Дали сте задоволни?

Дали сте задоволни?
bliznak
 
Една од главните причини што сме присутни на #macedonia е дружењето, chat со другите, исполнување на времето, едукација, забава...
За сето тоа да функционира најдобро потребна е добра организација на каналот, полесна комуникација помеѓу корисник - оператор, заштита од спам ботови, заштита од флудирање, канал за помош и информации, и форум со посебен дел за проблемите поврзани со #macedonia - лесно достапни за сите.

Во изминативе години, секој што бил дел од организирањето на каналот(@), добро знае дека тоа што денес се случува е неспоредливо со тоа што се случувало пред 4-5 години. Работите се сменаа, и тие 90% од корисниците што на времето го посетуваа каналот за забава ги снема, а на нивно место дојдоа "новите хакери, флудери, борци за правата" . Во секој случај, никој не бара луѓето да се менуваат или да бидат исти како што посакува газдата на каналот. Секој различно го сватил мирцот, секој има право да се "понаша" како сака, а други ќе одлучат и ќе возвратат на тоа.

Го познавам каналов од пред подолг период, и мислам дека е еден од најдобро организирани и заштитени канали на Ундернет. Тука одпаѓа зачестеното флудирање од страна на добро-познатите особи, а и нема што друго да се прави освен(што би рекол Борис) да се смееме и да е занемариме грешката на некои родители.

Муабетот ми беше, дали вие како КОРИСНИЦИ на каналот сте задоволни од неговото водење, дали сте задоволни од работењето на операторите(КАКО ЕДНА ЦЕЛИНА - ТИМ),.односно, дали вас ви се пружени сите горенаведени услови за добар CHAT?

* Одговорот "Да, но може и подобро" го изоставив бидејќи тоа е нешто што се знае под default.
* Без добро-познатите "коментари од страна".
* Секој пост што нема да биде поврзан со темава ќе биде помножен со нула
komshija Vman` ako tebe ti smeta da se faka na nekoj seir so toa shto ke kazesh deka e gay ili slichno ti preporachuem UnInstal na mIRC od PC i da ne se zamarash vishe so irc... nekad mene kako @ mi fakaa seir u stil komshi ima meko gaze i toa beshe na add quote od BorisVM pa ushte sum zhiv.. ako mislish deka treba da se brkaat zhenski na kanal i da se pishue ima li devojka so web cam za na msn cyber sex da praam jok greshka si... irc e toa mesto za seir shala druzhba..ako nemozhesh toa da go izdrzhish ti ja kazhav postapkata...
MeGa`
quote:
Originally posted by komshija

Vman` ako tebe ti smeta da se faka na nekoj seir so toa shto ke kazesh deka e gay ili slichno ti preporachuem UnInstal na mIRC od PC i da ne se zamarash vishe so irc... nekad mene kako @ mi fakaa seir u stil komshi ima meko gaze i toa beshe na add quote od BorisVM pa ushte sum zhiv.. ako mislish deka treba da se brkaat zhenski na kanal i da se pishue ima li devojka so web cam za na msn cyber sex da praam jok greshka si... irc e toa mesto za seir shala druzhba..ako nemozhesh toa da go izdrzhish ti ja kazhav postapkata...

Se soglasuvam. Mircot e pred se zabava, ne treba da se svakja tolku seriozno.
P.S. da ne begame mnogu od temava.
Vo globala jas sum zadovolen. ;)
komshija Epa bash od takvi useri shto idat u kanal shto premnogu seriozno si go sfakjaat ircot i dremat u kanal za da dojdat nekoj den do access.... kanalot nema da go bide.. ete primer Vman` ednostvno momakot umira za access bez da ja znae sushtinata na programot narechen mIRC...
darkjesus Едно време јас ко бев "обичен смртник" на каналот беше лудило:)) сеири, глупирања и слични работи имаше еден тон. Сетуацијата сега е друга од повеќе причини.. добар дел од старата "тајфа" се разбега лево десно и целосно се посвети на приватниот живот а оние кои сеуште се тука веќе ги надвиснаа годините:)) па и тие повеќе се посветени на животот него на каналот. Меѓутоа од друга страна она што беше најголем хендикеп во тоа време, држењето на каналот +м и единствено право да зборуваат на каналот имаа неколкумина привилегирани корисници сега е искоренето и каналот е 99% од времето отворен за разговор. Кога само 10% од корисниците би се вклучиле во некоја јавна дискусија сигурно каналот би го добил она што ви фали на сите вас:) би добил посебен шмек и би го избришал епитетот на ладен канал.
MeGa`
quote:
Originally posted by darkjesus

Едно време јас ко бев "обичен смртник" на каналот беше лудило:)) сеири, глупирања и слични работи имаше еден тон. Сетуацијата сега е друга од повеќе причини.. добар дел од старата "тајфа" се разбега лево десно и целосно се посвети на приватниот живот а оние кои сеуште се тука веќе ги надвиснаа годините:)) па и тие повеќе се посветени на животот него на каналот. Меѓутоа од друга страна она што беше најголем хендикеп во тоа време, држењето на каналот +м и единствено право да зборуваат на каналот имаа неколкумина привилегирани корисници сега е искоренето и каналот е 99% од времето отворен за разговор. Кога само 10% од корисниците би се вклучиле во некоја јавна дискусија сигурно каналот би го добил она што ви фали на сите вас:) би добил посебен шмек и би го избришал епитетот на ладен канал.

Vo pravo si ova shto go kazha. Tuka bi dopolnil ushte edna rabota: Porano povekjeto idea na MIRC za chat, zabava, druzhenje, zapoznavanje... sega rabotite se poinakvi, povekjeto idat radi access i sedat na kanal radi reda.
Mislam deka treba da ima povekje druzhenje, zabava megju nas.
VMan` komshija...pred nekoj den praese muabet na kanal i mnogu ubav muabet napraj taka sto morav da pisam /ignore komshija
TimeHacker Da,Bash super se @ i dvolno sum ucil od niv,site se fer i korektni,nemam so da se zhalam od niv,od nitu eden i toa,ke moze i poubo da snema flood i ovie spam botovi,komunikacijata operator - korisnik mislam deka treba pojce da se shirit,pojce da komunicirate so korisnici,ne mislam bash bukvalno no za edna mala pomos bi mozelo,znam kako e da si operator na takov golem kanal kako sto e #macedonia,me interesira samo nesto,kaj se starite operatori na #Macedonia? AlexGreat i nekoi drugi?,i uste nesto dali postoi problem albanec licno tebe da ti se obratit na pvt da ti barat nesto,i da stajs ingore ili pak ban za to?.mislam ova bese bash za ovaj topic i ovaj post mislam ne treba da se mnozhi so 0,ako e taka kazete!uste ednas od vas operatorite nemam so da se zhelam,vie ste super,mozebi eden den ako imam sreca ke sum eden od vas.vi Blagodaram.
mafisKumA
quote:
Originally posted by TimeHacker
me interesira samo nesto,kaj se starite operatori na #Macedonia? AlexGreat i nekoi drugi?,i uste nesto dali postoi problem albanec licno tebe da ti se obratit na pvt da ti barat nesto,i da stajs ingore ili pak ban za to?.


TimeHacker AlexGreat bese bot

za drugovo prasajne, bar ti znajs jas to nikogas nebi go naprajla, zamene licno sekoj eden korisnik je equal i mislam deka sekoj eden @ imat isto mislejne. a ako ti se imat sluceno nesto taka molimte kaziDonVito
quote:
Originally posted by TimeHacker

i uste nesto dali postoi problem albanec licno tebe da ti se obratit na pvt da ti barat nesto,i da stajs ingore ili pak ban za to?
не нема никаков проблем.како за еден така и за сите.
Mr-Hyde Bliznak,mozam da kazam deka ovoj e eden od najdobrite topici do sega od tebe..;)
Vaka...Dosta vreme go posetuvam forumot..Iako znam deka pred kratko vreme sum zaclenet,sekoj den gi citav postovite..Nemav hrabrost da vlezam so vas..Ne znaev kako ke bidam prifaten..Ali sega koga veke sum vas milo mi e sto komuniciram so dobri decki..:D
Sto se odnesuva do forumot,mislam deka e originalen i ima dosta interesni raboti..
#Macedonia kako kanal mislam deka sega za sega e premnogu dobar,operatorite pocnuvaat site poplaki navremeno da gi sankcioniraat(trgnuvam licno od mene :)))Znaci se e COOL!

Vi posakuvam se najdobro,se nadevam deka nema da me razocarate ;)

p.s.Ako nie ne se razbirame togas koj ke ne razbere?
VMan` se e odlicno neznam ne postoi zbor,epetit so ke go objasni sekoj oper na #macedonia site se dobri odlicni vo rabotata sekoj si go opravduva accessot sto go ima.Odnosot operator-korisnik e isto taka ali mislam deka ne treba nikoj da kaze los zbor za niv zosto ednostavno ne ni postoi takov ako nekoj ne e zadovolen od nekoj operator/operatorka :) neka kaze zosto bas me interesira.Najvazno e kako ke se postavi eden korisnik t.e kako ke bide zapamten i po sto od operatorite.
MeGa` Spored mene organizacijata na kanalot e super, se drzhi na visoko nivo. Sepak site znaeme deka situacijata e losha poradi Clones, Flooders, Inviters... megjutoa operatorite odlichno se snaodgaat i si ja zavrshuvaat nivnata zadacha.
P.S. Super se site. ;)
The_Crow Od moj aspekt rabotive se malce podobreni vo odnos na komunikacijata operator obicen korsinki megutoa mislam deka seuste treba da se raboti na toa pole ima operatori koi ne sorabotuvaat so korisnicite da ne gi nabrojuvam nema smisla, megutoa globalno klimata e malce porelaksirana.
a-pin-dim Ako me pitas mene da, nemam nisto sprotivno od toa :o) ... samo tako lako :o)
bliznak Bravo bravo:) milo mi e sho nekoj faci ne plukaat kaj sho srkale:) Toa e golem + za niv
TimeHacker eh fala za odgovorite DOnVito i MafisKuma,sepak znaev odd tie stari operatori,no toa sea nema vrska,da gledame sea da se druzhime,toa e povazno.
mafisKumA
quote:
Originally posted by Mr-Hyde
milo mi e sto komuniciram so dobri decki..:D


a tetki in sterio ?

HeatoN name so se e CooooooooooooooooL
`Xa0c Услови за добар чат се пружени,каналот има супер заштита (Romania со мн. повеќе оператори нема заштита како нашиов),форумов е одлично место за се околу каналот,има топик за СЕ...едноставно #macedonia ваква како што е, се на се е совршена,не може да биде подобра:)
Во врска со оние хакери флудери...јас од кога сум на мирц имало тоа и ќе има. Дури и некој од операторите на #macedonia беа флудери,DDos-ери на времето:)
Тоа важи и за оние корисници кој доаѓаат, се расправаат малце на канал за да им пројде време и си заминуваат...И такви имало и ќе има,тоа не може да се поправи туку да се игнорира (иако не ми дава срце понекогаш:)
JaS Каналот е супер немам никакви поплаки-понекогаш ме нервираат флудерите али секогаш се спречени на време.Пак ќе повторам-каналот е супер (ке беше уште подобар ако јас беф @) :D Мала шега ...
VMan` iskreno od dimeta ne ocekuvav takov odgovor :))
komshija Aj jas imam da kazham neshto.. za razlka od vremeto koga jas bev @ na kanalov nemozhe sea da se sporedi so toa vreme kanalov.. Operatorite se sea ladni sedat samo na kanal bez bukva da pishat ne se olabavi nekako epten se vnele vo ulogata OP da si .. i za sekoe pcuenje kje te banue nesmeesh nishto na kanal da pishesh nesmesh ni so bold da pishuesh jadesh odma kick .. koga bev jas OP bar toash po celi veceri se sedelo na kanal muabeti se terale a sea jok tapa i se pomalce i pomalce useri ima.. mora da se po otkaceni za muabet bar ako nishto drugo .. poshto kanalov stvarno stanue sve po tapa i po tapa...
a-pin-dim
quote:
Originally posted by komshija

Aj jas imam da kazham neshto.. za razlka od vremeto koga jas bev @ na kanalov nemozhe sea da se sporedi so toa vreme kanalov.. Operatorite se sea ladni sedat samo na kanal bez bukva da pishat ne se olabavi nekako epten se vnele vo ulogata OP da si .. i za sekoe pcuenje kje te banue nesmeesh nishto na kanal da pishesh nesmesh ni so bold da pishuesh jadesh odma kick .. koga bev jas OP bar toash po celi veceri se sedelo na kanal muabeti se terale a sea jok tapa i se pomalce i pomalce useri ima.. mora da se po otkaceni za muabet bar ako nishto drugo .. poshto kanalov stvarno stanue sve po tapa i po tapa...


Toa beshe vreme ohohohohoho... sepak to vreme ne ke mozes da go vratish :o)....
komshija
quote:
Originally posted by a-pin-dim

quote:
Originally posted by komshija

Aj jas imam da kazham neshto.. za razlka od vremeto koga jas bev @ na kanalov nemozhe sea da se sporedi so toa vreme kanalov.. Operatorite se sea ladni sedat samo na kanal bez bukva da pishat ne se olabavi nekako epten se vnele vo ulogata OP da si .. i za sekoe pcuenje kje te banue nesmeesh nishto na kanal da pishesh nesmesh ni so bold da pishuesh jadesh odma kick .. koga bev jas OP bar toash po celi veceri se sedelo na kanal muabeti se terale a sea jok tapa i se pomalce i pomalce useri ima.. mora da se po otkaceni za muabet bar ako nishto drugo .. poshto kanalov stvarno stanue sve po tapa i po tapa...


Toa beshe vreme ohohohohoho... sepak to vreme ne ke mozes da go vratish :o)....


Ne ni sakam da go vratam nego samo da se prodolzi kako nekogash shto bilo so ovie novi luge sega shto idat na mIRC
Thief Луѓето веќе не се истите. :( Се` повеќе и повеќе мИРЦ-от стана збиралиште на психопати и искомплексирани типчиња кои си ги лечат фрустрациите на тој начин.

Значи, не е вината само кај операторите, туку веќе и луѓето, „новите“, кои доаѓаа на мИРЦ не се како оние кои беа и го користеа за комуникација.
VMan`
quote:
Originally posted by komshija

Aj jas imam da kazham neshto.. za razlka od vremeto koga jas bev @ na kanalov nemozhe sea da se sporedi so toa vreme kanalov.. Operatorite se sea ladni sedat samo na kanal bez bukva da pishat ne se olabavi nekako epten se vnele vo ulogata OP da si .. i za sekoe pcuenje kje te banue nesmeesh nishto na kanal da pishesh nesmesh ni so bold da pishuesh jadesh odma kick .. koga bev jas OP bar toash po celi veceri se sedelo na kanal muabeti se terale a sea jok tapa i se pomalce i pomalce useri ima.. mora da se po otkaceni za muabet bar ako nishto drugo .. poshto kanalov stvarno stanue sve po tapa i po tapa...

Do nekade se slozuvam.Za muabet koga kako ali pretezno ima od nekoj oper ali treba da gi svatis se spravuvaat so sekakvi budali flooderi sto li ne, i ne im e dojdeno sekoas do muabet.Ali koa ima prilika za muabet sekogas ima
tincheto
quote:
Originally posted by VMan`

quote:
Originally posted by komshija

Aj jas imam da kazham neshto.. za razlka od vremeto koga jas bev @ na kanalov nemozhe sea da se sporedi so toa vreme kanalov.. Operatorite se sea ladni sedat samo na kanal bez bukva da pishat ne se olabavi nekako epten se vnele vo ulogata OP da si .. i za sekoe pcuenje kje te banue nesmeesh nishto na kanal da pishesh nesmesh ni so bold da pishuesh jadesh odma kick .. koga bev jas OP bar toash po celi veceri se sedelo na kanal muabeti se terale a sea jok tapa i se pomalce i pomalce useri ima.. mora da se po otkaceni za muabet bar ako nishto drugo .. poshto kanalov stvarno stanue sve po tapa i po tapa...

Do nekade se slozuvam.Za muabet koga kako ali pretezno ima od nekoj oper ali treba da gi svatis se spravuvaat so sekakvi budali flooderi sto li ne, i ne im e dojdeno sekoas do muabet.Ali koa ima prilika za muabet sekogas ima

na pr komshija...sekoja vecer ko ke sum jas tuka se udirat po nekoj muabet a za razlika od prano da ti kazam nemashe taka sloboda jes da sega ima pojke merki deka ne trebit da pcujash i takvi stvari ali to treba da bide del od kultura sepak a ima i muabeti ef i vman znajt:))
komshija Nema vrska pcuenjeto.. ako nemozhe obichen uzer da kazhe nekoj pogrden zbor toash treba i operatorot toa da go pochituva a kolku shto gledam ne e taka.. bar nekad beshe taka ako mozham da kazham jas sve i svashta i userot mozhe da kazhe pravilata treba da se isti za site a ne samo za smrtnicite.
darkjesus Или па земаат воице и после дремат на канал.. демек јаки фаци сме сега имаме +v
FRONT24 kanalot e super samo treba uste mlace muabet i seiri a inace vo globala e se kako so treba i operatorite i se samo nekoi lujge koi so ida se iskopleksirani i praat gluposti
komshija Pa bolje da e kanalot +m nego li da e -m i sekoja budala da pishe deka bara devojka za cyber sex na MSN i deka bara devojka za sex i plaka 50 eura za toa..
Neka e +m kanalot znaete vie @ koj ide u kanal za muebet i mu daash voice nemora da se 10 useri mozhe da se vishe od 10 koj kje teraat OK muabet.
MeGa`
quote:
Originally posted by komshija

Pa bolje da e kanalot +m nego li da e -m i sekoja budala da pishe deka bara devojka za cyber sex na MSN i deka bara devojka za sex i plaka 50 eura za toa..
Neka e +m kanalot znaete vie @ koj ide u kanal za muebet i mu daash voice nemora da se 10 useri mozhe da se vishe od 10 koj kje teraat OK muabet.

Toa e dobra ideja. Ako mozhe da se stavi bot, koga na pvt kje mu pishe nekoj "voice" da dobiva voice na #macedonia. So toa bi se namalilo floodiranjeto na kanal. Sigurno nema flooderite da pishuvaat "voice" pa posle da floodiraat. ;)
So toa bi imale pravo na glas samo tie shto sakaat da zboruvaat na kanal (da bidat aktivni). Ova e samo moj predlog. Shto mislite?
komshija Nekad taka beshe DJ_SHEMA imashe skripta taka setirano i se funkcionirashe super.. i pogore kazhav jas deka mozhe taka da se naprai.
EDO Isprobano e se toa samo ne funkcioniraq kako shto treba zosto? Zatoa sto go zloupotrebuvaat toa aba aj ke seram neka me kikne ke mu pisam voice i pak ke imam
MeGa`
quote:
Originally posted by EDO

Isprobano e se toa samo ne funkcioniraq kako shto treba zosto? Zatoa sto go zloupotrebuvaat toa aba aj ke seram neka me kikne ke mu pisam voice i pak ke imam

Ok, do nekade ve razbiram...
Megjutoa nekoj shto saka da kazhe neshto kje go kazhe bez razlika dali kanalot e +m i ima voice, ili kanalot e -m i nema voice. Taka?
Nekoj ako reshil da kazhe bad word, invite, advertis, kje kazhe sekako.
VMan` komshija ne e toa sto vikaas si pukal seir na drugi koa mene licno me vregashe ali ne se zamaram so takvi kazav /ignore i pisuvaj so sakas kolku sakas
MeGa`
quote:
Originally posted by darkjesus

Или па земаат воице и после дремат на канал.. демек јаки фаци сме сега имаме +v

Ok, ova e samo predlog...
Ako se realizira ovaa ideja, kje treba operatorite da proveruvaat dali userite so voice se aktivni na kanal. Na primer na 30-tina minuti bi se proveruvalo. No neznam ova kolku kje bide efikasno.
komshija Moze da se setira ako ne prai 10min muabet na kanal automatski da mu naprai devoice ... bra taka mislam deka Shema imashe setirano ne sum siguren ama taka mislam.

Vman momce ako nekoj ti kaze deka si gay i deka si skot i deka si tinja ako se vregash brzo kje zavrshish vo nekoja dushevna bolnica.. kako shto kazhav mene mi vikaa deka iam meko gaze i slichni nekoj dupeski ... na koj prifakjav shala i se ukljuchuev u takov muabet... ako toj nekoj si moze da mi fakja mene sier mozham i jas nego za toa OALABI se malce moj sovet do tebe.
FRONT24 ne ispravajte krivi drini
DonVM mIRC (Internet Relay Chat) Abe luge mircot e za razgovori za majtapi za vremeto da pomini jas sum ne zadovolen tuku prezadovolen od kanalot i od operatorite i mislam deka si ja vrsat svojata rabota a za starite mircasi bea tie si go svrsija svoeto sea se na red novite ircasi a to za +m jas kolku so znam to e staeno na kanal samo koga nema nikoj od operatorite OnLine i taka treba da bidi zaradi flood bad words itn... i nekogas stvarno e potrebno da se stava +m taka da nema so da se zbora tuka pojke ednostavno se The Best prodolzete taka Poz :)))
MeGa`
quote:
Originally posted by DonVM

mIRC (Internet Relay Chat) Abe luge mircot e za razgovori za majtapi za vremeto da pomini jas sum ne zadovolen tuku prezadovolen od kanalot i od operatorite i mislam deka si ja vrsat svojata rabota a za starite mircasi bea tie si go svrsija svoeto sea se na red novite ircasi a to za +m jas kolku so znam to e staeno na kanal samo koga nema nikoj od operatorite OnLine i taka treba da bidi zaradi flood bad words itn... i nekogas stvarno e potrebno da se stava +m taka da nema so da se zbora tuka pojke ednostavno se The Best prodolzete taka Poz :)))

Nemora da ima +m koga nema operator on-line, samite scripti stavaat +m koga ima flood na kanal.
DonVM (-_-)