левицата и десницата.
Левицата сака да ги крева даноците и да ги троши парите на даночните обврзници за да остане на власт. Левицата сака да ги избегне реформите неопходни за доброто на земјата за да успее да остане на власт. Таа ќе се држи до своите пропаднати економски програми, кои и штетат на земјата. Левицата ќе оди по полесниот пат за да остане на власт. Дали тука гледате поврзаност? Едноставно, левицата ја интересира само власта. Не се грижат за државата, за луѓето или за иднината, освен за својата иднина.
Десницата, од друга страна, го прави тоа што е потребно за да расте стопанството, за да се отвораат работни места и за да се крене животниот стандард.

pero bravarot
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO

Jas sum sega bas na FL na odmor i me zaintrigira tv.post.
Pretpost.deka si mlado,pa ne znaes,ali ako sakas nesto za vojnata,setaj malku po forumov ako nisto pa ce naucis.
Ili ako imas papiri ela vamu pa cicko Pero da ti kazi...
A i Miami e ubo mesto.
zrze
quote:
Originally posted by pero bravarot

A i MIAMI e ubo mesto.
Abe Pero bravarot! od koe mesto ti poteknuvas?
трендафил Македонија напред марш!

tane komita
Македонија напред марш!- во 100 чекори !!!???
Aleksandra Shto ste mi interesni so golemive bukvi, iskreno za ova ne mi trebaat sochiva.
Makedon
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO


Ane, izgleda ne si cula deka DPA, koalicioniot partner na VMRO jasno pokaza so prst vo DUI i SDSm, deka vojnata ja napravija DUI zaedno so SDSM, za da dojdat na vlast. Taxhi, potpretsedatelot na DPA veke nekolku pati na otvoreni emisii objavi deka DUI so SDSM sorabotuvale vo vojnata, za rusenje na VMRP-DPMNE od vlasta. Ako e toa navistina taka, togas vojnata ide na smetkata na SDSM i UCK, pardon DUI.

A Makedonija so SDSM odi nanazad. Vo poslednive 3 godini, Makedonija tolku mnogu zaostana, sto otvoreno Brisel ja kritikuvase vlasta za nesposobnost. So SDSM Makedonija moze samo vo Africka Unija da vleze, ne vo EU.
tane komita
Александра,

Не се интересни само буквите туку и боите.

Сега над Македонија се појави „нова, напредна, револуционерна, светска, трендовска, сигурнопобедувачка боја“ и.т.н.

Политичарите останаа исти!!!???
Aleksandra
quote:
Originally posted by tane komita


Александра,

Не се интересни само буквите туку и боите.

Сега над Македонија се појави „нова, напредна, револуционерна, светска, трендовска, сигурнопобедувачка боја“ и.т.н.

Политичарите останаа исти!!!???


Jasno, i boite se interesni. Samo ova pomarandzestava ne im stoi nikako, gluposti nevideni.
Pana ..abdalite od DPMNE uste se pod impresija od Ukraina.Nisto ne im pomaga.Ke crknat vo opozicija....ebati toa portokalite....
nukleus A na "klekacite" od SDSM bojata plavo-zolto im ja prezedoa onie od NSDP pa sega ke mora da izbiraat nekoja nova boja za identifikacija.Mozebi i tie ke se opredelat za crvena koja dobro im stoeshe spored poraneshnite opredelbi.:)
concrete
quote:
Originally posted by pero bravarot

[quote]Originally posted by petkovska_ana


Ili ako imas papiri ela vamu pa cicko Pero da ti kazi...
A i Miami e ubo mesto.


a be pero , daj odvrzi toa keseto...... sredi ova momevo da se opuli malku...vaka cel zivot trici ke jade , a ke misli deka toa e beliot leb od furnata na SDSM ....he, he !!!
Aleksandra
quote:
Originally posted by concrete

quote:
Originally posted by pero bravarot

[quote]Originally posted by petkovska_ana


Ili ako imas papiri ela vamu pa cicko Pero da ti kazi...
A i Miami e ubo mesto.


a be pero , daj odvrzi toa keseto...... sredi ova momevo da se opuli malku...vaka cel zivot trici ke jade , a ke misli deka toa e beliot leb od furnata na SDSM ....he, he !!!


i?
трендафил Дали СДСМ ја превзема сината боја од дресот на репрезентацијата на Југославија. Доколку им лежи уште во срцето, разбира се.
трендафил
quote:
Originally posted by petkovska_ana

ako sakate da znaete sloganot na SDSM e super-sigurno e mnogu podobar otkolku sloganot za VMRO-prerodba vo 100 cekori sto se samo gluposti- potsetete se za vremeto na vladeenje na VMRO-DPMNE koga vo makedonija imase vojna i koga sakaa da ja podelat im da ima dadat del na albancite-dali go toa se smeta za uspesno vladeenje so drzavata-ne,zatoa sto nikola gruevski, ljuBcho georgievski, ljube boshkovski i uste nekoi budali ja prodadoa svojata drzava za pari i potoa pravea balovi, gradea divogradbi na vodno i odea na odmori vo majami dodeka vo makedonija se vodese vojna i ginea mladi vojnici-ova e samo EDNA od mnogute pricini zosto vasiot glas treba da go dadete za SDSM zatoa sto samo so niv makedonija ke vleze vo EU-MAKEDONIJA TREBA DA ODI NAPRED SO SDSM, A NE NAZAD SO VMRO
Тие што си ги набројал, треба да ги префрлиш на друга тема. Никола Груевски на темата за ВМРО-ДПМНЕ како единствен министер од тогашната влада останат и активен во партијата (Ганка е во длабока сенка), а за другите треба да се отвори нова тема за ВМРО-НП. Во списокот ги имаш заборавено тие за кои е темава. Тогашниот министер за одбрана Владо Бучковски, министерката за надворешни работи Илинка Митрева во чиј мандат криминалците и убијци станаа борци за човекови права за странците, потпредсеталет на владата и одговорен за кризи Илија Филиповски. СО напомена дека кога на крајот од 2001 излегоа од владата на Георгиевски рекоа дека тоа го прават дека безбедноста е добра и дека нивната улога завршила.
Ќе напоменам исто така дека првиот премиер од СДСМ во овој мандат на 15 септември 2003 (една година по изборите) не убедуваше дека економијата во Македонија е добра, а дека ние сме слепци и не гледаме. По некој месец призна дека економијата е лоша, со оправдување дека целата влада вклучувајќи ги и министрите за финансии и економија работеле на безбедноста (која нели беше добра уште на крајот на 2001),а 2004 година ја прогласи за година на економскиот бум. Немаше ниту збор за некои долгови кои СДСМ, ЛДП и ДУИ ги наследиле од ВМРО-ДПМНЕ. Нешто што сега ни се продава како оправдување за катастрофата со македонската економија.
Да не должам ќе прашам само едно. Дали на постарите од 65 години сега во аптеките со лековите им даваат и платно. Затоа што доколку победи, Бучковски ветува дека по изборите ќе ги добиваат без партиципација, т.е. без платно.


Pana
quote:
Originally posted by трендафил

Дали СДСМ ја превзема сината боја од дресот на репрезентацијата на Југославија. Доколку им лежи уште во срцето, разбира се.


Sinata boja odsekogas bila boja na SDSM i ne ja menuva.Za razlika od niv onie akmacine od DPMNE se obojia portokalovo i sega se "bambuca".A toa deka taa boja bila boja i na reprezentacijata na Jugoslavija uste podobro.Sto swmeta tuka.
Vas ne vi smeta portokalovata boja sto e boja na pederite a vi smeta sinata.SE vi smeta,mnogu ste baksuzi.
tane komita
quote:
Originally posted by macswissA nam ne ni ostanuva drugo tuku edna golema meshana i tikveshka z'ta


Е, ајде де! Само кажи кога и каде!
makedonec KOGA OLIGARSITE STO GI SOZDADOA SDSM OVIE 15 GODINI KE PADNAT, TOGAS MAKEDONIJA KE MOZE DA IMA SVTLA IDNINA. TIE SE NAJGOLEMITE KOCNICARI NA EKONOMSKIOT PROGRES NA DRZAVATA.
Pana
quote:
Дали СДСМ ја превзема сината боја од дресот на репрезентацијата на Југославија. Доколку им лежи уште во срцето, разбира се.

Sinata boja od sekogas bila boja na SDSM.Za razlika od niv bojata na DPMNE e boja na porokalovata revolucija vo Ukraina.Kakva mizerija.Toa e koga si uste pod impresija od Ukraina.
A toa sto sinata boja e boja na reprezentacijata na Jugoslavija nisto ne e loso.Vasata boja e na Holandija pa sto.Se vi smeta kopuci edni.
Makedon
quote:
Originally posted by Pana

quote:
Дали СДСМ ја превзема сината боја од дресот на репрезентацијата на Југославија. Доколку им лежи уште во срцето, разбира се.

Sinata boja od sekogas bila boja na SDSM.Za razlika od niv bojata na DPMNE e boja na porokalovata revolucija vo Ukraina.Kakva mizerija.Toa e koga si uste pod impresija od Ukraina.
A toa sto sinata boja e boja na reprezentacijata na Jugoslavija nisto ne e loso.Vasata boja e na Holandija pa sto.Se vi smeta kopuci edni.


Crveno-crnata boja e simbolot na VMRO. Sega samo za "izborna boja" ja zedoa portokalovata, no partiskite simboli ja sodrzat crvanta makedonska nacionalna boja.

Sinata e bojata na srbite, samo ne znam dali od nostalgijata na SDSM proizleguva ovaa boja za niven partiski simbol ili od srpski nacionalni cuvstva. A mozebi sinata e i vlaski nac. boja, oti partijata ja komanduvaat vlasi.

Panata e mnogu nervozna, duri pocna da navreduva. Toa e znak deka LDP i SDSM se svesni za katastrofalniot poraz sto ke go doziveat na 5 juli.
nukleus Ete zatoa koga nekoj ke ve prasha dali Makedonija ke odi napred vie samo ke mu posocite nekoe izborno pano na SDSM kade so zolti bukvi pishuva: NE,NAZAD!
nukleus Makedonija ke odi nazad i od vakvi pricini:

Некои рамковно, други партиски, меѓу нив малкумина стручни, околу 1.500 лица два месеца пред избори се вработија во државниот и во јавниот сектор. Ги вработи власта. Ги натрупа во министерствата, јавните претпријатија, болниците, училиштата. Разноразни фондови и комисии се подновија со по неколку нови бројачи на пари, правници, референти.
Не само неколку месеци туку и неколку дена пред избори масовно се делат решенија за работа, се вработуваат сезонци, се продолжуваат договори на дело. Тоа се прави дури и во претпријатија каде што има превработеност и се делеа откази.
И оваа власт прави се што веројатно можеше да се направи и во изминатите 4 години, но го остави „бизнисот“ за три месеци пред избори. Владејачките партии останаа верни на традицијата на претходните владејачи - ја отворија сезоната за вработувања истовремено кога почна и ловот на гласови.
Затоа Министерството за финансии крие за колку вработувања потпишал Поповски. Затоа не кажуваат кои и колку институции побарале согласност од ова министерство. Затоа и масовните нови вработувања се затскриваат зад фразата „систематизација на работни места“, што, нели, е побезболно отколку да кажат дека вработиле човек на СДСМ, на ДУИ, или дека некој добил работа само затоа што припаѓа на малцинска етничка заедница. Другите невработени ќе чекаат, ако воопшто дочекаат некој да ги вработи врз основа на критериумите што важат во светот кон кој се стремиме. Тоа се образование, стручност, креативност, посветеност на работата, а не партиската книшка или минатиот стаж во лепење плакати.
И со овие предизборни вработувања се прави уште еден чекор назад од реформите - децениските напори да се намали бројот на бирократијата капитулираа еден месец пред изборите. Ова е недозволиво за сиромашна држава како нашата, која парите од народот ги троши за потребите на гломазниот државен апарат.

tane komita
Е Трендафил, Трендафил!?

Јас и ти барем знаеме дека ЦРВЕНАТА БОЈА беше комунистичка, знамето на СКЈ беше комунистишко, пасошите беа црвени, комунизмот и комунистите беа црвени секаде во светот, црвените бригади и т.н.

Можеби требаше да одберат зелена боја, арно ама „зелените“ одбраа портокалова.

Поздрав!

toni_a mozhe navivaat za Holandija pa si se pretvorile vo oranjes

Macedonie wordt oranje!!!
tane komita
Абре Струга,

Сигурно си млад па не знаеш што зборуваш.

Сината боја не само од СДСМ и „Југославија“- што ја нема, сината боја е боја на ЕУ, сина боја имаат и САД, Русија, Франција, Италија иако нема во знамето нема сина боја играат со сини дресови, Шведска, Украина и да не набројувам повеќе.

Ако лично имаш проблем со сината боја, еве еден пријателски совет: стави жолти наочари и ќе гледаш з е л е н о!

Поздрав!
struga
quote:
Originally posted by Pana

quote:
Дали СДСМ ја превзема сината боја од дресот на репрезентацијата на Југославија. Доколку им лежи уште во срцето, разбира се.

Sinata boja od sekogas bila boja na SDSM.
A toa sto sinata boja e boja na reprezentacijata na Jugoslavija nisto ne e loso.Vasata boja e na Holandija pa sto.Se vi smeta kopuci edni.

Izgleda zavrsuva modata Sina boja na SDSM zaedno so vasire lubimci od taa fudbalska reprezentacija i se blizi denot koga ce bidit stavena vo arhivite na Makedonskata istorija kako posledni okupatori na spstveniot narod.Petnaeset godini pokusavaja da go legnat Makedonskiot narod na kolenici za eden den da im go predaet ponovo na Srbite za da go dotolcat no za zal toj narod e izdrzliv i se sprema da e unisti ednas za sekogas taa sina boja zaedno so site simpetizeri .
tane komita
Трендафил!

Јас најмногу што жалам, а на времето псуев е тоа: КОГА СЕ ВАДЕШЕ ПЕТОКРАКАТА ОД МАКЕДОНСКОТО - ЦРВЕНО ЗНАМЕ, НА НЕЈЗИНО МЕСТО(ИЛИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ЦРВЕНОТО ЗНАМЕ) - ЗОШТО НЕ СЕ СТАВИ ЛАВЧЕТО!!!???

Бојата не е крива и јас ги сакам сите убави бои - само партиските НЕ!

За вториот дел од написот веќе се пишува уште на 2 други страни - да не се повторуваме.
struga
quote:
Originally posted by tane komita


Абре Струга,

Сигурно си млад па не знаеш што зборуваш.

Сината боја не само од СДСМ и „Југославија“- што ја нема, сината боја е боја на ЕУ, сина боја имаат и САД, Русија, Франција, Италија иако нема во знамето нема сина боја играат со сини дресови, Шведска, Украина и да не набројувам повеќе.

Ако лично имаш проблем со сината боја, еве еден пријателски совет: стави жолти наочари и ќе гледаш з е л е н о!

Поздрав!

Abre komito sinata boja si e boja kako site boji ama za nasi uslovi i puisuvajneto i velicajneto na taja boja e nesto drugo ,koe vika deka dresovite na nekoja reprezentacija so bojata na nekoja partija imale nesto zaednicko.Toa e sto me natera da reagira posto nie si imane boja koja ne prestavuva so vekovi .Ako ne veruvas kupi si crveni naocari i ce e vidis taja boja.
tane komita
Струга касниш!

Прочитај го написот пред тебе(иако е за Трендафил) па ќе видиш која е мојата боја, ако не го разбираш кажи, ќе ти напишам повторно.

Поздрав!
nukleus A shto ima vrska "sakanat boja" so odenjeto na Makedonija nazad?A vie ovde se isprovociravte koj kakva boja mu lezi na srce dodeka nekoj tamu javno ni kazuva so svojot slogan deka Makedonija ke odi nazad dokolku gi ostavime ushte malku da ne poklecaat.
трендафил Би сакал да прашам само дали СДСМ нешто исполни од предизборната програма со која што дојде на власт. И дали тоа што е за нив напред е напред и за Македонија.
Колку што јас се сеќавам или ја читам изборната програма на „државотворците“ ( види овде ), нешто ми се гледа дека или програмата не им била за движење напред или не се движеле според програмата. На пример не вработија по еден од секое семејство. Го легализираа влегувањето со оружје во власта со коалицијата со УЧК (сега ДУИ) што сега изборите од скандинавски ги претвори во дивозападни. Ни ветуваа укинување на визите, а сега на крајот на нивниот мандат е зголемен бројот на земји за кои ни треба виза, заклучно со Романија и Бугарија од 1 јануари.
Би поставил едно прашање. Дали СДСМ намерно прави обратно од тоа што го зборува или има да не кажам уроклива уста, па се уречува и затоа се` им излегува обратно.


nukleus Ptu,ptu,ptu,gospod da ne cuva i brani od "uroklivite" predizborni programi na SDSM&Co.Ako odi po terkot kako shto odeshe dosega ne samo shto se vrativme nazad,tuku ke ne vratat vo 19 vek spored vetuvanjata na predhodnite izbori i rezultatite posle niv:
-vrabotuvanje po eden clen od sekoe semejstvo(mislele na otpishuvanje od zavodot za vrabotuvanje).
-stabilen denar i stabilni ceni(imame najskapi ceni na site proizvodi vo regionov).
-pravedna danocna politika(ova vazelo samo za oligarsite i nivnite firmi).
-razvojna budjetska politika(toa bilo za duplo da se zgolemi budjetot od skoro 2miljardi evra).
-kontrola na privatizacijata i nejzino dovrshuvanje(toa bilo za da se prodade i ona malku shto znaceshe neshto vo Makedonija kako ESM i del od Telekom za da se sozdadat privatni monopoli).
-razvoj na rudarstvoto(masovno proteruvanje na rudarite vo stranstvo po parce leb).
-razvoj na energetikata(prodazba na ESM i davanje besplatna struja na privatni evrejski firmi cija potroshuvacka ke ja platat Makedoncite ama nikako Albancite).
-namaluvanje na nadvoreshno-trgovskiot deficit(stana fantasticni 1.2 miljardi evra).
-farmerski model za zemjodelstvo(na zabolekari i doktori im se deli zemja za koja ne znaat nitu kade e nitu kako izgleda a selanite frlaat so kamenja po traktorite shto im gi oraat dvorovite).
-griza za shumite,vodite i sistemite za navodnuvanje(vo ovoj period se slucija najgolemite katastrofalni poplavi zatoa shto ne bile iscisteni kanalite za odvodnuvanje).
Ima ushte mnogu raboti koj gi ispolnija i postignaa uspeh vo vrakanje nazad no ne napred a tie ke gi spomeneme vo druga prilika zatoa shto mi zdosadi da pishuvam epten mnogu se.
macswiss Kolku se smeshni ovie predizborni kampanji a i ovie prepukuvanja ovde na forumov od dvete strani. Samo sho toa sho se sluchuva vo MK e poveke tragichno otkolku smeshno
Ama vo nedostatok na "Dnevna doza humor" od tipot na K-15 dobro mi doagja i ovaa sekoja vecher sho go gledam po desetina minuti kako dnevna doza humor.
Onaa izleguvanje na scena kako nekoi Rock-Stars, pa davenje "Clap" na bina pa ovacii od gladniot narod dolu sho se nadeva deka ako go vidat na ploshtad i posle istite ke pobedaat na izbori ke dobie kakvo-takvo vrabotuvanje. Pa skandiranje na iminjata na liderite posle sekoj zbor, se osekam od vremeto na Tito A be dzabe ne pee Tijana "Se e isto samo njega nema" Vo nitu edna zapadnoevropska zemja nemam sretnato da se glorificiraat liderite na partiiite kako sho e sluchaj kaj nas "Partijata - toa sum jas"
Pa namesto da prilozat nekoja dobra ekonomska programa samo se prepukuvaat megjusebe vo stilot "nie vaka pravime-se e super a onie drugive pojma nemaat" prosti i seljachki nastapi na site partii. Zalno e sho MK nema nikakva vistinska politichka opcija SDSM tuku se falaat sho se ke napravaat ako pobedat na izbori ko do sega da se bile "Marsovci" na vlast, pa nemozele nishto da storat. Ama sega ako pobedat - e togash ke vidite kakvi se chuda ke storat.... I samo vo sekoja vtora rechenica se slusha "NATO, Evropska Unija, Schengen" i pak pluenje po politichkite rivali... Kako i da se vikaat, SDSM, VMRO-so site nejzini pridavki, site se isti - nikakvi
Sreka sho do izborite trae i WM pa ima so sho drugo da se zanimavam bidejki kolku i da se smeshni vo nivnite nastapi na krajot seto toa mi preminuva vo lutina i mi se gadi, mi se povraka od niv, nemozham da gi slusham.... Tolku od mene na tema politika, nemam namera da polemiziram so nekogo, toa e samo moj lichen stav
nukleus Imash odlicen stav prifatliv barem za 70% od graganite na Makedonija,ama onie 30% na sekoj nacin gledaat da ne izvadat od takt.:)
Aleksandra
quote:
Originally posted by macswiss

Kolku se smeshni ovie predizborni kampanji a i ovie prepukuvanja ovde na forumov od dvete strani. Samo sho toa sho se sluchuva vo MK e poveke tragichno otkolku smeshno
Ama vo nedostatok na "Dnevna doza humor" od tipot na K-15 dobro mi doagja i ovaa sekoja vecher sho go gledam po desetina minuti kako dnevna doza humor.
Onaa izleguvanje na scena kako nekoi Rock-Stars, pa davenje "Clap" na bina pa ovacii od gladniot narod dolu sho se nadeva deka ako go vidat na ploshtad i posle istite ke pobedaat na izbori ke dobie kakvo-takvo vrabotuvanje. Pa skandiranje na iminjata na liderite posle sekoj zbor, se osekam od vremeto na Tito A be dzabe ne pee Tijana "Se e isto samo njega nema" Vo nitu edna zapadnoevropska zemja nemam sretnato da se glorificiraat liderite na partiiite kako sho e sluchaj kaj nas "Partijata - toa sum jas"
Pa namesto da prilozat nekoja dobra ekonomska programa samo se prepukuvaat megjusebe vo stilot "nie vaka pravime-se e super a onie drugive pojma nemaat" prosti i seljachki nastapi na site partii. Zalno e sho MK nema nikakva vistinska politichka opcija SDSM tuku se falaat sho se ke napravaat ako pobedat na izbori ko do sega da se bile "Marsovci" na vlast, pa nemozele nishto da storat. Ama sega ako pobedat - e togash ke vidite kakvi se chuda ke storat.... I samo vo sekoja vtora rechenica se slusha "NATO, Evropska Unija, Schengen" i pak pluenje po politichkite rivali... Kako i da se vikaat, SDSM, VMRO-so site nejzini pridavki, site se isti - nikakvi
Sreka sho do izborite trae i WM pa ima so sho drugo da se zanimavam bidejki kolku i da se smeshni vo nivnite nastapi na krajot seto toa mi preminuva vo lutina i mi se gadi, mi se povraka od niv, nemozham da gi slusham.... Tolku od mene na tema politika, nemam namera da polemiziram so nekogo, toa e samo moj lichen stavmacswiss,

Eve go toa za koe zborish


http://www.balkanmedia.com/m2/doc/4335-1.shtmlDa duh odavno pokojnog marshala i dalje zivi u narodu, potvrdila je geg pesma poznatog tekstopisca Braje “Sve je isto samo njega nema”, s kojom je Tijana Dapchevic; trijumfovala na ovogodishnjem muzichkom festivalu u Budvi. Dok je korpulentni suprug Milan slavio s brojnim prijateljima, Tijana je neumorno odgovarala na mnoga novinarska pitanja. Mozda je bash ta njena predusretljivost prema “sedmoj sili” doprinela da i novinari glasaju za nju koja je sem prve, dobila i nagradu novinara. Kako su gotovo svi prichali kako je festival nameshten i kako che Tijana sigurno pobediti, na pochetku smo je pitali koliko su je sve te priche pokolebale?

Tijana Dapchevich: Obichno pesme koje ljudi favorizuju, ako pobede, onda ti isti ljudi pljuju. Ja se nadam da se u ovom sluchaju to neche desiti. Publika je sama rekla koja joj se pesma najvishe svidzla...

Da li se ti sechasg Tita?

Tijana Dapchevich: Imala sam pet godina kada je umro Tito, ali sam kasnije bila titov pionir. Secham se da je nakon njegove smrti sve stalo, bash kao i narednih godina kada se obelezavao taj dan. Moji roditelji su ziveli dobro u njegovo vreme, tako da je Tito za moju porodicu ostao u lepom sechanju.
nukleus Da,samo shto Tijana ne se zaprashala dali i moite roditeli ziveele dobro za vreme na Tito i dali nekoi od nas ziveele dobro za negovo vreme a ne samo nejzinata familija i nekolku drugi.
nukleus Ups!Ke zaboravev,abe temava beshe za toa deka SDSM so svojot izboren slogan ni kazuva predvreme deka Makedonija ke odi nazad dokolku tie ostanat na vlast samo shto toa nekomu ovde ne mu se veruva.:)
tane komita
quote:
Originally posted by nukleus

Imash odlicen stav prifatliv barem za 70% od graganite na Makedonija,ama onie 30% na sekoj nacin gledaat da ne izvadat od takt.:)


„Кога двајца се караат, третиот користи“... тие 30% знаат добро тоа да го искористат и да наплатат!

macswiss,

нема потреба да влегуваме во дуел, скоро со се’ се сложувам со тебе!

Е е е! Убавите времиња поминаа! - за жал.

п.с. некаде прочитав „Од комунистите полоши се само антикомунистите“.
Овие денешниве не знаат ни самите што се и кој се - важно е лидери да се!?
macswiss
quote:

п.с. некаде прочитав „Од комунистите полоши се само антикомунистите“.
Овие денешниве не знаат ни самите што се и кој се - важно е лидери да се!?
A nam ne ni ostanuva drugo tuku edna golema meshana i tikveshka z'ta
nukleus E pa zatoa e potrebno tie 30% da ne ne raskaraat za da ne koristat.Tokmu zatoa sluzat i vakvite forumi kade na narodot im se objasnuvaat politickite slogani na nekoi partii i im se "dostavuva" vistinata pred ocite na site koja veli deka Makedonija nema da odi napred odnosno deka ke se vrati barem 2veka nazad vo sekoj pogled dokolku vladejackata garnitura ostane na vlast.
macswiss
quote:
Originally posted by nukleus
Tokmu zatoa sluzat i vakvite forumi kade na narodot im se objasnuvaat politickite slogani na nekoi partii i im se "dostavuva" vistinata pred ocite...


Problemot e vo toa shto 99% od forumashite imaat izgradeno svoj stav i imaat svoe trezveno i korektno viduvanje na politichkite zbidnuvanjea vo MK - ama najgolemo glasachko telo e prostiot i neobrazovan narod sho ne se dvizi vo WWW i nema pojma sho e toa Internet i Forum tuku samo ide na ploshtad slusha i rakopleska... So prostata masa sekogash najlesno se manipulira, toa bilo taka odsekogash...Iako se svesni deka ovie liderive po mitinzi gi lazhaat kako stignat, sepak im vleguvat tie silni vetuvanja vo podsvesta i go davaat svojot glas za niv... Kolku takvi lugje ima niz cela MK sho sekojden ja psujat i vlada i premier i pretsedatel i se zivo a koa ovie dotichni ke stignaat kaj niv na miting se stopuvat na ploshtad i gi gledat kako da slegnal Isus Hristos megju niv...Ni traga od revolt prema niv....Chuden narod sme...
nukleus Sepak nie rabotime na toa da se popularizira forumot so toa shto barem na 20tina prijateli ke im se "pofalime" so tekstot shto sme go postirale i barem kaj nekolku od niv ke predizvikame ljubopitnost i toj da proba.Taka mrezata na demokratijata e frlena i golem broj gledaat deka ova e edinstveniot nacin kade mozat kulturno i nezavisno da si gi iskazat svoite stavovi bez razlika na partijskata pripadnost.Znaete li deka forumov se cita poveke od dnevnite vesnici na internet,shto osobeno me raduva.Nie so nashite postovi sigurno nema da gi reshime politickite problemi no bidete sigurni deka barem malku ke gi revidirame "zaslepenite" i arogantni stavovi kaj odredeni politicki glauci koj go citaat ovoj forum ili barem nekoj im go cita zatoa shto golem del od niv ni samite ne znaat da koristat internet.:)
macswiss Ubavo kazano!!!
makedonec Ovaa balisticko-teroristicko-komunisticka vlada veke vreme e da si go zazeme svoeto mesto vo makedonskata istorija kako najcrniot presedan sto ovoj narod go ima doziveano. Ovaa vlada se ga da si odi i poveke nikogas da ne zastane na makedonskata politicka scena.
DreamCatchMK
quote:
Originally posted by zrze

Vremeto pokaza, sto treba uste da pokaze, zarem treba da pocnime da umirame pa togas vremeto da pokazi?
NAPRED VMRO DPMNE


Ti najde li da kazhuvash za umiranje?
DreamCatchMK Ispolnuvanjeto na budzetot e odlika na dobra organizirana rabota vo sverata na Ekonomijata. Ekonomskiot rast e zgolemen za 4%(nesto sto nikoj dosega go nema napraveno). Pari ima a SDSM ima planovi za nivno rasporeduvanje kako za zgolemuvanje na penziite za 10% taka i za platite. Nevrabotnosta se namali(marginalno ama sepak se namali). A za stecajcite so da kazam..prmaat 3-4 iljadi socijalna pomos a na niv toa im odgovara poso toa e dobrovolna nevrabotenost poso makedonskiot narod si ima razraboteno taktika( so kje se macam u fabrika za 7 iljadi koga dobivam socijalna bez rabotenje 4 i plus nesto kje srabotam na crno i ete ti 12...)vo stip se otvori Fabrika za tekstil nema lugje da se vrabotat nejkjat da se prijavat So treba od doma da gi vlecat. A mozat koga kje im prdne da se aknat pred vlada.
DreamCatchMK Vo gorenavedenoto e opishan samo del od aktivnostite i doskoreshnata 4godishna politika na SDSM. Dokolku ova ne e tochno slobodno neka me koregira koj saka i kako saka... no faktot e toj. Kako shto bi se reklo odkoga makedonskata kasa e polna ke gi polnel kasite...? hah....samo ne mi e jasno kako bi idele vo evropskata unija so analfabet koj za vreme na negovoto ministeruvanje i nanese na makedonija ogromna kolateralna shteta so glupostite na smilenski.MAKEDONIJA NAPRED NE NAZAD!!!
Aleksandra
quote:
Originally posted by DreamCatchMK

Ispolnuvanjeto na budzetot e odlika na dobra organizirana rabota vo sverata na Ekonomijata. Ekonomskiot rast e zgolemen za 4%(nesto sto nikoj dosega go nema napraveno). Pari ima a SDSM ima planovi za nivno rasporeduvanje kako za zgolemuvanje na penziite za 10% taka i za platite. Nevrabotnosta se namali(marginalno ama sepak se namali). A za stecajcite so da kazam..prmaat 3-4 iljadi socijalna pomos a na niv toa im odgovara poso toa e dobrovolna nevrabotenost poso makedonskiot narod si ima razraboteno taktika( so kje se macam u fabrika za 7 iljadi koga dobivam socijalna bez rabotenje 4 i plus nesto kje srabotam na crno i ete ti 12...)vo stip se otvori Fabrika za tekstil nema lugje da se vrabotat nejkjat da se prijavat So treba od doma da gi vlecat. A mozat koga kje im prdne da se aknat pred vlada.


Makedon
quote:
Originally posted by DreamCatchMK

Ispolnuvanjeto na budzetot e odlika na dobra organizirana rabota vo sverata na Ekonomijata. Ekonomskiot rast e zgolemen za 4%(nesto sto nikoj dosega go nema napraveno). Pari ima a SDSM ima planovi za nivno rasporeduvanje kako za zgolemuvanje na penziite za 10% taka i za platite. Nevrabotnosta se namali(marginalno ama sepak se namali). A za stecajcite so da kazam..prmaat 3-4 iljadi socijalna pomos a na niv toa im odgovara poso toa e dobrovolna nevrabotenost poso makedonskiot narod si ima razraboteno taktika( so kje se macam u fabrika za 7 iljadi koga dobivam socijalna bez rabotenje 4 i plus nesto kje srabotam na crno i ete ti 12...)vo stip se otvori Fabrika za tekstil nema lugje da se vrabotat nejkjat da se prijavat So treba od doma da gi vlecat. A mozat koga kje im prdne da se aknat pred vlada.


Ti izgleda ne zivees vo Makedonija.

Rastot od 4% e poradi ekstrmno visokata cena poslednive 2-3 godini na oboenite metali i celik sto gi proizveduva i izvezuva Feni, Bucim i skopskata zelezarnica i topilnica. No, toa e prividen i nesiguren rast stom zavisi od berzanskite ceni na celikot i oboenite metali, taka sto ako padne cenata na metalite, sto i ke se sluci i ke trae dolgo vreme, Makedonija ke bide vo recesija i nema da ima koj da go polni budzetot; so eden zbor, drzavata ke propadne, oti se` drugo ne raboti.

Od dobrata cena na metalite kar imaat samo 5000 luge vo Makedonija i gazdite na ovie firmi, koi debelo se bogtata.

Inaku, Makedonija po ekonomskiot rast i razvitok e na dnoto vo Evropa! Toa ne go veli nikoj drug tuku vienskiot institut za ekonomija.

Parite se za da se vrtat, a ne da se sobiraat i cuvaat. Samo NEZNAJKOVCI i DEMBILI od kalibarot na SDSM mozat da se falat sto cuvale pari, namesto so tie pari da go stimuliraat ekonomskiot rast na zemjava.

Македонската економија годинава ќе биде на дното во Европа. А1 објавува детали од најновиот полугодишен извештај на виенскиот економски институт. http://a1.com.mk/vesti/default.asp?vestid=64846

Za evropeizacija treba silna ekonomija. A za zal nasata ekonomija od koga SDSM dojde na vlast e na dnoto vo Evropa, pak ke recam za zal.

I poranesniot visok funkcioner vo SDSM, TIto Petkovski veli deka SDSM ne vratila mnogo nanazad, 100 godini, pa poveke nazad odenje ne moze da ima, na dnoto sme: Петковски: Живееме далеку полошо отколку пред 15 години. Живееме сиромашно, далеку полошо отколку пред 15 години. Иако не верувате никому, не треба да се помирите со лошата економска и социјална положба, одиме кон подобро, силно и чесно, им рече лидерот на НСДП Тито Петковски на жителите на Трубарево. http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=64788


40% od naselenieto se zemjodelci i gladuvaat, poradi toa sto SDSM ja unisti i ovaaa granka. Makedonskiot narod e gladen i toa se gleda, ama navistina gladen, nema sto da jade vo bukvalna smisla na zborot.

I te molam ne lazi. Lugeto vo Stip za 6000 denari plata ke rabotat cel den, cel mesec, no nema kade; nikoj ne otvara proizvodstveni kapaciteti poradi toa sto imame nesposobna vlast, koja ima visoki danoci (najvisoki vo evropa), korupcija, neefikasen sudski sistem i nikoj od takvite pricine ne doaga vo Makedonija da investira. Socijalcite zemaat po Makedonija po 1800 den, po semejstvo, sto ne moze samo leb da kupat vo mesecot, a ne drugo.

Makedonija so 37% nevraboteni e na prvo mesto po nevrabotenost vo Evropa. I kako da glasam za takva vlada koja doprinese sevo ova da ne snajde?
tane komita
До zlotty и Трендафил а исто така и за „Гвујо“ кого вчера го слушав!!???

Зошто сите велите за 16 години под владеење на СДСМ и за сите 16 години СДСМ е крива.

Колку што знам јас, од 1990 до 2006 година има само 16 години (и со букви: шеснаесет).
Зарем толку математика не знаете???

Кое е времето кога ВМРО - ДПМНЕ беше на власт!!!??? - или не беше, не се сеќавате!!!???

Или ВМРО-ДПМНЕ беше на власт а СДСМ (како опозиција) беше виновна!!??

Не сум од СДСМ, ама вие ја претерувате...

Барем, не се лажете себе си...другите не можете да ги лажете!


DreamCatchMK
quote:
Originally posted by Makedon

quote:
Originally posted by DreamCatchMK

Ispolnuvanjeto na budzetot e odlika na dobra organizirana rabota vo sverata na Ekonomijata. Ekonomskiot rast e zgolemen za 4%(nesto sto nikoj dosega go nema napraveno). Pari ima a SDSM ima planovi za nivno rasporeduvanje kako za zgolemuvanje na penziite za 10% taka i za platite. Nevrabotnosta se namali(marginalno ama sepak se namali). A za stecajcite so da kazam..prmaat 3-4 iljadi socijalna pomos a na niv toa im odgovara poso toa e dobrovolna nevrabotenost poso makedonskiot narod si ima razraboteno taktika( so kje se macam u fabrika za 7 iljadi koga dobivam socijalna bez rabotenje 4 i plus nesto kje srabotam na crno i ete ti 12...)vo stip se otvori Fabrika za tekstil nema lugje da se vrabotat nejkjat da se prijavat So treba od doma da gi vlecat. A mozat koga kje im prdne da se aknat pred vlada.


Ti izgleda ne zivees vo Makedonija.

Rastot od 4% e poradi ekstrmno visokata cena poslednive 2-3 godini na oboenite metali i celik sto gi proizveduva i izvezuva Feni, Bucim i skopskata zelezarnica i topilnica. No, toa e prividen i nesiguren rast stom zavisi od berzanskite ceni na celikot i oboenite metali, taka sto ako padne cenata na metalite, sto i ke se sluci i ke trae dolgo vreme, Makedonija ke bide vo recesija i nema da ima koj da go polni budzetot; so eden zbor, drzavata ke propadne, oti se` drugo ne raboti.

Od dobrata cena na metalite kar imaat samo 5000 luge vo Makedonija i gazdite na ovie firmi, koi debelo se bogtata.

Inaku, Makedonija po ekonomskiot rast i razvitok e na dnoto vo Evropa! Toa ne go veli nikoj drug tuku vienskiot institut za ekonomija.

Parite se za da se vrtat, a ne da se sobiraat i cuvaat. Samo NEZNAJKOVCI i DEMBILI od kalibarot na SDSM mozat da se falat sto cuvale pari, namesto so tie pari da go stimuliraat ekonomskiot rast na zemjava.

Македонската економија годинава ќе биде на дното во Европа. А1 објавува детали од најновиот полугодишен извештај на виенскиот економски институт. http://a1.com.mk/vesti/default.asp?vestid=64846

Za evropeizacija treba silna ekonomija. A za zal nasata ekonomija od koga SDSM dojde na vlast e na dnoto vo Evropa, pak ke recam za zal.

I poranesniot visok funkcioner vo SDSM, TIto Petkovski veli deka SDSM ne vratila mnogo nanazad, 100 godini, pa poveke nazad odenje ne moze da ima, na dnoto sme: Петковски: Живееме далеку полошо отколку пред 15 години. Живееме сиромашно, далеку полошо отколку пред 15 години. Иако не верувате никому, не треба да се помирите со лошата економска и социјална положба, одиме кон подобро, силно и чесно, им рече лидерот на НСДП Тито Петковски на жителите на Трубарево. http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=64788


40% od naselenieto se zemjodelci i gladuvaat, poradi toa sto SDSM ja unisti i ovaaa granka. Makedonskiot narod e gladen i toa se gleda, ama navistina gladen, nema sto da jade vo bukvalna smisla na zborot.

I te molam ne lazi. Lugeto vo Stip za 6000 denari plata ke rabotat cel den, cel mesec, no nema kade; nikoj ne otvara proizvodstveni kapaciteti poradi toa sto imame nesposobna vlast, koja ima visoki danoci (najvisoki vo evropa), korupcija, neefikasen sudski sistem i nikoj od takvite pricine ne doaga vo Makedonija da investira. Socijalcite zemaat po Makedonija po 1800 den, po semejstvo, sto ne moze samo leb da kupat vo mesecot, a ne drugo.

Makedonija so 37% nevraboteni e na prvo mesto po nevrabotenost vo Evropa. I kako da glasam za takva vlada koja doprinese sevo ova da ne snajde?Ova ke bide kratko i jasno za nekolku mina sho ke me razberat.
Kako prvo...ochigledno e deka odsekoash ste imale problem so brojkite a kako vtoro ne planiram da obrazlozhuvam dvapati posho ako chovek ne razbere od ednash toash ochigledno e deka od nego chovek ne biva
toni_a
quote:
Originally posted by DreamCatchMK

Ispolnuvanjeto na budzetot e odlika na dobra organizirana rabota vo sverata na Ekonomijata. Ekonomskiot rast e zgolemen za 4%(nesto sto nikoj dosega go nema napraveno). Pari ima a SDSM ima planovi za nivno rasporeduvanje kako za zgolemuvanje na penziite za 10% taka i za platite. Nevrabotnosta se namali(marginalno ama sepak se namali). A za stecajcite so da kazam..prmaat 3-4 iljadi socijalna pomos a na niv toa im odgovara poso toa e dobrovolna nevrabotenost poso makedonskiot narod si ima razraboteno taktika( so kje se macam u fabrika za 7 iljadi koga dobivam socijalna bez rabotenje 4 i plus nesto kje srabotam na crno i ete ti 12...)vo stip se otvori Fabrika za tekstil nema lugje da se vrabotat nejkjat da se prijavat So treba od doma da gi vlecat. A mozat koga kje im prdne da se aknat pred vlada.

-ekonomski rast koj nema realen efekt nikade.samo na hartija za sebesi postoi.
-zgolemuvanje na penzii poradi lov na glasovi.
-gledam kakva taktika ima narodot...umira za leb i e totalno obespraven vo sopstvenata drzhava.
-kasite polni i dolgovi preku glava.rachunaj kamatite...samo od stoenje ke ischeznat tie pari.a kasite se polni poradi pokrivanje na uvoz (ogromna greshka) i poradi prodazhba na strateshki objekti.sose vetuvanjata i izbornite vrabotuvanja...turi pepel...prethodno beshe podobro.neka ne pipaat ponataka!!!
-za parite (platata) nemoj da shirish lagi! realnata sostojba eve ti ja: http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=54610

ps-alal da ti e za nikot:DreamCatchMK ama pominuvaat i tie vreminja
nukleus Narodot ne se hrani so brojki.So brojki se hranat samo politicarite.
tane komita
Во право си nukleus, и обично ги знаат туѓите бројки, а своите ги кријат како стара мома годините!
NRGMKD
NRGMKD 50 најзначајни остварувања


1. Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија

2. Целосно реализиран рамковeн договор

3. Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните

4. Успешно завршен процес на децентрализација.

5. Започната либерализација на визниот режим

6. Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име

7. Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност

8. Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан

9. Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди

10. За првпат донесен закон за надворешни работи

11. САД ја призна Република Македонија под уставното име.

12. Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата

13. Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година

14. Формирана единицата "АЛФИ" која успешно го сузбива криминалот

15. Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.

16. Укината воената обврска

17. Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството

18. Зголемени плати на судии и обвинители

19. Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик

20. Воведен едношалтерски систем

21. Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари

22. Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%

23. Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари

24. За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)

25. Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот

26. Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.

27. Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун

28. Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.

29. Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%

30. За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми

31. Македонија го доби вториот пензиски столб

32. Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра

33. Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра

34. Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка

35. Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.

36. Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија

37. 12% поголеми плати во образованието, науката и културата.

38. 12% поголеми плати за државните службеници

39. Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство

40. Започната изградба на 20 нови училишта

41. 2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет

42. Примени 200 нови асистенти на државните факултети

43. Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети

44. 1500 нови места за студентите во студентските домови

45. Формирана академија за обука на обвинители и судии

46. Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост

47. Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи

48. Донесен нов закон за стечај

49. Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце)

50. www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година
NRGMKD 50-НАЈВАЖНИ ПРОЕКТИ НА СДСМ ЗА МАНДАТОТ 2006-2010

1. Започнување и успешно завршување на преговорите за членство во ЕУ

2. Раст на БДП од 5-6% годишно

3. 100 милиони евра за 200 најуспешни мали и средни фирми

4. Намалување на придонесите од плати, а со тоа и на општото даночно оптоварување

5. Брза и едноставна наплата на даноците и придонесите од страна на една институција

6. Целосно искористување на европските фондови за поддршка на локалниот раст

7. Зголемување на кредитниот рејтинг на државата до ниво на инвестициски рејтинг (посакувана инвестициска дестинација)

8. Македонија и понатаму мирна, стабилна и безбедна држава

9. Продолжување на трендот на намалување на каматните стапки до 6%

10. Ќе продолжиме да ја намалуваме внатрешната и надворешната задолженост на Македонија од сегашните 39% на 35% од БДП

11. Обезбедување на дополнителни 23 милиони евра годишно поддршка за земјоделците

12. Издавање на имотни листови на денот на поднесувањето

13. Интегрирање на 60.000 земјоделски семејства во пензискиот систем

14. Дополнителни 65 милиони евра годишно за инвестиции во инфраструктурата

15. Инвестиција од 600 милиони евра за изградба на хидроцентралите "Чебрен", "Галиште" и "Бошков мост"

16. 350 милиони евра нови инвестиции во енергетиката за изградба на термоцентралите "Те-То" Скопје и гасификација на TEЦ "Неготино"

17. Отпочнување на проектот "Сончев град" - најубава скопска населба со 12 илјади нови индивидуални станбени објекти во касарната Илинден

18. Македонските граѓани без визи ќе патуваат во ЕУ

19. Македонија членка на НАТО

20. 180 километри нови регионални патишта и реконструкција на околу 500 километри постојни патишта

21. Отпочнување на изградба на автопат од Скопје до Софија и од Скопје до Приштина

22. Изградба на два нови скијачки центри на Кожуф и Галичица

23. Завршување на автопатот од македонско-српската, до македонско-грчката граница (коридор 10)

24. Целосно професионална армија до крајот на 2006 година

25. Ефикасно судство и скратување на времетраењето на судските постапки

26. Буџетот за образование ќе се зголеми од 2,9% на 4,0% од БДП до 2010 година

27. Отворање нова регионална високообразовна институција за технологиите на 21-век во Охрид

28. Зголемување на средствата за наука од 0,25% на 1% од БДП

29. Бесплатен интернет за секој ученик, студент и просветен работник

30. Секој ден бесплатно македонско овошје за секое дете до четврто одделение

31. Понуда за вработување на 100-те најдобри студенти во јавната администрација секоја година

32. 200 нови асистенти во високото образование

33. 50 стипендии годишно за постдипломски студии на европските универзитети за македонските студенти

34. Потполно реновирање на постојните студентски домови и изградба на нови со капацитет од 900 легла

35. Раст на пензиите за 10%

36. Зголемување на платите во администрацијата и безбедносните сили за 12%

37. Воведување на трет, доброволен, приватен пензиски столб

38. Ослободување на пензионерите од трошоците за поштарина при прием на пензија

39. Пензионерите и децата ослободени од плаќање партиципација за лековите од позитивната листа

40. Реновирање на сите старечки и пензионерски домови и отворање на пет нови

41. Бесплатни учебници и здравствена заштита за децата од семејствата кои примаат социјална помош

42. Целосно покривање на правата на вработените со колективни договори според ЕУ стандардите во првата година од мандатот на владата

43. Министерството за култура ќе прерасне во Министерство за култура и туризам

44. Здравствена заштита за сите граѓани на Република Македонија

45. Изградба на зградата на стариот театар во Скопје и театарот во Велес

46. Возобновување на куќата на Мајка Тереза

47. Завршување на спортската сала во Скопје и нејзино преминување во државна сопственост

48. Нова кардиохиругија во јавното здравство

49. ЕКГ апарати и биохемиски анализатори за сите установи од примарното здравство

50. Воведување на здравствена електронска картичка за сите граѓани на Република Македонија
Makedon Prasanja do SDSM:
BEVTE na vlast 4 godini, zosto nisto od toa sto vetivte 2002 g. ne sprovedovte?
i zosto sive ovie 100 tocki ne gi sprovedovte vo izminative 4 godini?
Sto ve spreci toa da go storite i sprovedte?
Eve, penziite gi namalivte za 8%, a sega zborite za zgolemuvanje na 10%; toa znaci vrakanje na 8%, a zgolemuvanjeto bi bilo 2%.

Dodatno prasanje: STO STORI SDSM IZMINATIVE 4 GODINI ZA MAKEDONIJA? STO SPROVEDE ZA DA GO PODOBRI ZIVOTOT NA MAKEDONECOT?

P.S.: samo nemojte so onie gluposti namaluvanje na nevrabotenosta, so brisenje na nevrabotenite od Zavodot za NEvrabotuvanje

I mnogu laze SDSM, Go slusam Bule kako veli gi zgolemil platite na administrativcite i prosvetarite za 12%, a majka mi e prosvetar i platata i e zgolemena za 200 denari, t.e. 1.5%.
redstar Alo moderatori!
Abe celo vreme pokusavam da vlezam na forumov ama izgleda nekoj me prenasocuva na linkot so programata na SDSM i 50-te cekorcinja.
nukleus 1.Najgolem procent na ubistva i samoubistva vo Evropa.
2.Voveduvanje na vizi i vo zemji za koj se nadevavme deka nikogash nema da vovedat vizi.
3.Serviranje lagi kon EU so pomisla deka SDSM e tolku umen shto "blentavite" od EU nikogash nema da znaat shto se slucuva.
4.Drasticno zgolemuvanje na administracijata.
5.Drasticno zgolemuvanje na budjetot.
6.Ukinuvanje na krediti za zemjodelstvoto i kastrenje na site benificii i stimulacii.
7.Topenje na tenkovi za koj se nabaveni po 10 menuvaci neposredno pred da se stopat.
8.Organiziranje na "ognometi" so cii pari mozea da se kupat potrebniot broj na protivgradobijni raketi.
9.Isplata na ovcari ogromni sumi na pari navodno za zagubenite ovci koj nikoj ne gi videl.
10.Prodazba na drzavni parceli kon stranski firmi za badijala iako domashnite nudat poveke.
11.Nasilno unishtuvanje na vinarstvoto i tutunarstvoto.
12.Pottiknuvanje na monopoli iako EU frci so opomeni.
13.Klasicen kriminal vo prodazba na 10% od akciite na Telekom so shto 400 milioni evra gi zagubivme kako nepovratni so onie 40% koj nikoj ne saka da gi kupi.
14.Klasicen kriminal so prodazba na klucniot del od ESM za bedni 200 milioni kolku shto iznesuvaat dolgovite na graganite i firmite vo Makedonija(ili prakticno bez pari).
I ushte mnogu drugi raboti za koj me mrzi da pishuvam.
Makedon Lagite na SDSM


1. Република Македонија стана кандидат за членство во Европската Унија
KAKO DA NE, NEMA NI POCNATO PREGOVORI SO EU MAKEDONIJA, A 2001 GODINA VO VOJNA PRVI POTPISAVME DOGOVOR SO EU STABILIZACIJA I INTEGRACIJA, PRED HRVATSKA, A HRVATSKA OD KOGA DOJDE SDSM NA VLAST NE PRETRKNA I PREGOVORITE ZA VLEZ VO EU GI POCNA PRED 1 GODINA.

2. Целосно реализиран рамковeн договор
BRAVO, JA SPROVEDOVTE PROGRAMATA ZA GOLEMA ALBANIJA NA PRIZRENSKATTA LIGA

3. Вратена безбедностa на државата и сигурноста на граѓаните
SEKAKO, KOGA TIE STO JA NAPRAVIJA VOJNATA SEDNAA VO VLASTODRSNITE FOTELJI.

4. Успешно завршен процес на децентрализација.
DA, POCETOKOT NA GOLEMA ALBANIJA.

5. Започната либерализација на визниот режим
E OVA E CISTA LAZGA SO OPASKA. SITE SAMO GI OTEZNUVAAT USLOVITE ZA DOBIVANJE VISA, DURI I SLOVENIJA


6. Воспоставени дипломатски односи со 114 земји под уставното име
HAHAHAHHAHAHAHA, PA ZAR TOA E ZASLUGA NA SDSM?

7. Во Република Македонија нема странските воени мисии и Македонија самостојно ја гарантира својата безбедност
SEKAKO, TIE STO JA NAPRAVIJA VOJNATA SE NA VLAST I NEMA KOJ DA SE BORI PROTIV MAKEDONIJA.

8. Учество на Македонија во успешни мировни мисии во Ирак и Авганистан
BOZE MILI, BEVTE PROTIV ODBRANATA NA MAKEDONIJA 2001 GODINA, SEGA PRAKATE MAKEDONSKA VOJSKA VO STRANSTVO; BOG DA CUVA OD NEDOVETNI LUGE.

9. Ефикасна, професионална Армија по НАТО стандарди
VISTINATA E DEKA ARM E PRED BANKROT.

10. За првпат донесен закон за надворешни работи
HAHAHA ZAKONOT NE E USPEH ZA DRZAVATA, TUKU KAKO SE SPROVEDUVA ISTOOTT!

11. САД ја призна Република Македонија под уставното име.
PO ZASLUGA NA TRAJKOVSKI.

12. Полицијата ја презема контролата на границата од Армијата
I OVA LI E USPEH?

13. Намалена стапката на криминалот за 30% само во последната година
KRIMINALCITE SE VO VLASTA, NE SE GONAT

14. Формирана единицата "АЛФИ" која успешно го сузбива криминалот
I UBIVA NEDOLZNI DECA

15. Потпишана Јадранската повелба за членство во НАТО со Албанија, Хрватска и САД.
STO USPEH E OVA?

16. Укината воената обврска
VO SLEDNATA VOJNA NA KOSSOVAS SO MAKEDONIJA, DA BIDEME SIGURNI DEKA KE IZGUBIME; MLADINATA NE KE ZNAE NI PUSKA DA DRZI.

17. Ефикасно судство со уставни реформи и серија закони во сферата на правосудството
NAJGOLEMA LAZGA: CEL SVET JA KRITIKUVA VLASTA ZA NAJKORUMPIRANO, NAJNEEFIKASNO I NAJPARTIZIRANO SUDSTVO VO EVROPA!

18. Зголемени плати на судии и обвинители
TOCNO

19. Целосно кодифицирано изборно законодавство со донесување на изборниот законик
BOZE MILI STO E OVA GLUPOST, STO KAR GRAGJANITE IMAAT OD OVA?

20. Воведен едношалтерски систем
DOBRO

21. Двојно зголемен годишниот извоз, кој во 2005-та надминува 2 милијарди долари
A UVOZOT E 3.2 MILIJARDI EVRA, STO ZNACI ZEMJAVA E VO KATASTROFALNA EKONOMSKA SOSTOJBA. UVEZUVAME 1.2 MILIJARDI POVEKE ROBA, OTKOLKU STO IZVEZUVAME. SRAMOTA E NEKOJ DA ZBORUVA VAKVI GLUPOSTI, SE GLEDA DEKA SDSM NE ZNAAT EKONOMIJA.
PORADI MOMENTALNOTO ZGOLEMUVANJE NA CENITE NA METALITE NA SVETSKITE BERZI IMAME IZVOZ OD 2 MILIJARDI $, A I SAMO TOA IZVEZUVAME, TAKA STO, STOM PADNAT CENITE NA METALITE, MAKEDONIJA KE IMA TRGOVSKI DEFICIT OD 2 MILIJARDI EVRA, STO KE NE DOVEDE VO BANKROT.

22. Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%
HAHAHAHHAHAH PORADI MOMENTALNOTO ZGOLEMUVANJE NA CENITE NA METALITE NA SVETSKITE BERZI IMAME IZVOZ OD 2 MILIJARDI $, A I SAMO TOA IZVEZUVAME, TAKA STO, STOM PADNAT CENITE NA METALITE, MAKEDONIJA KE IMA TRGOVSKI DEFICIT OD 2 MILIJARDI EVRA, STO KE NE DOVEDE VO BANKROT.

23. Двојно зголемени девизни резерви, кои изнесуваат близу една и пол милијарда долари
PARATA SE VRTI, A NE CUVA; DOKAZ DEKA SDSM NEMA EKONOMISTI, TUKU NERANIMAJKOVCI KOI SO VRSKI ZELE DIPLOMI OD EKONOMSKI FAKULTET

24. За првпат опаѓање на невработеноста (25.000 помалку невработени)
SO BRISENJE OD ZAVODOT ZA STATISTIKA

25. Осигурана одржлива монетарна политика, ниска инфлација и стабилен курс на денарот
ZATOA NEMAME RAST.

26. Најниски царинските стапки до сега на репроматеријалите за земјоделското производство, текстилната и машинската индустрија.
DOBRO

27. Загарантирани 600-700 милиони денари годишно за тутунопроизводителите, нов закон за тутун
SEGA ZA PRED IZBORI

28. Донесена националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015.
AJDE I OVA LI BIL "USPEH"

29. Намалени просечните каматни стапки за повеќе од 50%
TOA ZAVISI OD BANKITE, NE OD DRZAVATA.

30. За првпат Македонија доби кредитен рејтинг и го зголеми
I STO FAJDE OD TOA?

31. Македонија го доби вториот пензиски столб
VO STECAJ

32. Двојно зголемени заштедите на граѓаните, кои изнесуваат над една милијарда евра
ZOSTO OD POD PERNICA,PARITE SE CUVAAT SEGA VO BANKITE, KOI SE STRANSKI I NEMAME GAJLE DA NE NI GI UKRADAT, KAKO STO KOMUNISTITE (SDSM) NAPRAVIJA 1992 GODINA I POSLE SO TAT 1997.

33. Прва македонска евро-обврзница во висина од 150 милиони евра

34. Првпат истовремено, реформски аранжмани и со ММФ и Светска Банка
OD STO PAMETNIOT SE SRAMI, BUDALIOT SE RADUVA.

35. Успешна приватизација на ЕСМ дистрибуција со висока цена од 225 милиони евра.
NAJEVTINO PRODADENO ES VO EVROPA.

36. Формиран гарантен фонд за подршка на мали и средни претпријатија
KOJ NE FUNKCIONIRA, ABE KAKO NE IM E SRAM DA LAZET.

37. 12% поголеми плати во образованието, науката и културата.
LAGA: ZGOLEMENI SE MINATIOT MESEC ZA 1.5% SAMO

38. 12% поголеми плати за државните службеници
\LAGA: ZGOLEMENI SE MINATIOT MESEC ZA 1.5% SAMO


39. Грижа за културното наследство, нов закон за културно наследство
HAHAHA LAGA

40. Започната изградба на 20 нови училишта
ZA DA ISPERAT PARI, A NIKOGAS NEMA DA SE ZAVRSAT.

41. 2000 компјутери за средните, 4000 компјутери за основните училишта, сите бесплатно поврзани на безжичен интернет
KOMPJUTERITE DONACIJA SE OD KINA, A INTERNETOT OD SAD. KAKO LAZAT ZNACI KOMUNJARIVE.

42. Примени 200 нови асистенти на државните факултети
NEPISMENI, AMA MAMINI I TATINI SINOVI

43. Високо образование со 3 државни и 4 приватни универзитети
STO IMA VLADATA VRSKA SO TOA?

44. 1500 нови места за студентите во студентските домови
SAMO AKO SI OD SDSM DOBIVAS MESTO; AKO NE SI, KE SI KUPIS OD SDSMOVSKATA MLADINA ZA 200 EVRA.

45. Формирана академија за обука на обвинители и судии
OK.

46. Отворени 5 дневни центри за деца со интелектуална попреченост

47. Реформа на пазарот на трудот и донесен нов закон за работни односи
AMA NE FUNKCIONIRA, ISTO KO DA NE E DONESEN

48. Донесен нов закон за стечај
OK

49. Отворен најголемиот меѓуграничен премин во југоисточна европа (Табановце)
LAGA; KOJ NE SETAL PODALEKU OD SREM, KE POVERUVA.

50. www.uslugi.gov.mk - Воведен портал за услуги на граѓаните, добитник на повеќе меѓународни признанија во 2005-та година
HAHAHA
toni_a
quote:
Originally posted by Makedon

Eve, penziite gi namalivte za 8%, a sega zborite za zgolemuvanje na 10%; toa znaci vrakanje na 8%, a zgolemuvanjeto bi bilo 2%.


ne gi znam tochno rabotive dali i koga bilo namaleno,zatoa so odredena rezerva tvrdam:
na tie 1,2% ako udrish i inflacija iskacha vo najdobar sluchaj vrakjanje na odzemenoto.
tie se sigurno za da ne izrachuna nekoj deka gi skratile za razlika od toa shto imale prethodno.a krateni se
nukleus Narodot vo cija drzava inspektori baraat zashtita od vlastite na SDSM&Co. vo Helsinshki komitet e navistina "sreken" i "zadovolen" so 50te najznacajni ostvaruvanja na vlastite,a mozebi ke bide ushte "pozadovolen" i "posreken" koga bi se prijavile za zashtita vo Helsinshki i drzavni sluzbenici kako i onie vo armijata i policijata.Abe zarem moze vakvo neshto da se sluci vo demokratija kakva ni ja predstavuva vladejackata partija pod mototo:-Makedonija napred? a potoa sledi odgovorot -Ne,nazad!
Vaka razmisluva sekoj normalen covek:
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=785&ArticleID=51552
NRGMKD
quote:
Originally posted by трендафил

Сите тие што ВМРО-ДПМНЕ и ДПА ги сметаат за единствено виновни за тоа што ни се случи во 2001 година, не гледам причина да не ја гледаат актуелната власт за единствен виновник за тоа што ни се случува сега. А мнозинството, не малцинството, е одговорно за тоа што се случува во една држава. А се казнува одговорниот. Доколку ние не сакаме изборно насилство, нема да гласаме за изборни насилници. Истото важи и доколку не ни се допаѓа ситуацијата во државата, не треба да гласаме за тие што ја створиле таа ситуација или не сториле ништо за истата да се смени. Доколку на некого 15 години му се случува виша сила, значи дека е баксуз, па не гледам зошто би гласале и за баксузи.
Интересно е што секој го гледа и го зборува само тоа што му одговара. Ристо Пенов, на пример, зборува дека градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во Скопје не направиле ништо. Не гледа дека уште помалку од ништо има направено мојот градоначалник, Изет Меџити во општина Чаир, а тука некаде е и Андреј Петров во општина Карпош. Доколку на првиот не му го сметаме за успех знамето на Република Албанија со кое го прекри Илинден на денот на албанското знаме на 28 ноември минатата година и за што до ден денешен не одговараше, а на вториот изградбата на првата нова џамија на десната страна на Вардар.


Сакаш малце да коментираме за Град Скопје и градските "тајкуни" мислев татковци?!?!? Нема проблем!!!!
Епа вака!!!! Како прво лани на Локалните избори 2005, во Скопје победи Коалицијата РЕЗУЛТАТИ СЕГА!!!! Најтрагичното е што РЕЗУЛТАТИ СЕГА ИМА, ама се страшно негативни!!!! А зошто?!?!?! Епа после една година владеење на Трифун "SCARY FACE", градов и тоа како тоне!!! Најпрво градов се гуши и ќе се угуши во смет, потоа градов почна да се гуши во 60 нови градби кои одобрение за градба добиле оваа година, лично потпишани од ПЛАСТИК МЕН алијас ТРИФУН КОСТОВСКИ!!!! Потоа ниту еден нов проект не е започнат да се реализира, а и постојните кои беа во тек се запрени, проекти ниту на хартија не се почнуваат!!! Дупки на улиците Скопје нема видено толку уште од времето на бомбардирањето на Југославија ама во Втората светска војна (како пр. НЕКОИ ФИРМИ КАКО НАГРАДИ ПОЧНАА И АВТОМОБИЛСКИ ГУМИ ДА ДАВААТ)!!! Градските фирми потонаа во долгови, колку што Македонија за 16 години од нејзиното постоење не беше задолжена. Градскиот парк си доби и свој газда, кој што му го ограничи работното време, а наскоро и ќе го загради и ќе почне да продава карти за влез во него (ова не е иронија или лага, туку чиста вистина). Првиот дел од паркот ќе биде целосно уништен!!! Рекетари (во облека на чувари) го чуваат паркот. Рекетари ги бранат скопските градоначалници од Аеродром и Кисела Вода (само од кого ги бранат незнам)!!!! Градските фирми Водовод и Комунална Хигиена потонаа во долгови (конкретен пример е за Водовод, кој од 5 милиони евра во позитива и без никакви долгови во 2004 и 1/2 од 2005, денес да има долг од 10 милиони евра, што значи за цела година, Водовод паднал во дупка од 15 милиони евра, а Комунална Хигиена од позитива од 2 милиони евра, сега е во дупка од 4,7 милиони евра, што значи дупка од цели 6,7 милиони евра за 1 година), Градскиот буџет кој изнесува цели 30 милиони евра за оваа година (за разлика од буџетот од 2004 кој беше само 4 милиони евра) веќе е потрошен, и буџетот кој е предвиден за 2007 се прераспределува за оваа година да се истера до крај (можеме да очекуваме и негово раскрчмување). Нови 250 вработени во локалните самоуправи (јас би рекол превработувања), кој што само се на терет на буџетите на истите, црви и комарци на секој чекор (ништо не се превзема во врска со тоа), а се прска со обична вода, сол и нафтен дериват кој е страшно токсичен!!! НАСПРОТИ СЕВО ОВА------------- Трифун си ги купи Кермес, и е негов доминантен сопственик, Хотелот позади Кеј, Зградата Лумикс на плоштад, Т.Ц Олимпико кај студенстскиот дом Гоце Делчев, на неговото синче му отвори ганц нова дискотека за да има кај да се дружи со другарчињата и тоа на сред плоштад, нови 10 згради во изградба се во негово владение!!!! Додека градот Скопје тоне, некој изигрува локален шериф и уво не му чуе за граѓаните на Скопје. Трајко Славевски, и Влатко Ѓорчев се советници во Град Скопје, а и нив уво не им спие, а мажот на Силвана Бонева е заменик директор во Комунална Хигиена!!! ЕПА МИЛИ МОИ РЕЗУЛТАТИ СЕГА (Македонија нека ја научи СКОПСКАТА ЛЕКЦИЈА, и да не ја бараме 2000-2001 назад)!!!! http://antitrifun.blog.com.mk, ова е само за подетални информации..................
nukleus Raka na srce 90% od kazanovo se tocni informacii.Bravo za smeliot istap na NRGMKD i ubavo srocenite informacii.Ne da go falam Penov oti i toj beshe aramija so skorni kompletno so familijata,ama za Trifun mozam da recam deka gi nadmina site ocekuvanja.Skoro da ne znam nekoja investicija vo Skopje shto bi mu sluzela na narodot osven privatnite na Trifun&Co.Sega dokolku gi sporedime drugite gradovi oti Makedonija ne e samo Skopje imame obratna slika.Tamu mozam da recam deka se vlozuva vo nivnata urbanizacija i se investira za barem malku da zalicat na gradski opshtini.Inaku golem udel vo krcmenjeto na parite od vodovod ima i glavniot finansier na VMRO-DPMNE g-not.Mile Janakieski koj slucajno e direktor na gradskiot vodovod vo Skopje.
nukleus Tuku ova slogancevo na SDSM poveke zalicuva kako erotska reklama za nekoj proizvod.So nego kako da sakaa da vi poracaat deka otsega ke ja "onadele" Makedonija samo odnapred a nikako odnazad.:)
tane komita
Трифун е во Скопје, а кај му е „фабриката“!?- по се изгледа дека во Скопје е машината за перење - пари!?

Само за утеха на скопјани - и во другите градови низ Македонија има многу „трифунчина“ кои мислат дека „го фатиле господа за брада“.

Е, со такви, Македонија не може да оди НАПРЕД!

А, за ветувањата - ветувањата си се само ветувања, не мора човек да верува во нив затоа што и не мора да се исполнуваат...пилињата на есен се бројат!?

И за олигархите: постоеле и ќе постојат, исто како и масоните!!!? нема маж со три м...да може да ги спречи. Сегашниве лидери се испреплетени со нив како свински црева.

И да не набројувам по сите горенаведени точки...

Поздрав!
трендафил Партија што била на власт треба да ги повика гласачите да погледнат назад, од почетокот на нивниот мандат, да не кажам од 15 септември до 5 јули. Ме чуди и тоа што Претседателот на Македонија (за кои некои се сомневаат дека е избран со изборна кражба) сега повикува на масовен одзив. Тоа не го направи на референдумот, на пример, кога повикот беше да се седи дома и да се гледа телевизија. Министерот за одбрана пак денеска го обвини Груевски дека по телефон се јавувал во Белград да бара Смилемски да не се испорача во Македонија. Дали ова е јавно признавање дека власта ја прислушкува опозицијата???

П.С.: А што се однесува до Трифун, може да се споредува со другите градоначалници. Јас не гледам на пример што направија повеќе СДСМовскиот градоначалник на општина Карпош или албанскиот СДСМовец (од ДУИ) во општина Чаир. Но за тоа постои друга тема.


nukleus Pa koga moze Germancite preku Telekom da gi prislushkuvaat nashite bezbednosni sili moze i vlasta da ja prislushkuva opozicijata osobeno nejzinite lideri.Sepak vlasta kako i sama da ne saka barem pred izbori Smilenski da bide isporacan vo Makedonija pa za toa bara "racki" kaj opozicijata.Edinstveno se cudam na Brankovoto obrakanje za masovnost koga za referendumot ocigledno beshe za sedenje doma.
toni_a
quote:
Originally posted by NRGMKD

50-НАЈВАЖНИ ПРОЕКТИ НА СДСМ ЗА МАНДАТОТ 2006-2010
2. Раст на БДП од 5-6% годишно
------------------------------
22. Kонтинуиран раст на БДП во сите години од мандатот на владата, просечно за 4,1%


3.4% in 2003, 4.1% in 2004, and 3.7% in 2005

izvor CIA - The World Factbook

GDP - composition by sector:
agriculture: 9.7%
industry: 28.8%
services: 61.5% (2005 est.)

M.M.E. pak lazhat strancive,a!? i kako ke uspeat ovie od SDSM koga dosega ne uspeaa?
nukleus Abe neka "shetnat" tie od CIA megu narodot i ke vidat deka GDP e 2.1% ama vo negativna nasoka,znaci vo opaganje ane da prepishuvaat brojki od onie shto ni gi serviraat nam "nashite" vlasti.Pa sekoj e svesen deka so 200 000 administrativci i 150 000 neposredni proizvoditeli Makedonija bi imala porast na GDP samo dokolku vo rudnicite iskopuvame zlato i dijamanti zatoa shto ostanaa malku aktivni.Seto drugo shto e prikazano vo porast odi kaj 5 000 luge koi se slugi na evreite vo Jagunovce,Feni pa i Rom-trejd.Makedonija sigurno nema pozitiven rast na GDP veke godini so red,prezivuvame od prodazbite na ona shto ostana i pravime pozitivna slika na nashata ekonomija.CIA go znae toa ama sigurno nema da go objavi vo javnost zatoa shto bi stvorila "averzija" kon se shto ne e Makedonsko i gi prazni nashite resursi kako shto beshe slucajot so neplakanje struja od strana na Jagunovce,Feni ili Mak-stil.Tie znaat shto se Ramstor ili Vero,tie istite go sprecuvaat eden Mikrosam da prodava CNC mashini vo svetot so obrazlozenie deka toa se mashini so koj se pravat atomski bombi.Apsurdno e da diskutirame na ovaa tema za koja shto nie koj sekojdnevno se soocuvame so grabezot na Makedonija i go gledame pred svoi oci znaeme deka brojkite shto ni se serviraat kako porast vsushnost se lazni i prenapumpani iako izgledaat tolku mali i realno ostvarlivi.